Stastny opvolger Fadrhonc? Y oorjaarssclioonniaa] Zuidslavisch voetbal Metsjanski in suikertoernooi alleen op kop Corrie Dixon-Ebbelaar wereldkampioene profs W OP DE FIETS BIJ SWIFT GEEN INTERLAND TEGEN SPANJE APPIE HAPPIE B.S. LEIDEN GS LETTE ALL STAR 'De bal zag rood van schaamte Recreatiescha AMSTERDAM De Nederlandse Corrie Dixon-Ebbelaar, lid van de zwemvereniging" Naarden, is uitge roepen tot wereldkampioene profs langebaanzwemmen. Corrie Dixon, die pas dit jaar toetrad tot de rijen der beroepszwemmers, is voortgeko men uit de befaamde "renstal" van Wil Bunschoten-Van Breukelen. 2 jaar geleden kwam de kleine Naar- dense voor de eerste maal in het nieuws toen zij op 5 september in de tijd van 10 uur en 43 minuten het Kanaal overstak. „Dit jaar heeft mijn man ook het Kanaal zwemmend ge passeerd, ook op 5 september en in precies dezelfde tijd", vertelde Cor rie. De Naardense zwemster verwierf haar wereldtitel met de volgende prestaties: eerste met haar man in 'n 24-uurswedstrijd in Canada, eerste bij de dames in de 40-kilometerrace op het meer van St. John en tweede in de 16 kilometerrace van Chicago achter de Amerikaanse Sandra Buc- ker. Alleen aan de oversteek van Ca- pria naar Napels nam zij niet deel omdat deze wedstrijd te snel viel na de 24-uurswedstrijd in Canada. Cor rie is de tweede Nederlandse die de ze wereldtitel won. De eerste dame was Judith van Berkel-de Nijs. Bij de heren werd de Argentijn Ho ratio Iglesia kampioen. Onze landge noot Johans Schans eindigde als der- AMSTERDAM In de voorlaatste ronde van het vijfde in ternationale suikerdamtoernooi werd definitief beslist dat dit toernooi door een Russische deelnemer zal worden gewonnen en vrij zeker ook de twee hoogste plaatsen door Russen zullen worden bezet. Metsjainski won van Mostovoy, die in het middenspel een voorpost plaat ste waarna een ingewikkelde partij ontstond door de omsdngelingstactiek die de Rus toepaste. Op een bepaald moment groeiden de moeilijkheden boven het hoofd van de Fransman LEIDEN Zondag organiseert Swift weer een trim-fietstocht. Ver trek van het clubhuis in De Waard 10 uur. Voor maandag heeft de club van Joop Riethoven een wedstrijd om l kampioenschap van Leiden voor voet ballers op het programma staan. Dat gebeurt op de hometrainer. Alle deel nemers rijden op dezelfde fiets. Aan vang van deze vorig jaar door Kees van Es gewonnen wedstrijd 11 uur. ADVERTENTIE HEDENAVOND in de Sporthal te LISSE. Aanvang 20.00 uur B S. LEIDEN tegen KINZO (Amstelveen) (met 2 extra Amerikaanse gastspelers) Toegangsprijs: f3,p.p. en werd hij slachtoffer van een com binatie. Gantwarg bereikte tegen de altijd zeer sterk verdedigende Smith een kansrijke 8 om 8-positiie, maar de Amerikaan balanceerde weer uiterst behoedzaam en de Russische kampioen kon niet meer dan een punt uit de stelling halen. Wiersma kwam alleen op de derde plaats. Zijn concurrenten speelden remise en zelf won hij van Laporta die tegen het sterke positiespel van de Fries niet opgewassen bleek. Raiba Sy tegen Hermelink en Goudt tegen Drost wa ren saaie duels die al vrij vroeg in puntendelingen eindigden. Cazemier had tegen Pershad in de opening schijfwinst behaald, maar stuitte op zoveel verzet dat de Surinaamse kampioen nog de beste kansen kreeg en de Zwitser met remise tevreden mocht zijn. In de laatste ronde speelt Gantwarg tegen Cazemier en Mets janski tegen Smith. Een gelijke aan komst van beiden is zeer goed moge lijk. In de meestergreep heeft die Sene- galees Bassirou Ba aan remise tegen Jubal genoeg om te zegevieren. Bij de jeugd is het nog zeer spannend. Clerc leidt met een punt meer op de beide Russen en in de laatste ronde ontmoet hij Novikov. Bij de dames behaalde Mikhailovs- kaja reeds de wereldtitel. Grootmeesters. Tiende ronde: Baba Sy Hermeliink 11; Wiersma Laporta 20; Mostovoy Metsjans ki 0—2; Smith Gantwarg 1—1; Cazemier Pershad 11: Goudt Drost 11. Stand: 1. Metsjanski 16 pnt; 2. Gantwarg 15 pnt; 3. Wiersma 13 pnt; 4. 5. en 6. Smith, Drost en Baba Sy 12 pnt. Meestergroep. Achtste ronde: Ma- quet Bassirou Ba 02; De Jong Traore 11; Jubal Babiali 02; Gregoir Dallinga 11; Teer Roozenburg 1—1. ZATERDAG 29 DECEMBER IJ WENEN In Oostenrijkse kranten is gisteren Leo pold Stastny, coach van het nationale elftal van dit land, genoemd als opvolger van zijn Nederlandse collega dr. Frantisek Fadrhonc. Stastny, die er met Oostenrijk juist niet in slaagde zich voor West-Duitsland te plaatsen (de beslissingswedstrijd tegen Zweden ging verloren met 12), zou overigens nog concurrentie hebben te duchten van Ernst Happel en Elek Schwartz. Leopold Stastny heeft toegegeven een aanbieding van de KNVB te hebben ontvangen. De Oostenrijker heeft evenwel medegedeeld dat hij op verschillende punten meer dui delijkheid wenst. BELGRADO Als onderdeel van het Zuidslavische maat schappelijke leven is ook de voetbalsport niet ontkomen aan de zuiveringsacties waarmee de regering Tito zestien maan den geleden een begin maakte. Het merendeel van de voetbal officials op club- en bondsniveau kon zich het afgelopen jaar voegen bij de duizenden die uit de communistische partij wer den gestoten. En het einde van de zuivering is vooralsnog niet in zicht. Afgelast De vriendschappelijke voetbal wedstrijd Spanje-Nederland, dae voor 30 januari op het program ma stond, gaat niet door. Aange zien de Spanjaarden nog een be slissingswedstrijd moeten spelen voor een plaats in de eindronden van het wereldkampioenschap te gen Zuid-Slavië, is het voor hen zeer moeilijk geworden eind janu ari tegen Nederland uit te komen. De Spaanse bond heeft de KNVB gevraagd de ontmoeting te annu leren. De Nederlandse Voetbal bond is op dit verzoek ingegaan. Er worden pogingen ondernomen een andere oefenwedstrijd voor het Nederlands elftal, vermoede lijk op een andere datum vast te stellen. O De Zwitser Rudi Redisdorf heeft een miljoen dollar (2.8 mil joen gulden) geboden aan de Bra ziliaanse club Flamengo om in ternational Paulo Cesar naar Eu ropa te krijgen. Deze laatste heeft herhaaldelijk verklaard er veel voor te voelen in Europa te gaan spelen. Volgens de Braziliaanse wet zou hij bij 'm eventuele over gang vijftien procent van de transfersom krijgen. Helio Mau- rioio, voorzitter van Flamengo, weigert vooralsnog het bod van de Zwitser serieus te nemen. Transfers S t eekpenin i n ge n Stand: 1. Bassirou Ba 12 pnt; 2, 3. en 4. De Jong, Traore en Teer 10 pnt. Jeugdwereldkampioenschap. Negen de ronde: Novikov Jansen 20; Korenevski Clerc 11Sedlacek Bergo 11; Bhailtal Lesnes 02. Stand: 1. Clerc 14 pnt; 2. en 3. Korenevski en Novikov 13 pnt; 4. Jansen 11 pnt. Wereldkampioenschap dames. Ne gende ronde: Brose Sbepanova 02; Mi'khailovskaia Graas 20; Van Zetten Barras 11. Stand: 1. en wereldkampioene Mik- hailovskala (SU) 15 pnt; 2. Stepa- nova 12 pnt; 3. Barras 11 pnt. Bedroevend Ook veel coaches verdienden veel meer dan het door de bond voorge schreven maximum door middel van onwettige tweejarige contracten en bonussen. Die werden in vele geval len betaald door noodlijdende clubs Zondagavond 30 december 1973 tegen 5 MEIHAL. 20.30 uur. I Aangeboden door JAFFADRINK Drie dagen voor het verstrij ken van de transferperiode doen Franse clubs verwoede pogingen de rangen te versterken. Laurent Pokou, een 26-jarige voetballer van de Ivoorkust, is gecontrac teerd door Rennes, Jacques Verg- nes, die in drie en een half jaar 73 doelpunten voor Olympic maakte, gaat naar Bastia in ruil voor de Nieuwcaledonir Mare Kanyan. Paris FC heeft zich ver sterkt met de van Ajax afkom stige Heinz Schilcher. Hugo Cu- rioni gaat van het Argentijnse Boca Junior naar Nantes en de Israëliër Mordechai Spiegler stapt van Paris FC over naar Paris Saint Germain. 9 FC Utrecht moet semi-prof Jan van Belzen binnen 72 uur overschrijving verlenen naar zijn oude club Elinkwijk. Doet FC Een door de regering ingestelde commissie van onderzoek is bezig een witboek samen te stellen over de corruptie van voetballers, scheids rechters, officials, voetbal-, partij en regeringsfunctionarissen en za kenmensen. De voorzitter van deze commissie, Branislav Perovic, ver klaarde: „Veel vooraanstaande men sen zijn betrokken bij de schanda lige toestand van ons voetbal. Een grote voorjaarsschoonmaak kan ech ter nog altijd een gunstige uitwer king hebben". *- Naast het dammen handelt de Senegalees Ba ha Sy i kralen en amulettendie hij voor de koop lustigen hij het damhord heeft geëtaleerd. Volgens de commissie zouden Zuid slavische officials in 1971 hebben ge probeerd het toernooi om de Europa Cup voor landenteams naar hun hand te zetten dcor middel van steekpenningen. In eigen land heeft de omkoping epidemische vormen aangenomen. Er blijkt een lijst te bestaan met de tarieven voor een door de scheidsrechter bewerkstel ligde overwinning. De prijs daarvan lag tussen de 5600 en 8400 gulden, met een toevoeging van 1600 gulden voor elk doelpunt dat de winstmarge vergrootte. Vier Zuidslavische top- arbiters, onder wie Milivoje Gugu- lovic die dit jaar de Europa Cup I- finale tussen Ajax en Juventus (10) leidde, zijn al op non-actief gesteld. Dat gebeurde omdat zij spe ciale gasten waren van Spartak Su- boti tijdens een vorig jaar gespeelde promotiewedstrijd voor de eerste di visie. Zij kregen toen geschenken waaronder kostuums en bontmantels voor hun vrouwen ter waarde van zo'n 8500 gulden. Die werden hen aangeboden door een plaatselijk kledingbedrijf. Utrecht dat niet dan riskeert de club een dwangsom van 10 mille te moeten betalen. Dit bepaalde de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mi'. V. J. A. van Dijk, gisteren in een kort geding dat Van Belzen tegen FC Utrecht had aangespannen. Na twee jaar semi-prof te zijn ge weest wilde Van Belzen weer als amateur terug naar Elinkwijk omdat het nieuwe contract dat FC Utrecht hem aanbood aan zienlijk ongunstiger was dan het oude. FC Utrecht dat meende de transfer op grond van KNVB- bepalingen te moeten tegenhou den, had gesteld dat Van Belzen als amateur ook bij FC Utrecht terecht kan, omdat die club ook nog een dozijn andere amateurs telt. Prof. van Dijk zette echter het KNVB-reglement buiten spel. Hij meende dat in dit geval de KNVB-regels niiet opgaan, doch alleen de bepalingen van het nor male Nederlands arbeidsrecht van toepassing zijn. dankzij door plaatselijke onderne mingen verstrekte middelen. Het be droevendste geval, volgens de com missie, geldt Boris Marovic. Deze trainer ontving voor een tweejarig contract by eerste divisie midden moter Bor, die gemiddeld 3500 toe schouwers per thuiswedstrijd krijgt, een transfersom van bijna 38.000 gul den plus het maximale Zuidslavische salaris van 1400 gulden per maand, aangevuld met winstpremies. Zwijggeld Weinig clubs, ook niet de topteams Rode Ster, Pairtizan Belgrado en be kerwinnaar Hajduk Split, hebben kans gezien buiten de beschuldiging te blijven van de massale verkrach ting van de reglementen door illegale betalingen voor transfers of winst premies. Partizan en Rode Ster zouden in het geheim Zuid-Slavië onder el kaar hebben verdeeld, elke vereni ging had daarmee zijn eigen invloeds sfeer van waaruit zij jong talent kon aantrekken. Volgens de reglementen mag elke club dat slechts doen met Jeugdspelers uit de eigen omgeving. De clubs die door dit systeem hun talent zagen opgeslokt kregen zwijg geld. De vroegere vice-voorzitter van Sloga Kraljevo staat terecht wegens het mishandelen van de clubsecretaris die het niet eens was met de ver koop van een jonge speler aan Voj- vodina Nov Sad. Sommige teams zijn inmiddels gestraft. Partizan, in 1966 finalist in EC I, kreeg zes punten ln mindering na het verrassende ge lijke spel (22) tegen Bor, waarmee deze laatste club behoed werd voor een bijna zekere degradatie. Als tegenprestatie beloofde Bor zijn beste aanvaller de jeugdige linksbuiten Bora Djordjevic aan Partizan af te staan. Twee andere gestrafte ploe gen zijn Vardar (uit Skolpje) en Spartak Subotica. Tegen het eind van de competitie 1972-'73 ve Vardar een overwinning vai aan Spartak om te trachten d ste van degradatie te vrijwaren Slavische kranten zeiden na van deze wedstrijd dat „de ba zag van schaamte". Tweede club Napredak kreeg dit seizo punten in mindering. De vere had 28.000 gulden uitgegeven a lerlei zaken die scheidsrechters mate leuk vonden. De commissie heeft beslist c rapport voordat het gepub wordt eerst moet worden g keurd door de voorzitter v Zuidslavische voetbalbond, DavkovDaardoor wordt onder sportjournalisten gespet dat de werkelijke grootte van t ruptie wel eens omvangrijker e stiger zou kunnen zijn dan voorzichtig wordt veronderstt WARMOND Het ree schaatsen op de Uithof in de mondse IJsclub zo goed bevallt er twee nieuwe trips naar het se schaatscentrum zijn uitge ven. Liefhebbers die op 4 of 11 ari mee willen met de WIJC i zich cóór 2 januari melden bij Bentem, Dorpsstraat Warmon beide avonden vertrekken de i tieschaatsers om 19.20 uur uit mona. Waterski De Nedei kampioene Willy Stahle heeft Mexicaanse plaats Tequesqi bij internationale waterskiwi den de slalom gewonnen. Zij in totaal 21 boeien. Ex-Ajacied Heinz Schilcher zet de hand tekening die hem voor 30 maanden aan de FC Paris verbindt. Naast hem zijn nieuwe voor zitter Roger Guot.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 16