yerkoop van goed: gemeenten eerst „Psychiatrische inrichtingen op grens van crisissituatie" Progressieven werken samen met de KVP aan een program-college Regeringsnota: Redelijke oliebevoorrading dankt Nederland aan oliemaatschappijen Toezeggingen van Hendriks aan psychiatrisch-verpleegkundigen Groep medewerkers St. Bavo luidt de noodklok Onrust toegenomen bij dagblad De Limburger DAG 2 FEBRUARI 1974 BINNENLAND PAGINA Na statenverkiezingen in Zuid-Holland? DEN HAAG Afgevaardigden van provinciale besturen van de PvdA, D'66, PPR, PSP en KVP zijn in beginsel bereid na de Sta tenverkiezingen een program-col lege te vormen, dat gebaseerd is op een werkbare meerderheid. Oriënterende besprekingen over dit punt hebben inmiddels plaats gevonden. Wel heeft de KVP nadrukkelijk verzocht de ARP en de CHU bij de besprekingen te betrekken, iets, waartegen de PSP en de PPR bezwaar hebben gemaakt. De PvdA wil een gesprek niet uitsluiten, al acht het de kansen op succes gering. Deze mededelingen werden van daag op de provinciale vergade ring van de Partij van de Arbeid Zuid-Holland in Rotterdam ge daan door drs. F. H. Gouds zwaard. voorzitter van 't Gewest Zuid-Holland. Hij deelde tevens mee. dat de vijf partijen het in principe eens zijn geworden over de samenstelling van een beleids programma voor de verkiezingen en het maken van afspraken over zetel- en portefeuilleverdeling. Aangekondigd werd, dat de be- r deze punten dun partij-organisaties zullen raadplegen. Drs. Goudzwaard noemde het gezamenlijk program "vrij hard" en wees op passages als: openhou den van nog aanwezige groene ruimten, het afdwingen van ge meentelijke structuurplannen, 't voorrang geven van openbaar ver voer boven particulier autover voer en verzet tegen uitbreiding, van milieuverontreinigeride in dustrieën. De PPR in Zuid-Holland heeft de zer dagen haar program voor de komende statenverkiezingen ge publiceerd. Centrale punten, daarin zijn onder meer: oprichting van eigen provincia le milieudienst: behoud open ruimte in Hol lands Middengebied: vorming gecontroleerde provin ciale elektriciteitsmaatschappij beslist geen Leidse Baan grote openbaarheid van bestuur De Zuidhollandse lijst voor ae 3PR zal worden aangevoerd door de Rotterdamse leraar E. J. van Dongen (3D, oud-secretaris van de partij. recht geven op de koop van on- >d goed. Minister Gruijters en ■(secretaris Schaefer volkshuis- l|g en ruimtelijke ordening) de- 5t mee in een nota over stads- juwing. verkiezen een voorkeursrecht, ind aan het regeerakkoord van D'66 en PPR, boven een voor echt, wat de christen-democra- 1 hun programmastuk hebben Een voorkeursrecht voor de eid betekent, dat deze het heeft van eerste koop als ld onroerend goed wil verko- Een voorkooprecht houdt in, overheid slechts kan besluiten i niet in een reeds tussen der- lesloten koopovereenkomst te ■t en zich in de plaats van de ■te stellen. gemeenten moeten verder, aldus vindslieden, in het algemeen en Uleen in stadsvernieuwingsge- l de bevoegdheden hebben eige- van onroerend goed aan te i verbeteringen aan te brengen un panden. ister Gruijters en staatssecre- Schaefer willen ook dat de Wd in het algemeen de huur- mag vaststellen van woningen et subsidie van de overheid zijn ierd. werkgroep, onder leiding van mr. J. Wessel, hoogleraar aan l in Delft, heeft een vooront- ran wet op de stadsvernieuwing leid. Dit voorontwerp gaat met ta naar een aantal instellingen [anisaties voor commentaar. In ajaar, zo is de bedoeling, zal (efinitief ontwerp van wet op adsvernieuwing worden inge- regering wil vooral een grotere ak bij het vaststellen van plan- lor stadsvernieuwing. Het voor- rp geeft rijk en gemeenten de iche middelen voor stadsver- De gemeenten kunnen be- ""iingsplannen vaststellen volgens procedure. In beginsel |U zij rekenen op financiële voor de uitvoering van plan- fldus het voorontwerp, dat ook dat gemeenten voorkooprecht m uitoefenen en uitvoerlngsbe- i kunnen vaststellen die maat- oi bevatten voor verbetering iet woon-, werk- en leefmilieu. uitvoering van werken en regen van sociale aard, zoals huisvestingsprogramma. 'ling ngevraagd bij overheid GVGSE POST ^GELIJK IN 'ARTE B.V. rERDAM Er lijken gunstige pctieven aanwezig om het opi- fekblad De Haagse Post onder te jen in een onafhankelijke B.V, ieefit de heer Bockma, directeur le B.V. Weekbladpers (uitgeef- kn ó.m. Vrij Nederland) gdste- ■tieegedeeld aan de redactiecom- van De Haagse Post. begin Januari is meegedeeld hij in overleg met de B.V. Bo- Ltura (uitgeefster van De se Post) en de redactie van De se Post een onderzoek ingesteld mogelijkheden in deze richting. Ventura en De Weekbladpers ti principe bereid mogelijkheden tieppen om aan een nog op te ïn B.V. Haagse Post een finan- basis te versohaffen. De heer ina heeft inmiddels bU minis- ran Doorn van CRM een aan- ingediend en toegelicht voor lenteloze lening uit het bedryfs- I voor de pers ten behoeve van jtaagse Post. Deze lening, zo i hy meegedeeld, is niet bestemd J vertiesf inanciiering maar voor mg van de liquiditeitsbehoefte (is bereidt de heer Bockma een hwerkingsovereenkomst voor n de B.V. Weekbladpers en de >p te richten B.V. Haagse Post. Weekbladpers is in principe be- i>p kostprijsbasis technische, ad- ptratieve en commerciële dien laan de Haagse Post te verle- President-directeur van Esso: Twee tips van de Parijse couturier Paco Rabanne voor de komende voorjaars- en zomermode. In beide creaties werd gebruikt gemaakt van plastic en metaal. LEIDSCHENDAM De groep ver pleegkundigen uit psychiatrische zie kenhuizen, die sinds woensdag actie heeft gevoerd in de hal van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Leidschendam, heeft de actie gistermiddag beëin digd na een gesprek met staatssecre taris Hendriks. Volgens de woord voerder van de actiegroep, Leo Steenbakkers, heeft de heer Hen driks in het gesprek drie toezeggin gen gedaan, waar de actievoerders voorlopig genoegen mee nemen. De staatssecretaris heeft toegezegd dat de personeelsstop voor verpleegkun digen slechts in beperkte mate zal gëldlen voor de psychiatrische zie kenhuizen, dat prioriteit zal worden toegekend aan vernieuwing van de bestaande psychiatrische ziekenhui zen, en dat er een commissie zal worden ingesteld om de situatie van de patiënten in deze ziekenhuizen 'door te lichten', aldus Leo Steen bakkers. De actiegroep, afkomstig uit de psychiatrische ziekenhuizen „Coude- water" in Rosmalen en ,Sint Joris' in Delft, was tot het dagelijks de wacht houden in het ministerie over gegaan omdat volgens hen de psychi atrische patiënten vaak geen mens waardig bestaan hebben. Zij wezen er daarbij op dat extra geld voor per soneelsvoorzieningen, voor leefruimte in de ziekenhuizen en voor goede voor- en nazorg verbetering in de situatie zou kunnen brengen. De staatssecretaris heeft de ver pleegkundigen gezegd geen voorstan der te zijn van uitbreiding van het aantal bedden voor psychiatrische pa tiënten, maar 't vooral te willen zoe ken in vernieuwing van de be staande inrichtingen. DEN HAAG Het is aan het multi nationale karakter van de oliemaat schappijen te danken, dat Nederland, cndanks het volledig wegvallen van de import van ruwe olie uit een n- tal produktielanden, in redelijke ma te is bevoorraad. Dit zegt de presi dent van de ESSO b.v., de heer F. G. van Duivenbooden, in een boekje, ge titeld "Maken de internationale olie maatschappijen te veel winst?" "Men zou zelfs kunnen stellen, aldus de president-directeur van de Esso, dat de oliemaatschappijen hebben getracht te bereiken wat op interna tionaal politiek niveau niet tot stand is gebracht: het zo goed mogelijk verdelen van de beschikbare ruwe olie over de consumptielanden. Volgens een woordvoerder van de Esso moet dit zo worden opgevat dat de oliemaatschappijen wel degelijk zich hebben gehouden aan de aan wijzingen van de produktielanaen voor wat de leveranties aan vriend of vijand betreft. Was het de oliemaat schappijen dus verboden aan Ne derland te leveren door bijvoorbeeld Saoedi-Arabië, dan is dat ook niet meer gebeurd. De boycot werd wei degelijk geëffectueerd: geen druppel Saoedi-Arabische olie werd meer aan Nederland geleverd. De oliemaat schappijen waren echter door hun apparaat, him tankervloten en hun relaties met andere niet aan de boy cot deelnemende landen, zoals Vene zuela, Nigeria, Iran en Indonesië, in staat 't gat, dat door de boycot ont stond, althans voor een deel weer te lullen. De oliemaatschappijen com penseerden de weggevallen olie uit de boycottende landen met olie uit an dere landen. Over de winsten van de oliemaat schappijen schrijft de her van Dui venbooden o.m, dat de "grote" winst cijfers van de olie-industrie tot een voudiger proporties worden terugge- Milieuvereniging wil spoorbaan over Afsluitdijk AMSTERDAM De vereniging tot behoud van het IJsselmeer heeft een ruimtelijk plan voor noord- en mid den-Nederland ontwikkeld waarin opnieuw een spoorlijn over de Af sluitdijk is opgenomen. In haar „plan Water-Lely" pleit de vereniging voor stimulering van een stedenring langs de spoorlijnen HarlingenGronin genZwolleArnhem. Verstedelij king daar, met behulp van de spoor lij k Alkmaar-Harlingen, kan volgens de vereniging inpoldering van de Markerwaard en verdere droogleg gingsplannen in IJsselmeer en Wad denzee overbodig maken. bracht, wanneer men de winst in centen per liter uitdrukt. De winst van Exxon (Esso is een dochter van Exxon) op de verkoop van aardolie- produkten heeft in 1973 1,4 cent per liter bedragen. De heer Van Duivenbooden wil in zijn boekje duidelijk stellen zegt hij, dat Exxon op geen enkele wijze de zeer grote prijsverhogingen van de olielanden heeft aangemoedigd om daarvan te profiteren. Integendeel: als resultaat van deze prijsstijgin gen is de winst per vat ruwe olie lit he* Midden-Oosten aanzienlijk ver minderd. Slechts een deel van de drastische prijsverhogingen is tot nog toe in de eindprijzen ingecalculeerd. Onderhandelingen Audet-Telegraaf bevestigd redactionele beleid) heeft eenstemmig dit standpunt van de hoofdredac teuren tot het zijne gemaakt. Riemen (NKV): Gezondheidszorg per definitie ondoorzichtig TILBURG De hele Nederlandse gezondheidszorg is per definitie on doorzichtig. Het systeem biedt alle mogelijkheden tot uitwassen. Nie mand kan precies aangeven waar de scheidslijn ligt tussen de kosten die noodzakelijkerwijs moeten worden gemaakt om de belangen van de consument zo goed mogelijk te be hartigen en de gevolgen van de be langenbehartiging van de in deze sector risicoloos opererende vrije on dernemer. De heer A. P. A. Riemen, verbonds- bestuurder van het NKV, maakte de ze opmerkingen vanmorgen op de Brabantdag van het NKV in Tilburg. Hij meende dat op korte termijn al maatregelen nodig zijn die ruimere mogelijkheden scheppen voor de pre ventieve gezondheidszorg en vooral voor de wijkgezondheidscentra. Specialisten zullen zich volgens hem moeten gaan instellen op een dienst verband met de ziekenhuizen. De heer Riemen zette ook vraagte kens bij het huidige functioneren van de ziekenfondsen. „Zij zijn de belangenbehartigers van de verzeker den maar het is de vraag of de ver zekerden dat ook als zodanig erva ren. Het is niet verwonderlijk dat het zekenfonds veel meer wordt ge zien als een economisch-administra tief apparaat. De consument weet weinig of niets over het verloop van de onderhandelingen met de dienst verleners in de gezondheidszorg en van de inhoud van de gesloten over eenkomsten. Hij wordt ook niet ge- MAASTRICHT Maandag zal de centrale ondernemingsraad van Au- det in Nijmegen bijeenkomen om van de directie antwoord te krijgen op enkele brandende vragen over de sa menwerkingsplannen tussen Audet en de Telegraaf in Limburg. Zoals de directie en hoofdredactie van het Audet-blad de Limburger het per soneel gisteren hebben meegedeeld, worden geruime tijd besprekingen gevoerd tussen Audet en de Telegraaf over een vorm van samenwerking waardoor de concurrentie tussen de Limburger en de Telegraafkrant het Limburgs Dagblad blijvend en struc tureel zou kunnen worden geordend. Deze mededelingen een beves tiging van allerlei geruchten hebben de onrust bij de Limburger nog doen toenemen. De onderne mingsraad die gisteren urenlang met de directie en hoofdredactie heeft ge sproken zegt onvoldaan te zijn over de verkregen informatie. Woordvoer der B. Krouzen: „Er zijn tal van vra gen open gebleven. Vragen zoals over welke vorm van samenwerking tus sen Audet en Telegraaf het gaat. waarom niet onderhandeld is met andere concern, en moest er wel on derhandeld worden?" De hoofdredacteuren van de Au- det-bladen hebben gisteren een ge zamenlijk overleg gevoerd over de ernstige bezwaren die zij allen heb ben tegen een mogelijke vorm van samenwerking tussen Audet en de Telegraaf in Zuid-Limburg. Zij hebben deze bezwaren ter kennis ge bracht van de leiding van Audet. De hoofdredacteuren zullen hun visie, die in grote lijnen overeenstemt met die van de gezamenlijke redactie commissie, op korte termijn nader toelichten in een bijeenkomst met de Audet-directie. De redactieraad van de Gelderlander/ de Nieuwe Krant (het overlegorgaan inzake 't N OORD WIJKERHOUT/BLOE- MENDAAL Een groep psychia ters, psychologen en andere me dewerkers van de Psychiatrische ziekenhuizen St. Bavo in Noord wij kerhout en het provinciaal zie kenhuis Santpoort, heeft gisteren de noodklok geluid omdat de psy chiatrische inrichtingen volgens hen op de grens van een ernstige crisissituatie verkeren. De psycholoog K. D. Okma van de "actiegroep werkers psychiatrische inrichtingen" zei op een persconfe rentie in Bloemendaal, dat de groep een "keurige club" is die talloze brie ven heeft geschreven en gesprekken heeft aangevraagd maar die daar na bijna niet meer in gelooft. "We lopen vast in het ambtelijke apparaat en we worden van het kastje naar de muur gestuurd". Het grote probleem is, dat de po gingen om "chronische gemaakte" patiënten weer zover te brengen dat ze terug kunnen naar de maatschap pij, "leegstand" in de inrichtingen tot gevolg hebben. De overblijvende patiënten hebben een nog Intensie vere behandeling nodig, maar als het aantal bedden vermindert, moet ook het personeelsbestand worden inge krompen. Het-centraal orgaan ziekenhuista rieven voert volgens de actiegroep een kruidenierspolitiek die leidt tot een uiterst minimale verpleging en behandeling van de patiënten door veel te weinig personeel, in overvol le zalen en onder vaak schandalige omstandigheden. Het geld voor een arbeidsintensieve, moderne behande ling van nieuwkomers moet in feite worden "verdiend" door "de rustige, geen aandacht vragende zogenaamde chronische patiënten", die op het ogenblik nog rond 80 procent van de bevolking van de inrichting uitma ken. Van de verpleegprijs die maar on geveer de helft bedraagt van die in algemene ziekenhuizen, wordt een veel groter deel besteed aan nieuw opgenomen patiënten'voor korte duur en aan klinische psycho-sociale the rapie, dan aan de resocialisatie en revalidatie van "chronische" patiën ten en aan de verzorging van de pa tiënten die waarschijnlijk altijd in het ziekenhuis moeten blijven. De groep schat dat er van de 27.000 "chronische" patiënten die nu in de inrichting zijn, wel 10.000 op de duur ontslagen zouden kunnen wor- oen als ze optimaal kunnen worden behandeld. Maar daar is geld w»or nodig en voor de overblijvenden zal in ieder geval meer moeten worden betaald. Op het ogenblik staat er praktisch geen premie op het vast houden van patiënten, want een ver mindering van het aantal bedden wordt door de overheid via het c o z "afgestraft" met een gedwongen ver dere vermindering van het personee bestand. De medewerkers willen wel beter, maar ze krijgen de kans niet: in St. Bavo zajn er overdag voor 70 patiën ten maar drie vier personeelsleden beschikbaar. "De medewerkers ver liezen de moed", aldus psychiater J. van de Lande. Staatssecretaris Hendriks ver trouwt volgens de groep veel te veel op het ambtelijk apparaat. In een orgaan als het c o z zijn de werkers uit het veld niet vertegenwoordigd. Brieven en verzoeken om een ge sprek hebben tot dusver niets uitge haald. De inspectie verwijst naar het c o z, het c o z verwijst naar het col lege voor ziekenhuisvoorzieningen en het college verwijst op zijn beurt weer naar de inspectie, "en zo zijn we al Jaren bezig. De voornaamste verlangens van de actiegroep zijn op korte termijn een verantwoorde vermindering van het aantal bedden zonder dat het perso neelsbestand automatisch wordt in gekrompen (meer geld voor minder mensen) en op langere termijn .-en gedifferentieerde verpleegprijs voor iedere soort behandeling, zodat de behandeling van de ene patent rnet ten koste Hoeft te gaan van de be handeling van de andere, Tros nu meer dan een half miljoen leden HILVERSUM: Nauwelijks twee maanden nadat het bestuur van de TROS de minister van CRM ver zocht de TROS de a-status te willen toekennen op grond van een leden aantal van 487.200 maakte algemeen directeur Mr. J. M. Landré gister avond in een korte ingelaste televi sie-uitzending bekend dat de TROS deze week de half miljoen leden ruim Dit betekent dat het aantal leden van de TROS sinds 27 november van 't vorig jaar met ruim 15.000 is geste gen en de groei zich ook in het nieuwe jaar onverminderd heeft voortgezet. Maandag 4 februari a.s. zullen amtbenaren van het ministerie van CRM by de administratie van Tros- kompas in Amsterdam een steekproef nemen om vast te stellen welk per centage van de Tros-leden even tueel niet meetelt voor uitbreiding van zendtijd. Het bestuur van de Tros gaat er van uit dat de realisering van de a-status per 1 oktober van dit Jaar zyn beslag zal krijgen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7