Woonboten langs weiland provincie C.D.A.: Zoeterwoude moet agrarisch blijven agenda Joop-Doderershow Valkenburgs burgemeester suggereerde aanleggen aan grond van rijk, gemeente of provincie Inbraak in Leids café MAANDAG 4 FEBRUARI VALKENBURG „Zal ik ook maair even mijn schoenen uittrekken?" „Nou als u het doen willit graag, want een stof zuiger hebben ook niet nu". Zaterdagmorgen rond tien uur zijn de families De Mul en Van Alphen weggevaren van hun omstreden ligplaats langs het bouwterrein van aanne mer Niersman, waar ze op straffe van een dwangsom van f 25,per dag per schip en onder bedreiging van het af sluiten van water en elektriciteit moeten vertrekken. Door Willem Chr. Nijeboer Foto's fan Holvast Van Valkenburgs burgemeester N. van 't Wout hadden de bedde fami lies vrijdag de suggestie gekregen maar aan te leggen aan een stuk grond dat eigendom is van rijk, ge meente of provincie. Naast het mi litair terreintje aan de Voorscho- terweg hebben ze dat gedaan aan een stuk weiland dat de provincie toebehoort. Uiteraard hebben ze daar nog geen water en electriciteit. De twee families zijn de beide pri maire levensbehoeften wel bij hun nieuwe ligplaats toegezegd. Ze verwachten de aanleg nog deze week. "Ik haal mijn water nu nog op het terrein van Niersman", vertelt De Mul, "zolang die kraan daar nog loopt". De ongeveer zestienjarige zwager van Van Alphen onderhoudt per motorbootje een pendeldienst met de oude ligplaats. Met een schuit vol flessen en emmers wordt er heen en weer gevaren zodra dat weer nodig is. Zaterdagavond, de eerste zonder electriciteit hebben in de woonboten een groot aantal kaarsen gebrand. De familie Van Alphen heeft maar een kaartje gelegd en is vroeg tus sen de lakens gegaan. "We hebben een draagbare radio", vertelt me vrouw Van Alphen, "dat is ons enig vertier. "Tot tweemaal toe heeft zij gisteren vergeefs de schakelaar van de verlichting omgedraaid. "Gewoon koffie malen, ging natuurlijk ook automatisch. Ik wilde gisteravond niet. Haar echtgenoot zette gisteren vergeefs een plaatje op. "Mijn was verdeel ik eerlijk onder mijn moeder en mijn schoonmoeder", vertelt me vrouw Van Alphen moeder van een- kind van enkele maanden. "Er staan al weer twee grote zakken klaar". Afgebluft Gisteren waren de beide families druk doende met de aanleg van een nieuwe loopbruggetje naar hun drijvende woning. Zaterdag heeft men zich voornamelijk bezig gehou den met het stevig vastleggen van de beide woonschepen. "Ik heb een paar betonpalen in in het water, die gaan nooit meer los", deelt De Mul vol trots mee. "Ik heb zaterdag tot een uur of zes gewerkt. Toen was ik helemaal afgebluft". Gisteren is liij om half acht opnieuw aan de slag gegaan. "Ik moet nu nog een vlon der afbreken die voor m'n boot lag. Die komt ook hiernaartoe". Het probleem van een dwangsom van f25 per dag per schip is gewe ken. Toch verwachten de beide fa milies nog wel problemen met de provincie, die geen toestemming heeft gegeven voor deze aanleg. "Als er problemen komen", zegt De Mul, "verwijs ik ze direct naar het ge meentehuis. De burgemeester staat achter ons, dus die moet het rnaar oplossen. Tegen particulieren kun Je niet vechten. Tegen de provincie wel. We zijn tenminste van die boeteclausule af. Zaterdagmorgen zijn de twee families weggevaren van het terrein van aannemer Niersman, waar een meubel toonzaal zal verrijzen. Tijde lijk zitten de families Van Al phen en De Mul zonder water en elektriciteit bij hun nieu we ligplaats. Zolang verdeelt mevrouw Van Alphen, moe der van een spruit van enkele maanden, haar was tussen haar moeder en haar schoon moeder (foto links). De beide families waren zondag doende met de aanleg van een loopbruggetje naar hun woonschip. Momenteel zijn de beide schepen slechts te bereiken via een weiland. De twee families hébben ge hoord dat er een pad komt langs hun schepen en een hek ter afscheiding van het wei land waarlangs ze liggen. Daarop grazen enige paarden en schapen. Op de foto de heer Van Alphen met schoon vader en zwager druk aan het werk (foto onder). Maandag reisveremglng "De Wilde Vli Oude Rijn 44c, Nederlandse V< ging voor Maatschappelijk Werk manitas", spreekuur 2-3 uur, tel 1 Fruinlaan 15, Stedelijk Gymna voorlichtingsavond leerlingen zesde klas Stadhuis Leiden Vergadering meenteraad. 7.30 i Dinsdag Ieder weldenkend mens begrijpt toch wel dat zoiets niet is vol te hou den?" Van Alphen: "Het zal nu wel een nieuwe fase zijn van de problemen. Laten we hopen dat er met de pro vincie beter te praten valt. En we hebben nu natuurlijk een afschuif systeem op de burgemeester. Dat is wel geweldig. We moeten die burge meester na/turulijk erg dankbaar wezen.En natuurlijk die meneer Van Leeuwen. Uiteindelijk heeft hij toen die vraag gesteld in de gemeente raad". Wat trekt een mens in een woon boot? "De vrijheid, de hele sfeer Joh", zegt De Mul lyrisch. "Ik ge loof niet dat ik het niet meer zou kunnen in een woonblok. Dat je van Je stoel afspringt wanneer je buur man met de deur gooit". Even later deinen we gezeten in een comforta bele fauteuil zachtjes mee op de golf slag die is veroorzaakt door een langsvarend plezierjachtje. „Het mag 's winters dan wel nadelen heb ben, maar de voordelen vi mer halen daar niet bij", zegt De Mul. "Als ik wil vissen hoef ik geen kilometers te rijden. Je zit midden in de natuur, bij het water. Nee, het bootje is mijn eigendom, ik zou het niet graag wegdoen. Ik heb er al mijn spaarcenten in gestoken. Ik heb een knappe kamer een slaapka mer voor mezelf, en een slaapkamer voor de kinderen. Wat wil je nou nog meer. Moet ik dan drie-vierhonderd gulden gaan verwonen in een flat? Als het mooi weer is ga ik lekker met mijn kinderen een eindje roeien. Voor ze bij Niersman gingen bouwen lag ik daar ook mooi. Ik had een tuintje met veel bloemen an de kinderen kunnen vrijuit spelen. Dat heb je in de stad niet". Gisteren he pen de kinderen De Mul al om half negen door het weiland waarlangs hun woning ligt. "Die kinderen heb ben vijf maanden binnen gezeten. Toen ze bij Niersman gingen bou wen zijn ze niet meer buiten geweest. I- Dat was veel te gevaarlijk". "De mensen hebben altijd zo'n ra re indruk van het women op 'n woon boot. Dan vragen ze: hebben jullie water en elektriciteit? Ze begrijpen gewoon niet dat zoiets gewoon mo gelijk ia Er zijn genoeg boten die ook een telefoonaansluiting heb ben". De familie van Alphen is over de woonsituatie heel wat minder ly risch. "Onze buurman is nu eenmaal heel anders, maar voor ons is er geen plezier aan", zegt Van Alphen. "Ik zie het als een noodoplossing 'n tijdelijke weg. Als het stormt slaap je niet. In de zomer is het wel leuk". Van Alphen heeft een woning in Lei derdorp. Daar kan hij voorlopig ech ter nog niet in. De beide families zijn blij nu van de spanning verlost te zijn, eindelijk rust. "We zijn voor lopig uit de moeilijkheden. Je staat als particulier niet zo sterk dan je als gemeente staat, zegt De Mul die zich door Valkenburgs eerste bur ger geruggesteund voelt. LEIDEN In de nacht van za terdag op zondag is ingebroken in 'n café in de Groenesteeg. Er werden sigaretten ter waarde van vijfhon derd gulden gestolen alsmede een draagbare radio, een cassetterecor der en een portemonnaie met hon derdvijftig gulden. De dader moet via een plat dak zijn binnengekomen. In de voorgaande nacht zijn ook inbra ken gepleegd in een schoenenwin kel en in een modemagazijn aan de Breestraat, waar resp. een bedrag vam tweehonderd en van driehon derd gulden uiit de kassa werden weggenomen. Leids verkeer onder de loep LEIDEN Woensdag belegt de Politieke Werkwinkel van de Stu denten Ekklesia met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezin gen een avond over de Leidse ver keerssituatie. Aan het woord komen AR-wethouder Kret van verkeer en stadsontwikkelingen en de heren Van Reek (PPR), Jonker (PvdA) en Oosterman (D'66). Ook de VVD zal een afgevaardigde sturen, tewijl ver der de actiegroep Fietsweg? is uitge nodigd. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het pand Rapenburg 100. LEIDEN Mi.v. 11 februari wor den die lichtingstijden van de eerste buslichting te Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest gewijzigd. De buslichtin gen zuilen dan als volgt geschieden- zondag: 23.00 uur, ma. t./m. vrij.: 13.00 uur, 18.00 uur, 23.00 uur De busiichttag van 18.00 uur geeft aan sluiting op de nachtposttreinen Za.: geen lichting. Breestraat 19, sociëteit voor geh capten25 uur nam. Rijnsburgerweg 163, spreekuur Bureau voor Levens- en Gezlnsvr 7.30—830 uur nam. Hooigracht 38, spreekuur Stiel Huisvesting werkende jongeren, 7 Schelpetikade 6, bijeenk Rijksherbarium, aanvang 8 nam. Praethuys Leiden, Vergaderin PPR, aanvang 8 uru nam. Petrakerk Leiden, bdjeenkoms Ned. Chr. Vrouwenbond afd. N aanvang 8 uur nam. Woensdag Ten Katestraat, speeltutngebouv Jaardensociëteit Humanitas, 24.3i Geversstraat 65, Oegstgeest, soc! voor kamerbewoners en alleenstaai 8—12 uur nam. Zuiderkerk Leiden, politieke s ling voor vrouwen, 9.30 uur vc en 8 uur nam. Rapenburg 100, Leiden, discu bijeenkomst over verkeer, 8 nam. Donderdag Breestraat 19, sociëteit voor gehs cap ten, 25 uur nam. Breestraat 66. Kreatief Sentrum fenslevoorlichting, 8—9 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest. socl voor kamerbewoners en alleenstaai 8—12 uur nam. 3e Binnenvestgracht 3, Lei Kantine Clos en Leembrug Jaarvergadering, aanvang 2 uur. Vrouwenkerkkoorstraat 9, Pr huys, gespa-eksavomd over asfct gie, inleider Rogier van Vlissin astroloog, aanvang 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zond dienst der apotheken in de regio den, wordt waargenomen door: l theek Reyst, Steenstraat 35, Lei tel. 20136. Apotheek Voorschc Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01 2525. Tevens zaterdag tot 13 uur middag Oegstgeestse Apotheek, 1 helminapark 8, tel. 53274. Vogelasiel Anna Paulownastraat 15, Lei Gewonde en uitgeputte vogels e.d., 34687. Kinderopvan g Informatiebureau werkgemeensc! m. Welzijnsr. Dienstencentrum Noordeinpleln 2b. tel. 40483, alge ne informatie, dag. van 910 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ZOETERWOUDE In het verkiezingsprogramma voor de periode '74-'78 pleit de C.D.A. (Christen-Democratisch Appèl) voor behoud van het agrarische karakter van de gemeente Zoeterwoude. Men wil het landelijk gebied „krachtig beschermen tegen aen- i 1 t i**T ïLn van aer Steen, Jacqueline, dr tasting door de vestiging van bedrijfsmatige activiteiten in het bijzonder bio-rndustrie, - autosloperijen, superstores e.d. of door woonbebouwing ten behoeve van niet-agrari Gëboren: Daphne Josanne. dr v. K. v V^n der Pels, Wietse. zn v.' Buma en B. Bogaards, Claudia Bar- paaa, dr v. B. van der Sman en B. Bor- rebach, Martha Anna, dr v. E. Coster TWCIltWel hn^'J^V^riJkei dr v- w- Roden- burg en H. Neuteboom, Vivlane Colet te, dr v. J. Blom en C. Wouters, Wen dy, dr v. H. Tijsterman en W. Kune- ken, Adriaan Pietev. zn v. P. de Mol en Duijn, Jacob Cornells, zn v. J. 3t en E». Haasnoot. Wilhelmus Cornells Johannes, zn v. J. van Leeu- C. Zuiderduin, Manon, dr v. C. i der Pluljm, Na der Ploeg geven bij zuster E. Janssen-Nleme Hofdijck 32. Oegstgeest, tel. 017: 53652. Sociale raadsvrouw Maandag: 10.30—11.30 uur. Van gendorpstraat 36; dinsdag: 10.301 uur Driftstraat 49a; woensdag: 10.( 11.00 uur Dijkstraat 2a en 16.30—1: uur. Gerecht 10; donderdag: 18.C 20.00 uur. Stadhuispplein 1; vrije 10.3011.30 uur. Herenstraat 45. Sociëteit Twentewel, Breestraat openingstijden: elke dag behalve Architecten LEIDEN Achter café "De Vergulde Kruik" aan de Haarlem merstraat is zaterdagochtend vroeg (eigenlijk: vrijdagavond laat) een intieme bistroquette geopend, waar men voor schap pelijke prijzen kikkerbilletjes, slakken en diverse hamsoorten kan nuttigen. De bistroquette, die de naam "La Calandre heeft meegekregen, is dagelijks, behalve woensdag, geopend van 5 uur 's middags tot 1 uur 's nachts. (Foto Jan Holvast) ers Höt CDA samengaan van KVP en PCC wil met liet evangelie als richtsnoer komen tolt een rechtvaar dige maatschappij die de mens in vrijheid en verantwoordelijkheid ge lijke kansen biedt en het welzijn van allen dient. Het CDA staat open voor iedereen die deze uitgangspunten aanvaar dit. Aldus de inleiding op het verkiezingsprogramma. Het CDA is tegen een zg. program-college. „De samenstelling van B en W dient een afspiegeling te zijn van de raad, die als hoofd van de gemeente een we zenlijke invloed dient te hebben op de gang van zaken in de gemeente". Het CDA wil meer inwoners bij het bestuur betrekken, o.a. door niet- raadsleden in raadscommissies te be noemen en een voorlichtingsambte naar aan te stellen. Onderwijs De christen-democraten noemen zich voorstander van nauwe intergemeen telijke samenwerking en vindien het gewenst bestaande regelingen onder te brengen in het gewest. Ten aan zien van het onderwijs hanteert de CDA o.a. de volgende uitgangspun ten: ,Het onderwijsbeleid dient uit te gaan van het recht op vrije schoolkeuze en het recht op vrije schoolstichting voor rekening van de overheid"; en: „de financiële gelijk stelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs dient royaal te warden uitgevoerd". Het CDA acht het noodzakelijk dat verkeer s- en vervoersplannen tot stand worden gebracht op bovenge- meentelijk niveau. Het doorgaand verkeer dient buiten de woonkernen te worden geleid. Dat betekent dat voor Zoeterwoude-dorp de aanleg van 17 een noodzaak is en voor de Hoge Rijndijk aanleg van rijksweg 11 vollgenis het tracé dat bepleit is in de KVP- nota. Over het milieu merkt de CDA in het programma om. op een op milieuhygiënische overwegingen ge stoeld selectief vestigingsbeleid ten aanzien van de industrie" voor te staan. Dijkstra dr v. M. Kerkvliet en G. Keer Johannes Hemricus Bernardus, J. Borst en C. Sassen. Choufoer en N. de Roode, L. Tuin en E. van der Waals. Overleden: G. Popma (75 man, J. Kret (59) vrouw, J. van der Waals (76) man., J. Willemsen (66) man, E. Vonk huis, Apothekersdilk 33. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging vcx wen en weduwnaars, tel. Leids adv bureau: 61112. Moeders voor moeders John Lantings Theater er een voorstelling gaf, met me dewerking van de populaire grappen maker Joop Doderer nog wel liefst. Opgevoerd werd een doldwaze klucht, een van het knotsgekke verhaal te ver- lol- liezen zwiepers te verkopen in de richting van het gesubsidieerde to neel, hetgeen schouwburgdirec- Lach gewoon vervelend feit is in elk ge- teur Hans van Dam (niet helemaal val dat de zeven acteurs en actrices ten onrechte) d'e handen vertwijfeld tellende ploeg van John Lanting er zelf duidelijk heel veel schik in had. Bovendien, eerlijk is eerlijk, bevatte formeerd tot met die als „The big bad mouse" in Lon- deze vrije produktie, alle goedkope den veel publiek schijnt te hebben effecten ten spijt, tal van getrokken en onlangs in Nederland is de regievondsten. Zo kan het bijvoor- rol v het hoofd deed grijpen. De to neelvoorstelling werd aldus getrans- Joop Doderershow veel succes nota- I> hengel 1 *mr LEIDEN DVS viste de laatste i het i l aanranding beschul- uitgebracht onder de titel „De grote beeld gebeuren dat tijdens de voor- digde klerkje perfect en Tineke stelling Joop Doderer uit zijn rol de getergde kantoorchef treedt vervolgens een pilsje te Loon, algeheel kampioen, 2. E. Moeibroek, 3. W. v. en de „tuthola" van het kantoor op de Loon, 4. W. Neuteboom, 5. F. Zand- versierder". Het stuk, dat de verwik kelingen rond een tot seksheld ge bombardeerde kantoorklerk als on derwerp heeft en de handen dus al zittend in de zaal commentaar levert planken zette. Het publiek heeft zich 6 j Korenhof 7 P Kney- stond het zelfs om zonder de draad PIETER C. ROSIER. ber, 8. J. v. Loon sr., 9. J. v. Loon jr., 10. J. Lalau. WARMOND De bouw van de peuterspeelzaal i laan vordert goed. Ten bewijze daarvan wappert een vlag in 'volle glorie: het hoogste punt is bereikt. tionsweg 28, tel. 0171046861. Geop di. en vr. 9.30—12 uur v.m.. 24 uur nam. Actie „Moeders voor Moeders". O] Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Leii Aanvragen hulp bejaarden en lau rig zieken en gezinsverzorging, '""41 (ma. t/m vrij. 9—10 Aanvragen voor halve dagen: In kerkelijke opleidingsschool voor zinsverzorging. Rijnsburgerweg 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Leiden Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon directie en admlnistra tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Han Mulder. Maandabonnement f 10 Kwartaalabonnement f 30 Per Post f 32, Jaarabonnement f 110,- Losse nummers f 0,5 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geeD adl, minisfcratie- en incassokosten f Nabezorglng van 18.0020.00 i Zaterdag van 16.00—18.00 Telefoon 01710—30600.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2