)e "weiland-warenhuizen" dijven in de auto geloven AOW passeert de zeven miljard Middelhoek's Reis- en Passagebureau ONRUST OP DE ANTIT IEN OVER BEWAKING VAN RAFFINADERIJEN voor groot overschot geschiedenisleraren dit jaar was ik JVRY HOLIDAY hostess in oostenrijk. Volgend jaar ben ik misschien tiwhostess, wie weet?! Den Uyl wil haast maken met inkomens maatregel Benzine in beslag genomen Economie van dit jaar in cijfers -"■RDAG 29 DECEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ikelen met de auto is zolang- :hand een begrip geworden, hoe moet dat verder, nu we nzine nog slechts mondjes- krijgen? het grootwinkelbedrijf eghan verandert er niets. Het ustig door met het bouwen hypermarkten. superstores, larkten en hoe hun zelfbedie- arenhuizen in de overtreffen- p verder ook genoemd wor- lit jaar nog zullen er dertig lergelijke massawinkels zijn n, voornamelijk gesitueerd !e rand van steden, in .de weiden. In ieder geval door- zo gelegen, dat ze normaliter per auto bereikbaar zijn. men er bij die plannen nu ins rekening mee gehouden, auto in de toekomst wel het- minder aangewezen ver- iddel zou kunnen zijn, om happen mee te doen? zegt men bij Albert Heijn. egt De Gruijter, nee, zegt de orf. Dat hebben we nooit oliecrisis verandering bren- de toekomstplannen voor de lieningswarenhuizen? Nee daar piekert men zelfs niet achten zelfs voordeel uit uatie, die nu als gevolg van eschaarste ontstaat", zegt de D. Govers, directeur van de markten van Ahold, het >niem, waarachter het Albert zich tegenwoordig ielangstelling van het publiek ist, toenemen voor de zelf be - gswarenhuizen, waar men al- ïder één dak kan krijgen", iht de heer Govers optimis- Winkelen in dit sooi't zaken erdaad een autogericht gebeu- geeft hij toe. „Maar omdat de selectiever moeten gaan rij- liever op één adres al boodschappen doen, inplaats ings tien zaken te moeten rij- ij ziet hij dan even over het ook nog naar een wel wat duurdere buurtwinkel ipen. :rwacht dat de mensen slim- gaan rijden", zegt de Govers. „Huisvrouwen zullen rbeeld combinaties gaan vor- m boodschappen te doen". thuis bezorgen van bestellin- wat ons betreft echt wel ver- tijd. Dat zou een onbetaalba- ak zijn, waardoor we alleen de prijzen zouden moeten gen", aldus Miro-directeur Go- lat betreft heeft de SRV, met v ijdende supermarkten, onwille- misschien, goed gegokt voor ikomst. Heel wat mensen zul- Zj^lij zijn met deze winkel, die liuis komt. Want de benzine niet alleen schaarser, maar eeds duurder. de Bijenkorf ziet geen reden superstoresbeleid te wijzigen, zien de benzinedistributie als Qglijdelijke zaak. Het is moeilijk >rspellen wat de consument zal Maar wij menen dat het ige oordeel voldoende aantrek- tracht zal uitoefenen op de ment", zegt een woordvoerder Bijenkorf-concern, hele grootwinkelbedrijf heeft e plannen op stapel staan de zelf bedieningswarenhuizen. 80 zouden er in totaal 143 van lijke vestigingen in ons land staan. Dit jaar zullen er 30 daarvan gerealiseerd zijn. iverre de overige ruim 100 .uizen er inderdaad zullen Is nog maar de vraag. Want alleen de energiecrisis zou wel roet in het eten kunnen i. De minister van Volkshuis- e en Ruimtelijke Ordening onlangs gesteld dat grote de- mdelsvestigingen in de groene a geweerd moeten worden, vestigingen zijn naar het oor van de regering slechts toe- wanneer zij vooruitlopen stadsuitbreiding ter plaatse, «ntebesturen verzetten zich in mende mate tegen vestigings- len van de superwarenhuizen, verkrijgen van een vestigings- nning verloopt niet vlot", geelt t Heijn toe. „De gemeenten o een afwachtende houding 'ruijter heeft bijvoorbeeld voor Trefcenter nog geen voet aan "rond gekregen in Groningen. t Heijn stootte zijn neus in «evedorp. AH laat zich niet voor één ,ngen. Dit concern biedt zijn ■warenhuis nu aan, verpakt, in icreatieproject. Want AH is rervan bewust dat er armlastige iten zijn, die niet toekomen DEN HAAG De sectie geschie denis van de Academische Raad en de Vereniging Leraren Geschiede nis en staatsinrichting vrezen dat het tekort aan geschiedenisleraren dat nu nog op een aantal scholen be staat binnen afzienbare tijd zal om slaan in een groot overschot. Zij ba seren zich hierbij op volgens hen vrij nauwkeurige ramingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In een gezamenlijke verklaring waar schuwen de sectie geschiedenis en de leraren geschiedenis daarom allen die overwegen geschiedenis te gaan studeren ernstig rekening te houden met een snel verslechterende situa tie op de arbeidsmarkt. In hun verklaring wijzen zij erop, dat de toeloop van studenten ge schiedenis aan de universiteiten en lerarenopleidingen de laatste jaren overstelpend groot is geweest. Deze ontwikkeling is volgens hen op zich zelf verheugend, maar houdt geen ge lijke tred met de arbeidsmarkt voor historici. Als er een oversohot aan geschiedenisleraren komt, zullen die het moeilijk krijgen, want buiten 't onderwijs liggen voor hen geen rui me mogelijkheden een werkkring te vinden overeenkomstig de genoten opleiding, aldus de sectie geschiede nis van de Academische Raad en de Vereniging leraren geschiedenis en staatsinrichting. an Vraag in ieder geval die ontstellend mooie nieuwe zomerreisgids aan met reizen en prijzen binnen en buiten Europa. Schrijf aan NRV, antwoordnummer 33, Den Haag. Geen postzegel. Tot ziens. Of bel 070 -18 48 00. Of ga even langs bij ons bijkantoor: Leiden, Breestraat 120, tel. 01710-2 2418. Inlichtingen o.a. bij: STADHUISPLEIN - TELEFOON 40641—42251 LEIDEN - HAVEN 21A - TELEFOON 32222—32422 WILLEMSTAD, CURACAO De "bewaking door Nederlandse mariniers van de olieraffinaderijen op Cura cao (Shell) en Aruba (Esso) sinds twee weken, heeft de nodige vragen opgewekt in de Antilliaanse pers. De bewaking is volgens de Antilliaanse RVD een voorzorgsmaatregel in ver band met de internationale situatie rond de energievoorziening. De mariniers bewaken vooral de zeezijde van de twee grote raffinade rijen. Een woordvoerder van het mi- nisterie van Defensie in Den Haag verklaarde desgevraagd dat "De ma riniers in het kader van hun algeme ne beveiligingstaken een extra oogje in het zeil houden bij de olie-instai- laties". In Den Haag werd niet duidelijk op grond van welk artikel in het ko- r.inkrijksstatuut de mariniers deze taak hebben gekregen. Het Antilliaanse dagblad"Amigoe di Curacao" schreef gisteren dat de regeling van de interne defensie van de Antillen al geruime tijd een van de belangrijkste punten is geweest bij de besprekingen rond de onafhan kelijkheid. "Dit vooral", aldus de Amigoe di Curacao, "omdat men zowel ln Den Haag als bij ons in Willemstad zich bewust is van de strategische positie welke de Nederlandse Antillen inne men op het kruispunt van niet alleen Noord- en Zuid-Amerika, maar ook als schakel tussen dit wereld dee1 en Europa". aan de gewenste dure recreatieve en gemeenschapsvoorzieningen. „Nu kunt U wel zeggen, dat we dat slim verpakken", zegt men bij AH, „maar ons marktonderzoek wijst uit dat winkelen sterk verwant is aan recreatie. Meer dan 30 procent van onze klanten bestaat uit echtparen". Ondanks de aanloopverliezen van de Miro's. tast Albert Heijn dus n<>& maar eens flink in de geldbuidel, en ontwerpt een zogenaamd Paviljoen recreatiecentrum. We zeggen ge woon dat winkelen ook recreatie is. Op die manier trapt Badhoevedorp er misschien in. Trefcenters of Familiemarkt heten, zijn in feite allemaal namen voor hetzelfde verschijnsel; een massamarkt ingesteld op massacon sumptie. Alle zijn ze sterk gericht op de mobiele consument. Op het ogenblik zijn er in ons land zes ondernemingen, die zich bezig houden met de zelfbedieningswaren huizen. De Bijenkorf opent zijn eerste Maxi in september volgend Jaar in Mui den. Met de gemeenten Leiderdorp en Breda wordt nog overleg ge voerd. In totaal mikt de Bijenkorf op tien Maxi's vóór 1980. De Maxi's zijn duidelijk opgezet als de groot ste zelfbedieningswarenhuizen in ons land. In tegenstelling tot de Bijenkorf, kiest Vroom en Dreesmann doelbe wust niet voor vestiging in de groe ne weiden. V. en D. heeft op het ogenblik tien Vendets en vier Su- pervendets. De Vendets zijn duide lijk de kleinste van de groep zelfbe dieningswarenhuizen. De Superven- dets zijn tweemaal zo groot. In to taal zijn er plannen voor nog 31 Vendets en 13 Supervendets. Albert Heijn is is het verst gevor derd. Er zijn al zes Miro's in ge bruik, terwijl er tot 1980 nog eens 24 moeten bijkomen. De Gruijter (onderdeel van de Steenkolen Handelsvereeniging) heeft één Trefcenter, in Venlo. De tweede gaat volgend jaar maart in Middelburg open. De Gruijter mikt in totaal op tien Trefcenters. De NV Gebr. Schuitema vestigde in 1971 een Familia in Tilburg, maar op grond van de minder goede re sultaten zal dit zelfbedieningswa- renhuis binnenkort worden afgesto ten. Indertijd had Schuitema plan nen voor tien Familia's. De A O-groep tenslotte wil tien Familiemarkten in ons land vesti gen. Als al die plannen doorgaan, zullen er in 1980 ruim 140 van die massa markten in ons land staan. En dat terwijl dr. Dreesman van V D zegt dat er maar plaats is voor hooguit tien vrijstaande grote win kelvestigingen. Consumenten bond onderzoekt de geluidshinder DEN HAAG De Consumenten bond wil een serie onderzoeken wij den aan geluidshinder. "Er moet iets gebeuren om al dat lawaai in te dammen, anders wordt ons land on leefbaar. Vooral moet iets worden gedaan aan het verkeerslawaai" al dus de Consumentenbond. De Bond pakt het probleem van de geluidshinder aan nadat zij veel reac ties van mensen heeft binnengekre gen na een enquete. GEFFEN in het Noordbrabant se Geffen heeft de politie gisteren veertienhonderd liter benzine in be slag genomen. De benzine was op geslagen in een tank in een gange tje tussen twee woningen. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opge maakt. De politie van Heerenveen heeft gis termiddag in de kelder van een vier hoog flatgebouw aan de President Kennedylaan in Heerenveen 500 li ter hamsterbenzine in beslag geno men. De "zwarte benzine" was op geslagen in jerrycans en oliedrums. De politie werd gewaarschuwd om dat in het flatgebouw een sterke ben zinelucht hing. Tegen de twee eige naren van de benzine is proces ver baal opgemaakt. Ons nationaal inkomen is dit jaar per hoofd van de bevolking met 3,7 omhoog gegaan. Dit blijkt uit voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, opgesteld in overleg met het Cen traal Planbureau. De besparingen van de Nederlandse gezinnen stegen dit jaar met 0,2 tot 12,7 van het nationaal inko- In geld uitgedrukt hebben de bruto investeringen in vaste aktieva van bedrijven 32,3 miljard gulden bedra gen. Dat is 3,5 miljard gulden méér dan in 1972. Daaronder vallen ook de bruto investeringen in woningen, die een stijging van 9,3 miljard tot 10,6 miljard gulden te zien gaven. \an de stijging van 3,5 miljard gul den dit jaar kwam dus 1,3 miljard voor rekening van woningen, een half miljard voor rekening van be drijfsgebouwen en 0,8 miljard voor rekening van machines en andere uitrustingsstukken. De rest kwam voor rekening van investeringen in vliegtuigen en vervoermiddelen. Het verbruik van de Nederlanders is dit jaar met iets minder dan twee procent omhoog gegaan. Voe- dings- en genotmiddelen stegen met iets minder dan een procent, het verbruik van duurzame consumptie goederen bleef gelijk terwijl andere goederen en diensten omhoog gin gen met iets minder dan drie pro- Het aantal voltooide woningen be draagt volgens de voorlopige cijfers van het CBS 156.000. Dat waren er 4000 méér dan in 1972. Voor tachtig procent waren dit woningen, die met rijkssteun zijn gebouwd. De produktie van de Nederlandse nijverheid is aanzienlijk toegeno men, al bleef de stijging beneden die van vorig jaar. De industriële produktie steeg met zes procent. Enkele stijgingspercentages van de produktie in grote bedrijfstakken metaal 3,3 textiel bijna 3,5 voedings- en genotmiddelenindustrie 33 en delfstoffenwinning 13 De aardgasproduktie klom van 58,4 miljard kubieke meter in 1972 tot 68,5 miljard kubieke meter dit jaar. De totale omzet van de Nederlandse kleinhandel is dit jaar met 8,5 gestegen. De omzet van de waren huizen bleef daarbij achter met een verhoging van zes procent. De post orderbedrijven zetten hun snelle opmars voort en konden hun om zetten met gemiddeld bijna vijftien procent vergroten. Er werden 430.000 nieuwe auto's verkocht tegen 432.000 een jaar eerder. Er gingen dit jaar 590.000 arbeids dagen verloren als gevolg van ar beidsgeschillen. Dat is veel meer dan in 1972 toen 135.000 arbeidsda gen verloren gingen. De heftige voorjaarsstakingen van dit jaar hebben dit aantal sterk verhoogd. Er zijn nu in dit land meer dan twee miljoen koeien, bijna 6,5 mil joen varkens en zestig miljoen kip pen. De melkproduktie steeg met ruim 400.000 ton tot 9,35 miljoen ton. Het totaalbedrag aan AOW uitke ringen is in 1972 met 800 miljoen gulden toegenomen (een stijging van dertien procent) en overschreed daarmee de zeven miljard. Het aantal weduwen- en wezenpen sioenen steeg vorig jaar met 2,5 tot 163.000. Het totaal uitgekeerde bedrag nam met dertien procent toe tot ruim 970 miljoen gulden. Kinderbijslag kregen vorig jaar 1.685.200 mensen. Aan kinderbijslag werd vorig jaar 2,9 miljard uitge keerd. DEN HAAG Premier Den Uyl, heeft gisteravond de Tweede Kamer meegedeeld, dat als op dinsdag 8 ja nuari de Eerste Kamer akkoord gaat met de machtigingswet, in elk ge val de aangekondigde maatregelen, wat betreft de lonen, de inkomens 'van de vrije beroepen), de sala rissen van het overheidspersoneel en de dividenden zullen worden doorge voerd. Deze mededeling was noodzakelijk, omdat de machtigingswet bepaalt, dat regeringsmaatregelen op grond van deze wet nog onderwerp van be spreking in de Tweede Kamer kun nen uitmaken, als minstens dertig kamerleden daarom verzoeken. In zijn brief aan de tweede kamer her innerde premier Den Uyl er aan, dat de bedoelde maatregelen uitvoe rig besproken zijn tijdens het kamer debat van vorige week over de mach tigingswet en de regeringsvoorne- Blijft 't verzoek om een tweede-ka merdebat achterwege, dan zullen de maatregelen, zo de Eerste Kamer er mee instemt, praktisch onmiddellijk van kracht worden. Alleen het door minstens dertig tweede-kamerleden gewenste debat kan de doorvoering van de maatregelen uitstellen. Maar dan moet het kamerdebat wel bin nen tien dagen na de aankondiging van vrijdagavond, dat de regering de maatregel wil doorvoeren, worden aangevraagd. Winkelierster joeg gewapende overvaller weg DEN HAAG De 66-Jarige win kelierster van een sigarenzaak aan de Piet Heinstraat in Den Haag heeft gisteren een gewapende overvaller door haar kordate optreden de win kel uitgewerkt zonder dat de man iets kon meenemen. De vrouw, J. M. H. Hoefnagel, was in de woonkamer achter de winkel bezig toen de overvaller binnen kwam met over zijn hand een plas tic zak. Hij hield die de vrouw voor en zei "Money, I am hungry". Toen de vrouw de plastic zak wegtrok, kwam een vuurwapen tevoorschijn, dat de man op haar gericht hield. „Wat honger, ga maar werken, dat doe ik ook", zei mevrouw Hoef nagel en duwde de overvaller aan de schouder terug de winkel in. De man was kennelijk zo verbouwe reerd, dat hij de zaak uitvluchtte zonder iets mee te nemen. Een Juist passerende surveillancewagen van de politie zette een achtervolging m, maar de overvaller wist te ontko- Bankoverval UITHOORN Een onbekende Jon geman heeft gisteravond om half ze ven een filiaal van de AMRO-bank aan de Arthur van Schendellaan In Uithoorn overvallen. Door te drei gen met een kort, mogelijk afgezaagd, geweer wist hij 5000 gulden. 500 Duitse mark en 70 dollars te be machtigen. Of hij met een vervoer middel is gevlucht is niet bekend. De man droeg een kakikleurige bi vakmuts, een bruine sjaal, een leger- jack, en een donkere zonnebril.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7