Hamster- feu* benzine ontploft SBOEL Feïle branden en v ulirwer keil end e „Oplossen vraagstuk van Palestijnen geweigerd Alleen Ter Beek werd geweigerd in Griekenland Mansholt verwijt Arabieren: Bemanning van Nederlands schip Carebeka Hl bluste zelf felle brand in de machinekamer CHU wil meer wete over mach tigingswet Onder vloer van bungalow verstopt Vijf brandweer lieden gewond LOENEN A/D VECHT Vyf brandweerlie den zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt, toen een voorraad hamster- benzine ontplofte, die was opgeslagen onder de vloer van een in brand staande bungalow te Loenen aan de Vecht. Een van de brandweer mannen is er ernstig aan toe. De bungalow is volledig verwoest. De schade wordt geschat op zeker anderhalve ton, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Tegen de eigenaar van de bungalow is proces-verba al op gemaakt. De brand ontstond omstreeks twee uur. De eingenaar van de bungalow C. G. W. V., rook in zijn woning een benzinelucht. Hij ging een kijkje nemen onder de vloer van zijn huis, waar hij een onbekende hoeveelheid benzine had opgeslagen in jerry-cans en flessen. Een van de flessen was gebroken. Toen de eigenaar van de bungalow zijn voor raad met een lucifer bijlichtte, vatte de weg gelopen benzine vlam. Het vuur greep snel om zich heen. Zijn vrouw liep naar buiten met de vier kinderen van het gezin. Buren waarschuw den de brandweer, die echter niet op de hoogte was gebracht van de voorraad hamsterbenzine onder de bungalow-vloer. Toen zij de brand bijna meester was explo deerde de voorraad. Drees jr.: "Hamsteraars uitsluiten van benzine- distributie' DEN HAAG De fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer, dr. W. Drees, wil de regering zo spoedig mo gelijk schriftelijk vragen stellen over de toenemende hamstering van ben zine door particulieren. Hij wil de regering daarbij wijzen op de moge lijkheid hamsteraars van de distri butie uit te sluiten. Ook wijst hij op voorlichting aan de bevolking via radio en televisie en op overleg met eigenaars en beheer ders van wooncomplexen en flatge bouwen, om samen met de poli'bie tot een systematische controle van gebouwen te komen. Drees vraagt de ministers tegen gevaarlijke benzine opslag door hamsteraars alle moge lijke maatregelen te nemen. Op diverse plaatsen werd dit week einde weer illegaal opgeslagen ben zine in beslag genomen. In Fijnaart (NB) vond de politie ruim 300 liter hamsterbenzine die was opgeslagen in een bovengrondse tank bij een woonhuis. De 33-jari- ge J.H. uit Warffum werd door de politie betrapt bij het vervoeren van 270 liter benzine. De man, die de ben zine kort tevoren getankt had bij 'n pomp in Hoogkerk, vervoerde de brandstof in een vat en enkele jerry cans op een aanhangwagentje ach ter zijn auto. Thuis trof de politie nog een voorraadje van 200 liter euan. De rijkspolitie in het Limburgse Voerendaal heeft dit weekeinde 2900 liter superbenzine in beslag geno men. die was opgeslagen in een on- degrondse tank achter een woning. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen International Bier Iedere week kunt u een half jaar SKOL-bier winnen door deel te nemen aan de puzzel Aktie Natuur in deze krant. De 26 weken Skol-bier (iedere week een kratje) werden u aangeboden door de SKOL-brouwerijen NV, Breda. DEN HAAG Een groot aantal branden en verwondingen door vuurwerk kenmerk ten het laatste weekeinde van 1973. In Rotterdam eiste het vuur een leven. Bij een brand in een woonhuis kwam de 79-jarige M. Son neveld om het leven. De 12-jarige Peter Slot uit Amstelveen heeft zaterdag op paleis Soestdijk aan Prins Bernhard 2210 handtekeningen en een cheque van ruim 400 gulden overhandigd, het resultaat van een actie die hij het afgelopen jaar heeft gevoerd voor het behoud van de walvissen. Prins Bernhard zette de 2211de handtekening. Verder ontving de prins een afvaardiging van de raad van commissarissen en van de raad van bestuur van Hoogovens. Hij kreeg passende geschenken omdat hij 25 jaar commis saris is. De man werd gevonden op een bed in een van de achterkamers op de eer ste etage van huis. De brand is ver- moedeljk ontstaan door een defect aan een elektrische kabel. "De posthoeve", een restaurant in een uit de 17e eeuw daterende Zwit serse boerderij in Haarlem is gister avond 'n prooi van de vlammen ge- worden.Er was niemand meer in het gebouw aanwezig. De politie ver moedt, dat de brand is ontstaan in de keuken. De schade wordt voorlopig geschat op enkele tonnen. In Amerongen is gisterochtend brand uitgebroken in het vakantie- en conferentieoord "Onse Bliscap' aan de Bergweg. Bij het blussen le verde de wateraanvoer problemen op de dachtsbijzijnde brandput lag 'n kilometer verder en van het gro tendeel uit hout bestaande gebouw kon wenig worden gered. Het woonhuis van de eigenaar, de heer P. Schouten, de conferentie- en recreatiezaal en veel van de inboedel ging in vlammen op. De schade wordt op 4 500 duizend gulden geschat. Rokende gasten op de eerste verdie ping zijn vermoedelijk de oorzaak ge weest. Een brand in het tehuis voor gees telijk en lichamelijk gehandicapte bejaarden in Koudekerke (Zeeland) heeft voor een enorme consternatie gezorgd. Door snel optreden van de brandweren van Koudekerk en Vlis- singen kon de brand worden beperkt tot een kamer. De brand moet ver oorzaakt zijn door kortsluiting in een televisietoestel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand die zaterdagmiddag uit brak in een woonhuis in de Vughter- straat in Den Bosch is aangestoken, vermoedelijk door de eigenaar, de 24- jarige heer Van Z. Deskundigen van het gerechtelijk laboratorium heb ben gisteren bij hun onderzoek in het huis negen brandhaarden ont dekt. De politie heeft nog geen motiei kunnen achterhalen. De brand liet zich aanvankelijk nogal ernstig aanzien. Door snel op treden de brand was in een uur ge blust kon de brandweer van Den Bosch de oude wijk voor een ramp be houden. De man die psychisch gestoord is. was in de nacht van de brand op het politinebureau geweest. Hij had zich daar geheel overstuur gemeld en men had hem in een cel tot rust laten ko men. Zaterdagmorgen was hij weer naar huis gegaan. Ook het vuurwerk zorgde dit week einde weer voor veel ellende. De 10- jarge Helen Sabajo uit Gronin gen raakte zaterdagmiddag ernstig gewond aan het gezicht toen een rot je dat naar haar werd 1 plofte. Het meisje liep i van haar wangen op. Een 30-jarige inwoner van En schede raakte gisteren bij het afste ken van vuurwerk een vinger en een deel van zijn hand kwijt. De man, die een rotje te lang in de hand had ge houden, werd in het ziekenhuis opge- Op diverse plaatsen werd er ook weer vuurwerk in beslag genomen. Bij winkeliers in Harskamp, Benne- kom en Otterloo werd door de politie ruim 300 kilo weggehaald en in Rot terdam woog de buit ruim 600 kilo. Een winkelier had meer dan 100 kilo vuurwerk begraven in de tuin var zijn huis. SCHIPHOL Het PvdA-Tweede- Kamerlid Relus ter Beek vindt dat de Navo-ministerraad stappen moet ondernemen om de Griekse regering ertoe te bewegen geen parlementa riërs uit andere landen meer de toe gang tot Griekenland te ontzeggen. Ter Beek zei dit zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol na een ver geefse reis naar Athene. Bij zijn aankomst op het vliegveld van de Griekse hoofdstad werd hem de toe gang tot het land ontzegd. Ter Beek was naar Griekenland vertrokken als lid van een parlemen taire missie van de socialistische in ternationale. De drie andere leden van de missie werden echter niet ge weigerd. De Engelsman Kitson en de Italiaan Cariglia die samen met Ter Beek reisden, mochten gewoon door lopen. Het vierde lid, de Fransman Lourisseerques, zat al in zijn hotel in Athene. Het vermoeden bestaat dan ook dat de weigering van Ter Beek niet te gen zijn deelname van de missie was gericht maar tegen zijn persoon. Toen echter de Engelsman en de Italiaan zagen dat hun reisgenoot staande werd gehouden, waren zij so lidair en bleven bij Ter Beek. DEN HAAG Dr. Sicco Manshoit, oud-voorzitter van de Europese Com missie. heeft dit weekeinde de Ara bische landen ervan beschuldigd dat zij Europese hulp geweigerd hebben om het Palestijnse vraagstuk op te lossen. ..Ik herinner mij als lid van de Europese Commissie, dat wij voor stellen hebben gedaan om het Pales tijnse vraagstuk duurzaam tot een oplossing te brengen door ontwikke lingsprogramma's op te stellen, door voeding te brengen, en ook scholing e d. Ik heb het diep betreurd dat dit geweigerd is door de Arabische lan den. geweigerd door Jordanië, gewei gerd door Egypte. Want het Pales tijnse vraagstuk mocht niet worden opgelost", aldus dr. Mansholt. Hij zei dit zaterdag in een VARA radio- Interview. Dit is een zaak die lang geheim is gebleven, maar het is goed dat het nu eens bekend wordt, zo zei dr. Mansholt. Hij leverde ernstige kritiek op de houding die de meeste Euro pese landen tegenover de olieboycot olie te krijgen. „Dat benauwt me wel ten zich straks zullen gedragen als er eens, want het kon wel eens een voor_ werkelijke tekorten komen", aldus dr. teken zijn, van hoe mensen en de sta- Mansholt. Bij een brand in een Rotterdamse etagewoning kwam dit weekeinde een 83-jarige man om het leven. De voormalige Europese commis saris vindt het weerzinwekkend, hoe olie meer te kunnen krijgen Men doet optreden. Dat geldt zelfs voor de Europese gemeenschap. „Waar geen sprake is van enige solidariteit, waar geen sprake is van enige bereidheid om een werkelijk energiebeleid op te bouwen". Iedereen is bezig goede maatjes te worden met de Arabieren om een paar tienduizenden tonnen olie meer te kunen krijgen Men doet allerlei voorstellen aan Iran, aan Irak, aan Saoedi-Arabië om maar in het gevlei te komen om maar meer WALCHEREN De opvarenden van het Nederlandse schip Carebeka III hebben met eigen middelen gister avond een brand in de machineka mer weten te bedwingen. Om 9 uur werd een noodbericht om assistentie weer ingetrokken. Door het lucht dicht afsluiten van de machinekamer ontpoffing te voorko- Nadat de brand kort na 7 uur was ontdekt hebben de negen opvaren den met eigen blusmateriaal gepro beerd de brand te bedwingen zonder resultaat. Men was bang dat door oververhitting ook de brandstof tanks zouden exploderen en daarom hadden de opvarenden voor alle ze kerheid een reddingsbootje in ge reedheid gebracht. Aan het begin van een eventuele reddingsactie hebben meegedaan de motorreddingboot President Jan Leis en de sleepboot Smitbank uit Hoek van Holland, de sleepboot Martine Letzer en een loodsboot uit Vlissin- gen en een opsporingsvliegtuig van de marine uit Valkenburg. Ook en kele buitenlandse schepen die voor assistentie waren uitgevaren konden weer terugkeren. Nog voor de eerste boot ter plaatse was, was men de brand meester. „Nadat zij zich weer bij mij ha<t>: den aangesloten, kregen we te ren dat de missie niet welkom Deze beslissing kwam van het Griel k se kabinet en was onherroepelij i Ook de verslaggever Frans Stultjeir die over een perskaart van de JurU ta beschikte, werd niet toegelate» omdat hij bij de missie behoorde aldus Ter Beek. Toch was de weigering volgeni Beek niet als een verrassing f men. De reis zelfde ooemde „niet helemaal mislukt," omdat doel van de reis aandacht vest'D gen op wat er in Griekenland beurt wel is bereikt. DEN HAAG De CHU-fractie ■Ie Tweede Kamer wil van premif Den Uyl meer informatie over c maatregelen die de regering in h< kader van de Machtigingswet wil m men ten aanzien van lonen, arbeid! voorwaarden, het overheidspersonen en dividenden. In de brief die Den Uyl vrijda 'an de Tweede Kamer zond steld hij dat zodra de Machtigingswet 8 Januari door de Eerste Kamer aangenomen, in elk geval de maal regelen op deze gebieden zullen woi den doorgevoerd. De CHU vindt deze uitlatingen vaag", omdat er verder geen mede delingen werden gedaan over te n« men maatregelen omtrent het bel el inzake prijzen, pachten en huren De CHU-fractie wil nu eerst met schriftelijke informatie. In een bri< aan de voorzitter van de Tweede Kal mer wijst men erop dat de uitvoeria van de maatregelen in het kader va de Machtigingswet kunnen den opgeschort indien dertig led< van de Tweede Kamer meer inliet tingen willen hebben. Deze groep vai dertig moet daar dan wel binne tien dagen na het verschijnen val de brief om verzoeken. Lichten uit: werktijdver korting voor veertig man NAARDEN De Amsterdam se Plastic Industrie in Naaide# heeft voor vrijwel het voltallige, personeel (40 man) werktijd ver kor* ting aangevraagd voor twee dage# per week. Oorzaak is de grote te ruggang in de verkoor» van lichtre clame. Het bedrijf heeft minister Luboeri verzocht lichtreclames met een ner vermogen dan 200 watt wel toe te staan, omdat het energieverbruik daarvan relatief zeer gering is beidsplaatsen zouden zo in stand kunnen worden gehouden en boven dien zou de maatregel bijdragen tot verhoging van de nachtveiligheid.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4