Vluchtelingen in Indo-China PAGINA 14 EXTRA - ZATERDAG 2 FEBRUARI Dan wijst er op dat van het door Zuid-Vietnam beschikbaar ge stelde geld dat in 1973 nog 92.000 dollar bedroeg niets naar de vluchtelingen gaat. Het is allemaal bestemd om de activiteiten van de staf van 100 mensen van Dan te betalen. De bijdrage van Zuid-Vietnam be draagt slechts drie tienduizendste van de buitenlandse hulp, aldus Dan. Het fundamentele principe van elk bui tenlands hulp verleningsprogram is dat het ontvangende land moet trachten om een relatief gelijke bij drage te leveren. Dus de beslissing om in de be groting de toewijzing aan het minis terie voor Vluchtelingenzaken te verminderen zou wel eens het pro gramma van steun zoeken in het buitenland in moeilijkheden kunnen Volgens Dan wil de regering hem niet meer geld geven, omdat deze vindt dat de Amerikaanse hulp al voldoende is, dat de Amerikanen voor de vluchtelingen zullen betalen en dat dat genoeg is, „Maar ik blijf vol houden dat wij meer moeten bijdra gen, zodat de Amerikaanse belasting betaler geen verkeerde ideeën krijgt. Anders zal hij er genoeg van krij gen hiervoor te betalen", zegt Dan. Projecten voor de opvang van vluchtelingen in Cambodja krijgen in 1974 slechts 8 miljoen dollar van de Verenigde Staten, terwijl Laos 15 miljoen dollar krijgt voor zijn dak lozen. Ook de regeringen van Laos en Cambodja hebben zelf een mi niem gedeelte van hun voornamelijk militair gerichte begrotingen uitge trokken voor de hulpverlening aan vluchtelingen. In Zuid-Vietnam krijgen vluch telingen niet de mogelijkheid om naar hun geboortegrond terug te ke ren als die in Vietcong gebied ligt, ook al zijn hun gevoelens van ver bondenheid daarmee sterker dan po litieke overwegingen. Als zij er in het openbaar voor uit zouden ko men dat zij naar Vietcong gebied zouden willen terugkeren riskeren zij arrestatie en gevangenisstraf. Het akkoord van Parijs van 27 Ja nuari 1973 bepaald dat er vrijheid van beweging, vrijheid van werk en vrijheid van handel, civiele Een jaar na het akkoord van Pa rijs zijn de bijna drie miljoen vluchtelingen in Indochina het treurige resultaat van een vrede die niet kwam en van beloften die niet werden nagekomen. Het zijn meelijwekkende mensen, ach tervolgd, voortdurend op de vlucht, levend van Amerikaanse beroofd, door corruptie in de re geringen. Zij worden gedwongen slavenarbeid te verrichten, te be delen, te stelen te bedriegen om in leven te kunnen blijven. Het zijn zwervers, treurige men sen met vermoeide en vuile ge zichten, die met gebogen schou ders in de vluchtelingenkampen Een Cambodjaanse soldaat verzamelt de schedels en de botten van dorpsbewoners die niet vluchtten toen de strijd naderde. SAIGON De siituabie vain de vluchtelingen in Zuid-Viet nam is zo slecht dat zelfs de minister voor vluchtelingenza ken Phan Quang Dan een snierende lach niet kan onder drukken als hij een dik rapport opent op een pagina met een foto van president Nguyen Van Thieu die verklaart: voor rang aan het weer inschakelen van oorlogsvluchtelingen. „Onze bijdrage is zinloos", zegt Dan. „Allemaal hebben ze in het openbaar gezegd dat de zaak van de vluchtelingen de hoogste prioriteit heeft, maar toch hebben wij dit jaar maar 1 5 miljoen piasters (30.000 dollar) gekregen. Ook in 1974 zullen de Verenigde Staten het overgrote deel van de steun verlening aan de vluchtelingen op zich nemen met een bij drage van 93 miljoen dollar aan Zuid-Vietnam. Maar dit is slechts een gering gedeelte van de iin totaal 1,3 tot twee mil jard dollar die de Verenigde Staten zullen steken in militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam. steunverlening, politiek uitgebuit, op de grond zitten. nicatie en van transport zal zijn tus sen en voor alle delen van Zuid- Vietnam. Deze bepalingen ln het akkoord zijn nimmer in werking gesteld. De regering van Thieu heeft in feite de economische boycot van de door de Vietcong beheerste gebieden vier maanden geleden verscherpt. Op de vraag waarom de regering de men sen geen toestemming geeft om naar Vietcong gebieden terug te keren en twaarom de vluchtelingen bijeen worden gebracht in enclaves aan de kust onder controle van de Zuid- vietnamese regering, antwoordt dan: „Ik weet niet waarom er niet ge reisd wordt door de vluchtelingen en de bevolking tussen de verschillende gebieden. Tot dusverre heeft nie mand gevraagd om terug te mogen keren naar zijn geboortedorp in Vietcong gebied Volgens officiële Amerikaanse cij fers werden 530.000 mannen, vrou wen en kinderen tijdelijk als vluch teling ondergebracht in de door de regering beheerste gebieden in Zuid- Vietnam tijdens het eerste jaar van het bestand. Nog eens 60.000 mensen werden ondergebracht in vluchtelingenkampen. Daarnaast zijn volgens cijfers van het Zuidvietnamese militaire opper bevel meer dan 2.000 burgers gedood en meer dan 5.000 gewond bij Viet cong aanvallen in regeringsgebieden. De Vietcong zegt dat honderden huizen in hun zones zijn vernie tigd tijdens operaties door rege ringstroepen. In Cambodja heeft de nu drie laar oude oorlog naar schatting een twee miljoen vluchtelingen voortgebracht, waarvan velen samenpakt zitten *n de hoofdstad Phnom Penh. Functionarissen daar spreken over een lange periode waarin niets aan de vluchtelingen werd gedaan, om dat men dacht dat oorlog gauw voor bij zou zijn, zodat iedereen weer naar huis kon tetugxeren. Sinds de Verenigde Staten op 15 augustus van het vorige jaar hun zware bombardementen op Cambod ja hebben stopgezet hebben Slechte veiligheidsvoorzieningen, de zeer snel toenemende inflatie en de werk loosheid in de geïsoleerde steden in Met de kinderen en wat huisraad vluchtten Cambodjanen, Vietnamezen en Laotianen weg uit de plaatsen waar gevochten werd. Velen kwamen terecht in kampen, waar zij volkomen afhankelijk zijn van de willekeur van de diverse regeringsambtenaren. Lijken drijven in de Mekong-rivier het juiste aantal dode in Indo-China zal wel nooit precies bekend worden. Cambodja sommige vluchtelingen gedwongen weer naar hun geboorte dorpen in door de troepen van de Rode Khmer bezette gebieden terug te keren. In Laos vinden praktisch geen ge vechten meer plaats en de regering in Vientiane onderhandelt nu voor de derde maal in 20 Jaar met de Pa- thet Leo over een coalitieregering. Zoals in Vietnam bepaalt het Lao- tiaanse vredesverdrag dat afgelo pen september werd ondertekend dat er vrijheid van beweging moet zijn tussen de door verschillende partij en beheerste gebieden. Tegen het einde van 1973 was echter slechts een zeer gering gedeelte van de 300.000 vluchtelingen naar huis te ruggekeerd. Een overzicht van de vluchtelingensituatie in elk land geeft een somber beeld De Juridische commissie van de Amerikaanse senaat zegt dat er sinds 1965 op een totale bevolking van 19 miljoen 11 miljoen vluchtelingen zijn geweest. Het Amerikaanse bu reau voor internationale ontwikke ling (USAID) stelt het cijfer op bij na acht miljoen. Volgens de Zuid vietnamese regering zijn er het er ongeveer vijf miljoen geweest. Er zijn twee typen vluchtelingen: zij die in kampen wonen die zijn ingesteld door de regering en die gesteund worden door de Amerika nen en zij die in dorpen wonen, maar op de een of andere wijze van de oorlog te lijden hebben gehad. USAID zegt dat meer dan 530.000 mensen sinds het bestand van 27 Januari door de oorlog schade aan hun bezittingen hebben opgelopen en dat nog eens 60.000 mensen in een van de 99 vluchtelingenkampen zijn opgenomen. De Zuidvietnamese regering zegt dat zij 130 miljoen dollar nodig heeft voor het grootscheepse her huisves tingsprogram voor een miljoen vluchtelingen, maar zoals al eerder uiteengezet heeft zij zelf geen cent ter beschikking gesteld voor dirscte hulp aan de vluchtelingen. De vluchtelingen in de kampen krij - gen ongeveer ter waarde van 60 cent aan voedsel en kleingeld per dag. Dat is gewoonlijk 500 gram rijst, on geveer lOVs cent in piasters en voor kinderen tot twee jaar een half blik melk. In november 1972 bevon den zich de meeste mensen in vluch telingenkampen 800.000. Nu zijn het er nog 220.000, aldus functionarissen van USAID. Dan en de USAID zijn t er over eens dat 't leven in de kam pen slecht is en de corruptie we lig tiert. Beide regeringen willen iedereen uit de kampen hebben. Maar het land voor de herhuisves ting is vaak honderden kilometers verwijderd van de dorpen waar de vluchtelingen vandaan komen. Le den van stammen uit de bergen zijn vaak overgebracht naar kale vlakten, vissers zijn overgebracht naar boer derijen en vluchtelingen uit steden zoals Quang Tri en An Loc hebben zich met landbouw bezig moeten hou den als zij voor herhuisvesting in aan merking wilden komen. Van de 300.000 vluchtelingen die in het voorjaar van 1972 vluchtten uit de noordelijkste provincie Quang Tri zijn nu 40.000 ondergebracht in de provincie Binh Tuy, 600 kilometer naar het zuiden. Dan zegt dat 90.000 vluchtelingen uit Quang Tri ondanks zware druk op hem door sommige regeringsfunctionarissen, zijn over gebracht naar het kleine gedeelte, van deze provincie dat nog in handen is van de regering. Nog eens 70.000 zullen hen binnenkort volgen, on danks protesten dat het gebied niet veilig is. De USAID en Dan zeggen dat geen vluchteling ooit gedwongen wordt om zich te vestigen op een plaats waar hij dat niet wil. Maar aangezien hij niet naar zijn dorp mag terugkeren als dat nu in han den is van de Viet-Cong, heeft hij meestal niet veel keus. Als hij twee of drie aanbiedingen, om zich ergens te vestigen afwijst, dan krijgt hij een bepaald bedrag in geld en moet zich verder maar zelf zien te redden. De fysieke omstandigheden in de kampen zijn beperkt en de mogelijk heden van corruptie zijn legio. Vol gens de USAID vindt er corruptie plaats op elk niveau van het hulp- verlenings- en herhuisvestings- programma. Zelfs de vluchtelingen zelf zijn er in veel gevallen toe over gegaan om honden en katten als ex tra kinderen te tellen om zo meer toegewezen te krijgen. Noch Dan, noch de USAID kunnen een schat ting geven hoeveel er van de hulp aan de strijkstok blijft hangen. Er zijn soms grote schandalen bij het afsluiten van contracten, aldus een functionaris. De bakker die de kampen het brood levert of de man die het hout voor de huizen verkoopt is altijd de broer van iemand „maar wij hebben niet genoeg mensen om in ieder kamp te controleren of de goederen en diensten wel worden geleverd". Het ernstigste schandaal vond het afgelopen Jaar plaats, toen studen ten die als vrijwilligers werkten voor het ministerie van Dan bijna 30.000 niet bestaande vluchtelingen ont dekten in een kamp bij Da Nang. Negen kampfunctiönarissen werden gearresteerd en twee anderen wor den door de politie gezocht. „Wij zijn het aantal drielingen in onze kam pen sterk naar beneden aan het brengen", aldus het laconieke com mentaar van Dan, „maar wij kun nen ze niet allemaal arresteren". De Vietcong heeft ook de hoogste prioriteit gegeven aan de herhuis vesting van de vluchteling in zijn dunbevolkte gebieden. Wij zijn be reid iedereen met open armen 'te ontvangen aldus een Vietcong functionaris. Ongeveer 60 procent van het ge bied voor het berhuisvestingspro- gramma van de regering is rimboe. Met behulp van buldozers wordt 'r bepaald stuk kaal gemaakt en dan wordt een weg aangelegd dan wor den putten gegraven voor de water voorziening. Tenten en andere tij delijke behuizing worden opgezet en dan worden de vluchtelingen met bus sen aangevoerd. Elk gezin krijgt 100 dollar voor het materiaal om een huis te bou wen, 40 dollar om landbouwwerktui gen te kopen en voedsel voor zes maanden. Een plaatselijke bescher- mingsdienst wordt ingesteld, onder wijzers worden aangetrokken en rond reizende doktoren van de overheid verschaffen medische hulp. De lei der van de provincie is uiteindelijk verantwoordelijk voor het functio neren van het dorp. Volgens Dan zijn van de één mil joen vluchtelingen die er in 1972 zijn bijgekomen 300.000 in 1973 on dergebracht in de nieuwe door de regering gestichte dorpen en een even grote groep is teruggekeerd naar zijn oude dorp of naar een al bestaand dorp van zijn keuze. Als je wist dat de oorlog voorbij was en dat wat jij nu doet vijftig jaar zal blijven bestaan, dan zouden de problemen niet zo enorm lijken, aldus een deskundige van USAID. en morgen kan het allemaal weer opnieuw beginnen. Toen de oorlog in Vietnam zich in maart 1970 tot Cambodja uit breidde vluchtten duizenden dorpe lingen voor de gevechten. In korte tijd deden zij de bevol king van de hoofdstad Phnom Penh toenemen van 800.000 tot bijna twee miljoen. Bijna een miljoen andere vluchtelingen vluchtte naar kleine re provinciehoofdsteden. Ameri kaanse en plaatselijke functionaris sen waren in de eerste twee Jaar van de oorlog tevreden met het feit dat het uitgebreide familiesysteem zorg de voor opvang van de vele vluchte lingen uit het platteland in de hui zen van verwanten. Pas in het afgelopen Jaar hebben de Verenigde Staten hun hulp uitge breid van 4 tot 8 miljoen dollar per jaar en hebben zij him staf voor de hulpverlening vergroot van een tot zes personen. De Cambodjaanse regering heeft net zo langzaam gereageerd. Pas in het begin van het vorige jaar werd een ministerie voor Vluchtelingen zaken ingesteld. Dit ministerie staat echter maar 124.000 dollar per Jaar ter beschikking. Op het ogenblik geven de Verenig de Staten er de voorkeur aan om hun hulpverlening te laten verlopen via vrijwillige organisaties in plaats van via de uiterst corrupte regering. Voor de vluchtelingen zelf is het een bestaan van ontmoediging en van voortdurend onderweg zijn. De eerste vluchtelingen vonden nog be hoorlijk werk, de latere pakken elke dag al het werk aan dat zij kunnen krijgen. De verwoeste dorpen zijn nu wei nig meer dan garnizoenen die be volkt worden door de soldaten met hun gezinnen. Als het daar veilig is, aldus minister voor Vluchtelingen zaken Loeung Nal, dan zullen de dor pelingen terugkeren. Wij zijn niet in staat hen dat te beletten. De nadruk van de Amerikaanse hulp ligt op huisvesting. De Ame rikaanse ambassade steunt een twee jaar durend project waarbij 250.000 vluchtelingen gehuisvest worden in onlangs drooggemaakte moerassen rondom Stung Kambot. De vluchte lingen wonen in barakken. Tussen de barakken is plaats voor wat land bouw en een gemeenschappelijk rijst veld. Elk gezin krijgt kippen LI Het probleem blijkt ligheid. Het kamp in Stung Kaïh ligt binnen het bereik tieren van Rode Khmer eenheden optrekken langs hoofdweg 5. Een kamp in Kompong Speu 200 gezinnen werd verlaten twee ken nadat het was geopend. Voor diegenen die onlangs het teland zijn ontvlucht is hun t< de ossewagen het symbool v: Cambodjaanse vluchteling. Zij ben al hun bezittingen ingelin vluchten. Overdag verbouwen zij rijsje 's nachts zijn zij vluchtelingen, het krieken van de ochtend tjai ken zij er met hun wagens op' om hun rijst te oogsten het vallen van de avond kerei 't terug om hun rijst te drogen o* de bescherming van een buiten van het leger. Maar de vraag is, of zij in zullen zijn om de rijst te planteijoi het regenseizoen komt. In tegenstelling tot VietnamHs Cambodja wordt er in Laos w<r< gevochten, maar in dit bergacl koninkrijk met een eeuwenoude narchie heeft een derde van d< tale bevolking van 3,5 miljoen te ger tijd gedurende de al meer tien jaar durende gevechten vluchteling te boek gestaan. Er steeds een 300.000 vluc lingen over. En de regering in "Vin tiane laat ze niet graag terug hun dorpen in het door de c a munisten beheerste gebied, omdat L verloren stemmen zijn bij vrije kiezingen die zullen plaats viiL de coalitieregeling is gevoi Het probleem van de vluchtfr gen zal nog lange tijd bestaan, een hooggeplaatst Amerikaj functionaris in Vientiane. Er v" geen terugkeer van vluchtelii plaats naar hun oude dorpen, als de coalitieregering er is z iets gebeuren. De meeste vluchtelingen hel slechte gezondheidstoest maar USAID-functionarissen gen dat in het afgelopen Jaar program in staat is geweest voldoende voedsel te zorgen. Tijdens de oorlog werden de ii" heuvels wonende Meo-stammen' hardst getroffen. Zij vormen kern van het koninklijke Laoti: se leger. Op een totaal v: tellen zij 30.000 doden. Van vluchtelingen die nog ste rikaanse hulp ontvangen zijn 140 Meo's die samengepakt zitten kampen in noord en centraal I Er leven nu 140.000 mensen ir gebied dat met de traditionele bouw van rijst met omhakken verbranden slechts maximaal llf mensen kan voeden, aldus ee: SAID functionaris. „Wij proberen hen te leren te verbouwen in natte rijstveli daarvoor is het nodig zij vanuit de bergen in de di gaan wonen en dat doen ze aldus deze deskundige. De Meo'! het politiek gesproken niet sch regeert. Zij zijn het hoogland, die in de bergen le^. en van hun vrijheid houden. Zij len elke regering haten. .iui teNOORD Thai I >DienBienPhu VIENTIANE/ [hakhek\ |f WAPENSTIL. U STANDSUJW THAILANb ofleiku "attambang CAMBODJA 'Ban Melhuoi VIETNAM, JTianThiel: ^Zufd=Cbinese=Zè

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14