GRIEKEN GEVEN TOE AAN EISEN TERRORISTEN SKOL Brandweer Sao Paolo machteloos Gijzelaars vrijgelaten PENTAGON-SPION WAS AL JAREN IN WITTE HUIS Conflict in Bolivia breidt zich uit met staking in tinmijnej Watergate kost VS skylab-trio Krant was eerder bij Biggs dan politie haalt grote wr. 11. o buit binnen Wie vond de treinrover: milj oenen MAANDAG 4 FEBRUAR SAO PAOLO De brandweer commandant van Sao Paolo, Jonas Flores Ribeiro, is ontsla gen wegens heftige kritiek op het bestuur van de staat Sao Paolo 11a de ramp van vrijdag. Ribeiro had het bestuur ervan beschul digd ondanks beloften na een brand in februari 1972, geen maatregelen te hebben getroffen. De kranten in de stad hebben zijn uitlatingen gepubliceerd en voegen eraan toe dat het grootste deel van de grote gebouwen in de stad bij brand niet snel genoeg kunnen worden ontruimd. Volgei i officiële opgave zyn ten gevolge van de grote brand in Sao Paolo in totaal 177 personen om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoren een Amerikaanse bankier en vele Bra zilianen, die uit het brandende, 25 verdiepingen hoge gebouw moesben springen. Inmiddels is van officiële zyde al de beschuldiging gehoord, dat de veiligheidsmaatregelen in het gebouw en de uitrusting van de stedelijke brandweer onvoldoende zijn geweest. In het gebouw be vonden zich geen brandtrappen en ook een landingsplaats voor Bij de brand in de Joelma-wolkenkrabber in Sao Paulo loerden velen door het vuur gedwongen naar beneden te springen. Minstens 177 mensen zijn om het leven gekomen. helikopters op het dak ontbrak. De mensen die naar het dak waren gevlucht konden pas wor den gered toen de vlammen en de rook verdwenen waren. Een grote helikopter van de Braziliaanse luchtmacht heeft toen in een aantal vluchten 80 man van dat dak opgehaald. Kort na middernacht werd door de gemeentelijke voorlich tingsdienst verklaard, dat 177 lijken uit het gebouw naar de ste delijke morgue waren overge bracht. Gevreesd wordt dat zich in het gebouw nog meer lijken bevinden. De liften zijn bijvoor beeld nog niet doorzocht. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen KARATSJI (Reuter, AFP, AP) De drie kapers die in de haven van Karatsji een Grieks schip overmeesterden en twee scheepsofficieren gijzelden hebben hun gijzelaars vrijgelaten en zijn in een vliegtuig naar Cairo gevlogen. Het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf gisteravond een verklaring uit waarin werd gezegd dat de Griek se regering de garantie had gegeven dat de doodvonnissen van twee in Griekenland ver oordeelde Palestijnen niet zullen worden uitgevoerd. Nadat zij hun gijzelaars ongedeerd stand brachten, hun pogingen om ge- de Griekse hoofdstad deden en waar- hadden vrijgelaten vertrok het drie- daan te krijgen dat Griekenland de bij vijf mensen werden gedood, tal met een gecharterde Pakistaanse twee commando's vrijlaat, voortzet- Dat er een einde w*s gekomen aan Boeing 707 uit Karatsji naar Egypte, ten. het drama in de haven werd gelijk- Volgens de directeur van de haven De twee Palestijnen werden op 24 tijdig bekend gemaakt door het Pa- van Karatsji, Zahid Hasnain, zullen januari in Athene ter dood veroor- kistaanse ministerie van Buitenland- de drie ambassadeurs van Egypte, deeld wegens een aanval die zij vorig se Zaken in Islamabad en het hoofd Libië en Syrië, die het akkoord tot jaar augustus op het vliegveld IVolgens New York Time: NEW YORK (AP) Minstens kelijk vijf hoge officieren zijn reeds in de herfst van 1970 begonnen met spio nage voor het Pentagon in het Wit te Huis, aldus hebben volgens de New York Times welingelichte zegs lieden die nauw bij de zaak betrok ken waren verklaard. In zijn editie van gisteren meldt ministerie weinig belangrijke zaken" de hav2ndienst in Karatsji, schout bij nacht S. Zahid Hasnain. Hasnain zei dat de gijzelaars eerste stuurman Nicolas Lambropou- los en eerste machinist George Peri- meris van het vrachtschip Vori te 22.45 plaatselijke tijd (18.45 met) werden vrijgelaten. De drie kapers van het Griekse vrachtschip „Vori" zijn. naar het Pa kistaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, leden van de „Internationale Mohammedaanse guerrillastrijders" (MIG). De Pakistaanse afdeling van deze organisatie heeft in een communiqué verklaard dat MIG „in de gehele we reld vertakkingenheeft. Haar leden zijn bereid te sterven „voor de zaak van de onderdrukte bevolkingen in het Midden-Oosten, Ierland, Zuid- Afrika en Kasjmir". De leider van de Palestijnse ver zetsbeweging, Yasser Arafat, heeft International Biei Iedere week kunt u een half jaar SKOL-bier winnen door deel te nemen aan de puzzel Aktie Natuur in deze krant. De 26 weken Skol-bier (iedere week een kratje) werden u aangeboden door de SKOL-brouwerijen NV, Breda. LA PAZ (Bolivia) (AP) Vrijdag- korten. De mijnwerkers verklaa morgen vroeg zijn 4800 arbeiders in zich solidair met de boeren, die werden doorgebriefd. Volgens welingelichte zegslieden, aldus de New York Times, is het nog verklaard dat acties als in Karatsji altijd niet duidelijk welke rol Moo- „de zaak van de Palestijnse strijd rer in het spionage complot heeft schaden". Hij zei dat de actie van gespeeld. Moorer was gisteren niet MIG ten doel had de Mohamme- te bereiken voor commentaar. Het daanse topconferentie, die van 19 tot !4 februari in Lahore wordt gehou- De Etna op Sicilië werkt sinds woensdag weer en de gloeiende lava stroomt van de top van de berg naar beneden. Het is twee jaar geleden dat de vorige uit barsting van de vulkaan plaats had. Tien jaar voor mensensmokkel BERLIJN <AP> De Westduit- Defensie wilde geen de Times dat de zegslieden hebben commentaar geven op wat de Ti- verklaard dat de opdrachten spionage gegeven zijn door schout Thomas H. Moorer, voorzitter was geworden van de gezamenlijke chefs van staven. Tot de documenten die op het bu reau van Moorer belandden, aldus de Times, behoorden boodschappen van top-diplomaten in Zuid-Viet- nam en Cambodja waarop duidelijk was aangegeven dat zij alleen moch ten worden ingezien door president Nixon en Henry Kissinger. Volgens de Times heeft een func tionaris van het Witte Huis toegege ven dat de spionage van stukken be stemd voor de Nationale Veiligheids raad is begonnen onder Robinson meer dan een Jaar eerder dan eer der is bericht. De zegsman zou heb ben verklaard dat er maar "betrek- ford was toegevoegd aan de militai re liaison-eenheid bij de nationale veiligheidsraad. Radford zou hebben toegegeven dat hij documenten had doorgege ven aan het Pentagon. Zaterdag avond heeft men hem thuis opge beld om commentaar op het verhaal in de Times. Hij zei slechts "bijzon der interessant, maar u bent aan 't verkeerde adres. Ik heb geen com mentaar. moeilijkheden te brengen. De Mohammedaanse wereld komt juist binnenkort bijeen „ter ondersteuning van de Palestijnse strijd en ter ver dediging van het Arabische karakter van Jeruzalem", aldus Arafat. Pompidou naar S.U. De Sowjet- russische partijleider Breznjew en de Franse president Pompidou zullen eind februari in de Sowjet-Unie, waarschijnlijk in de Krim, één van hun periodieke ontmoetingen arran geren. Het wordt de vijfde ontmoe ting tussen de beide staatslieden. van Schwerin veroordeeld tot jaar gevangenisstraf wegens men sensmokkel uit Oost naar West- Duitsland, aldus is zaterdag bekend gemaakt. twee grote tinmijnen van Bolivia een wilde 48-uurs stalking begonnen uit protest tegen de levensmiddedente- Terroristen in Singapore eisen een vliegtuig SINGAPORE (AP) De regering van Singapore heeft contact opge nomen met Arabische landen om na te gaan welk Arabisch land de vier terroristen wil opnemen die nu reeds sinds donderdag met drie gijzelaars op een gekaapte veerboot in de ha ven van de stad zitten. Functionarissen in Singapore hebben gisteren ook verklaard dat er onderhandeld wordt over het ter beschikking stellen van een vlieg- MOSKOU (Reuter) De dissi- tulg van een Arabische luchtvaart- dente Russische schrijver Alexander maatschappij, dat de terroristen uit Solzjenitsyn heeft gisteren in een Singapore zou kunnen weghalen. De vier kapers twee Japanners i twee Arabieren hebben „onder dank" een aanbod van de regering en om hen voldoende brandstof te voorzien zodat zij met de veerboot naar in- internationale wateren zouden kun nen vertrekken. Tegenaanval Solzjenitsyn ser Oerd Tislcr is door de rechtbank ^X^riidV^T ZT- S^a "giTagen Zij hebben de regering laten weten Het is de tweede maal dat de schrijver de Russische pers de ai Hij zou deel mantel uitveegde. Na de publikatie dat zij toch liever per vliegtuig het van zijn boek Goelag Archipel" heb- land uit willen en vriendelijk be- ben de Russische autoriteiten, onder ten te ontkomen. De auto van Tisler meer via intimidatie door radio is verbeurd vörklaard. Sinds oktober zijn Westduitsers of reeds 25 Westberlijners werd „de verrader van het volk", de door Oostduitse rechtbanken oordeeld weg straffen zijn geweest, met 15 jaar als hoogste ten. Ook Solzjenitsyns straf die tot nu toe is uitgedeeld, onder druk gezet. .literaire nietsnut" genoemd, die mensensmokkel. De het beste aan zou doen zo spoedig alle gevallen zwaar mogelijk de Sowjet-Unie te veria- werd Call-girls De Egyptische politie heeft een aantal bekende Egyptische filmsterren gearresteerd omdat zy betrokken zouden zyn bij een organi satie van meisjes op bestelling. der in de week in opstand waren komen. Door de stakingen in de twee sta mijnen in de provincie Oruro bi; Paz werden de leiders van het tionale vakverbond van mynwer overrompeld. Deze leaders ha; kort tevoren met de regering een koord bereikt over een loonsvq ging van 25 procent. Tin is het voornaamste exportar van Bolivia. In de staatsmijnen 1 ken in totaal 24.000 man. In de nen, die geen staatseigendom i werken nog eens 24.000 man. Eerder deze week kwamen onge twaalfduizend boeren in opsta ra de provincie Cochabamba in i traal-Bolivia. Zij blokkeerden I drie autowegen en wilden voorko dat landbouwprodukten uit het den van het land en de landboul bieden in het oosten het dicht, volkte hoogland van Bolivia zoi bereiken. De boeren verklaarden „liever door kogels te sterven van honger". Het leger heeft de gen snel heropend en militairen in de steden van Cochabamba steeds op zoek naar „extremisti communisten", die van de rege de schuld hebben gekregen. Banzer nodigde vrijdagochtend groep boeren uit op zyn palei drong er bij hen op aan c< tische agitatoren „uit te roeien", gens de president is een linkse menzwering de oorzaak geweest de boerenrevolte. Bij de boerenopstand en de on drukking daarvan door h viaanse leger zyn rond Cochaba 13 mensen gedood en 10 gewoi werden 21 'extremisten' gearre; aldus een militair communiqué. Het maakte geen melding van wonde of dode militairen. Vrouwen in de omringende do zeggen dat minstens 25 boeren gedood, 30 worden vermist e NEW YORK De kosten van het onderzoek in de Watergate-affaire bedragen volgens een berekening van het Amerikaanse weekblad Time bijna 25 miljoen. Dit bedrag wordt bijna helemaal betaald uit belasting gelden. Voor het bureau van de speciale officier van justitie, Leon Jaworski, is ongeveer 9 miljoen gulden nodig, voor de senaatscommissie van Sam Ervin 4.5 miljoen en voor de commis sie van justitie uit het Huis van Af gevaardigden 1 miljoen gulden. Het Witte Huis zegt ongeveer 900.000 gulden nodig te hebben voor de verdediging van president Nixon. Dan zijn er verder nog de kosten van de „grand juries", de congresleden en hun medewerkers, de ambtenaren van verscheidene ministeries en de proceskosten van de 26 mensen die krijgen wanneer in juli 1975 een Ame- ln verband met de Watergate-zaak rikaanse bemanning een Apollo gaat beschuldiging koppelen aan dat van een Sowjetrus- sische Soyoez. HOUSTON De ruimtevaarders in de Skylab. die vrijdag a s. naar de aarde terugkeren, hebben zaterdag alle apparatuur in hun Apollo-cabine gecontroleerd. Gisteren te 17.00 uur onze tyd gin gen Carr en Gibson het luchtledige in om de negatieven te bergen van ongeveer 38.000 opnamen van de zon, de komeet Kohoutek en de sterren, die genomen zyn door de telescoop camera's. Pogue bleef binnen om de verbinding met het ruimtevaartcen trum in Houston in stand te houden. Deze (vierde) ruimtewandeling duur de ruim vier uur. Vandaag nemen de mannen nog enkele medische proe ven en beginnen zij met het inpak ken van alles wat mee terug moet naar de aarde. Dat zyn in totaal 75.000 foto's van het zonne-observa_ torium. 19 400 foto's en 25 kilometer magneetband. Wanneer de ruimtevaarders aan staande vrijdag de Skylab hebben verlaten zal het ruimteschip nog vier tot zes jaar rond de aarde blijven draaien tot het tenslotte ln de damp- De Daily Express zou daarop de Yard kring raakt en verbrandt. hebben getipt, maar de concessie heb- Mogelijk zal het nog eens bezoek ben gemaakt dat het blad (Van onze correspondent) LONDEN Wie was het eerste op de hoogte van de ver blijfplaats van de laatste op vrije voeten zijnde treinrover Ronald Biggs in Rio de Janeiro? Scotland Yard of het Britse dagblad Daily Express, die de wereldprimeur van de aanhou ding had? Deze vraag houdt Engeland in het algemeen en de Londense krantenstraat Fleetstreet in het bijzonder bezig. der zou zyn geweest. Het tijdsverschil tussen Engeland en Zuid-Amerika en de vliegtijd in aan merking genomen, zou het technisch onmogelijk zyn geweest de foto's reeds afgelopen zaterdag te publi ceren, als zy waren gemaakt op het tijdstip, dat het dagblad opgeeft. De Yard zowel als de Daily Express hebben de indruk gegeven dat zij „toevallig" over dezelfde informaties hebben beschikt en dat zij eveneens „toevallig" op vrijwel hetzelfde tijd stip in het hotel van Biggs arriveer den. Het dagblad zou er alleen een uur eerder zijn geweest. Volgens een aantal Britse dagbladen heeft Biggs zelf via vrienden in En geland het dagblad te kennen ge geven „terug te willen, omdat hij zon der geld zou zitten en zou verlangen naar de groene Britse velden". Tip schoots tijd zou krijgen tal artikelen over Biggs' jarenlange vlucht voor alle internationale poli tiekorpsen te maken. De verklaring van Brian Hitchen, hoofdredacteur van de Express, dat zijn verslaggever en fotograaf „slechts" een uur eerder bij kamer 909 in hotel Trocadera in de Brazi liaanse hoofdstad arriveerden, wordt door de meeste bladen als „zeer twij felachtig" van de hand gewezen. Foto's Het zou namelijk in dit korte tijdsbe stek onmogelijk zyn geweest alle in middels gepubliceerde foto's van Biggs en zijn vrienden te maken. Te meer daar Biggs op een aantal foto's verschillend is gekleed en op diverse plaatsen is gefotografeerd. Voorts hebben foto-experts gezegd dat de kwaliteit van de foto's der mate goed was, dat zy hoogst waar schijnlijk per vliegtuig naar de Britse hoofdstad zijn gevlogen en niet zyn geseind, omdat de kwaliteit dan min- Bewijs Het sterkste bewijs dat de Daily Ex press reeds van tevoren in contact is gekomen met wat genoemd wordt, de meest gezochte misdadiger van de laatste 20 jaar' waren geruchten op de redactie van de Express zelf. Een oudere redacteur zei dat er al dagen op het hoogste niveau over de groot ste primeur van de eeuw werd ge sproken, maar verder werd er angst vallig over gezwegen. „Ik dacht minstens dat ze Hitier op het spoor waren gekomen", aldus de Expressman. De aanvankelijke ver wachting dat Biggs onder geleide van de twee Scotland Yard-detectives morgenmiddag om drie uur op het Britse vliegveld Gatwick zou arrive ren met een lynvlucht van de Schot se maatschappij Caledonia, is twij felachtig geworden. Volgens berich ten uit Rio de Janeiro zouden de Ronald Biggs Braziliaanse autoriteiten minstens een week nodig hebben om na te gaan of Biggs geen strafbare feiten in Brazilië heeft begaan. Tussen het Zuidamerikaanse land en Engeland bestaat geen uitleveringsverdrag. Biggs heeft echter ten overstaan van de Britse consul in Rio de Janeiro verklaard „vrijwillig" terug te zullen keren. Edward Kennedy: duizenden dod; bij staatsgreep tegen Allende gisteren verklaard dat het A# kaanse ministerie van Buitenlaj' Zaken de berichten bevestigd waarin werd gezegd dat bij de sta1 greep van september vorig Jaari gen het bewind van de Chileense sident Salvador Allende duije den doden zijn gevallen. De senator, die voorzitter is vaje Justitiële subcommissie vluchtelingen, voegde hieraan „Meer dan vier maanden r welddadige omverwerping van d< regering-Allende zet de Junta nelijk de grove schendingen va rechten van de mens voort. Senator Kennedy verklaarde 2 by de vrijgave van een gedeel r gecensureerde brief van 28 Jaii van het State Department. De was een antwoord op een aantal gen van de senator omtrent situatie in Chili. Kennedy heeft president ï^a met klem verzocht om eei sche wijziging van de Amerika i politiek ten aanzien van Chili.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4