Aardgas wordt liet direct nog luurder in 1974 Pleidooi voor bureau verdeling ruwe olie JUSTITIE: GEEN GENADE VOOR ILLEGALE RIJDERS olenwinning kan niet hervat worden Irs. M. J. Rooijen ader- inister nancien WDWers in clinch \iet de marechaussee Uit in de Randstad OVERDAG 20 DECEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 EN HAAG Aardgas voor huishoudelijk gebruik zal niet meteen in het nieuwe jaar nog rder worden. Wel gaat de al aangekondigde verhoging van anderhalve cent per kubieke me ier 1 januari door. Het is ook niet de bedoeling daarna de prijzen te bevriezen, maar de aan- ing van de prijzen aan de sterk gestegen olieprijzen zal zeer geleidelijk geschieden. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft dit meegedeeld aan de Tweede Kamer tijdens het debat over de gevolgen van de oliecrisis. De minister zag geen mogelijkheden de kolenwinning in Zuid-Limburg te hervatten. Wel wilde hij zich beraden over een minder snelle sluiting van mijnen waar nog wordt gewerkt. Lubbers erkende, dat de olievoor raad "zeer bevredigend" is. Hij zei, Een suggestie van de KVP-er Van der Gun om extra geld toe te leggen op de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring voor zelfstandigen noemde Boersma „een goede gedachte". Een premieverhoging in '74 zou daardoor geheel of grotendeels achterwege kunnen blijven. Minister-president Den Uyl opper de bezwaren tegen een PPR-voorstel de machtigingswet (die de rege- dat het beleid daar ook op is gericht ring verregaande bevoegdheden geeft geweest. Wel is volgens hem de voer van ruwe olie via de Nieuwe Wa terweg de laatste tijd "beduidend minder". De minister noemde een publika- tie in het Engelse blad The Econo mist, waarvan de strekking was dat er van een olietekort geen sprake is, "niet solide". Betrouwbare bereke ningen wijzen volgens hem uit, dat in de Europese gemeenschap een ge middeld olietekort van 18 tot 20 pro cent zal ontstaan. Het geheimhouden van de scheeps- bewegingen in het Rijnmondgebied ^ai1 vond Lubbers "de meest vreedzame tegenmaatregel tegen de Arabische olieboycot". Volgens minister Lubbers berusten HAAG Drs. M. zal de opvolger worden aatssecretaris Van der Stee op dën. Van Rooijen is 31. Hij hoofd van de fiscale afdeling berekening van st tot de Koninklijke Shell hoogleraar H. C. Kuiler, dat in het Rijnmondgebied moet worden gere- behorende Billiton c Rooijen werd geboren in het kend op tienduizend werklozen meer, T\ op een misverstand. Lubbers kondigde een strak prijsbe leid aan in zo goed mogelijk overleg met het bedrijfsleven. Een verscher ping van de controle op de prijzen van huisbrandolie vond hij met on middellijke ingang nodig. Minister Boersma van Sociale Za ken zei, dat er geen sprake kan zijn van een structurele verhoging van het minimumloon per 1 Januari. P-Jongerengroep geweest. Ook Hij deelde mee, dat deze week drie een Jaar voorzitter van het honderd miljoen gulden beschikbaar Jongeren contact in Rotter- is gesteld voor de stimulering van de ïij zal in het bijzonder worden werkgelegenheid o.a. 'n verdubbeling met de behandeling van fis- van de spoorbaan Steenwijk- ingelegenheden. Wolvega. in te grijpen in de inkomensvorming) te wijzigen. De PPR wilde de machtspositie van minister Boersma beperken door de ministers van Eco nomische Zaken en Financiën een gelijke positie te geven. Volgens Den Uuyl krijgt minister Boersma helemaal geen extra macht. Hij krijgt alleen een coördinerende taak. De andere ministers blijven op hun beleidsterrein de eerst verant woordelijken. Den Uyl onderschreef een voorstel van de vijf regeringspartijen (PvdA, ARP, PPR en D'66) om vast te leggen dat de machtigingswet de regering geen „blanco cheque" verschaft met betrekking tot het ingrijpen in de inkomensvorming en de bescher- Rotterdamse mülS van de werkgelegenheid en de produktie. Minister zijn in het kabinet-Den Uyl valt beslist niet mee. Lange vaak nachtelijke voorbereidingen waren de afge lopen weken noodzakelijk. Daarom is het niet zo verwonderlijk dat de oogleden tijdens de lange rij van sprekers wel eens wat te zwaar werden. Minister Boersma en minister Gruijters had den het duidelijk moeilijk en ook premier Den Uyl ziet er naar uit dat hij aan een kerstreces toe is. ïrabantse Drunen, studeerde e rijksbelasting academie te rdam. Per 1 Januari 1965 werd noemd tot adjunct-inspecteur, werkte hij als inspecteur op e belastinginspecties. 7 deed hij doctoraal examen in scaal-economische studierich- Voorzitter Chemische Vereniging is olie hebben vervangen. De glorie van etalage is een handle gemonteerd, de gemakzucht en overbodige luxe waarmee de voorbijganger door té 3 daardoor tot trimoefenin- ECHT (ANP) jing van Dienstplichtige Mi- (WDM) zijn leden van de üljke Marechaussee gisteren enige aanleiding gewelddadig iden tegen twee WDM-hoofd- Het incident vond ring de op langere termijn optreden- dwingt c de tekorten in de aardolievoorziening gen. gaat inventariseren en dat er een Dit betoogde de heer E. Brouwer, bureau wordt opgericht dat de be- algemeen directeur van British Pe- voegdheid krijgt om de in Nederland troleum BV, gistermiddag tijdens 'n aangevoerde hoeveelheden ruwe olie bijeenkomst van het departement mische Zaken bericht, dat zij zich niet te verdelen. Dit heeft de nieuwe voor- Utrecht van de Nederlandse Maat- zullen verzetten tegen aardgaswin- zitter van de Koninklijke Chemische schappij voor Nijverheid en Handel. Vereniging, ir. J. J. Dokter Duyvds, De grens ligt eigenlijk al bij het mo- gistermiddag gezegd op de winterver- tJoaftje dat nu t draaiorgel laat spe- gadering van deze vereniging. len en we komen dan terecht bij over- Volgens hem komt een prognose bodi©e luxe hulpmiddelen als elektri- ten vaststaan dat het onder dit "on- is er geen sprake geweest van ge- over de toekomst van de chemische ^tuurg?.bled" t™00' welddadig optreden tegen de VVDM- industrie nog neer op koffiedik-kij- bestuurders. De commandant van ken. Wel was hij van maning dat de Ogenschijnlijk verbruiken die drn- ningen in het zuid-oosten van deze provincie. Wel zal de winning naar htm mening aan een aantal voor waarden moeten voldoen. Zo zal i nen aardgas niet wordt geëxporteerd. Tevens moeten waarborgen worden water luchtverontreiniging, alsmede ten de geluidshinder. de Johannes Post-kaserne in Havel- chemstcheindustrie bij eenbeperWng r™—SS? te heeft geen toestemming gegeven van het grondstoffenverbruik en oijvooroeeia vei spuien met nun au en ïucnr voor het aanbieden van de pltltie energievooJming waarschijnlijk vT f aaKZlen Hij heeft gistermorgen via de om- van de drie grootste verbruikers van als op de Johannes Postkazerne roepinstallatie bekend laten ma- ruwe olie het grootste werkgelegen- gisteren tijdens de ken, dat de actie verboden was en heidsprobleem zal opleveren. dus strafbaar. Hij heeft dit later nog De oliecrisis heeft ons met de heeft een duidelijke invloed gehad op eens tijdens een speciaal appèl her- neus op het feit gedrukt, dat we in 't de resultaten van de Caravan-RAI in haald. westen veel te veel spierkracht door Amsterdam. Hoewel de tentoonstel ling twee dagen langer open was dan het totale Nederlandse verbruik. De oliecrisis en haar gevolgen ize circa 100 dienstplichti- plaatsvervangend kazerne- fcdant een petitie aanboden, ze een betere compensatie Toor het draaien van week- f fisten. VVDM-voorzitter Paul werden de twee VVDM-ers Sleuwenhuyzen en Derk Sauer marechaussees uit een soldaten gesleurd toen men naar het bureau van de odant. Nleuwenhuyzen werd !a haren meegesleurd en te- grond geslagen hoewel hij Qkel verzet pleegde. Na een 'werd het tweetal weer vrij- aldus de WDM. Paul Turken meedeelde heeft ichaussee proces-verbaal op- wegens het aanzetten tot Echtelijke handelingen. .1 ls echter geen sprake van, W Erken. Turken: "die Jongens liepen tig en dan meent de mare- plotseling zo hardhandig te optreden. Dat lijkt werke- ?ens naar", de legervoorlichtingsdienst ADVERTENTIE nmissaris op ilievenjacht HEM Twee dieven die het '°ncl hadden voorzien op 'terialen in Doorwerth had- si slechtere plek kunnen oe- hun slag te slaan dan uit- d de plaats waar de Arnhem s-commissaris W. Bakker "n laat bouwen. De commis- kijkje kwam nemen bij van zijn nieuwe woning, dch een verdienstelijk opspo- ibtenaar door de twee man- adellijk in de kraag te en over te dragen aan zijn ^uRenkum. vorig Jaar, trok minder bezoekers. Ook de verkoop Was de helft lager dan op de vorige tentoonstelling. DEN HAAG (ANP) Gisteren heeft het kamerlid Klaas Beuker te vens voorzitter van de Rooms Katho lieke Partij Nederland (RKPN) ka mervoorzitter Vondeling bijna 6.000 bijna de helft protesten aangeboden tegen de aan gekondigde Deense film over "het liefdesleven van Christus". De heer Beuker vroeg alles in het werk te Edelsmid Paul van den Hout uit stellen wat mogelijk Roermond geeft kijklustigen de gele genheid zelf stroom op te wekken om zijn etalage te bezichtigen. Naast de de tot standkoming van deze film de even tuele invoer en vertoning in ons land te voorkomen. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 21 dec. 20.15 uur Norma, Ned. Operastichting: 22, 23 en 26 dec. 20.15 uur de Revisor, Publiekstheater; 23 dec. 13.00 uur Het Zwanenmeer, Nat. Ballet: 24 dec. 20.15 uur Internat. Danstheater; 25 decemb. 20.30 uur Rigoletto; Ned. Operastichting; 27 dec. 20.15 uur Het Zwanenmeer, Nat. Ballet. Klein Bellevue: mnd. dec. beh. zondag 20.30 uur „Wat je zegt dat ben je zelf", Gerard Cox en Frans Halsema: mnd. dec. iedere vrij. en za. 23.30 uur Live Pop Jazz, Free and Easy. Concertgebouw: 21 dec. 19.30 uur Ned. Kamerork. o.l.v. Jack P. Loorij; 20.15 uur Frivolité concert m.m.v. leden Concertgeb.ork.; 22 dec. 15.00 uur Concertgebouwork. oJ.v. Bernard Haitink; 20.15 uur Int. Planoserie mm.v. Alfred Brendel; 23. dec. 14.15 uur Con certgebouwork. o-l.v. Bernard Haitink; 20.15 uur Amst. Phil. ork. o-l.v. Meindert Boekei: 20.15 u. Willem Brons, piano; 24 dec. 21.00 uur Kamper Mannenkoor oJ.v. Klaas J. Mulder; 26 dec. 11.30 uur Kerstconcert m.m.v. Albert de Klerk; 14.30 uur Nederlands Ka merork., Kerstconcert; 14.30 uur Kerstmatinee m.m.v. Janine Dacosta, pino. Shaffytheater: 21, 22, 25, 26 en 27 dec. Toneelgroep Baal, 21 en 22 dec. 2400 uur Dzjatsh, de bokser showdown- en- buikgordel; 21 en 22 dec. 2400 uur Cabaret Marnix Kappers en Hanneke Holz- haus, try-out; 23 dec. 12.00 uur Studio Laren; 25 dec. 14.30 uur Tombola, Tom de Graaf; 2200 uur Residentie ork.; 26 dec. 22.00 uur Boy Edgar Sound; 27 dec. 22.00 uur Dixie. Carré: mnd. dec. beh. maandag 20.15 uur „Wat een planeet", mu sical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21, 22, 23 en 26 dec. 20.15 uur Penthe- sileia, Heinricht von Kleist, regie Fritz Marquardt; 25 dec. 20.15 uur De Revisor, Gogolj. Amsterdams Publielkstheater; 27 dec. 20.15 uur Toneelgroep Theater, De min in het Lazarushuis, W. G. van Focquenbroch. Groote Schouwburg: 21, 22, 23, 25 en 26 dec. 20.15 uur De grote versierder, klucht van Philip King. Piccolo Theater: 21 dec. 20.15 uur The Family van Lodewijk de Boer, deel 3; 22 dec. 20.15 uur The Family van Lodewijk de Boer, deel 4; 25 t/m 27 dec. 20.15 uur, Jij met Je wolken, Eric Westphal. Hofpleintheater: 21, 22, 23, 25, 26 en 27 dec. 20.15 uur Toneelgroep Podium, De Cirkel, Somerset Maugham. De Doelen: 21 en 22 dec. 20.15 uur Promenadeconcert door het Rot. Phil. Ork. o.l.v. Willy Boskovsky; 23 en 24 dec. 20.15 uur Volkskerstzang met IJE-koren; 26 dec. 10.30 uur Kerstconcert door organist Feike Asma en twee koren; 14.30 uur Chopin-recital door Stefan Askenase; 27 dec. 20.15 uur Weens Promenadeconcert door Amsterdams Phil. Ork. o.lv. Anton Kersjes. De Lantaren: 21 decemb. 20.30 uur Projekt door Michel Waiswisz, Frans Zwartjes en vijftien anderen; 22 en 23 dec. 20.30 uur Ex perimenteel bewegingstheater Penta; 27 dec. 20.30 uur De People Show met kerstgeschenk. Theater In den Twijfelaar: 21, 22 en 27 dec. 20.30 uur Optreden van Peggy «Sc Donald. Trefcentrum: 23 dec. 20.30 uur Pop (groepen) feest Kreatief Centrum: 23 dec. 19.45 uur Optreden van Jules de Corte. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 21, 22 en 23 dec. 20.15 uur Haagse Come- die, De Zottin van Chaillot, Jean Giraudo; 23 dec. 14.00 uur Scapina Ballet; 24 dec. 20.15 uur Haagse Comedie, Tartuffe; 25 dec. 14.00 uur Haagse Comedie, Hendrik IV; 20.15 uur Van hand tot hand; 26 dec. 14.00 De zottin van Chaillot; 20.15 uur Tartuffe; 27 dec. 20.15 uur Een poppenhuis, Ibsen. HOT Theater: 21, 22, 23 en 26 dec. 20.30 uur Haagse Comedie, De blikopener, Victor Lanoux; 23 en 26 dec. 14.00 uur Kindertheater Psst, Piccolo en de Padoedepoppelos. Diligentia: 21 t/m 27 dec. 20.15 uur Vrouw zoekt Moordvent, André Roussin. Congresgebouw: 21 dec. 20.30 uur Residentie-Orkest o.l.v. Hiroyuki Iwaka; 22, 23, 26 en 27 dec. 20.15 uur Blijspel Slippers, Alan Ayckbourn; 22, 23, 25 en 27 dec. De Jasperina de Jong Show. Theater Aan de Haven: 21, 22, 24 en 26 dec. 20.15 uur De Appel, Ionesco's MacBeth. Theater In de Steeg: 21 en 22 dec. 21.00 uur Cabaret Salvo. Car toon II; 23 dec. 20.30 uur Tail-Toddel, Bluesconcert. Theater Pepijn: 21, 22, 26 en 27 dec. 20.30 uur Cabaret Gerrit. ADVERTENTIE Na afloop van het concert was iedereen er kapot van, behalve de Philips batterij. Volksgericht van jeugd in Staphorst STAPHORST Staphorster Jeugd heeft dinsdagnacht, naar aloude plaatselijke traditie. een soort „volksgericht" gehouden bij het huis van een 61-Jarige ongehuwde rij schoolhouder. Met mestwagens, boe renkarren en melkauto's werd de toe gang naar diens huis en een deel van oude rijksweg versperd. Reden van het volksgericht zou zijn, dat de rijschoolhouder ervan wordt verdacht door de dorpsgemeen schap een verhouding te hebben ge had met een 20-Jarig meisje. Het meisje is inmiddels reeds getrouwd met een Jeugdige Staphorster. Ook de nacht tevoren werd een poging ge daan het huls te barrloaderen. De po litie kreeg toen bijtijds in de gaten dat van diverse erven boerenkarren werden gesleept en wist de vertoning met assistentie van korpsen uit om liggende gemeenten te voorkomen. Een blue jeans van LOIS met uitlopende pijp en opgestikte zak model Gaucho zoals zij hier draagt of een voorgewassen LOIS met steekzak en onafgewerkte zoom model Indo zoals hij aanheeft. Iedere week kunt u één van deze jeans winnen, als or 1 meedoet aan de Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. De jeans zijn een geschenk van Saez Vogels NV, Badhoevedorp. DEN HAAG De Justitie heeft geen genade voor illegale zondagry- ders: smoesjes over verkeerd lopende klokken, slecht startende auto's, lekke banden of onverwachte weg- omleggingen worden niet geaccep teerd. Dat blijkt ter zitting van de Haagse economisohe politierechter, waar heft boetes van vijfhonderd gul den regent voor overtreders van het zandagrijverbod. Slechts in heel uit zonderlijke gevallen legt de rechter een lagere straf op. Een Haagse taxichauffeur moét de vcöl'e mep betaJIen. Hij heeft zonder ontheffing zijn bejaarde schoonvader met zijn taxi naar het ziekenhuis ge bracht voor een bezoek aan zijn ern stig zieke schoonmoeder. Dit was géén geval van overmacht, besluit de politierechter, want de vrouw was al drie maanden ziek, er was niet gebeld dat de komst van haar man dringend gewenst was en buitendien had de verdachte zijn schoonvader kunnen laten vervoeren door een collega mét ontheffing. De officier van Justitie benadrukt dat veel taxichauffeurs misbruik maken van hun positie door zonder ont heffing met hun taxi te rijden. Tweehonderd gulden boete krijgt een financieel onvermogende student uit Delft die zijn tien Jaar oude auto op zondag had verplaatst van de ene studentenflat naar de andere: een zeer korte afstand. „Je mag Je auto op zondag niet eens in Je garage rijden; je mag zelfs nog geen meter rijden", zegt de po litierechter mej. Oosterhout. Een Leidse student die het finan cieel wat breder heeft krijgt vijfhon derd gulden boete plus een stevige uitbrander omdat hij vier uur in de nacht van zaterdag op zondag met twee vrienden per auto is vertrok ken uit de sociëteit Minerva. Toen de politie in zicht kwam stopte hy gauw en dook het trio weg om 't te doen voorkomen of de auto leeg was. .Niet sportief', zegt de offi cier vain Justitie. De rechter vindt het zelfs „kleuterachtig". Een 57-Jarige gemeentearbeider staat terecht omdat hij op zondag heeft gevaren met een buitenboord motor. De man heeft een leuk ver weer: hij woont op een eiland in de Ade en hij kan daar zonder boot niet wegkomen. ,X>an gaat u maar roeien", zegt de politierechter als zij hoort dat de af stand tot de wal maar tachtig meter ls De boet bedraagt vijfhonderd gul den. Er is zo waar ook een recidivist, voor zo ver bekend de eerste in den lande. Hij is een 32-Jarige Hagenaar met huwelijksproblemen, die al een keer tot vijfhonderd gulden boete is veroordeeld omdat hij op de eerste autoloze zondag in opgewonden toe stand per automobiel is wegge scheurd. Nu staat hij terecht omdat hy op 25 november weer aan 't autorijden is geweest. Hy zegt dat hy in het holst van de nacht plotseling werd over mand door het verlangen zijn kind te zien. Ja, hy had die zaterdag het een en ander gedronken, bekent hij. „We hebben blijkbaar te maken met iemand die lak heeft aan de spelregels van onze samenleving", zegt de officier van Justitie over deze recidivist. De eis luidt een week hechtenisstraf. Het vonnis is dien overeenkomstig Zelfs het aandoenlijke verhaal van een verliefde Jonge aannemer uit Wateringen vermag de justitie niet te vermurwen. Johannes (25) is in de nacht van zaterdag op zondag om zeventien minuten over drie nabij zijn ouderlijk huis aangehouden toen hy op de terugweg was van een dans party in Hoek van Holland. Hij was op tijd vertrokken. Hoe kwam hij dan zo laat nog op pad? .Ik heb onderweg met myn meisje in de auto even stilgestaan en toen ben ik de tijd vergeten", onthult de Jongeling beschroomd. „Dat is dan een dure vrijage ge weest", constateert de officier on barmhartig. HU eist 500 gulden. Het was pas zeventien over drie", klaagt de verdachte. „Als we het van u goed vinden om zeventien over drie dan moeten we het ook goed vinden van Iemand die om half vier nog reed. Dan ls het hek van de dam en valt het hele rijverbod in 't water", zegt de poli tierechter. Het vonnis ls conform de

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7