Eryls droom werd afschuwelijke werkelijkheid DROMEN, ANGSTGEVOELENS. VISIOENEN AG 4 FEBRUARI 1974 oktober 1966 rende de •ige Eryl Mai Jones uit een in Zuid-Wales direkt na het i naar haar moeder toe om ite vertellen wat ze had ^nd. „Mama, je moet naar me jn, ik heb gedroomd dat ik ""School ging) maar de school ier niet meer. Er was iets [overheen gevallen", t moment herinnerde Eryls zich een twee weken eerder fcte opmerking van haar ftje, een voor een meisje van jftijd wat vreemde gedachte p, had ze toen gezegd, „ik ben ng om dood te gaan". Haar had toen de opmerking Ln met de woorden „waarom je toch over doodgaan, daar jnog veel te Jong voor", maar jisje bleef volhouden. „Ik ben pg om dood te gaan omdat ■samen met Peter en June zal [morgen 21 oktober werden ipmerkingen op afschuwelijke bewaarheid toen miljoenen ^sintels na twee dagen hevige begonnen te schuiven en van het mijnwerkersdorpje i in Zuid-Wales wegvaagden, jdvierenveertig mensen, 28 lenen en 116 kinderen, :F Stol j de dood onder de zwarte Onder de omgekomen ai bevond zich Eryl Mai én haar klasgenootjes Peter ae van de Pantglas Junior de miljoenen mensen die de Ie dag aan het televisietoestel terd zaten om de reddingsak- volgen bevond zich ook de se psychiater dr. J. C. een wetenschapsman die er geïnteresseerd was in m,ülingen en voorgevoelens. Hij een tijdlang bezig een boek rijven over gevallen waarin I overleden op de precieze jiie hun was voorspeld door i of een tijd waarvan zijzelf pS(prgevoel hadden gehad. Maar voorspellingen hadden je ramp in Aberfan voorspeld I worden? Dr. Barker wist its van de vele mensen die op h of andere manier de voordat die gebeurde, IT aangevoeld of in dromen Naar aanleiding van enkele in de pers over mensen ^telden dat ze over de ramp hadden voordat die besloot dr. Barker een ;k in te stellen. Hij nam met de redakteur lappen van de Londense Standard", Peter Fairley, hem een oproep in zijn ;n krant te plaatsen om in te komen met degenen die Roelens hadden gehad over de lenissen in Aberfan. Roelens die anders nooit aan pht zouden zijn gekomen, pen binnen. Binnen twee ontving de Evening Stan- fj76 brieven, een aantal dat tot tweehonderd nadat de pchologische Research af de in de Universiteit van Oxford jortgelijke oproep had laten h in het zondagsblad The de antwoorden deze eerste slegeven werden na de ramp iWr. Barker zeer zorgvuldig te Zestien brieven legde hij meer terzijde. Van de leven zestig brieven konden an een voorgevoel over worden gevestigd, omdat de in kwestie zijn voorgevoel de ramp had opgeschreven, anderen had verteld. Uit [kwam alleen de dramatische [waarin de moeder van de >men Eryl Mai Jones de roelens van haar dochtertje sef. olen 'ran de voorgevoelens bleken 'i van de ramp te zijn. De eschreef, dat hij kolen zag en over een dorp, een ander [gedroomd over een aantal Jongens en meisjes in het pie costuum van Wales die in bel werden opgenomen. Ook b de voorgevoelens vaak in afhankelijk van bijvoor iet beroep. Sybil Brown uit Brighton fle over een schreeuwend kind een telefooncel dreigde te verzwolgen door een zwarte 1' Zelf was mevrouw Brown iiste van beroep. Mer opvallend was de droom It van een man van middelba- jtijd in Noord-Engeland die de voor de ramp in een droom [oord Aberfan temidden van thitterend licht zag verschij- Het woord had geen enkele [nis voor hem en hij zou het [vergeten als hij niet de pe dag over de radio van de vrouw droomde alleen in een berg kolen hreef daarbij dat de droom vas bijgebleven omdat een van elders een bijzonder vreemd droeg. Zij was bijzonder okken toen zij twee dagen na np op de televisie plotseling ontdekte waarover zij md had. Zijn ongewone leksel zag er precies zo uit als r droom. Vier mannen en drie )n bleken de dagen voor de aan acute mentale en moeilijkheden te lijden, anderen hadden last van kende gevoelens, dyspnoea, briefschrijvers deelden at zij al eerder dezelfde Kinderen spelen op de plaats waar in Aberfan eens de Pant glas Junior School stond. „Er viel iets zwarts overheen symptomen hadden gevoeld vlak voor een rampzalige gebeurtenis. Het grote aantal antwoorden op het specifieke geval Aberfan zetten dr. Barker aan het denken. Zouden deze voorgevoelens in de toekomst gebruikt kunnen worden? Naar aanleiding van zijn ervaringen schreef hij in Januari 1967 in de „Medical News Tribune" in Londen: „Terwijl ik de brieven onderzocht realiseerde ik mij dat er een einde moest komen aan de pogingen voorspelling te bewijzen, of af te wijzen. In plaats daarvan moeten we proberen de voorspellingen te benutten met in ons achterhoofd de gedachte toekomstige rampen te voorkomen". Het was dr. Barkers plan een centraal punt in te stellen waar de mensen hun voorgevoelens heen zouden kunnen sturen. Dr. Barker was ervan overtuigd dat de ramp in Aberfan inderdaad had kunnen worden voorkomen omdat de verschillende voorgevoelens als een legpuzzel in elkaar pasten en een duidelijk beeld gaven van wat er te gebeuren stond. Bureau In Januari 1967 richtte hij samen met Peter Fairley van de „Evening Standard" het „British Premonitions Bureau" op, het waarschuwing- of voorgevoelensbureau. Fairley stemde erin toe het bureau gedurende een jaar te leiden en het publiek via pers, radio en televisie uit te nodigen hun voorgevoelens in te sturen zodat er een registratie kon worden opgebouwd. De zestig mensen die iets over Aberfan hadden gezien, werd ver zocht contact op te nemen met het bureau als ze weer bijzondere dromen of visioenen hadden. Dr. Barker hoopte in het experimentele jaar in aanraking te komen met mensen die regelmatig goede voor spellingen zouden insturen. Die hoop bleek niet ongegrond. Het eerste Jaar leverde vijfhonderd voorgevoelens op, voornamelijk over vliegtuigongelukken en aardbevin gen. Aan het einde van het Jaar bleek dat zes mensen regelmatig goede voorspellingen in stuurden. Er zaten vier vrij nauwkeurige beschrij vingen bij van de moord op Robert Kennedy en één van de brief schrijvers zond veertien dagen voor de moord, aldus Fairley, tevens de naam van de moordenaar in als Tirhan Tirhan (moest zijn Sirhan Sirhan), Talenten Volgens Fairley die, nu als redakteur van het grote blad „TV Times", het werk van de in 1968 overleden dr. Barker bleef voortzet ten, zijn na ruim zes Jaar drie „talenten" overgebleven; een Londen se balletlerares, een telefoniste uit Londen en een Journaliste uit Surrey. In tegenstelling met media als bijvoorbeeld Jane Dixon uit Ameri ka, die haar voorspellingen in tientallen kranten tegen geld verkoopt, zijn de drie Britse talenten mensen die regelmatig verbaasd staan over zichzelf maar in het bureau van Fairley eindelijk een adres bezitten dat hen begrijpt en steunt. De voorspellingen zijn te regelmatig en te accuraat om alles op het toeval te schuiven. De meeste voorspellingen komen ongeveer twee weken na de droom of het visioen uit. Zegt Fairley, die wij spraken in zijn kantoor aan de Tottenham Court Road in Londen: „Wij geloven helemaal niet dat we nu het bewijs hebben ontdekt dat er zoiets als een voorspelling bestaat. Het is ook niet ons doel met wetenschappelijke bewijzen aan te komen. We weten dat er iets gebeurt en wij hebben interessant materiaal. Het wachten is steeds op de voorspellingen met juist dat detail die ze tot een volledige treffer maken". Elke ingestuurde voorspelling die blijkt uit te komen krijgt een aantal punten, maximaal vijf voor onge woonheid, vijf voor accuratesse en twee voor de Juiste tijd. Volgens Fairley leverden de eerste duizend brieven die het bureau ontving 25 brieven op met een score boven de tien, voorspellingen waar niet veel aan ontbrak. Droomweek Het hoge aantal punten kan pas worden behaald als bijvoorbeeld de vele voorspellingen over vliegtuigon gelukken ook aangeven waar, wanneer en hoeveel doden. Tijdens 'n door de "TV Times" georganiseer de Nationale Droomweek in Enge land beschreef een inzender dat hij 's avonds niet kon slapen als gevolg van ernstige hoofdpijn. Hij had de indruk dat de hoofdpijn veroorzaakt werd door een komende gebeurtenis Toen hij een paar minuten toch wegzakte, aldus de brief die aan het Premonitions Bureau werd gestuurd, zag hij in een droom een vliegtuig neerstorten op een eiland in de buurt van een begraafplaats. Hij voegde eraan toe dat voor zover hij uit de droom kon opmaken er 124 slachtoffers zouden zijn en dat de begraafplaats in de buurt van Nicosia moest liggen op het eiland Cyprus. De tijd van het ongeluk wist hij niet. Drie weken later stortte bij Nicosia een vliegtuig neer; 124 personen vonden in de buurt van een begraafplaats de dood. Toevalstref fer? De man, Alan Henscher, bleek dan wel over een grote dosis geluk te beschikken want ook al in 1967 had hij in een brief aan het bureau een ongeluk in Engeland beschreven met Juiste gegevens over de oorzaak, plaats, doden en vertrek en aankomstplaats van het toestel. Ook hier echter ontbrak weer de tijdsaanduiding; het ongeluk ge beurde twee weken later. Amerika Begin 1968, vlak voor zijn dood, bezocht dr. Barker de Verenigde Staten om daar onder meer een aantal lezingen te houden over net British Premonitions Bureau. Dat zelfde jaar werd ook in Amerika een bureau voor voorgevoelens opgericht, het Central Premonitions Registry. Drie jaar later stonden in New York al meer dan tweeduizend voorspel lingen geregistreerd. Volgens Fairley onderscheiden voorspellende dromen zich van andere dromen, omdat degene die droomt vrijwel nooit in een voorspellende droom is betrok ken. De meeste briefschrijvers zien de droom als een onafwendbare film aan zich voorbijtrekken. Voorspellingen hoeven niet alleen in dromen voor te komen. Fairley: „Het kan gebeuren dat Je in een stoel zit, wat voor je uit staart en dat je in een flits iets ziet gebeuren. Zo schreef iemand ons dat toen hij de liberale partijleider Jeremy Thorpe op de televisie zag hij opeens een beklemmend gevoel kreeg, omdat hij plotseling wist dat Thorpe iets ernstigs zou overkomen ir. zijn privé-leven waarbij zijn vrouw betrokken zou zijn. De briefschrijver schreef, tien dagen voordat zijn gevoel bewaarheid zou worden, aan ons bureau dat de vrouw van Thorpe waarschijnlijk binnenkort het leven zou verliezen". Verrassend klein is het aantal mensen dat er een grapje van maakt door zomaar voorspellende dromen te beschrijven. Bijna alle inzenders zijn serieuze mensen die met hun droom en gevoelens geeó raad weten omdat ze voelen dat iets onafwendbaars te gebeuren staat. Kennedy's Waarschijnlijk heeft ieder mens onbewust wel een stukje voorspel lingsgave - waar zou anders het woord voorgevoel vandaan komen? - maar het komt juist bij de briefschrijvers duidelijker aan de oppervlakte. Voorspellingen zijn niet aan geogra fische grenzen gebonden, alhoewel is gebleken dat de voorgevoelens meestal gebeurtenissen uit eigen land betreffen. Uit Amerika kwamen geen berichten binnen over Aberfan terwijl Engeland minder gegevens opleverde over de favoriete droom- voorspelling in Amerika, de Kenne dy's. Zowel de moord op Robert a's het auto-ongeluk van zijn broer Ted met Mary Kopechne zijn zeer duidelijk in brieven aan het Amerikaanse bureau beschreven. Behalve de briefschrijvers kijken de mensen van de Premonitions bureaus zelf ook wel eens in de toekomst. Afgezien van de weten schappelijke waarde hoopt men in de toekomst toch nog eens gebruik te maken van de voorspellingen. In Amerika en Engeland is gebleken dat sommige grote rampen in beide landen zijn voorspeld in brieven aan de bureaus. Wanneer in de toekomst het aantal voorgevoelensbureaus zich zou uit breiden en er met deskundigen een regelmatige uitwisseling van gege vens kon plaatsvinden, zou het niet tot de onmogelijkheden behoren de gegevens uit verschillende landen in elkaar te passen als het over een bepaalde ramp gaat die daardoor misschien afgewend zou kunnen worden. Uit de verschillende details zou een duidelijk beeld kunnen ontstaan van een te gebeuren ongeluk. Maar er zal natuurlijk nog heel wat moeten gebeuren voordat een vliegtuig aan de grond blijft staan, omdat uit verschillende voorspellingen is geble ken dat het zal neerstorten. De Amerikaanse schrijver Herbert Greenhouse heeft in zijn boek over droomvoorspellingen, „Een sprong in de toekomst" een levendige beschrij ving gegeven hoe op die manier de ramp met de Titanic had kunnen worden voorkomen. Intensieve on derzoeken hebben uitgewezen dat vooral ten aanzien van de ramp met de Titanic - april 1912 1502 doden - tientallen vrij nauwkeurige voorspel lingen zijn gedaan door mensen die op geen enkele wijze als fantasten of zo bekend stonden. Het voorkomen van ongelukken, rampen en moordaanslagen is nog steeds een toekomstblik, maar bekend is dat vooral in Oost-Europa en Rusland steeds meer wetenschap pelijke instituten zich met droom voorspellingen bezighouden en won derbaarlijke resultaten hebben be reikt. Nederland Ongetwijfeld zijn er in Nederland ook een groot aantal .mensen die dromen, angstgevoelens en visioenen hebben gehad van gebeurtenissen die nog moesten plaats vinden. Waarschijnlijk bleef zoiets in de familiekring omdat er geen centraal punt is dat de voorspelling kon registreren en op nauwkeurigheid testen. Misschien zijn er mensen geweest die over een treinramp hebben gedroomd en twee of drie weken later tot hun schrik bemerkten dat de ramp bij Harmeien veel gelijkenis vertoonde met hun droombeelden. Misschien zijn er zelfs mensen die het aantal loden voorspelden, maar er niet over durfden te praten uit angst uitgelachen te worden en er na ie ramp niet over konden praten omdat de voorspelling toen niet meer te controleren viel. Herbert Greenhouse beschrijft in zijn boek pen Nederlandse vrouw die twintig dagen voor de stormramp in 1952 waarheidsgetrouw droomde dat haar huis onder water zou komen te staan tijdens een overstroming. Het zou misschien aanbeveling verdienen wanneer de dromers onder ons eens een soort dagboek zouden bijhouden en anderen van him dromen op de hoogte stelden - als een controle - om zo zichzelf te testen in hoeverre hun dromer» "<>n waarschuwing inhielden. Met de steeds grotere belangstelling die voor dit onderwerp bestaat in Engeland, Amerika en achter het IJzeren Gordijn zal Nederland misschien ook wel binnenkort een Droomvoor spellingen bureau rijk kunnen wor den. Het is een nog nauwelijks ontgonnen gebied.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7