'Ter Wadding': de macht terug i'sgh restaurant Doea Koentji Baroe ^fsld^ehoSi Comité anti Peynenburg Oud-Leidenaars op 3 oktober uitnodigen NIEUW BRUNHILDE 50 JAAR OVER HET WATER BEIDEN: MINDER INWONERS LEIDEN LEZERS SCHRIJVEN In dit dagblad van 29 januari, stond een artikel over de feesten op 3 oktober. Er wordt veel gedaan en veel georganiseerd. Ik wil echter voorstellen dat Leiden, zoals iedereen dat doet die een feest organiseert, gasten uitnodigt. Ik dacht dat dit in de vorm kon van reünies van scholen, verenigin gen, bedrijven enz. Er zijn mogelijk heden genoeg en het is vooral inte ressant voor oud-Leidenaars die dan zeker weten dat ze in hun oude stad ook zeker oude kennissen en vrien den ontmoeten. Dat hoeft natuurlijk niet via een persoonlijke invitatie, maar kan met enkele advertenties, in landelijke bladen of vrouwenbla den. Misschien zou de mogelijkheid er in zitten dat iemand de uitnodiging via radio of t.v. aan alle oud-Leide naars kan richten. Het is ook voor huidige Leidenaars leuk weer eens mensen van vroeger te ontmoeten, dus moet het feest slagen ondanks 't feit dat hier ook wel enige organisa tie voor nodig is. P. VAN LEEUWEN Telderskade 32, Leiden. Prijsverhoging van 50 pet. Op 15 december heb ik een pak vuilniszakken gehaald voor f2.20. Nu moest ik deze week voor datzelfde pak f3.35 betalen. Dat prijsstijging van 50 pet. Als nu onze regering bepaalt dat de grondstoffen met ongeveer 20 tot 25 pet zullen stijgen en dat prijsstijgingen moeten worden aangevraagd en pas na 8 we ken mogen worden doorberekend waar haalt dan de gemeente Leiden 't lef vandaan om tot een zo drastische prijsverhoging over te gaan? Er is maar één alternatief voor de bur gers: geen vuilniszakken meer ge bruiken, maar alles in kartonnen do zen of iets anders verpakken, mits goed gebundeld. Gaarne reacties van medeburgers van Leiden. J. TIEROLF Botermarkt 19a Leiden. Slapen ze op stadhuis? Het is erbarmelijk, dat er aan de meest urgente gevallen geen aan dacht wordt geschonken. Om een voorbeeld te noemen: In 1973 wer den er diverse kredieten ter beschik king gesteld, bijvoorbeeld voor een diepriool op de Tousaintkade (nu nog een open riool) Alles wordt op de lange baan ge schoven met als gevolg dat je er op een gegeven moment niets meer van hoort. Een krantenartikel vol kun nen wij vullen met beloftes die wer-i den gedaan en nooit worden uitge voerd. De Leidse gemeenteraad hoort hierop toe te zien. Met recht zeg je dan: Slapen ze soms op het stadhuis? J. PEN Haagwegcomité aangesloten bij het Leids Huurders Comité. Dank aan het openbaar vervoer De laatste maanden nebben wij veel, zeer veel gehoord en gelezen over de benzineschaarste en de nood zaak meer gebruik te maken van het openbaar vervoer. Dat kwam enige weken geleden tot een hoogtepunt met de ingang van de benzinedistri butie. Ik geloof dat dit een goed mo ment is om als particulier een woord van lof of dank uit te spreken tegen over de diverse vervoersmaatschap pijen. De organisatie, op korte ter mijn opgezet, om de te verwachten toevloed van passagiers op te vangen was zeer goed en doelmatig. Dat de toevloed uiteindelijk tegenviel doet daar niets aan af. Daarom mijn dank aan allen die hebben meegewerkt aan de opzet en uitvoering van deze uitstekende regelingen. E. J. H. BLEEKER, Kagertuinen 33, Sassenheim. LEIDEN De Leidse gym nastiekvereniging Nieuw-Brun- hilde hoopt begin volgend jaar haar 50-jarig jubileum te Als eerste voorloper op dat feest heeft Nieuw.Brunhilde een kaarsenactie gehouden. Vele le den hebben daaraan hun mede werking verleend door zoveel mogelijk kaarsen aan de man te brengen. Dit heeft een bedrag opgebracht van ongeveer 2700 gulden. Om deze aktie wat kracht bij te zetten, kregen de leden met het grootste verkoopbedrag een cadeaubon. De winnaressen wa ren: Leden Gymnasium: He- leen Breedveld. Leden Brahms- laan: Corine Lacourt, leden Zweilandlaan: Gerda v. d. Steen. Eind 1974 zal een fancy-fair worden gehouden. Exportmarkt in Leiden LEIDEN Burgemeester en wethou ders hebben van de minister van Landbouw en Visserij bericht ont vangen dat hij de Leidse veemarkt heeft erkend als markt voor export- slachtvee, die voldoet aan de E.E.G.- richtlijnen terzake. Wederopbouw De militaire rege ring van Chili is begonnen op veilin gen in Londen, Parijsen Tokio kunst werken en juwelen te verkopen die haar ten behoeve van de nationale wederopbouw door de Chilenen zijn geschonken. MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 VOORSCHOTEN Het huis Ter Wadding aan de Leidseweg in Voor schoten is kantoor voor het district Rijnstreek-Zuid van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland gewor den. Morgen zal gedeputeerde dr. R. Eijsink de officiële ingebruikneming verrichten. In oktober 1972 werd begonnen aan de restauratie van het. toen zwaar vervallen landhuis. De kosten werden geraamd op f 550.000,terwijl de aankoopsom van huis metbos f 350.000,— bedroeg. Met de komst van de Provinciale Waterstaat in „Ter Wadding" is niet alleen een his torische woning uit het jaar 1770 be waard. Ook krijgt het landgoed weer zijn bestemming uit de middel- Bij het begin van onze jaartelling regeerde het water over mens en dier. Belangrijke stukken grond lagen steeds om of nabij de rivieren. Langs deze rivieren speelde zich het leven af, de zwaar beboste omgeving zorgde voor onderdak en bescherming. Scha- kenbos en Bosgeest zijn thans nog alleen wijken gelegen in Leidschen- dam en Voorschoten. Een strategisch punt was het wad in de Rijn. Op die plaats kon de Rijn overgestoken worden. Deze oversteek was te vin den daar waar nu De Vink is gele gen en op de plaats waar in 1770 het huis „Ter Wadding" werd gebouwd. In de voorgevel van het huis zit ook nu weer de houten zeemeermin. Rond 900 was het doorwaadbare gebied in de Rijn in bezit van de Utrechtse St. Maartenkerk, daarna zijn er vele eigenaren geweest zoals het huis Van Wassenaer, waar de heren Van Duivenvoorde familiever wantschap mee hebben en ook nog het huis Ter Werve in Voorburg. Wie „Ter Wadding" bezat, kreeg de gele genheid om het „verkeer" te contro leren en eventueel tolrecht te heffen. Het gebied van „Ter Wadding" liep tot aan het Haagsche Schouw. In 1770 is het huidige huis gebouwd en daarna ging het snel achteruit met de „heersende positie" van de eigenaren. Tussen de eerste en tweede wereld oorlog werd het bewoond door dr. Mol van Charante, een liefhebber van de „Hispano Suiza", de meest statige en betrouwbare auto uit vroe ger jaren, waarvan er drie op het landgoed aanwezig waren. Omdat de heer Mol van Charante weinig op had met zijn omgeving, meende de omgeving dat het een spookhuis was, want ieder bezoek was ongewenst. De eigenaar bleef voor het dorp on bekend en was daardoor onbemind. Mat de komst van Waterstaat op „Ter Wadding" is de macht van het huis over het water weer volledig hea-steld, al is het meer een papieren macht dan een gewapende macht uit vroeger eeuwen. Het zal geen vrij plaats meer zijn voor ketters en an dere uitgestotenen, hoewel het bos een open tuin is geworden voor de burgerij. 3 ADVERTENTIE ^heerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening ILEIDEN Het van Leiden is in 1973 op- idaald. Een voorlopige lling heeft uitgewezen dat deze fd eind december 96813 ingeze- telde. Een vermindering bijna dertienhonderd ten zichte van 1972. Des- lanks overtreft het geboorte- het aantal sterfgevallen f)67 tegen 783). De daling van aantal inwoners heeft als l'za%£ dat aanzienlijk meer Leiden verlieten dan er i vestigden: 6585 tegen 5054. woningvoorraad is groter [worden (van 30775 naar 31978 mingen), maar dat heeft niet leid tot minder woningnood. '72 stonden er namelijk woningzoekenden inge ven en in december '73 Veiliger is Leiden evenmin gorden, voor wie het aantal 'gistreerde misdrijven en op- laakte processen-verbaal als ^latstaf neemt. Wel zijn er dat stond al eerder in krant minder verkeers- jeelukken gebeurd: 2592 tegen Er vielen in 1973 drie en zeshonderd gewonden. werkgelegenheid in de regio s verbeterd gezien jïrzijds de vermindering van aantal ingeschreven werk- (2815 eind 1972 en 2645 5d 1973) en anderzijds het toe komen aanbod: van 450 naar Dat laatste is overigens het gevolg van een her- luwde inventarisatie, die in tember gemaakt werd. Waar is de bestuurder van deze zwaar beschadigde personenauto gebleven? Dat vraagt de Leidse politie zich sinds de afgelopen nacht kwart over één, omstreeks welke tijd de auto in de flauwe bocht Levendaal-Plantagelaan tegen een lichtmast is gereden, af. De auto is vermoedelijk door te hoge snélheid uit de richting van het Levendaal komende uit de bocht gevlogen, waarbij de lichtmast ook een boom werd geraakt. De bestuurder moet onmiddellijk na het onge- de benen hébben genomen. LEIDEN In Leiden is een anti-Peynenburg Comité opge richt, dat zich te weer wil stellen tegen de voorstellen van de commissie Dienstplichtbeleid, die destijds in het leven werd geroepen door het kabinet-Biesheuvel. Het comité be staat uit Leidse scholieren, vertegenwoordigers van het NW-jongerencontact, de KWJ, de LSB en de WDM. In een manifest stelt het comité, dat de commissie Peynenburg jonge ren direct na school voor militaire dienst wil oproepen. De commissie wil de dienstplichtige leeftijd ver lagen naar achttien jaar, geen uitstel om studieredenen meer geven en bo vendien vrijstelling wegens kostwin nerschap en broederdienst afschaf fen. De commissie heeft daarvoor een aantal argumenten, die aldus het anti-Peynenburg Comité gemakkelijk te weerleggen zyn. „Daarom moeten we wel aannemen dat er een andere bedoeling achter het rapport ligt en die is wel duidelijk: deze voorstellen vormen een stiekeme aanzet tot de vorming van een betrouwbaar en goed gedrild vrijwilligersleger", aldus het comité in het manifest. „Het grote gevaar van een dergelijk leger is dat er totaal geen democratische controle meer is. wat min of meer nog wel aan de dienstplicht kan wor den toegeschreven. En waar zo'n vrij willigersleger toe in staat is hebben we weer duidelijk kunnen zien in Chili en Griekenland". Het comité vervolgt in het mani fest: „De commissie ziet de vorming van een beroepsleger als volgt: laat de jonge dienstplichtigen een ge dwongen keus maken tussen öf een korte diensttijd, waarin ze voor een fooi allerlei rot klussen moeten op knappen öf een lange diensttijd van vier k vyf jaar. waarin Je ze een opleiding aanbiedt met een diploma voor de burgermaatschappij, en met een mooi salaris en een flinke pre mie. Het is zeker te verwachten dat een hoop mensen dit laatste zullen kiezen, ook gezien de problemen in het huidige onderwijs. Het zal inmiddels duidelijk zijn. dat het anti-Peynenburg Comité tegen de verlaging van de dienst plichtige leeftyd is. Men heeft de vol gende eisen geformuleerd: geen afstel van uitstel: uitbreiding van alle mogelijkheden tot uitstel voor alle lagen van de Jeugd; vrijheid tot voorlichting op scho len en universiteit, bedrijven en kazernes; geen uitvoering van plannen tot de vorming van een beroepsleger. Het comité houdt binnenkort een openbare bijeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3