i l l I OP TWEE IANIEREN UDERWETSE OPLICHTING AAT NOG ALTIJD VLOT Uitgestelde revolutie in katholiek Nederland Doorgaand verkeer uit de Leidse Pieterswijk ijbel in begrijpelijke taal Hulp aan Israel Driejarenplan van Youth for Christ DE KERK MAG NIET ZWIJGEN Oecumene in auto ilkar-weigeraars aan .F: "Sluit onze ü'oom niet af" .V Nederland stemde in V.N. per ongeluk „tegen" 54" fflJDAG 21 DECEMBER 1973 Interieur van de uit de tweede helft van de vijftiende eeuw daterende Hervormde Kerk te Geervliet. PAGINA 15 (Uit langs de oude Zuidhol landse kerken) Kier de bijbelvertalers bestaan verschillende visies op de ier van weergeven in het Nederlands van het Hebreeuws Irieks waarin de bijbelboeken tot ons zijn gekomen, oe visie tracht zoveel mogelijk maakte zij zich reisvaardig1 ileigen van de oorspronkelijke te geven; de andere gaat n weergave die de bedoe- sn de bijbelschrijvers zo dui- mogelijk maakt, waarbij oor- dij ke taalvormen worden gelijkwaardige, voor ie- iderlandier begrijpelijke taai met haar schoondochters u'it Moab terug te keren." Een ander voorbeeld maakt het verschil nog duidelijker omdat er een typisch oudtestamentische term in voorkomt (door de Statenverta lers weergegeven als „lossen"). Ruth komt 's nachts naar Boaz. Als hij vraagt: „Wie ben Je?", antwoordt ze in de ideolekte vertaling: „Ik ben Ruth, uw dienares, spreid dan uw vleugel uit over uw diena res: en losser bent u toch!" In de omgangstaal spreekt Boaz manier (ook wel „ideo- haar vreemd genoeg met u aan en antwoordt zij „Ik ben het, Ruth, uw dienares. Wilt u mij uw bescherming geven want u bent een van degenen die voor ons verantwoordelijk zijn." De ideolekte vertaling is van de vertaalgroep van de Societas He- braica Amstelodamensis die samen- Maria de Groot. In die vertaalgroep zitten de Bijbel toeeankelilk te J"™615 van het Hebreeuws van de -KT-jfüfL. beide Amsterdamse universiteiten fljbelgenootschap komt bin- in samenwerking met de fke Bijbelstichting met oekjes waarin het bijbelboek op deze twee manieren ver- wrdt. «te i «hetensluit nauw aan bij breeuws, niet alleen wat er ffordt, maar ook hoe het ge- r zit niet alleen een principe achter, maar ook fik theologie en liturgie. De m de Schriften in de ere- vordt weer een „werkzaam st het woord", dat zelden op ste horen duidelijk zal zijn. - e fere manier („omgangstaal") tlijke boodschap. Voorbeeld recente vertaling logische hogeschool. De omgangs-vertaling Is van dr. A. ?iirmeirT<Sed>aNteuws t, Ku^\™-bond®n het bij- belgenootschap en an dit werk bege leid door een commissie van het NBG. :hillen worden duidelijk als fcaks beide boekjes naast el- K ^gt. Eerst de ideoliektische De hb^hjes verschijnen Ruth 1 vers 6 Hebreeuwse gods- [gewoonlijk als Jahweh ge- vroeger ook wel als Je- de Statenvertaling met hoofdletters). Het Naomi, die in deze verta- )ömi heet. nvan Moab februari. Beroepin^svverk Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zoetermeer A. A. Bos te Vlaardingen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar, Grootegast J. Hoorn, kandidaat te Sappemeer. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Mijdrecht M. W. Nieuwenhuijze te Delft. Bedankt voor Hamilton (Ontario, Canada)Free Chr. RefChurch D. J. Klein Onstenk te Maassluis. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht P. Blok te aangetrokken door hun Dirksland, te Slikkerveer R. Boogaard geven. Daarom te Leiden. AMSTERDAM Het vernieu wingsproces in de Nederlandse RK Kerk wordt steeds meer afgeremd door bisschopsbenoemingen die het vernieuwingsbeleid van het Neder landse episcopaat afkeuren en corri geren. Prof. dr. Walter Goddijn, pa ter Fransiscaan, stelt dit vast in zijn woensdag verschenen boek "De be heerste kerk, uitgestelde revolutie in RK Nederland". Maar wat in katho liek Nederland gebeurd is volgen.1 hem een generale repetitie voor wat er werkelijk aan veranderingen hier en in het buitenland nog zal gaan plaatsvinden. Door het benoemingsbeleid van Rome worden volgens pater Goddijr bisschoppen, die geen individueel machtstreven willen en die open staan voor veranderingen geïsoleerd Bisschoppen en theologen, die door Rome aangesteld worden zullen de "gevaren" van de vernieuwingsbewe ging bestrijden en aan de behoefte aan geloofszekerheid tegemoet ko men, aldus pater Goddijn. Als direc teur van het pastoraal instifuut v«n de Nederlandse kerkprovincie tussen 1963 en 1972 en als voornaamste or ganisator van het pastoraal concilie te Noordwijkerhout was pater God dijn de belangrijkste adviseur en vertrouwensman van het Nederlands episcopaat. Vanwege het prtesterrapport voor het pastoraal concilie, dat in Rome en bij de Nederlandse bisschoppen grote reserves oproep, kwam hij in 1972 niet in aanmerking voor de post van secretaris-generaal van de Ne derlandse kerkprovincie N Hij is sinds vorig jaar buitengewoon hoogleraar in de sociologie van de kerk aan de Theologische hogeschool in Tilburg. Drs. J. Schoncveld te Jeruzalem, predikant vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk voor contact met Israël, heeft bij de Wereldraad van Kerken een plan ingediend voor een fonds voor de revalidatie van de Is raëlische oorlogsgewonden. Het plan is voorgelegd aan de commissies voor interkerkelijke hulp, werelddiakonaat en vluchtelingenzorg van de wereld raad. De sectie voor internationale hulpverlening van de hervormde kerk het Hervormd Werelddiakonaat, heeft al laten weten graag aan dit plan te zullen meewerken. Dit temeer ook, aldus 't Hervormd Werelddiako naat, omdat de strijd, wat Israël be treft, voor het merendeel buiten de grenzen heeft gewoed en de hulp dus vooral van deze en soortgelijke aard zal moeten zijn. Zoals al gemeld zijn van de kant van de Wereldraad in Israël, Egypte en Syrië vruchtbare besprekingen gevoerd ter bepaling van de behoef ten aan hulp. Als een van de resulta ten daarvan zijn dezer dagen vlieg tuigladingen met medicijnen, opera tiehulpmiddelen, verband, dekens e.d. naar Syrië, Egypte en Israël overgebracht. stond op, zij en haar lichters, en ze keerde terug relden van Moab, want ze het veld van Moab zijn volk had bezocht h brood te geven." Ie omgangstaal hoorde in Moab het nieuws BEER zich het lot van zijn De kerk mag hier niet zwijgen. Het martelen van mensen, om welke re den ook, getuigt immers niet alleen van minachting voor de mens, maar ook van God zelf. Die deze mens ge schapen heeft. Dit schrijft het moderamen van de hervormde synode in een brief aan de plaatselijke kerkeraden in de her vormde kerk. Met de brief geeft het moderamen gehoor aan een verzoek van de Raad van kerken in Neder land bijzondere aandacht te besteden aan een initiatief van Amnesty In ternational, waardoor de Verenigde Naties zal worden gevraagd stappen te nemen tegen het schrikbarend toe nemen van martelen van politieke gevangenen. Uiteraard, aldus het hervormde moderamen, zullen kerkeraden, die deze oproep erkennen als een moge lijkheid om de overheid te wijzen op haar taak als dienaresse Gods, op verschillende wijzen uitvoering ge ven aan dit plan. Er zullen zeker ker keraden zijn, die het voorbeeld van andere gemeenten willen volgen en handtekeningenlijsten in de kerk willen leggen. Verder noemt het moderamen de mogelijkheid de bij de brief gevoeg de oproep tegen martelen, die in "Hervormd Nederland" verscheen, in het kerkblad af te drukken en bijv. een (jongeren) groep in de gemeente te vragen handtekeningen te verza melen. „Youth for Christ" (Jeugd voor Christus) wil in drie jaar het aan tal plaatselijke comité's uitbreiden van vijftig tot tweehonderd. In nog korter tijd het aantal jeugdkampen en vakantiereizen ver dubbelen, heeft het aantal mensen in vaste dienst kort geleden uitgebreid tot twintig en wil een onlangs aangekocht kast van een huis in Driebergen verbou wen tot actiecentrum. Dat is nogal wat voor een Neder landse club, die weliswaar jaarlijks een vluchtig contact heeft met 60.000 tot 100.000 tieners, maar in werkelijk intensieve relaties staat met een vaste kern van ongeveer vierduizend Jongelui. Afgelopen zondag hebben in enkele honderden protestantse kansels Jon geren aan de kerkgangers de gelde lijke problemen en de geestelijke mogelijkheden van YfC uitgelegd. Men hoopt daaraan 50.000 adressen van geïnteresseerden over te hou den. YfC ontstond 30 Jaar geleden in Amerika, kwam 26 Jaar geleden ons land, viel er met al zijn Ameri kanisme niet zo geweldig, schakelde tien jaar geleden om van massabij eenkomsten (compleet met getuige nissen) naar groepsgesprekken en persoonlijke benadering in zgn. kof fiebars. Men gaat daarbij uit van het prin cipe, dat jongeren leeftijdgenoten benaderen. De vaste staf (sinds kort uitgebreid met vijf regionale teamleiders) dient ter ondersteuning van het werk. Er is thans sprake van grote reli gieuze belangstelling. .Ik zit twintig Jaar in het jeugdwerk", aldus ds. G.A. Brucks, een Canadees predi kant die directeur is van YfC-Ne- derland. „en de eerste 15 Jaar was het verschrikkelijk moeilijk contact te maken met jongeren. Nu lijkt er een reveil (opwekking) onder Jonge ren plaats te vinden. Wij willen daar antwoord op geven". De NCRV. die sedert het opkomen van de EO mensen als Brucks en o.a. de Wassenaarse Sipke van der Land op late uren op het scherm laat, wijdt van tijd tot tijd een korte reportage aan d Er zijn dorpspredikanten, die weke lijks hele rondritten maken langs alle mogelijke ziekenhuizen in de cmtrek. De hervormde dominee doet dat, maar ook de gereformeerde en de christelijke gereformeerde en de vrijgemaakte. Ieder in zijn eigen auto. Maar ze kunnen ook samen een afspraak maken en zich opber gen in één auto. Misschien kan de pastoor er ook nog bij, want die zijn niet zo dik meer als ze ons in het verleden werden afgeschilderd. Ds. M. Groenenberg in Hervormd Nederland. al die waarschuwingen te- the colporteurs en gladde r'ie de laatste jaren door levisie en consumentenorga- ver het publiek worden eigenlijk wel één zier. Je in twijfelen, als je zo nu hoort wat er nog aUemaal door de ontstellende righeid van veel mensen, •nvetse oplichterstruc blijkt jd vlot te werken. nog meldde de politie ker erdam, dat zij gaan tot de arrestatie van een 46- jarige Amsterdammer M.G. Volgens de eerste resultaten van het onder zoek heeft hij naar schatting vijf duizend Nederlands en buitenlan ders opgelicht. Hij heeft daarmee zo'n 150.000 gulden opgestreken. In twee weken tijd vond de politie in de vier postbussen die M. G. er op na hield, en die zij op last van ae officier van Justitie mocht open maken, een bedrag van 35.000 gul den aan postwissels en contant geld in enveloppen. Allemaal keurig op gestuurd door gewillige slachtoffers. De Amsterdammer M. G. werkte hoofdzakelijk met kleine adverten ties in kranten. De tekst daarvan luidde: Inter Agency vraagt enige dames en heren voor de verzorging van de maandelijkse postmailing. Dit werk kan thuis verricht worden, per 1000 brieven 90. Inl. Inter Agency, postbus 3288, Amsterdam." Wie daar op schreef, kreeg een stencil thuis waarin stond dat er eerst 20 gulden moest worden be taald als „dossier-administratiekos ten". Die 20 gulden werden terugbeloofd aan wie per Jaar niet minstens dui zend gulden aan het thuiswerk zou verdienen. Maar veel bewijs van de betaling van die twee tientjes (later ver hoogde het Amsterdamse bureau de „administratiekosten" tot dertig gul den) hield men niet over. Want zij konden niet worden gegireerd, doch moesten in een aangetekende brief aan het bureau worden gestuurd. Bovendien moest men zwart op wit beloven dat men zijn verdiensten niet aan de belasting zou opgeven. De verdiensten zouden dan zijn: 70 gulden voor 1000 adressen tikken, en/of 90 gulden voor 1000 envelop pen met reclamemateriaal vullen en verzenden. Aldus de beloften in het stencil. Vreemd was ook dat, als Je het bu reau opbelde, men daar nooit de naam Inter Agency zei, doch slechts: „U spreekt met 76 31 06". Inter Agency noemde zich in zijn stencil „uitzendbureau". Of het ook inderdaad als bonafide uitzendbu reau stond ingeschreven, was echter niet na te gaan. Want 't ministerie van sociale zaken zei, op vragen van de kant van het Konsumenten Kontakt. dat het zulke inlichtingen niet mocht verstrekken Dat was eigenlijk ook een vreemde opstelling van de overheid. Enfin, het Konsumenten Kontakt waar schuwde naar aanleiding van dit alles in zijn blad Koopkracht tegen het versturen van geld aan wild vreemden. Dat was in maart van dit Jaar. Twee maanden later lagen er bij de Amsterdamse politie al zestig klach ten van mensen die wél hun geld naar Inter Agency hadden gestuurd, maar geen thuiswerk hadden gekre gen. Voor 'le Amsterdamse politie was de man achter Inter Agency een „oude bekende". Maar er is meer nodig dan dat, om iemand vast te houden voor oplich ting. De Amsterdammer werd eind mei weer uit voorlopige hechtenis losgelaten. Hij moest onmiddellijk opnieuw begonnen zijn met zijn praktijken. Hij begon het buiten land te bewerken. De politie heeft intussen gedupeerden geregistreerd uit Frankrijk, Engeland, de Ver enigde Staten, Oostenrijk, België, West-Duitsland en Luxemburg. De heer M.G. zat achert nog meer „uitzendbureaus", behalve Inter Agency. Dat waren voorts nog: Se lectief Reclamebureau Return, In- terreclame, Tricouleur en Eurosound. Wie daar nog geld of thuiswerk van tegoed heeft, kan het beter maar vergeten. Hij is het slachtoffer ge worden van een meneer die in poli tiekringen wordt aangeduid als „prakkizeerder". En, niet te verge ten, van zijn eigen goedgelovigheid. Minder energie Diaconessenhuis LEIDEN In het Diaconessen- huis zijn in de maand november ten opzichte van dezelfde maand vorig de volgende energiebesparingen be reikt: 8 pet. electra 27 pet. stoom en 4 pet gas. Ten opzichte van het voor de maand november '73 begrote ver bruik leverde het energiebesef van de medewerkers in het Diaconessenhuis een besparing op van 17 pet. electra, 30 pet. stoom en 8 pet. gas. ADVERTENTIE cteur Brooshoof t 'abrieken voor Gas erzoeken bewoners B In een open brief teitsbedrijf door de rechter is vast- 2 Ste gesteld, dat een „Kalkar-weigeraar" Licht niet zonder stroom mag worden ge- i het zet. Een dergelijke uitspraak heeft irenmarkt 5 het perceel niet ook het provincie-bestuur van stroom te zetten. Afsluiting Noord-Holland gedaan. „Op zijn troomvoorziening dreigt, om- minst mag dan ook worden gecon- «woners weigeren de heffing stateerd, dat de rechtmatigheid en aanvaardbaarheid van stroomafslui- ting als reactie op het niet beta len van de heffing twijfelachtig zijn", zeggen de bewoners van Ga- renmarkt 5. Het M.A.N. (Milieu Aktiecentrum Nederland) comité „Stop Kalkar" in Leiden heeft bekendgemaakt, dat het na een onderzoek in Leiden tot de ei- slotsom gekomen is, dat er onder de de bevolking voldoende animo is om de Kalkar-heffing massaal te weige ren. Het Juridisch Adviesbureau in Leiden zal, zegt het MAN-actiecomi- té. aan de hand van het Groning se gerechtelijk vonnis nagaan of de SLF in gevallen van weigering tot afsluiting van de stroom mag over gaan. „Het Groningse vonnis geeft alle aanmaningen, waarin op beta ling van de heffing wordt aange drongen onder bedreiging met af sluiting, een intimerend karakter", aldus het MAN-comité". Verkeersmaatregelen in uitvoering brief schrijven de bewo- ze zich door betaling van mg „medeverantwoordelijk Delen voor de bouw van de ictor, en voor eenzijdig ge- ferzoek naar energiewin- kernsplijting, dat zeer grote risico's ieder mens en hele milieu". Ijst erop, dat „grote groe- hrlanders". zoals de werk- imenergie van de Vereni- teudefensie. het met hen eens ichrijvers stellen voorts, dat staking van de stroomieve- >ofd worden van faciliteiten 'tbeerlijk zijn. Zij wijzen j het feit. dat in het kort »t onlangs werd aangespan- a het Groningse elektrici- LEIDEN Er is een begin ge maakt met het doorvoeren van een verkeersplan, dat in hoofdzaak tot doel heeft het doorgaande verkeer uit de Pieterswijk te weren. Dit plan waarmee de gemeenteraad op 27 Juni Jl. akkoord ging houdt ver der in het parkeervrij maken en ver fraaien van enkele plekjes in de buurt. In het kort volgen hieronder de maatregelen, die zijn of worden uitgevoerd: het omleiden van het autoverkeer komend uit de richting Doezastraat, via het Steenschuur. de Langebrug, Zonneveldstnajait en de Nieuwsteeg, waardoor een natuurlijke drempel, wordt geschapen, welke verhindert, dat de auto's rechtstreeks de wijk in rijden. Het doorgaand verkeer volgt de Langebrug tot Rapenburg of Pa pengracht; voorts wordt in de Nieuwsteeg ter hoogte van het Kamerlingh Onnes- laboratorium een extra groenstrook (ev. fietsenrekken) aangelegd om de steeg smaller te doen lijken; de Muskadelsteeg wordt d.m.v. enkele paaltjes afgesloten, waardoor in de wijk zelf ook een drempel ont staat; het Pieterskerkhof, tussen Nieuw steeg en Pieterskerkstraat ls par keervrij gemaakt, waarbij een af scheiding tussen voetpad en rij baan zal worden aangebracht; in de Nieuwsteeg, rond de Pie terskerk, de Lokhorststraat, de Klok- steeg en de Houtstraat zijn stopver boden ingesteld; de Kloksteeg (tussen Rapenburg en Pieterskerkhof) in de richting van Pieterskerkhof, de Muskadelsteeg, in beide richtingen, de Nieuwsteeg (tussen Steenschuur en Zonneveld straat) in de richting van de Zonne veldstraat, de Lokhorststraat in de richting van het Gerecht en het Gerecht in de richting van de Hout straat z torvoertuigen; wanneer de werkzaamheden aan de oostzijde van het Rapenburg vol tooid zullen zijn, wordt ook de Pie terskerkstraat met paaltjes afgeslo ten. Al deze maatregelen worden dm.v. verkeersborden aangegeven. Inmid dels is ook de schutting op de hoek van de Muskadelsteeg en het Pie terskerkhof verwijderd. Het terrein- tje daar zal worden bestraat, terwijl tevens enkele bankjes zullen worden geplaatst. Ook wordt daar wat groen aangebracht, zo ook op het plein voor het Gravensteen, dat par keervrij is gemaakt en voorzien zat worden van bankjes. nü verschenen De „ware" waarheid over de Watergate-alfaire Wounded Knee „a deal is a deal" den Uyl versus Wiegel W.W.W. '74, een bundeling van nieuws en informatie, brengt u verder: alles over plastics, nieuwe religieuze stromingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974, het einde van de Vietnam oorlog. Wie? Wat? Waar? 1974 wordt gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische lijst met „nooit te vergeten data". WIE?WAT?WAAR 71974 in fraai full-color omslag een jaar uit uw leven Verkrijgbaar aan ons kantoor WITTE SINGEL 1. ad f7,50. Thuisbezorgd f 1.25 extra. DEN HAAG De Nederlandse de legatie bij de Verenigde Naties heeft onlangs bij vergissing tegen een voor stel gestemd terwijl het in de bedoe ling lag om zich te onthouden van stemming. Staatssecretaris Kooymans (Buitenlandse Zaken) zei dit gisteren tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. De kamerleden Van der Spek (PSP) en De Gaay Fortman (PPR) hadden opheldering gevraagd over de Neder landse houding tijdens de Algemene Vergadering in New York. Hier werd een voorstel in stemming gevraagd waarin werd gesteld dat de Portugese VN-delegatie wordt geacht alleen het Portugal in Europa te vertegenwoor digen. De overzeese gebiedsdelen Angola, Mozambique en Guinee-Bis- sau zouden daar buiten moeten val len. Nadat de Nederlanders hun stem vergissing hadden ontdekt, liet men een wijziging in de notulen van de vergadering aanbrengen. De staatssecretaris vond de vergis sing niet zo erg: "In de Verenigde Naties komt dit verschijnsel vrij fre quent voor", zo stelde hij. Nieuw A'dam nog niet onder de sloophamer ROTTERDAM De scheepsslo- perij in Taiwan die met de Holland Amerika Lijn bijna overeenstemming had bereikt over de sloop van de Nieuw Amsterdam, heeft zich terug getrokken. Het contract dat de HAL had voorgelegd is op bn laatste ogenblik niet geacoepteerc De prijs heeft daar waarschijnlijk geen rol bij gespeeld. Dit betekent dat de verdere toe komst van de Nieuw Amsterdam die maandag in Port Everglades (Flo rida) terugkeerde van de laatste cruise opnieuw "open" is.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15