Zaten we gezellig, waren we tevree? BOO,re mi... Super ewestvorming: twee zieken n een bed Walsen met Kret [ERDAG 29 DECEMBER 1973 Leiden aan 1973 begon was zwembad, geen geld en geen teergarage. Gelukkig echter had raad een heel jaar om daar wat te doen. de publieke tribune en in de bak neuriede men zachtjes: lopig aJitten we hier gezellig, orden wc ook tevree? het begiaa van dit bewogen Jaar len de rooie straatkat, de wel- confessionele huiskat en de dofte liberale poes van zeer goe- uize elkaar in de raad voortdu- fikse katten uit ka de raad. In holst van de nacht hielden ze burgers uit de slaap door iet gekromde rug en luid sis- miauwend dn de haren te en. as even rustig toen de def- liberale poes een beetje naar >oie kater begon te lonken. Na- lijk OLIEBOLLIGE TERUGBLIK OP 1973 IN LEIDEN DOOR HANS MELKERT EN BERT VAN DOMMELEN dat gril kon er uit deze flirt nooit blijvends groeien. Maar toch de bandeloosheid van de dochter de baron en de freu- lie iets hoogs waren in Den grote zorgen. En dus kwam er strenge oppasster om het Leidse het gareel te brenge straatkater echter w; de flirt bepaald krols gewor- Links en rechts ging hij op zoek aardige vrouwtjes. Zo toog hij de welgedane katholieke poes. hadden zijai ouders, die of andere kabinet den, hem aangeraden. Die had- een verhouding aangeknoopt paar confessionelen, en rie- enthousiast: „Je beste vrien- litten bij de gelovigen". De Leid- aatkater spoot dus wat 4711 ach- ging op pad, vervuld erotiek, en ook wel een beetje eigenbelang. „Want", met die katholieke ben ik sterk genoeg len voor het zeggen te krijgen", lovige poes keek echter zeer toen die rooie kater, die altijd zo had zitten pesten, nu lief kwam doen. Geloof orltte zij niet aan zijn liefdesver- ag, hoop dat de kater een goede ,-oor haar zou zijn koesterde •t en tot liefde voor 't huwe- iat de rooie kater (zogenaamd het oog op de politieke duide- iüiïid) eiste, was zij niet bereid. 3,-evendien was ze net bezig te bouwen met twee chris- vrienden. Als voorstandster a open huwelijk wilde ze voor ee ook een plaatsje inrui- ls ze al met die rooie straat- ia zee zou gaan. Dat leek de kater niks, want met die chris- joiagens laad hij zelfs zonder met ze getrouwd was al ge- idat de rooie kater toch wel wilde hebben zocht hij door, en tenslotte hij drie kleine poesjes in verschillende tinten rood. Een cratische, een vredelievende adi'kale. Er zijn inmiddels vast ende trouwplannen. Overigens in de kleine poesjes wel laten geëmancipeerde i ;ijn. En omdat de rooie straat- volgens hen nogal autoritair 0 ibben ze besloten om hom krach- bundelen, opdat ze samen kunnen strijden voor Groenoord—AH. Sommigen za gen het in 1973 al voor zich, die kleine wijziging in de lichtrecla me van de Groenoordhal. Politie ke leiders in deze stad spreken •nog over vergevorderde onder handelingen, maar het geheugen van Albert Heijn zelf bleek min der vers dan zijn op deze manier aangeprezen waren. De super- kruidenier ontkende tegenover 't gemeentebestuur zelfs contact te hebben gehad met d!e redactie van doit dagblad over de ze zaak. Van ons voor hem: de premie van het jaar. Wilt u ze gels? Geen supermarkt dus in de Groenoordhal. De middenstaiad koia na het afwenden van dit "ge vaar" het vizier meteen op Leider dorp richten, waar de Bijenkorf plannen heeft. Geen supermarkt, maar wel supersterren. The Os mond Brothers. Een superschool reis van een meisjesinternaat. Ontroerend en lief, afgezien van een enkel vechtpartijtje, als iemand niet "op Donny" bleek te zijn. Er gingen er vierhonderd "down" vóór uitsmijter "Down by the lazy river". "Crazy horses" in een hal, die wel gek bezit lis voor een stad, maar het getrappel van paarde- voetjes aoiet 'kent. Vis noch vlees: geen echte evenementenhal, geen typische sporthal, geen onderko men voor een grote veemarkt, 'n Hap ruimte, maar niet groot ge noeg voor de overneming van de Rotterdamse veemarkt. Als die komt. Het nieuwe jaar en Utrecht zullen het leren. De komende concurrentie tussen Leiden, en Utrecht 'heeft zelfs een forse vier- kolommer gehaald in het Refor matorisch Dagblad. En dat is tets heel anders dan "Muziek Expres", waarin de Groenoordhal in verband met de Osmonds prijkte. Gelukkig zon der de 'beroemde foto met die ene 'koe in die hap ruimte. De Engel se manager van de Osmonds kreeg die foto wel. Hij vloog verontrust over en viel met zijn neus iin de boter van een gezellige beurs. Daey Ouwens mag toch ook wel- eens geluk hebben.De Osmonds redden hem van het imago van directeur van een hal, waar niks doorgaat! Hoe dat komt? Vraag 't de wethouder, in wiens portefeuil le de hal steekt (je zult ermee rond moeten zeulen). Lij ten weet van niets. Dat gebeurt hem naeer. Maar het schijnt een poli tiek schijnspel te zijn. Onlangs, verklaarde 'hij, dat hij wel doet alsof hij van niets weet, maar dat hij het d'an wel weet, maar niet kan vertellen, dat hij het weet, weet je wel? 't Is maar, dat u het weet. invloed van de vrouw huwelijk. lijkt al met al, dat er het 'raad al heel wat werk is verzet op in mei 1974 worden gehouden. Daar- amoureus terrein. Lijkt, want in fei- na zal blijken wie er met een kater te zijn we pas in het stadium van blijft zitten, en wie er vier jaar aan het voorspel. Op de verkiezingen, die wie katten zal geven. Natuurlek kende Leiden in 1973 ook lichtpunten. Er kwam een nieuwe regering, die het beste voorhad met de mensen die het het moeilijkst heb ben. Dat moest die regering ook wel, want het stond in haar verkiezings programma. En omdat Leiden veel mensen heeft die het moeilijk hebben, besloot die regering de patiënt Leiden met voorrang een pijnstillend spuitje te geven. Zo kwam er geld waarmee we wat werklozen een tijdlang aan het werk konden zetten. „Als jullie nou de schouwburg opknappen, zorgen wij voor geld", zei de minister (niet die van CRM, maar die van Sociale Zaken). Wim Kan, het tweede licht (punt) in Leiden, maakte er deze wrange grap op: „Als de werkloosheid het hoogst is, is de schouwburg nabij". Binnenkort zitten we daar dus weer gezellig, en zijn die paar theaterbezoekers in elk geval weer tevree. Paniek in 1973: de BOO is los! Bange vraag in de gemeentekring wie gebruikte de sleutels uit het Leid se wapen? Hoor het beest eens brul len! Het ovei-stemt de leeuw, waarop het stadhuis steunt. Topsong uit 1973 (op de wijs van „In een blauwgeruite kiel")In een grijs gestreept kostuum, BOO-jo, BOO-jo, BOO-jo Milieuzorg in 1973 Een BOO(m) opzetten. Raadsbesluit van 1973: De toon ladder wordt veranderd in BOO, re, mi, fa, sol, la, si, BOO. Alleen Roel In 't Veld kan geen wijs houden. Hij zingt alsmaar BO .O. Zegswijze uit 1973: Bar en BOOs. De drank van 1973: BOOl. En de heilwens, waarmee je het drinkt: BOOst. Even uitleggen voor de mensen die een BOOn zijn als ze dit snappen. BOO is de begeleidingscommissie or ganisatie onderzoeken. Die gaat uit van de gedachte „Morgen wordt 't beter" met bestuur en ambtelijk ap paraat. Dat moet u als bestuurde ge woon aannemen. Er wordt dagen lang vergaderd, de encyclopedüe zal onder de letters BOO 96 delen beslaan. Voor het welzijn van ons, onze kinderen en onze kindskinde- Nou weet u het helemaal. Het moet u zo duidelijk zijn als de pa pieren gedachtenwereld van BOO, waarvan lukraak een voorbeeld Aan de vorengenoemde voorwaar den kan slechts worden voldaan als het totale besturingsproces zodanig wordt gestructureerd dat de beleids cyclus in de vorm van formulering van doelstellingen, het uitwerken van programma's gericht op het ver werkelijken van deze doelstellin gen, de budgettering van deze pro gramma's, vervolgens de uitvoering van de programma's en tenslotte de evaluatie van de bereikte resultaten aan de gestelde doeleinden, daad werkelijk gestalte krijgt (uit het pre advies „Gecentraliseerde of gedecen traliseerde besluitvorming") BOO-BOO Ook toen er in Den Haag nog geen Sinterklaas was, die een voorliefde voor arme kindertjes had, kreeg Lei den al extra kadootjes. (Alleen als het zlich keurig gedroeg, natuurlijk). Nu er echter een Sint is die gek is op arme kinderen, heeft het extra geschenkje (dat heet in Haagse taal natuurlijk anders: aanvullende uit kering) ons nog niet bereikt. Dit stemt ons somber. Want toen we aan 1973 begonnen hadden we al geen geld, zoals aan het begin van dit \erhaal te lezen staat. En het is allang 5 december geweest. We zul len maar gewoon doorgaan met ons schoentje klaar te zetten, want het staat er zo gezellig. Voorlopig eten we een boterham met tevredenheid. De actie tierde weer welig in Leiden. Vooral bewoners van oude en slechte huizen tierden in brieven naar deze krant dat het 'n schande was dat er voor hun helemaal niks gebeurde. Sommi ge briefschrijvers vonden 't voor al erg, dat de gemeente helemaal niet aan „begerlijding" deed. De grote opperhoofden in Den Haag deden daar wèl aan. Zij stuurden eerst Marcel van Dam, een wat mollige, goed in het PAK zittende staatssecretaris, die uit voerig vertelde wat huurders nou precies wel en niet moesten dqen. Later kwam de nog veel mollige re. maar niet zo goed in het (spij ker) pak zittende warme bak ker Jan Schaefer uit Amsterdam, die wat minder praatte, maar wat meer gaf. Hij maakte, dat Leiden 52 huizen in de Ververstraat kon opknappen met flink wat gelde lijke steun van het rijk. Dit was overigens maar een begin, zei hij. Dat hadden de Leidenaars zelf ook al begrepen, want als dit al het einde zou zijn, zouden heel wat Leidenaars een einde loos leven hebben. Er kwam nog een belangrijk man uit Den Haag naar Leiden: mr. Vrolijk, de Commissaris van de Koningin. De raad stelde hem een boel vragen, waarop hij soms ook wel een antwoord wist. Wist hij het niet. dan zou hij het la ten navragen, want hij kon toch ook niet alles weten. De Leidse nood heeft dus nu de aandacht van het provincie bestuur. en als dat Zich erover gaat buigen is dat. zoals we in Leiden horen te weten, „einde- liden en Den Haag op één kus- daar slaapt Wassenaar tus- En daaa moet u Wassenaar :t zien als de duvel, maar als dame, die ïoiet weet aan wie haar gunsten moet schenken, is overigens niet de achter van de tekening, die niets et een liefdesnestje gemeen left, eenvoudig, omdat er in het iderwerp, de gewestvorming in regio, nauwelijks genegen lid te bespeuren valt. tekening is een uitvloeisel van uitspraak-van-het-jaar over westvorming. Voorzitter Ko- ingsveld van de Kamer van oophandel maakte 'm. Leiden Den Haag in één gewest, zei dat zijn twee zieken ha één Die richting van samenwerking, ikt niet schadelijk voor de buren lu de patient Leiden, maar dat iu best eens anders kunnen uit- illen Die buren, vooral de klein- worden zelf ziek of gehandi- t en gaan tenslotte dood. Of et u Zoeterwoude, Warmond en alkenburg zelfstandig blijven tstaan in een stadsgewest Den met de residentie als hoofd- agen en Leiden als bijwagen zo'n pen tram van vroeger, waar je de tocht zit. lui'tenwijk amen in een ziekbed is vast niet azellig. Samen naar de bioscoop aar die hebben ze niet in tegstgeest, al tilt men daar niet vaar aan de centrumfunctie van eiden. Soms denk Je: zouden ze Oegstgeest in het diepst van je hun hart vinden, dat Leiden een buitenwijk is? Samen in een commune, dat is een beter idee. De commune-ge dachte raakte overigens een beet je "out" in 1973 en tussen de elf gemeenten in deze regio, die vijf Jaar geleden een poging deden sa- meia te gaan wonen, is de ge dachte eigenlijk nooit "in" ge weest. Daar is een aantal redenen voor. Vanuit de dorpen gezien heeft Van Aken een te grote mond. Dat is niet persoonlijk bedoeld maar als vertegenwoordiger van de on der-vertegenwoordigde progressie ve krachten is hij de Leidse smaakmaker van de commune ge worden. Veel meer dan Vis, die al tijd een beetje doet denken aan Frits v. d. Water, de vriend van "Bram van de commune", Paul van Vliet's inmiddels over leden creatie. Frits en Vis heb ben gewoon de verkeerde ketting Rijnsburg Vanuit de stad gezien heeft de commune te weiaaig om het lijf en zal het ook nooit een sterk sa- menwoningsverband worden. Ze zijn met veel pijn en moeite met zijn elveia bij elkaar gebleven, maar het huis staat wel op in storten. En dan staat het commu nehuis ook nog in Rijnsburg, en vindt u nou Rijnsburg een plaats voor een commune? Ze zijn er gastvrij hoor, dat wel. Royaal koek bij de koffie (kun Je aan 't ene magere koekje bij de tweede kop koffie in Leiden toch zien, dat in een arme gemeente zit) en een borrel toe, waai-bij ook uit een ander vaatje wordt getapt, dan de frisdrank-orgie, die 't Leid se stadhuis overspoelt als het laat wordt. Weet u waarom Rijnsburg geko zen is voor de commune-bijeen komsten? Omdat de deelnemers autohaters zijn. Nee, geen mensen op een witte fiets. Ze haten de auto's van anderen, die in cen trumstad Leiden altijd de hunne in de weg staan. Dat verkeersbeeld werkt ook een beetje vei*der door. De rode kleur van het boekje, waarin de ïaieuwe spelregels zijn verpakt, is niet het rood, dat je kimt associëren met progressief, maar met een stop licht. Dat licht is steeds rood ge bleven voor de Leidse vrachtwa gen, die als een doordouwer wordt beschouwd, die denkt altijd voor rang te hebben, terwijl de mees te personenauto's van de dorpen toch duidelijk van rechts komen. De Leiderdorpse volkswa gen niet. Die rijdt achter de Leid se bedrijfsdaf aan en de bestuur der is zelfs bereid een duwtje te geveia. De Oegstgeester limousine houdt liever oranje knipperlicht, en de mensen, die de Katwijkse viswagen besturen, maken het het bontst. Van deze kant is altijd aangedrongen op nieuwe verkeers regels. Die zijn er in de vorm van het rode boek gekomen met weg lating van alles, wat de zeekan- ters niet welgevallig was, en nu willen ze daar eerst gaan praten, wat er met de nieuwe verkeersre gels gedaan kan worden. Maar de benzine is schaars en er is alle kans, dat het gewestver- keer plat gaat in 1974. Het wach ten is op een machtigingswet van de regering ook op dit gebied. Maar de verwachtingen zijn niet zo hoog gespannen. "Den Haag", zou met het opleggen van gewest vorming willen wachten tot pa sen en pinksteren op één dag val len. Een aanvulling op Wim Kan: Voorspeld is, dat in 1974 een groot politicus die zich sterk heeft gemaakt voor gewestvor ming, zal overlijden. Jongens, maak Je geen zorgen. Dat kan nooit bij ons zijn. Het zou wel gek gelopen moeten zijn als Leidens strijdbare verkeers wethouder Kret er niet in geslaagd zou zijn een hoofdrol voor zich op te eisen. En van lopen houdt men in Leiden volgens milieu-voorvechters al niet zo, laat staan van gek lopen. Dus was Kret bijna voortdurend op de barricaden te vinden. En mocht het op het Leidse slagveld wat al te rustig worden naar zijn zin, dan toog hij ijlings naar Israël, waar heel wat meer te doen was. Daar stapte hij in een grote (vervuilende) vrachtautomobiel om (Leidse?) ka zen rond te rijden. Opgetogen naar het thuisfront schrijvend dat hij -nu eens overal kon komen waar hij wil de, zonder dat allerlei binnenstads- de vermanende vinger Kret bleef niet lang weg, want de stilte die hem had doen besluiten naar Israël af te reizen, bleek een voorbode te zijn geweest vaia een ïaieuwe storm. De bewoners van de Lange Mare waren heel boos op hem, omdat hij zonder het even te laten weten hun parkeerplekjes had laten weghalen. Door deze kwestie dreigde zelfs een motie van wantrou wen. Vol zelfvertrouwen wachtte Kret Zolang de Pieterskerk er nog staat, zal er naar het zich laat aan zien ruzie blijven over wie het mo nument nou moet onderhouden. Ge lukkig is er een troost: als we maar gewoon doorgaan met ruziemaken zakt het ding vanzelf wel in elkaar. Dat bespaart ons dan weer een hoop sloperskosten. Dus we houwen 't gezellig en we blijven steeds tevree. er een hele avond op. De motie kwam echter niet. Kret hoefde overigens maar één keer naar het midden-oosten. De rest van 't jaar hoefde hij ziich in Leiden niet te vervelen. Daar zorg de hij zelf trouwens wel voor. Door burgers inspraak te geven bijvoor beeld. Al beweren mensen die de problemen rond de herprofilering, van de De Sitterlaan van nabij heb ben gevolgd soms, dat de burgers op Krets bandje alleen teksten mochten inspreken die Kret welgevallig wa ren. De rest. zo zeggen zij, knipte Kret er na afloop van de opnameia weer vrolijk uit. Dat zeggen meer mensen in Leiden. De Werkgroep Fiets bijvoorbeeld, die een mooi plan wrochtte om de wielrijder in de Sleutelstad de kans te geven zich buiten de auto-geva renzone voort te bewegen. Kret vond dat een goed idee, zei hij tegen de Werkgroep. Hij was er zelf ook al opgekomen. Alleen vond hij, dat we niet overhaast te werk moesten gaan. En na dit te hebben meege deeld, stapte hij weer in zijn auto. De laatste tijd echter heeft de ver keerswethouder het niet makkelijk. Want hij mag dan een wals hebben om straten mee te asfalteren, het nieuwe D'66-raadslid Will van Roo- yen heeft ook een wals. Een milieu- wals, die met trappedalen wordt aan gedreven. En oh, wee als Van Rooyen Kret op een (geasfalteerde) weg voor zijn rollend materieel krijgt. Dan zal Joop Walenkamps tekening bittere waarheid worden voor Kret. Misschien kan Will overigens wat minder rondjes per minuut gaan pe daleren. Als Je tegenstanders van Kret moet geloven namelijk, zal de wethouder binnenkort toch zonder werk zitten, dankzij de oliecrisis. Want voor wie moet hij dan nog we gen maken? Voorlopig echter zit Kret op het stadhuis nog gezellig, en glundert hij tevree. Als Leiden aan 1974 begint is er geen zwembad, geen geld en geen parkeergarage. Gelukkig echter heeft de raad nog tot september om daar wat aan te doen. Voorlopig zitten we nogNou ja, is het hier nou wel zo gezellig?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15