„AL VIER JAAR IN LEIDEN" Zeven poorten verdwenen uit zijn het ^eidse stadsbeeld Herstel school nodig t Is een wonder dat een raad die al zijn poorten sloopt n 't eind zich zeiven niet voor afbraak nog verkoopt Plannen Yan Dam tegengaan ATERDAG 2 FEBRUARI 1974 LEIDEN güIDEN Met uitzondering van de Zijl- en Morepoort, waarover wij reeds schreven onze vorige „poortenitocht", herinnert niets meer aan het Leid'se poortentijdperk in orgaande eeuwen. Zeven poorten, die in het verleden de stad binnen de singels om- 'iten, zijn onder slopershanden gevallen. Dat men het daar altijd niet mee eens was de kritiek soms hoog oplaadde, blijkt uit de volgende hartekreet van een volbloed Lei- i naar bij de sloop (in 1865) van de Witte poort: t Is wonder, dat een raad die al zijn o orten sloopt, in 't eind zich zeiven niet voor afbraak nog verkoopt". :<)e man had zijn kritiek neerge- i reven op grote stukken puin af- ;i listig van de poort. Het hielp al- jiaal niet, want nog geen tien Jaar tèr onderging ook de Hogewoerds- iirt hetzelfde lot. De Blauwpoort ïi reeds in 1735 gesloopt, gfoor de Witte (Haagse) poort, die d Noordeinde ter hoogte van de jfeelgracht afsloot, legde op 4 april in een zoon van burgemeester Van i Maarsche de eerste steen. Bij je gelegenheid ontvingen de met- Aars zes dukaten. In 1723 besloten te van den Gerechte" de houten gelbrug door één van steen te vangen, met daarop twee houten teruggen. In 1735 werd de poort jt een toren, die afkomstig was, •4 de in dat jaar afgebroken Blau- poort, bekroond. Ook de klokken, deze poort verhuisden mee naar Noordeinde "ten dienste der llgers en trekschuiten". Even bui- I de poort bevond zich een schip- Jshuis en was er ook een herberg pinden. pet de Hogewoerds- en de Rijns- rgse poort, behoorde de Witte pt tot de poorten waardoor iflen [stad Is avonds na elf uur nog kon jnwikomen. Men moest dan ech- 1 wel een verhoogd poortgeld beta al Een kwartier voordat de stads- Vten gesloten werden luidde de :Tte bourbon in de stadhuistoren. lauwe Poort jbe Blauwpoortsbrug herinnert ook nog aan de plaats, waar in 1610 feens van Mieris "eene prachtige Door Sam Plaitteel uit blaauw arduinsteen gebouwde poort" werd gebouwd, vandaar de naam Blauwe poort. Naast de poort was een onderkomen ingericht voor de commissaris der turfdragers, met daartegenover het huisje van het Turfdragersgilde. Omdat men ver plicht was van iedere ton verhan delde turf een duit af te staan sprak men veelal ook vain de Duitjespoort. Tot 1664 hadden de rederijkers een ondlerkomem in het poortgebouw, waarna hen gastvrijheid in de Rijns- burgse poort werd aangeboden om later nog weer eens te verhuizen, naar de Zijlpoort, waar zij tot 1736 hun domicilie hadden. Na hetvertrek van de rederijkers uit de Blauwe poort werd de ruimte afgestaan aan het gilde der Artsenij - bereide™ (apothekers). Teneinde wat op te vallen plaatsten deze apo thekers een houten bord boven de boog van de poort, met daarop in sierlijke, doch vooral grote letters: „Collegium Fharmaceuticum, ver gadering der Artsenij-bereideren". Bij de afbraak van de poort (in 1735) kregen zij een onderkomen in "De Lakenhal". Helaas staat ons van deze poort gean gravure ter be schikking. Koepoort Hoewel over de vroegste vorm van de Koepoort weinig bekend is vol gens van Mieris dateerden de oudste poort en brug uit omstreeks 1580 dankt deze poort haar naam aan een achter de vestwal staande korenmo len "De koe" die in 1726 werd ge sloopt. In 1852 was sprake van een •envoudige poort met wachtershuis je staande aan het einde van de Koepoortsgracht (huidige Doeza- straat). Omdat het een "krank ge bouw" moet zijn geweest oordeel den "de Heeren Regeerders" 't nood zakelijk om de poort in 1671 af te breken en werd aan meester Willem van der Helm hij ontwierp vele stadspoorten opdracht gegeven tot hielt ontwerpen van een nileuwe poort waarvoor die oudste zoon van mr. Wouter v. Lanschoit, schout van Lei den, de eerste steen legde. Bovenop het poortgebouw werd een windwij zer geplaatst in de vorm van een koe. Even buiten de poort, die in 1864 is gesloopt, bevond zich de Naaktsluis, die ten tijde van het beleg en ontzet van Leiden nog een rol heeft ge speeld: de watergeuzen kwamen hier de belegerde en verlate veste binnen. Deze sluis diende eertijds ook tot Leiden in loop der historie 4 Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redaetle het met de Inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. De in 1876 gesloopte Hogewoerdspoo;^ Het redactioneel commentaar in het L.D. van 28 Januari over de be sluiten van het P.v.d.A.-congres ver raadt twee dingen, nl. gebrek aan kennis van de Leidse situatie en ge brek aan inzicht in de werking van de plaatselijke democratie. Het be treft het congres-besluit dat raads leden die het vertrouwen van hun afdeling verliezen hun zetel ter be schikking dienen te stellen. Wanneer LD's commentator het voorstelt alsof hiermee een geheel nieuwe „ongelukkige" situatie wordt geschapen, weet hij kennelijk ge woon niet dat de P.v.d.A. in Leiden dit besluit al vier jaar geleden heeft genomen (zie de PAK-overeenkomst 1970-1974). De suggestie dat zich nu wel geen bekwame mensen voor het raadslidmaatschap zullen durven aanmelden slaat dan ook nergens op. De kwaliteit vaa da IPvdA-frak- tie in de Leidse gemeenteraad is daar het levende bewijs van. Zal de afde ling nu om de haverklap „het duimp je over een raadslid laten dalen?" LD's commentator heeft er in zijn eigen stad in elk geval nooit wat van gemerkt. De ruggegraat van onze democratie zijn de politieke partijen. Zij ka naliseren de verscheidenheid aan wensen over (groepen van) de bevol king tot samenhangende program ma's en wijzen degenen aan die de ze programma's het beste kunnen uitvoeren. Zolang het par tijlidmaatschap voor iedereen open staat en zoveel mogelijk in de open baarheid wordt gewerkt heeft dit stelsel als geheel duidelijke voorde len boven andere denkbare politieke systemen. Maar dat neemt niet weg dat het op allerlei onderdelen te ver beteren valt. Een raadslid dankt op een enkele uitzondering, die met voorkeursstemmen wordt geko zen, na zijn zetel volledig aan het vertrouwen dat zijn afdeling hem schenkt. Toch verkeert hij vanaf het moment van zijn verkiezinf in een onschendbare positie tegenover die zelfde afdeling. Met een beroep op zijn verantwoordelijkheid tegenover de kiezers als geheel (waarover ook LD's commentator krokodillentra nen huilt), d.w.z. tegenover niemand in het bijzonder, kan hij de wensen, van zijn achterban enige jaren aan zijn laars lappen. De P.v.d.A, ziet dit als 'n tekortkoming van de plaat selijke democratie en heeft daarom een regeling ontworpen om zo'n on gewenste situatie te voorkomen. Elke politieke realist weet dat daar mee êen raadslid geenszins een slaaf van zijn afdeling is geworden. Een afdeling zal zich wel driemaal be denken alvorens publiekelijk ruzie met zijn vertegenwoordigers te gaan maken. Indien het tot zo'n uitzonderlijk openlijk conflict zou komen, staan een raadslid genoeg wapens ter be schikking. (In Leiden zagen we vier jaar geleden hoe naar DS '70 over gelopen raadsleden met uiterste in spanning, overigens zonder al te veel succes, probeerden hun oude partli zoveel mogelijk schade te berokl** nen). Wat wel bereikt is met dez* beslissing van het congres, is dat hei lidmaatschap van een P.v.d.A.-afö»* ling wat meer inhoud heeft gekre gen. Het machtsevenwicht is een beetje ten gunste van de leden bij gesteld. Wanneer LD's commentator dit „ongelukkig" noemt, ben ik hev daar hartgrondig mee oneens. LEO MEIJER, Hogewoerd 83, Leiden, (lid P.v.d. A-af deling- Leiden). Politieke scholing Lezers schrijven voor vrouwen LEIDEN A.s. woensdag gaat een politieke scholingscursus voor vrou wen van start, die georganiseerd wordt door het werkcomité uit de be sturen van het Katholiek Vrouwen gilde, de Ned. Christen Vrouwen bond en de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Het lesmateriaal voor deze cursus werd verzorgd door een landelijk overlegorgaan van vertegenwoordig sters van vrouwenorganisaties en we tenschappelijke bureau's van poli tieke partyen. Aan de cursus in Lei den wordt medewerking verleend door tien politieke partijen, waarvan leden zitting nemen in een forum, dat discussieert met de cursisten. De bijeenkomsten op 6 en 20 februari zijn gewijd aan provinciale en regio nale vraagstukken. Op 6 en 20 maart worden gemeentelijke onderwerpen onder de loupe genomen. Alle cursus sen vinden plaats in de zalen van de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg te Leiden. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de werkgroep, telefoon 01710—31335. De L.O.M. school „De Sleutels" aan de Rijnsbuiigersiingel verkeert in moeilijkheden. Ouders van de leer lingen van deze school en het wijk- comité "Plan Noord" zijn hierdoor zeer verontrust en eisen dat deze school opgeknapt wordt, want dat is broodnodig. De gemeente wil voor deze oude school een nieuwe laten komen, maar er zijn nog geen centen, dus de oude school moet nog blijven. Waar om wordt de school dan niet opge knapt? Zo kan het niet langer! De school maakt zo een erbarme lijke indruk. Verveloos, haveloos stinkende urinoirs en gebarsten wasbakken met verrotte plekken er onder. De verwarming is ook erg slecht. In de gangen is het ijskoud en het tocht er vreselijk. Het sport lokaal is ook slecht. De ramen zijn dichtgespijkerd met planken (om dat er teveel ruiten werden ver nield) en de kleedruimte erbij lijkt helemaal nergens op. In zo'n school kan je geen goed onderwijs geven. Het is een aanfluiting voor het on derwijsbeleid in Leiden. Op 7 januari werd toezegging ge daan de meest urgente zaken op te knappen. Wat is er nu gebeurd? Er werden een paar bakken neergezet en het ergste vuil werd opgeruimd. Ook liep er nog een man rond die de meest stinkende urinoirs stuk sloeg en tot op heden niet oixiieuw in ee- bruik genomen zijn. Vragen gesteld (door mevr. van SeterS) aan B en W kwamen nauwelijks aan de orde. De raadsvergadering van 28 janu ari verwijst het schrijven van wijk- comüté 'Plan Noord' naar de commis sie van onderwijs. Wij dringen er dan ook op aan. dat voor de tijd (dat zal nog wel jaren zijn) dat deze school nog dienst doet de meest ele mentaire voorzieningen getroffen worden: Herstel van ramen en deu ren, goede verwarming en tochtdeu ren in de school, goede w.c. heuste! van het sport/lokaal en de kleedruim te, weghalen van de planken voor de ramen, zodat het daglicht weer kan binnendringen in deze school. Het is toch al erg genoeg dat het hoge kantoorgebouw ernaast veel van de speelruimte weggenomen heeft en het uitzicht verpest. Voor deze school met notabene een streek- funkfcie moeten de bureaucratische molens snel malen. Juist de kinderen van deze school met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den) vragen extra aandacht. Wij ontvingen adhesiebetuigingen van hoofden van scholen ill "Noord", van wijkcomité's, van allen, die weten hoe deze situatie is. "Plan Noord" actie Ouders. G. DE VOS Charlotte de Bourbonhoi 37 Leiden. Op vrijdag 18 januari j.l. kreeg het bestuur van Woningbouwvereniging „Óns Belang" een harde klap te ver werken. Staatssecretaris Marcel van Dam, eens de trouw en toeverlaat van de AOW-ers en invaliden, bleek van mening te zijn dat het nu hoog tijd werd om een eind te maken aan het verzet van honderden Leidse huurders. Wij gelovien, dat de werkelijke plan nen van Van Dam en zijn achterban in de „progressieve" regering Den Uyl heel wat andere beweegredenen hebben. Om te beginnen is namelijk niet alleen „Ons Belang" op het mat je geroepen, maar gold hetzelfde voor woningbouwvereniging „De Eendracht". Daarbij komt nog dat ook de bewoners van Tuinstadswij k en Haagwegkwartier en vele, vele an deren nimmer de huurharmonisatie hebben betaald en in een groot aan tal gevallen eveneens de jaarlijkse 6% huurverhoging hebben geweigerd. Als klap op de vuurpijl, als een doorn in het toch al pijnlijke vlees weige ren honderden Merenwijk-bewoners op dit moment de torenhoge huren (f 350,— en f 400,—) te betalen en heeft men eenzijdig besloten tot f 100,huurveriaging per maand). De aanval op „Ons Belang" en „De Eendracht" mag en kan daarom niet worden gezien als een geïsoleerde ak- tie van een regering tegen een aantal bewoners. Nee, het is een poging om een eind te maken aan het verzet van honderden Leiden die op de bres staan voor een stuk democratie, rechtvaardigheid en redelijkheid en niet in 't minst de verdediging van het toch al dalende reeël besteed bare gezinsinkomen. Wij hopen niet alleen dat de plannen van Van Dam niet zullen doorgaan. Wij zullen doorgaan, wij zullen er tot het uiterste toe bijdragen dat ze ver hinderd worden. Bovendien geloven wij dat het noodzakelijk is om aan te tonen dat de regeringspartijen (inclusief de PvdA) die nog maar kort geleden van alles beloofden, in feite de politiek van Biesheuvel en de zijnen voortzetten, maar dan op meedogenloze wijze. Wij hopen dat spoedig de dag aan breekt, waarop Marcel van Dam ge dwongen wordt zijn koers te wijzi gen. HET LEEDS HUURDERSCOMITE Bewoners "Ons Belang" Comité Haawegkwartier Comité Tuinstadswijk Comité Maredorp Oost aan een achter de vestwal waterkering en zorgde ervoor, dat bij een hoge waterstand het water niet in het Heemraadschap van Delfland vloeide. H o gewoerclspoorit Evenals de Koepoort heeft ook de Hogewoerdsepoort, die aanvankelijk bij de Kraaierstraat stond, 'n voor gangster gehad. Aan het einde van de Breestraat stond in het begin van de vijftiende eeuw een Oosterpoort, die bij een stadsuitleg moest worden af gebroken. Wederom naar een ont werp van Willem van der Helm werd bij de Kraaierstraat een nieuwe poort gebouwd, die het op deze plaats tot 1659 heeft vol kunnen hou den. Een stadsuitleg had toen weder om tot gevolg, dat de poort Van Mieris spreekt van de binnenpoort werd verplaatst naar het einde, van de Hogewoerd. Eerst tien jaar la ter werd de poort "tot meerder sie raad van de stad" afgebouwd en van een torentje, met daarin geplaatst uurwerk, voorzien. Bij de eerste steenlegging, waartoe ook nu weer 'n zoon van de toenmalige burgemees ter Van der Meer was uitgenodigd, ontvingen de aannemers "eene somme van twintig guldens uit de beurze deezer stede". Het is nu bij na honderd jaar geleden (1876) dat ook deze poort werd gesloopt. Rij nsburgerpoort Niet ver van de Blauwe poort (an no 1610) werd in 1631 aan het ein de van de Steenstraat de Rijnsbur- gerpoot gebouwd, waarover Van Mieris vertelt dat deze poort in die Witte poort. Toren en klokken van deze poort zijn afkomstig van de Blauwe poort. tijd gold als "het grootste kunstwerk der bouwkunde, dat te Leyden gevon den wordt". In 1664 kregen de rede rijkers, die tot dat jaar hun onderko men hadden in de Blauwe poort, hun domicilie in deze poort om la- tër weer te verhuizen naar de Zijl poort. De ruimte, die toen vrij kwam, werd in 1701 beschikbaar ge steld aan de schildersacademie die tot dat jaar was ondergebracht in de Saaihal. In de wintermaanden ston den de kunstschilders voor hun sti- die "gepleisterde beelden" ter be schikking, terwijl in de zomer naar naakt en gekleed model werd ge schilderd. Naast de poort, die in 1867 werd ge sloopt, bevond zich in de singel gracht een hok, dat diende tot ver blijf vain de stedelijke zwanen. Ter bescherming van deze zwanen was een stedelijke keur (bepaling) uitge vaardigd, waarin met geldboeten en lijfstraffen werd gedreigd, 'n Pluim graaf had er op toe te zien, dat de zwanen niet werden verjaagd of dat de eieren of jonge vogels werden ge roofd. Met het slopen der poorten waar mee men in het verleden niet zuinig was, is een stuk zichtbare Leidse his torie weggevallen. Aan het huidige stadsbestuur de taak om het "res- tantje" van deze historie voor het nageslacht goed te bewaren. De restauratie van de Zijlpoort staat daarbij op het eerste plan. In de Rijnsburgerpoort werd naar naakt en gekleed model ge schilderd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3