SPIJKERS MET KOPPEN SLAAN ennisreis naar ndia werd en grote flop rrico APPIE HAPPIE De hamvraag blijftWat doen we met doctor Frantisek Fadrhonc red Hemmes na zes weken teleurgesteld terug t Scheepje heeft de wind in de zeilen IERSEN IN VERSUM [JPAG 21 DECEMBER 1973 PAGINA 17 De situatie is dus als volgt. Ho gewoning wil (al een tydje) van Fadirhonc af. Burgwal wil Fad rhonc houden. Enige invloedrijke spelers will zowel van Fadrhonc als van Van der Hart af. Van der H*v<rt wil van Fadrhonc af. Fad rhonc wil van de dreiging-Happel af. en wil eigenlijk ook van Cor van der Hart. af. De meeste spe lers willen niet van het Neder - Door Nico Scheepmaker lands elftal af en zwijgen dus be leefd. Ik (en mijn maats) willen van Fadrhonc af. Wie er allemaal van Jack van Zanten en/of Van der Hart af willen is minder dui delijk, maar wel duidelijk is dat het Nederlands publiek van al dat geheibel rond het Nederlands elf tal af wil. Er moeten dus spijkers met koppen worden geslagen. Ik vind Fadrhonc een draadnagel zonder kop, en Happel een spijker met een kop (een kopspijker), ik kies dus voor Happel als de man die in staat geacht moet worden het Nederlands elftal in de eindronde voor de wereldkampioenschappen een optimale prestatie te laten leveren. Blijft de hamvraag: wat doen we met doctor Frantisek Fadrhonc „de dokter", ook wel „kabouter Piggelmee" genoemd? Zijn aan hangers zeggen dat hij er dan toch maar als eerste in geslaagd is het Nederlands elftal naar de eind ronde te loodsen, een prestatie, las ik in een der kranten, die plusminus negentig coaches van andere landenteams hem niet hebben kunnen nadoen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik niet bovenmatig geïmponeerd ben door dit succes. Om de volgende redenen: 1. De kwalificatie was weinig roemrijk. Nuchter bekeken kunnen we zeggen dat Nederland de makkelijkste poule in Europa had geloot met oprolbare tegenstan ders als IJsland en het amateu ristische Noorwegen. Alleen België was een serieuze tegenstander, ook al is de glorietijd van het Belgische voetbal al enkele jaren voorbij, terwijl de glorietijd van het Nederlandse clubvoetbal nog (net?) niet voorbij is. 2. Hoe gemakkelijk onze poule ook was, toch kwamen we maar met de hakken over de sloot de eindronde binnen: namelijk vla een beter doelgemiddelde. Onze enige echte tegenstanders dwon gen ons twee maal een 0—0 ge lijkspel af, en het scheelde maar een haar of België had daar ge noeg aan gehad, omdat we pas in de laatste minuten met 23 van Noorwegen wisten te winnen. We moeten er rekening mee houden dat maar enkele landen in de eind ronde (Haiti, Australië, Zaire) zwakker zullen zijn dan België en vermoedelijk niet eens zwakker dan Noorwegen. Er zal dus een boel moeten veranderen, willen we in West-DuitSland enige kans maken op een eervolle eindklas sering. Kessler 3. Maar goed, het is dan welis waar gelukt onder leiding van Fadrhonc, maar was het ook aan Fadrhonc te danken? Waarom lukte hem wel wat Kessler vier jaar geleden niet gelukte? Voor de wereldkampioenschappen in Mexico kwam Nederland in een groep terecht met Luxemburg, Po len en Bulgarije. LuxemburgNe derland (>in Rotterdam verspeeld) werd 02, Johan Cruijff speelde niet mee, geblesseerd. Keizer ook niet. Vervolgens werd de uitwed strijd tegen Bulgarije gespeeld. Nederland (zonder Cruijff en Kei zer) verloor met 20. De thuis wedstrijd tegen Luxemburg (zon der Keizer maar met Cruijff) werd met 40 gewonnen. Daarna kwam NederlandPolen, Cruijff was weer geblesseerd', Keizer wei gerde nog steeds, dank zij Rogge veen werd het vlak voor tijd 10 voor Nederland. De uitwedstrijd tegen de Polen werd met 21 ver loren, nogal ongelukkig want Wery miste een strafschop. Cruijff speelde wel. Keizer niet. De thuiswedstrijd tegen Bulgarije moest de beslissing brengen. Cruijff kwam te laat in het trai ningskamp omdat hij in Italië schoenen was gaan kopen, hij werd niet opgesteld, het werd 1—1 Dat was te weinig. Maar laten we reëel zijn: waren die 1—0 over winning op Polen en het 11 ge lijkspel tegen Bulgarije, gegeven de handicaps die Kessler moest overwinnen, niet minstens gelijk waardig aan de schamele twee 0—O's tegen België onder Fad- rhonck, die wel over Cruyff en Keizer kon beschikken? 4. Men kan terecht zeggen dat dat nu Juist de grote verdienste van Fadrhonc is geweest: hij wist de clubs te vriend te houden, evenals de spelers (hoewel, dat werd ook per wedstrijd steeds min der). Hij wist in elk geval te voorkomen dat Cruijff zijn bles sures al te veel voelde, dat hij sokken ging kopen in Spanje, en dat Keizer niet mee vulde spelen omdat de overtredingen (uit het veld sturen, waarschuwingen) in het Nederlands elftal niet geschei den werden van zijn club voetbal. Wel dat laatste punt was al voor Fadrhonc' komst geregeld. En Cruijff hoefde geen schoenen of hoeden, of garen en band te gaan inkopen omdat hij bij Bar celona allang binnen was. De sti mulans van gigantisch ogende premies was er nu wel, en onder Kessler niet. Bovendien was er nu de extra prikkel om nog een keer aan de wereldkampioenschappen mee te doen. De vedetten hebben tijdens en na Mexico wel gemerkt dat je internationaal gezien maar half meetelde als je niet in Me xico was geweest en voor het schelvisoog van de wereld (de te levisie) je kunsten had vertoond. Het enige wat Cruyff, Keizer, Van Hanegem, Krol en al die an dere Ajacieden en Feyenoorders die zowel de Europa Cup als de wereldbeker veroverden, nog niet hebben meegemaakt is zo'n eind ronde om het wereldkampioen schap. Daarom waren zy nu wel gemotiveerd (om eens een mo derne krachtterm te gebruiken), en ln 1970 niet. Vrijbrief Ik zie daarom die kwalificatie voor de eindronde niet als een zo betekenisvolle verdienste van Fadrhonc dat zij hem een vrij brief moet geven om het Neder lands elftal ook in de eindronde te begeleiden. We hebben nu zea wedstryden in twee jaar gespeeld, waaronder vier tegen apert zwak kere tegenstanders, en volgend jaar komt een periode waarin ook (hooguit) zes wedstryden moeten worden gespeeld, echter tegen apert sterkere tegenstanders en in een tijdsbestek van drie we ken. dat vereist een heel andere aanpak. De meeste coaches zul len daartegen opgewassen zijn. De kans dat ook „de dokter" er tegen opgewassen zal zyn, wordt door de meeste ingewyden als gering be schouwd. Daarom behoor ik (wie ben ik?) tot diegenen die van mening zyn dat het tijd wordt voor een „aflossing van de wacht", „het verhangen van de bordjes", ,,het verzetten van de bakens" en wat voor mooie uitdrukkingen er nog meer voorradig zijn voor wat aJlles bij elkaar toch een „misse lijke streek" genoemd moet wor den. Oude man groet Laten we er immers geen doek jes om winden: je kan bedenken wat je wilt, maar „een eervolle aftocht" bestaat er niet voor Fad rhonc. Al maak je hem onder koning van Nederland, hij weet en wij weten dat hij dan toch weggepromoveerd wordt. Al sla je hem tot bondsridder van de KNVB. met de extra versierselen, een rijtoer door Zeist, een eeuwig durend pensioen en het recht alle wedstrijden van het Nederlands elftal voortaan gratis bij te wo nen, hij zal zich (terecht) toch verstoten en afgedankt voelen. Je kan de voet van Hogewoning met nog zoveel fluweel omkleden, Fad rhonc zal de trap die hy krygt toch als een schop onder zijn gat voelen. Als hij verstandig was ge weest, de bui had zien aankomen, de stemming goed gepeild had (maar ja, dat zijn nou juist van die gebreken die het wenselijk maken dat hij vervangen wordt), dan had hij na afloop van Neder landBelgië, met aJlle schijnwer pers op zich gericht, tot het Ne derlandse volk gezegd „Dit is de mooiste dagen van mijn leben. Ik ben veel bedankjes schuldig aan de Nederlandse volk. ik voel mij Nederlander, en vandaag voel ik my groot-Neder lander, ik bed'enkt: de Frantisek heeft de fijne jonkens dan toch maar naar de grote grote eind ronde gebracht, ik ben dankbaar. Wat kan ik meer nog doen? Hier heb ik voor geleefd, en gebid, en het is bereikt geworden. Zo m'n emoties. De Piet en de Johan en de tranen van geluk en de Willem ook. Ik heb bereikt geworden om wat ik ben geduld, dus nu zeg ik: gedag de oude man groet. De te vreden man zegt, dank je voor de steun, en hy spreek hoop dat de Nederlandse team in de buurland zege zal vieren en zal overwinnen en dat ze dan nog even zal na denken aan de dokter". Goed figuur Door emoties overmand laat Fadhronc na deze historische woorden de ovaties over zich heen gaan, en voor de rest van zijn leven wordt hy door het Neder landse volk op handen gedragen als de wyze oude man die precies had aangevoeld op welk tydstip hij beter ten halve kon keren dan ten hele dwalen. Letterhjk ieder een zou hem dankbaar zyn ge weest als hy die stap gedaan had, van Burgwal via Hogewoning tot Arie Haan. Want wat krygen we nu? We liggen allemaal 's nachts te woe len in ons bed van slapeloosheid. Ik kan de slaap van verontwaar diging al niet vatten als er een alinea in myn kopy geschrapt is, dus hoe aal Fadrhonc's nachtrust er uitzien, met al dat gekonkel achter zyn rug? Hy is toch al zo emotioneel, en by afvallige vriend schappen als mens kwetsbaar. En Cor van der Hart, die zich afvraagt waarom hy by AZ '67 is weggegaan, nu het hoogste lei derschap hem toch weer dreigt te ontglippen? En Hogewoning. die ligt te woelen omdat hy dwars gezeten wordt door Burgwal en Meulëman, en die ook nog gewe- tyd olieboycot om trots op zyn. tenswroeging heeft over Van der Hart? En Burgwal, die achter „de dofeter" blyft staan, maar af en toe zwetend wakker wordt nadat hy gedroomd heeft van een 41 nederlaag tegen Australië? Wat een treurnis en ellende alom. Waarom laten we dr. Fad rhonc niet gewoon zitten waar hy zit. en Cor van der Hart. en alle anderen idem dito? Waarom spre ken we niet met elkaar af dat het ons allemaal een grote rotzorg zal zyn of we „een goed figuur slaan" of niet? Wij hebben toch nog al- In competitie Leidse biljartbond HAAG Een tennistrip naar India hoeft voor Fred mes nooit meer. Met een flinke "kater" en niet onaanzien- n conditie teruggelopen is de Leidschendamse toptennisser n verkorte tournee van zes weken in ons land terugge- I. Hij heeft er alleen een bruine tint van overgehouden, de portemonnee is er zo'n tweeduizend gulden lichter van >rden. En dat laatste had juist omgekeerd moeten zijn. Het illemaal nog niet zo erg zijn geweest als de oud-kampioen tenniservaring zou hebben opgedaan, maar ook daar is bitter weinig van terecht gekomen. Tijdens het tweede toernooi van de zes werd de hele Nederlandse af vaardiging de verloofde van Fred, Eliy Siemons, Rolf Thung en Frank de Koning aangetast door een fikse voedselvergiftiging. Hem mes: „In anderhalve dag tijd was ik ongeveer vdjf kilo afgevallen. Dus kun Je wel nagaan. En het eten tprijs 2000 m: 1. Kolonel (J. oyeweerd) 1.24.1 2.48.1, 2. an Nora, 3. Leo Arctic. Winn 130 2.60 1.40 kopp. 12.30 trio ilprijs 1500 m: 1. Marinus 'E. Leeman) 1.24.5 2.08.4, 2. Terraise, 3. Mary-Ann. Winn. 2.00 2.20 kopp 5.80. iprys (Eerste afdeling) 2000 m 'Piter Schans (C. de Leeuw) 45.0. 2. Ivoor S.. 3. Irma van Winn. 4.60 pl 2.50 4.10 3.70 Otrio 818.20. rijs 2040 m: 1. Lorrelot (J. 1.27.0 2.54.3, 2. Javelin. 3. Winn. 5.50 pl 5.70 2.60 3.00 130. 'Prijs (Eerste afdeling) 2040 cco Buitenzorg (P. Koppe- 1.22.6, 2. Ideal Prise. 3. Winn. 2.90 pl 1.60 2.50, PP 4.50 trio 97.40. 'Prijs 1600 m: 1. Jonker Klok) 2.10.7 1.2L7, 2. His- el, 3. Jubar Oaktree. Winn. 30 2.90 3.60 kopp 12.30. 'Prijs (Tweede afdeling) 2040 Hanover (M. van Leeu- '7.8 1.21.5, 2. Godetia, 3. John Winn 2.50 pl 1.10 1.30 1.10 50 trio 30.50. "prijs 2000 m: 1 Ludwin S 23511 2.53.9 1.27.0 2. Lucy H., 3. Lance Areta. Winn 3.00 120 2.30 kopp 5.50. Prijs 2440 m: 1. Klaus Olivier 'venvoorden) 3.22.2 1.22.9, 2. 're?or II. 3. I'm Happy Winn '30 2.50 1.70 kopp 10.50 trio Prijs 2000 m: 1. Karia K (H. 2.44.0 1.22.0, 2. Idool Vre- Harold Signal. Winn 5.90, 10 2.70 kopp 16.70. ■atoromzet: 214.545,00. Door Piet Kienhuis was dan ook, vooral in de kleine plaatsen erg slecht". Onze tennissers hadden zich door Indische spelers la/ten overhalen een trip van twee maanden naar hun land te maken. Ook kampioen Jan Hordyk was aanvankelyk door de KNLTB aangewezen, maar hij be dankte voor de eer en switchte over naar Australië. Hemmes: „Erg ver standig van Jan dat hij niet is ge gaan. Hij zou er niets aan hebben gehad". Toen de Nederlandse spelers goed en wel in India waren, werd bekend gemaakt dat de grote, sterk bezette toernooien naar januari waren ver plaatst omdat enkele Indische spe lers eveneens de voorkeur had den gegeven naar Australië te gaan. Bleven over zes toernooien, waarvan er volgens Hemmes, vier redelijk goed te noemen waren, maar die bijna alle in kleine plaatsen werden georganiseerd waar de accomodaties, zeker naar Nederlandse maatstaven, beneden peil waren. Hemmes: „Er kwam nog bij dat er staking was van de Indische lucht- Schaken Jan Timman heeft bij het internationale schaaktoernooi van Londen een grootmeesterresul taat bereikt. Door in de negende en laatste ronde remise te spelen tegen de Belg O. Kelly de Galway kwam de 22-jarige Timman op een eindtotaal van 7 punten. Anderhalf punt meer dan de Brit Keene, die met 5',& pnt. beslag legde op de tweede plaats in het eindklassement. vaartmaatschappij, zodat we twee keer 20 uur en een keer eelfs 36 uur in de trein hebben moeten zit ten. Bij een van die toernooien was er slechts een tent als kleedkamer. Een toilet was er niet, maar in de tent stond een stoel met een gat erin en een pot eronder en daar moest je Je behoefte dan maar doen". Hemmes ging tot overmaat van ramp ook nog door zijn rug, d.w.z. dat hij een flinke spierverreking opliep waarschijnlijk tengevolge van het koude weer in het noorden van India. Hemmes: „En als je de pech had vlug te worden uitgeschakeld in een toernooi kon je eigenlijk weinig meer doen, want tratoen was er bijna niet bij. Je kreeg dan een paar Indiase ballen en die waren na drie kwartier spelen lek en dan was het afgelopen". Elly Siemons heeft alle vier toer- tmooien gewonnen. „Ze waren dan wel niet zo sterk bezet, maar zij heeft toch behoorlijk gespeeld", vindt Hemmes. Hijzelf bracht het in Shandigart tot de kwartfinale en samen met Rolf Thung in de finale dubbelspel. Daarna werd de voedsel vergiftiging geruime tijd spelbreker. Niet fi't „In Calcutta was een behoorlijk toernooi", weet Hemmes, met Mu- kerjea en Krishnan. Er werd 's avonds bij kunstlicht gespeeld, maar we hebben daar ook weinig gepresteerd omdat we nog steeds niet fit waren". Alleen Rolf Thung is in India ach tergebleven. Hij wil ook de grote „In anderhalve dag was ik ongeveer vijf kilo toernooien begin volgend Jaar mee doen. Hemmes: ,,Ik had trouwens mijn werkgever Pellikaan beloofd voor Kerstmis terug te zijn maar het hoefde voor mij dan ook niet meer. Het is me echt tegengevallen en ik kan nog steeds niet zeggen dat ik me helemaal fit voel". Tot zover was het dus voor Fred Hemmes een verloren winter. Hij zal nu het Nederlandse wintercir- cuit van vijf toernooien gaan spe len, dat eind januari begint. Ook hij had liever Australië „gedaan", maar de bond kwam voor India al niet over de Iwug en Australië zou Hemmes zeker 6 tot 8000 gulden hebben gekost. LEIDEN Omdat het eerste vier tal van de Oude Herberg een ronde vrij was. kreeg het Scheepje 1 in de eerste klasse van de Leidse bil jartbond alle gelegenheid om van zijn naaste concurrent weg te lopen. De altijd moeilijke uitwedstrijd bij Rijnegom 1 verliep voor 't Scheepje 1 vrijwel vlekkeloos (17), wat dan ook meteen de eerste thuis-nederlaag voor Rijnegom betekende. De Groene Valck 1 weet in eigen speelzaal ook wel van wanten, want de spelers van De Carambole moesten deze keer volkomen gedesillusioneerd uit Al phen terugkeren (80). Ondanks deze goede prestatie van de Groene Valck is de positie van 't Scheepje, door het tijdelijk terugvallen yan de Oude Herberg voorlopig onaantast baar geworden, daar Landzicht 1 tegen TOG 1 nog niet in actie ge komen is. 't Scheepje heeft nu 37 punten, gevolgd door de Oude Her berg met 30 en Landzicht met 26 punten. De beide laatste teams speelden een wedstrijd minder. Uitslagen eerste klasse UVS 1-Vriendschap 1 2—6; Zuid 1- TOP 1 62; Groene Valck 1-Caram bole 1 80; Rijnegom 1-ScheepJe 1 1—7. De krachtsverschillen in de tweede klasse blijven opvallend gering. De ze keer was het de Carambole 2.dat weer toesloeg. De concurrenten 't Scheepje 2 en Cleyn Duin 1 vie len door enkele missers beide terug ln de grauwe middenmoot, 't Scheep je ging bij de nieuwe koploper de Carambole 2 met 62 ten onder, ter wijl de Gouden Leeuw eindelijk weer eens toesloeg en Cleyn Duin een zelfde lot als 't Scheepje deed onder gaan. De Carambole 2 heeft nu 29 punten. Goede tweede is geworden het Spoortje 1 met 27 punten, terwijl de meeste andere teams dit viertal op de hielen zitten. Uitslagen tweede klasse: TOP 2- De Waag 1 4—4: Landzicht 2-Zijl- poort 1 44 regl.; DVS 1-Spoortje 1 2—6: Carambole 2-ScheepJe 2 6—2; Gouden Leeuw 1-Cleyn Duin 1 6—2. Ondanks een 6—2 nederlaag bij Landzicht 3. blijft UVS 2 met 33 punten lijstaanvoerder van de derde klasse, daar de naaste rivalen Wacht je 1 en de Waag 3 niet hard ge noeg toesloegen. Derde klasse: Cleyn Duin 2-Gou- den Leeuw 2 6—2: Landzicht 3-UVS 2 6—2: Wachtje 1-De Waag 2 44: Vriendschap 2-TOG 2 3—5: De Waag 3—VOP 1 e—2. Vierde klasse: Rijnegom 2-De Oude Herberg 2 4—4; Scheepje 3-DOS 1 62; De Waag 4-Zuid 2 44: Ca rambole 3-TOP 3 80. Vijfde klasse: Witte Hen 2-Land- zicht 4 62; De Oude Herberg 3- Zijlpoort 2 6—2: DOS 2-Carambole 4 44; Vrien-dschapu 3-TOP 4 6—2; Scheepje 4-Cleyn Duin 4 2—6. Zesde klasse: Witte Hen 3-Land- zicht 5 26: Groene Valck 2-Cleyn Duin 4 6—2: Zijlpoort 3-VOP 2 6—2: UVS 3-DOS 3 0—8: Zuid 3-TOG 4 4—4. Zevende klasse: Witte Hen 4- Vriendschap 4 44: DVS 2-UVS 4 53; Groene Valck 3-De Waag 6 ADVERTENTIE Kaas met ster-allures niet vergeten—Frico eten

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17