Bekerwinst BS Leiden van op Akrides: 121-76 Srink Claeryn als'tjonge moet zijn »ir Stanley treed niet Rous: af' Wiersma naar derde remise oting W.K.is niet vrij In verplicht nummer 11 pAG 21 DECEMBER 1973 SPORT PAGINA 19 1 )NDEN „Ik denk niet' aan aftreden". Met deze uitspraak Sir Stanley Rous, wat hem betreft, geen twijfel bestaan de naaste toekomst. De rijzige Brit, nu 78 jaar, bekleedt 1961 de voorzittersfunctie in de Federation Internationale 'ootball Associations (FIFA)de wereldvoetbalbond. En hij er nog lang niet genoeg van. „Zolang mijn gezondheid goed is en ik in staat ben te reizen en enkele uren per dag erken, zou ik graag voorzitter willen blijven", aldus Sir iley, „er is nog veel te doen". Zuid-Amerika is er evenwel die best president van de FI- willen worden. Het is Joao nge. voorzitter van de Brazi- sportfederatie. Wanneer vol- Maar op het congres van de FI- wordt vo München - tijdens de eindron- Amerika' het toernooi om het wereld- lenschap - de verkiezing wordt kan hij rekenen op de de Zuidamerikaanse af- iigden plus met aan zekerheid ide waarschijnlijkheid op die Noord- en Middenameri- landen, benevens de Afri- >E kaanse. "De Zuidamerikanen hebben me verzekerd dat het iets persoon lijks is", zegt Sir Stanley, "ze vinden zelfs dat ik het goed heb gedaan. Als hij wordt gekozen is Sir Stan ley Rous van plan het aantal deel nemende landen aan de eindronden van de W.K. opgevoerd te krijgen van zestien tot twintig. Ook zou hij willen dat de organisatie werd opge dragen aan een combinatie van dicht bijeen liggende landen, bijvoorbeeld de Benelux of Zuidslavië, Oostenrijk en Hongarije. Dit om de belangstel ling te verbreden en de kosten te drukken. RoUs: ,,'t Gaat natuurlijk niet zo maar, docht 't is iets om naar te streven. Ik dacht niet dat de moei lijkheden onoverkomelijk waren". Koe onzeker het resultaat ook is, één ding staat bij de bepaling van de groepsindeling voor de eindronden van het toernooi om het wereldkam- vierde pioenschap voetbal vast: de loting j j__, (0p 5 prankfort) is niet "vrij". Dat wil zeggen: de zestien elnemer vrijwel zeker van een landen worden niet klakkeloos in een de finale-poule voor het beker gegooid en trekken maar. In dat geval bestaat namelijk de moge lijkheid dat er een groep ontstaat met West-Duitsland, Brazilië, Italië en Nederland, of één met Zaire, Au stralië, Haiti en Zweden, wat natuur lijk tot elke prys moet worden deelde tweede ats Koopman eugdtoernooi ININGEN het Niemeyer-Jeugdschaak- Groningen is nog maar ,j7jjfcs Juniorenkampioenschap, de pool Adam Kuligwoski. Te- Anselmo scoorde hij op- het volle punt. In Garrincha: f 650.000 bij afscheid Het Braziliaanse voetbalelf tal dat in 1970 de wereldtitel veroverde, heeft in Rio de Janei ro een selectie van in Brazilië gespeelde buitenlanders versla gen met 21. Het was een af- scheidswedstrijd voor de inmid dels 40-jarige, al bij zijn leven legendarische rechtsbuiten Garrincha, die een half uur in actie was. Garrincha, kleiner en krombeniger dan ooit, glorieer de tijdens de wereldkampioen schappen 1958 en 1962, toen Brazilië beide malen de titel veroverde. Brindisi (Arg.) opende voor de "vreemdelingen" de score, Pe- le even briljant als in zijn beste dagen maakte met een solo langs drie verdedigers en doelman Andrade gelijk. Perei- ra, de vervanger van Brito zorg de voor het winnende doelpunt. In het Maracana-stadion van de voormalige hoofdstad Rio de Janeiro waren 131.000 toeschou wers, die zorgden voor een re cette van 1,4 miljoen cruzeiros, (ongeveer 650.000 gulden). Gar rincha krijgt het hele bedrag. Sir Stanley Rous zolang mijn gezondheid nog goed is den over), in het tweede zou een der "dwergstaten" zich hoe dan ook kwa lificeren. Het is dus duidelijk dat er geplaatst moet worden. Maar hoe. Dat is nog niet beslist. Het organisatiecomité van de W.K. buigt zich enkele uren voor loting in een geheime vergade ring over het probleem. Met deze we tenschap heeft speculeren weinig zin, maar rekening houdend met geogra fische herkomst en sterkte, zoveel mogelij klieden zijn er nu ook verwachting in toch nog tot dpn In s- pprcf_ <rPVal zouden "zekere" g J ectón zi^n er nu ook weer amerikaans land (mogelijk wereld- Koopman deelt nu met n de IJslander Bjarnason, die forceerd van de Belg Goor- won, de tweede plaats met punt achterstand op Kuli- geschakeld (per groep gaan twee lan- •ken partijen 3e rondePin- 1/2—1/2, Goormachtigh- l—0, Swanson-Hellmayer af- io-Kuligowski 01, Mack- lCjJan 1/2—1/2, Makarychev- Jos Valentijn klasse apart in Heerenveen kampioen Brazilië), een ander Euro pees land (vermoedelijk niet West- Duitsland, maar eerder iets uit het oosten) en een der zwakke broeders. Nog vijftien dagen Beslissingsduel tussen Spanje en Zuid Slavië 16 jan. in Parijs ZÜRICH De FIFA heeft bekend gemaakt dat de beslissingswedstrijd tussen Spanje en Zuid-Slavië in de voorronde van het wereldkampioen schap (groep 7) zal worden gespeeld op woensdag 16 januari in Parijs, maar de Joegoslavische voetbalbond heeft nu al met kracht tegen dat voorstel geprotesteerd. Vasa Stojko- vic, secretaris-generaal van de Zuid- slavische bond zei dat deze beslis sing Spanje zou bevoordelen omdat de Spaanse competitie nog steeds bezig is, terwijl de competitie in Zui'd-Slavië al op 9 december ein digde. Stojkovic wil voorstellen de beslis singswedstrijd in mei in West-Duits land te laten spelen. STRAFFEN IN BETAALD VOETBAL DEN HAAG (ANP) De wilze waarop Gerrit den Butter zondag in de wedstrijd Excelsior Heracles doelman Steunenberg omver liep toen deze op weg was om te protes teren bij de scheidsrechter is door de tuchtcommissie gehonoreerd met uitsluiting in drie achtereenvolgende wedstrijden en een geldboete van f 150.-. Voorts is een voorwaardelijk uitsluiting omgezet in een definitie ve.' maar hiertegen mag Den Butter verweer voeren. Scheidsrechter Bas Boov. die het duel Excelsior He racles leidde, was tonscorer. wat de straffen betreft. De Heracles-soelers Amweg en Grobben. die hi1 een -gele kaart liet zien, werden beide voor één wedstrijd geschorst en kregen geldboetes van resn. f 150 en 125. Scheidsrechter Weerinks gele kaarten bij Telstar-MVV leidden tot een tweeweekse afwezigheid van Colom- bain. die Willim had gevloerd en een voorwaardelijke straf van één wed- striid voor André. Beiden kregen f 150 boete. De gele kaarten van scheidsrechter Ram bil NEC AZ '67 hadden tot gevolg dat Schaafstra twee weken niet van de partij mag zijn (één bindende wedstrijd en om zetting van een voorwaardelijke straf in een onvoorwaardelijke) en Visser één wedstrijd. Schaafstra kreeg een boete van f 125 en Visser van f 200. Remmers stopt met trainen van Den Bosch DEN BOSCH Jan Remmers, de trainer van de eerste divisieclub FC Den Bosch, zal met ingang van het nieuwe seizoen geen trainer meer zijn. Het bestuur van de Bossche club heeft besloten Remmers van zijn taak te ontheffen. Reden is dat de FC Den Bosch volgend seizoen op dinsdag- en donderdagmiddag in totaal vier uur wil gaan trainen. Remmers, die pro curatiehouder is bij de AMRO-bank in Den Bosch kan zich daarvoor niet vrijmaken. Tot zijn opvolger is be noemd de 33-jarige Nol de Ruiter, die momenteel de assistent is van Rem mers. De Ruiter werd twee Jaar gele den door Remmers aangetrokken. Hü was toen in dienst van de FC Utrecht. De beddoeling is dat De Ruiter reeds in de loop van dit sei zoen de training gaat overnemen van Jan Remmers. ADVERTENTIE lib; tfgebr., Van der Linde-Fra- 1/2—1/2, BJarnason-Goor- Guddahl-Nixon 1—0, HEERENVEEN In Heerenveen zijn gisteren selectiewedstrijden ge- tejanovta"ï/2—1/2,""smith- houden voor de Nederlandse schaats- 0-1. Hanau-Salonen 1--0, Kampioenschappen. De kernploegle- jpacek afgebr., Inkiov-Passe- den die het km«nde weekeinde uit- p>, Wedberg-Oney 1-0. Urzi- ?:omen de interland Nederland- 4 tt uson afgebr. Ott-Miranda Q I, m and aan kop: 1. Kuligowski a o ia sMar) De gepasseerden Thialf) hielden zich rustig, hoewel Piet Kleine het klassement over twee afstanden (1500 en 3000 meter) won. 011 ïrychev (Rusl.) 2 1/2 en 1 af- ilmo (Monaco), Goormach- Koning handhaafden zich ditmaal redelijk. Bij de sprinters was Jos Va lentijn, in elk geval nog dit seizoen verstoken van belangrijke wedstrijden inte Van der Linde (Ned.), van belangrijke wedstrijden (zowel (Spanje)f Guddahl (Noor), nationaal als internationaal), een (Hong), klasse apart. De uitslagen zijn: Allrounders (1500 en 3000 meter): 1. Piet Kleine 90.800 (2.11.9 - 1 en 4.41.0 - 2); 2. Harm Kuipers 91.800 (2.14.6 - 2 - en 4.41.6 - 4); 3. Jan Derksen 91.800 (2.14.7) - 3 en 4.41.4 - 3)4. Klaas Vriend 92.250 (2.15.6 - 5 en 4.42.3 - 5); 5. Hans van Helden 92.683 (2.17.8 - 10 en 4.40.5 -1); 6. Jac ques de Koning 92.676 (2.14.9 4 en 4.46.8 - 6). Sprinters (500 en 1000 meter): 1. Jos Valentijn 84.250 (41.0 - 1 - en 1.26.5 - 1); Piet de Boer 86.100 (41.4 - 2 en 1.29.4 - 2); 3. Hans Kuenz 87.300 (42.5 -5 - en 1.29.6 3); 4. André Kraayeveld 87.500 (42.0 - 3 en 1.31.0 4); 5. Jan Pasman 88.600 (42.7 - 6 en 1.31.8 -6)6. TJibbe Hoks 88.600 (43.0 - 10 en 1.31.2 - 5); 7. Jan Bazen 88.850 (42.2 - 4 - en 1.33.3 - 9). :atRK BEZET RNOOI IN BLITZ 'SCHOTEN Raak/Punch op tweede kerstdag jgfgfelnemen aan het goedbezette -itoernooi van Blitz, dat dit iter» de vijfde maal wordt ge- De eredivisievereniging, die van de wisselbeker, heeft met de sterkste formatie Voo'rschotense sporthal st te komen, dus met de Ame- 3d Lace Strong en Terry de 2.14 meter lange Pieter il-Van Serooskerken. Ook de rste divisie-clubs DSS/Epi- •t Haarlem en BV Kinzo uit »n beschikken over Ameri- Het veld n deelnemers )*i(jcompleteerd door de eerste dl- lw a The Jumpers (Den Haag) Stars (Utrecht) en het orga- Biitz. Er zal worden ge- Efj drie poules, die gevormd 9M1. d0or twee herent'eams his- Junioren-a-team. f en-poule komen uit 01a Stars, The Jumpers it toernooi begint om 10.30 JKU finale is vastgesteld om 1' anbf lersum nu ternooi fRSUM De Internationa- ikampioenschappen van Ne- 15 tot en met 21 luli «houden op de banen khuisje" in Hilversum, ko- Tott naai voor op de lijst pc B-evenementen, 't Toer- wederom wordt gesponsord AMRO-bank en de AVRO. prijzengeld aangepast. Er 50.000 dollar te verdienen ïeveer 130.000 gulden, «we devaluaties voorbehou- :ieri «rste prijs bedraagt 10.000 5.000 gulden)Men rekent op ^)ing van sterke lnternatio- onder wie Tom Okker. LEIDEN Het Leidse publiek had van te voren al aan zien komen dat de bekerwedstrijd BS Leiden tegen Akrides uit IJmuiden een verplicht nummer zonder enige spanning zou wor den en schitterde door afwezigheid. Het heeft gelijk gekregen, want wat BS in de Universi teitssporthal liet zien was niet meer dan een ontspannen trainingspartijtje waarbij het en pas sant een zodanig grote overwinning op tweedeklasser Akrides behaalde (12176) dat de return op 26 december (2de kerstdag) ook zonder Bob Heuts niet meer dan een farce zal zijn. ik) -4890. Jan Hordijk in kwartfinales HOBART De Nederlandse kam pioen Jan Hordijk, die langzamer hand geakklimatiseerd raakt in het vijfde werelddeel, heeft donderdag de kwartfinales bereikt van het open kampioenschap van Tasmanie in Ho- bart. Hij versloeg de Australiër, Hammond met 63, 75. Geen van de 3 Nederlandse meis jes slaagden erin de kwartfinales van het dames enkelspel te berei ken. Zij werden allen uitgescha keld in de vijfde ronde. Nellemieke Brouwer verloor met 62, 61 van de Australische Helen Gourlay. No- ra Lauteslager werd met 6—3, 6—2 uitgeschakeld door de Australische Turnbull en Anneloes Schothorst, verloor met 61, 63 van de Ame rikaanse Pat Michel. Meer deelnemers toernooi Scylla LEIDEN Aan de deelnemerslijst voor de achtkampen van Sanocel Scylla, die op tweede Kerstdag zul len worden gehouden zijn de namen toegevoegd van de Joegoslaaf Mid- shat Ustovic en van de Belg Norhert v.d. Walle. De wedstrijden met als in zet de zilveren Sanocel Matras begin nen om 13 uur. In de eerste zes minuten nam het in de sterkste opstelling spelend BS zonder enige moeite 22 punten af stand: 286. Toen had men het wel bekeken, de wisselspelers kregen een kans, de verdediging werd verwaar loosd en men gaf Akrides (aange moedigd door 120 zeer enthousiaste maar veel te chauvinistische suppor ters) de kans te laten zien dat het toch ook nog kon basketballen. Dat bleek het geval te zijn en om dat Butch Webster door veel te indi vidualistisch spel (hij probeerde zijn record van 59 punten te overtreffen) veel ballen voor BS Leiden verloren liet gaan, konden de IJmonders aar dig bijblijven. Ruststand 6035. Na de wisseling ging coach Ben van Cïeef eerst door in dezelfde opstelling, maar dit vijftal (de Jong, Wallaart, Heuts, van Dijk en Verhoekx( zag het hele maal niet meer zitten en liet Akrides tot 7763 naderen. Akrides speelde toen helemaal niet slecht, kwam bij iedere treffer meer in het ritme en liet nog dingen zien waarop bijv. een DED (laatste plaats eredivisie) zeer Jaloers zou zijn. Bij deze stand vond Van Cleef het welletjes, hij zond Webster en Royals weer binnen de lijnen, die er overi gens met veel moeite van waren weer houden in de rust naar huis te gaan, zo oninteressant vonden zij deze par tij en BS liet nog even zien dat er een bepaald klasseverschil was. In de resterende minuten kwam Akrides er niet meer aan te pas, ook al omdat de conditie een woordje ging meespre ken en de eindstand werd bepaald op 121—76. BS Leiden zit nu zo goed als in de kwartfinale van het bekertoernooi, een beker, waarop het de zinnen heeft gezet nu de achterstand in de competitie (zes punten op leider Transol) zo groot is dat er redelijker wijs gesproken geen kans meer is op Royals: loilde al in de rust naar huis. de landstitel. 14 (12—2), Peter de Jong 14 (6—8) en Scores BS Leiden: Butch Webster Chris Verhoekx 2 (02). 50 (2228), Rob Wallaart 25 (1411) Voor Akrides scoorde Jos Meyer de Bob Heuts 18 (6—12), Reggie Royals meeste punten: 28 (6—22),. zacht licht tintelfris Suiker - Damtoernooi AMSTERDAM Na de derde de van het internationale Suiker- damtoernooi in Amsterdam gaan Ba ba Sy en Gantwarg samen aan de leiding. Harm Wiersma schoof voor dc derde achtereenvolgende maal remise en heeft nu een achterstand van'twee punten. Baba Sy won in een duel dat vijf tien zetten gelijk was aan het roem ruchte treffen KuykenWiersma van Mostovoy. De Senegalees week af en de Fransman moest een dam- combinatie toelaten naar het veld 46. Enkele zetten later besloot Sy de partij met een zevenklapper. Gantwarg heeft hard moeten wer ken om Herman Pershad te over meesteren. De Russische kampioen plaatste een voorpost op veld 23 van zijn tegenstander en kreeg enorm terreinvoordeel. De Surinaamse kampioen echter verdedigde zich bij zonder taai en capituleerde eerst na zes uur spelen. Hermelink klopte Cazemir in een onregelmatige par tij, waarmee de Zwitser niet goed raad wist. Hij geraakte in tijdnood, verloor een stuk en overschreed in verloren positie de tijdslimiet. Harm Wiersma ploeterde weer eens tegen het verdedigende spel van Smith die op een bepaald moment met een welhaast problematische afwikkeling de remise bereikte. In een positie waarin men dacht dat Wiersma wel iets had bereikt, gaf de Amerikaan zijn tegenstander twee dammen. De Fries bleef op meerslag staan, en Smit kon een "plakker" nemen, waardoor hij met een laatste combi natie een punt op zijn scorelijst kon bijschrijven. Drost speelde aanvankelijk zeer voorzichtig tegen Metsianski. De in druk dat hij met remise genoegen nam, verdween in de slotfase. Drost bracht een onverwacht offer en mis te slechts op één tempo de winst. Goudt onderschatte zijn tegenstan der Laporta en moest dit bekopen met een verloren stand. Hij had ge luk dat de Italiaanse kampioen de sterkste voortzetting verzuimde waar- Nieuwe uitgaven Guido Gezelle katholiek vrij metselaar, door Rem Reniers. Triag- nose van een mythe: deel 1. Uitge verij Nijgh en Van Ditmar. Den Haag f 20.--. Hugo Claus of Oedipus in het para dijs, door G. Wildemeersch Triag- nose van een mythe: deel 2. Nijgh en Van Ditmar f 20.—. Gerard Kornelis van het Reve en groene anjelier, door Hedwig Spe- liers. Triagnose van een mythe, deel 3. Nijgh en Van Ditmar. f20.—. De grote god pan, door Marnix Gijsen. Nijgh en Van Ditmar. Betty Smit free lance voor God, door Anthony van Kampen, Uitge verij Van Holkema en Warendorf, Bussum. f 12.90. De Spaanse burgeroorlog en zijn ge volgen, onder redactie van Prof. Dr. J. Lechner. Universitaire Pers, Lei den f 18.75. Didactiek, theorieën en modellen, door H. Blankertz. Aula-reeks. Uitge verij Het Spectrum, Utrecht, f 6.50. Onderwijs in de maak, door W. M. van Woerden e.a. Aula-reeks. Het Spectrum, f 9.50. Spelend schilderen en tekenen, door Ab de Brouwer. Deel I en II. Het Spectrum. Per deel f 4.50. Onderwijsvernieuwing, door Dr. G. Puchinger. Uitgeverij W. D. Meine- ma. Delft, f 17.90. Zwemmen Zian Vitesse heeft gisteren in het bad Overbosch (25 meter) de voor deze club gebruike lijke recordjacht ingezet. Er werden twee nationale clubrecords gebroken. Namelijk de 4 x 100 meter vrije slag en de 10 x 100 meter vrije slag da mes. Deze stonden op naam van Zian/ Vitesse met 4.12.0 en 10.44.7. Het werd nu 4.11.5 en 10.40.1. i- door hij toch nog remise kon beha- Uitslagen Uitslagen Grootmeestergroep Mostovoy Baba Sy 0-2, Smith Wiersma 1-1, CazemierHermelink 0-2, GoudtLaporta 1-1, Drost Metsjanski 11, Pershad Gant warg 0-2. Meestergroep (eerste ronde) Jubal (Fr.)— Maguet (Fr.) 2-0, De Jong (Ned.)Bassirou Ba (Sen.) 1-1, Gregoire (Bel.)Baddiali (It.) 1-1, Teer (Ned.)Traore (Sen.) 1-1, Roozenburg (Ned.)— Dallinga (Ne derland) 2-0. Uden krijgt een kunststofbaan UDEN De gemeente Uden krijgt een kunststofatletiekbaan. De ge meenteraad keurde gisteravond het ontwerp goed met 13 tegen 6 stemmen De Nederlandse atletiek krijgt daar mee voor het eerst de beschikking over een moderne wedstrijdbaan. Tot dusverre is de baan van Papendal de enige kunststofbaan van Nederland. Maar deze heeft geen toeschouwers- accommodatie. De kosten van de baan in Uden zijn begroot op 1.4 mil Joen gulden. Over drie maanden zal worden begonnen met de aanleg van de tartan-baan, waarop acht deelne mers tegelijk kunnen starten. Half juni zullen de eerste proefwedstrij- den plaats vinden. De officiële ope ning is gepland op 29 september met de vierlanden dameswedstrijd Ne derlandBelgiëEngelandWest- Duitsland. ADVERTENTIE Uitzendbureau LUBA heeft werk voor U Ook in uw omgeving! Wy zoe ken met spoed: VOOR LEIDEN: medewerker 22 jaar of ouder, voor langere tyd elke dinsdag. Taak: con trole- magazjjn- en heftruck- werk. VOOR VOORSCHOTEN: fobriekskrachten, medewerkers voor magazijnwerk en het ge reedmaken van orders. VOOR SASSENHEIM: fobrieks- en magazijnkrachten VOOR WOERDEN: inpakkers en inpak sters VOOR WASSENAAR: fobriekskrachten, produktiehulpen en ongeschoolden VOOR ZOETERMEER: fobriekskrachten, produktiehulpen en ongeschoolden. Ook meisjes en vrouwen Goed betaald werk weken en langer. Kom snel langsOok scholleren va. 18 Jaar die hun kerstva kantie produktief willen ma ken zijn welkom Uitzendbureau LUBA voor alle uitzendkrachten Leiden: Nieuwe Rijn 35, telefoon 0171040341 Alphen a. d. Rijn: Donizettihof 10, tel. 01720-94698 dagen,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19