THUIS KOFFIE BRANDEN: CREATIEF EN LEKKERDER Tennisranglijst Cosmetica-bedrijf gered door steun en overneming Dankzij Jacob Boot in Baarn Basken in Frankrijk bekennen moord op Spaanse premier PAGINA 8 VARIA BAARN Zoals Jacob Boot in Baarn zijn boontjes brandt, brand je ze nergens. Koffiebonen, wel te verstaan. Zelf koffie branden in het eerste thuiskoffiebrandertje, dat ooit aan 's mensen brein is ontsproten. Een wereldprimeur, ver zekert Jacob, en geloof hem maar gerust, want hij zit al dertig jaar in de koffie. Door Daan Overhoff Het zelf-thuis-kof fiebrandertj e ga randeert niet alleen de hoogste kwaliteit ("verser, aromatischer kan het niet", Jubelt Jacob), vergeet ook de creatieve waarde van het ding niet. „Het spelelement zelf iets ma ken, even de sleur en de jachtig heid van alledag doorbreken," klinkt het lyrisch. En dan is het apparaat uitgevoerd in massief koper en teakhout, natuurlijk ook nog ver blindend mooi. „Een sieraad in huis", zou Jacob het willen noemen. Voor 522 gulden weet Je alles. Niet te goedkoop, zo op het eerste oog. "Niks hoor", waarschuwt Jacob Boot (47), "als ik mijn investering eruit zou willen halen, dan zouden mijn brandertjes zo'n 2000 gulden per stuk moeten gaan kosten. Maar die investering heb ik afgeschreven, omdat ik vertrouwen heb in mijn werk, in de toekomst". Jacob Boot is eerlijk genoeg om zijn zelf-thuis-koffiebrander niet als MEISJE (20) AANGERAND DIEREN Een twintigjarig meisje in Dieren is gistermorgen, door een nog onbekende man aange rand. Hij greep haar op een stille weg van achter vast, gooide haar te gen de grond en vergreep zich aan haar. Daarna sloeg hij op de vlucht. Raak verslaat nationaal team DEN HAAG De IJshockeyclub Raak, aangevuld met enkele spelers van Thialf uit Heerenveen, heeft gis teren in Den Haag gewonnen van 't Nederlands team, dat zich voorbe reidt op het toernooi om het wereld kampioenschap in de b-groep. De uit slag was 53 (2—1, 2—1, 1—1). Er waren 800 toeschouwers. Eveneens in Den Haag speelde HIJS vriendschappelijk tegen Smo ke Eaters (Geleen). HIJS won met 9 —7. Naar eiland Vijftig personen die na de ongeregeldheden op de tech nische hogeschool in Athene in no vember werden gearresteerd, zouden zeer spoedig worden overgebracht naar een eiland van de Cycladen. Dit gerucht doet in Athene de ronde. Van de inhoud daarvan kon geen of ficiële bevestiging worden verkregen. Duiven In Venetië is een grote actie begonnen om de stad te zuive ren vanu de naar schatting 400.000 duiven die een ware plaag zijn ge worden. De vogels worden met net ten gevangen. De zieke en zwakke exemplaren worden gedood en de ge zonde dieren naar andt het land overgebracht. PUNTENZEGE VOOR FISCUS BARCELONA De zwaargewicht José Manuel Ibar beter bekend als Urtain, is door de politie weer op vrije voeten gesteld. Urtain was, eèn dag voor zijn gevecht tegen de Mexicaan Ortiz in hechtenis genomen wegens belastingschuld en het ontduiken van invoer rechten toen hij een Mercedes over de grens wilde brengen. Een bank in San Sebastian, heeft een borgsom gestort. Het totale bedrag dat Urtain aan de Spaanse staat schuldig is, zou rond de een miljoen peseta's (ongeveer 50.000 gulden) be- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Monster vac. J. van Dijk, J. C. Schuurman te Putten. Aangenomen naar Rijnsburg vac. J J. Wisse, G. J. van de Bogerd te Ridde: kerk, naar Goedereede R. van Kooten, kand. te Delft. Bedankt voor Leerddam (derde nieuwe predikantsplaats) J. van der Schee te Zierikzee, voor Katwijk aan Zee vac. C. van den Bergh toez., J. C. Schuurman te Putten, voor Meer kerk A. Breure te Westbroek, voor Streefkerk R. van Kooten, kand. te Delft, ook bedankt voor Gouderak, Blenskensgraaf, Eist bij Amerongen, Bruchem, Kerkwijk, Delwijnen en Goudswaard. Voor Hillegom vac. J. Bronsgeest, A. A. Drost te Lemmer. Beroepbaarstelling per 2 Januari 1974 L. Schaap, kandidaat bijstanci ln het pastoraat te Hilversum. een uitvinding te bestempelen. „Geen patent of zo, want het idee is niet nieuw", meldt hij beschei den, "in 1880 had je al een appa raat, waarin ongebrande bonen bo ven een gasvlammetje werden rond gedraaid. Ik heb die gedachte ver der uitgewerkt en dat heeft nu tot de eerste elektrische thuisbrander geleid". Geen haast Een kleine drie jaar heeft Jacob Boot aan zijn brander gewerkt. „Ik had 'm al eerder op de markt kun nen brengen", meldt hij trots, "maar het gaat om de voldoening in het werk. Ik heb geen haast. Iets. waar Je Je hart en ziel in legt, iets nieuws creëren, dat heeft de tijd. Op het moment, dat je er dan mee komt, is het ook goed, is het ook mooi. is het ook af". Hart en ziel van Jacob Boot leidden dan ook tot de volgende simpele werkwijze: stekkertje in stopcontact, 125 gram „Groene" ongebrande kof- fieobnen in maatbekertje, maatbe- kertje 'leeggieten in ronddraaiende trommel met schoepen, die verhit wordt. Heerlijk Trommeltje naar gelang het donker branden van de bonen via tijdklok twaalf tot vijftien minuten laten draaien, met steel van koelpannetje kijken of koffie goed is, trommel voorover, vers gebrande koffie uit gieten in koelpannetje, koelpannetje even schudden, schilfertjes door zeefje in afvalbakje, koffie malen, koffie zetten, klaar is Jacob. En een heerlijk bakkie, dat moet gezegd worden. stuur het op, vier kilo per soort, twaalf kilo minimaal, één gulden vijftig per half pond". Niet edel Jacob Boot importeert de 'groene" bonen uit de hele wereld. Van Je men tot Tanzania en van Costa Rica tot Hawaii. „Allemaal Arabica koffies, topkwaliteit", vult hij ten overvloede aan. "en over Angola hoeven we niet te praten, want daar heb je alleen de Robusta boon. Dat is geen edele koffie en daar ben ik dus niet in geïnteresseerd". Dankzij Jacob Boot staat dus niets het zelf thuis koffie branden meer in de weg. De enkele twijfelaar moet maar eens in Baarn langs gaan. Daar heeft Jacob een eigen proeflokaal, even nieuw als de thuisbrander en veelbelovend de Golden Coffee Box gedoopt. Andere veestigingen in het land staan op Pinter blijft op 100 procent GRONINGEN Ook in de derde fi naleronde van het toernooi om het Europees juniorenkampioenschap be haalde de Hongaarse schaakmeester Joseph Pinter het volle punt, waar door hij zijn 100 procent score hand haafde. Op de veertigste zet dwong hij de Roemeen Aurel Urzica tot op gave. Pinter heeft nu een vol punt voorsprong op de Pool Adam Kuli- gowski, die remiseerde met de jarige Westduitser Peter Mack. De uitslagen uit de derde ronde wa- Mestel BJarnason ¥2Koop man M!akarychev 01, Mack Kuligowski V2, Inkiov Goor- machtigh afgebr., Pinter Urzica 1—0. Stand na de derde ronde: 1. Pinter (Hong.) 3 punten, 2/3 Makarychev (Rusl.), Kuligowski (Po len) 2; 4/5 Bejarnason (IJsl.) en Mack (W. Did.) IY2; 6. Goormach- tigh (Belg.) 1 en 1 afgebr.; 7/8 Ur zica (Roem.) en Mestel (Eng.) 1; 9. Inkiov (Buig.) ¥2 en 1 afgebr.; 10. Koopman (Ned.) ¥2. Een kind doet de koffie, dat is dui delijk. Maar nou nog de bonen, waar haal je in godsnaam onge brande koffie vandaan. "Bij mij natuurlijk," roep Jacob slim, „ik Dolle boel "Een activiteitencentrumpje", licht Jacob toe, "zelf branden, zelf proe ven, lekker bezig zijn. 'Een dolle boel, een beetje hip. Komen er straks meer vestigingen, dan kun nen de mensen daar van mijn ken nis profiteren". Want van koffie moet je verstand hebben, dat blijkt. Het is eigenlijk net als met wijn, zo te horen. "Kijk, dat is het nou precies", roept Jacob Boot, "als je een restaurant binnen stapt, kan je kiezen uit der tig soorten wijn. Maar in koffie valt niets te kiezen, je hebt maar één soort te drinken. Nou, neem me niet kwalijk, maar dat vihd ik een grof schandaal". Zo is het. Duits sportboek over 1973 Boek: „Sport-Report" overzicht van het sportjaar 1973 onder re dactie van Harry Valérien, uitgave van Südwest Verlag, München, West- Duitsland, prijs f 22. gulden. De sportlectuur in boekvorm laat 't meestal in het na-Olympische Jaar op een vreselijke manier afweten. Er verschijnt weinig interessants en vooral een goed, compact, kritisch Jaaroverzicht ontbreekt eigenlijk to taal. In Nederland wordt wel een jaarboek met sportfoto's uitgegeven, maar dat is niet van meer dan mid delmatige kwaliteit. In de Bondsrepubliek is eind 1973 "Sport-Report" op de markt ge bracht, een boeiend en helder Jaar overzicht van de sport in 1973. Geen tabellen en ritsen uitslagen, maar korte analyses van de belangrijkste gebeurtenissen in de afgelopen twaalf maanden. Alleen het voetbal is nog al Duits gericht, de rest is interna tionaal en door specialisten belicht. Het fotomateriaal is, zoals gebruike lijk in de Bondsrepubliek, eersteklas. Valérien geldt als één van de beste Westduitse reporters. R.P. 1973 geweest, ook in de ogen van de Koninklijke Neder landse Lawntennisbond, maar op de officiële ranglijst, die de bond dezer dagen publiceerde staan Jan Hordijk en Marijke Schaar bovenaan. Dit komt omdat Okker en Stöve te wei nig in eigen land zijn opgetreden. Ondanks de toepassing van een nieuw waarderingsschema wijkt de ranglijst van 1973 bij de heren niet veel af van die van 1972. De volgorde van de eerste drie: landskampioen Hordijk, Nick Fleury en Marian Lau- din is ongewijzigd. Bij de dames zijn achter landskampioene Marijke Schaar Tine Zwaan en Elly Appel opgeklommen van resp. de zevende en vijfde plaats. De ranglijst van 1973 luidt: Heren: 1. Jan Hordijk, 2. Nick Pleury, 3. Marian Laudin, 4. Fred Hemmes, 5. Chantage brief voor bisschop MUNSTER (DPA) De bis schop van Münster, Heinrich Ten- humberg, heeft een brief ontvangen waarin een onbekende dreigt een kind te zullen doden als de bisschop niet voor zondag 18.00 uur een be drag van ruim 1,5 miljoen aan de schrijver van de brief betaalt. In een met een schrijfmachine ge schreven brief dreigt de onbekende twee uur voor het verstrijken van de termijn een kind tc zullen ontvoeren dat gedood zal worden als het geld niet op tijd betaald wordt. In de brief wordt echter niet aangegeven op welke wijze en waar het geld aan de afperser ter hand moet worden gesteld. De ohantagebrief was bij een wille keurige inwoner van Münster in de bus gegooid. De onbekende afzender belde op met de mededeling dat er een brief voor de bisschop in de bus lag. De officier van justitie in Mün ster heeft gezegd de chantage serieus te beschouwen. De bisschop heeft la ten weten niet op de eis van de onbe kende afperser te zullen ingaan. Marktberichten LEIDEN 28/12, veemarkt. Totale aanvoer 1988. Stieren 3, melkkoeien 59; vette koelen 172; vare koeien 37; vete kalveren 8; vette schapen 30; vette lammeren 1268; varkens (zeugen) 36; schammen 50; biggen 306; gelten 17 en pononies 2. Prijzen (in guldens) slachtstieren. per kg schoon gew. 6.00 6.50; melkkoeien per stuk 1550 ""00; vett ekoeien per kg schoon ge^ Dames 1. Marijke Schaar, 2 Tine Zwa Elly Appel, 4. Trudy Wadhof, 5. Lauteslager, 6. Judith Salome Anneloes Schothorst, 8. An ja Yb Van Agt: "GEEN GROT DRUG SMOKKEL IN ZUIDEN' DEN HAAG (ANP) Uit geef^ ambtsberichten uit de arroni menten in de zuidelijke provinc minister Van Agt van Justitie f ken, dat de smokkel van 1 sen Nederland en België e< heeft die als levendig kan worde kenschetst. Straathandel van betekenis, is met name in Maas Heerlen, is tot heden toe nii 5.00—5.70—6.20; koelen per stuk kalveren per kg BORDEAUX Vier mannen, die zeiden dat ze lid zijn van een naar autonomie voor het Spaanse Baskenland strevende beweging, hebben gisteravond ergens in het zuidwesten van Frankrijk tegen Franse Journalisten gezegd dat zij de daders zijn van de moordaanslag op de Spaanse eerste-minister, ad miraal Carrero Blanco, vorige week donderdag. Sprekende in het Spaans en in het Baskisch vertelden de zorgvuldig ge maskerde mannen tot in bijzon derheden hoe de aanslag plaatshad. Ze zeiden dat zij alleen de daders zijn en dat hun namen niet voorko men op de lijst van verdachten die de Spaanse regering heeft gepubli ceerd. Ze onthulden dat ze Spanje kort na de aanslag via Portugal verlie ten en zich verstopten in een streek in Frankrijk in de buurt van Nantes. De vier mannen zeiden dat ze zo spoedig mogelijk weer naar Spanje willen teruggaan. Inbrekers van Watergate op vrije voeten Washington (ANP) Een Ameri kaans hof van beroep heeft beslo ten, twee van de zeven mannen, die veroordeeld waren naar aanleiding van de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij in het Watergate-gebouw op erewoord vrij te laten. De twee vrijgelatenen zijn Howard Hunt en Bernard Barker. Het hof heeft het besluit genomen in afwachting van een uitspraak over het beroep, dat Hunt en Barker hebben aangetekend. Zij waren in januari 1973 veroordeeld tot gevan genisstraffen nadat zij zich schuldig verklaard hadden aan inbraak in het Watergate-gebouw en aan pogingen tot het illegaal afluisteren van ge- Ze hielden hun persconferentie in het bijzijn van een tolk en enkele, eveneens gemaskerde kameraden. Artsen: jonge kinderen naar school brengen DOETINCHEM Schoolartsen in Gelderland vinden dat alle kinderen onder de negen jaar door de ouders of per bus naar school moeten wor den gebracht. "Nog te vaak laten ouders kinderen die nog maar net op de lagere school zitten alleen naar school fietsen", zeggen de artsen. "Dat is fout en werkt ongelukken in de hand. Waarschijnlijk raken Jonge kinderen Juist daardoor zo vaak bij ongelukken betrokken. Fietsen op die leeftijd is levensgevaarlijk omdat 't kind te weinig opmerkzaam is in het verkeer". melkkoeien rustig; vette koeien 1 lammeren flauw; zeugen, schrammen groenteveilingwaspeen 350; andijvie 146; bloemkool ten per kist 320; boerenkool 6266; uien per kist 9001200; spruiten 40 RIJNSBURG 28/12, bloemen markt, per stuk: Anjers Am 40; An- thurium 2.48; Chrys. gepl. kl. bl. 11; Seringen 36; Tulp met bol 12; Anjers tros 24; Div. Snijbloemen Div. potplanten 1.12; Gladiolen. Car men 37, Eurovision 52, Moliere 29. r - Frienship 24, Spie en Span 42 n - Friendship 34, Peter Pears Carlton soort 1.15; imp. 1.03: Anemonen imp. 87; Narcis RIJNSBURG 28/12, groenteveiling: Peen C 1720; B 5872; A 5459; waspeen 3039. Dit staat in het antwoord, da nister Van Agt gegeven hee schriftelijke vragen van de te kamerleden Bremen en P. A. M. nelissen (beiden KVP). Gelet op de omstandigheid, moedelijk slechts een deel van druggebruikers met de politie titie in aanraking komt he sporingsbeleid is overigens op ceren van handel gericht nauwkeurige cijfers over 1 druggebruikers niet te geven, de bewindsman. Afgaande op het aantal ter 1 van de Justitie gekomen gevalle overtredingen van de Opiumwe grond voor de veronderstelling het aantal gebruikers van verd de middelen niet alleen in gebied, maar ook in overig Nede een stijgende lijn vertoont. Den Uyl wil e internationale actie voor Chil? DEN HAAG Premier DeiU heeft gisteren opgeroepen tot nationale actie voor een nieu%' Chili. Hij deed dit in een zending van de Partij van de Ar - Die actie moet gevoerd word het politieke niveau, door or| van de Verenigde Naties en doq£ Socialistische Internationale, drs. Den Uyl. Er is een eerste t overgemaakt aan de Chileense zetsbeweging. Dat is volgens de» mier echter niet genoeg. De actie voortgezet worden in internat! verband. Het is niet alleen een voor ons. "Ik hoop dat velen I zijn meer te geven voor de vrijh Chili", zo zei drs. Den Uyl. Wapenfabriek "ontmanteld' ARNHEM De politie heeft i Veluwse Uddel, een complete 1 fabriek opgerold. Een 23-jarigeL chinebankwerker produceerde ex q, veel talent fraaie cilinder-revo Als basis voor zijn produkt geb^ te hij uit België geimport» alarmrevolvers. De bankwerker kapitalen kunnen verdienen me r fabriekje: op de voor honderd gn gekochte revolvers maakte hl ij: gulden winst per stuk. Tegen dii j dere mannen uit Uddel werd piel verbaal opgemaakt wegens njsc plichtigheid. ENSCHEDE Het cosmetica-be drijf Acis Moara-Shira zal in de eer ste week van januari worden verkocht aan een groep Nederlandse belang stellenden. Het ministerie van Eco nomische Zaken heeft definitieve steun in de vorm van een garantie toegezegd aan het bedrijf. De En- schedese wethouder van Economische Zaken, drs. A. Oldenhof, heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. Hij heeft deze week met het ministerie overleg gepleegd over de redding van het bedrijf. Bij Acis Moara-Shira werken 280 merendeels vrouwelijke werknemers en ongeveer 7000 free lance consu- lentes. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft haar steun toege zegd, nadat het bedrijf was doorge licht en bleek dat het te redden was. Er zal nu een nieuwe opzet voor het bedrijf worden gemaakt. Aan zijn steun heeft het ministerie de voor waarde verbonden dat zij bepaalde facetten van de nieuwe opzet moet goedkeuren. De huidige eigenaar van Acis Moa ra-Shira is het Westduitse concern Preussag A G. De Nederlandse groep belangstellenden wil zich nog niet bekend maken. Hunt en Barker, twee voormalige agenten van de Amerikaanse gehei me dienst CIA zijn zonder borgtocht in vrijheid gesteld. Vijf andere man nen, die rechtstreeks betrokken wa ren bij de Watergate-operatie van Juni 1972 blijven in de gevangenis. Overigens zij alle belangrijke figuren die bij de Watergate-zaak zijn be trokken nog in vrijheid. Oliebronnen China beschikt over „uitgebreide" oliebronnen en de kan sen op het winnen van aordolie in de kstgebieden zijn zeer goed, aldus deelt het persbureau Nieuw China mee. In 1973 is de produktie van ruwe olie, benzine, kerosine, diesel olie en smeeroliën belangrijk opge voerd, aldus de mededeling waarin evenwel geen getallen werden ge- Ontsporing Een uit 17 wagons be staande trein met 450 passagiers is bij Anderson in Californië ontspoord. Zeker 82 mesen werden gewond. De oorzaak van de ontsporing is niet bekend. TER AAR Toen gistermorgen de kraan en de bulldozer hun slopend werk gingen doen met woning van de provincie, nadat brugwachter J. Broer haar had verlaten, werd daarmede stukje historie van Ter Aar met de grond gelijk gemaakt en naar de vergetelheid verwezt Het meer dan een eeuw oude huis naast de oprit van de brug zou heel ivat kunnen vertellt In de periode kort na 1900 werd dit huis bewoond door de familie Jan Baas, die chef-bru f; wachter was. In hetzelfde pand was ondergebracht een postkantoor dat door de echtgenof, van de heer Baas werd beheerd, waar men de postzegels van een halve cent af en hoger h t krijgen, en waar men de toen nog schaarse telefoongesprekken kon voeren en zélfs telegramw kon verzenden. Een klein voorportaal toen min of meer verscholen achter de oprit van de br gaf toegang tot het postkantoor. Dat is een ver verleden dat zich de oudere bewoners van Ter Aar nog wel voor kunnen stelh h De familie Baas genoot door deze activiteiten grote bekendheid. Nadat het nieuwe postkantoor in de twintiger jaren was gébouivd, ging de drukte weg uit h brugwachtershuis, dat voortaan alleen dienst deed voor de chefs brugwachters en nu in vt een dag bijna met de grond gelijk is gemaakt. (Foto Will Dijkmai

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8