GENEVE WACHT AF 9 Toekomst economie slecht Kapers mogelijk f naar Palestijnen voor berechting BASKEN DOODDEN BLANCO Ieren vrij in Ulster CER GELD [OOR LEGER AN EGYPTE iigelsen wacht een uister kerstfeest issinger sprak itLe DoecTho „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaar vormen, met 4%tot8/f/orente?" Algemene Bank Nederland Pompidou tevreden over EG-top OPNIEUW BOM AANSLAGEN IN ENGELAND BUITENLAND KOEWEIT (AP) Koeweit heeft "Dus als de huidige ondervragin- gtsteren laten doorschemeren dat de gen uitwijzen dat de vijf manner) Palestijnen zijn, dan zou him ui tie- nister van Bui- Andrei Gromyko, minister van Buitenlandse Zaken van de Sow- j et-Unie. Henry Kissinger, minister van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten. (AP) Het Egyptische krijgt het leeuwendeel, het nieuwe staatsbudget om voortzetting van de strijd, m de bevrijding van land" zeker te stellen, zo ft de minister van Finan- a loi Cairo bekend gemaakt, de begroting zijn 1.2 miljoen rptische ponden (7.5 miljard !den) voor het leger uitgetroK- maakte minister Abdel gazy in het parlement lend. De totale Egyptische {roting, doe vandaag door de inten werd beschreven als begroting, van opoffering hoop", omvat 9,2 miljoen, rptrisohe ponden (22.5 mil- ■d gulden) vijf Arabische terroristen, die dag in Rome een aanslag deden op een PanAm-toestel en daarna een Boeing van de Lufthansa kaapten, wellicht zullen worden uitgeleverd aan de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie. De minister van Buitenlandse Za ken van Koeweit, Aziz Hoessein, heeft vering in overeenstemming zijn met de resolutie van de Arabische topcon ferentie, zo voegde Hoessein eraan toe. Yasser Arafat, de Palestijnse topleider, zou het kantoor van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in Koeweit hebben laten weten, de uit levering van de mannen te eisen zo- tegenover verslaggevers verklaard dat ze voor eec Palestijns tribunaal da. de regering waarschijnlijk zal terecht kunnen staan. ingaan op het verzoek om uitlever! .1 van de vijf mannen door de Pales tijnse verzetsorganisatie, die de end- ge vertegenwoordiger is van het Pa lestijnse volk. (Van onze correspondent) GENÈVE „Ik heb onder de Israëlische en de Arabische leiders die ik de laatste tien dagen heb ontmoet, geen enkele gevonden die oorlog wilde", zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger bij zijn aankomst donderdag middag in Genève. Hij had daar de vraag aan toe kunnen voe gen: Zullen zij het aandurven om vrede te sluiten?". In Genève ziet het er allemaal zo Maar er is ook een nadeel aan: voor vredig en eenvoudig uit. De Egyp- een vruchtbare conferentie is er te tische perskamer in het gebouw van veel pers. Pers is nieuwsgierig, en dat de Verenigde Naties is naast die van onderhandelt slecht, zeker als presti- de Israëli's. Israëlische en Arabische ge belangrijk is zoals in het Mid- Jorunalisten drinken koffie in dezelf- den-Oosten het geval is. Vrijdag 21 de bar en praten uiterst vredig met december om half elf: een bijna be- elkaar. Daartussendoor wandelen lachelijk historisch moment. Be- dan ook even vredig Russische Amerikaanse journalisten en diplo maten. 1DEN Als er een ding is dat Itten bewust maakt van de eco- ahe energiemoeilijkheden, is het duister waarin winkels, en straten 's avonds zijn is erger dan tijdens de blitz- zegt een late klant in een winkel die een paar schoenen lij het schijnsel van een zak- i. „Zelfs tijdens de ergste da- i de oorlog konden we te- verlichte winkels". lachelijk omdat het alleen i de formele opening gaat van de vre desconferentie, en om niets anders. Hat is tenminste uitenmate onwaar schijnlijk dat er tussen zaterdag 22 december en 7 Januari, de dag dat Israël en Egypte hun onderhan delingen over de scheiding van de legers gaan voortzetten, iets belang rijks gebeurt. Waarom moet die opening dan zo nodig nu plaatsvinden?, zo kan men zich afvragen. Dat is behalve een politieke ook een psychologische zaak. De ervaring leert dat tus sen een oorlog en vredesbesprekin gen niet te veel tijd mag verlopen, De winkeliers, zoals iedereen in anders wordt het risico te groot dat Groot-Briittonnië, volgen stipt de de gemoederen verhit worden en er richtlijnen van de regering op in- weer oorlog uitbreekt, zake de stroombeperking. Eigenlijk is het al rijkelijk laat, Autorijden 's nachts is nu bepaald twee maanden na het staakt-het-vu- gevaarlijk in de Londense buiten wij- ren. De partijen zijn zenuwachtig, ken waar de overheid de straatver- Het volk is onrustig, en een nieuwe lichting tot een absoluut minimum oorlog kaai, zonder dat demand dat heeft beperkt. Op sommige plaatsen wil, uitbreken door een escalatie van zijn enkel de kruispunten verlicht, plaatselijke incidenten. Er moet ge- Buitenverlicbting voor theaters en sproken worden, dat breekt de explo- bioscopen is verboden en ook binnen sieve atmosfeer en daarom kon deze is er minder licht. opening geen uitstefl gedogen. Natuur - In de Londense uitgaanswijk Soho lijk ook om politieke redenen: Egyp- wordt het bij gebrek aan verlichting te staat te trappelen om met de on moeilijk te weten of Je voor een res- derhandelingen te beginnen, taurant of een stripclub staat. Er is nog een risico: hoe langer de Ook bij de Britten thuis wijst al- onderhandelingen op zich laten les erop dat de zaken niet meer zijn wachten, hoe meer redenen een ieder als weleer. Vele gezinnen eten en wo- vindt om maar niet naar Geneve te De Italiaanse regering treft giste ren stappen gezet om te trachten van Koeweit de uitlevering van de rijf Arabieren te krijgen. Tussen de twee landen bestaat echter geen uitleve ringsverdrag en in Rome gelooft men dan ook niet dat Koeweit de moorde naars zal overhandigen. BORDEAUX/MADRID (AFP, AP. DPA) De ondergrondse organi satie voor de afscheiding van Bas kenland (ETA) heeft bekend ge maakt dat zij verantwoordelijk is r de aanslag waarbij in Madrid de premier Luis Carrero Blanco om het leven is gekomen. In een communiqué van de Basken staat dat "gedurende de strijd in Zuid-Euzkadi (de Baskische naam van Baskenland) en de rest van de Spaanse gebieden de regering haar fascistische aard getoond heeft met gevangenneming, martelen en doden van degenen die voor de vrijheid van hun volk vochten. "Luis Carrero Blanco, een harde en gewelddadige man met zijn on derdrukking, vormde de hoeksteen die de continuïteit en stabiliteit van het systeem Franco garandeerde. Is zeker dat zonder hem de span ning in de regering tussen de ver schillende stromingen van de rege ring Franco zal oplaaien", aldus het communiqué. Uit [JS (Reuter) De Amerikaan lister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren onderhoud gehad met >rd'Vietnamese onderhandelaar De auto zie pijl, links) van vijf verdiepingen geslingerd en in een enkele kamer, terwijl in komen. Speciaal Israël, dat het minst de vermoorde Spaanse premier kwam terecht op een achterbal- het wegdekaangebracht *dïe «-l*Carrero Blanco werd door de bom- kon. Op de foto onder het enorme explosie over een kerkgebouw van gat dat door de explosie in het wegdek werd geslagen. de andere kamers alle licht uit is. gerust is op de afloop van deze confe- Vele delen van Engeland hebben al rentie. Het is paradoxaalhet was al- af te rekenen gehad met stroomon- tijd Israël dat directe onderihande- derbrekingen. In elk huis heeft men lingeoi wilde zonder voorwaarden een kaars en een doos lucifers bij de vooraf, en het waren de Arabieren hand, want wanneer de volgende die dat weigerden. Die onderhande- het politbureau, Le Doec stroomonderbreking komt. weet nie- lingen zonder voorwaarden vooraf Eet overleg, dat betrekking mand vooruit. zijn nu aangebroken. En het zijn de Bij het ingaan van de beperking Israëli's die echter nu het meest be- van de straatverlichting vreesde men zwaren hebben, en de Arabieren, met een snelle toeneming van de misdaad, voorop Egypte, die het snelst willen maar uit de verslagen van Scotland spreken. Yard blijkt dat die vrees niet gegrond Egypte heeft de beste kaarten: was. Misschien is een van de rede- Kissinger heeft Israëls terugtrekking nen hiervan het feit dat „de politie- beloofd, de tijd werkt dn Israëls na man op ronde" weer zijn intrede deel. want Israël lijdt ernstige scha- gedaan heeft. de door de voortdurende mobilisatie, Om benzine te sparen worden de en Egypte heeft het gevoel nauwe- patrouilles nu deels te voet lijks een tegenprestatie te hoeven le- uitgevoerd veren voor wat Israëli Is noemen het Een van de vreemde aspecten van sluiten van een tactische vrede. Dat de oliecrisis, is althans voor de impliceert de optie voor nieuwe eisen romantici de kerstverlichting ook na Israëls terugtocht. Het Egyp- in Londen, dat op dit gebied toch tische standpunt is altijd geweest buitenaf werd ontstoken op het mo ment dat de auto van de premier, aan zijn gebruikelijke tocht naar de kerk bezig was. die tussen de twee ont- gen met de Noord Vietnamees zoek bracht aan president ou, wilde na afloop geen bij- leden mededelen, luidvietnamese opperbevel in maakte vanochtend bekend gevechten Binds het van vordetn van het bestand, 28 de partijen in totaal 100.000 an gesneuvelden hebben ver- De laatste maanden zijn de i de Mekong-Delta by- ki steeds heftiger geworden. gevestigde traditie had. ADVERTENTIE „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eeiste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. eeret moet Israël zich terugtrekken, dan pas kunnen we praten over de aard van de vrede. Arrest in Libanon Linkse beto gers hebben gisteren in de Libanese havenstad Saida (Sidon) een vracht wagen van de VN in brand gestoken- Zij protesteerden hiermee tegen de arrestatie van een linkse politicus in Tripoli. Bij schietpartijen in Tripoll na betogingen van linkse groeperin gen tegen de scherp gestegen prijzen zijn in de loop van dinsdag en woens dag drie personen om het leven geko men en verscheidene gewond geraakt Er zijn 20 personen gearresteerd. DEN HAAG Ook al zou er geen oliecrisis zijn, dan nog zou augustus WH^n^De^Mhoktoe- nen economische JPrognose le economische groei in het gebied van de O.E.S.O. (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling), dat Euro pa, Noord-Amerika, Japan en Australië omvat, in 1974 zijn ver minderd. Dit zegt de O.E.S.O. in haar gebruikelijk halfjaarlijkse rapport inzake de Economische vooruitzichten Economie Out look). Het is de O.E.S.O. op dit moment niet mogelijk gedetail leerde voorspellingen te doen omtrent de gevolgen van de oliecrisis voor de economische bedrijvigheid. Het enige, dat zij hierover zeggen OESO schat het totale effect van de- kan ls dat het duidelijk is, dat het ze olieprijsverhoging op het algeme- 1974 tempo van de economische groei zal dalen onder normaal en dat er mo gelijk een daling van de produktie en de werkgelegenheid in bepaalde lan den zal optreden als gevolg van de oliecrisis. De OESO voorspe-t voorts een aanhouden van het hoge infla tietempo, dat nog versterkt zal wor den door de olieprijsverhoging, waar toe de Arabieren in oktober Jl. zijn overgegaan, daarin nagevolgd door andere olie-exporterende landen. De ne prijsniveau op ongeveer één pro cent. De OESO spreekt van een psycho logische schoktoestand, waarin de OESO-landen verkeren als gevolg van het optreden der Arabische olie landen. Deze schoktoestand heeft nadelige invloed op het vertrouwen van het bedrijfsleven en van de con sumenten. Iets dergelijks deed zich ook voor na de ingrijpende maatre gelen, die de AmpHIraanso rpgprlrig effectenbeurzen. Voorts is er veel publiciteit gege ven aan personeelsontslagen en het uitstellen van investeringsplannen, door ondernemingen. Men ziet aan de ene kant factoren, die remmend werken op het aanbod en aan de an dere kant verwacht men, dat de vraag zwakker zal worden en men heeft nu de neiging om al deze din gen bijeen te bundelen en er het eti ket "recessie" op te plakken. Als men dat doet, houdt men ech ter geen rekening met de mogelijk heden die er voor de regeringen zijn om corrigerende maatregelen tc treffen. Met vindingrijkheid en vast beslotenheid kan veel worden ge daan, dat is duidelijk aldus de OESO. De economische groei in Neder land zal volgens de voorspellingen, van de OESO in haar heden ver sche de EG, beneden het gemiddelde geheel Europa en beneden het gemiddelde van het gehele OESO-ge- bied blijven. De OESO verwacht in Nederland een reële groei van het bruto natio naal produkt van 3,5 procent tegen 3,75 prooent in de zeven grootste landen van de OESO, 3,75 procent in de gehele OESO. 4,5 prooent in de gehele EO en 4.75 procent in gehee1 Europa, voor zover dit is aangeslo ten bij de OESO. In 1973 bedraagt de groei van de gehele OESO-economie 6.75 procent, de economische groei van de EG en van geheel Europa in beide gevallen zes procent, die van de zeven grootste landen 6.75 procent. De voorspellingen inzake de groei in 1974 slaan op een situa tie zonder oliecrisis. Er wordt dus ook zonder de oliecrisis verminde ring van de econonjische groei ver wacht Simonet niet bang voor Arabieren BRUSSEL (ANP) Henri Simonet Europees commissaris. beCast met energievraagstdkken, is weinig be vreesd voor repercussies van de Ara bische landen als er een echte EG- solida/riteit zou ontstaan waarbij an dere EG-lainden Nederland daadw:r- keüiHk zouden helpen. I> Arabische landen kunnen ons niet kwalijk ne men dat we ons gemeenschappe! j k organiseren om te overleven, zo zet hij in Brussel op een persconferen tie. Op vragen of echte eenheid in de EG niet opgevat zou worden als een vijandige daad zei hij, dat de EG 'n gemeenschap is van belangen en doelstellingen. De Arabische landen r>roberen op het ogenblik precies zo'n gemeenschap te vormen Wat z? wiükn te regionalisatie. Het zou dan ook Juist voor de Arabische landen een groot risico zijn als de Europe se Gemeenschap niet als eenheid zou blijven bestaan. onderzoek is gebleken dat "vanuit de kelder van een gebouw in Claudio Coello in Madrid een on dergrondse tunnel was gegraven naar het midden van de straat. Daar was een krachtige explosive lading onder BELFAST Francis Pym, staats secretaris voor Ulster, heeft de on middellijke vrijlating gelast van 65 gedetineerden, tegen wie nog geen proces is aangespannen. Het zijn 63 katholieken en twee protestan- De Britse autoriteiten hadden be loofd voor Kerstmis een aantal ge detineerden hun vrijheid te herge ven. Er zijn in Noord-Ierland onge veer 600 mensen geïnterneerd. De Britse regering wil met de maatre gel te kennen geven, dat zij vertrou wen heeft in het akkoord van Sun- ningdale over de toekomst van Ier land. PARIJS President Pompidou is „absoluut niet ontevreden" over de uitkomsten van de Europese topcon ferentie in Kopenhagen In een door de televisie uitgezonden toespraak zei het Franse staatshoofd van mening te zijn dat zijn Initiatief nuttig was. In Kopenhagen ging het er om of de negen Europese landen zich op weg naar een politieke een heid zouden begeven of dat zij slechts op economisch terrein willen samen werken. De vraag was of we Europa uiteen zouden laten vallen of dat we, Integendeel, bereid waren voor waarts te gaan voorwaarts naar 'n Europa waarin de landen hun iden titeit en hun essentiële belangen niet opgeofferd zien. Ik zie geen reden waarom Frankrijk niet tevreden zou zijn. aldus Pompidou LONDEN Vanochtend vroeg zijn bij het Hilton-hotel in Londen twee bommen ontploft. De politie zegt dat er geen gewonden zijn. De bom men hebben vermoedelijk in tassen gezeten die op het trottoir waren ge zet. De politie werd gewaarschuwd door een voorbijganger die een der tassen had gezien. De bommen ont ploften even nadat de omgeving was ontruimd. De politie heeft een tijdbom on schadelijk gemaakt, die in een pa pleren boodschappentas aan het hek van de Franse ambassade in Londen hing. Het personeel van de ambas sade moest tijdelijk het gebouw ver- laterv. dat gebed la doorzocht

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9