11 Besparing de moeite waard Actie tegen discriminatie De Beurs ruilt alle cadeaus ATERDAG 2 FEBRUARI 1974 ,EIDEN Mensen willen andere mensen in een hokje unnen plaatsen. Wie zich daaraan onttrekt behoort al vlug ot de buitenbeentjes. Dat was de vorige eeuw al zo toen rouwelijke artsen een strijd moesten leveren tegen onbe- rip, onwetendheid en bespotting. Nu is dat nog steeds het feval. oor oke Gruijters 'Vrouwen, feministen die van ge- izen wisten", een boek van de ■schrijfster E. Pereira-d'O'iveira gegeven ter gelegenheid van het erüigjarige bestaan van de Ver- liging van Nederlandse Vrouwelijke •tsen, hakt in op dat individualis- ich denken van de vrouw. Voorbeeld daarvan is de strijd die jwelijke artsen sinds 1878 leve- wilden zij hun beroep uitoefe- dan moesten zij wel feminis- zijn. Aletta Jacobs, de eerste vrouw die wettelijke beschermtitel "genees- r" verwierf: de succes-story van vrouw die een "heer" werd. De schiedenis vermeldt niet hoe groot it percentage levensgeluk bedroeg lit zij door het uitoefenen van dit troep als vrouw misliep. Aletta Jacobs, een modern denkend tts met een kritische instelling die p dertigjarige leeftijd een vrij hu- iijk aanging. Niet zozeer omdat zij ts tegen het huwelijk als instituut maar wel omdat ze vond dat vrouw die zichzelf respecteert on- de bestaande huwelijkswet geen elijk kan sluiten". Feministe Ij uitstek, die de geboorteregeling jropageerde ze gaf kosteloze hulp izake minder gefortuneerde vrou- fen. Ondanks dat was ze l haar tijd dikwijls een bron van be- lotting en stuitte ze op muren van ibegrip. Dolle Mina's, Man Vrouw Maat- happij en andere feministen, die rijd leveren voor de gelijkberech- ng van vrouw en man verschillen hun opvattingen weinig met de oniersters voor het vrouwenrecht de negentiende eeuw. Zelfs in de- tijd is nog strijd nodig om be' aande vooroordelen uit de weg te limen. Nog altijd zijn er mannelijke pa- ënten die weigeren zich voor een •ouwelijke arts uit te kleden. De rouwelijke artsen die er soms min- modieus uitzien, krijgen door de menleving wel eens het etiket: n-wijf" opgedrukt. Toch zijn ve- van hen moeder van een gezin, buitenstanders vinden dan ook, ze thuis hoort te zitten en niet ioet werken. Vooral als de kinde in klein zijn. Dat blijkt ook al uit it geringe aantal opvangmogelijk- voor kinderen van werkende loeders". Aan het woord is me- 7-arts J. Hagenouw-Taal, ge- rd met een arts; moeder van in éénjarige zoon en werkzaam op Intensive Care afdeling van het [cademisch Ziekenhuis in Leiden. haar achtjarige universitaire ludie en een wachttijd om aan de slag te komen, draait zij nu 24-uur- diensten. Het werk dat dokter Ha- genouw drie Jaar doet het overne men van ademhalings en andere vi tale functies door middel van machi nes by zeer ernstige zieken geeft haar erg veel voldoening. „Zo'm dubbel functie, dat kan je na tuurlijk niet alleen doen, daar heb je de medewerking van Je man voor nodig. Ik ben mij er wel van bewust dat mijn zoontje veel aandacht no dig heeft. Maar die hoef ik hem niet alleen te geven. Met passen en me ten is het nu zover dat hij tweemaal in de week naar een crèche gaat. Voor het huishouden is er een hulp en voor de avonden en weekends heb ik een vaste oppas want een acht urige werkdag is er natuurlijk niet bij". "Ik geloof toch dat het arts-zijn. eigenlijk geen vrouwelijk beroep is. Niet alleen de studie maar het werk slokt Je zo volkomen op dat Je ner gens meer tijd voor hebt. Het is een zwaar beroep. Veel afgestudeer de meisjes die getrouwd zijn beoefe nen daarom hun vak niet of ze ver vullen een part-time job als school arts of werken op een kleuterbureau of iets dergelijks: dat is rustiger, dan een kliniek. In mijn geval ben ik behalve als vrouw natuurlijk ook 'n jonge arts. Laatst kwam ik met mijn koffertje bij een zeer forse chirurg, die me aankeek van: "wat kom Jij hier doen?" "Wat dat onderscheid tussen een vrouwelijke en een mannelijke arts betreft, daar merk ik weinig van. Nu zijn de patiënten op mijn afde ling eigenlijk ook te ziek om daar op te letten. Complimenten over kle ding krijg je niet en van een specia le benadering omdat je vrouw bent merk Je ook weinig. Je hebt een witte dokters jas aan en ihet enige wat er gebeurt, is dat mensen je met zuster aanspreken. En als ik Turkse gastarbeiders, die zich om principiële redenen niet ont kleed voor een vrouw mogen tonen, op het spreekuur krijgt dan schakel ik een mannelijke collega in. Het Bureau voor de Statistiek re gistreerde begin 1972 een totaal van 17.381 artsen die een praktijk uit oefenden waarvan 2.737. vrouwelij ke artsen. Dit is nog geen 16 pet. van het totale arteenbestand. Vergelijkin gen met Rusland waarde werkende vroüw allang geen uitzonderingspo sitie meer bekleedt, levert een art senbestand op dat voor meer dan 70 pet. uit vrouwen bestaat. Werk tijden, kinderopvang, kortom het he le sociale klimaat en omgeving zijn volkomen geïntegreerd in de maat schappelijke structuur. Russische vrouwen die een spoorweg aanleg gen, zijn dan ook een normaal ver schijnsel. Dokter J. HanegouioTaal: aandacht verdelen tussen zoon en patiënt. ADVERTENTIE jPS|£ DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT1088-112 LEIDEN Frans Molenaar indanks de door de regering gepro- •de versobering, zien de Ne- erlandse mode-ontwerpers de toe- omst optimistisch tegemoet. Ze erwachten dat modieuze vrouwen komende maanden bewuster hun leren zullen gaan kopen en daar- meer oog zullen krijgen voor waliteit. Maar ze zullen wel wat ïinder excentrieke creaties lanceren het accent meer dan ooit draag- ara klassieke en meer praktische ombinaties laten vallen. >e Amsterdamse ontwerper Max leymans, die wij om commentaar roegen zei „Ik heb geen probleem net de huidige situatie want ik ben soberste van alle couturiers, lijn kleren hebben eigenlijk altijd 5 rustigs gehad, dus ik hoef niets veranderen. En ik ben er eerlijk ;egd wel blij mee dat de vrouwen, zich anders vrijwel alleen per :o verplaatsen, nu gedwongen rorden om wat meer door de stad e lopen want daardoor kan het traatbeeld wat eleganter worden", a couturier Dick Holthaus >m bij te komen van het au- o-ongeluk, dat hem het vorige Jaar iverkwam, drie weken uitrusten in buitenhuis in Torremolinos, baar daarna zal hij weer zoals ge- wuikelijk bij de Parijse shows aan wezig zijn om modellen voor zijn 'oorjaarscollectie in te kopen. Maar le Amsterdamse ontwerper bruist >ok zelf van de nieuwe Ideeën en 'oorspelde dat zijn voorjaarsshow *e tweede dinsdag in maart an- dan alle anderen zal zijn. Buurman Frans Molenaar die ook Nederlandse modemakers op klassieke toer een boetiek in de Amsterdamse van Baerlestraat heeft, is van plan om het de komende maanden wat rus tiger aan te doen. Hij zal geen spectaculaire showcreaties meer to nen, maar zich meer richten op broek- en mantelpakken. Edgar Vos verwacht het komende voorjaar veel sukses van zwarte spijkerpakken, die moeten dienen als een wat speelse noot voor zijn collectie die dit seizoen wat kleiner dan anders zijn. ontwerper Ernst-Jan Max Heijmans Beeuwkes reist deze week naar Bra zilië om er aan de zonnige stranden inspiratie voor zijn lentecollectie op te doen. En ook hij is er van over tuigd dat de vrouwen de komende maanden nog wel degelijk naar nieuwe jurkjes zullen zoeken. Maar Beeuwkes verwacht dat hippe trui tjes en andere korstondige modieuze toppers minder goed zullen worden verkocht. Zijn Haagse collega Leon Bouter heeft zich wat uit het modewereld je teruggetrokken om zich wat meer aan zijn tweede hartstocht: het beeldhouwen te kunnen wijden. Bouter maakt voor zijn vaste klan ten echter nog wel romantische avondjurken op bestelling en ook zijn boetiek die binnenkort voor een gedeelte galerie wordt blijft ge opend. Jean Louzac ook al een Haagse ontwerper is van plan om zich het komende voorjaar wat meer op zijn „Miss Louzac" confectiecollectie te richten waarmee hij de laatste tijd bijzonder veel sukses heeft. Louzac, bij wie de echtgenote van de Nato-secretaris-generaal me vrouw Luns, al Jaren vaste klant is, zoekt voor de zomer naar charman te pretentieloze kleren, die van goe de kwaliteit maar niet al te prijzig zijn. En tenslotte is de Rotterdamse cou- 'turier Henk Wichers blij dat door de huidige economische situatie de mode vrijwel niet zal veranderen. En de goede klassieke kleding daar door in de belangstelling blijft staan. Volgens mevrouw Bongers van de Milieu-werkgroep Wagenln- gen loont het de moeite om wat zuiniger met energie en andere hulpbronnen te zijn. Door 's avonds alleen de hoogst noodzake lijke lampen te laten branden, minder elektrische apparaten te gebruiken en de verwarming iets lager af te stellen lukte het haar om een derde deel op haar elektriciteitsrekening te be sparen. Mevrouw Bonger, moeder van een gezin met drie kinderen, sprong ook wat zuiniger met water om. Door de kraan bij het douchen en handenwassen niet onnodig lang te laten lopen bespaarde zij de helft op haar waterrekening. En haar milieu-werkgroep heeft uitgerekend dat gezinnen op zijn minst f 25 per jaar kunnen verdienen wanneer ze kranten en reclamefolders bewaren en die aan een oud-papierhandelaar verkopen. De Stichting Ombudsvrouw, opgericht door de Dolle Mina's en Man Vrouw Maatschappij, is een actie tegen discriminerende belastingmaatregelen begonnen. Men vindt het onrechtvaardig, dat een gehuwde vrouw die kostwinner is geen buitengewone lasten mag aftrekken, terwijl een man dat wel mag. Wanneer een vrouw gehuwd is, kan alleen haar man haar zwangerschapskosten aftrekken. En volgens de Stichting kan een werkende vrouw evenmin buitengewone lasten in verband met opleiding of studie voor beroep, ziekte, invaliditeit, voorziening in het onderhoud van naaste verwanten, kosten van een geld lening of een hypotheekrente aftrekken. Alleen na indiening van een verzoek om toepassing van de zogenaamde hardheidsclausule kan deze discriminatie ongedaan worden gemaakt. Via haar actie wil de Stichting Ombudsvrouw de indiening van een groot aantal verzoeken bij de minister van Financiën, waardoor er meer kans bestaat dat er een wetswij ziging tot stand komt. Drukke dagen beleeft een in de Amerikaanse plaats Allentown gevestigd winkeltje. Een geschenkenhuls dat de toepasselijke naam "De Beurs" draagt. Iedere inwoner van de stad, die be droefd is omdat hij of zij tijdens de feestdagen rondom de jaar wisseling de totaal verkeerde cadeaus heeft gekregen, kan in deze winkel terecht om het geschenk te ruilen ook als de spul len in een heel andere winkel zijn gekocht. "Wij ruilen alles tegen alles, mits het cadeau nieuw en onbeschadigd is", adver teert de winkel. Helemaal gratis gaat dit niet: ruilers betalen voor de service 20 procent van de prijs van het voorwerp dat ze in ruil voor het ingeleverde meenemen. Maar mensen die zo juist hun tweede ijsemmertje, hun derde broodrooster of hun vijfde kaasschaaf ten geschenke hebben gekregen, hebben dat er graag voor over.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21