BS Leiden verliest naargeestig bekerduel WIKSTRA: 'IK EERKOOP GEEN 1ELD, MAAR EN DENKWIJZE' Wagtmans gaat in de politiek Neeskens wil zelfs voor niets spelen APPIE HAPPIE Koersen Hilversum lledische begeleiding n sport nog zwak )ENSDAG 6 FEBRUARI 1974 SPORT PAGINA 11 Transol RZ beter geacclimatiseerd in inmens grote Ahoy-sportcomplex: 97-78 ROTTERDAM Het eerste optreden van BS Leiden in het immens grote Ahoy-sportcompiex is voor de Leidse basketballers, geeti onverdeeld genoegen gewor den. BS Leiden had in het beker duel gisteravond duidelijk te k' m pen met een gebrek aan oriënta- Door Ad van den Kommer tie, iets waarvan gastheer Tran sol RZ ook wel last had, maar de Rotterdamse spelers hadden al een paar maal in deze hal ge speeld, zodat zij iets beter geac climatiseerd waren. Een ander nadeel van de Ahoy-hal is, dat de sfeer er niet zo goed is om het maar even zacht uit te drukken. Gisteravond waren er toch ze ker zo'n 2200 toeschouwers, maar deze gingen geheel "verloren" op de grote tribunes en hun aanmoe digingen waren ook lang zo volu mineus niet als in andere wed strijden. Dit alles legde een wat naargees tige sfeer over de wedstrijd die een regelrechte topper had moe ten zijn, maar het lang niet werd. Toch kon het falen van BS Lei den niet alleen aan de wat vreem de omstandigheden geweten wor den. Waaraan dan wel? Dat is een zeer moeilijk te beantwoorden vraag, waarop zelfs coach Rob de Wit het antwoord niet kon geven. In het begin zag het er zo slecht nog niet uit. Het basisvijftal: Rc- yals, Kop, Webster, Heuts en Wallaart verdedigde erg goed, maar had wat moeite met de af werking. Tot de twaalfde minuut ging het dan ook nog aardig gelijk op met Transol lichtelijk in het voordeel: 16—24. Toen blesseerde Jan Dekker zich en werd vervangen door John van Eek, wat aan de Leidse suppor ters hoopvolle uitroepen ontlokte, want 't is bekend dat Transol als het niet in de basisformatie kan spelen niet optimaal draait. Dat pakte echter geheel anders uit: Transol begon meer greep op het spel te krijgen, scoorde makkelijker, terwijl het bij BS Leiden opeens helemaal nie.': meer ging. Er werd van grote af stand geschoten, maar zo slecht- Kwamen zij daar wel, dan was de bal een prooi voor de Rotter damse rebound. In de 16de mi nuut was Transol uitgelopen tot 3722, toen De Wit Butch Web ster naar de kant haalde die be paald niet in zijn gewone doen was, overigens evenals alle ande re spelers van BS. Pakte zo'n rust pauze voor Webster in het ver leden nog wel eens goed uit (hij kwam dan als herboren het veld in), ditmaal pakte Transol de za ten na het heengaan van Web ster zo energiek aan, dat het geen sin meer had Webster voor de rust nog op te stellen. BS kreeg geen voet meer aan de grond en zag zich in de rust met een ver pletterende 52—30 achterstand, geconfronteerd. Na de rust duurde het tot de der de minuut voordat Webster de eer ste BS-punten bij elkaar kon schieten. Aangezien Transol ook niet overliep van productivi teit dreigde het geheel te verzan den in een zouteloos oefenpartij tje. Maar opeens begon het bij de Leidse ploeg toch te lopen op eens was er weer de wil om er wat van te maken. Als die wil er eenmaal is. dan lukt de rest van zelf. BS liep in tot 5640, bij wel ke stand de ongerust geworden Transol-coach Jan Bruin een ti me-out vroeg. Dat leek effect te sorteren want Transol verhoogde onmiddellijk het tempo en toen werd het duel nog de moeite van het bekijken waard. In de tiende minuut stond BS nog maar 12 punten achter: 6755 en leek de spanning toch nog te komen. Transol was echter weer zoveel be ter dat BS niet verder kon nade ren, ondanks 't weer in 't veld ko men van Reggie Royals, die in de zesde minuut was vervangen door Hans van Rooden. In de vijftiende minuut was het pleit eigenlijk al beslist; Transol zag dat het ging winnen en BS legde zich bij de nederlaag neer, ook al omdat Webster met zijn vijfde P kon vertrekken en Wim' Franke in deze fase opnieuw door zijn enkel ging. Voor hen in de plaats kwamen Peter de Jong en Ane van Dijk, terwijl even eer der Chris Verhoekx, Rob Wallaart al had vervangen. Van belang was dat echter niet meer en via 82 68 brachten de teams een eind stand van 97—78 op het prachtige scorebord van de Ahoy-hal. A.s. zaterdag wordt in de Vijf- Meihal de return van deze beker wedstrijd gespeeld, waarbij in ieder geval al vast staat dat BS Leiden er hard tegenaan zal gaai- om de schande van deze slechte wedstrijd uit te wissen. Scores: Bob Heuts 21 (813); Reggie Royals 20 (8—12); Butch Webster 20 (8—12); Peter Kop 8 (2—6); Wim Franke 4 (2—2); Rob Wallaart 2 (2—0); Ane van Dijk 2 (0—2)Peter de Jong 1 (0 —1). Topscorers Transol: Jack Din- kins 28 (26—12); Jan Loorbach 19 (5—14); Richardson 12 (8—4). ITTERDAM Rinus Michels geeft vandaag in Zeist opening van zaken. Vandaag I hoopt Karei Jansen, die gisteren uitvoerig telefonisch contact met KNVB-man Ton ikstra had, financieel nieuws te vernemen, dat hij dan aan zijn Oranje-klanten kan ïbrengen. Niettemin valt niet te verwachten dat in Zeist dusdanige spijkers met kop- i kunnen worden geslagen, dat de weigerende Ajacieden onmiddellijk een ander idpunt zullen gaan innemenT Het feit dat secretaris-penningmeester Henk Burgwal i de KNVB op het ogenblik met vakantie op de Canarische eilanden is met, jawel, cas Kroesemeyer! lijkt de gang van zaken ook niet te bespoedigen. It vanuit de spelershoek Ton KNVB, de clubs en de spelers zul- tstra als een directe tegenstan- len geld toucheren uit de wereld kampioenschappen. Drie dus, die een „gezamenlijk waagstuk' waag- Karei Jansen beschouwd, de sectie betaald voet- v.k. bestuur ziet zijn po- ondernemen. Inderdaad, ttlf anders. Den Haag Er is een kans, dat de resering met de machtigingswet in de hand grenzen gaat stellen aan de premies voor voetballers die Neder- i Vente heb alleen kt en zit nu in een ivoren to- wacht af. De zaak stuk. Wat de revenuen en de kosten land zunen vertegenwoordigen bij betreft, is er immers nog zo weinig heti wereldkampioenschap in Mün- bekend. Mijn begroting hangt dan chen Het Tweede-Kamerlid mr W ook van schattingen aan elkaar. En Scholten (CHU) heeft op deze moge wat de opbrengst voor de spelers in iijkheid gewezen. In schriftelijke v— de begroting aangaat, het is inder daad een wat sombere prognose, begroting ge- zo'n ƒ25.000 dus. Maar het k&n be slist meer worden." enen Cruijff erzekerd oor 6 miljoen In AJax-kringen redeneerde men, de bond wordt genoemd, erkent dat bekend zou worden dac overigens dat „er geen al te grote bokkesprongen kunnen worden ge maakt." Ook geeft hij toe dat hij geen oordeel kan vellen over „het niveau waarop artiesten en vedetten slechts een minderheidsgroep harde lijn wenste te volgen, men op slag veel minder sterk zou staan te genover de KNVB. Vandaar dat men in de Meer tot AMSTERDAM Het gerucht dat „supervisor" Rinus Michels giste ren na afloop van de middagtrai ning der Ajacieden naar het Am sterdamse stadion in de Water graafsmeer zou komen om een ge sprek te hebben met Ajax-coach George Knobel, bleek onwaar. De .hoofdwerktuigkundige" van de KNVB voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal verscheen niet. Sterker nog, nie mand wist bij benadering waar de „grote man" zich bevond. Waarmee de ontstane onrust door het opzienbarende en nogal voor barige besluit van de negen Aja cieden niet deel te nemen aan het eindtoernooi indien geen gevolg zou worden gegeven aan him fi nanciële eisen, bleef staan. George Knobel, de trainer die reeds zoveel stormen bij Ajax heeft meegemaakt, dat hü ze niet meer kan tellen, verklaarde tame lijk rustig: „Ik weet van geen af spraak af. Ik heb zojuist nog met de heer Van Praag telefonisch contact gehad, maar ook hij wist van niets". Over het geruchtma kende dreigement van zijn groep zei Knobel: „ik ben bij de bespre king geweest en het was zijn netjes op een rijtje gezet. Ik kan me indenken dat de Jongens het niet eens zijn met het voor stel van de KNVB. Als je zo'n week of zeven van huis gaat is een bedrag van 10.000 gulden, ge zien in het raam van wat bij Ajax wordt verdiend, natuurlijk te wei nig. Maar Ajax en ik staan hier helemaal buiten. Het is een louter persoonlijke kwestie. Alleen geeft het wel opnieuw problemen in de groep. Maar daar ben ik hier langzamerhand wel geraakt". De man die zich niet solidair ver klaarde met zijn ploeggenoten, Johan Neeskens, had een vrij sim pel verweer. „Met Ajax heb ik nu alles meegemaakt. Maar een we reldkampioenschap nog nooit. Daar heb ik altijd al van ge droomd. Ik vind het een hele eer om mee te mogen doen en ga met het voorstel van de bond akkoord. Ik zou zelfs voor niets mee wil len spelen", aldus de man die de laatste weken zeer dikwijls in het nieuws is geweest. Speelt bij „Nees" misschien het feit mee dat hij in de eindronden een glansrol kan vervullen, waardoor hij later sterker zal staan in de te volgen onderhandelingen? Nees lacht openbaring. Er is met grote haalt zijn schouders op. „Mis- openheid gesproken en de zaken schien wel, maar ik ga toch mee". leven." Hij: „Maar dat is voor mij een specifieke AJax-actie overging, eigenlijk ook geen punt. Ik verkoop zonder de anderen erbij te betrek- FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop heeft in een telegram aan de KNVB zes spelers van zijn club aangeboden ter ver vanging van de Ajacieden die niet accoord willen gaan met de financiële beloning voor het wereldkampioenschap voetbal. Wielrennen Eddy Merckx en Pa trick Sercu staan na de vierde dag van de wielerzesdaagse van Antwer pen aan de leiding met 465 punten. Tweede is het koppel Pijnen (Ned)/ Van der Linden met 423 punten, Kar stens en Duyndam bezetten met 150 pnt de derde plaats. Bang voor oppositie Indien Johsn „T AJ door welke oorzaak dan ook Waarom hebben de Ajacieden geen overleg gepleegd met de Oranje-kan didaten van andere verenigingen, voordat zij besloten tot hun harde ac tie over te gaan. Het motief is uitge- 'Barrabas'. Volgens dit Spaanse (blad heeft het sectie-bestuur told voetbal voor Cruijff een ver- ring afgesloten van drie miljoen len, waarvan Barcelona de be- •tigde is. Barcelona op zijn t heeft een even grote verzeke- afgesloten voor het geval Cruijff ongeluk mocht krijgen en der- eniet aan zijn driejarig contract gunnen voldoen betekent dat de benen van lijff momenteel voor Barcelona miljoen gulden waard zijn. Ajax voelden er niets voor om hun standpunt tijdens een speciale spe lersvergadering bekend te maken. Zij vreesden dat er dan te veel op positie tegen hun opvattingen zou komen. Sterker, zij verwachtten dat, als het bij een dergelijke vergadering tot stemmen zou zijn gekomen, er voor hen waarschijnlijk een negatieve uitslag van 13—9 was ontstaan. „Omdat de meeste spelers van an dere clubs zelfs wel voor niets naar Duitsland willen gaan." Ex-wielrenner in gemeenteraad van Rucphen DEN HAAG Rini Wagtmans, die abrupt zijn wielercarrière op medisch advies moest beëindigen, gaat in de politiek. In de gemeenteraad van Rucphen gaat hij de plaats innemen van de heer Jaspers, de lijstaanvoerder van de gelijknamige partij. Wagtmans, die van een hartspecia- „Met Peter Gödde ben ik mondeling list nimmer meer mag fietsen: „De ook akkoord", wete Vissers. „Alleen heer Jaspers kon door zijn werk heeft hij het contract nog niet te- deze functie niet door maart, niet meer te realiseren, m dit maar nu sponsors toch weer toe- jaar^ in de monsterrace Bordeaux- hapten hoopt men het evenement op zaterdag 24 augustus te houden. De Franse verzekeringsmaat- Gan, die grote belangen Parijs uit te komen. De eerste ritten van Olympia's Ronde van Nederland 1974 zijn be de gisteravond (J. Wagenaar) (1.25.5); 2. Liberia; 3. La Kolo. Winn. 1.90, pl 2.20. 4.20, 9.60. kopp. 8.20. Welshterrierprijs: 1. Kitty Gregor pl. 2.40. 3.40, 3.70, kopp. 6.80, trio 622,20. Poxterrierprijs: 1. Jacky Spencer (J. van Dooyeweerd) (1.20.2); 2.Ivan. Axkit; 3. Ivonne Hanover. Winh. 2.50, pl. 1.80, 2.20, 3.90. kopp 11.20, Bull terrierprijs: 1 Kees Verkerk (G. v. Eykelenborg) (1.22.2); 2. Gas ton v. d. Lente; 3. Idas. Winn 1.50.' pl. 1.10, 2.00, 2.30, kopp. 3.10, trio 63.60. Ierse terrierprijs: 1. Locus Du Bois uitoefenen, ruggestuurd. Vrijdag En omdat ik als tweede op de lijst evenwel met de ploeg i fTRECHT In het algemeen is met de medische begeleiding van rtlieden in ons land droevig ge- ld- Of en hoe sportlieden me- worden begeleid hangt vaak ai pure toevalligheden als de op- mg van het sportclub-bestuur, fwijl de medische begeleiding De vereniging van sportgeneeskun de, waarvan dr. Van Reekum vroe ger bestuurslid was, pleitte onlangs al in een rapport voor een landelijke regeling van de medische sportbege- leiding waarbij elke topsporter op een goede medische begeleiding zou kunnen rekenen. Het rapport is bij st stond genoteerd en veel vrije tijd heb, heeft men mij voor de ge meenteraad gevraagd". De Robot-Gazelle-formatie van Ton Vissers begint enige vorm te krijgen. De derde proféquipe in Ne derland bestaat voorlopig uit tien renners. Het zijn Wim Keileners, Ger Harings, Matthieu Pustjens, Jan Krekels, Jo Vrancken, Ben Janbroers, Klaas Balk, Cees Zoont- jens, Jan Serpenti en Albert van Midden. Andalusië. Als Gödde wil, kan hij ook mee". De Nederlandse amateurs in de dam, met kend. De proloog van deze interna- heeft in de profploeg Gan-Mercier 29<Pkoon' tionale etappewedstrijd, die- op de (Joop Zoetemelk, Gerrie Knete- kalender voor het eerst is „be- mann, Gerard Vianen en Cees Bal), schermd", wordt op 24 april in Den heeft speciaal voor de Belgische 1. Iduna J. (G Haag gehouden. Daarna volgt de professionals een nieuw klassement traditionele start vanuit Amster- samengesteld met ongeveer 70.000 Zoeter- gulden i ferse terrierprijs (Tweede afdeling): Leo Arctic (M. v. d Togt) (1.23.8); Leconda; 3. Leon, van IJmuiden. Antwerpen meer. Een dag later trekt de kara- 10 51 grote koersen kunnen punten winn. 3.20.' pi' i.30. 1.30, 1.30. kopp! beheersen volledig de strijd. Hans Koot en Gerrie van Gerwen gaan het einddoel is. aan de leiding met ronde voor sprong op Ponsteen-Fens nix-van Helvoirt. Joop van Rossem, openingsklassieker die met Peer Maas rijdt, heeft vier ronden achterstand. Donderdag is de finaleavond. Theo Verschueren, de grote spe- Limburg, waar Arcen worden behaald. Het hoogste aantal in de Tour de France, en de Ronde van Italië (120). De enige Neder- De Ster van Zwolle, de befaamde landse wedstrijd, die voor de Gan- beker in aanmerking komt is de teurseizoen, die door de oliecrisis Amstel Gold Race. In deze klassie- van de kalender werd geschrapt, zal ker geven de eerste zes plaatsen toch nog word enverreden. Welisc- recht op respectievelijk 40, 30, 20, Leerlingenwinterkampioenschap IV: 1 Indiana Hanover (C. de Leeuw) (ï.22.1); 2. Koentje Dartel; 3. Haja Westlandia. Winn. 9.50. pl. 3.30. 4.70. 8.20, kopp. 14.70. trio 1890.10. Lakelandprijs: 1 Koby Eemshoorn (G. van Eykelenborg) (1.27.3); 2. Lo Moulin; 3. Kioneer Winn. 5.30, pl. waar valt d eoude datum, zaterdag 9 12, 6 en 4 punten. moeten worden gecentraliseerd CRM in een bureaulade verdwenen ttn nationaal sportmedisch een- en het wordt hoog tijd dat het daar is er op dit terrein momenteel eindelijk uit tevoorschijn wordt ge- een enorme verbrokkeling te sig- haald, aldus prof. Biersteker. 'ren. De begeleiding is nog in Een heet hangijzer is volgens hem Dden an een verzameling goed- met name de manier waarop de Fe- oode individuen, van een lande- deratie van Sportkeuringsbureaus de keuring aanpakt. „Iedereen wordt 'n minuut of tien aan een uniforme ot deze conclusie komen de Delft- keuring onderworpen waarbij men Reekum, die van- voorbij gaat aan de specifieke eisen die een bepaalde sport stelt. Bij zijn pro- roeien bijvoorbeeld worden hoge A. eisen gesteld aan de rug en aan dit zes soort speciale aspecten wordt door- de gaans te weinig aandacht besteed. Dan dreigt het gevaar dat bij arts J. R. S in Utrecht promoveerde tot doo rn de geneeskunde, en zijl w. de fysioloog prof. dr. (steker. Dr. Jansen (45), die 7 lang als studentenarts aan •Delft was verbonden, promoveer- op een door hem verricht onder- sportman of-> soort schijn- naar conditie, training en be- zekerheid ontstaat. Men denkt dat van enkele honderden leden men elke sport kan gaan beoefenen de Delftse studentenroeivereni- terwijl dat helemaal niet het geval m Laga en Proteus-Eretes, hoeft te zijn".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11