Het einde van veel sport 'tijdperken' HOOGTEPUNTEN IN DE LEIDSE REGIO BIJ DE FOTO'S 1ATERDAG 29 DECEMBER 1973 Er werden nogal wat sportieve, lijdperken" afgesloten in het bij- a vergane Jaar 1973. Meest in het og psringend waren daarbij de val van Ajax, dat met zijn zil- ervloot van drie Europa Cups tot jnken werd gebracht door CSKA So- toen lastige, maar oh zo klas- ?rijke Johan (Cruijff) De Grote enmaal voor erg veel guldens de paanse zon had opgezocht en Sjaak slordige kwart miljoen ad overgehouden aan zijn benefiet ?gen Tottenham Hotspur. n Ard Schenk applaus ontvanger ver- nderde in een hoongelach-verwek- ;r. Een verandering die tevens •mbolisch mag heten voor de situa- in het profschaatsen (na de ISSL jkt ook de WISO snel te floppen), het afscheid van Jackie Stewart, Vliegende Schot, die zich terug- rok uit de auto-rensport. De 34-ja- ige stond op het toppunt van zijn wereldkampioen ge- orden in 1969, 1971 en 1973. de historische uitschakeling van et voetbalteam van Engeland, dat p hqt "heilige" Wembley aan de Olen een remise van 11 moest .taan en dat daardoor verstoken lijft van voetbal in de eindronden i het wereldkampioenschap en het ■n gedenkwaardige feit dat Oranje rèl tot de laatste zestien is doorge drongen ("We gaan naar Münohen") maar ook de historische zege die het Nederlands hockeyteam in mei behaalde in en op West Duitsland. Die zege was al een indicatie van de kracht Aan de vaderlandse hoc keyers: de aanwijzing kreeg een be vestiging aan het eind van het toer nooi om het wereldkampioenschap in Amstelveen. Hoewel het daar naar aanvankelijk nauwelijks uit zag, pakte Nederland de wereldtitel. India kreeg de genadeklap bij het nemen van strafballen. Een knock-out slag die later niet kon worden uitgedeeld door het Neder lands voetbalelftal, dat zich ondanks de 00 op 18 november tegen Bel gië echter wel plaatste. Toch 'n pres tatie, temeer omdat de aanloop naar de eindronden omspoeld werd door moeilijkheden rond sponsors en coa ches. Wat werd er weer geharreward rond de taakverdeling van Fadrhonc en Van der Hart en hoe moeilijk was het toch weer tegen bijvoorbeeld Noorwegen, dat maar op het nipper tje verslagen kon worden. En er zal ook op die achttiende november wel eventjes massaal naar adem zijn gehapt, toen België één minuut voor het einde scoorde. Het is dat die treffer werd afge keurd, anders zou die zondag behal ve autoloos ook erg hopeloos zijn ge worden. Hopeloos leek en lijkt in ieder ge val de situatie in het profschaatsen. Na het debacle met de ISSL (in de profperiode dat Ard Schenk nog Europees en wereldkampioen werd) is ook de WISO onderweg naar een snelle flop. Nee, dan ging het met de amateurs wel wat beter. In die rijen was het ook niet meer wat het allemaal ooit was geweest, maar het ging in ieder geval beter dan bij de profs. Sportief hoogtepunt: een nieuw Europees en wereldkampioen schap voor At Je Keulen-Deelstra. Er werd dan ook weer heel wat af gepraat in 1973. Tussen Ajax en Ko- vacs bijvoorbeeld, toen het maar be ter leek dat de oefenmeester zou vertrekken. Hij vertrok. Tussen Feye- noord en Happel bijvoorbeeld. Hap- pel ging weg. Tussen Ajax en Cruiiff Cruijff reisde af. Tussen de KNVB en Cruijff: Cruijff kreeg dispensatie om eerder voor Barcelona uit te ko men. Tussen dr. Rolink en de Ajax- spelers en tussen wie al niet. Het vertrek van Cruijff betekende voor Ajax de komst van een wat moeilijker periode, nadat tegen Ju- ventus nog de Europa Cup was ver overd. Goed, het was geen feest daar in Belgrado-en bijna ieder een voelde zich na het bepaald niet fraaie duel de verliezer maar Ajax (ook weer kampioen) had die Cup toch maar weer. Die Europa Cup-successen zijn voorlopig voor enige tijd voorbijde Hollandse voet balsupporter staat weer met beide benen op de grond. De beentjes gingen wel van de vloer bij het boksduel Frazier-Foreman. De beentjes (nou ja, zeg maar ge rust benen) van Frazier dan. Hij ging zes maal neer in vijf minuten en kon op het canvas gaan liggen treuren over het verlies van zijn zwaargewicht titel. Mohammed Ali intussen mocht dan allang niet meer de sterkste bokser zijn, hij bleef ook in 1973 de kleurrijkste. Dat kon weer eens worden bemerkt na het duel tegen Rudi Lubbers. Ali sprak na zijn puntenzege tot het volk: "Nu hij de beste heeft gehad, kan hij 't tegen iedereen opnemen". Over naar het wielrennen. Over naar natuurlijk Merckx, die zo verrassend werd geklopt in de strijd om de wereldtitel op de weg. Felice Gimondi won, hoewel hij dat zelf nauwelijks kon geloven, en de macht van Merckx leek tanende. De Belg nam later herhaaldelijk wraak maar raakte ook verwikkeld in een doping-zaak. Zoetemelk bleek machtig in eigen land. "Joop de Ripper" stak tijdens het Nederlands kampioenschap op de Cauberg niet alleen met hoofd en schouders, maar met het hele li chaam boven zijn tegenstanders uit. In een unieke solo reed hij naar 7.20 min. voorsprong op Janbroers en Karstens. Ja, Ja, ook Karstens deed weer van zich spreken. In de (door Merckx gewonnen) Vuelta, met vier ritzege's (Karstens staak te die strijd later) en o.a. ook in het Criterium der Azen, dat hij won. Meer wielersucces was er met de oppermachtige winst van Fedor den Hertog in Olympia's ronde met de nationale amateurtitel voor Dolle Dries van Wijhe, de winst van Pij nen en Duyndam in de Rotterdam- (toch een kassucces), de oogst aan medailles tijdens de wk. Ponsteen kreeg brons en zilver, Pijnen alleen zilver, profstayer Stam pakte goud. De Wit verzilver de zijn rijden en dat zilver blonk ook voor Keetie Haage. En dan was er natuurlijk de Tour (zonder Merckx) gewonnen door de Spanjaard Ocana met adembenemende voorsprong. Zoetemelk had als vierde een ach terstand van 26.22 min. Het rad van sportgebeurtenissen, draaide snel in 73. Jan de Vries raas de op zijn motor naar zijn tweede wereldtitel in de vijftig cc klasse, Re- nate Stecher liep iets minder snel maar toch erg hard als eerste vrouw onder de 11 seconden op de 100 meter, Ceulemans deed als al tijd weer van zich spreken op biljart- gebied en Hans Vultink werd voor de eerste keer in zijn loopbaan wereld kampioen in het 47/2. De tennisprofs waren de Arabieren ver voor met boycotten: ze gingen op Nastase en Taylor na niet naar Wimbledon, dat gewonnen werd door Jan Kodes en Billie Jean King. Nas tase werd eerste in het Masterstoer- nooi en daarmee de best betaal de tennisser van het jaar Okker eindigde als tweede na een in alle op zichten "fortuinlijk" seizoenIn eigen land veroverde Hordijk de ten- nistitel. De schaakbond vierde 't eeuwfeest. Ton Sijbrands werd wereldkampioen dammen in de match van de eeuw. De damesvier van de Nereus/Am- stel/Orca combinatie roeide naar de Europese titel, Enith Brigitha zwom naar zilver en brons op de Wk in Bel grado. Waar de wereld de door braak zag van Oost Duitsland, dat vooral met Kornelia Ender naar de absolute top ging. Meer oostblok-lan- den kwamen in de kijker: Rusland weigerde na de staatsgreep in ChJli de return tegen dat land te spelen in de voorronden van het wereldkam pioenschap voetbal en Bulgarije ves tigde tijdens de EK indoor atletiek in Rotterdam twee wereldrecords (hoogspringen, 800 meter). Maar ook over het sportjaar 1973 viel weer een zwarte schaduw. De racesport eiste zijn tol. Ook op Zandvoort waar Roger Williamson verkoolde in zijn bolide. Zo wisselden rei en traditie, dra ma en blijspel, historie en primeur, hoogtepunt en dieptepunt elkaar voortdurend af in de sport, waarin meer en meer prestaties worden ge vraagd, waarin men steeds sneller wil gaan. Sneller en sneller. Alleen het jaar stoort zich daar niet aan: dat gaat (behalve in de schrikkeljaren) nog steeds na 365 da gen over de finish. PAUL DE TOMBE Drama en blijspel lliggen in el- kaars verlengde in de sport. Het werd in 1973 maar al te vaak bewe zen. Op de onderste foto in het mid den heeft de Engelse autocoureur David Purley het te kwaad met zijn emoties als hij wegloopt van de verbrande bolide, waarin op Zand voort zijn vriend en landgenoot Ro ger Williamson is omgekomen. De dramatische reddingspogingen van Purley zijn vergeefs geweest. Daarboven twee momenten van op perste vreugde. Van de spelers van Oranje, dat zich via de 00 tegen België heeft geplaatst voor de eind ronden van het wereldkampioen schap voetbal. Schrijvers, Neeskens en Mansveld (v.l.n.r.) vieren 't ge meenschappelijk. En van de spelers van het Nederlands hockeyteam, die dolblij met de wereldcup rondgaan. In dit geval zijn het Nico Spits An- dré Bolhuis en Maarten Sikking. Ook vreugde in de eigen regio, want van alle amateurclubs in Ne derland toonde zaterdagkampioen Noordwijk zich de sterkste. Na drie sensationele duels met de zondag kampioen RBC mochten de Noord- wijkse roodbroeken zich algeheel na tionaal kampioen noemen en dat werd (foto links onder) in de bloe- menbadplaats uitbundig gevierd. En tenslotte een complimentje aan het adres van sportorganisator Joop Riethoven, op de foto rechts onder met een briefje van duizend zwaaiend. Hij haalde èn de Tour de France èn Feyenoord naar Leiden, en dat mag best nog eens in de krant. LEIDEN De agglomeratie an Leiden heeft het afgelopen Jaar en flink aantal leveranciers in sport- I itels voortgebracht. De grondstof - I enschaarste ten spijt was de ener- ln het veld en in de zaal in zulke ne mate voorradig dat een impo nerend aantal "Leidenaars" zich in iet nationale nieuws fietsten, voet- •alden, basketbalden. waterpoloden in roeiden. Voor de Gr oenoor dhal, Miel Puttemans het wereld- tidoorrecord op de 3000 meter opeis- Joop Riethoven en de roeiers van Isopos floepten zelfs de schijnwer- verpers van de internationale uwsmedia aan. Riethoven werd foor enkele uren de directeur het Touroircus, dat dankzij de 'gewichtige" sportorganisator langs iO.OOO Leidenaars trok. Als Lévitan ie Tweede leidde hij de reclame karavaan door Nederland. Een triomftocht, al vond hij wel dat met Fransen zeer moeilijk is samen te «rerken: "Ik dacht dat ik zenuwlijder naar zij ziijn nog erger". Ge kleurd stond ook Joop Zoetemelk er in Leiden op. Dankzij een knap ge reden proloog op de boulevard in Scheveningen reed hij in het geel langs zijn fans. Later op de dag zou hij het "maillot jaune" al weer moeten afstaan aan Willy Teirlinck, die voor de machtsovername de ba sis legde voor het Leidse stadhuis, waar hij de sprint won. Naar de voorste sportrijen repte zich vooral ook Noordwijk, dat zich, na 't kam pioenschap bij Ter Leede te hebben veroverd, ten koste van IJsselmeer- vogels e« RBC uitriep tot de beste amateurolub van Nederland. In Spa kenburg ontstak "Kleine Stip" Ge rard Duyndam het vuurwerk met twee doelpunten. En dat terwijl hij als enige niet was meegegaan naar een trainingskamp, omdat hij tot twee uur 's nachts in zijn bar moest staan. Drie duels én een zware bles sure van Duyndam had de ploeg van interim-trainer "Grote Stip" Arie Duyndam vervolgens nodig om RBC definitief van betaalde avonturen te laten afzien. De Roosendalers konden nog wel van hun prof aspiraties blijk geven tegen Roodenburg, dat dankzij Hen- nie "Volkstuin" De Klerk ("Op de training schiet ik de ballen altijd hoog tussen de bomen door in de richting van de volkstuinen, vandaar die bijnaam") bij RVC kampioen van IB was geworden. Onder andere, door een historische overwinning op rivaal UVS. In de kampioenscompe titie debuteerde Roodenburg met 'n gedeelde tweede plaats. Een over winning op zichzelf behaalde Lugdu- num, dat in de nacht van 4 op 5 Ja nuari zijn kort tevoren in gebruik genomen clubhuis, trots produkt van zelfwerkzaamheid, door een brand zag vernietigd. Nog vóór de nieuwe competitie lieten de zelfbouwers een nieuw, zo mogelijk nog fraaier on derkomen uit de as verrijzen. Een (vreugde)vuurtje werd even eens gestookt in het huis van ASC- voorzatter Splinter, nadat zoon Douwe de illusies van het door de "zaak Bram Franken" gedupeerde DOCOS had "verSPLINTERd". Twee speen varkens moesten er aan geloven en tekenden op de van hen bekende wij ze tevergeefs protest aan. Nul op 't rekest kregen ook de tafeltennissers van Sanocel Scylla, die naar aanlei ding van de omstreden degradatie van het reserveteam uit de promo tie-ereklasse B een kort geding aan spanden. De sportieve revanche was de tweede plaats van het eerste trio in het herfstkampioenschap. Onte vredenheid al evenzeer bij de dames van Foreholte, die de hoofdklasse juist misten door een gelijkspel te gen PSV, waardoor Sittardia, dat van Beatrix alle gelegenheid had ge kregen het doelsaldo op te vijzelen, voorrang moest worden verleend. 1500 Toeschouwers benadrukten in de Vijf Meihal nog eens de toenemen de populariteit van de binnensporten Zo gaf het zaalvoetbal een stijging van 47.5% van 't aantal beoefenaren te zien en kreeg vooral basketbal meer afnemers. Bona Stars, op de avond van AjaxJuventus omge doopt tot BS Leiden, voegde zich tus sen de grootmachten, van wie Tran- sol Rotterdam Zuid pas nog voor 2000 toeschouwers werd verslagen. BS Leiden, met de nieuwkomers Reggie Royals, Butch Webster en de nieuwe trainer/coach Rob de Wit, maakte kortom furore. Als magne ten begonnen ook de korfbalclubs te werken. Leiden kreeg er naast De Danaïden een tweede micro-hoofd klasser bij in Fides Pacta, resultaat van een fusie tussen Vicus Oriëntis en Fluks. En om Leiden helemaal tot een vooraanstaande sportstad te pro moveren doken de zwemmers en waterpoloërs van De Zijl/LGB een flink aantal prijzen op uit het water. Het polozevental zwom als opvolger van het Alphense AZC de hoofdklas se binnen en de herenploeg drong door tot de a-afdeling van de KNZB- competitie. Bovendien eindigde het meisjesteam als derde in het natio naal kampioenschap. Voldoende om het na de fusie met het Voorschoten- se EVZV tot 2000 leden gegroeide De Zijl/LGB aan de Leidato-trofee te helpen. Als opvolger van Swift, dat overi gens bepaald niet uit het zadel is ge vallen, getuige o.a. de Nederlandse titel van veldrijder Cock v. d. Hulst uit Zoeterwoude. Op het parcours, van de Beekse Bergen was hij de sterkste van een selecte groep. In dat opzicht vertoont zijn prestatie wel overeenkomst met de triomf van de gewichtheffers van De Spartaan, die ook al in een klein wereldje ver toeven en daarin eveneens de gewichtigsten bleken. Traditiege trouw, zouden we willen zeggen. Van daar dat de ingebruikname van een nieuw sportcentrum van de Sport stichting tezamen met de tafeltennis sers van DOCOS vermoedelijk meer tot de verbeelding zal heöben ge sproken. In ieder geval is het een thuishonk, waar de zo lang beneden zijn stand geleefd hebbende kam pioen altijd al naar heeft uitgeke ken. Een oude droom werd slechts even werkelijkheid voor Jos Valentijn, die na zijn doorbraak op de schaats- sprint, getuige mocht zijn van het "wegdooien" van de proforganisatie ISSL. Valentijn kwam alleen in ac tie op de Haagse Uithof op 24 en 25 februari en moest toen de voor hem minder bekende lange afstand af leggen om weer als amateur in ere te worden hersteld. Op het on bevroren water vielen ook de roeiers uit de boot. Met als gunstige uitzon dering Maan, v. d. Ende, v. d. Huls en Schouten van Asopos, die in de ongestuurde vier nationaal kampioen werden, voortreffelijk draaiden tijdens de Rotseeregatta, en tijdens de Europese titelstrijd in Moskou de nationale eer nog enigs zins hoog hielden door de halve fi nale te bereiken. Toppers werden in 1973 ook de roeisters van Njöïd (tweede van Nederland op nummer vier zonder stuurman; Leimuidense zeiler Jan van Staveren kampioen in de regenboogklasse), Mieke van Doorn (hoogtesproog van 1.83 m.) en de dames-estafetteploeg van De Spartaan uit Lisse. Een lange reeks kampioe nen, die bepaald niet allemaal eendagsvliegen zijn. En dan te oe- denken dat een nieuwe groep "Leide naars" klaar staat om het estafet testokje over te nemen, zoals DIOK, Quick Boys, AZC en Gemini/Kan- geroes JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17