u ook afdeling Rijnstreek van rcheologische werkgemeenschap SPORTSCHOOL LUITEN' 'Noord' wil 'iets leuks' op Spoortje Avibus in Leiden Ileer dan 300 vogels fluiten bij DE WIJDE VLUCHT 15 JAAR -irensf al haar leden prettige 2' kerstdagen en een gelukkig, maar *iooral een gezond 1974. LEIDEN Verlovingsringen De ruimste keuze. Blijvende service. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181. Generaal-kampioen werd J. Kreu- gerechtenëer- Eerste prijzen, sommige meer dan één, wonnen C. Jasper. J. Fla- SPECIALITEITENRESTAURANT met uitgebreide RIJSTTAFELS èn eenvoudigi ook voor u. BREESTRAAT 51 LEIDEN man, A. Mink», Oudshoorn, W. ISCH RESTAURANT [JOea KOeillJI iMOe (tegenover Stadsgehoorzaal) ![J~f o. Turk, J. T. Turk, J. de Bruin en J. Remund. Er zijn ook nationale- en wereld kampioenschappen. Bij de wereld kampioenschappen die dilt jaar in Rotterdam gehouden zijn waren zo'n 15.00 vogels. Daaruilt blijkit wel dat de vogelsport verder gaat dan al leen maar een parkietje in een kooi tje. Behalve veel studie, bijvoorbeeld over het kweken van vogels, neemt vooral de observatie van vogels veel tijd. De observatie dient om de vo gel te leren kennen en er contact mee te krijgen. Dan kom Je te weet hoe de vogel behandeld moet wor- Op de foto's van Jan Holvast links de keurmeester aan het werk en rechts eon blik op de tentoon stelling. SOS 25202 nu dag en nacht LEIDEN De SOS-Telefoni- sche Hulpdienst 25202 ("voor al len die Ln moeilijkheden verke ren") zal met ingang van mor gen dag en nacht bereikbaar zijn. Tot dusver kon de THD alleen van acht uur 's avonds tot acht uur 's ochtends worden ge beld en gedurende het gehele weekeinde. Dat werd in THD- kringen zelf als een groot be zwaar gevoeld, want zo werd nog onlangs in het jaaroverzicht gezegd "mensen hebben niet alleen in de avonduren proble- De SOS-dienst werkt uitslui tend met vrijwilligers, maar aan de organisatie zi;n enige kosten verbonden. Van gemeente en rijk heeft men nu een dusdani ge subsidie gekregen dat op een 24-uurs dienst kan worden over gegaan. LEIDEN 'Tk wil de gemeente weieens zien als de hele wijk ertegen aan gaat", zei Vervoorn van wijkco- mité Noord niet zonder nadruk. Gis teravond werd in "De Zevensprong" een hoorzitting gehouden over de 2156 m2 (Vervoom: "Ik weet 't onderhand uit miijn hoofd") braakliggende grond in de wijk. Het gaat om het vroegere spoorwegem placement. Het wijkkomité, de Heilig Harc- school een clubhuis de Zevensprong willen, dat er iets "leuks" met die grond gedaan wordt want de bewo ners van Noord willen dat ook. Door kinderen van de hoogste klas sen van de heilig Hartschool is een enquête gehouden in de buurt. 91% van de 240 ondervraagde buurtbe woners wil niet, dat er een kantoor flat op het terrein gezet wordt, 88% van die buurtbewoners ziet evenmin graag een parkeerterrein op 't Spoortje. 75% wil wel, dat er be- Jaardeniwoningen gebouwd worden op die grond tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Herensingel. Een 55% heeft gezegd, dat ze er boven dien aan mee wil werken, dat er iets "leuks" van gemaakt wordt. Alleen: in het stadhuis ligt wel 'n tekening van 't Spoortje waarop een kantoorflat van zes étages en een parkeerterrein. Zoiets levert de ge meente meer geld op dan bejaar denwoningen en een kinderboerderij de wensen van de bewoners. Com pleet met kronkelpad, wigwam bankjes en bejaardenwoningen wa ren gisteren door kinderen gemaak te maquettes tentoongesteld. Dat is 't Spoortje zoals zij het wilden. Veel groen en een groot diensten centrum paste ook nog on dat Spoor- tje-in-het-'kJein. De Leidse Appara- tenfabriek zou dan ook nog kunnen blijven, omdat die werk verschaft. aan 120 mensen. Maar een kantoor gebouw.Een bewoner gisteren: "D'r is notabene kantoorruimte aan ide Herensingel, die ai anderhalf Jaar leeg staat". Probleem voor de gemeente Is wel, dat de grond ln handen Is van de Nederl. Spoorwegen en die kunnen het in principe zo duur mogelijk aan de gemeente verkopen. KVP- er Driessen zag het als een afwe gen van belangen voor de gemeen te, wat ze met de duur betaalde grond gaat doen. Raadslid Van Aken-. (PvdA) zei voor sociale voorzienin gen op t Spoortje te zijn en dat er. nog helemaal niets besloten is. Van de Velde, directeur van de Ze vensprong: "We moeten de gemeen- overtuigen". Nog wat later: "We schrijven een brief aan de ge meente met zoiets van: wij ln Noord willen sociale voorzieningen, geen economische belangen op 't Spoor tje". LEIDEN Binnenkort zal de kampeervereniging "De Wüde vlucht" het feit gedenken, dat 15 jaar gele den een groepje enthousiaste kam peerders deze vereniging oprichtte. Het derde lustrum zal niet zonder slag of stoot voorbij gaan, want op 25 januari zal in het Anitoniusclu ta lmas een feest op touw worden gezez. De huidige voorzitter, Era dus, ver telt er het volgende van: We tellen nu zo'n 550 leden en we hopen dat dit aantal volgend jaar zal uitgroei en tot 600. We zijn in het gelukkige bezit van een uitgebreide kampeer uitrusting voor al onze leden en een eigen kampeerterrein in Luxemburg. Ieder jaar organiseren we verschil lende kampeertochten naar plaatsen in bosrijke, maar vooral waterrijke omgeving. Vroeger werden ook veel reizen naar Oostenrijk of Italië ge maakt, maar door de grote groei van de vereniging was het niet meer mo gelijk dergelijke reizen met dezelfde perfectie te organiseren. Volgend jaar gaan we dit weer wel doen in samenwerking met de LMCA in Den Haag, een vereniging die jaarlijks een zeventig kampeertochten naar het buitenland organiseert. De vereniging bestaat bij de gratie van een zeeT kleine bijdrage van de leden en een mogelijk nog geringer gemeentesubsidie. We kunnen er net van draaien, maar we springen er niet altijd uit. Dat kost ons nog wel wat hoofdbrekens. Gelukkig is er nu een clubhuis, of liever gezegd een clubflat, het Honk in de Charlotte Bourbonhof 1, waar de benden die tijdens de zomerkampen zijn ge smeed. 's winters nog eens hecht kun nen worden samengebonden. Want dan zijn er (na)kaartavonden, film avonden, tieneravonden en nog meer van dat gezelligs. Tja, je moet wat doen om je leden bij elkaar te hou den niet waar?" LEIDEN Tot zondagmiddag houdt Avibus, één van de drie Leid se verenigingen van vogelliefheb bers, een vogeltentoonstelling in het zaaltje in de Maria Gijzensteeg naast de Overdekte. Er zijn 306 vogels te zien van zeven verschillende groepen. Gisteren hebben vier keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers de vogels gekeurd. Dit gaat aan de hand van uitgebreide mappen met zeer preoiese nor men, bijvoorbeeld voor wat betreft het postuur en de tekening van de vogels. De vogelsport is zeer veelzij dig, mede door de grote verscheiden heid in groepen en variëteiten. Daar door duurt het ook enkele Jaren voor men zich keurmeester mag noemen, want behalve kennis van de nodige theorie moet men ook praktijkerva ring opdoen door enige tijd mee te lopen als adspirant-keurmeester. Bij het twintig-jarige Avibus zat in een apart kamertje een speciale keurmeester om het gezang van de zangvogels te keuren. Elke vogel krijgt voor verschillende onderde len een aantal punten, in totaal maximaal honderd.. Daarmee kan hij (zij) wtnnaa/r worden in groep, maar kan ook over het geheel de beste zijn en kampioen worden. >07 Voor inlichtingen: „SPORTSCHOOL LUITEN", Pieterskerkgracht 9, Leiden, teletoon 23728. Dir. A. J. van Polanen, 4e Dan Alcoholcontrole LEIDEN Tijdens een alcohol actie die gisteren door de Leidse po litie van 11 uur 's avonds tot drie uur vannacht is gehouden, zijn in totaal 359 auto's. 2 motoren en twee bromfietsen gecontroleerd. Totaal vijf keer is drankmisbruik geconsta teerd, maar er werd geen rijverbod opgelegd. Twee personen hadden geen rijbe wijs; 1 automobilist reed met gladde banden en 41 personen hadden papie ren bij zich (rijbewijs, kenteken) die niet in orde waren. De politie deelde mee dat het bui tengewoon rustig is geweest. Alleen tussen elf en één uur was het even druk, voornamelijk op de Hoge Rijndijk. De auto's hoefden daar niet te worden aangehouden, maar stopten vrijwillig. Het publiek was, op een enkele uitzondering na, zeer mee werkend. IDEN De Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (A.W.N.) heeft er een ing bij. Op 24 november j.l. verkreeg de afdeling "Rijnstreek" officiële goedkeuring en er een werkgebied afgepaald waarin de nieuwe afdeling haar veldwerk en onderzoek cht. olijk gebeurde dat al enige tijd. Volksuniversiteit K en O in ïrking met de vereniging Leiden" omstreeks de winter vorig jaar een cursus organiseerde werd in feite puls gegeven voor een officiële ngq In de zomer van dit jaar nabij de Vink onderzoek ver- het kasteel Coebel, later ocht de toen uit ongeveer veer- in bestaande groep de vermoe- restanten van het Klooster ndaal in Leiderdorp en werd veldverkenning gepleegd op rrein Roomburg om de Juiste te bepalen van het zg. cas- Matilone. riteiten waarvan de leden zelf :e die voor het grootste de gratie van buitenstaanders ontplooien. Immers, de afde- Sterk afhankelijk van de lijke overheid, van aannemers van particulieren, wier mede- en begrip vaak onontbeerlijk sm onlangs manifesteerde zich in en schoolvoorbeeld van hoe moet.Drs. Ingrid Moerman, ratrice van het museum De Al: „Op het bouwwerk aan de instraat (de studentenflat rerden verschillende vondsten Wij waren er niet bij. La- lompenkooplieden hier lepels verkopen voor een be- JJ ]k hoge prijs en zijn er ook r 0 lende dingen die daar gevon- ier<! iren na r Amsterdamse anti man". Doelstelling De afdeling „Rijnstreek" draagt de volgende doelstelling in haar vaan del: gezamenlijk tot een beter inzicht komen naar het leven en werken van onze voorouders in ruimste zin, in samenwerking met en mede ten be hoeve van de archeologische weten schap door: het verrichten van op gravingen, opnamen in het veld, mel den van vondsten, het in het kaart brengen ervan, determineren, restau reren, documenteren, archiefonder zoek, lezingen en excursies. De afdeling telt inmiddels zo'n honderd leden, die Jaarlijks f 25 con tributie betalen, zes maal per jaar de periodiek „Westerheem" ontvan gen, lezingen bijwonen, excursies meemaken en waar mogelijk de spade in de grond drijven om hun arbeid al dan niet beloond te zien door de vondst van een pot, een tin nen voorwerp of een fundament van een oude nederzetting. Voor haar veldwerk heeft de afde ling o.a. toestemming nodig van het Rijks Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB), het Instituut voor Pre en Protohistorie en het Biologen Archeologisch Instituut, die de werk zaamheden op een archeologisch waardevol terrein aan de afdelingen delegeren wanneer zij er zelf niet de mankracht voor hebben. Van de vondsten worden verslagen, tekeningen en foto's gemaakt, die worden doorgespeeld naar de ver schillende betrokken instanties. De beoordeling van de vondsten kan in vele gevallen aan de afdeling zelf worden overgelaten. Want niet alleen zijn de meeste deskundigen lid van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, maar hebben de af delingen afzonderlijk ook goede con tacten met musea en archeologische instituten. Samenwerking wordt door de afde ling "Rijnstreek" ook nagestreefd voor wat betreft de verschillende his torische kringen die haar werkgebied rijk is. En dat zijn er niet weinig, want het werkgebied is groot: Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Leimuiden, Nleuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop, Bodegraven, Boskoop, Benthuizen, Zoeterwoude, Voorschoten, Leiden, Valkenburg en Katwijk. De afdeling "Rijnstreek" wil op den duur bereiken dat aannemers contractueel verplicht worden gesteld de amateur-archeologen op de hoog te te stellen van eventuele vondsten die bijvoorbeeld worden gedaan bij graaf- of heiwerkzaamheden. Daar naast wil de afdeling proberen de be- volking bij haar activiteiten te be trekken, m.a.w.: er wordt gehoopt op tips (die gericht kunnen worden aan De Lakenhal of aan mevrouw H. Suurmond-Van Leeuwen, Plantsoen 75. Lelden, tel. 01710—23766) en op medewerking. Tegelijkertijd zet de afdeling haar pogingen voort om de beschikking te krijgen over een ruimte waarin vond sten, kaarten en een bescheiden bi bliotheek zouden moeten worden on dergebracht. En ten slotte: meer leden. Want meer leden betekenen meer geld. En meer mogelijkheden. De sportschool zal gesloten zijn van zaterdag 22 december t.m. zondag 6 januari 1974. Dus vrijdag 21 december is de laatste les. SPORTSCHOOL LUITEN" Jeroen van Egmond, leer ling van klas 2b van de Leidse school voor de detailhandel, krijgt van directeur Van Brit- sum een cadeaubon aangebo den omdat zijn ontioerp werd uitgekozen om als kerst/ nieuwjaarskaart van de school te worden gestuurd naar alle ouders en relaties van de school. De school is erg gelukkig met de jaarlijkse ontwerp wedstrijd omdat 'n enorme hoeveelheid creativiteit via deze kaarten tevoorschijn komt. Enkele voorbeelden: Antoin: „Mijn ontwerp stelt 'n olie kraan voor die weer wordt opengedraaid; lijkt me een leuk kerstcadeautje" Rob: ,,'t Hele jaar gedonder in de wereld maar met Kerst mis gaat alles weer in elkaar passen". De jongelui blijken het sta dium van kaarsjes en be sneeuwde bomen gepasseerd te zijn en "zien" heel ivat dieper liggende aspecten van kerst- en nieuwj aarsover peinzing en. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3