)LIE-DICTATOR YAMANI RAAGT REDELIJKHEID 'J™1 OP CARRERO BLANCO Sacharow wil weg en terug, Almalrik wordt hoofdassistent Kapers niet naar Italië us wil meespreken het Midden-Oosten H dit jaar was ik JVRV HOUDAY hostess in spanje. Volgend jaar ben ik misschien üw hostess, wie weet?! Prijzen weer in discussie in Teheran assen ETA CLAIMT MOORD ek in imte Werkloosheid stijgt in Bondsrepubliek in vogelvlucht in vogelvlucht Middelhoek's Reis- en Passagebureau ^TERDAG 22 DECEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 ig EIROET De olie-exporterende landen moeten redelijkheid betrachten bij het tellen van de prijs van hun ruwe olie. Dit heeft de Saoedische minister van olie, Achmed Zaki Yamani, gezegd in een vraaggesprek met het op oliegebied gezag- jende weekblad Middle East Economie Survey. Dit interview is gepubliceerd aan de avond van een ministersvergadering van de OPEC (organisatie van olie-export en) in Teheran. Aangenomen wordt dat de ministers tijdens deze bijeenkomst zullen liten tot een olieprijsverhoging ingaande 1 januari a.s. er Yamani verklaarde tegen- weekblad dat de prijzen die week zijn betaald voor olie nationale Iraanse oliemaat- ij NIOC (oplopend tot ruim 17 per barrel (2159 liter) niet worden beschouwd als uit- unt bij de vaststelling van nieuwe prezen. De hoogte van die biedprijzen voor Iraanse olie weer spiegelt in sterke mate de gevolgen vain 't olie-embargo en de productie beperking waartoe de Arabische olie landen hebben besloten. Die maatre gelen hebben een politiek karakter en mogen derhalve geen economische gevolgen hebben, zei Yamani. Als die prijzen worden gehanteerd als basis voor een herziening van onze olie prijs zal volgens Yamani de econo mische structuur worden geruïneerd van de industrielanden èn van de ontwikkelingslanden. Al gauw zou dian de totale hoeveel heid geld die beschikbaar is voor de financiering van de internationale handel onvoldoende zijn om voor onze olie te betalen, aldus Yamani. „Wij moeten als leden van de inter nationale gemeenschap redelijkheid betrachten en met gevoel voor ver antwoordelijkheid handelen." De ministersconferentie in Tehe ran begint vandaag met een verga- staten aan de Perzische Golf deel nemen (Aboe Dhabi, Iran, Irak, Koe- dering waaraan alleen de zes olie- weit, Quatar en Saoedi-Arabië)Na deze bijeenkomst zullen ook de olie ministers van de overige zes OPEC- leden (Algerije, Ecuador, Indonesië, Iibië, Nigeria en Venezuela) zich aan de conferentietafel scharen. De ongehoord hoge prijs van onge veer 17 dollar per barrel die verle den week in Teheran is betaald staat tegenover de thans geldende markt prijs van Arabische lichte olie van 3,65 dollar per barrel. De Europese Commissie heeft de grote oliemaatschappijen om te waarschuwd dat zij op grond van de EG-bepalingen inzake vrije concur rentie tegen hen zal optreden als blijkt dat de grote oliemaatschap pijen hun leveranties aan onafhan kelijke verkopers van olieprodukten beperken met als doel deze van de markt te verdringen. De EG-Com- missie zal controle uitoefenen op de grote oliemaatschappijen om te waar waarborgen dat dergelijke beperkin gen niet ten uitvoer worden gelegd. KOU De twee Russische auten in het ruimteschip 13. dat dinsdag werd gelan- een baan om de aarde, zul- eveer een week in de ruimte hun astronomische studies o heeft radio Moskou be- jnaakt. as de eerste maal dat van werd gezegd hoe lang de van een Soyoez zou duren. larèas het radiobericht zouden de i jannen gisteren de helft van hebben voltooid. Hun deijsmste doel is het bestuderen spectrum van de sterren, de eerste maal dat twee Rus- kosmonauten zo lang in de blijven sinds drie andere kos- len in juni 1971 aan boord Soyjoez-11 het leven lieten terugkeer naar de aarde. Het ruimteschip is in die twee Pa rbeterd. idesoverleg 'Itnam weer uitgelopen nor JS (DPA) De besprekingen eenQ WASHINGTON Met twee tegen één heeft het militaire hof van beroep in Washington gisteren het beroep van eerste-luitenant William Calley tegen zijn vonnis van 20 jaar gevan genisstraf verworpen. Hem is ten laste gelegd dat h^j in 1968 bt) een slachtpartij in het Zuidvietnamese My Lai minstens 22 Vietnamese bun- gems hieeft vermoord. MOSKOU (AFP) De Russi sche geleerde Andreij Sacharow, die als de ..vader van de Russi sche waterstofbom" bekend staat, heeft een korte verklaring uitge geven, waarin hij belooft geen militaire geheimen te onthullen als de Russische overheid hem toestaat lezingen in de Verenig de Staten te houden. Sacharow heeft deze verklaring aam buitenlandse corresponden ten gestuurd vanuit het zieken huis waar hij al twee weken wordt behandeld voor te hoge bloeddruk. Zijn vrouw, die her haaldelijk door de geheime politie is verhoord, heeft zich ook in een ziekenhuis laten opnemen. In zijn vertel- -'ng zegt Sacha row: ,Jk wil onder alle omstan digheden mijn Russisch staats burgerschap behouden en naar mijn land terug kunnen keren. Ik zal mij stipt houden aan de plichten die ik als Russisch bur ger heb. Daar hoort ook het stil zwijgen bij over defensiegehei men. Ik vind dat mijn plaats om morele, sociale en persoonlijke re denen in mijn vaderland is" De Russische dissidente schrij ver Andrei Amalrik is benoemd tot hoofd-laboratoriumassistent in Siberië, waar hij drie Jaar bal lingschap moet doorbrengen. Zijn vrouw Gjoezel kan zich daar bij hem voegen. Amalrik werd in 1970 tot drie jaar veroordeeld wegens anti- Sowjet-activiteit. Afgelopen zo mer kreeg hij opnieuw drie Jaar omdat hij in gevangenschap het Sowjet-systeem zou hebben be lasterd. Die tweede straf werd. zonder opgaaf van redenen, ver anderd in ballingschap. Gewoon lijk moeten dissidenten in bal lingschap lichamelijke arbeid ver richten. BONN De Westduitee regering vreest dat het aantal werklozen in de Bandsrepubliek zal toenemen van 330.000 eind november tot 400.000 eind december en ia Januari of februari de 750.000 zal bereiken. Zij heeft ech ter beloofd alles te zullen doen om de arbeidsplaatsen zoveel mogelijk te be schermen. Volgens zegslieden in Bonn maalkt deae toezegging mogelijk dat caw's worden afgesloten die de stijging van kosten en prijzen niet buitenspo rig stimuleren. Alleen met die belofte dat het conjunctuurbeleid op volle dige werkgelegenheid gericht blijft kaïn de regering van de vakbonden gedaan krijgen diat ze afzien van hun looneisen van vijftien procent en derhandelingen voor de openbare diensten op ongekend harde wijze. Volgens de zegslieden ziet het ernaar uit dat ambtenaren volgend jaar slechts op instandhouding van hun reële loon mogen rekenen. Het gevaar van stakingen is weliswaar aanwezig maar niet erg groot omdat het pu bliek er geen begrip voor zou kunnen opbrengen en de ambtenaren er zich niet bepaald populair mee zouden maken. Met haar poging de cao-lonen in de hand te houden mikt de regering niet alleen op het behoud van de werkgelegenheid maar ook op prijs stabiliteit. Ondanks een algemene vermindering van die economische be drijvigheid bedraagt de stijging van de prijzen 7,4 procent en is het aantal werknemers met een verkorte werk tijd op ongeveer 150.000 gekomen. KOEWEIT. BEIROET Koeweit levert de vijf Arabieren die verant woordelijk zijn voor het bloedbad op de Romeinse luchthaven Fiumicino, niet aan Italië uit, omdat er geen uit leveringsverdrag tussen de twee lan den bestaat, zo is officieel in Koe weit meegedeeld. Italië heeft om uit levering verzocht. Koeweit wil de vijf overgeven aan het opperbevel van de Palestijnse guerrillastrijders. De "or ganisatie voor de bevrijding van Pa lestina" moet nog beslissen of zü de vijf zal overnemen. drie i opgeschort. De vertegenwoor- gon en die voorlopige regering raakten tij- overleg verwik keen fel twistgesprek. De nieu- dag nadat de Henry Kissin- de Noordvietnamese politicus Tho iin Pairijs overleg pleegde de vredesre- ïkièi Zuid-Viebnaim d" 1, n akkoord Ingeland iEN (AP) De hoop lümwerkers him vr oedli® zullen staken is giste- sluki bodem in geslagen, kan ders van de mijnwerkers heb- iar(fieuw te kennen gegeven dat akfcies zullen blijven voort- lan otdait zü hogere lonen krij- te billmbere beeld ni ai tussen vertegenwoordigers nationale bond van mijnwer- atio de leden van de nationale fenraad. ,orzit dels duurt de aJkitie col kers al vijf weken tijdens de ing van gisteren, die bijeen epen op voorstel van Willi- J ielaw, minister van arbeid, mijnwerkers opnieuw ge lakkoord te gaan met een ling van 16 procent met de )|iaajs de lonen in de toekomst Wen worden herzien. MADRID/PARIJS (AP/DPA/RTR) Drie leden van de ondergrondse beweging voor de afscheiding van Baskenland (ETA) hebben gisteren in Parijs verklaard dat hun organi satie besloten had de Spaanse pre mier Luis Carrero Blanco te dbden „nadat hi de afgelopen jaren onge veer tien van hun kameraden door de guar dia civil waren vermoord." De drie mannen, die hun namen niet bekend willen maken, maar zei den dat zij optraden als woordvoer ders van de ETA, zeiden dat de meest recente moord op een lid van de organisatie door de Spaanse politie „slechts 14 dagen geleden plaats vond in San Sebastian", toen een man, genaamd Jesus Artexte om het leven werd gebracht. De leiding van ETA in Bayonne, in het zuidwesten van Frankrijk, heeft een communiqué uitgegeven waarin gezegd werd dat de Baskische beweging de verantwoordelijkheid voor de aanslag op Carero Blanco op zich nam. De drie mannen gaven verder een verklaring uit waarin gezegd werd dat de acties van de ETA op „ver schillende fronten" gevoerd worden. In het document werd gesproken over .militaire acties door commando's en „stakingen die binnenkort zullen beginnen" in het Baskische gebied in Spanje. Volgens de verklaring hebben deze acties ten doel om uiteindelijk een „socialistisch bewind" in Spanje te vestigen en op de eerste plaats „een onafhankelijke, socialistische Baski sche staat" in het leven te roepen. In berichten uit het gebied aan de Frans-Spaanse grens werd gezegd dat Spaanse burgers uit de Baskische provincies Spanje niet mogen verla ten en dat alle Spaanse Basken, die tussen Frankrijk en Spanje op en neer reizen, bevel hebben gekregen zich bij de autoriteiten te melden. Spanje heeft gisteren de laatste eer bewezen aan de vermoorde pre mier. Uit de verzamelde menigte klonken kreten als „viva Franco" en „tegen de muur met de moorde- Duizenden Spanjaarden stonden langs de route van de begrafenisstoet toen een legerwagen met de kist van Blanco, voortgetrokken door zes zwarte paarden, voorbij kwam. De foto geeft een beeld van de menigte, die de lijkkist volgde. Generaal Franco kon niet bij de plechtigheden aanwèzig zijn omdat hij griep had. Hij werd vertegen woordigd door prins Juan Carlos de Bourbon, Spanje's toekomstige ko ning. Honderden pol-itienjannen en 5000 soldaten hadden zich langs de route, opgesteld om het publiek aan de kant te houden. Onder de buitenlandse vertegen woordigers die de plechtigheden bij woonden waren Gerald Ford, de Amerikaanse vice-president en de Portugese premier Marcello Caetano. De Spaanse politie maakt koorts achtig jacht op de daders van de bomaanslag, die donderdag premier Luis Carrero Blanco het leven kostte. Volgens het Madrileense dagblad 'Ya' zijn al twee mensen gearresteerd die er, volgens de politie, zeker bij betrokken waren. Het zou gaan om de twee huurders van de souterrain- woning in de straat Claudio Coello, van waaruit de daders een gang ou der de weg hebben gegraven om een bom onder de weg te plaatsen. 2051 In de Zwitserse stad Genève is gis teren de zwaarbewaakte vredescon ferentie over het Midden-Oosten be gonnen, waar voor het eerst sinds 25 jaar Israëliërs en Arabieren (Egyptenaren en Jordaniëns) geza menlijk de precaire toestand onder ogen hebben gezien. Behalve ge noemde partijen hebben ook Ameri kanen en Russen deelgenomen aan de eerste fase van het gesprek, waarvoor de VerenigdeNaties haar organisatie en haar secretaris-gene raal Waldhedm ter beschikking heb ben gesteld. Namens Amerika was vanzelfsprekend minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger aanwezig, de man die in de afgelopen weken tijdens een zeer zwaar reisprogram ma al het mogelijke heeft gedaan het overleg zo goed mogelijk voor te bereiden. Het Kremlin was vertegen woordigd door minister van Buiten landse Zaken Gromiko, die na aan komst in Genève verklaarde, dat al leen reeds het houden van de con ferentie een succes betekent. Op zichzelf is dat natuurlek wel waar, want behalve in de tent bij kilome- terpaal 101 hebben de tegenstanders elkaar nog niet eerder tijdens recht streekse vredesonderhandelingen in de ogen gekeken. Daar staat tegen over, dat een ontmoeting op zichzelf weinig te betekenen heeft als er geen enkel resultaat geboekt kan worden, hetzij in de eerste fase der onderhandelingen dan wel tijdens la tere commissievergaderingen. Blijft succes uit, dan duurt de uiterst ge vaarlijke en feitelijk onhoudbare toe stand, waarin de antagonisten zich sinds de recente oktoberoorlog be vinden, onverminderd voort, met alle risico's vandien. Helaas is de toch al moeilijke sfeer nog weer extra-belast door de zinloze moord op tientallen onschuldigen tijdens de laffe aan val van Palestijnse terroristen op een Amerikaans vliegtuig in Rome. Het zal niet gemakkelijk zijn dit af schuwelijke incident buiten de emo ties te houden, maar het ware in ho ge mate te betreuren als de goed- willenden aan beide zijden zich door deze daad van krankzinnige terreur lieten beïnvloeden bij hun pogingen tot een zakelijk gesprek. Dit klemt temeer, omdat Egypte bereid schijnt te zijn niet alleen het bestaan van Israël te erkennen, maar dat be staan ook te doen verzekeren door garanties van de grote mogendhe den, door gedemilitariseerde zones en door stationeren van troepen van de Verenigde Naties aan de grens met Israël. In dat opzicht schijnt presi dent Sadat meer realist te zijn dan zijn voorganger Nasser. Nu kèn Sa- dat de werkelijkheid ook met meer begrip tegemoet treden en wel om twee redenen. In de eerste plaats wegens de uitslag van de recente oorlogshandelingen, die zij het op het nippertje, door ingrijpen van buitenaf niet op een nieuwe ne derlaag zijn uitgelopen en daardoor het zelfvertrouwen hebben versterkt. Dat zelfvertrouwen is bovendien toegenomen doordat de strijdende Arabieren achteraf steun hebben ontvangen van hun broeders met macht over de oliekraan. Deze beide factoren hebben in het Arabische kamp veel van het vroegere gevoel van vernedering weggenomen, waar voor men aan die zijde zo gevoelig is. Het gevolg Is, dat met name Egypte nu in staat is tot een meer zakelijke benadering, zonder dadelijk verstrikt te geraken in binnenlandse moeilijk heden. Ook voor Israël is de sféér van de besprekingen van groot belang. Want dat land gaat, ondanks bijv. de in drukwekkende zege in de oorlog van 1967, in diepste wezen evenzeer ge bukt onder een gevoel van vernede ring. Het voelt zich immers als een soort paria In de Middenoostelij ke situatie, bedreigd als het is in zijn naakte bestaan. En de oktoberoorlog heeft dat gevoel van bedreiging nog versterkt. In tegenstelling met 1967 konden de strijdkrachten de toe stand maar moeilijk in hun greep krijgen; de tegenstander bediende zich van nieuwe, door de Sowjet- Unie geleverde wapens; het land verloor alle steun uit de staten van zwart-Afrika en, onder druk van de oliesituatie, ook veel openlijke vriendschap in West-Europa. Hard aangekomen is ook het dodencijfer. Amerika verloor in Vietnam in acht jaar tijd 45.000 man; zou het even redige verliezen hebben geleden als Israël in de recente strijd, dan zou het in enkele weken tijds 150.000 man verloren hebben. Een schok was verder de enorme tankmacht van de Arabieren, die méér (Sowjetrussl- sche) tanks in de strijd wierpen dan nazi-Duitfiland in de gehele oorlog tegen de Sowjet-Unie in het veld kon brengen (2.500 tegen 2.000)Deze en dergelijke factoren doen Israël aarzelen in de oorlog van 1967 ver overde gebieden af te staan. Had het dit eerder gedaan en zou het, zonder bezit van een „voorterrein", door de Arabische staten zijn overvallen, dan zou het zeker In dodelijk gevaar heb ben verkeerd. Voeg daarbij de la tente bedreiging van een haven als Eilat aan de Golf van Akaba, dan vormt dit alles voor Israël motieven genoeg om met bezorgdheid aan een conferentie als deze in Genève deel te nemen. Toch heeft het zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, naar Zwitserland gestuurd. De reden ligt voor de hand: het kan zijn huidige manier van leven slecnts mot grote moeite voortzetten. Mili tair leeft het ver boven zijn stand, de overheidsschulden zijn torenhoog, kortom, niets zou Israël welkom er zijn dan een langdurige periode van onbedreigde vooruitgang. Maar het zelfde geldt ook voor een land als Egypte, dat thans niet minder dan 36 miljoen inwoners telt. En voor die nog altijd snel groeiende massa is eveneens een tijdvak van krachtige economische opbouw, gepaard aan minder uitgaven voor bewapening, dringend noodzakelijk. Als „Genève" bevredigende resultaten oplevert, kan president Sadat zich verder ont plooien als die man. die ..het beter doet dan Nasser". Er heeft zich in Egypte namelijk een herwaardering van Sadat en zjjn voorganger vol trokken: de eens hemelhoog gepre zen Nasser wordt thans lager aangeslagen dan de vroeger versma de Sadat. van wie nu, na een „eer volle oorlog", een even eervolle vre de wordt verwacht. Zowel Israël als Egypte zijn dus wèl aan „een recht vaardige regeling" toe. Het ia te ho pen, dat beide vermoeide partijen, bijgestaan door hun „grote broers", erin slagen een redelijke oplossing te vinden. Rl. ADVERTENTIE ZAANSTAD (AP) Paus VI heeft gezegd dat hij het ft een rol te spelen bij elke ie status van Jeruzalem en de heilige plaatsen in het niekJOosten. die het college der kar- toesprak In verband met aide kerstfeest en het nieu- zei „dat hü nog meer de n het recht had" ervoor te dat de belangen van het tom werden beveiligd in Je- lende partijen en ook Is- doen uitkomen dat zij het vatikaan een rol wilen toedelen bij de onderhandelingen ln Genève. De woorden van de paus wezen evenwel ook naar de tegenstand die het vatikaan had ondervonden toen het een voorstel indiende over Je ruzalem, de stad waarvan het oude gedeelte in 1967 door Israël werd be zet en die sindsdien door Israël tot zijn hoofdstad is verklaard. De paus had in de afgelopen Jaren al enige malen gezegd dat hij zou wensen dat Jeruzalem een interna tionale stad onder een .internatio naal handvest" zou worden, dat ge garandeerd werd door de VN. De Arabieren zijn uiteraard zeer gebrand op de steun van de paus bij hun pogingen om de Israëlische be zetters uit de oude stad Jeruzalem te doen heengaan. - Het probleem is door de paus ver leden week besproken met de presi dent van Tunesië, Bourguiba. Hij zal er ook over gaan praten met de Soedanese president Noemeiri en met keizer Hatle Selassie van Ethio pië in diens functie als woordvoer der van de koptische christenen in Vraag in ieder geval die ontstellend mooie nieuwe zomerreisgids aan met reizen en prijzen binnen en buiten Europa. Schrijf aan NRV, antwoordnummer 33, Den Haag. Geen postzegel. Tot ziens. Of bel 070 -18 48 00. Of ga even langs bij ons bijkantoor: Leiden, Breestraat 120, tel. 01710-2 24 18. Inlichtingen o.a. bij: STADHUISPLEIN - TELEFOON 40641-42251 - LEIDEN HAVEN 21A TELEFOON 32222—32422

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9