KEES HOEKERT EN ZIJN KRUISTOCHT VOOR HET GIECHELKRUID 3RDAG 2 FEBRUARI 1974 extra PAOINA 15 een gat ml plaats: een woonboot, die afgemeerd ligt in de Wittebur- •acht op het Amsterdamse schierland Kattenburg. Een bont ihilderde boot met overal bouwsels en uitstulpingen. Er it op een bord geschilderd dat hier de Lowlands Weed Com- gevestigd is. Dat betekent letterlijk Nederlandse Onkruid pagnie. In het toeristenseizoen komen hier dagelijks jonge '(Jenlanders met een autobus om hennepplanten en -zaadjes :open. Ze kunnen er ook een kopje marihuana drinken, aanwezigen: Kees Hoekert (45), Robert Jasper Grootveld een verslaggever en een fotograaf. Kees Hoekert is direc- 1(. van de Lowlands Weed Company. Hij is zoon van een pwse marskramer, die ook al in genotsmiddelen deed (kof- in tabak en zo). Hij heeft zelf als zeeman over de wereld orven, vertoefde lang in Frankrijk en kocht in 1961 het Ischip, dat nu zijn woonboot is. Begon daar in 1964 zelf •ihuana te kweken. bert-Jasper Grootveld was in het midden van de'jaren g veelvuldig in het nieuws als ,,Anti-Rookmagiër". Werd opgesloten omdat hij op reclame-affiches voor sigaretten ;elmatig het woord 'kanker' schreef. Ook bekend als motor happenings op zaterdagavond bij het beeld van het Lie- [je op het Spui. Profeteerde jarenlang: „Klaas komt!" Hield op toen Claus gekomen was. LEIDING: een verklaring Ik kreeg een proces-verbaal. Over- linister Irene Vorrink in het treding van de Opiumwet. Ik had a Brandpunt. Ze stemde de gedroogde toppen van de Canna- dat het geen kwaad kon bis Sativa L. in bezit: hennep. Dat Imensen thuis zelf hennep kun Je roken: marihuana. Mag niet. :ten, het gewas dat marihuana Mag wel, zeg ik. Moet, is goed voor •rt. Ze zei dit bij het uitko- de mensen. Ook voor ouden van de recente drugnota van dagen. Het giechelkruid brengt licht jering (soepeler beleid bij soft «4n de levensavond. Helpt de bejaar- f, strenger bij hard drugs). Re- den in hun afkickperiode van de de twee marihuana-hoge- grootste verslaving ter wereld: WERKEN! Heb Je dat wel eens be- ras hier op seft dat werken de grootste versla- Ze hadden ving is? Zie Je niet hoeveel mensen in de absolute leegte donderen als met pensioen zijn gestuurd? Ze te bezoeken. Magazine irloonboot geweest, plantjes gefilmd en laten hier in Amsterdam, op Ie die pal het politiebureau kunnen niet buiten werken- er zijn ook veel die spoedig dood gaan, de ontwenningsver- Marihuana zou hen emaakt, maar dat werd hele- helpen.' verknipt afgedraaid. De Am- Kees Hoekert met zijn strakke petje en zijn getrimde zwarte baard, wijst dat het laatste een terzijde was. is LU- Zijn .samenwerking' met de justitie s kan 't is nu het vierde jaar ingegaan. Na zijn bekeuring wilde de officier van justitie de zaak eigenlijk sepone ren. Maar dat voorkwam Kees Hoe kert door op het dek van zijn woonschuit provocerend hennep planten neer te zetten. De verkoop van planten en zaden ging voor- t spoedig. Hij werd toen toch voor kwaad, want het is Immers het gerecht gedaagd. 0p 11 juni ?K'. Amsterdam to 19TO tod 1971 stond Hoekert voor politierech- Nomes. (nburg lag, hennep gekweekt larihuana gerookt werd. Ze sterven as ook een interview met Jas- schijnselen. 1 Wage •hand zijn les geleerd, begrijp Jasper vond het helemaal LUDIEK. Door zo in dat yiew met hem te snijden, had- de gebruikelijke gekken- gemaakt. Dus hij eist jjciiu van Wibo van der Linden Televizier rectificatie. Hij wilde volgende uitzending een life met staatssecretaris Kruisinga Volksgezondheid, in het bijzon belast met het drugbeleid, 'trekken door de telefoon. Fons Westerloo hier weer op bezoek schuit, kwaad weg, Wibo ver- ns woedend en het kwam er- dat de uitzending daarna, op 6 1970, staatssecretaris Krui- een in Televizier kwam. En man zei toen dat marihua- zo gevaarlijk was als de drugs. de kade de narcoticabrigade toen, l^eer zat te kijken: nu is het niet meer LUDIEK op die boot van Kees Hoekert. Want niet LUDIEK. Nou, idere morgen tien uur stonden le kade. Dag meneer Hoekert, ze, we wilden wel even graag wat u hier allemaal aan het ven is. Ik zei: heren, gaat ng, maar ik heb alvast een iterpakket voor u klaar liggen. de hoofdinspec- voor zijn verjaardag. En laat ian wel even weten of 't van kwaliteit was'. was,' zegt Kees Hoekert drie en drie maanden later, heel ïn voldaan, .precies zo gegaan ik het had gewild. Men nam SERIEUS. Voorbij het LUDIE- Het proces had eindelijk een ang genomen!. Kees Hoekert met stemverhef- spreekt, is zijn gelaat meestal lts vijftig centimeter van dat zijn toehoorder af. Hij is dan staan en buigt zich voorover, zelden slaat hij Je ook nog op ïhouder. moest mee naar het bureau, graag heren, zei ik, want wij •en immers samenwerken. U, de Justitie en ik - wij gaan ieën aan het werk. Ik zal niet de rechter gaan staan, maar t hem. Want we zitten samen hetzelfde probleem! Niets .Die man snapte er NIETS van. En daarmee zijn we er: wat weet men in Nederland nou van marihuana? Niets. Jij, die in Je krant voorlich ting moet geven, weet er ook niets van. Door de telefoon had Je het over ,hasj-plantjes' die op dek bij mij stonden. HA! Laat ik het nou eens uitleggen. De hennepplant krijgt een bloem top. Die bloem, ontdaan van de zaadjes is in gedroogde vorm de marihuana. De vrouwelijke bloem top scheidt ook nog iets kleverigs af: hars. Die hars, samengeperst tot blokjes gaat door als hasjiesj. De marihuana kun Je tot een stick rol len en roken. De hasj moet Je ver mengen met gewone tabak. Van beide soorten stick word Je high- een verslavende werking is er niet. Dat is anders dan met gewone tabak. Kan jij mij een mens noe men, die gemiddeld twintig sigaret ten per dag rookt en 's-avonds bij het slapen gaan merkt, dat hij die dag vergeten heeft te roken. VER GETEN Niet zichzelf gedwongen om niet te roken! Nou marihuana: het komt regelmatig voor dat ik een dag of drie er gewoon niet aan gedacht heb om eens een stickie te roken. Zie je? De politierechter snapte er niets van MISVERSTANDEN! Er is zo veel MISVERSTAND! Ook minister Irene Vorrink snapt er niet veel van. Ik vind haar een lieve vrouw. Het was heel lief van haar dat ze voor de televisie Jasper zijn idee steunde dat iedereen zijn eigen hennepplantjes zou moeten hebben. Maar ze zei ook weer dat marihua na en hasj beide soft drugs waren. Hard drug MISVERSTAND! Hasj is een HARD DRUG. Wat kijk-ie raar? Ja hasj is een hard drug. En wel om de volgende reden. Of redenen. In de eerste plaats wordt hasj samen met tabak gerookt. Tabak heeft het verslavende bestanddeel nicotine. De stick - en bij een Joint is dat altijd een hele dikke - wordt krachtig op de longen gerookt. Je zuigt de rook in tot op de bodem van de longen. Dat doe Je met een gewone sigaret niet. De nicotine, die met een hasj-stick binnenkomt, is dus een veelvoud van die bij een gewone si garet achterblijft. Veel Jongeren zijn door het roken van hasj ook aan de tabak verslaafd geraakt. HARD DRUG! Bij het roken van hasj komt het ook voor dat als de bevrediging uitblijft, men een over dosis neemt. Je ziet gevallen van totaal stoned zijn. Dat is niet mooi. Kees Hoekert gaat weer staan en buigt zich naar de bezoeker. ,En dan,' zegt hij, ,is hasj er alleen maar voor de dealer! Het is een produkt van de CONSUMPTIE MAATSCHAPPIJ! Honderd gulden hasj op zak hebben is niks. Is maar een plakje. In Je binnenzak. De builtje toont zich ook niet prijs- waard! Nee hasj is het helemaal voor de dealer. HARD DRUG! Want je kunt er ook mensen mee belazeren. Je ver koopt gewoon geitestront, de begin neling merkt het niet. Ja wat merkt hij wel: er gebeurt niks met 'm! Zal ik dan maar eens iets ster kers proberen, denkt hij. Ik heb hier een jongen gehad, die aan opium verslaafd was. Had op de DAM hasj gekocht. Wilde er bij horen. Had contactmoeilijkheden. Kreeg ook geitestront van een dea lerboef. Rookte en kreeg nog steeds niet het lef om contacten te leggen. Hij dacht: hasj is te slap voor mij. Wist niet dat hij poep rookte! Is toen overgegaan op opium. Hij is verslaafd geraakt en kwam in de statistieken terecht als: overgegaan van hasj op opium. Nee, minister Vorrink mag niet zeggen dat hasj en marihuana beide soft drugs zijn. Alleen marihuana is een soft drug. De gedroogde bloemtop van de hen nep is een zegenrijk iets. Ik heb het politierechter Nomes niet kunnen duidelijk maken. Hij wilde geen flauwekul en veroordeel de me tot 250 gulden boete. Goed zo! Nu kon ik hogerop. Ik kwam bij het Gerechtshof terecht. Daar zaten heren, die er samen met mij echt WERK VAN WILDEN MA KEN! Ik mocht mijn produkten uitstallen. Ze lieten de officier niet aan zijn requisitoir toekomen, ze gingen in beraad en stemden toe dat ik het recht had om getuigen- deskundigen naar voren te brengen. Ik had er zeven en de zesde komt deze maand voor. De heren van het Hof nemen er de tijd voor. Zo hoort het ook. Maar ik weet niet of we er samen uitkomen, ik weet in ieder geval dat ik win. Maar dan op zuiver juridische gronden. En dat wil ik niet.' Vertoog dealer snijdt er in "'t geniep een stukkie van af voor vijfentwintig piek. En dan houdt hij opnieuw honderd gulden hasj over, want net plakje is maar een stukje kleiner geworden. Honderd gulden marihuana is een grote buil in Je zak. Onhandig voor de dealer! Loopt in de gaten. Zo'n Robert Jasper Grootveld mengt zich in het gesprek. Als hij spreekt is het gelijk een vertoog. .Laten we eerst eens vaststellen,* zegt hij, ,dat de Nederlandse onafhankelijkheid gebaseerd is op de drughandel. Drug is droog. Drug is droog, niks anders. Drug, Engels, la drogue, Frans, Drogen. Duits- het is alle maal van het Nederlandse woord droog. Het is de Verenigde Oostindische Compagnie, die voor heel Europa de drogerijen uit Azie en Afrika haal de. Specerijen, thee, tabak, andere rotzooi- kenmerk was dat het on derweg droog moest blijven. Droge genotsmiddelen. De Gouden Eeuw was de eeuw van de drughandel. Nederland werd groot en onafhan kelijk door de drugs. De hennep- handel heeft die unieke positie van Nederland in de wereld overgeno men. Van alle werelddelen komen de Jongeren naar Amsterdam omdat hier een plant weer in cultuur ge bracht is, die een drug oplevert. Is dat niet prachtig? Is het niet mooi dat die plant mag bloeien? Dat is Kees zijn werk. Natuurlijk wint Kees het proces. Want hij heeft een gat in de wet ontdekt. Hennep is al eeuwen in dit land gekweekt. We maakten er touw van, zeildoek voor de schepen, een heleboel andere dingen nog. En hennep werd gezaaid als windkering voor gewassen. Dat is Kees zijn uit vinding: het .windkeringsbesluit'. Kees weer:,Ik zei tot de rechters: heren, u kunt toch geen onkruid verbieden!' Cultuurprodukt Jasper:, Ja onkruid, maar het is toch ook een cultuurprodukt. Een zegenrijke plant. Marihuana verrijkt het leven. Ik heb er de vrede door gevonden. Ik ben er door gaan wer ken zoals ik nu doe.' Robert Jasper Grootveld neemt ons mee aan dek en toont een naast de woonboot liggend reusachtig pakket samengesjord grachtenvuil. Hij zegt:,Een van mijn projecten: het zeewaardig pakket, genaamd Phyra. Besteed er maar geen aandacht Weer benedendeks, zegt Kees Hoe kert:, Als iedereen weet dat mari huana en hasj hetzelfde geven, is het uit met het dealer-probleem, met de sfeer van criminaliteit. Als iedereen, die wel eens wat wil ro ken, zelf zijn hennep teelt, dan ver dwijnt het MISVERSTAND! Dan is er de ONAFHANKELIJKHEID! Onafhankelijkheid van de dealer, van de mafia, van de politie - on afhankelijkheid van de hard drugs. Als iedereen zijn marihuana zelf teelt, komt de gevaarlijke heroïne handel op z'n kont te liggen. Die gevaarlijke heroine, waarmee de mafia nu op zijn gemak een dode lijke markt aan het opbouwen is in Amsterdam. Goed en voordeliger ge ïntroduceerd en de klant komt er ge- randeert op terug, verslavingsmid- makende mid denstand: behoefte kweken. De een doet het met wegwerpauto's- dat is ook doophandel - de ander met he roine. Behoefte kweken. Consump tiemaatschappij. Marihuana is ech ter geen nummertje in die maat schappij.' Kees Hoekert:,Er zijn mensen van de plant gaan houden. Ze planten de zaadjes, zien hem opkomen, het licht zoeken, de bloem komt en dan aan het eind kunnen ze roken. Als ze zin hebben.' Jasper:,Een uitgestelde behoefte-be vrediging. Hoe langer de bevredi ging van de behoefte wordt uitge steld, hoe groter de bevrediging. Dat is altijd zo.' Hoekert:,Ik zei: ik win dat proces. Maar ik wil het niet winnen op die zuiver juridische gronden. Ik wil uiteindelijk bereiken, dat de rech ters en de officier zeggen: hier voor ons staat een man met een zak on kruid. Die kim Je toch eigenlijk niet straffen he....Maar dan zeggen de rechters: maar ja het staat nu een keer in de wet: .hennep- de droogde toppen of delen ervan...'Ncu zeggen de rechters dan: MENEER Hoekert, we veroordelen u tot de laagste boete: 50 cent. En hebben voorts de eer mee te delen dat het Nederlandse justitie-apparaat niet over wielerploegen beschikt om over al in het land onkruid uit de grond te gaan trekken. U kunt gaan.' En dan? ,Dan? Dan heb ik mijn doel be reikt. Dan heeft de Justitie de hen nepplant GEDECRIMINEERD. Uit de sfeer van de misdaad gehaald. Wie zal er dan nog optreden tegen al die lieve mensen, die hun eigen marihuana kweken? Kruisinga? Die man zit niet meer op Volksgezond heid. Kruisinga zit nu op Verkeer. Toen ik dat hoorde, dacht ik HOE KERT, VOORTAAN OPASSEN MET OVERSTEKEN? Kruisinga Kruisinga hoorde ook bij mijn ze ven getuigen-deskundigen. Maar hij wenste niet te komen getuigen. Toen heeft de rechter hem gelast om te komen. En hij kwam. Maar ik mocht niet bij het verhoor zijn. Dat was Kruisinga zijn recht- nij wenste geen confrontatie met mij.' Marihuana....Hoekert mijmert. .Ma rihuana...' zegt hij zacht, ,het woord heeft de lieflijke klank van wuiven de toppen. Hasj heeft dat lieflijke niet. Hasj is sjsj, sjsj, sissen- het sissen van een SLANG!' .Ik win,' zegt hij weer,' en dan: wat is mijn beloning? Ik wil niet als dank dat ik me al die jaren voor de marihuana zo heb uitgesloofd een kruidenierszaak overhouden. Wat wel? Tja....het MISVERSTAND ook elders in Europa uitroeien Er komen hier Italianen, Spanjaar den. Fransen. Ze nemen zaadjes mee, planten ze. En in die landen is nu het vermenigvuldigingsritmiek van het schaakbord gaande. Twee maal twee maal vier maal acht maal zestien zaadjes en zo verder. Daar kan Pompidou met al zijn koddebeiders niks aan doen. En op een dag krijgt Pompidou dan een rapport dat de hennepcultuur bezit heeft genomen van Frankrijk. Hij snapt er niks van, hij kan ook niet overal verstand van hebben, bovendien is hij net bezig met een oliesjeik of een atoombom en hij stuurt een ambtenaar naar Neder land, want daar - en dat weet hij wel - in het land van ,1a drogue' hebben ze ervaring met dat soort En dan komt die ambtenaar terug en hij zegt: monsieur le president, in Holland zeggen ze: niks aan de hand hoor, kan absoluut geen kwaad. Kijk, dat zou een beloning voor me zijn.' .De Amerikanen he,' zegt Kees Hoe kert na lang zwijgen, ,de Amerika nen zijn tientallen Jaren naar Hol land gekomen omdat, een gewas hen lokte. De tulp. Al die kleuren, al die soorten. Tulpen uit Amsterdam. En nu komen er ook Amerikanen naar Holland, de kinderen van die oud jes. Ze komen ook voor een plant. Op de tulpen zijn ze uitgekeken, ze kennen de dia's van de oudjes, slechts een enkeling gaat nog naar zo'n veld, uit nostalgie, wie zal 't zeggenMaar de anderen komen voor die wuivende hennepplant. Thuis mag die niet wuiven .Hier wel. Is dat niet prachtig?' Kees Hoekert kijkt met een blik, die toont dat je niet perse hoeft te roken om high te zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15