Mr. M. Vrolijk opende spectaculaire tuinbouwbeurs Dag Oude Pastorie Innerlijk van de mens is het negatief van de werkelijkheid' Noordwijkse horeca heeft bouwplannen milium Sassenheimse karikatuur tekenaar wil soort AA voor mensen in gees telijke nood Slopers- vuur door brandweer geblust WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 PAGH KATWIJK De Oude Pas torie aan de Kerkstraat in Katwijk aan den Rijn wordt gesloopt. Al erg lang heeft het pand leeggestaan en is het werkgroep en een bibliotheek heeft geherbergd, zal een ge zinsvervangend tehuis verrij zen. Fotograaf Jaap van Duijn schoot gistermiddag deze plaat. speelobject van de Katwijk- Rijnse jeugd geioeest. Er zijn zelfs vragen over gesteld in de Katwijk se gemeenteraad. Op de plaats van de Oude Pastorie, die ooit nog een artistieke SCHIPLUIDEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft gro te waardering voor wat op het ge bied van de tuinbouw in het gewest wordt verricht. Of dat nu het kwe ken van groenten, bloemen of fruit betreft. Dat bleek heel duidelijk uit de woorden van de commissaris der Koningin, mr. Maarten Vrolijk, toen hij gisteren in tegenwoordigheid van zeer veel prominente figuren uit de land- en tuinbouwwereld in de hal len van de Delftse groentenveiling in Schipluiden (Den Hoorn) de Neder landse Tuinbouw Vakbeurs officieel opende. Een beurs, die er zijn mag. Door Cees Combee dwijnen. Hij hoopte echter, dat de nieuwe beurs een goede start en een voorspoedig bestaan zal mogen heb ben. „Onze kwetsbare economische positie", zei hij, „dwingt tot samen werking op velerlei gebied. Samen werking op basis van het compromis, dat in geven en nemen, zo u wilt: in vraag en aanbod, tot stand komt. Dat is het grondbeginsel van deze beurs, misschien wel van alle hu mane menselijke relaties. En het motto is: eerlijk in de handel, eerlijk in de wandel". De beurs is zeer overzichtelijk en aantrekkelijk ingericht en biedt de bezoekers (sters) zoveel, dat het na genoeg ondoenlijk is alles in één keer nauwkeurig te bekijken. Fraaie stands van bloemkwekers en bloe- mendecoraties wisselen het staal en metaal van de landbouwmachines en vaste constructies, die de kassenbou- wers hebben ontworpen. Een in Rijnsburg geen onbekende firma toont een demontabele koel cel, die steeds meer ingang vindt. Niet alleen op de veilingen, maar ook op kwekersbedrijven en vooral op die van de groothandelaren en expor teurs. Er zijn cellen, waarin men een bloemenauto rijdt als men bijvoor beeld zaterdags handel heeft gekocht, waarmee men eerst maandag de weg op gaat. Combinaties van exporteurs hebben ook in Duitsland zulke cellen. De Finse ambassade is er met een gezamenlijke inzending uit dit land met onder andere lichtgewicht ge comprimeerde humusprodukten, spe ciale en organische meststoffen en het Finnpot en Paperpot systeem. SASSENHEIM Wanneer vrij dag de geestelijk gehandicapten van het Sassenheimse dagverblijf De Oude Post hun carnavalsfeest vie ren, zal de 45-jarige Arie van Schaik het geheel als méér dan geïnteres seerd toeschouwer volgen. Vanaf de zijkant zal hij het feestgedruis over zich laten gaan en zijn visie op pa pier zetten. In vlotte, rake karika tuur-lijnen zullen de feestvierenden worden vereeuwigd. Zoals in de afge lopen jaren al' velen door Arie van Sohaik de spiegel voorgehouden heb ben gekregen. Achter „karikatuurtekenaar" Arie van Schaik gaat een opmerkelijk Sassenheimer schuil. De karikatuur kant is de vrolijke zijde, die lading bij lange na niet dekt. Wie denkt een vrolijk verhaal uit zijn mond te kunnen optekenen, voortdurend te zullen lachen, gieren en brullen, komt bij zijn ook van buiten reeds opmerkelijke wonmg aan de Van Heemstrastraat 1 met als kryptische naam „de gelukkige mug" als op schrift in een gestyleerde olifant en op een lichtblauw geschilderd front met de nodige bloemmotieven, bedrogen uit. Arie van Schaik, de laatste dertien jaar zelfstandig werkzaam als onder meer reclame schilder en reclame-adviseur „omdat hij met zijn gezin toch brood op de plank moet hebben" tekent zijn ka rikaturen onder meer om dieper te kunnen doordringen „in de mens". Zoals hij zich reeds jaren voor die „mens" inzet en hulp probeert te bieden waar mogelijk. „Financieel," zegt Arie van Schaik die het zélf ook bijzonder moeilijk heeft gehad en uit ervaring spreekt waar het de problemen betreft van mensen die in de knoop zitten met zichzelf, de maatschappij en het gehele leven, ..kan ik niemand helpen. Wél anders. Op geestelijk vlak. Mensen die hulp nodig hebben liggen, zo is mij wel gebleken, bij bosjes langs de weg. Er gaat veel tijd in zitten, thuis werd mijn gezin ook met die proble men geconfronteerd en dat legde ook spanningen op mijn vrouw en drie kinderen. Op dat punt is er een ver andering gaande. Er zijn contacten gelegd met „De Klantenbond" in Den Haag, een vereniging die zich bezig houdt met psychiatrie. Er zijn ook contacten met de Stichting Pan- dorra in Amsterdam. Mijn streven is daarbij te komen tot iets wat ik een soort PP-beweging, een patiënten helpen patiënten beweging analoog eigenlijk aan de bekende AA-bewe- ging, de anonieme alcoholicus". Conflict Arie van Sohaik. Oorspronke lijk afkomstig uit Gouda. Naar Sas- senheim gekomen als plateelschilder in de aardewerkfabriek van Van Vel- sen. Veertien jaar geleden alweer. Terugkijkend zegt hij: „Ik voelde mij, en dat niets ten nadele van het bedrijf, opgesloten tussen vier muren. Ik wilde toen ook op maatschappe lijk terrein wat werk voor mijn col lega's daar gaan doen. Ik was ook voorzitter van de PvdA afdeling Sas- senheim en secretaris van het NVV, maar kwam door het werk binnen het bedrijf in conflict met de PvdA, het NVV en ook mezelf. De maat schappij werkte met methoden die ik niet kon accepteren. Ik kwam met mezelf geestelijk overhoop te liggen. Ik heb, ik was toen 31, vijf maanden in Wassenaar gezeten. Daar heb ik leren terug vechten. Het is geen normaal pro ces van ziek zijn-beter worden. Het is een proces ook van anders gaan denken, je wordt ongelooflijk gevoe lig, het geheel komt beangstigend op Je af en bij het minste of geringste wordt Je weer uit het lood geslagen. de problemen te lijf te gaan. Schaik: "Via ëem televisieuitzenjj van vorig jaar maart, waarin reacties was gevraagd, ben ik contact gekomen met een moeder dochter van 73 en 43 jaar. Eén he zat volledig in de put. Na paar middagen praten konden zwaarste problemen worden wej praat. Door de omstandigheden ders te belichten voornamelijk, i blijkt dat Je de wereld bekijkt v. Je die door omstandigheden wil kijken. De wereld drukt je dan k hoek. Je moet Je denkwereld da voor soms omkeren". Arie van Schaik praat over i ervaringen. Niet om zichzelf d> mee op de voorgrond te plaat "Ik cijfer mezelf graag weg. i gaat erom", zegt hij, "dat men s dat er hulp in welke vorm dan geboden kan worden." Arie van Schaik heeft zich de gelopen jaren op zijn wijze voor hulp ingezet. Door een vorm opvang. Door mensen-in-nood hem thuis te helpen, door zelf die te graven. "Een", zegt hij, "enoi ervaring wanneer Je door dit a! meer van jezelf te wete komt". D ook te experimenteren. "Spron tjes over de grens te maken", 2 hij. "Zaken waaronder myn gc zijn vrouw en zoon van 14 dochter van 13 luisteren het helej sprek mee ook heeft geleden, heb daar alle respect voor. Voor hen is het waarschijnlijk plez riger dat het geheel meer naar b ten het gezin wordt geschoven.' Troef Zwaarwichtigheid troef dus Arie van Schaik. In schril contr met zijn vrolijke karikaturen. 1 verklaring daarvoor van Schaik, die dag druk in de weer t de vervaardiging van een stand v de zoveelste expositie: 'Het is ind daad zwart-wit. Maar het inner van de mens is ook het negatief 1 de werkelijkheid. Zoiets is als een in balans. Karikatuurtjes tekenen voor mij ook een soort mensenstui Hoe reageert iemand erop? Laatsi een bowling werden vijf van de 11 mensen kwaad. Te hautain welli Maar in andere gevallen is zo'n te ningetje, zo'n geintje vaak, aan ding tot een gesprek. Dan blijkt men soms zijn problemen vertelt, als dat vroeger in een biechtstoel I beurde. Men loop er nu vaak nl rond. Via karikaturen wordt 1 vaak een kloof overbrugd. Men wo I ergens mee geconfronteerd.' Zo'n zeven jaar lang reeds ten Arie van Schaik tijdens recept feestavonden en alle andere ge' genheden waar men hem er bij 1 hebben karikatuurtjes. Soms prof' sioneel (de afgelopen dagen i Noordwijkerhoutse Kaninefaten 1 in het komende carnavalsgebeui een functie vervullen), vaak pro (zoals vrijdag weer voor het dagv blijf De Oude Post) en 'zo maar v< zichzelf' ('ik heb altijd wel een s pel papier en stiften in m'n auto 1 gen en zit ik ergens op iemand iets te wachten dan teken ik vs zelf'). Als ook, zoals zijn maxi-1 maat visitekaratje vermeldt "de 1 tistieke artist'. Als, naar hij hoo voorloper op een mogelijk functioi j ren in de 'Kunst'. 'Ik weet voor c zelf dat zodra ik één streek olie* op het doek zet ik aan het schil ren ben overgeleverd en mijn an re, voor het dagelijks leven nood kelijke werk, laat liggen. Ik mijn schilder kist een tijd gelei ook al weggegeven. Maar ik hoop straks toch nog weer eens aan kunneti beginnen.' Op het gebied van de kassenbouw is er veel belangwekkends te zien. Meer speciaal ten aanzien van de isolatie en de overschakeling van olie op gas. Mr. Vrolijk stelde en hij doelde daarbij vooral op het Westland in verband met het Streekplan Zuid- Holland-West dat de soms wat moeilyk schijnende verhouding tus sen het provinciaal bestuur en de tuinbouw beslist niet ligt in een aver sie, maar moet worden gezien in het vanuit verschillende hoeken bena deren van de problematiek. Voor het gehele agrarische gebeuren in de provincie heeft het provinciaal be stuur bepaald een grote belangstel ling, omdat deze sector van nationale en internationale betekenis is. Het samengaan van twee vakbeur zen, zei mr. Vrolijk, is een concen tratie van krachten, kenmerkend voor de tuinbouwwereld. Grotere ver banden zijn in deze tijd noodzakelijk. Wanneer het enigszins mogelijk is moet de Nederlandse tuinbouw door een gezamenlijke aanpak van allerlei zaken tot grotere resultaten zien te komen. Ook met het oog op de con currentie uit andere landen. On hen hebben de Nederlandse tuinders be paald wel een voorsprong, want we tenschap en voorlichting hebben er in het verleden en doen dat nu nog toe bijgedragen, dat we een belangrijke stap vooruit zijn op de andere tuinbouwgebieden in en bui ten Europa. Ir. S. F. J. van Royen, voorzitter van de stichting „De Nederlandse Tuin bouw Vakbeurs", stelde in zijn ope ningswoord, nadat hij de vele geno digden had begroet, de vraag hoelang de tuinbouw nog op groei mag re kenen, nu de steeds duurder worden de olie voor de verwarming van de kassen een invloedrijke factor op de exploitatie gaat worden. Hij gaf de tuinders de raad de bedrijven niet te toetsen op de uitkomsten van 1973, maar op toekomstprognoses en ad viseerde hen te proberen de produk- ten nog meer te verbeteren. Burgemeester drs. P. J. Bolten van Schipluiden betreurde het, dat het wellicht de laatste keer is, dat deze tuinbouwbeurs in Schipluiden wordt gehouden, omdat de veiling gaat ver» de kassen af. Vooral die kassen kregen direct al een grote belangstelling. Geen on verwacht verschijnsel in deze tijd van energiebesparing en orkanen. De stij gende energieprijzen hebben de kas- kwekers meer dan ooit doen besef fen, dat een lonende teelt samen hangt met een uitgekiend samenspel tussen water-, licht-, lucht- en warmtevoorziening. Op verwarmingsgebied valt de na druk uiteraard op de aardgasappa- ratuur, al zijn er ook oliebranders. Veel bekijks trokken voorts de com binatiebranders, zowel voor olie als voor gas geschikt en in één hand- draai over te schakelen van de ene op de andere energiebron. Die meer dan gewone aandacht kregen ook de isolatiematerialen en de extra wind- KATWIJK Rond half zes gis teravond kreeg de Katwijkse politie een melding binnen dat het vuur, dat de slopers van de Oude Pastorie aan de Kerkstraat hadden aangestoken, nog steeds brandde. De Jeugd had het vuur flink opgestookt, waardoor men geen kans zag de vlammen te doven. De gewaarschuwde brandweer heeft hei karwei geklaard, Dat terugvechten, terwijl ik half ge nezen was, duurde eeci half Jaar. Soms met een inzinking. Totdat ik een lotgenoot tegenkwam. Je pra«t. er met elkaar over. Je helpt hem en tegelijk! ook jezelf. Vanaf het ogen blik dat ik dat besefte was het voor mij een uitgemaakte zaak dat er 'n soort PP-beweging moest komen in navolging van die AA-beweging". Arie van Schaik na Wassenaar op eigen benen als "vrije onderne mer" in de reclameseotor begonnen, een bezigheid die hem nu betrekke lijk tevreden stemt hoewel hij straks, wanneer ook de twee jongste kinde ren van 13 en 14 Jaar het huis uit zijn, zich volledig wil toeleggen op meer artistiekere bezigheden als schilderen heeft de afgelopen Ja ren door de praktijk van wat hij r.oemt het "touwtje springen op de grens van de waanzin" voldoende positieve ervaringen met deze "an dere" benadering gehad om met vertrouwwi het experiment tegemoet te zien, dat binnenkort in Sassen- heim of eventueel elders in de Bol lenstreek start. Samen met de Stichting Pandorra. Via oproepen wil men in contact komen met de in geestelijke nood verkerende mens om a; dan niet gezamenlijk in een soort verenigingsvorm met elkaar schijn van, dat het de Noordwijkse hotelsector zo slecht nog niet gaat. Er wordt tenminste her en der lustig gebouwd en verbouwd. Het meest echter in het gebied van de Koningin Astrid Boulevard. Duidelijk blijkt uit al die bouwactiviteiten, dat de hotel exploitanten het nog wel zien zitten en dat ze hun bedrijven willen aan passen aan de wensen van de aan de Noordzeekust recreatiezoekende binnen- en buitenlandse gasten. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Voor de badplaats Noordwijk is dat met recht een verblijdend verschijn sel. Over het algemeen hoort men bepaald geen opwekkende geluiden uit de hotelsector. Sluiting van ho recabedrijven komt de laatste jaren herhaaldelijk voor. In de steden en in de recreatiegebieden. Oorzaak: exploitatie is door de hoge lasten niet winstgevend meer. Daaruit moet men bepaald niet de conslusie trek ken, dat de Noordwijkse hoteliers geen moeilijkheden kennen. Ze wor den er, net als overal elders, even eens mee geconfronteerd, doch be schikken wel over zoveel zakelijk in zicht, dat tijdig de bakens worden verzet. Noordwijk biedt de vakan tiegangers oneindig veel meer gele genheid dan Katwijk te vertoeven in hotels en pensions. Katwijk geniet faam door het verblijven in de fa miliesfeer en Noordwijk door zijn boulevards met vele hotels en pen sions. Enige cijfers: de bloemenbad- plaats telt 39 grote en kleine hotels met rond 2250 bedden, 22 pensions met 444 bedden, 6 vakantiehuizen met 630 bedden en dan nog enige maleis en appartementengelegenhe-* Zelfportret van karikatuur tekenaar Arie van Schaik. den. Ongeveer de helft is het gehele jaar geopend, waaronder de grote hotels als Huis ter Duin, Palace, Noordzee, Zeerust en Zinger. Er is thans volop leven in de Noordwijkse hotelsector. Over enige jaren als de parallel-boulevard ge reed is en alle bouwplannen zijn ge realiseerd zal Noordwijk herschapen zijn tot een unieke badplaats met aan de eisen van deze tijd aange paste hotels. Een belangrijk punt voor de exploitanten, die nieuwbouw willen plegen, is begrijpelijk de me dewerking van het gemeentebestuur en het snel goedkeuren van de bouwplannen door het verlenen van de vereiste vergunningen. Wat is er aan de hand? "Zeemotel", de "Lichtboei" en de „Branding", om maar enige te noe men, worden momenteel belangrijk uitgebreid, zodat er meer gasten kun nen worden ontvangen en ze ook meer mogelijkheid hebben zich bin nenshuis bezig te houden als het bij voorbeeld ongunstig weer is. De bouw van het nieuwe Rem- brandt-hotel vordert gestaag. Het oude gebouw is afgebroken, het Sas-* Wanneer de plannen doorgaan hoopt men eind van dit badseizoen te beginnen met de bouw een horeca-complex op de plaats waar nu nog hotel 'Hollander'hotel 'Hoek' en de 'Parasol' staa De plannen zijn gereed en de financiering is rond. Het wachten is op de nodige vergunning kiabad is gerestaureerd en men is druk bezig met het maken van de bouwput voor het nieuwe hotel. De plannen voor de verdere uit breiding van hotel "Huis ter Duin" zijn nagenoeg gereed. Ze worden mo menteel bestudeerd door het gemeen tebestuur. Wanneer de bouwvergun ningen afkomen hoopt men deze nieuwbouw in fasen uit te voeren. Indien mogelijk hoopt men daarmee aan het einde van het seizoen te be ginnen. Wanneer alles volgens plan ver loopt hoopt men eind van dit jaar te beginnen me een groots complex op de plaats waar nu de "Parasol", hotel "Hoek" en hotel "Hollander" staan. Deze drie horecagelegenheden, die lange jaren het gezicht van de Ko ningin Wilhelmina Boulevard mede bepaalden, zullen verdwijnen. Het initiatief is uitgegaaan van de hore- ca-exploitanten Van Beelen, Hellen- berg en Wijntjes. Het voorziet in een appartementenhotel, horecage^ legenheden, boetiekjes, recreatieve attracties en een parkeergarage. De financiering is rond. Ook hier schijnt het wachten te zijn op de vereiste bouwvergunningen. Het "Palace-Hotel" heeft in wendig reeds een grote restauratie ondergaan en zal na het zomersei zoen 1974 uitwendig onderhanden worden genomen en daardoor vanaf de boulevard een ander aanzicht krij gen. Hotel "Zeerust" is kortgeleden voor de zoveelste maal uitgebreid. De entree is gemoderniseerd en de re ceptie is herschapen in een omge ving, waar men de gasten waardig kan ontvangen. Er bestaan voorts plannen een horeoa-gelegenheid te bouwen noor delijk van het Wantveld bij het be jaardencentrum "Groot Hoogwaeck" en manege "Meeuwenoord". Allemaal belangrijke objecten, die, wanneer ze gereed zijn, van Noord wijk #>t wel een badplaats van groots allure zullen maken. Het nieuwe complex, dat aan de Koningin helmiina Boulevard zal wordt zowel representatief parallel-boulevard. In de duinpan, omsloten brandtweg en Erasmuswe_. het Casino, zullen enige bungak worden gebouwd. Met de aanleg 1 de wegen is men reeds begonnen voorts is het terrein al bouwklaar! maakt. Het Noordwijkse gemeentebestofce en de .V.V.V. zijn erg ingenoffl met de nieuwbouwplannen, die horeca aan het uitvoeren is of wa voor de bouwplannen thans zijn of op punt staan dat te wordi Dat alles komt ten goede aan badplaats. Evenals de bouw van "overdekte", waarmee niet alleen gasten doch ook de inwoners geW zijn. Zo'n zwembad had Noord* dringend nodig. Een badplaats eigenlijk in deze tijd niet meer I ten zo'n gelegenheid, die uiterst schikt is akj slecht-weer-recreatie,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4