EIDSCH DAGBLAD Olielanden per januari zullen prijzen verdubbelen tardgas stra waakt vandaag Huur nieuwbouw minder omhoog Aan de pomp ca. 4 cent E'fijne feestdagen alle goeds voor 1974 Honig en Turkstra uit de beschuit van der velde Citroen ^NDAG 24 DECEMBER 1973 f OPGERICHT I MAART I860 No. 34205 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bewolkins algemeen veel bewolking, plaat- en overwegend droog weer. matige wind. In hoofdzaak |ke richtingen. Min. temp. tks 2 graden, maxima rond 5 (Opgemaakt te 9.00 uur) 18 unr; onder: 17.31 «er te Katwijk te 3.43 en 1 agwater te 11.58 uur. Noodtoestand in watersport HAAG/ROTTERDAM Een vitale puniben van het aard- wordt sinds dit weekeinde ex- bewaakt. De waakzaamheid geen verband met eventueel rwachten terreurdaden, zo heeft lijksvoorlich tingsdienst vanoch- meegedeeld. De verscherpte be- wordt uitgevoerd door de olitie en de marechaussee, die bijgestaan door de gemeente- Er zijn geen militairen bij tken. heeft de extra bewaking voor gesteld omdat er tijdens de lagen minder mensen aanwezig de verschillende punten, schijnlijk zal de strengere be- g tot 2 januari duren. Het tepunt ligt onder meer bij het askoppelnet in IJsselmonde, ook extra bewaking bestaat de chemische industrieën in lotlek- en Europoort-gebied. De /an het aardgasstation het Dijkje in Rotterdam ne- 9teekproeven onder de automo- die langskomen. Zij moeten «.pieren laten zien. esident van ngladesj etreden DELHI (AP) De president langladesj Aboe Sazeed Choed- vamdaag afgetreden om weer het actieve politieke leven terug meldt radio Bangladesj. voorzitter van het parlement, mmed Ullah, is als plaatsver- ud president beëdigd, aldus de w Delhi beluisterde radio-uit- aftreden werd bekendgemaakt n haastig belegde persconfe- ln Dacca, aldus de radio. chtverlichting i de winkels g aanblijven HAAG Winkels mogen achtverlichting aanhouden. Het echter verboden 's nachts de ige etalageverlichting te laten Dit heeft een woordvoerder et ministerie van Economische vanochtend meegedeeld, nachtverlichting is toegestaan veiliging van de winkels moge maken. De controle van de op het verlichMngsverbod zal pig nog een waarschuwend houden. Het spook van de energiecrisis waart in vele sectoren rond. Eén daarvan is het watersportbedrijf. Importeurs en handelaren klagen steen en been: „Er wordt geen boot meer verkocht. Er is sprake van een noodtoestand". Verschei dene directeuren vrezen al, dat ze hun bedrijf zullen moeten sluiten. Ook de bouwers van grote tan kers zijn weinig verheugd over de oliecrisis: „De reders kijken de kat uit de boom" PAGINA 7 Kerstmis in de kerken Kerstmis in radio CRISIS... OF NIET? Herinneringen Het televisiecommentaar voor een maal achter in de krant PAGINA 19 En dan de sport. Zes pagina's. Van hier (onze regio) en daar. Zo won Ajax met 30 van Roda 20 PAGINA'S JC, maar desondanks w sale fluitconcerten ei boe-geroep het loon vo< formatie. Die in een grauwe par tij de gordijnen voor het op goed voetbal uitkijkende raam te snel dichttrok. Rivaal Feyenoord zege vierde met dezelfde cijfers. Over pover NAC, dat biy was dat de Rotterdammers het by de 30 ruststand lieten. Wat povertjes was ook de belang stelling in Heerenveen voor de schaatsinterland tussen Neder land en Noorwegen, al waren er meer kijkers dan bij de profwed- stryden van de WISO en lyken de amateurs op weg nieuwe „schaats- namen" te vestigen. Nederland won de interland met gering ver schil; Piet Kleine werd eerste in het algemeen klassement. Tot onze grote spijt staat er een fout in een van de puzzels van onze kerst prijsvraag, en wel in num mer 2, de grote rekenpuz- zel. I* het quotiënt van de deling, het uiterste rechter getal van de opgave, ont breken na de letters MIS twee punten. Dit quotiënt moet dus luiden: MIS Uit de omschrijving van de opgave is dit overigens wel op te maken, zodat de echte puzzelaar wel achter deze fout kan komen, maar niettemin is het een bijzon der storende fout, waar voor onze excuses. TEHERAN De olieproducerende landen aan de Perzi sche Golf hebben de prijzen van hun olie ruim verdubbeld. De nieuwe prijs gaa/t in op 1 januari. De sjah van Perzië heeft dit gisteren na een bijeenkomst van de zes staten aan de Perzische Golf die olie voortbrengen (Perzië, IrakSaoedi-Arabië, Koeweit, Aboe Dhabi en Kwatar) be kendgemaakt De officiële prijs wordt 11.60 dollar per vat (was 5.11 dollar). Over het geheel genomen zullen uiteindelijke kostprijs vloeit voort, de kosten van levensonderhoud, uit belastingen in de verbruikslan- die als gevolg van de olieprijsverho- den, afleveringskosten en verwer- gingen van oktober al met één pro- kingskosten. Als gevolg van de Jong- cent waren gestegen, door de nieuwe ste maatregel zal de benzine op- verhoging met nog eens twee procent nieuw een cent of vier in prijs stij- stijgen. Voor de consument zal de gen. verdubbeling van de ruwe-olieprijs, De zeven andere landen van de uit overigens geen verdubbeling van de dertien landen bestaande organisatie LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City-Ring), bij molen De Valk. LISSE Kanaalstraat - Heereweg 5LES EN DANSAVONDEN ZIE KLEINE ADV.) i LE1DSCH g£ DAGBLAD ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 8 januari 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. idres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop zonder postzegel) sturen san Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG Twee ondernemin gen, de Kon. Scholten-Honig (met de voormalige Coop en Varopabe- dryven) en Turkstra zullen zich uit de beschuitsector terugtrekken. Dit in het kader van de herstructurering van de beschuitindustrie. De werknemers van Turkstra (69 man) zullen naar Kon. Verkade gaan Voor de 31 werknemers van Schol ten-Honig wordt herplaatsing binnen de branche gezocht. Aldus het Hoofd- produktschap voor akkerbouwpro- dukten. Reeds hebben enige beschuit fabrikanten gezegd behoefte te heb ben aan vrijkomende vaklieden. olie-exporterende landen (Opec) hebben al aangekondigd dat zij hun prijzen bij die van de Golfstaten zul len aanpassen, wat betekent dat on geveer 85 procent van de wereledex- porten aan olie de nieuwe prijs zal krijgen. De sjah van Perzië voorspelde een periode van soberheid voor de geïn dustrialiseerde landen, die afhanke lijk zijn van olie uit het Midden-Oos ten. Maar, zei hij, we moeten de ver antwoordelijkheid nemen voor het helpen en ontwikkelen van de arme landen in ie wereld. Dit zou de geïndustrialiseerde landen van die verantwoordelijkheid ontheffen. Hij stelde voor dat de olieproducen ten een deel van de enorme opbreng sten afdragen aan een internationaal fonds of bank. Het geld moet ter be schikking worden gesteld van een in ternationale Organisatie ter financie ring van alle verstandige projecten, die in de ontwikkelingslanden zouden kunnen worden uitgevoerd. De olieproducerende landen zullen hun olieprijzen baseren op kosten van het produceren van alternatie ve energiebronnen, de kosten van het onttrekken van olie aan leisteen, van het vloeibaar maken van steen kool, van het vergassen van steen kool, vam atoomenergie. Zij zullen aldus de sjah, de toegevoegde waar de van de olie boven deze alterna tieven incalculeren, in verband met de gemakkelijke vfijze waarop olie kan worden behandeld, vervoerd, de geringe vervuiling door olie en de schat aan bijprodukten ervan. Waarom, zo zei de sjah, zouden wij de kostbare olie gebruiken voor be hoeften die ook door kolen zal kun nen worden gedekt? Over dertig Jaar zal de olie als hulpbron uitge put zijn, terwijl duizenden tonnen kolen in de grond blijven zitten. De wereld, zei hij, zou reeds Jaren gele den een gevarieerd energiepakket hebben moeten samenstellen. DenUyl: aardgas geleidelijk veel duurder DEN HAAG De Nederlandse be volking zal geleidelijk aan meer moe ten gaan betalen voor het aardgas. In beginsel krijgt aardgas dezelfde prijs als olie. Minister-president Den Uyl zei dit in reactie op het Ara bische besluit de olieprijs te verdub belen. Toch heeft he>t kabinet besloten de aardgasprijzen voorlopig niet ver der te verhogen dan de „bescheiden" verhoging, die al voor de oliecrisis bekend was gemaakt. Ons aardgas wordit in de toekomst het vier- of vijfvoudige waard, schatte premier dere woningen, die raak Den Uyl. We mogen er biy mee zyn, deel van hun inkomen Een waar staaltje van volkskunst, tentoongesteld op het Oude Markt Plein in Krakau. Deze tentoonstelling is een Poolse tra ditie geworden. Duizenden toeristen komen kijken naar wat amateur schilders en -beeldhouwers inzenden. zei hij, Nederland als geheel wordt rijker. ,,De aardgasvoorraad is kost baarder geworden". DEN HAAG De regering is van plan de huurverhoging op 1 april 1974 voor nog gesubsidieerde wonin gen, die in de laatste vijf Jaar zijn gebouwd, te beperken tot drde pro cent. Dit in verband met het streven om in 1974 de stijging van de prijzen te matigen, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Voor alle overige woningen (wo ningen ouder dan vyf jaar) van gemeenten en woningcorporaties is in het algemeen de huurharmonisatie van toepassing en zal de huurverho ging als regel zeven procent zijn. Wat betreft de drie procentsver- hoging zegt het ministerie, dat deze maatregel in het bijzonder ten goede komt aan de huurders van de duur- en groot huur be- nuari 1969. Voor woningen, beho rende tot complexen, waarvan de gemiddelde bewondngsdatum ligt na 1 april 1973 vindt op 1 april 1974 nog geen huurverhoging plaats. De huurverhogingen voor de wonin gen, ouder don vijf jaar, worden ge toetst aan het harmonisatieplan, dat in 1973 van kracht was. ZU mogen de zeven procent niet te boven gaan, d.w.z. zeven procent van de hum- van de betrokken woning op 31 maart 1974. Het zal voor al die kalkoenen en ganzen die dit kerstfeest niet overleven weinig uitmaken of er nu wel sprake is van een crisis honend of niet' Knobeis Het voor de meeste Nederlan ders evenmin veel uitmaken. De tafels zijn weer opgestapeld met lekkernijen, de glazen wijn zijn gevuld. De crisis is een ge wild gespreksthema tussen de soep en het gevulde konijn door. Maar wat hebben we tot nu toe nu echt van dichtge draaide oliekranen en strem ming in het economische leven ervaren? Niet rijden op zondag, straks de benzine op de bon, de voorraden pakken gehamsterde pakken biologisch wasmiddel die liggen te bederven. Men kan er bij overleven. Over de vraag of wij nu inderdaad minder olie krijgen of niet, blijft de grootste verwarring hangen. Misschien is het ant woord hierop ook niet het be langrijkste. Urgenter lijkt dat wij met ons allen ervan door drongen raken dat het voor het Westen voor *n dubbeltje op de eerste rij zitten, definitief van de baan is. Vandaag meldt de krant de verdubbeling van de olieprijzen van de Perzische Golf-landen. Daarbij zal het niet blijven. Nederland mag blij zijn dat er geen gepolariseerde samenle ving is, zoals nu in Groot-Brit- tannië, waar de Conservatieve premier Heath in een niets ont ziende strijd met de oude erf vijand, de vakbeweging, verwik keld is. In deze onzekere tijden is het een goede zaak dat de steun aan het zittende kabinet-Den Uyl van de zijde van de los-vaste medewer kers Andriessen en Aantjes versterkt is, waarbij overigens intelligente oppositie een bij drage tot de democratische me ningsvorming kan leveren. Min der dan ooit is er behoefte aan wilde kretologie of paniek- zaaierij. Zulks valt onder de zelfde noemer als hamsterij of blikken benzine in de badka mer: kortzichtig egoïsme dat de samenleving en het welzijn ont regelt. Het functioneren van de Westerse democratieën maakt een crisis door die misschien wel ernsti ger is dan het hele oliegebeu- ren. De ridicule verkiezingsuit slag in Denemarken Is er een voorbeeld van. Het wantrouwen dat bestaat tegen traditionele instituties is ook niet ten on rechte. Het anonieme overheids apparaat doet een enkeling om hulp naar de ombudsman lo pen; helaas zoekt een veel gro tere groep het in de onverschil ligheid. Die rare Deense advo caat kan in Nederland navol gers krijgen. Dat vergt juist nu magere jaren op handen zijn, extra zelfonderzoek bij de voor mannen in regering en volks vertegenwoordiging. Huiswerk voor hen met de kerst. En huiswerk voor ons allemaal: als we tenminste in deze dagen dat de kerkelijke kalender van hoop en verwachting spreekt, niet menen dat onze wensen voor een rechtvaardiger samen leving ophouden bij de verde ling van de benzinebonnen. Opnieuw straatteireur in Leiden LEIDEN Er hebben zich in Lei den de afgelopen nacht weer twee gevallen van straatterreur voorge daan. In het eerste geval betrof het een 26-Jarige Leidse student, die om streeks kwart over twaalf met zyn bromfiets in de Kaiserstraat reed, toen hy plotseling door een hem on bekende man met een zak vuilnis op het hoofd werd geslagen. Op het moment dat de verbouwereerde bromfietser afremde werd hy lastig gevallen door twee andere Jongelui, onder wie een meisje. „Geef Je geld' maar", riep het meteje, waarop de bedreigde student een naby gelegen café binnen vluchtte. Toen de stu dent na enige tyd weer naar buiten kwam bleek zyn brommer te zyn verdwenen. Hij Is door de EHD naar het Academisch Ziekenhui*; overge bracht, waar een gebroken neusbeen werd geconstateerd In het tweede geval ging het om een 31-Jarige taxichauffeur uit Oegstgeest. die ln het holst van de nacht op de Lage Morsweg naby de Vondellaan zonder enige reden door een drietal opgeschoten Jongens werd afgetuigd. De politie heeft na een intensieve speuractie nog dezelfde nacht één van de daders, een 17- Jarige Leidse Jongen, aan kunnen houden. talen. By deze woningen gaat het 1 oomplexen, waarvan de gemiddelde bewoningsda-tum ligt op of na 1 Ja- WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel 1441 tel 33741

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1