Exploitatie-stabiliteit van visserijbedrijf verdwenen Kerstmis: la grande boeffe TOEWIJZING EN LPG VOOR EXTRA BENZINE HET WEGVERKEER Sombere geluiden over de Nederlandse zeevisserij PAGINA 10 VARIA ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 -fr De Prix de Rome 1973 vrije schil derkunst, bestaande uit een gouden erepenning en de daaraan verbonden jaargelden, ls toegekend aan mej. J. L. M. Tangelder uit Amsterdam. De zilveren erepenning is voor de heer J. J. Gregoire uit Laren (NH.). De wedstrijd om de zogenaamde Prix de Rome 1973 vrije beeldhouw kunst werd gewonnen door mevrouw E. J. van Rees-Burger uit Amster dam. Deze prijs bestaat eveneens uit een gouden medaille met de daar aan verbonden Jaargelden. De zilve ren erepenning werd toegekend aan de heer G. H. Sbeyn uit Amsterdam. KATWIJK AAN ZEE/DEN HAAG „De visserij kent altijd grote verrassingen. Men zou daarom het jaar 1973 gewoon onder de jaren met onplezierige uitkomsten kunnen afschrijven, waire het niet, dat zich wijzigingen aftekenen, die ook voor de toekomst rampzalige gevolgen zullen hebben. De gehele exploitatie in de visserij is inge steld op schepen met een steeds toenemend motorvermo gen, gebaseerd op een normale prijs voor motorbrandstof. Die prijs wisselde wel, maar binnen beperkte grenzen en nooit in die zin, dat in één jaar tijds de brandstofprijs ver drievoudigde. Daardoor is één van de kostenfactoren bui ten alle proporties gestegen en het ergste is, dat binnen afzienbare tijd hierin geen verandering te verwachten is". ,,De exploitatiemogelijkheden zijn daarmee in de greep gekomen van dermate onvoorziene omstandigheden, dat de stabiliteit volkomen is verdwenen. Wil hieraan een einde worden gemaakt, dan zal dit gezichtspunt moeten worden betrokken binnen het visserijbeleid van de natio nale overheid of van de E.G., opdat het bedrijf zonder schokken kan worden voortgezet". Deze visie geeft dr. H. A. H. Boel- voor de visserij een goed jaar zou mvns Kranenburg, secretaris van worden, toen de oktoberboycot in Rdersvereniging voor de Nederland- volle hevigheid losbarstte", se Zeevisserij, voor 1974 dn „Visserij- Boelmans Kranenburg stelt dat wereld". Het te een weinig hoopvol door deze oliecrisis een enorme slag perspectief, dat bepaald niet afwijkt is toegebracht aan de rentabiliteit van de verwachtingen voor de toe- van het aanvoerapparaat, die zich redersvereniging „Vuurbaak" verkon- doen, ja mogelijk zal overtreffen, digde toen wij enige weken geleden Een ongelukkig einde Oude successen op Hilversum 3 HILVERSUM (ANP) Op de avond van tweede kerstdag zendt de NOS-radio van 18.02 tot 24.00 uur via Hilversum 3 de "Top 100" van Hilversum 3 uit, de honderd gram mofoonplaten, die in 1973 't hoogst en het langst op de Hilversum 3 top 30 hebben gestaan. Een lijst van de top 100 is op aanvraag bij de NOS verkrijgbaar. Onder het motto "Hilversum 3 loopt achter", zullen evenals vo rig Jaar, de programma's van de omroeporganisaties en de NOS op Hilversum 3 in de periode van woensdag 26 tot en met maandag 31 december dagelijks van 07.00 tot 20.00 uur in het teken staan van oude successen. Naar aanleiding van het succes van vorig jaar en de vele verzoeken van luisteraars om herha ling van een dergelijke periode, heb ben de omroepen en de NOS hiertoe besloten. Van der Kwast met hem spraken over de sterk hoogde olieprijzen en de moge lijkheid van de invoering van een distributiesysteem als uitvloeisel van de oliecrisis. Door Cees Combee Foto „Visserij" dat zich zo lang goed liet aanzien en waarvoor de verwachtingen zo hoog waren gespannen. Quotering Over de quotering zegt Boelmans Te produkten, die in de \isserj nodig Kranenburg: „Zo goed als gestreefd zijn, stegen aanzienlijk in prijs. Dat moet worden tiaar herstel 1 Het net wordt geleegd en het achterschip van de hektreiler ligt vol met haring. Ondanks de ten opzichte van 1972 belangrijk gestegen vangsten is men in de visserijwereld heel erg somber ge stemd, want de exploitatie-stabiliteit van het visserijbedrijf is verdwenen. ie van de gulden had wel effect op ons verstand gaan gebruiken om het 1974 staan heerst er in de Nederland- Ie prijzen van de vis, maar niet op bedrijf, waarin wij ons bestaan vin- se visserij wereld een groot gevoel visserijmateriaien.. Al- den voor de toekomst te behouden", van onzekerheid en onbehagen. Men Geen opgewekte geluiden dus aan blikt de toekomst bepaald niet opti- 3t einde van 1973 en kort voor het mistisch tegemoet. Laten we hopen, ïgin van 1974. Ze zouden nog aan te dat het getij keert en dat er zich vullen zijn met in mineur gestelde toch nog onverwachte mogelijkheden t even- geldt wel speciaal wicht tussen de exploitatiekosten en schaarste en de gestegen prijs de opbrengsten, neemt ook het besef olie werken door ün de visserijmate- visies uit Urk, Scheveningen, Texel, voordoen om de visserij, één van de toe, dat met het visbestand van de rialen, zoals nylon net- en touwwerk. Stellendam. Goedereede en Den Hel- pijlers van ons bestaan, nieuwe im- Lange levertijden en steeds stijgende der. Nu we op de drempel van 1973pulsen te geven, prijzen maken een rendabele visserij visgronden rationeel zal moeten wor den omgesprongen. De gesloten perio de van 1 maart tot 15 Juni 1973 zal als een inleiding moeten worden ge zien van meer doeltreffende maatre- nam nieuw kantoorpand in gebruik LEIDEN S ASSENHEIM Het Leidse bedrijf A. van der Kwast (glasimport en verffabriek) heeft gistermiddag in Sassenheim een nieuw kantoorgebouw in gebruik ge nomen. Tot vier uur vanmiddag be staat er gelegenheid het pand te be zichtigen. Van der Kwast bouwde zeventien jaar geleden in Sassenheim een verf fabriek. Vorig Jaar kwam er een glashal gereed. De vestiging in Lei den blijft overigens .gehandhaafd. Publiek tegen reclame niet voldoende beschermd Het grote publiek wordt nog on« voldoende beschermd tegen diverse vormen van misleidende reclame, Dergelijke reclame moet daarom worden aangepakt door middel van een wettelijke .regeling. Dit is één van de conclusies in een rapport van het Konsumenten Kon. takt over de misleidende reclame Het Konsumenten Kontakt doet daarin een aantal suggesties voor een effectievere aanpak. De consumentenorganisatie vindt dat ernstige vormen van mislei de reclame strafbaar moeten Wur« den gesteld. Dit alleen is echter niet voldoende. In het civdelrechte. lijke deel zou de mogelijkheid moeii ten worden geschapen om mislet, dende reclame via snelle procedures, zoals een kort geding te laten ver.' -bieden. De consumentenorganisaties moeten verder een verbod op bepaalde mts. leidende uitingen kunnen vragen] e Bovendien moeten zij schadevergoe. A ding kunnen vragen voor een groep benadeelde consumenten. Een andere aanbeveling is omkering van de bewijslast. (De reclamema- ker moet zijn beweringen in voor.' komende gevallen maar waarma ken). Verder wil men een verbot van reclame voor die produkten, di de veiligheid en de gezondheid gevaar brengen. Marktberichten KATWUK AAN DEN RIJN 21 dec, Groenteveiling: Waspeén per kt AI 11,2014,20, idem A II 2,60—11 idem BI 7,10—15,20, idem C 11,30-17 5.30, idem CD 1,104,20; boerenkoo 3646; spitskool peen 120.000 kg, RIJNSBURG. 21 dec, Bloemenvel ling: Amaryllis J34, Anjers^ Am. groótblTimp! 6o7cttv"~Sn5jbloe 91. Azalea 1,48, Begonia 1,75, alles pf stuk. Anemonen 85, Chrys. tros n,. 1,81 idem j.r.c. 1,75, Freesia 2,26, Hye ointben 1.55. Iris 4,00, Narcis kas 1,S idem Cartiton k. 1,70. Snljgroer Statice 20. Tulpen 2,57, idem 2e 1,27, Narcis 2e soort 1,03, kersbgoe div. Snijbloemen 1,68, Anemonen 85, Narcis kas imp. 1,58, div. bloemen imp. 1.48. Boel-mans Kranenburg constateert dat, hoewel de visserij het jaar 1973 aisluit in een grote mate van onze kerheid, het niettemin een feit blijft, dat de eerste drie kwartalen voor de grote treilvisseri'J niet ongunstig zijn geweest. De vangsten van rondvis namen weliswaar gedurende de win- tervisserij af, doch de verhoogde prij- derlandse treiters ten nauwste deze rondvis, alsmede de menhangt met de vangst voor de toekomst onmogelijk. In kor te tijd zijn de positieve uitkomsten veranderd in negatieve. Misschien, gelen, die waarschijnlijk zullen uit- 1973 over het geheel nog geen monden In een quotering. Daarbij is verlies geeft, maar voor 1974 is, als het duidelijk, dat het niet alleen gaat om een quotering, doch deling, waarbij ook het rechtsgevoel niets veranderd, geen lonende vis serij meer te verwachten". Jaap Ouwehand, secretaris betrokkenen wordt bevre- Vereniging voor Sohippers-Eigenaren digd. Daar de rentabiliteit van de Ne- in Katwijk, die aan ons zijn visie gestegen platvisprijs zorgden er voor dat de inkomsten op een redelijk veau bleven. Aanzielijk hoger gaf over 1973, constateert: „Wij vele anderen hebben altijd gewaar- menselijke consumptie geschikte ha- schuwd tegen de tendens het motor - l dit i oudsher het geval is vermogen steeds meer op te voeren, quotering slechts Reden voor deze waarschuwing de zekerheid, dat men door rmg geweest, aanvaardbaar zijn, wanneer de Ne- „Daar kwam nog bij," vervolgt de secretaris van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, „dat gezouten haring wordt versterkt. Dit vraagstuk, ge- derlandse aanvoerders 'n redelijk deel steeds intensievere bevissing tot over- ant vangen en het systeem er niet bevissing zou komen, dan wel toe leidt, dat de concurrentie van reeds bestaande overbevissing zou het buitenland er buitensporig door verergeren. Nu echter krijgt men door een oorzaak, dis niemand aanzienlijk lagen boven die van het comboneerd met het gasolieprdbleem, had voorzien, de rekening j zal er over beslissen of de Nederland se treilvisserij een toekomst heeft. Het Jaar 1974 zal daarbij van be slissende betekenis zijn". K. Hoekstra, voorzitter van de Ne- voorgaande jaar. Het is een bekend feit, dat voor de treiters de bedrijfs- uiitkomsten sterk afhankelijk zijn van de vangsten en prijzen geduren de de haringteelt. Alleen de afzet van makreel stelde teleur. Mede door aanzienlijk importen en voorts door veranderingen in de eisen van handel en consument aan het aangevoerde produkt is een on- venwichtigheid in de marktstructuur stijging daarnaast tevens voldoende te perken, hetgeen dan als geluk bdj de kostenstijging op te vangen, zwaardere motoren ge- Namelijk door een niet te dragen kostenstijging van olie, die gepaard gaat met een tekort, niet alleen aan olie. maar ook aan nylon- derlandse Vissersbond constateert, produkten. En dat alles, terwijl de vissoort ontstaan. Dat geldt niet alleen voor ons land, maar eveneens voor de Franse aanvoerha- voortgaande inflatie noodzakelijk einde de öliiekosten te drukken, er- is, blijft het altijd de vraag of deze toe moeten overgaan de vistijd te be de visstand Was dat in 't begin van 1973 nog wel komen. Wat het geval, sindsdien heeft zich bestaan er reeds plannen Een fedt, dat binnen de E.E.G- ontwikkeling voorgedaan, die ertoe soherming ervan de nodige maatrege- T- heeft geleid, dat de stijging van de len te treffen. Het te te wensen, dat a- besomming, de stijging van de onkos- i zich aanzien, dat het ten geenszins meer dekt. De revalua- LEZERS SCHRIJVEN: verrast met recepten voor kerstmaal- zoverre versterkt, dat wij allemaal tijden, die de onderlinge verbonden- wreedheden begaan en allemaal wei- Wanneer wij vlees eten is onze on- olie bij druppelen tot gewente dikte, derlinge verbonden-heid slechts in Hier wat verse kervel door, peterselie, een gesnipperd uitje en op smaak held en de christelijke gedachte zou- geren eens na te denken den moeten uitdrukken. Voor ons is onze maaltijd niet te verpesten. copieus maal tot uiting wordt ge- wij laten zien in het volgende Kerst- bracht. Zeker niet wanneer dit maal door vreemde praktijken tot stand komt. Door het kerstdiner wordt de vraag naar wild immers gestimuleerd waar door stropers hun gangsterpraktijken met het oog op winstbejag intensiever zullen uitoefenen (zie L.D. 15 decem ber pag. 15). Naast het wildbraad zien wij ons ook genoodzaakt het pluimvee op de korrel te nemen: door de grote vraag diener zonder vlees, diner zonder vlees. Menu: Sla van rauwe groenten met krui denmayonaise Boekweitflensjes met vruchten ragout vruchtencompóte van fruit van seizoen met opgeklopt eiwit er overheen Sla van rauwe groenten met kruiden mayonaise bv. kip worden deze dieren in Benodigdheden: winterpeen, bloem- nog kleinere hokjes op elkaar gepakt kool, champignons, paprika. Rasp de en worden zij nog wreder behandeld wortel, snijd de bloemkool in roosjes als reeds het geval De slacht- en doe kuikens met hun afgebrande snavels Champignons schoonmaken en event, (om kanibalisme te voorkomen!) en hal pootgebreken (door onvolwaardige doen. Paprika wassen, pitjes eruit ha- voeding!) worden onder vreselijke len en in reepjes snijden. Op eer «chepselen door het eten van vlees? al kloppend langzaam zonnebloem- brengen met vers gemalen peper, zee zout, wijnazijn, een beetje tamarie en een paar druppels citroensap. Boekweitflensjes met groenteragcut Gehakte men, groene en rode pa prika, fijngesneden wortel, verse champignons smoren in olijfolie of zonnebloemolie. Schijven aubergines toevoegeen en eventueel wat verse zeeuwse mosselen. Die laatste zijn niet nodig maar toch wel lekker er door. Kruiden met gemberpoeder, bal letjes gember, laurier, beetje kruid nagel, een teentje knoflook, tijm. Een gelijk deeltje witte kool erbij doen en een pear schijven verse ana nas. Ook nog een scheut droge witte wijn, peper, zout en tamari toevoegen en eventueel een beetje sambal of verse rode pepers. Dit alles ongeveer een uur laten smoren. Intussen maakt u een beslag van boekweiltmeel met half melk en half water en bakt daar ook even ln kokend water flensjes van. De flensjes op het laatst bestrooien met sesamzaad. Groente ragout in flensjes rollen en warm op dienen. U kunt er bruine rijst bijdie nen of risotto met noten. Walter Schrader en M. en F. Thung in kokend water. Belangrijke mededeling voor inwoners, bedrijven en organisa ties gevestigd in de gemeenten Rijswijk, Voorburg, Leidsehendam, Voorschoten, Zoetermeer, Nootdorp en Benthuizen Met ingang van 7 januari 1974 worden benzine en LPG gerantsoe neerd. Vanaf deze datum zijn deze brandstoffen alleen verkrijgbaar tegen inlevering van benzine- en LPG-bonnen. Andere brandstoffen worden (nog) niet gerantsoeneerd. motorvoertuigen hebben inmiddels de beschikking nodig i voor een basishoeveelheid benzine of LPG. Het is mogelijk voor auto's, motor fietsen en speciale voertuigen extra benzine of LPG aan te vragen. Een aanvullende toewijzing wordt echter niet alleen verstrekt, indien kan worden aangetoond, dat voor zakelijk gebruik extra brandstof verstaan het normale woon-werk- verkeer. Extra brandstof kan afhankelijk van het soort voertuig en de ge meente, waar de houder van het kentekenbewijs is gevestigd op één van de onderstaande adressen wor den aangevraagd. Toewijzing ge schiedt op basis van het aantal in 1973 verreden km's voor zakelijke kunnen krijgen over een bonkaart Onder zakelijk gebruik wordt niet doeleinden. Bij het berekenen Eigenaren van de volgende soorten personen auto's en motorrijwielen: personenauto's en motorrijwielen van het reddingswezen taxi's en huurauto's met chauffeur begrafenis-en trouwauto's auto's voor lokaal groepsvervoer met een door een college van burgemeester en wethouders afgegeven vergunning overeen komstig de Wet Autovervoer Personen. huurauto's zonder chauffeur lesauto's en lesmotoren personenauto's van invaliden, die in het woon-werkverkeer en/of zakelijk verkeer op hun auto zijn aangewezen en in het bezit zijn van óf een beschikking van de Inspecteur der motorrijtui genbelasting, dat zij zijn vrijgesteld van betaling van deze be lasting óf een verklaring van een arts, dat zij op hun auto zijn personenauto's en motorrijwielen van praktiserende huisartsen en veeartsen. personenauto's en motorrijwielen van personen, die voor een aanvullende toewijzing voor zakelijk vervoer in aanmerking komen, waaronder geestelijken en personen met beroepen in de gezondheidszorg kunnen vanaf donderdag 27 december aanvraagformulieren ophalen bij de secretaris van de gemeente, waar de houder van het kenteken bewijs is gevestigd. Na invulling voor elk voertuig één formulier moeten de for mulieren bij dezelfde gemeentesecretarie worden ingeleverd. Om vertraging te voorkomen is het van groot belang, dat de formu lieren volledig en Juist worden ingevuld. Met name is het belang rijk, dat het soort auto of motorrijwiel en het doel waarvoor het voertuig wordt gebruikt (zie bovengenoemde opsomming) duidelijk worden aangegeven. Gevraagde verklaringen e.d. moeten bij in levering worden getoond. Wanneer de aanvraag wordt toegewezen, krijgt de aanvrager zo spoedig mogelijk per post een zogenaamde machtiging toegezonden, waarop het aantal extra toegewezen liters benzine of LPG staat vermeld. Met deze machtiging kunnen op het postkantoor tegen overlegging van het kentekenbewijs en na betaling van f 5.extra benzine- of LPG-bonnen worden verkregen. Deze eerste toewijzing geldt voor vier weken, van 7 Januari tot 4 februari. Over het aanvragen van extra toewijzingen voor de periode na 4 februari zullen nadere mededelingen worden gedaan. Adressen en telefoonnummers gemeentesecretarieën Rijswijk Generaal Spoorlaan 2-4, tel. 070-94 93 31 Voorburg Herenstraat 50, tel. 070-86 22 20 Leidsehendam Koningin Wilhelminalaan, tel. 01761-39 41 Voorschoten Leidseweg 25, tel. 01717-2141 Zoetermeer Dorpsstraat 10, tel. 079-16 99 66 Nootdorp Dorpsstraat 40, tel. 01731-9141 Benthuizen Secretaris Runsinkbrink 1, tel. 079-16 36 50 de toewijzing wordt in een aantal gevallen een reductie toegepast Met nadruk wordt er op gewezen, dat het verstrekken van onjuiste gegevens strafbaar is en intrekking van de toewijzing tot gevolg heeft: Informatie over het toewijzen van extra brandstof is verkrijgbaar bij de instantie, waar een aanvullende toewijzing moet worden aange vraagd. i maximum laadver- Eigenaren van vracht- en bestelauto's met mogen van 1500 kg kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor eigenaren gevestigd in: Rijswijk, Voorburg, Leidsehendam en Nootdorp, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, Alexander Gogel- weg 16, Den Haag, tel. 070-614101 Voorschoten en Benthuizen de Kamer van Koophandel en Fa brieken voör Rijnland, Stationsweg 41, Leiden, tel. 01710-32 543 Zoetermeer de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, Westhaven 52, Gouda, tel. 01820-14 877 maximum laadvermogen autobussen mechanische trekwagens rijdende bibliotheken kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij de Rijkshoofdinspec- teur van het verkeer in de provincie Zuid-Holland, Thurledeweg 95 (Spaanse polder) Rotterdam, tel. 010-37 08 88. Eigenaren van: auto's uit handelsvoorraden (FH-nummer) voertuigen voor intern vervoer op fabrieksterreinen walsenen wegenbouwmachines kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij het Rijksbureau voor Aardolieprodukten, Bezuidenhoutseweg 16 B, Den Haag, tel. 070- 81 4011. Eigenaren van auto's met kenteken CD, CDJ, CDA, GN en BN (80 t/m 88 series) kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken, afdeling direktie kabinet en protocol. Plein 23, Den Haag, tel. 070-61 49 11, toestel 2222. Gebruikers van dienstauto's van de Rijksoverheid en eigenaren van particuliere auto's waarmee dienstvervoer voor de Rijksover heid (inclusief de Rijkspolitie) plaats vindt kunnen extra benzine of LPG aanvragen bij het departement, waartoe zij behoren. i

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10