Genève centraal bij Israëlische verkiezingsstrijd Aantal werklozen in Engeland loopt op Overwinning rechtse coalitie? lavarro emier )anje? HANOMAG HENSCHEL in vogelvlucht in vogelvlucht BUITENLAND j Gemier Golda Meir (75) gs - wat aan populariteit 5n erloren TEL AVIV Bij de aanstaan de maandag te houden Israëli sche parlementsverkiezingen, die wegens de oorlog van Grote Ver zoendag tioee maanden geleden werden uitgesteld, staan de vre desonderhandelingen in Genève centraal. Zotoel de regerende Ar beiderspartij als de Likoed-oppo- sitie hebben die vredesonderhan delingen tot de voornaamste in zet van de verkiezingen gemaakt. Door Rob Simons De uitslag van de drie weken geleden hervatte verkiezingsstrijd zal bepalen of de Verenigde Ar beidsparty, onder leiding van de i0g gefaald lenachim Begin (60) voert chtse coalitie Likoed aan en grootste rivaal van de aan gering zijnde Arbeiderspar- n mevr. Meir. Hij is de man le ijzeren-vuist-theorie. )RID (AP) Het se advdeslichaaan dë Raad iet Koninkrijk is gisteren gekomen om uit drie kandi- de opvolger te kiezen van de orde premier Canrero Blanco, aal Franco heeft de laatste 1 n het kapittel. a uaai J hoge regeringsbron vertelde volgens de meest optimistische nagenoeg zeker is dat de keus eiUen op de huidige minister van w rüiandse Zaken. Carlos Arias ;«ro. De zegsman, diïe anoniem Vertekend rtf te blijven, zei dat Navarro ^rle kandidatenlijst aanvoerde. e r verwacht zal Franco van- 5SnSte?MbekTm^en0P Aun st h Ün keus is gevallen. Canrero rij werd op 20 december in Ma- pi door een commando van de i che guerrillabeweging E.T.A. springstof om het leven ge- 75-jarige premier Meir, het nieuwe kabinet mag samenstellen, of dat deze taak voor het eerst in de 25- jarige parlementaire geschiedenis van de joodse staat aan een coalitie van drie rechtse oppositiepartijen, die zich de afgelopen zomer onder de naam Likoed verenigd hebben, moet worden overgelaten. Onzeker De meeste opiniepeilingen geven de laatste weken de verkiezingsover winning aan de Likoed, maar de onderzoekers en politici zijn het er over eens dat zovele factoren nog onzeker zijn, dat een voorspelling van de einduitslag praktisch onmo gelijk is. Politieke waarnemers verwachten dat de Israëlische arbeiderspartij uiteindelijk met de hakken van de nog steeds populaire premier Meir over de sloot van twijfel huidige regeringsbeleid toch aan het bewind zal blijven. De opening van de vredesconferen tie in Geneve heeft weer een stukje vertrouwen in het kabinet-Meir herwonnen en de steun van de kie zers voor de Israëlische arbeiders partij in de goede richting gestoten. De smakeloze beschuldiging van de Likoed dat de regering door middel van de vredesconferentie een ver kiezingssucces van de oppositie tracht te voorkomen wordt op deze manier gevoed. De teruglopende po pulariteit van de Verenigde Arbei derspartij, die in de Knesseth 56 van de 120 zetels bezet, is na een dieptepunt van slechts 40 zetels vol gens de opiniepeilingen niet alleen tot stilstand gebracht, maar weer in een langzaam opgaande lijn omge bogen. De gezamenlijke fracties van de Li- koed-coalitie beschikken tot nu toe over 31 stemmen in de Knesseth en zouden daaraan na de verkiezingen doorbraak op de westelijke oever van het Suezkanaal wordt gezien, aan populariteit gewonnen. Het oor spronkelijke verkiezingsprogramma van de arbeiderspartij, dat in het Galili-document onder druk van minister Dayan vooral een intensi vering van de zogenaamde „voldon gen feiten"-politiek door de vesti ging van nederzettingen in de be zette gebieden bepleitte, is vervan gen door een tamelijk vaag vredes- programma. Dit na-oorlogse verkiezingsprogram ma is gebaseerd op een vreedzame regeling van het Midden-Oosten conflict, waarbij verdedigbare gren zen en territoriale compromissen de belangrijkste beleidslijnen bij de onderhandelingen zullen vormen. Volgens de Likoed heeft de regering Meir aan de vooravond van de oor- is de tijd De kans op herkiezing van de felle linkse opposant Uri Avnery lijkt mede door het oorlogsgeweld te zijn verkeken. Moked, een coalitie van nieuw links en communisten, heeft door haar steun van linkse intellec tuelen en aanhang in een aantal ki- boetzim wel kans op een goed resul taat. De onafhankelijke Liberale Partij, die deel uitmaakt van de regering en de op Moskou georiënteerde Arabische Rakach-partij willen ie der, steunend op hun traditionele aanhang, zo'n drie zetels in de wacht slepen. Flirt De Nationaal-Religieuze Partij, die de handhaving van het religieuze karakter van de joodse staat boven aan haar programma heeft staan, zal met haar twaalf zetels op de regeringswip blijven zitten. Gezien de recente flirt van de religieuzen met de groot Israèl-politiek van de Likoed blijft de coalitie van partij en die het nieuwe kabinet zullen vormen onzeker. Als de regering-Meir bij de vredes onderhandelingen in Genève kan sen op succes wil behouden, dan is het noodzakelijk dat de Arbeiders partij bij deze verkiezingen duide lijk als grootste partij uit de bus komt. Aangezien een dergelijk mandaat van de ruim twee miljoen kiezers die him stem op een van de 1065 kandidaten op de 21 joodse en sche spanningen zijn door de oorlog Arabische kieslijsten kunnen uit- ingrijpende verandering van het po litieke leiderschap gekomen. Wegens de bestaanscrisis waarin de staat Israël zich zou bevinden, stelt de Likoed haar kiezers een regering van nationale eenheid voor. Li- koed-leider Begin vergat te melden dat zijn Gachal-partij in 1970 op eigen initiatief uit de nationale re geringscoalitie is gestapt. Bovendien blijft Begin tegen iedere Israëlische terugtrekking uit de bezette gebie den gekant. Naar achtergrond de achtergrond verschoven. De partij van de Israëlische „Zwarte Panters", die in september bij de verkiezingen voor het Israëlische vakverbond, de Histadroet, goede kej. resultaten boekte, zullen daardoor nu minder hoge ogen gooien. De Israëlische „Dolle Mina", Shoe- lamit Aloni, zal met haar Beweging voor Burgerrechten waarschijnlijk haar intrede in de Knesseth doen. Op volle toeren niet waarschijnlijk lijkt, zal de komende kabinetsformatie wel eens uiterst problematisch kun nen worden, hetgeen een toekomstig Israëlisch vredesbeleid niet ten goe de zou komen. Levenslang voor smokkel van hasjies Franco te confronteren - e voordracht heeft de raad twee ng achter gesloten deuren ver- ndat hij afgelopen maand Juni •arrero Blanco tot minister van ilandse Zaken werd gekozen N trias Navarro acht Jaar lang neester van Madrid. de bijeenkomst van de Raad Et Koninkrijk was waarnemend er Torcuato Fernandez Miran- erwegen als meest waarschijn- weede man na de 81-jarige ge- simo getipt. Navarro was als burgemeester >uMr en werd in zijn fumktie hoofd van het dlrecto- De opiniepeilingen geven echter een vertekend beeld van de werkelijke kwart van de kiezers hun stemvoorkeur nog niet heeft bepaald en de gemobili seerde kiezers buiten de onderzoe kingen vallen. De teruggang van de Arbeiderspartij tekende zich al voor de oorlog af. Na de Grote Verzoen dag is de verminderde aantrek kingskracht van premier Meir en minister Dayan kenmerkend voor het vertrouwensvacuum dat door de oorlog bij een deel van de Israëli sche kiezers ten opzichte van de politieke leiders van het land is ontstaan. In het andere kamp heeft Likoed- kandidaat generaal Sharon, die als de architect van de Israëlische HAIFA Een fabriek in Haifa (Israël) die gespeciaüseerd is in het produceren van ver- vamgingsondercMen voor de Rus sische wapens die de Israëliërs in de oorlogen van 1967 en 1956 hebben buitgemaakt en voor het Israëlische leger bestemd zijn, werkt sedert de oorlog van Jom Kippoer (6 oktober) dag en nacht. Dit heeft de directeur van de fabriek meegedeeld. De directeur zei gisteren tegen de minister van Industrie, gene raal Barlev: „Als wij zouden kunnen exporteren naar de Ara bische landen en andere landen die door Rusland zijn bewapend, verdienden wij een fortuin. Zelfs als wij op de produktiekosten een aanzienlijke winst legden, zouden wij het materieel de helft leveren dan de Rus- ANTAKYA (ANP) Een recht bank in Turkije heeft drie Amerika nen die een jaar geleden werden be trapt bij het binnensmokkelen van 102 kg hasjies uit Syrië, ter dood veroordeeld, maar vervolgens wegens verzachtende heden de st Een Israëliër bestudeert op zijn gemak de aanprijzingen van de politieke partijen. Maandag gaan twee miljoen Israëliërs naar de stembus. Ze hebben een royale keus: er doen maar liefst 21 par tijen mee. Onderhandelingen op niets uitgelopen LONDEN De crisis in de Britse energievoorziening is gisteren enigszins verminderd door een besluit van de arbei ders bij de elektriciteitscentrales om een einde te maken aan hun al twee maanden durende actie tegen overwerk. De onderhandelingen tussen de mijnwerkers en de directies van de staatsmijnen over loonsverhogingen zijn echter opnieuw op niets uitge lopen. Door de vermindering van de steenkoolproduktie hebben de in dustrie en de elektriciteitscentrales met ernstige moeilijkheden te kam pen. Er worden dan ook voorberei dingen getroffen voor de invoering van een driedaagse werkweek die de regering op 1 Januari wil laten in gaan om energie te bezuinigen. Het ministerie van arbeid heeft meegedeeld dat er als gevolg van de energiecrisis nu 544.000 extra werk lozen zijn. Donderdag was een getal van 400.000 opgegeven. De toeneming in een dag is dus uitermate sterk. De minister van handel en in dustrie heeft meegedeeld dat de elek triciteitscentrales op 23 december be schikten over een voorraad steenko len van niet meer dan 13,3 miljoen ton. Dit betekent dat ze onder nor male omstandigheden acht weken kunnen draaien. General Motors Het Amerikaanse autoconcern Ge neral Motors heeft in verband met de door de energiecrisis veroorzaakte daling van de verkopen besloten tot beperking van de produktie over te gaan. Naar in Detroit is meegedeeld zullen in de maanden Januari en februari tien fabrieken van het con cern iedere keer voor tien dagen ge sloten worden. Bij deze tijdelijke sluitingen zijn 48.000 werknemers betrokken. Ver der zullen nog 36.000 arbeiders voor onbepaalde tijd naar huis worden Het zijn twee vrouwen van 28 en 30 Jaar en een man van 23. Turkije treedt zeer streng op tegen buitenlandse drugsmokkelaars, on danks het feit dat het tot voor kort een van de grootste producenten van narcotica was. De regering verbood in december vorig Jaar de produk tie van opium, een van de voor naamste bronnen van inkomsten op verzoek van Amerika ,waar 't leeu wendeel van de Turkse opium terecht kwam. Als schadevergoeding voor de 100.000 Turkse papaperkwekers, zou Turkije 35,7 miljoen dollar van Amerika ontvangen. Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. ADVERTENTIE efficiënt transport Automobielbedrijf ADRI MULDER N.V. Rijnsburgerweg 86b, RIJNSBURG. Tel. 01718-13468 Volgens General Motors is de ver koop van de 74-modellen 12 procent bij de verwachtingen ten achter ge bleven. De benzinestations in de Ver enigde Staten krijgen vanaf 15 Janu ari ongeveer twintig procent minder benzine dan ze nodig hebben. Het hoofd van het Amerikaanse Energie bureau, William Simon, heeft vrij dag besloten dat op die datum het toewijzingsplan in werking treedt waarin wordt bepaald dat de raffi naderijen van 487.000 vaten olie per dag geen benzine maar andere schaarse brandstoffen moeten maken. De prijs van ruwe olie uit Ve nezuela gaat op 1 Januari van 7,74 naar 14,08 dollar per vat (van 159 liter), zo heeft het ministerie van mijnbouw in Caracas meegedeeld. De verhoging bedraagt 82% en is veel groter dan de oliemaatschappijen hadden verwacht. De landen in het Midden-Oosten hebben hun prijzen onlangs tot bijna 12 dollar verhoogt. In Zweden zal in verschillende perioden in de maanden januari en februari de warmwatervoorziening in woonhuizen gedurende minstens ze ven achtereenvolgende- dagen moe ten worden afgesloten. Eerder was reeds bepaald dat de olievoorziening voor verwarmings doeleinden met 25 procent zal wor den verminderd, het stroomverbruik met 20 procent zal worden beperkt en particulieren niet meer dan 100 liter benzine voor zeven weken zullen krijgen. )uwd als een „keiharde politie- rderingen fEVE De militaire onder- laars van Egypte en Israël de- ,t ze gisteren overeenstem hebben bereikt over enkele be- betreffende de scheiding un troepen aan het Suezka- )p de bijeenkomst, die 130 mi- heeft geduurd, heeft men over i beginselen openhartig van iten gewisseld. tasdag 2 januari vergadert men Nieuw boek van Solzjenitsyn PARIJS In Parijs is een nieuw boek van de Russische auteur Alex ander Solzjenitsyn verschenen, geti teld „De Goelag-archipel". Het gaat gaande zyn, over de Russische concentratiekam- c""Qtt pen in de tijd van 1918 tot 1956. De schrijver gaf toestemming tot publikatie in het westen direct na dat de Russische geheime politie een kopie van het manuscript in beslag had genomen. Hij had het boek vijf jaar geleden al voltooid, maar wilde het niet laten verschijnen vanwege die vele namen die erin worden ge noemd van nog levende personen. Het boek is in het Russisch gedrukt. Begin volgend jaar zullen uitgevers in Zweden, Engeland, Amerika, Zwit serland en Frankrijk het werk in vertaling op de markt brengen. ADVERTENTIE opening van nieuw dansontmoetingscentTum henny boes hogewoerd 87 - leiden hrijving vanaf 2 jan. a.s. op weekdagen van 19 tot 21 uur, en tags van 15 tot 19 uur. inlichtingen telefoon 53139. De oorlog in het Midden-Oosten en de daarmee samenhangende olie boycot van Arabische zijde vormen het centrale punt in de internatio nale gebeurtenissen van het by na verstreken jaar. Wel is Israël erin geslaagd de aanval van Egypte, Sy rië en hun bondgenoten af te slaan, maar dat heeft, in vergelijking met 1967, nogal wat moeite gekost. Nu is het voor de regering van mevrouw Meïr zeker een voldoening, dat er in Genève directe onderhandelingen anderzijds stelt het Israël teleur, dat dit overleg on der ongunstige omstandigheden op gang is geraakt. De Arabieren weten immers maar al te goed, dat Israëls economie niet sterk genoeg is om een langdurige oorlog te voeren. Boven dien heeft Israël veel steun verloren. De Negen van West-Europa zijn, on der de druk van de olieboycot, goed deels voor de Arabieren door de knieën gegaan. Afrika heeft de voor heen goede betrekkingen met Jeru zalem verbroken, met uitzondering van Zuid-Afrika, dat als enige nog veel daadwerkelijke hulp verleent. Ook Japan, Azië's belangrijkste in dustriële mogendheid, is „om", even eens door de boycot gedwongen. En tenslotte is ook de indirecte bij sband, in de vorm van de onderlinge Arabische tegenstellingen, aan Israël komen te ontvallen: strijdende en olie-Arabieren hebben elkaar stevig de hand gedrukt en trekken één lijn. Israëls banden met het Kremlin ten slotte sinds 1967 verbroken zyn nog altijd niet hersteld al was het opmerkelijk, dat de ministers van Buitenlandse Zaken Gromiko en Eban elkaar, na een vertrouwelijke ontmoeting, op bijzonder vriendelijke wijze tegemoet traden. Niettemin zijn alleen de Verenigde Staten en Zuid- Afrika en misschien Portugal, Ne derland en Roemenië als steunpi laren overgebleven, van welke groep alleen Amerika van essentiële bete kenis kan worden genoemd. Dit alles is in hoofdzaak het gevolg van 's we relds afhankelijkheid van de Ara- dering der strijdkrachten. Veel pers pectief bieden deze besprekingen niet, omdat het Kremlin er duidelijk op uit is zyn bezetting van de Oosteu- ropese landen te legaliseren -en om dat de verschillen in bewapening tussen Oost en West zo groot zyn, dat het vinden van een nieuw bische olielevermg. Slechts de rege- wicht op lager niveau kwestie ring in Washington is immers staat een vuist te maken en heeft de Arabische dreigementen onder het karpet kunnen vegen. Nu is het niet moeilijk te voorspellen, dat de vrije wereld in deze politieke druk van de Arabieren niet zal berusten en zich technisch zal inspannen om dit juk binnen weinige jaren van zich af te schudden. Maar dit vooruitzicht brengt vooralsnog geen verlichting en met name West-Europa is ver plicht te dansen naar. het pijpen der Arabieren. Tegelijkertijd neemt ook de Sowjetrussische militaire druk op de vrije wereld nog steeds toe. Zowel Amerika als West-Europa zien zich al geruime tijd geconfronteerd met de uitdijende macht van het Krem lin, zowel te land als ter zee. De rol, die Moskou in de botsing in het Midden-Oosten heeft gespeeld, laat weinig te raden over en graag van lange adem is. Moskou poogt van de vrije wereld berust tenslotte op twee peilers: Amerika èn Europa. Is Amerika intussen niet verzwakt door de moeilijkheden rondom de fi guur van president Nixon? Opval lend is, dat er een ommekeer is in getreden in de beoordeling van de president. Zo schreef Ernest van den Haag, lector in sociologie en psycho logie aan de „New School for Social zoveel mogelijk winst te incasseren Research" in New York, dezer dagen het ook nog een verbinding krijgen volge zonder concessies van betekenis te doen. Opmerkelijk is, dat Peking West-Europa in het algemeen en Ne derland in het bijzonder ernstig ge waarschuwd heeft tegen de bedoe lingen van de Sowjet-Unie. Dat China's eigen belangen aan de grens met Sowjet-Rusland daarbij een grote rol spelen ligt voor de hand, maar ontheft de politici van de Wes telijke wereld niet van him verant woordelijkheid op hun qui-vive te zijn. Ook op dit punt speelt Amerika, met zijn tweezijdige betrekkingen je gens Moskou en Peking, de doorslag gevende functie van hoeder van het internationaal evenwicht. Teleurstel lend is dan ook, dat de verstandhou ding tussen Washington en Europa in het afgelopen jaar veel te wensen heeft overgelaten, enerzijds tenge- de atoomovereenkomst tus- tussen de Middellandse Zee en de Indische Oceaan en wel door de snelle heropening van het Suezka naal. Het is naiuwelijks aan twijfel onderhevig, dat dit facet van de on derhandelingen in Genève spoedig meer op de voorgrond zal treden. Intussen wordt er in Europa nog meer vergaderd: niet alleen in Ge nève over het Midden-Oosten, maar in diezelfde stad ook over de Euro pese veiligheid en in Wenen over de wederzydse en evenwichtige vermin- sen Amerikanen en Russen (waar door in Europa twijfel rees aan Ame- rika's bereidheid in geval van nood bij te springen), anderzijds door de orisis in het Midden-Oosten, toen Washington zich door de houding van de Europese bondgenoten in de steek gelaten voelde. Die onderlinge spanning heef t intussen toch tot ge volg gehad, dat vooral van Franse zijde wordt aamgedrongen op ont wikkeling van een gezamenlijke Eu ropese defensie. De militaire kracht in de „New York Times", dat ook vroegere preisidenten Roosevelt, Truman, Kennedy en Johnson kapitale fouten hebben begaan, maar dat het oordeel over hen berust op hun kwaliteiten, die hun tekortko mingen verre overtroffen. Evenzo is het met Nixon, die de Amerikanen aan de oorlog in Vietnam wist te onttrekken zonder Saigon aan Hanoi uit te leveren. Voorts schiep hij een evenwicht tussen de super-mogend- heden Amerika, Sowjet-Rusland en China en redde hij Israël zonder een enkele soldaat te offeren. „Nixon wordt niet gehaat door zijn fouten, maar hij wordt gehaat en gevreesd door zijn verdiensten", aldus Van den Haag. Het zou, tenslotte, niet moeilijk zijn deze enkele punten uit de gebeurtenissen van 1973 aanzien lijk uit te breiden en stil te staan bij wat zich afspeelde in Europa (Ulster, Spanje, Griekenland en ook Engeland) en Latijns-Amerika (Ar gentinië en Chili). De hoofdzaak is echter, dat tal van spanningen, wrij vingen en zelfs oorlogshandelingen het inzicht, met name in het Westen, hebben doen rijpen, dat economische afhankelijkheid uitermate gevaarlijk is en militaire dreigingen in de hand werken. Misschien zal men later van „keerpunt-'73" kunnen spreken. RL „Neurotische broederbond NAIROBI De Zuidmige- riaanse provincie Abakaliki wordt volgens het wijdverbreide betrouwbare Afrikaanse tijd schrift „Trust" onveilig gemaakt door een mafia-achtige geheime broederbond die tegen de voor uitgang in het land is en tegen standers bij het minste geringste het hoofd afhakt. Alle Nigerianen die Abakaliki bezoeken lopen volgens Trust de kans dat ze er hun leven als „lijk zonder hoofd" eindigen. De bond doet ook aan afper sing. Komt de gechanteerde niet over de brug, dan wordt hij door de als rechter en scherprechter optredende bond letterlijk een kopje kleiner gemaakt. Het hoofd van de plaatselijke politie heeft de Ibo's van Aba- kaJliki „zeer neurotisch" ge noemd. Er is volgens hem maar een kleinigheid voor nodig en men verliest zyn hoofd. Alle daders overval in Parijs gepakt PARIJS De Franse politie heeft gisteravond ook de voortvluchtige twee mannen die hadden deelgeno men aan een roofoverval op het bu reau van het dagblad Le Figaro in Parijs gearresteerd. De twee andere daders waren al di reet aangehouden De overval, die de daders 300.000 francs opleverde die intussen terug gevonden zijn, eiste het leven van 'n voorbijganger, die tussenbeide had vullen komen en werd neergeschoten. Een der daders en een politieagent werden in het vuurgevecht gewond.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9