CAPERS MEN OOK ERG BANG Caballero filter I Wöllersdorf vervangt Schonau Nieuwe adviseur Nixon treedt af anders dan andere ijzelaars terug apers ijgen ware raf uitsers boos over Iritse chantage CABA1LER0 ergie- cantie Italië Sojoez in koppelbaan Mariniers bewaken olie op Antillen DERDAG 20 DECEMBER 1973 BUITENLAND Ook Laird geeft het op De bemanning van de gekaapte Duitse Boeing is teruggekeerd in Frankfort. Van links naar rechts de Duitse stewardess Uta Ottmann, de Duitse tweede vlieger Karl-Heinz Kies, de Franse ste wardess Claude Pionsard en de Nederlandse gezagvoerder Jo Kroese. [WEIT (AP) De Koe- autoriteiten hebben ge lat de Arabische terro- die op het vliegveld van 31 mensen hebben ge waar zullen worden ge- de doden behoorden twee iaanse ministers en twee Marokkaanse rege- a. De terroristen in Koeweit terecht staan ders voor berechting wor- rergeleverd aan de Pales- bevrijdingsbeweging, al- mededeling. oli: crisis dreigt (AP) De Westduit se zamenlijk EG-beleid te komen wel ROME Ongekend chaotische toestanden speelden zich af op het vliegveld van Rome toen de gijzelaars en bemanningsleden van het gekaap te Lufthansa-toestel daar gisteren aankwamen. Ze werden met bossen gladiolen en kussen van vaders, moeders en echt genoten verwelkomd, maar ze hadden niet veel te zeggen: "We zijn blij te rug te zijn, de actie heeft ons natuur lijk helemaal verrast, tijd om terug te schieten was er niet". Toen leidde hun commandant zijn mannen die 't avontuur hadden overleefd weg. De bossen gladiolen sleepten ze over de brond mee. Voor de Oostenrijkse Lufthansa- stewardess Helene Haenel uit Limz leek het avontuur nog steeds niet voorbij. Toen zij gistermiddag even voor half drie in Rome landde flitste het door haar heen: wat zou er nu weer kunnen gebeuren. Het viel haar mee dat ze alleen maar aan een kruisverhoor werd onderworpen. Ter wijl ze maandag in het Lufhamsa- vliegtuig de kussentjes schudde voor de terugreis naar Duitsland riep een man van het grondpersoneel dat er geschoten werd. Een gek, dacht ze, of een dief misschien. Pas toen ze de rook uit het vliegtuig van Panam zag komen werd ze wat onrustiger. "Van de acht bleef er een telkens retaris van Buitenlandse Apel heeft de Engelse laten weten dat zij geen Bonn te chan- meer geld te krijgen voor male hulpfonds van de EG Europese samenwerking op energie te blokke- enigheid tussen Londen en er de instelling van een re- hulpfonds met ingang van 1 kwam tot uiting op een itige vergadering van EG- van Buitenlandse Zaken, üag uitliep op een impasse, niet meer met ons wor- en de schaduwen van het zijn ook vergeten", zo ver- Aper. Hij doelde daarmee op sterker wordende gevoe de Duitsers dat hun na- tiog steeds als een diplo- topen tegen hen wordt ge lende hij scherpe kritdek uit "Ae minister van Buiten en sir Alex Douglas-Ho- deze had geweigerd het Duitsland om tot een ge- itieke ord oliecrisis te steunen. Home had gezegd dit voorstel te zullen blokke ren tenzij West-Duitsland toch be reid zou zijn een grotere bijdrage te leveren aan het EG-fonds, waaruit de achtergebleven gebieden in Enge land, Ierland en Italië het meeste profijt zouden trekken. "Solidaribeit met betrekking tot de energiecrisis is de basis voor de Westeuropese integratie", zo waar schuwde de staatssecretaris. Apel liet doorschemeren dat de weige ring van Engeland om samen te werken aan de energiecrisis zijn weer slag zal hebben op Londen, dat reeds voor de ergste economische crisis, sinds het einde van de Tweede We reldoorlog staat. "Werkloosheid kan zich verspreiden als een vonk" al dus Apel. Europa verkeert volgens de presi dent van de Europese Oommissie, Francois Xavier Ortoli op de rand van een crisissituatie na de in het slop geraakte bespreking over een regionaal beleid en een gemeen schappelijk energiebeleid. "Onder schat de gevaren niet als we begin Januari geen resultaten boeken", zo zei hij gisteren in Brussel op een persconf erentde. achter ons, een stond er voor ons, een was er in de keuken, een in de cockpit en de rest liep op en neer. In het begin waren ze erg nerveus, la ter viel dat erg mee. Ze probeerden ons zelfs gerust te stellen. Een Jon ge kleine man deed niets anders dan tegen ons zeggen: Je moet niet bang zijn, we hebben niets tegen jullie, we zullen Jullie niets doen, de Amerika nen zijn geen vrienden van de Ara bieren maar Jullie Italianen zijn on- Duits rijverbod weer gewijzigd BONN In West-Duitsland ver dwijnt op 19 Januari het algemene zondagsrijverbod. Vanaf die datum beslissen de eindcijfers van het auto nummer of de eigenaar op zondag rijden mag. Op 19 Januari zullen al le personenwagens met even num mers op stal moeten blijven, de week erna zijn de oneven nummers aan de beurt. Hoelang deze maatregel van kracht zal blijven staat nog niet vast. Met dit stelsel is het Westduitse kabinet afgestapt van een aanvankelijk voorgenomen, maar kennelijk te in gewikkeld bevonden regeling, die ber trekking legde tussen eindcijfers van autonummers en de dagen van de maand waarop de betreffende auto's niet zouden mogen rijden (wagens met nummers die bijvoorbeeld op een vijf eindigen zouden niet op de 5de, 15de en 25ste van de maand aan het verkeer mogen deelnemen). WEER BOM BRIEF IN ENGELAND LONDEN Het Britse parle mentslid George Drayson heeft in zijn huis in een Londense voorstand een bombrief ontvangen. De brief werd geopend, maar de explosieve lading ontplofte niet. Dinsdag wer den in Engeland 63 mensen gewond bij vier bomaanslagen. De politie heeft gisteren in alle vroegte huis zoekingen verricht bij Ieren die in Londen wonen. De „Provisional IRA" liet dins dagavond in Dublin weten dat de IRA-activiteit tijdens Kerstmis „op verscheidene fronten" zal voortduren. De organisatie nam echter niet openlijk de verantwoordelijkheid op zich voor de aanslagen van dinsdag. De Londense „Daily Mirror" kreeg een telefoontje waarin werd gezegd dat de aanslagen het werk zijn van een extremistische protestante orga nisatie die zich de „vrijheidsstrij ders" van Ulster noemt. ze broeders, geen Amerikaan, dan alles oké". "Na een tijdje leek het wel een gewone vlucht te worden. Ze vroegen om water en wij brachten het. Ze vroegen om sigaretten en rekenden nog af ook. Wat in de cockpit ge beurde wisten we niet. We hadden geen contact met de captain. Met hun pistolen speelden ze soms en hun mitrailleurs lieten ze op hun knieën dansen. Ze vroegen ons tel kens om kalm te blijven, maar dat waren ze zelf ook niet. In Athene haalden ze Domenico Ip- politi van de gronddienst naar vo ren. Achter het gordijntje van de eer ste klasse vermoordden ze hem. We hoorden twee schoten en later gooi den ze hem naar buiten. Op 't vlieg veld van Athene moesten wij ook naar voren komen. We moesten hui len en Jammeren voor de microfoon. Ze wilden net doen of iedereen er aan zou gaan, ze dreigden met pisto len en we deden dus wat ze vroe gen". "In het algemeen hebben ze ons keurig behandeld, werkelijk als gentlemen. Of ik zelf bang ben ge weest? Ja, dat kan je wel zeggen. Ik heb in mijn leven nog nooit zoveel gebeden in zo'n korte tijd. Het was een soort narcosetoestand waarin je leefde. Ik ben er nog niet helemaal van af. In Athene hebben we zelfs nog even geslapen met een oor open, voor hun half Arabische, half Engel se gesprekken en bevelen, en met 'n oog op hun gezichten. Die waren soms boos en somber en soms toch ook vriendelijk. Ze hebben ons nooit echt lastig gevallen behalve dan dat we ze naar Koeweit moesten vliegen", aldus de nog ontdane Oostenrijkse stewardess. WASHINGTON (AP) Mei vin Laird, president Nixon's adviseur voor binnenlandse aangelegenheid, is afgetreden en heeft een beroep ge daan op zijn voormalige oollega's in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden om voor 15 maart te stemmen over een resolutie voor "impeachment" van de presi dent. Laird zei dat de voortdurende controverse over de Watergate af faire en andere zaken de Ameri kaanse binnenlandse en buitenland se politiek schade berokkent. Het wordt volgens hem tijd dat de leden van het huis van afgevaardig den "him constitutionele verantwoor delijkheden aanvaarden" en stem men over de vraag of Nixon al dan niet moet worden afgezet en in ^taat van beschuldiging moet worden ge steld. Laird zei dat er geen moeilijkhe den zijn tussen de president en hem zelf. In Washington is het echter een publiek geheim dat Laird met zijn werk in het Witte Huis niet tevreden is. voornamelijk omdat hij nauwe lijks toegang had tot de president. Hij gaat nu voor een Amerikaans tijdschrift werken als raadsman voor nationale en internationale kwesties. Hij was als opvolger van John Ehr- lichman naar het Witte Huis ge haald, nadat Ehrlichman in verband met de Waterga te - kwestie was afge treden. Laird heeft gezegd dat de nieuwe vice-president Gerald Ford zijn iLaird's) taak kan overnemen. In antwoord op zijn ontslagbrief heeft Nixon Laird bedankt voor het feit dat hij tot 1 februari aanblijft om de president te helpen met de opstel ling van de State of the Union-bood- schap en de begroting. Wanneer hij in dienst is van 't tijd schrift (Reader's Digest) zal Laird de wereld moeten afreizen en artikelen schrijven over binnen- en buiten landse beleidspunten. Ook zal hij Readers Digest van advies dienen over de aktiviteiten van het bedrijf. ADVERTENTIE 29 3 7 25 CIGARETTES Ed. Laurens Continental in 'iglu Desj 1 Onbekenden hebben in kjbarl in Bangla Desj twee taande leden van de rege- Paml Liga doodgeschoten, zo officiële dagblad Banglar een ander incident werden enten gewond bij een bom- °P een studentenhuis in Ba- •■and met de golf van ge- die Bangal Desj over aten de Awami-Liga en de fle-partners, de Moskou-ge- tenale Awami-Partij en de istlsche Partij, opgeroepen lamheid „tegen de extre- en reactionaire krachten". 'AP) Fiat en Lar»cia, de tate Italiaanse autofabrie- kn bekend gemaakt dat ')ven van 22 december tot lanuari gesloten zullen zijn d met de energiecrisis. andere Italiaanse bedrij- waarschijnlijk hetzelfde ^ge het tekort aan diesel- fogeveer 200.000 werkne- 1 de twee bedrijven heb- Periode een energievakan- Wachtkamer voor joden uit Sowjet-Unie (Van onze correspondent) WENEN Wöllersdorff, de nieuwe springplank van Joodse emigranten uit de Sowjet-Unie in Oostenrijk, is meer een wachtkamer dan een doorgangshuis. De naar Israël hunke rende Russische Joden worden er niet langer dan een half etmaal in opgevangen: indien ze ziek, zwak of behoeftig zijn, duurt hun verblijf op zijn hoogst twee dagen. Een ingrijpende verandering dus, vergeleken met het thans gesloten kasteel Schönau, dat begin oktober zoveel stof deed opwaaien. Wacht tijden van een week waren daar normaal. van was Wenen reeds lang een doorn in het oog door de Jewish Agen cy als verantwoordelijke instantie, voor de gang van zaken in het door gangshuis uit te schakelen. Hij ver snelde de doorstroming: dagelijks, drie vluchten naar Israël, en gaf het opvangcentrum uit veiligheidsover wegingen een totaal andere identi teit. Cijf Het kazernecomplex is ongaarne door het Oostenrijkse leger afgestaan als het nieuwe opvangcentrum van Joodse emigranten. In de tijd van Schusschnigg in de Jaren dertig was het berucht als kamp voor politie ke gevangenen. Niet de Jewish Agency zwaait er de scepter, zoals in Schönau het geval was, maar het Rode Kruis van Neder-Oostenrijk. Voorts is het niet uitsluitend voor Joodse transitoreizigers uit Rusland bestemd een formeel slimmig heidje van Wenen maar voor "al le nooddruftigen", Joden en Chile- nen gelijk: een aanduiding, die thuishoort in de beginselverklaring, van het internationale Rode Kruis. Gramschap Bondskanselier Krelsky, zelf een Jood, wekte de gramschap op van regeringen, volkeren en organisaties door onder druk van Arabischs terroristen te besluiten Schönau als doorgangshuis voor Russische Jo den te sluiten. Zijn handige politie ke spel werd door weinigen begre pen het door Nederland geboden alternatief werd niet lang daarna door de Arabische wereld mede als rechtvaardiging gebruikt voor de olieboycot die tegen Den Haag werd afgekondigd. Men beschuldigde hem ervan de Oostenrijkse traditie op het gebied van humanitaire hulp te hebben ondermijnd. Wie echter de "knieval" van Kreisky in perspectief ziet, moet tot de conclusie komen dat hij zich op onnavolgbare wijze uit een onmo gelijke situatie heeft geworsteld. Hij redde de Joodse gijzelaars, die met hun leven zouden moeten boeten als de eis van de terroristen (sluiting van Schönau) niet werd ingewilligd. Hij won een stukje Oostenrijkse soe vereiniteit terug het verlies daar- ers De emigrantencijfers tonen aan dat Oostenrijk zijn risicodragende üraaischijffunctle blijft waarmaken. In de maanden oktober en november na het vallen van het geruchtma kende besluit om Schönau te sluiten werden respectievelijk 4150 en 3850 inkomende Russische Joden geregis treerd. En dat op een totaal van 80.000 emigranten, die in de afgelo pen drie jaar "moedertje Rusland' via Oostenrijk voor het nieuwe va derland Israël hebben verwisseld. Wöllersdorf, zo menen politieke kringen in Wenen, zal waarschijn lijk een korter leven beschoren zijn dan Schönau. Inhakend op de vre desonderhandelingen in Geneve wordt beweerd dat een succesvol re sultaat onherroepelijk leidt tot een herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en Israël. Als dit er inderdaad uitkomt, zou een direct emigrantenverkeer tussen Moskou en Jeruzalem niets meer in de weg staan. Van Arabische zijde wordt inmid dels wel enige druk uitgeoefend. In de eerste plaats op Oostenrijk, dat het verwijt te horen krijgt dat het zich op een juridisch spitsvondige wijze heeft onttrokken aan beloften die eind september gegeven werden aan de Arabische terroristen, die vier gijzelaars, onder wi edrie Joden, op t vliegveld bij Wenen op de korrel had den. Een deze week in 'n Linzer dag blad geplaatst interview met de Egyptische onderminister van olie heeft veel verontrusting gezaaid, om dat daarin wordt gesuggereerd dat Oostenrijk door de manipulaties van Kreisky zich aan nieuwe Arabische terreurdaden blootstelt. Militairen Arabische druk op de Sowjet-Unie is er ook, de afgelopen maanden zelfs sterker dan voorheen, als gevolg van de vierde Israëlisch-Arabische oor log. Moskou werpt echter tegen dat het geen Joden in de dienstplichtige leeftijd laat emigreren en zeker geen Joden, die een militaire opleiding achter de rug hebben. Het zou slechts om "ouden-van-dagen, zieke en dom me mensen" gaan. Dit is echter niet helemaal waar. Steeds duidelijke wordt, dat de Sowjet-Unie zich schromelijk heeft vergist in de omvang, die de emigra- tiegolf zou aannemen. Moskou ge loofde aanvankelijk dat de drang om naar Israël te gaan wel zou afne- meny als het aan een paar duizend "belhamels" uitreisvisa had ver strekt. Door de steun van de buiten landse publieke opinie is het Joodse volksdeel in de Sowjet-Unie echter sterk emigratiebe wust geworden. De vrees bestaat zelfs dat hun met suc ces gevoerde campagne door andere nationale minderheden de Duit sers bijvoorbeel in Riga zal wor den overgenomen. De nieuwe wachtkamer voor Jood se emigranten, Wöllersdorf, ligt 40 kilometer ten zuiden van Wenen, 't K azernecomplexwaar tot voor kart een kleine 300 militairen waren ge legerd, is thans totaal afgesloten van de buitenwereld en wordt zwaar bewaakt. Geen Journalist wordt toe gestaan het terrein te betreden. Ge zegd wordt dat dit het vermijden van provocaties tot achtergrond heeft. In het verleden is het nog wel eens gebeurd dat Russische Joden, die op doorreis naar Israël waren, uitspra ken deden die de betrekkingen tus sen Moskou en Wenen in gevaar kon- denbrengen. Het etiige nadeel van Wöllersdorf zal zijn Ligging zijn, onmiddellijk langs de autobahn. Het kamp zal gemakkelijk vanuit een hinderlaag kunnen worden gemitrailleerd. De inwoners van het dorp vrezen ver geldingsmaatregelen vandaar dat ze wekenlang tevergeefs hebben ge probeerd de Oostenrijkse regering tot een andere keus te dwingen. MOSKOU (AP) Terwijl de Rus sen na een stilzwijgen van 24 uur al leen maar hebben meegedeeld, dat de kosmonauten in de Sojoez13 het goed maken, hebben waarnemers in het Amerikaanse ruimtevaartcen- centrum Houston enkele bijzonder heden over de vlucht bekend ge maakt. Ondermeer is in Amerika waargenomen, dat de Sojoez tijdens de vijfde omwenteling om de aarde de baan zo heeft gewijzigd, dat hij praktisch cirkelvormig is. De baan- hoogte varieert van 225 tot 272 kilo meter. Over het algemeen wordt bij koppelingen in de ruimte een der gelijke baan aangehouden. De Amerikanen hebben voorts be kend gemaakt, dat de Russen op 30 november in het geheim een onbe mand ruimtestation van het type Saljoet hebben gelanceerd. Het zou mogelijk zijn, dat de Sojoez13 aan dit ruimtestation gaat koppelen. Chilenen weer boos op Zweden SANTIAGO DE CHILE (AP) De Chileense regering heeft gister avond op de Zweedse ambassade een protestnota afgeleverd, waarin ge zegd wordt dat Zweden gelden heeft verstrekt voor de financiering van operaties tegen Chili. De nota werd aan de Zweedse zaak gelastige Carl Groth overhandigd door de minister van Buitenlandse Zaken, vice-admiraal Ismaël Huer- ta. Enkele uren tevoren had de Zweed se diplomaat een bezoek aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken uit gebracht om verslag uit te brengen over een schietpartij, waarbij een vroegere Chileense minister werd ge troffen, die probeerde de Cubaanse ambassade te bereiken voor het aan vragen van politiek asiel. WILLEMSTAD/DEN Haag Sinds enkele dagen hebben mariniers de bewaking van de raffinaderij op Aruba en de Shell-rafflnaderiJ Cu racao op zich genomen. Op Aruba wordt vooral patrouille gelopen aan de zeezijde van de raffinaderij. De bewaking van de twee grote raffinaderijen is volgens de An tilliaanse RVD een voorzorgsmaatre gel in verband met de internationale situatie rond de energievoorzie ning. De twee grote raffinaderijen op de Benedenwindse eilanden voeren praktisch hun gehele prod uk tie uit naar de Verenigde Staten. Shell-manager in Willemstad ir. W. Brouwer verklaarde vorige week in Willemstad dat zestig procent van de door de Shell verwerkte olie op Curacao afkomstig is uit Venezuela en veertig prooent uit Afrika o.a. Nigeria). Vrachtschip gezonken 40 man zoek VANCOUVER Het onder Libe riaanse vlag varende 15.000 ton me tende vrachtschip „Oriental Mo narch" is in de Golf van Alaska ge zonken. Een opsporingsvllegtuig van de Canadese kustwacht heeft llchtsig nalen van een reddingboot waarge nomen, maar over het lot van de veertig leden van de bemanning is nog niets bekend. Het schip was met een lading graan op weg van de Verenigde Sta ten naar Japan. De bemanning be staat voornamelijk uit Fillppino's en Taiwan- Chinezen. Verscheidene schepen zijn op weg naar het ge bied waar de „Oriental Monarch" ge zonken is en waar men enkele red dingboten en vlotten heeft waarge nomen. De zee is er als gevolg van harde wind erg ruw.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9