CDA krijgt vaag vorm "Oude Ivatwijkers op de prachtig historisch kiek": overzicht „THE GETAWAY DRAAIT WEER m STUDIO Jan van der Plas heeft tweede deel klaar In Leiderdorp: LEIDERDORP De KVP in Lei derdorp heeft een brief gestuurd naar de Kiesvereniging van de CH en AR waarin men voorstelde om bij de aanstaande verkiezingen samen met één lijst uit te komen. Donder dagavond werd in een van de zalen van de Hoofdstraatkerk door tie kies vereniging over de brief gedebat teerd. Met 11 tegen 4 stemmen is be sloten dat de Protestanten zich posi tief zullen opstellen tegen een samen gaan met de Katholieken. Er zal over het een en ander nog wel wat gesproken moeten worden maar wanneer de Leiderdorpse con fessionelen samengaan volgen zij het advies op van de landelijke kiesver eniging dat stoelt op de nieuwe CDA gedachteChristelijk Democratisch Appèl. Fractieleider Reugebrink van de PCG deelde mee dat hy tegen een landelijke CDA was en zich ook zeker zou terugtrekken als raadslid,, wanneer de .gemeenschappelijke lijst' in Leiderdorp een feit zou worden. 'Ik stel me links van het midden op', aldus de heer Reugebrink. Hij vindt dat de samenwerking van de confes sionelen met de socialisten, zoals die nu in het huidige kabinet tot uiting komt, een betere, dan dat er vroe ger was. Het belooft in Leiderdorp dus wel een interessant politiek jaartje te worden. LEIDERDORP De derde Kerst-Inn in de Scheppingskerk in Lei derdorp is een daverend succes geworden. Bijna 3500 mensen hébben 4 dagen kunnen volksdansen, tafeltennissen, luisteren in de discobar, kleien, schaken en dammen in de vele kamers en zalen die de Scheppingskerk telt. Dit jaar was er ook voor 't eerst een ontmoetingsruimte voor volwassenen gecreëerd. Het was een bijzonder succes, aldus organisator A. J. Rietkerk. De Kerst-Inn is dit keer gehouden onder auspiciën van de drie kerken in Leiderdorp. Voor 't eerst was daar ook de katholieke kerk bij. Gisteravond is de Kerst-Inn besloten met community singing met mede werking van het combo: "De Menswording"Het was een bij zonder fijne happening die zeker volgend jaar voortgezet ivordt. (Foto Jan Holvast) Door een misverstand maakten we gisteren op de filmpagina bekend dat in het STUDIO- theater tot en met aanstaande donderdag de film „Papermoon" zou worden geprolongeerd. Dat is onjuist. De exploitant heeft weer be slag weten te leggen op een copie van „THE GETAWAY", een füm die begin december ook reeds werd vertoond in het theater aan de Steenstraat. Als opfrisser nog even de in- Op voorspraak van een corrupt Amerikaans politicus wordt een meesterkraker vrijgelaten uit de gevangenis om een kraak te zet ten van een half miljoen dollar. Op 't allerlaatste moment wordt er iemand neergeschoten en gaan de poppen van goed en kwaad pas goed en zeer snel aan het dansen. Veel actie dus, maar ook de humor wordt niet ver geten. Zeer veel spannende momen ten met knap gespeelde rollen van Steve McQueen, Alice Mac- Graw en Sally Struthers, Sam Peckinpah heeft zeer duidelijk ïtfn stempel als regisseur gezet ander „The Getaway". Tentoonstelling Het Oosten LEIDEN De postduivenvereniging „De Snelvlieger", Uiterstegracht in „Het Oosten" houdt vandaag haai- Leiden. jaarlijkse tentoonstelling in lokaal De zaal is tot acht uur hedenavond geopend. Stenfert Kroese naar Kluwer LEIDEN Uitgeverij H. E. Sten fert Kroese in Leiden en Kluwer NV. in Deventer hebben besloten tot 'n volledige samenwerking, die zal wor den verwezenlijkt door toetreding van Stenfert Kroese tot de Kluwer- groep. Stenfert Kroese zal onder eigen naam en onder de thans fungerende leiding haar werkzaamheden zelf standig voortzetten De vakorganisaties zijn tijdig op de hoogte gesteld van de plannen tot samenwerking, aldus Kluwer. Het hoofdaccent van Stenfert Kroese, waar 15 mensen werkzaam zijn, lag aanvankelijk op medische uitgaven. Daarnaast werd het fonds economie ontwikkeld, dat reeds gedu rende vele Jaren een vooraanstaande plaats inneemt. Het omvat zowel handboeken als uitgaven voor onder wijs en wetenschap. LEIDEN De Koord-studio aan de Oude Rijn 88 is op oudejaarsnacht geopend tot 1 uur 's nachts. Daar staat-ie dan: het reu zenrad, dat maar nèt in de Groen- oordhal kon. Het rad is deel van de vele at tracties die er de komende dagen te zien (en te beleven) zijn tij dens het Gr oenoor dfestival. Vanavond is de hal tot 11 uur geopend, morgen van 1 tot 11, oudjaar van 1 tot 5 en de eerste tivee dagen van januari van 1 tot 11 uur. De toegang is gratis. (Foto Jan Holvast) Wel in leven Ons verhaal van gisteren over de eerste radiotelegrafische verbinding tussen Nederland en Amerika bevat te een onjuistheid. Gemeld werd, dat H. J. Jesse de enige overlevende zou zijn van het drietal dat de verbinding tot stand bracht. De heer Jesse heeft echter laten weten, dat één van de gebroeders Tapjpenbeck ook nog in leven is. Deze is na zijn tijd als direc teur van Huis ter Duin naar Portu gal verhuisd. Hij heeft daar 'n fruit en groentekwekerij. Jesse meldde voorts, dat ook J. W. Groot-Enzink, die tegenwoordig in Voorschoten werkt, een groot aandeel heeft gehad in de prestatie. Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging Gemeenschap Zuidwest Hulpverlening- en inf gemeenschap Zuidwest Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeders". G 5 Jar ;stgee Koordstudio Centrum voor intermenselijke betre" kingen ontmoetingsruimte voor <- 25 tot 60 jarigen Oude Rijn 88 Leid tlngsruimte: Werkdagen 's sloten. Tevens aangepi i Zaterdag gesloten, zondag 1 tot ca. 18 uur Tevens aar r lichamelijk gehandicapten SOS-dienst 5-telefonische hulpdienst. (01710) 25202. Voor allen die ln r liikheden verkeren dag e Humanitas Dienstverlening Humanitas Hotf' gracht 84 Spreekuur maandag 2— - nam. woensdag 9.3010.30 voorm Gezinsverzorging durlg zieken an gezinsverzorging Mae( Medische diensten Artsen zondagnacht 24 wordt verzorgd door de volgende 1 perse jr., Witte Singel 72, woerd 138. tel. Laat de Kanterstraat 32. tel Wijk 4 (o.a. Zuid-West, Haagwegkwar- oEGSTGEEST Zondag: dokter Hugenholtz, Wilhelminapark 2. telef. 51390. Nieuwjaarsdag: dokter De Haan. Duivenvoordestraat 3 tel. 52494. VOORSCHOTEN Zondag: dokter Swen, Veurseweg 20, tel. 01717-2356. Vrijenhoek. v. d. 01717-6 KATWIJK Deze week is het tweede deeltje in de winkels verkrijgbaar van de serie van vier die de Katwijker Jan van der Plas maakt over het oude Katwijk. Het eerste deel heette "Herinneringen aan het oude Katwijk". Het tweede draagt de titel "Oude Katwijkers op de kiek". Het is een werkje waarin, de titel verraadt dat al, veel platen staan afgedrukt waarop mensen voorkomen die ver voor de Tweede Wereldoorlog in Katwijk woonden. npere en Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393, Maandag 18.00 uur tot dinsdag 9.00 uur dokter Bots; dinsdag 9.00 uur tot woensdag 8.00 uur dokter de Gijzel. Sweiland- straat 16. Warmond, tel. 01711-2866 dokter Kemme. Merelstraat W ijkverplegiing 25819. Dinsdag: ïuw. Stieltjesstraat 52, tel. 21669 en Blok, Kanaalstraat 68. tel. 32129. VOORSCHOTEN Gezondheids centrum. Prof. Waalslaan 25. telef. 01717-4641. laan 10. Oegstgeest, tel. 01710-54603. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE. RIJNDIJK .Zondag: zr. Neggers. tel 01720-93006; dinsdag zr. v. d Kley. tel. 33773. Apotheken LEIDEN De apotheekdienst wordt voor de Leidse regio waargenomen vrijdag, zaterdag, zondag en maandag Apotheek, Wilhelminapark 8. telefoon 53274. Maandag vanaf 17.3" dinsda burg Van der Plas heeft een grote pas sie voor de fotografie. Van zijn moe der nam hij een serie foto's over die hij jaren geleden is gaan uitbreiden. Overal waar hij oude prenten van Katwijk of van Katwijkers tegen kwam vroeg hij of hij ze mocht re produceren. Daardoor is een unieke verzameling prenten ontstaan. Oude archieven heeft hij overgeschreven vanwege de foto's en zo is hij aardig thuis geraakt in d het oude Katwijk. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jaap van Duyn Op verjaardagen vroeg me eens of hij niet wat uit zijn ling kon laten zien. "Er kwam vaak geen eind aan. Ze bleven kijken". Zo is het idee ontstaan een boekje te ma ken met prenten van het oude Kat wijk, want aan de aanvragen om af- drukjes van de negatieven kon ik lang niet altijd voldoen". Het eerste deeltje heeft een redelijk groot verkoopsucces opgeleverd. Uit gever Repro Holland uit Alphen aan den Rijn is bijna door zijn vijftien honderd exemplaren, die de eerste oplage groot was, heen. Een herdruk zal niet eerder verschijnen dan wan neer alle delen zullen zijn versche- Gek "Dit boekje heeft me veel mee» werk gekost", vertelt Jan van de Plas, omdat ik dit keer behalve he. verhaal bij de foto's veel meer moest uitzoeken welke personen op de foto's stonden. Het gekke is van die klasse foto's, dat wanneer je dat gaat na vragen ze zo'n stuk of drie, vier men sen niet meer weten. Ga Je dan naai iemand anders die in die klas heeft gezeten, dan blijkt die precies dezelf de mensen zich niet meer te herinne ren. Er blijken in iedere klas mensen te zitten, die op de één of andere ma nier niet opvallen. Ook niet in hun latere leven. Misschien is dat wel voer voor psychologen". Het is Van der Plas zelf precies zo vergaan. Eén prent in het boekje be vat een klassefoto waar de auteur zeil op straat. Op drie na kon hij zich al zijn klasgenoten van vroeger nog herinneren. Anderen uit zijn klat kondein zich precies dezelfde mensen niet meer herinneren. „Er zijn ook mensen die ik van de foto af ken. Daar heb ik veel foto's van gezien. Maar in werkelijkheid heb ik ze nooiit gezien. Ik heb dat ook vaak met plekjes in Katwijk. Dan zeggen ze: Joh, hoe kan jij dat nou zeggen. Dat gebouw is al afgebroken voordat jij werd gebaren. Maar als Je de kaar ten en tekeningen vergelijkt, dan kun je het heel gemakkelijk onthou den. Situaties kan ik beter onthouden dan personen. Die vervagen op den duur weer". Romantiek Boekjes die handelen over de his torie van stadjes en dorpen zijn de laatste tijd erg "in" volgens de au teur, die intussen al is begonnen aan de voorbereidingen voor het derde boekje dat de titel krijgt: "En de vloot voer uit". Dat bode je zal net als de twee voorgaande in tekst en voor al met foto's de geschiedenis laten zien van de visserij tot het moment dat de motor in de zeevisserij zijn in trede deed. 'De romantiek zat echt in die tijd. De zeilen van vroeger was nog echt "op hoop van zegen". Te genwoordig is het: daar gaan we naartoe, want daar zit de vis. Da' zien ze op de radar". Voor zijn derde deeltje krijgt Van der Plas veel logboeken en ander ma teriaal. Op het moment is hij bezig met een oud kasboek, dat van de man Is geweest die zorgde voor het op strand-trekken van de bomschui ten. Daarin staan de mensen me' hun bijnaam aangeduid. Afgespro ken werd met een aantal mensen, dit een span paarden bezaten, om op een bepaald tijdstip op het strand te ver schijnen. De bomschuiten moesten bij hoog water het strand worden opge trokken. Iedereen die te laat kwam kreeg minder geld uitbetaald. Dat was een soort boete. 'Dat kasboek is reuze interessant, want er staat pre cies in wat die mensen vroeger pre cies allemaal deden. Zo'n kashouder had een hele verantwoording in die tijd". Ook van oude kuipers heefi Jan van der Plas materiaal gekregen Jan van der Plas stamt uit een heel oud Katwijks geslacht. Tot 1585 heeft hij zijn stamboom kunnen herleiden De meesten van zijn voorvaderen heetten Jan van der Plas. Tot vooi twee geslachten waren de Van der Plassen zeevaarders. De meesten als schipper op een vissersboot en een enkele op de grote vaart. Met de va der van de auteur is de familie over geschakeld op de bouwerij. Vader Van der Plas was uitvoerder, zijn zo nen en neefs zitten ook allen in de bouw. De auteur zelf is werkzaam bij de hinderwet-afdeling van Bouw- en Woningtoezicht in de gemeente Kat wijk. Zijn broer is de bekende aanne mer Bart van der Plas. Veel heeft Jan van der Plas ge snuffeld in de archieven van de ge meenten Katwijk, Leiden en Den Haag. "Het is een enorm karwei om van iedere foto te achterhalen wie er op staan en wanneer de plaat is ge nomen. Dat kost soms avonden voor één foto". Het vierder deel van de serie die Van der Plas schrijft en samenstelt vat Kerkelijke opleidingsschool voi zlnsverzorglng Rllnsburgerwea 86 t 63336 Release Hulpverleningsdienst Release Nie we Rijn 20a tel 24555 Ma t/m 8-10 u nam bovendien dlnsd t/ 2-5 uur nam met uitzondering v Architecten Architecten-informatiecentrum R1J||^ land. Op werkdagen telefonisch b baar onder 26385. Zitting op do dagavond van 7.30 tot 9.30 uur i Lelds Volkshuis. Apothekersdllk T went wel Sociëteit Twentwel, Breestraat l lt Toegang voor mensen vanaf 20 Jaajl Dienstencentrum Noordelndplein 2b, tel. 40483 cnene informatie dagelijks vaD Gespreksa vonden Gespreksavonden Baha-i gemeeen Dlamantplel xl] I hap. Dl 8.15 i Lelden, wo. t 11, Oegstgeest, vrij. 8.15 i Hendrikplantsoen 25. Leiderdor Ontvoering De Franse bedrijf leider van Peugeot-Argentinië 48-jarige Yves Boisset, is in de o geving van Buenos Aires ontvoer Boisset is gehuwd en heeft vijf kin deren. OEGSTGEEST De jaarlijk! kerstboomverbranding in Oegstgeest zal ditmaal plaatsvinden op 2 Janua ri om 19.00 uur op het grasveld genover het winkelcentrum aan Irislaan. Tussen de bedrijven door demonteert Jan van der Plas ook nog wat films over het oude Katwijk. de draad van het eerste deel op. Het ieder pand in Katwijk 'n foto te ne- gaat verder met de geschiedenis van Katwijk zelf en zal lopen tot '45. Dan zal worden bezien, afhankelijk van de belangstelling of er nog een vijf de boekje zal komen over 1945 tot he den. Materiaal heeft Van der Pia- daarvoor genoeg. Al jaren heeft hij de gewoonte van voordat het zal worden gesloopt. En omdat in Katwijk nogal eens wat wordt gesloopt is ook deze verzame ling erg uitgebreid. "Maar voor het zo ver is zijn we al anderhalf laar verder", zegt de auteur die voor die tijd de serie van vier zal moeten af- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement r 10,25 Kwartaalabonnement f 30,25 Per Post f32.65 Jaarabonnement f 110,- Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden bij oetaling te voldoen Bij tische overschrijving geep ad ministratie- en incassokosten Nabezorglng van 18.0020.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 u Telefoon 01710—30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2