ommiiiiistische invloed op iet conflict in Engeland Spaar rente tot NB tichting Waakzaamheid i actie tegen fluorwet PROTESTEN TEGEN DE BIO-INDUSTRIE :zers schrijven 11 3*%® 1 j 1 Honsetaalinvloed De ware toedracht lERDAG 7 FEBRUARI 1974 iziet er voor Engeland niter- somber uit. Tenzij er zich auwelijks denkbaar is toch a wending ten goede voordoet, et land zich geplaatst tegen een mijnwerkersstaking, die mstige gevolgen kan hebben le nationale economie in haar Zonder overdrijving kan d worden, dat de toestand geland op industrieel gebied eptepunt heef bereikt, dat dui- herinneringen oproept aan Die staking duurde zeven len, maar eindigde met een ne- g voor de National Union of rorkers. daar is de vraag gerezen rerre er sprake is van commu te invloeden in de gelederen Engelse vakbonden en in die mijnwerkers in het bijzonder, ioskou, evenals Stalin destijds, ind rijp voor de revolutie? Uit rerzicht in "The Economist" Januari J.l. blijkt duidelijk, invloed van linkse extremis- i bepaalde vakbondsbesturen ring is. Opmerkelijk is, dat het officiële leden van de commu te partij in Engeland slechts luizend bedraagt. Maar hun en hun aanhang van "fellow- ers" (meelopers) gaat verre dit getal uit. Vooral de functie 'shop steward" (woordvoerder abriekspersoneel) is bijzonder n zo bezitten de voorman- vele fabrieken het lidmaat van de communistische partij, het dagelijks bestuur van de "Transport and General Workers' Union", aldus "The Economist", oe- horen er tien op een totaal van 35 tot de communisten, 'n Dergelijke si tuatie doet zich ook voor in het be stuur van de "Amalgamated Union of Engineering Workers", waar zich overigens een voortdurende strijd af speelt tussen de ultra-linkse elemen ten en de gematigden. Laatstgenoem den zijn erin geslaagd het stemmen- per-post in te voeren, waardoor hun aanhang van 8 tot 40 procent bleek te zijn gestegen. Maar dit geldt al leen voor het verkiezen van "vrijge stelden" (betaalde bestuurders) en niet voor het "Nationale comité", dat in die bond in feite de dienst uit maakt. Veel gematigder is bijv. de "Gene ral and Municipal Workers Union", die steeds pro-Labour is geweest, "zelfs in de donkerste uren van de regering-Wilson", zoals de "Econo mist" schrijft. Dit is niet het geval met de "National Union of Mine- workers", de mijnwerkersbond, in het bestuur waarvan op een totaal van 27 leden er zes officieel tot de communistische partij behoren en zeven tot marxistische groeperingen. Zouden alle gematigden één lijn trekken, dan zouden zij een meerder heid vormen, maar dit gebeurt zel den. De secretaris, Lawrence Daly, is een overtuigd marxist en vice-voor- zitter Mick McGahey is een leidende figuur in de communistische partij. Over het geheel is er dus een ster ke invloed van de communisten in de gelederen van de Britse vakbonds besturen. niet alleen door het getal, maar zeker ook door de krachtige wijze, waarop zij zich doen gelden. Er kan dan ook geen twijfel aan be staan, dat er duidelijk sprake is van politieke invloeden die op polarise ring uit zijn, d.w.z. versterking van de tegenstellingen met het nauwe lijks verholen doel de vakbondsbe weging in hun macht te krijgen en vervolgens de Labour-partij hetzelf de lot te doen ondergaan. In dit verband is het nuttig enke le citaten te ontlenen aan een arti- te schande doen dat er geen po litieke bedreiging van extremisten en activisten in het spel is, van wie velen slechts in zeer geringe mate belangstelling hebben voor het wel zijn van de mijnwerkers en ande- De communistische partij in En geland, aldus gaat Chalfont verder, is na vijftig Jaar onverdroten zwoe gen een bijna totale mislukking Haar aantal leden is nooit hoger ge weest dan 60.000 en zij heeft nooit meer stemmen in een algemene Door C. J. Rotteveel kei in de Londende "Times" van de hand van Lord Chalfont, die voor de socialisten (Labour) zitting heeft in het Hogerhuis (Eerste Kamer), na mens Labour onderhandelingen heeft gevoerd over Engelands aan sluiting bij de EG en een tijdlang woordvoerder van Labour was in het Hogerhuis op het terrein van buitenlandse zaken. "De actie van mijnwerkers en spoorwegmannen", aldus Chalfont, "is geen ondermij nende samenzwering, die in de hoofdkwartieren van de Britse com munistische partij is uitgebroed. Zij komt voort uit gerechtvaardigde be zwaren «x weerspiegelt, in het geval van de mijnwerkers, het volstrekts falen van ons sociale stelsel. Maar het zou dwaas zijn te beweren zoals sommige politici tot him gro- ADVERTENTIE e rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van '/o voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 9% voor nze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast) en onze paarwinstbiljetten aan toonder. 'raagt u eens bij een van onze-kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK verkiezing gehaald dan 103.000 Maar in de vakbonden ziet het er anders uit. Door keihard te werken en grote organisatorische bekwaam heid te ontplooien controleren de communisten of him communistische sympathisanten nu tien procent van de belangrijke posten in de grote in dustriële vakbonden, een percenta ge dat buiten elke verhouding staat tot hun aantal leden. Ze zijn bijzonder sterk, aldus nog steeds Chalfont, in de "Amalgama ted Union of Engineering Wor kers" en dn toenemende mate in de "Transport and General Workers Union" en controleren in feite de belangrijke afdelingen in Schotland en Wales van de "National Union of Mineworkers". Niemand behoeft er aan te twijfelen, dat de doeleinden van de "industriële" organisaties van de communistische partij vrij wel geheel zuiver politiek zijn. Het uitgesproken doel is de controle te verkrijgen over de vakbeweging en zo mogelijk over de Laboifr-partij. Lord Chalfont wijst er overigens op dat er in de vakbondsbesturen naast de communisten ook aanhangers zijn van extremistische groeperingen als trotzkisten, maoïsten en anarchisten, die openlijk geweld propageren als middel om het bestaande politieke, en sociale stelsel te vernietigen en "de parlementaire comedie" te ver vangen door een organisatie van ar beidersraden. En hij besluit: "Zij die geloven dat het parlementaire stelsel méér is dan een comedie, zij die geloven dat het de grondslag is voor de persoonlijke vrijheden waar over wij ons in dit land nog kunnen verheugen, en zij die bereid zijn de ze vrijheden tot elke prijs te verde digen, dienen duidelijk te beseffen, dat achter de gewettigde en gerecht vaardigde industriële acties van de vakbonden mannen en organisaties aan het werk zijn, die vastbesloten zijn arbeidsconflicten uit te buiten voor politieke oogmerken, die de grote meerderheid van het volk in dit land afkeer inboezemen". Tot zover Lord Chalfont, wie het, als overtuigd socialist, niet ontbreekt aan het ixizicht dat de vakbondsacties niet zomaar uit de lucht komen val len, maar die anderzijds de mening is toegedaan, dat van links-extremis tische zijde gepoogd wordt dit con flict politiek uit te buiten. Blijft de vraag in hoeverre de Engelse mijn werkers te weinig ontvangen voor een soort arbeid, die feitelijk niet meer van deze tijd is. Het mag dan waar zijn, dat veel fabrieksarbeid geest dodend is, maar die is doorgaans uit een oogpunt van hygiëne niet al te onaangenaam. Anders staat het met het winnen van steenkool. Geen won der, dat in Engeland per week hon derden mijnwerkers er de brui aan geven om ander, minder inspannend en vooral minder "smerig" werk te zoeken, al zijn er nog velen voor wie de mijnen een bijzonder soort roman tiek bezitten, die zij niet graag zou den opgeven. Hoe dan ook, de vraag is gewettigd of de Engelse mijnwerkers, in verge lijking met hun collega's in andere landen, voldoende beloning genieten. Het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press heeft een onderzoek in gesteld, waaruit blijkt, dat de Brit- ten, op de Belgen na, het minst voor hun huisbrandkolen betalen en voorts dat Engeland, vermoedelijk op Frankrijk na, zijn mijnwerkers het minst laat verdienen. In de volgen de cijferreeksen zijn in dollars, a drie gulden achtereenvolgens het minimum- en het maximum-basis- loon voor een week mijnarbeid op gesomd, gevolgd door de prijs voor eexx ton kolen voor huishoudelijk ge bruik: Engeland 55.64, 80.94, 39.82; Frankrijk 60, onbekend, 58.40; Span je 84.70. 110, 47.40; België 85.80, 149.60, 32.34; West-Duitsland: onbe kend. 150, 50.40. Deze cijfers zijn in zoverre duidelijk dat de Engelse mijnwerkers inder daad minder ontvangen dan hun Franse, Spaanse Belgische en Westduitse collega's. Helemaal overtuigend is deze reeks niet, om dat de vraag natuurlijk is hoeveel men voor een bepaald bedrag kan kopen. In theorie kan iemand die honderd gulden beurt beter af zijn dan een ander, die elders duizend gul den ontvangt. Maar Engeland is ze ker niet zo'n goedkoopte-eiland, dat men genoemde cijfers op basis van kosten zou moeten corrigeren. Een punt van belang in dit conflict aan de overzijde van de Noordzee is wel, dat de regering een harde strijd voert tegen de prijsstijgingen. Zou premier Heath toegeven, dan vreest hij dat dit tot een aanzienlijke prijs verhoging op alle gebieden zal lei den. Wie is er wezenlijk gebaat bij een steeds voortwentelende prijs- en loonspiraal? Hoe gemakkelijk laat men zich bedriegen door gestegen lo nen, die in de kortst mogelijke tijd door gestegen prijzen worden inge haald, aangenomen althans dat niet de prijzen maar de lonen voorop lo pen, wat, zoals iedereen weet, vrij wel nooit het geval is. Niettemin is de regering bereid de mijnwerkers eexx verhoging van 16% toe te staan maar dezen eisen het dubbele. Daarover Ruim tachtig -procent van de Engelse mijnzverkers spraken zich uit ten gunste van een landelijke staking. Na telling van de stem men zverd het resultaat bekend gemaakt door Frank Britton (links), terzoijl de voorzitter van de National Union of Mineworkers Joe Gorrrdey de bekendmaking min of meer verrukt aanhoorde. gaat het verschil ixi contantexx. Al bij al is" de toestand bijzonder tragisch. Lachende derde is Sjele- pin, de tegenwoordige chef van de Sowjetxussische "vakbonden" exx voorheen..leider van de beruchte KGB. Moskou's geheime politie. Merkwaardig, die verschuiving van functie! Veelbetekenend is, dat de 21 communistische partijen die onlangs in Brussel bijeexx tvaren, lieten we ten, dat zij het cortflict in Engeland beschouwexx als eert duidelijk teken van "de ontbinding van de kapitalis tische maatschappij". Nu is een uit lating van dit soort niet zo heel vreemd uit de mond van commu nisten. Chroesjtsjow liet destijds we ten, dat hij het kapitalisme zou be graven en dergelijke uitspraken ko men al een halve eeuw lang uit de richting van het Kremlin. Dit neemt niet weg, dat zoals de socialist Chalfont het terecht ziet van com munistische zijde al het mogelijke zal worden gedaan dit pijnlijke con flict politiek zoveel mogelijk in eigen voordeel om te buigen. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. wetsontwerp tot wijziging van iterleidingwet om de fluori- II legale basis te geven, is Stichting Waakzaamheid ^ater, alle comité's en vele I onverteerbaar stukje £ing. Bij aanvaarding zullen i afzienbare tijd niet 4. maar oen Nederlanders tegen wil en gefluorideerd water moeten Voor degenen die met hun drink water geen middel tegen tandbederf willen opgedrongen krijgen, is er geen uitwijkmogelijkheid. In demo cratisch opzicht is dat een unieke si tuatie in een land waar zelfs geen dwang bestaat tot inenting tegen po lio, een levensgevaarlijke en oe- smettelijke ziekte, wat tandbederf niet is. De Stichting Waakzaamheid Drink- AD VERTE NTIE een miljoen gulden aan prijzen fmtk. iedere week te winnen voor 1.- Ook deze week schenkt Bauknecht weer apparaten naar keuze ot een waarde van 850.-. Bijvoorbeeld deze koel/diepvriescombi- "a»e. Te winnen voor 1.- Bauknecht Nederland BV,.Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). water te Bosch en Duin, post Biltho- ven, Mesdaglaan 3, tel. 0340431765 ls daarom met veler hulp een brief actie begonnen om de volksvertegen woordiging ervan te weerhouden het wetsontwerp te aanvaarden. De brie ven worden (vóór 18 februari) cen traal verzameld en daarna aangebo den. De stichting nodigt iedere ver ontruste landgenoot uit exemplaren van de brief bij haar aan te vragen. Het is immers onduldbaar dat een semi-overheidsbedrijf vanuit 'n mo nopoliepositie inbreuk maakt op het recht en de vrijheid van ieder van ons om zelf te beslissen of hij/zij, een geneesmiddel dat bovendien niet is voorgeschreven door een be handelend arts al dan niet wil innemen. Er is in de afgelopen Jaren een discussie op gang gekomen over de voor- en nadelen van fluoridering van drinkwater. Daaruit is in ieder geval gebleken, dat wetenschappelijk nog lang niet alle bedoelde en on bedoelde werkingen van fluoridering bekend zijn of vast staan. Ook is ge bleken dat zeer vele mensen medi sche, ethische en Juridische bezwaren tegen deze dwangmedicatie hebben. Ook is onaanvaardbaar dat in dit wetsontwerp geheel voorbijgegaan wordt aan een regeling voor be zwaarden om over een praktische mogelijkheid te beschikken om on- gefluorideerd drinkwater te verkrij gen, zoals nog in 1970 door de Kroon werd vereist. STICHTING WAAKZAAMHEID DRINKWATER Mesdaglaan 3 Bosch en Duin, post Bilthoven. In september 1973 vonden door op treden van de politie bij de Western Deep Levelsmijn in Carletonville, (Zuid-Afrika) elf Bantoe-mijnwer kers de dood. Een twaalfde overleed als gevolg van mishandelingen, uit gevoerd door zijn "collega's". Deze tragische gebeurtenis kreeg in de Nederlandse pers bijzondere aan dacht. Grote krantenkoppen sierden de voorpagina's, er werden hoofdar tikels en commentaren aan gewijd. Men let wel: ik bedoel de mensen die van zichzelf vinden dat zij "ge nuanceerde" denkers zijn, "genuan ceerd" moet men interpreteren in de huidige betekenis die aan het woord wordt verleend, waren er van over tuigd, dat dit voorval het bewijs had geleverd voor de opvatting dat de Zuidafrikaanse regering nxet alle mogelijke middelen de Bantoes on der het mé,s d.w.z. onder de apart heid tracht te houden. De publiciteit die de pers aan dit gebeuren geschonken had bleef ech ter achtei-wege toen er een gerech telijk onderzoefc plaats vond naar de dood van de twaalf Bantoe-mijnwer kers. Terwille van de juiste oordeel vorming, die het merendeel van de pers blijkbaar niét in eerste instan tie nodig acht, vofeen nu enkele uit treksels uit beëcüfede verklaringen, die Bantoe-mijnweirkers en Bantoe leiders aflegden tijdens dit gerech telijk onderzoek. "Phillip Bogale was op weg naar de kamer van een vrietxd toen hij te gengehouden werd door een groep Bantoe "collega's". Plotseling sprong een van hen naar voren en stak hem een mes in het hoofd. Het bleef in zijn hoofd vastzitten.Phil lip wist een kantoorgebouw in het arbeidersdorp te bereiken en is di rect naar het ziekenhuis gebracht, waar hij behandeld is". Roville Pao- ling, een SJangaan, was op weg naar huis toen hij door stx-ijdlustigo Ban toe "collega's" tegen de grond ge knuppeld werd. Hoofdman Lazarus Banzi, een geziene bejaarde Bantoe leider bij de mijn "zou vermoord worden als ze (de oproerkraaiers) hem in handen zouden krijgen". Banzi verklaarde voor de rechter, dat hij niet de macht had gehad de oproerkraaiers te kalmeren. Hij had gezien hoe zwarte mijnwerkers aan gevallen werden omdat zij weiger den deel te nemen aan de rel. 'In dien de politie niet bijtijds opgedaagd was. zouden wij de mijndirectie de zwarte leiders en anderen die niets met het oproer te maken wilden hebben nu dood geweest zijn. Ze moesten schieten. Uit vrijwel alle verklaringen kwam naar voren, dat de mensen die weigerden mee te doen door het tijdig optreden van de politie van een gruwelijke dood ge red zijn. Rechter C. Badenhorst heeft na af loop van het onderzoek, bijgewoond door Juridische vertegenwoordigers, van Lesotho en Botswana, alsook door leden van de internationale pers, moeten concluderen dat niemand voor de dood van de elf mijnwer kers verantwoordelijk kon worden gesteld. Deze informatie stond ver meld in de "Zuidafrikaanse Koe rier" van november 1973. Dit is een uitgave van de Zuidafrikaanse am bassade in Wederland. Rest mij nog slechts te vermelden ADVERTENTIE Schaapjes op het droge? Veef Nederlanders voeten :p nattigheid als het om beleggen gaat Door de wol geverfde mensen richten hun blikken buitenslands. Jammer, want dank zij de levens- verzekering-projekten van E&L zijn P juist Sn Nederland forse resultaten J haalbaar. Ook in 1974. De flskus p ten spijt Want de rente op onzo Staats- en Gemeenteleningen p zal dan hoog zijn. P Uw verzekeringadviseur weet precies hoe dat op 'n veilige manier, kan. Raadpleeg hem vóór u dat ik sterk de indruk heb dat 't me rendeel van de Nederlandse pers er op uit is de massa te intimideren en te manipuleren. Die indruk wordt oa. bevestigd door het hierboven geschrevene over de ware toedracht rond de Western Deep Levelsmijn. PIET HOOGSTRATEN Hoge Morsweg 64, Leiden. De heer Rotteveel hoopt in zijn ar tikel van 25 januari '74 dat Rutger Kuin volhardt in zijn actie Neder land te behoeden voor het steeds voortwoekerend gebruik van anglicis men, door Kuiti „Hongels" genoemd. Rotteveel geeft tevens een paar Ne derlandse woorden voor die anglicis men zoals „knelpunt" voor „bottle neck" en „doordraver, heethoofd, dweper" voor „diehard". Van Dale vertaalt dit laatste anglicisme nog duidelijker: „conservatief fanatieke ling". Rotteveel zelf heeft het meer op Frankrijk begrepen in zijn taalge bruik. bij hem is een „Honse" invloed te bespeuren, óm met Kuin door te redeneren. „Hons" is dan een samen voeging van Hollands en Frans. Hij schrijft: „attractie escapades navenant". Achtereenvolgens had hij ook kunnen schrijven: „aantrekke lijkheid slippertjes, uitstapjes daarmee in overeenstemming". Misschien kan Rotteveel eerst zijn eigen artikelen zuiveren en echt Ne derlands gaan schrijven. Zijn „con clusie" kan dan „slotsom" worden bijvoorbeeld! „De quasi-taalzuive- raars" waar hij over schrijft zijn zo gek nog niet om „bottleneck" met „flessenhals" (letterlijk' te vertalen. Dit is erg duidelijk, daar „bottle neck" ook staat voor „gevaarlijk smal deel van een weg" en „stagna tie in de produktie". Het woord "knelpunt" laat minder mogelijkheden over voor fantasie omtrent zijn betekenis. „Diehard" laat zich overigens ook vertalen door „eigenzinnig" in de betekenis van lx „vast en eigenzinnig karakter". Een „diehard" kan iemand zijn die het nooit opgeeft, tot het einde toe voi- houdt. Misschien kunnen Rotteveel en Kuin, samen met een aantal Vla mingen wat nieuwe „raszuivere" Ne derlandse woorden verzinnen en 'ix- voereix, want daar hebben we een chronisch (slepend?) tekort aan, ge zien de „Hongelse en Honse" woor den die Nederland rijk is. PAUL DELFGAAUW Eindelijk is er in de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen de mens onterende toestanden in de bio-in- dustrie. Landbouwspecialist J. Beek mans heeft, aldus NRC-Handelsblad van 25 Jan., sprekend namens D'66 en de PvdA gewezen op de weerzin wekkende praktijken in de moderne varkens- en kalvermesterijen en de ellende van de z.g. legbatterijen, voor het pluimvee (de laatste zijn in Denemarken alweer verboden). Deze toestanden zijn een aantal maanden geleden al uitgebreid, voor de televisie vertoond, zodat de consumenten van vlees en eieren hiervan op de hoogte konden zijn. Wat zij misschien nog niet wisten, is dat het Kankerinstituut herhaal de malen heeft gewaarschuwd voor de nadelige gevolgen van deze tegen natuurlijke praktijken op de volks gezondheid, o.m. door de toevoeging van antibiotica, hormonen, kalmeren de middelen, thyreostatica (waar door de activiteit wordt verminderd en de wateropname verhoogd), mid delen ter bestrijding van diarrhé, hor monen, vitaminen e.d. Deze stoffen kümen, indien al niet via 't vlees, dam toch via de mest in de menselij ke voedingskringloop terecht. tfet argument dat deze dierexxmis- hanöeling nu eenmaal noodzakeljk is or,a oxxze inderdaad veel en veel te grote bevolking te kunnen voedexx, houdt geen steek, daar onderzoek heeft aangetoond dait het dierlijk ei wit in ons voedingspakket grotendeels en met veel meer rendement door plantaai'dig eiwit kan worden ver vangen (soja!). Twee van onze politieke partijen hebben zich nu, bij monde van de heer Beekmans, over deze zaak uit gesproken. Waar blijven de andere? Wat zegt de V.VD.? Wat DS'70? En wat zeggen onze Christelijke partijen hiervan? Duiven wij deze walgelij ke manier om beurs of buik te spek ken nog langer bezegelen met de be de "uw naam worde geheiligd?" G. W. J. BRAAT-BERTEL Emmaplein 11,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11