swagens uilen volgende eek hele RAI wm Chauffeursdag Iressn NIEUWE AUTO- BOEKEN Innocenti Mini Cooper 1300 BEDRIJFSAUTO RAI >tm 16 FEBRUARI 74 Een aantal kilometermiljonairszal op dinsdag 12 februari te gast zijn op de Bedrijfsauto RAI. Dan wordt namelijk in het nternationale congrescentrum een "chauffeursdag" gehouden. Doel is het kweken van een betere relatie tussen de vracht wagenchauffeur en de overige weggebruikers. Geestelijke moe der van het idee is Patricia Moolenbel. Zij zal met enkele uit zendingen via de AVRO-radio de dag begeleiden. Samen met hun vrouwen komt een groot aantal vrachtwagen chauffeurs die dag naar de RAI. Terwijl de vrouwen een speciaal vrogramma krijgen aangeboden zullen de mannen over diverse onderwerpen uitgebreid van gedachten ivisselen. Om de discus sie te verlevendigen wordt aan het gezelschap een aantal per- sonenautomobilisten toegevoegd. Tot de onderwerpen, die ter sprake zullen worden gebracht, behoren: het leven in de kabine, wegrestaurants, verkeersvoor- schriften, radio en verkeer en niet te vergeten: de personen- automobilist. De belangstelling bij chauffeurs en hun werkge vers zou zeer groot zijn. bedrijfsauto heeft nog geen noemenswaardig nadeel van de oliecrisis onder- De verkopen van nieuwe bedrijfswagens in ons land zijn vorig jaar hoger dan in 1972. Men is in deze branche niet pessimistisch. Toch wordt in de omende maanden verwacht, dat het ook hier wat slechter zal worden. De bedrijfs- RAI '74 (van 7 tot en met 16 februari in het RAI-gebouw in Amsterdam) echter zoals gemeld normaal door. Alleen de openingstijden zijn aan- Dagelijks van 10 tot 19 uur. Maar de tentoonstelling is op zondag en avonds gesloten. tweejaarlijkse internatio- bedrij fsautoten toonstelling vrijwel compleet assorti- te zien geven. Er zijn 200 uit 23 landen, onder de Europese fabri- ook deelnemers uit de Ver- Staten, Zuid-Afrika en De bezoekers, voor het kopers en geen kijkers bij de personenauto's, krij-"* bedrijfsauto's, autobussen, speciale automobielen de reiniging, ziekenauto's, te zien, maar il van chassis voor bedrijfs- aanhangwagens en opleg- Het aantal speciale auto's liet vervoer van gevaarlijke n neemt elk Jaar toe. De rinatiewagen, ook wel "de boodschappenjongen" ge ld met als kenmerken achter en wegklapbare of uitneem- achterbank, is vertegenwoor- in tal van uitvoeringen, zullen ook noviteiten te ziei^ op deze bedrijfsauto RAI. Al- irst valt te vermelden de nieu- ;erie zware bedrijfsauto's van (de 2800-serie), maar ook de we Spaanse bedrijfswagens ;aso) de Marathonserie van ish Leyland en de Volvo-be- Iswagens met semi-front uit ing zullen veel bekijks heb- In het lichtere genre kunnen ien genoemd de GMC (Ame- anse trekker) en de Opel Re- diesel bestelwagen, beide van eral Motors, de Passat Va- t combinatieauto van Volks- en. de FIAT 242 bestelauto en '-35 bestelwagen van Citroen. Op het gebied van carrosserie aan hangwagens en opleggers zulleti eveneens tal van nieuwigheden worden gepresenteerd. De ontwikkelingen in de be drijfsautotechniek maken nog steeds vorderingen. De produktie van automatische versnellings bakken voor personenauto's is de laatste Jaren sterk gestegen en in de bedrijfsautosector neemt de belangstelling voor de automaat eveneens toe. Gebleken is dat met een automaat een vlottere acce leratie van zware voertuigen kan worden be'reikt. Ook de schijfrem wint snel terrein in deze branche. Voor de nabije toekomst, zo ver wachten deskundigen op bedrijfs- wagengebied, zullen geen nieuwe spectaculaire zaken in de bedrijfs wagensfeer hun entree maken, 't Zal hoofdzakelijk gaan om een verdere verbetering van bestaan de systemen en geleidelijke invoe ring van nieuwe constructies, Autobussen als maatwerk kent men nauwelijks meer, want alleen in de toerwagensector komt men nog autobussen tegen die geheel overeenkomstig de wensen van een bepaalde ondernemer zijn ge maakt. In feite is er tegenwoordig alleen sprake van gestandaardi seerd materieel, dat in serie wordt vervaardigd. Lange tijd werd aan genomen, dat serieproduktie van autobussen door de Nederlandse industrie niet te realiseren was. maar het is verheugend, dat de laatste Jaren twee busfabrikanten (Bova en Den Oudsten) vaste voet hebben gekregen op de Belgische markt en ook DAF wordt op dit gebied steeds actiever. Het vorig Jaar kwamen in ons land 700 nieuwe autobussen in be drijf, waarvan bijna 70 pet in eigen land werd gefabriceerd. Uit de voorlopige cijfers blijkt, dat in totaal 700 miljoen reizigers van het autobusvervoer gebruik heb ben gemaakt. Dit betekent, dat iedere Nederlander gemiddeld 58 maal in het afgelopen Jaar.de bus als vervoermiddel koos. De in to taal door alle bussen afgelegde af stand bedroeg naar schatting 430 miljoen kilometer, ofwel bijna 11.000 maal de omtrek van de aar- De autowereld heeft een tijdje op zijn zitvlak gelegen. Dat bleek uit alles. Ook uit het aantal be richten, dat ons werd toegezon den. Geen fractie van wat an ders op het bureau terecht kwam. Maar langzamerhand komt er weer leven in de brouwerij. Nu de distributiekelk niet tot de bo dem behoefde te worden gele digd, herleeft de hoop in de auto harten. We hebben wat kruimels van de berichtentafel voor u bijeen geveegd. Zo kwam er een katte belletje van Citroën, dat nauwe lijks opzien baarde. In Frankrijk heeft men de produktie van de kleine wagens met 200 exempla ren per dag opgevoerd. Nogal lo gisch, is men geneigd te denken, het ijzer van de zuinigheid is nu heet, dan moet men het verkoop technisch smeden. ;h Leyland is zoals wij uit- Ig hebben verteld in okto- in de aanval gegaan op de Ne- ■landse personenautomarkt. 'n prijsverlaging (natuurlijk ïld van een stevige recla- lampagne) moest de Neder- ïdse kopers overtuigen van de odzaak om Engelse auto's te J ppen. Maar het zat allemaal wel gen. Want in de tijd, dat de syland-mannen in het Goudse "dkwartier htm agressieve ien beraamden gingen er in het oosten sjeiks aan de lekraan zitten te morrelen, gevolgen zijn overbekend. De itomarkt stortte als een kaar thuis ineen. En British Ley- (nd moest de zorgvuldig bestu- perde bespeling van het Nedor- tadse hart ineens omgooien naar pn tpfó en luidruchtig timme- hi op het aambeeld van de zul- Igheld. t dat betreft hadden ze in Gou- a natuurlijk wel wat prettige foefjes in handen. Vooral de mi l's zijn azen in het kaartspel pn de zuinigheid. British Ley- uid kon deze maand dan ook bij- B Juichend melden, dat "de aan- in december effect had ge- irteerdin de laatste maand tai het jaar werd 4,3 procent de totale automarkt gehaald, Srwiji over heel 1973 British Ley- niet verder kwam dan 3.4 roe ent. Maar in hoeverre dat beeld door de omstandigheden ls vertekend valt moeilijk te zeggen. In elk geval heeft British Leyland er voor zijn offensief een leuk wapen bijgefcregen: de Innocenti Mini Cooper 1300. Het gebeurt in de autowereld niet vaak, dat een wagen in reprise gaat. Meestaf wordt een model uit produktie ge nomen als de opvolger klaar staat of als de vraag beneden een be paald punt is gedaald. Merkwaar dig genoeg was dat bij de Mini Cooper-S niet het geval. De vraag bleef en de Clubman, die de opengevallen plaats moest inne men, heeft nooit het succes ge had, dat Engeland ervan ver wachtte. Om het gewoon vrien delijk uit te drukken. Innocenti in Italië was doorgegaan met het bouwen van de Cooper in licentie. Vorig jaar werd de fa- - briek een volledige dochter van British Leyland Italië. Enfin, dan is het verder een eenvoudig optel sommetje. De vraag, vooral bij Jonge rijders, was er nog steeds. De mogelijkheid om te importe ren was er nu ook. Derhalve be sloot de aanvalsdriftige leiding in Gouda over te gaan tot de import. En dus is deze Italiaanse Coooer op de Nederlandse markt ver schenen. Geen goedkoop wagentje: f9750. Dus bijna tien mille voor zo'n notedopje. Da ramag je dan wel wat voor verwachten. Nou, on danks enkele bezwaren en be zwaart J es, wordt men toch niet teleurgesteld. Een machtig brokje grootste afzet binnen de EG-lan- den had er toch niet onderuit ge kund. En dan circuleert er al enige tijd een ander berichtje van DAF, nl. dat er kans is, dat de DAF-33 in de toekomst weer in Indonesië in produktie zal wor den genomen. Er worden onder handelingen over gevoerd. Tot een resultaat is men nog niet gekomen. En als vanzelsfprekend ook 'n berichtje van de agressieve VW- Jongens, die zo snel mogelijk de achterstand willen inhalen. Er staan voor dit jaar nog drie nieuwe modellen op stapel, maar voorlopig probeert men de Passat als hoogste troef uit te spelen. En dat lukt niet onverdienstelijk. Het model gaat nu ook naar Amerika. Daar gaat hij Dasher heten. En omdat de Amerikanen ook nog steeds zuinig moeten zijn met benzine wordt er weer stevig de nadruk gelegd op het feit, dat de Passat bij een constante snel heid van 100 km per uur maar 1:14 loopt. Maar wie rijdt er con stant 100 km? Overigens, een grappige bijzonderheid: de kever neemt in de Verenigde Staten thans de vijfde plaats in op de lijst van de meest verkochte auto's. Wie hebben ook weer al lemaal gezegd, dat het radicaal was afgelopen met de kever. Dit plaatje komt van Veith- banden. Het behelst een advies voor als u van diagonaalbanden wilt overstappen op radiaalban- den. Om te beginnen kunt u dan twee radiaalbanden kopen. Maar die moeten beslist achter wor den gemonteerd. Type auto, zoals wij hebben kunnen ervaren in de tijd, dat deze Innocenti Cooper ons ter beschikking stond. Het wagentje heeft een 1275 cc mo tor, die een vermogen levert van 65 DIN-pk bij 5800 omwentelingen per minuut. Er kan een topsnelheid van even 160 kilometer mee worden gehaald. De acceleratietijden lie gen er niet om. Ruim binnen de tien seconden op 80 kilometer. En dat alles bij een benzineverbruik, dat bij heel scherp rijden in oe buurt van de 1 op 10 kan komen, maar bij rustiger gebruik de 1 op 14 te boven gaat. Een gemiddelde van 1 op 12 is dan ook makkelijk te halen. En hoewel de bormeneilen- de binnenkort voorbij is blijft het zaak zuinig te zijn met onze liter tjes, temeer omdat de benzineprijs nog altijd een duidelijke tendens naar omhoog blijft vertonen. De wegligging is grandioos. Laag, relatief breed, voorwielaandrijving, gewoon niet opzij te branden. Zelfs in ons winderige landje moeien we al aan stormkracht denken om van zijwindgevoeligheid te spreken. De vering is stug. Erg stug zelfs. De inzittenden komen duidelijk te we ten op wat voor een wegdek ze rij den. Maar merkwaardig genoeg is het in ons gevoel meer het geluid, dat die informatie verschaft aan de vering. Want al schommelt de carrosserie vaak en erg, de onef fenheden worden redelijk opge vangen. Het wegdek moet al heel beroerd in elkaar zitten wil het duidelijke invloed op de besturing uitoefenen. Een besturing, die bijna ideaa) te noemen is. De wat merkwaardige stand van het prettig met leer be klede stuurwiel wordt al heel snel Midden onder het leuke dashboard zitten alle benodigde knopjes. Als tinnen soldaatjes netjes in het ge lid. Maar verre van praktisch. In de eerste plaats zitten ze te weg. Als men de driepuntsgordel om heeft is het zelf$ moeilijk te bereiken, maar men moet er elk geval voor uit de overig u heerlijke kuipstoeltjes komen. De knopjes voor verlichting (st, daard heerlijk helle halogeen lampen) en ruitenwisser (twee snelheden) zitten vlak naast el kaar. Maar onverlicht. En dat bijzonder omhandlg als men in het wel-regen-niet-regen-w rijdt. Als men af en toe de ruiten wisser nodig heeft. Midden op de snelweg deden wij een keer onze lichten uit. We hadden gewoon 't verkeerde knopje te pakken. Natuurlijk is het wagentje bijzi We zeiden het al, een machtig stuk speelgoed. De lading paardekracb- ten, die verscholen zit in de dwars voorin geplaatste krachtbron doen de wagen stevig trillen als hij sta tionair draait en bij het wegrijden vooral op natte wegdekken) is do seren wel nodig, anders draaien de wielen gewoon door. Je bar vinnige motor zorgt voor goe de prestaties, maar ook voor een flinke dot geluid. Het is soms geen harden in die kleine ruimte. Bij honderd kilometer een brom, die d*> mens in de wagen onverstaanoaar maakt. Bij 110 gaat het iets beter, maar daarboven vergaat niet al leen horen maar ook zien. Dat is de tol, die men moet betalen voor het loskomen van al die samenge bundelde kracht voorin, die de voorwielen aandrijft. als goed ervaren. De besturing is uiterst direct. Binnen de drie sla gen van uiterst links naar uiterst rechts. De draaicirkel is onge looflijk kort. De wendbaarheid is dan ook kolossaal. En op langere afstanden is het voor de bestuur der bijna volledig "op de plaats rust". Bij welke snelheid ook, de wagen ligt rustig, het stuur ook Deze Innocenti Cooper is zeer vol ledig uitgerust. Wisselstroomdy namo, dubbele carburateurs, ge scheiden remsysteem, achterruit- verwarming, rembekrachtiging (uitstekende remmen) en oliekoe- Ier. Het interieur zit vol instru menten. De informatie is erg breedvoerigtoerenteller, olie- drukmeter, ampèremeter, tem peratuurmeter, enfin noem maar der compact. Dat weten alle mi- nibezitters. 't Is wat friemelen om binnen te komen, men kan er benen niet lekker in strekken, men heeft de zit van een bus chauffeur boven het stuur voor de passagiers achterin is niet zo vèel ruimte beschikbaar (vooral niet met de dikkere leuning vai de kuipstoeltjes) en men moet e niet over denken bergen bagagi mee te sjouwen. Maar dat weet men allemaal tevo ren. Wie bijna tien mille o heeft voor zo'n Cooper zal zich dat wel realiseren. En als hem «of haar) dat niet kan schelen, dan heeft hij (of zij) een kostelijk karretje. Uitermatige handig. Bar vinnig. Zeer rumoerig, super snel. Erg leuk. rERDAG 2 FEBRUARI 1074 PAGINA 19 "Kies uw auto" KNAC-auto- jaarboek, samengesteld onder redactie van de Kon. Ned. Auto mobiel Club, verschenen bis El sevier Nederland (f 4.90) Sinds 1963 laat de KNAC bij El sevier elk Jaar een autojaarboek verschijnen. Een alfabetiacn ge rangschikte gids van alle nieuwe en nog leverbare automodeu«a Het boekje heeft altijd grote af trek gevonden. Niet alleen bij de genen, die rustig thuis in de luie stoel hun keus voor een nieuwe auto willen bepalen. Ze kunnen bij deze gids terecht. Ze staan er allemaal in. Van goedkoop (nu Ja!) tot duur, van groot tot klein, van simpel tot ingewikkeld. En een prijslijst achterin geeft nog eens een extra overzicht van de aan—e- zige klassen. Maar deze gids is oók een aantrekkelijk object voor verzamelaars gebleken. Zij heb ben alle Jaargangen. Zij kunnen dus des te beter zien hoe de auto's onder de druk van milieu-eisen, en energiegebrek langzaam evo lueren. Hoe de autofabrikanten zich moeten stellen naar de eisen van de tijd. Enfin, voor bijna vijf gulden kan men zo'n wegwijzertje in het druk bezette autopark ko pen. Heel handig als men wil we ten wat daar allemaal te koop is. Zeker voor prijsbewuste auto mobilisten. "Stoom- en elektrische auto's", door Bart Heidt, verschenen als nr. 11 in de speurtocht in de aulo- geschiedenis bij de VAM in Voorschoten (f3.95). "Huisschrijver" Bart Heldt heeft voor de Stichting Vakoplei ding in het Automobielbedrijf VAM in Voorschoten een klein boekje zijn licht doen schijnen op de ontwikkeling van stoom- ec. elektrische auto's. Hij vraagt zich wel even af of er voor stoom en stroom wel plaats zal zijn in de autowereld. Hij weet het niet. Hij begeeft zich hoofdzakelijk in de geschiedenis. Hij zegt, dat het moeilijk is een prognose te ge ven. Trouwens, er moeten zo- wei voor stoom als stroom nog vele technische problemen worden opgelost wil er van een algemene toepassing sprake kunnen zijn. Het verkeer zal er volgens Bart Heldt over tien Jaar beslist an ders uitzien. Maar hoe? Daarop geeft hij in dit historische werk je geen antwoord. Wat het ove rigens niet minder lezenswaard maakt. Dit zijn de nieuwe typen in de 132-serie van Fiat, de 132 GL en de 132 GLS. De wagens zijn eind januari over de gehele wereld geïntroduceerd, maar zullen niet voor eind maart lever baar zijn. De reeds bekende 132 en de 132 S zullen normaal kunnen worden besteld, maar daar naast worden de nieuwe typen gevoerd, die door hun verfraaiingen en verbeteringen tussen 8 en 10 procent meer gaan kosten. De 1800 GLS heeft een cilinderinhoud van 1755 cc en een vermogen van 107 pk, de 1600 GL en GLS komen met 1592 cc tot een vermogen van 98 pk. De topsnelheden liggen om en nabij de 165 km per uur. Natuurlijk is een volautomatische versnellingsbak ver krijgbaar Deze pagina is samengesteld door Koos Post Van DAF hebben we twee be richten. In de eerste plaats heeft de Eindhovense fabriek laten we ten, dat alle veiligheidsvoorzie ningen, zoals die in de gehele Euromarkt worden verlangd, zijn gebundeld. Zij zullen nu worden AUTOOTJES toegepast op alle in produktie zijnde DAF-typen. Het gaat om zaken als samendrukbare stuur- kolommen, bevestigingspunten voor veiligheidsgordels achterin, controlelampjes voor remvloeistof niveau en aparte zekering voor linker en rechterkoplamp. Het is een noodzakelijk vooruitlopen op komende eisen. DAF met zijn Mazda heeft nieuwe modellen in de 1000 en 1300 cc klasse op de Nederlandse markt gezet De wagens zijn ten opzichte van de vorige mode llen zes centimeter breder en ook de spoorbreedte is vergroot, icaardoor niet alleen een flinke ruimtewinst voor de inzittenden mogelijk werd maar ook de rij-eigenschappen konden worden verbeterd. Verdere veranderingen .-handrem tussen de voorstellen in plaats van onder het dashboard. Een nieuw dashboard. Een andere grill. Gewij zigde vorm van de motorkap. Een andere achterlicht partij. (Op de foto die van de 1300 LS, die afwijkt van de 1000 LC). De ovale koplampen zijn rond geworden. De prijzen zijn: 1000 LC kost f 7499, de 1300 LS met twee deuren f 8450 en met vier deuren f 8775.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19