'Ter Wadding' bewoond Plan Toerusting agenck Landhuis uit 1770 kantoor Verplicht stoppen bij Haarlemmerstraatweg Plan voor 60 nieuwe huizen Vernèdepark MOTORFIETS INBRAND PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 6 FEBRUARI Voorschoten enthousiast voor de Roemeense dansen VOORSCHOTEN - In de voort gezette lijn van de „actie" Stad vol Muziek", huisvestte door be middeling van „Het Nut" de heel aardig gevulde Moeder Gods- kerk het Residente Orkest. Ten minste, een afsplitsing daarvan als kamerorkest. Die „Stad" is Den Haag, waar het orkest ver leden zomer, ook opgesplitst, in alle buitenwijken concerten gaf (veelvuldig met medewerking van het Leids Kamerkoor). De directie had gisteren Hubert Soudant. Het begon met een stuk van vóór 1600Canzona a otto, voor zien van generale bas op naam van Cornelis Conradus, een Ne derlander in dienst bij de kapel van de graaf van Friesland Type stadsmuzikantenmuziek, het na geslacht historische visioenen opblazend, archaisch in de in tervallen, maar niet te oud voor onze voor alles openstaande nieuwe tijd. Maar Mozart's Sim- fonia Concertante (K.V. 364, Es dur) werd wel een zevenmijl- stap. Het jaartal is 1779. Het Al legro kwam wat grof over door overwoekeren van de lage stem men. Daar was het nog akoes tisch verkennen. Het fijngevoe lige conflictloze Andante gaf Soudant de gerede gelegenheid de klankregie in de greep te krijgen. Sindsdien bleek overal een op een haar sluitende sa menwerking, samenspanning soms, tussen hem en orkest. Deze Simfonia wordt vaak ge speeld, omdat men er altijd wel een violist(e) en een altist voor uit de eigen gelederen plukken kan. Dat werd dan de Ameri kaanse Sonya Balogh voor de solo-viool en Herbert v. d. Vel de voor solo-alt. Beproefde mu sici, die we al van kamermu ziekconcerten kenden (Bergon- zi-kwartet). Voor de zes Roemeense Dansen (1916) van Bartok is de kerk in vuur en vlam geraakt. Voor deze boerendansen, gecharterd in uit hoeken van de Balkan, misten Soudant en de zijnen het tem perament geenszins. Concert meester Willem Noske speelde zich binnenste buiten als hoofd- boer in dans VI (Maruntel). Die hebben we Hongaarse studenten eens zien dansen: in hurkstand met gekruiste armen en afwisse lend strekkende benen. Slopend. Met de bijbehorende Slavische versnelling. Soudant speelde dit tweemaal. Wat een speeltech- niek! En welke luxueuse rust daarna in de Danse sacrée en de Danse profane van Debussy, een klank en klimaat tussen poëzie en muziek. Dat wat de Fransen "volupte" noemen. Verdromin- gen voor een harp. Stefica Zu- zek, van het orkest, was dat op de ziel geschreven. Schubert's 5de in Bes. uit 1816, misstond niet na deze tokkel- stukken. ze wil ook een lichte, tere toets. Een onderscheid is de „himmlische Lange", waardoor iemand die melodieën vasthoudt nooit meer loskomt van het An dante. KEES VERHOEF LEIDEN „Als ze jarig zijn, roeven ze me al", zegt Bart van Duuren, die maar liefst 45 jaar lang het Leidsch Dag blad heeft rondgebracht. Morgen houdt-ie er mee op; hij heeft iets in zijn rug en bovendien mag je als je 65 bent er wel eens punt achter zetten, vindt Van Duuren. Voorschoten wordt weer bewoond. Met het hijsen vatn de provinciale vlag van Zuid-Holland droeg dir. R. Eijsink, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, het landhuis over aain die Provinciale Waterstaat als kantoor voor het district Rijnstreek-Zuid (zie foto Jan Hol- "Weet je wat leuk is? Ik ben over anderhalve maand ook 45 jaar op het venduhuis werkzaam. Daar ivord ik ook gepensioneerd, 't Is wat hè?" Dertig jaar heeft Van Duuren in De Kooi "gelopen". Van kwart over vier tot kwart over vijf, zonder ophouden. Hij vindt het een "geweldige hobby", kent alle klanten en brengt er geregeld weer nieu we aan. "Veertien dagen ge leden nog 8. Oh, het zijn er ondertussen honderden. Niet meer te tellen". Iedereen kende Van Duuren? "Ja nou! Jongen ik heb brui loften meegemaakt. Ik heb zelf ook veel op de planken gestaan vroeger; ik ben een echte humorist". VOORSCHOTEN Het landhuis „Ter Wadding" iin In snel tempo volgen een aantal grappen en grollen, die door het jonge bezorgers volk, dat zich die 45 jaar nauwelijks kan voorstellen (wie wel overigens?) gretig worden beluisterd. Vrolijk stapt Bart op de fiets. Morgen nog en dan is het af gelopen. Er zal wel wat ge beuren, in De Kooi. Toen hij 40 jaar kranten rondbracht hebben de mensen even een grote fruitmand bij elkaar geharkt. Ze zullen er nou wel een borreltje bij doen. Want daar houdt-ie ook van. (Foto Jan Holvast) "Redt de Langestraat" LEIDEN De na de publicatie van het bestemmingsplan He- rengracht-ZiJlsingel in het leven ge roepen pressiegroep „Redt de Lange- straat" heeft bezwaar aangetekend tegen de voorgenomen bouw van een garage met bovenwoningen op het aan de Langestraat gelegen terrein tussen Vierde Groenesteeg en Nieuwe Rijn. De groep vindt een dergelijk bedrijf schadelijk voor het aanzicht 'van vijf er tegenover staande hui zen, die onder Monumentenzorg vel len, waarvan twee huisjes met trap- geveltjes uit de zeventiende eeuw kortgeleden zijn gerestaureerd. De groep vindt een garage ook storend voor de geplande wandelstrook langs de Oranjegracht. LEIDERDORP Het kerkbestuur van de Leiderdorpse De Menswor- öingsparochie onderzoekt de moge lij kheden om te komen tot een r.k.- centrum met multifunctionele toe passingen in Leiderdorp. Op 12 fe bruari zullen de Leiderdorpse katho lieken in de openbare Hobbit School (wijk Binnenhof) hierover alles te weten kunnen komen. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Op 14 februari is er in de aula van de r.k. Meyegaardschool (kwart over acht) een bijeenkomst over hetzelfde onder werp. Het motto van de beide hoor zittingen zal zijn "Aftrap '74—Thuis veel belangstelling bij dezetuur is versterkt door het terug bren- officiële ingebruikneming van het uit 1770 stammende landhuis. De ge meenten Leiden en Voorschoten wa ren o.a. vertegenwoordigd door de burgemeesters Vis en Verhaar en de Leidse wethouder Kret. De dames Eijsink en Tjalma, respectievelijk echtgenotes van dr. Eijsink en ir. Tjalma, direkteur Provinciale Wa terstaat kregen een bloemetje van de 11-jarige Karin Bouman, waarbij het districtshoofd van de Provinciale Waterstaat en thans landheer van Ter Wadding, de heer J. van der Oever, benadrukte de goede samen werking tussen provinciaal bestuur en waterstaat en vaststelde dat het opknappen van oude gebouwen wer ken is aan het milieu. Gedeputeerde Eijsink had nog een laatste poging gedaan om de histo rische duisternis rondom "Ter Wad dings" iets te verlichten, maar ook hij kwam niet ver en moest constateren dat ook de bouwmeester van het huis uit 1770 niet eens bekend is. Daarom prees hij de wel bekende bouwmees ter, ?"?hitect P. van der Sterre uit Leiderdorp, die het zwaar vervallen huis in oude luister heeft weten te herstellen. Opvallend van het landhuis is de voorgevel, waarvan de gave archltec- gen van de oorspronkelijke venster indelingen. Bij een onderzoek as de historische roedeverdieling van de ra men teruggevonden. Het landhuis heeft een geslaagde restauratie on dergaan en voor ongeveer f 1,- mil joen gulden hebben Waterstaat en Voorschoten er een rijk bezit bij. De aankoop van huis en bos was in 1970 f 350.000,- waarvan f 150.000 betrek king had op het bos, dat helaas d!oor de storm van vorig jaar zware scha de heeft geleden, de restauratiekos ten vergden ongeveer een 'bedrag van bijna f 600.000. Door de aankoop in 1970 door de provincie Zuid-Holland is het land huis "Ter Wadding" voor de toekomst bewaard gebleven. Het was moeilijk voor een familie te bewonen, als kan toorruimte is het thans vrijwel ideaal. Door de verlichting en de vitrages lijkt het landhuis een bewoond huis te zijn door een familie. Op de bega ne grond is een grote vergaderkamer in de voorkamer en kantoorruimte in de achterkamer. De bovenverdieping is geheel ingericht als kantoor. De keuken is nog voorzien van de oude waterpomp en de andere oude huis houdelijke gebruiksvoorwerpen en van moderne voorwerpen een koffie kamer waardig. BURGERLIJKE STAND IN ZOETERWOUDE M. de la Rie, Aafke 'Qulrine, dr v. H. C. Teune en J, Beenhakker, Anna Antonia, dr v. u. den Bovenkamp en E. M. Huigen. Bakker, 79 j. man. J. Langver, 89 j man, M. J. van der Putten, 70 j. echt,, v.: P. de Haas, M. Lensen 57 j. echtg. ZOETERWOUDE In het kader van het pastoraal "Plan Toerusting" zal in Zoeterwoude donderdagavond drs. S. G. Konijn komen spreken in de Christus Dienaarkerk (aanvang 20.00 uur). De stafmedewerker van het Pastoraal Centrum van het Bis- Putten, "70 j. echtg dom Haarlem spreekt over het onder werp: "Verzoening binnen de Ker ken". LEIDEN Termen als gebundelde deconcentratie, grondpolitiék en ruimtelijke ordening waren niet van de lucht, vanochtend in een zaaltje bij de Zuiderkerk. Onder auspiciën van het Katholiek Vrou wenbond en de Ned. Ver. van Huisvrouwen werd daar namelijk een bijeenkomst gehouden als onderdeel van een cursus politieke scholing voor de vrouw. De bedoeling daarvan is vrouwen ("wij met ons ge wone huisvrouwenverstand"zoals één der aanwezige dames het kwalificeerde) te leren luisterenmeedenken, meepraten en meedis- cussiëren over politieke zaken. Als discussieleiders waren aangezocht de heren Peeters, Pronk en v. d. Berg, juridische medewerkers van de Leidse universiteit. Vandaag stond de bijeenkomst in het kader van de verkiezingen voor Provinciale Staten. Gemeenteraadsleden, kamerleden en leden van Provinciale Staten vormden een forum, dat de vrouwen informatie verstrekte over het politieke reilen en zeilen. Die kans werd vanochtend gegund aan vertegenwoordigers van PvdA, VVD en ARP. Alle politieke partijen zullen echter een kans krijgen, omdat er vanavond, 20 februari, 6 en 20 maart soortgelijke bijeenkomsten worden gehouden. Naarmate de dames vanochtend, het waren er ongeveer honderd, politiek bewuster werden, wonden ze zich meer op. En dat is genoeg reden om de cursus vooralsnog geslaagd te noemen. (Foto Jan Holvast) Voor de Nederlandse fruittelers dreigt een catastrofe. Hun produk- ten gaan op het ogenblik voor zeer lage prijzen van de hand. De op brengsten liggen zelfs lager dan in 1971 toen de fruitteelt-crisis een dieptepunt bereikte. Deze noodkreet slaakte vanmor gen het hoofdbestuur van de Gel derse Maatschappij van Landbouw. VIOS De Zoeterwoudse drumband VIOS zal op donderdag 14 februari een Al gemene ledenvergadering houden. In verenigingsgebouw Ons Huis (Dorps straat) zal tijdens de bijeenkomst de heer v. d. Ploeg uit het bestutu tre den. Aftredend, maar herkiesbaar zijn secretaris Van Boheemen en twee de penningmeester Opdam. Marjan van Slingerland en Jac. v. d. Akker stellen zich kandidaat voor een be- VOORSCHOTEN Het plan bestaat om woningen in het Burgemeester Vernèdepark tot de grond toe af te breken en op dezelfde plaats zestig nieuwe huizen te bouwen. Alvorens het plan op 22 februari in de gemeente raad zal worden behandeld, houden B. en W. op woensdagavond 13 februari in het Cultureel Centrum een hoorzitting voor bewoners van de huizen aan het Vernèdepark» OEGSTGEEST Automobilisten die de rijksweg AmsterdamDen Haag afkomen bij de afrit Haarlem merstraatweg in Oegstgeest zullen binnenkort verplicht worden daar te stoppen. Tot nu toe stond bij de ze afrit alleen een waarschuwings bord waardoor de autobestuurder er op attent werd gemaakt dat het ver keer op de Haarlemmerstraatweg voorrang had. Dit bord zal nu wor den vervangen door het bekend ron de bord dat verplicht tot stoppen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- LEIDEN Vanavond organiseert het bestuur van "Werkmanswonin gen" een buurtvergadering in de Mo- riaansteeg 7. Belangrijkste onder werp van deze vergadering is de re novatie o.a. in de Transvaalbuurt en de Herengracht. De avond begint om acht uu, land hebben het verzoek van B. en W. hiertoe ingewilligd omdat er veel vuldig ongelukken voorkomen op dit punt en omdat automobilisten vaak al stoppen om de situatie beter te bekijken. LEIDEN Een in het Plant soen geparkeerde motorfiets is in de afgelopen nacht in vlammen opge gaan. De motor behoorde toe aan een Leidse student, die voor acht tienhonderd gulden is gedupeerd. Het is niet bekend of de motorfiets in brand is getaakt of gestoken. KPJ De KPJ afdeling Zoeterwoude houdt vrijdag de derde kaartavond. De aan vang van het kaarten in het Don Boscohuis is om 20.00 uur. Vanaf 17.30 kan men zich laten inschrijven. Zuid-Afrika Op 12 februari organiseert de Her vormde gemeente Zoeterwoude een gespreksavond over de problematiek van Zuid Afrika. Spreker op de bij eenkomst open voor belangstellen den is de heer du Plessis, de plaats van handeling is Ons Huis; 20.00 uur. Dienstencentrum Oegstgeest ook 's zondags open OEGSTGEEST Het Dienstver leningscentrum is begonnen mei; 't nemen van een proef tot openstel ling op zondag van 12.30—15.00 uur omdat ervaring heeft geleerd dat ouderen vaak zoeken naar een wel kome onderbreking van die dag Men kan er koffie drinken en ook de maaltijd gebruiken. Men wil voor zichtig beginnen en voorlopig de le en de 3e zondag open zijn, ook al omdat op deze nieuwe situatie soe pel moet worden ingespeeld. In Oegstgeest wordt de eerste politieke vergadering gehouden -net het oog op de a.s. Statenverkiezin gen. G. v.d. Zande lijsttrekker voor de VVD komt in de Roode Leeuw op 14 februari a.s. De Wereldwinkel zal gedurende de maand februari niet op de week markt aan de Lijtweg aanwezig zijn. Bij slechte weersomstandigheden is de belangstelling voor de literatuur miniem. Vanaf 5 maart zal de JCraam wekelijks weer bemand zijn. W oensdag Ten Katestraat, speeltulngeboun Jaardensociëteit Humanitas, 24.3i Geversstraat 65, Oegstgeest, soc: voor kamerbewoners en alleenstaai Rapenburg 100, Leiden, discu bijeenkomst over verkeer, 8 nam. Donderdag Breestraat 66, Kreatief Sentrunj, fenslevoorlichting, 89 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, sooil voor kamerbewoners en alleenstaaa 8—12 t Binnenvestgracht 3, Lel Kantine Clos en Leembrug Jaarvergadering, aanvang 2 uur. Vrouwenkerkkoorstraat 9, Pj huys, gespreksavond over astr gie, inleider Rogier van Vlissip astroloog, aanvang 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en dienst der apotheken in de regio den, wordt waargenomen door: theek Reyst, Steenstraat 35, Lei tel, 20136. Apotheek Voorscho Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01 2525. Tevens zaterdag tot 13 uur middag Oegstgeestse Apotheek,1 helminapark 8, tel. 53274. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschapp Vogelasiel Kinderopvang Informatiebureau werkgemeensc Kindercentra Leiden. welzljnsi Stationsweg 28. tel. 46861 Geopenc 9.30—12 uur, wo en do 2- vr. 9.80—12 uur Dienstencentrum Actie "Moeders Sociale raadsvrouw Herenstraat 45. Twentwel Architecten r 26385. Zitting van 7.309.30 uur in het Lelds Vo huis, Aoothekersdilk 33. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging wen en weduwnaars, tel. Lelds act bureau: 61112 Moeders voor moeders Informatiebureau werkgemeensc! Kindercentra Lelden. Welzijnsraad, tionsweg 28. tel. Actie „Moeders voor Moeders" Oi ven bij zuster E. anssen—Nleme Hofdijk 32. Oegstgeest. tel. 017! Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Leli® Aanvragen hulp beiaarden en lang p rig zieken en gezinsverzorging, M 45, tel. 49441 (ma. t/m vrij. 9—10 verzorging, Rijnsburgerweg 53336. Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres Volkshuis. Apothekersdijk 33. ningstljden, dinsd woensd. dond. 10 uur, do. 79 uur nam Dlenstenc trwm Hogendorpstraat 36. vrij 'i dl uur nam Morskwartier. clubhuis l?11 Morsweg 59, tel. 7—9 1 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenings- ;emeenschap Zul 13921 en 61944. Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-i genu schap. Di. 8.15 u~~ plein 27, Leiden, nedylaan 11, Oegstgeest, vrij. 8.15 nam, Pred. Hen' derdorp. Humanitas Dienstverlening Humanitas, Ho< 84. Spreekuur maandag 2 Uitgave: Leidsch Dagblad B.Vj Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 57055 j Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Han Mulder. Maandabonnement f 10, Kwartaalabonnement I 30J Per Post f Jaarabonnement f 110,- Losse nummers f 0 j Abonnementsgelden bij vooruit1 betaling te voldoen Bij automa1 tische overschrijving gee minlstratie- en incassokosten. Nabezorglng van 18.00—20.00 I Zaterdag van 16.00—18.00 a Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2