ZZS3M m Gespreide werktijden ambtenaren "Oliecrisis is een uitdaging voor het openbaar vervoer" Regering denkt aan vergoeding voor de gestegen prijzen over een half jaar ROTEST-BEZETTING TEGEN ONNIS DIENSTWEIGERAAR lees Vellekoop kreeg 21 maanden Zondags- verbod rechts- ildig" MODISCHE BEHA'S UITGIFTE VAN BENZINEBONNEN NOG STRENGER Ir. Cornelissen (KVP): Nog voor de zomer maximumsnelheid Bende winkeldieven opgerold fllJPAG 21 DECEMBER 1973 BINNENLAND DEN HAAG Naast de alge- Minister Boersma van sociale van vijftien gulden uitgekeerd; mene toeslag van tweemaal vijf- zaken heeft dit aan de Tweede op de datum waarop cao's tien gulden op de cao-lonen in Kamer meegedeeld. Het schema lopen komt daar het eerste kwartaal van 1974 denkt voor de aanpassing de regering aan een vergoeding ziet er als volgt uit voor gestegen prijzen per 1 juli van het volgend jaar. per 1 Januari wordt aan el ke loontrekker een gelijk bedrag bedrag van de lonen vijftien gulden bij (voor de mees te cao's is dat ook 1 januari) dus ook aan loontrekkers die der een cao vallen die op een tere datum afloopt. per 31 december aflopende cao's zullen vermoedelijk tijdelijk met drie maanden worden ver lengd; reeds overeengekomen ver goedingen voor prijsstijgingen dit ADVERTENTIE DEN HAAG De helft van de Nederlandse ambtenaren za'l na de invoering van de benzine-distributine vroeger of later naar het werk gaan. Minister De Gaay Fortman (Bin- beginnen en nog eens 25 procent om nenlandse Zaken) heeft gisteren negen uur. De rest zou dan op de naar alle gemeenten en provincies normale tijd moeten beginnen. Kandelaars en tafelgerei in pleet en zilver, sfeervolle geschenken die elke dag opnieuw weer vreugde brengen in het leven... drie-arm ig pleet va. f85,- zilver va. f 225,- één-lichts pleet va.f 19,75 zilver va.f 38.50 Juwelier BEGEER, VAN KEMPEN VOS Hoogstraat 6 - Leiden Amsterdam Delfzijl Den Haag Rotterdam Tilburg Utrecht Zwolle een circulaire gestuurd, waarin deze sugestde doet om in het kader van de oliecrisis te komen tot een spreiding van vervoer rond de spits- Wëti™ta'at)"konciJde later maatregel zou ook de avond ten goede komen. Minister Westerterp (Verkeer en dat •IJS NHEM/DEN HAAG De geëist door de auditeur-militair ir emse krijgsraad heeft gisteren H. J. Bekkering. incipiële dienstweigeraar Kees Om uiting te geven aan hun veront.- toop uit Delft veroordeeld tot waardiging over dit vonnis hebben nog dezelfde middag na. een gesprek met enkele rechercheurs die door 't binnen mochten komen. bij de Nederlandse Spoorwegen voor- 25 procent van de lopi® geen personeelsstop zal worden half acht te laten ingevoerd en dat ook met aan de ser viceverlening zal worden getoornd. „Het openbaar vervoer staat klaar" zo meende de bewindsman en alleen bij zeer extreme weersomstandighe den zal men volgens Westerterp de extra passagiersstroom niet kunnen opvangen. In de Randstad alleen al zullen ongeveet 20 extra treinen worden ingezet. In het gehele land voor de ochtendspits 60 tremen en voor de avondspits 40 treinen. Ook het militaire weekeinde-ver lof zal worden gewijzigd. Voor dienst plichtigen zal het weekeinde na de invoering van de distributie beginnen op vrijdagmiddag rond een uur. Op maandagmorgen zal men dan om 8 uur op het appèl moeten verschij nen. Niieuwersluas. In een brief aan de fractieleiders de tweede kamer heeft de katholie- Na de bezetting had een delegatie ke vredesbeweging Pax Ohristi don- gistermiddag 40 leden van de Haag- van de bezetters op het ministerie derdagavond dringend verzocht Vereniging Dienstweigeraars het van defensie een gesprek met staats- de gewetens- secretaris Mommersteeg. Deze leg- uit dat de wijziging op de Wet Ge- wetensbezwaarden te bespoedigen"! rerechtshof: de Kazernestraat in Den Haag bezet. Zij versohaften zich toegang door zich voor te doen als getuige in Volgens de huidige wet kan Kees mersteeg ertoe te bewegen het behandeling zijnde zaken Vellekoop niet als gewetensbe- rest op te heffen. De staatssecreta- van gewetensbezwaarden. Zij hön- zwaarde worden erkend omdat hij gen uit de ramen spandoeken met niet tegen elke van „Gewetensbezwaarden vrij", „vrijheid van geweten", en „Kees moet vrij". Hoewel de bezetters 24 uur hadden willen blijven, verlieten zij het pand "Spoorboekje" voor stads- is. Vellekoop zit sinds 15 november lang de wet niet gewijzigd is. DEN HAAG De uitgifte van benzinebonnen zal het volgende kwartaal strenger worden. Dit om te voorkomen dat men ook op het vertoon van kentekenbe wijzen van wrakken ook bonnen kan ontvangen. De volgende keer zal men behal ve het kentekenbewijs nog een be talingsbewijs voor de motorrij tuigenbelasting en een bewijs van een WA-verzekering voor de auto cnoeten tonen. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de Machtigings wet medegedeeld. De bewindsman zei dat men om de vier weken de benzinesitua tie opnieuw zal bezien om even tueel de toewijzingen te kunnen wijzigen. Hij zegde verder toe te willen onderzoeken in hoeverre het mo gelijk is om een distributie-sy steem te realiseren waarbij niet iedere automobilist maar iedere Nederlander een benzinerantsoen ontvangt. Westerterp reageerde daarmee op een motie van ka merleden Drees (DS'70), Terlouw (D'66) en Jansen <PPRU Na de toezegging werd de motie inge trokken. vernieuwing DEN HAAG Onder de titel "Ver nieuwde stad" is gisteren een soort "spoorboekje" op het gebied van stadsvernieuwing, woning- en wiiijk- verbetering verschenen. Het eerste exemplaar van deze ERDAM Het gerechtshof wegwijzer naar een vernieuwde stad iterdam heeft, evenals in eer- bood gisteren statssecretaris ftantie de Alkmaarse politie- Scnaefer ae oud-minister Schut van de stelling van de Alkmaar- ocaat mr. A. van Driel verwor- rij verbod niet ieldig is. hof veroordeelde gistermiddag iarige chauffeur L. P. uit Bar- »rn, die op 4 november te igowaard in zijn wagen had veroordeeld tot dezelfde boe- f400 als de politierechter in Instantie had opgelegd. DEN HAAG (ANP) De KVP- fractiecommissie voor Verkeer en Waterstaat ziet de ter verwach- van de commissie-Reinoud, inzake maatregelen om op korte termijn het op de rijksbegroting gelegde beslag de openbare dienstverplich- geven tot het begrip stadsvernieu- ten toeloop op trein, bus en ti wing. Schaefer zal een groot deel, verband met de oliecrisis als een uit- ting van N.S. zoveel mogelijk te be- deze plannen realiseren. daging het openbaar perken. Naar de mening van de Het boekje bevat toelichtingen op Woordvoerder ir. Cornelissen zei gis- KVP-commissie bevat het rapport regelingen en een verklarende denlijst. Verder is er een adreslijst van een aantal bij deze materie be trokken instanties in opgenomen. Doel van deze publiciteit is Van nriAl BoH o-pcEoih Haf om iedeireen meer informatie op het tigingswet vindt hij wat povertjes van Driel had gesteld, dat de gebied van stadsvernieuwing te ge- aandoen van de minister van ven. Het ligt in de bedoeling om elk Zaken over het rijver- jaar een herziene uitgave op de mm markit te brengen. ting ischi haseerd is op een Koninklijk waardoor enkele artikelen Distributiewet 1939 in wer den. Dit K.B. is volgens mr. tel gezien zijn wijde strekking, gemene maatregel van be- Deze ad volgens de grondwet Raad van State om advies worden voorgelegd, hetgeen laten. aardoor was volgens Driel het K.B. strijdig met tiwet, en dus ook de ministe- «hikking. hof overwoog in zijn arrest, belangwekkende opmerkingen, al is de opdracht tot het onderzoek uiter aard in een tijd gegeven, waarin nog geen sprake was van een oliecrisis. Deze week zullen ongeveer 50.000 Nederlanders per trein naar de be kende wintersportcentra in het bui- In januari zal de fractiecommissie de tenland vertrekken. De Spoorwegen inhoud bestuderen het rapport en reisbureaus zijn optimistisch ge stemd over het aantal boekingen: ten opzichte van het vorig Jaar is een toeneming te constateren van acht procent, gerekend over het hele winterseizoen. Vrees onder de vakan tiegangers is, ondanks de oliecrisis, nauwelijks te bespeuren. l maximum- DEN HAAG Nog vóór de zomer bouwde kom zal dan uit de memorie van toelich- van 1974 zal op de Nederlandse wegen snelheid wet blijkt, dat het de be- een maximumsnelheid gelden. Dit gelden. Op wegen die alleen'toegan- van de wetgever is geweest heeft minister Westerterp (Verkeer kelijk zijn voor snelverkeer w lö werking treding onverwijld en Waterstaat) gisteren in de Tweede 100 kilometer per uur invoeren geschieden binnen enke- Kamer medegedeeld. Voor een snelheidsbeperking Op gewone wegen buiten de be- bUvoor5eeW 120 mome^ per uur) op autosnelwegen voeld© de minister niets, omdat zijn inziens niet is aan getoond dat hierdoor de verkeersvei ligheid zal verbeteren. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) meende overigens dat direct na de invoering van de ben zinedistributie de gemiddelde snelheid op de weg zal teruglopen. "Men komt er dan wel achter dat men op die wijze meer kilometers kan rijden". Ook voor de komende zomer ver wacht men in reisbureaukringen 'n grotere toeloop op de treinen dan voorheen het geval was. Bij dit al les, aldus de heer E. Beukenhorst van kilometer per uur de afdeling toerisme van de NS, moet natuurlijk wel rekening worden ge- snelverkeer wil men houden met de omstandigheden in het buitenland. De berichten daar voor een snelheidsbeperking (van over zijn echter niet somber en hij de Bergland-express rijdt naar Innsbruck tisch". dan ook „gematigd optimis- mer niet meer *'s nachts bijeen HAAG De Tweede Kamer wil van de late nachtelijke vergaderin- Voorzitter Vondeling heeft daarom in het kader van de energie- Dorgesteld om na het kerstreces niet meer later dan elf uur te ver. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen zal men doorgaan. ROTTERDAM (ANP) De Rot- huizen voor meer dan f 150.000 De heer C. van Zwijndrecht, voor- terdamse recherche heeft na een goederen. Volgens de politie is zitter van de Algemene Nederlandse langdurig onderzoek een uit vier derde deel van de buit terecht. Vereniging van Reisbureaus, zei ten vrouwen en drie mannen bestaande slotte, dat er op dit moment voor het bende opgerold, die zich de afgelopen De zeven verdachten in leeftijd diefstallen te hebben gepleegd in n Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Den Haag. Leiden, Leid- schendam, Nijmegen. Rijswijk, .- Utrecht, en Vlaardingen. treinvervoer ge en sprake is van maanden op grote schaal heeft be- rieërend van 28 tot 46 Jaar, zijn in- De zaak kwam aan het rollen toen tariefsverhogingen. „Als de tekenen zig gehouden met winkeldiefstallen, middels voor de officier van Justitie de politie in de woning van een van ons niet bedriegen, zullen er tussen geleid. Zij zijn allen afkomstig uit de vrouwen, de 32-jarige Johanna T., nu en de komende zomer geen ver- De groep, die in het hele land ope- Rotterdam. een partij van winkeldiefstal afkom- hogingen komen", zo voorspelde hij. reerde, roofde uit winkels en waren- Het zevental heeft bekend winkel- stige goederen vond.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7