Bloembollenvak is bereid de eigen broek op te houden... Boeiende bloemenshow 'INDUSTRIE RAAKT DOOR KOTT ERS HEEN Scheepswerf ziet uit naar orders DONDERDAG 20 DECEMBER 1971 J erlichting etalages in Leiden Het bureau voorlichting van de gemeente Leiden werd vanmorgen overstroomd met vragen van winke liers over het door minister Lubbers ingestelde verbod om de winkels 's avonds onnodig te verlichten. Daarom is in Leiden de volgende re geling getroffen: middenstanders mo gen voorlopig zoveel licht in hun eta lages laten branden als strikt nodig is voor de beveiliging van hun zaken. Zij moeten echter ao snel mogelijk een verzoek by de burgemeester in dienen om een schriftelijke verkla ring, waarin wordt bevestigd dat him etalage volgens het college van B. en W. niet meer dan noodzakelijk is ver licht. Proces tegen Ehrlichmann HILLEGOM Voorzitter Witteman van de Bond van Bloem bollenhandelaren heeft gesteld dat de Bond begrip heeft voor wei, omdat het schip dat donderdag de monetaire maatregelen van de regering zoals revaluatie, avond door de abnormaal l- Men vraagt echter wel begrip voor de moeilijkheden van een vSstaaTdSwil d^Don branche, die tachtig procent van zijn handel in enkele maanden loskomen een geul in het moet verzetten en dat een revaluatie precies in die tijd hard het water moet worden gebaggerd, kan aankomen. Door re- en devaluaties zijn in deze bedrijfstak miljoenen verloren gegaan. Men zoekt naar methoden om via een belastingvrije reservering de mogelijkheden te scheppen om de valuta-risico's te kunnen opvangen. Het bloembollenvak is bereid de eigen broek op te houden „maar dan moet men ons wel de knopen laten anders blijft er geen mogelijkheid tot op houden over". Bergingsplan Dona Ouriana ROTTERDAM Vertegenwoordi- horizontale programmering wordtj gers van het rijk en de gemeente ingevoerd, die geldt voor alle werk. Rotterdam bespreken vandaag het dagen gedurende de dag en avond. Dit betekent, dat gedurende deze di. gen steeds dezelfde tijdblokken het. zelfde genre programma wondt uit. gezonden. Van een horizontale sentatie zal echter nog geen sprsh zijn. Gezien het geheel andere leef. patroon op de de zaterdag en zo;, dag zal op deze dagen geen horizon, tale programmering worden in^, voend. De hoeveelheid popmuziek de programma's van Hilversum tussen 07.00 en 24.00 uur wordt me ingang van het komende jaar opgj voerd tot een gemiddelde van 55 pro bergingsplan dat Smit-Tak heeft op gesteld om het gestrande Liberiaan se vrachtschip „Bona Ouriana" vlot te krijgen. Dit 8700-ton metende schip zit sinds donderdag vorige week muurvast op het Maasvlaktestrand ter hoogte van de Zuiderpier bij Hoek van Holland, nadat het in een storm stuurloos was geraakt. Bet bergingsbedrijf Smit-Tak zal de handen vol hebben aan het kar- Omdat het Maasvlaktestrand eigen dom is van de gemeente Rotterdam, dient een gemeentelijke deskundige het bergingsplan van Smit-Tak te beoordelen. De 35 bemanningsleden, meren deels Grieken en Indiërs, zijn nog aan boord van het schip. Begin 1974 zal op Hilversum 3 een LEIDEN De ANWB organise*, beginnend op donderdag 10 janus; en donderdag 14 februari een sus „Pech Onderweg". De vier lt sen omvattende cursussen word gehouden in de technische schi aa.n de Vijf Meilaan. Men kan a opgeven bij het ANWB-kantoor de Breestraat. uitgesteld LOS ANGELES Het proces te gen de voormalige adviseur van pre sident Nixon, John D. Ehrlichmann wegens het opstellen van plannen voor inbraak bij de psychiater van Daniël Ellsberg, de man die de Pen tagon-papers onthulde, is uitge steld tot 15 april. Het zou gisteren zijn begonnen, maar rechter Gordon Ringer besloot tot uitstel voor nade re hoorzittingen over moties. Ehrlichman zal terecht staan met G Gordon Liddy, die al is veroor deeld wegens zijn aandeel in de Wa tergate-affaire en David Young, lei der van de "loodgieters". Die ploeg is in 1971 ingesteld om informatie- lekken op het Witte Huis te ontdek ken. Deze iveek heeft mevrouw S. M. Kosten-Moelker bij het open zwembad van Breskens een dolfijn gevonden, die kennelijk door de zware storm tegen de palen van het zwembad was gedrukt. Deze melding werd gedaan aan de directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden, prof. dr. W. Vervoort, die de dolfijn liet halen. Na determinatie bleek het een witzijde dolfijn te zijn, vroeger langsnuit dolfijn genoemd (Lagenorhynchus acutus (Gray, 1828)). De totale lengte van het dier bedraagt 2.75 meter (van de voorrand van de snuit tot aan de punten van de staartvin). De stranding van de witzijde dolfijn op de Nederlandse kusten is een zeldzaamheid. Op 20 december 1863 werd in het Sloe een levend mannelijk dier gevangen, dat 2.37 meter lang was, en op 15 maart 1967 werd op het strand van de Anna-Frisopolder (ge meente Wissekerke) een vrouwelijk dier van bijna 1.70 meter lengte aangetroffen. Het dier van Breskens is derhalve het derde exemplaar dat met zekerheid van onze kusten bekend is. In de noord Atlan tische Oceaan, ten.oorden van de Golfstroom, is de witzijde dolfijn niet zeldzaam. Van de Engelse kusten zijn dan ook méér strandingen bekend dan van de Nederlandse; tussen 1913 en 1966 werden 24 stran dingen op de Engelse kusten vermeld. In de Atlantische Oceaan schijnen ze in grote scholen voor te komen en van vis te leven. Opmerkelijke kenmerken van de witzijde dolfijn zijn de relatief hoge rugvin en de brede witte, ten dele geelbruine tot olijfgroene band op de flanken, ingesloten door de zwartachtige kleur van rug en zijden; de buikzijde is witachtig, de vinnen zwartachtig, terwijl de borstvinnen door een zwarte streep verbonden zijn met het oog. Daar het dier van Breskens al enige dagen dood is hebben de kleuren nu reeds veel van hun oorpronkelijke glans en intensiteit verloren. Witteman wees er op, dat de geel- ziekte in de hyacinten de exporteurs, die wilden leveren wat ze hadden verkocht, flink geld heeft gekost. Ze moesten de schaarse hyacinten te gen hogere prijzen inkopen dan verkopen. De revaluatie kwam op een bijzon der ongunstig moment, toen de pro- dukten weg waren en de rekeningen nog niet betaald. De bloembollenex porteur aanvaardt de valutarisico's, die hij zoveel mogelijk probeert te vermijden maar het blijft riskant voor een bedrijfstak, die in feite maar eenmaal per jaar handelt en niet door andere inkomsten over het ge hele jaar verspreid risico's kan ne men. Vandaar dat de regering een plan wordt overlegd om te komen tot een opbouw van belastingvrije re serves voor valuta-risico's. Vanuit de Bloembollenraad is ver leden week in samenwerking met het Landbouwschap een beroep op de mi nisters van Landbouw gedaan om de subsidie voor ombouw van olie op aardgas verwarming voor de bloem- bollenschuren met ingang van 1 okto ber te gaan verstrekken, zoals ook de glastuinbouw die heeft gekregen. Het is nog zeer de vraag hoe en wat de reizigers in binnen- en buitenland zullen ontmoeten om bloembollen te kunnen blijven verkopen. De Bond van Bloembollenhandelaren tracht zoveel mogelijk gegevens te verkrij gen en eventueel stappen te onderne men als dat noodzakelijk mocht blij ken. Hij wees er op, dat in het kader van het prioriteitenprogramma van de bond het rapport Volder is samenge steld aan de hand van gegevens van 14 bedrijven. In dit rapport staan eindresultaten, die teleurstellend zijn. In dit verband wees Witteman op de noodzaak om de door de bond verstrekte rekeningschema's te gaan gebruiken. Over de vervoersproblemen was hij zeer positief. Maar men beschikt over een coördinerend transportbu reau en daardoor zal men aan geza menlijke belangenbehartiging kun nen doen, wat in de nabije en verre toekomst een eerste vereiste is. De directeur van deze bond, drs. P. Vermeulen zei, dat er een chaos is in de exportcijfers. Die tot eind oktober zijn gepubliceerd gaven de indruk, dat vooral de Oostblok-landen enorm gestegen waren. Men onderzoekt thans de mogelijkheden om tot juiste en vergelijkbare cijfers met andere jaren te komen. LEIDEN D.V.V. viste in de Wit te Singel. De uitslag is als volgt: 1. H. Neuteboom 3375 gram 51 stuks, 2. W. Smit, 3095, 49, 3. H. v. d. Vlugt 2815, 35, 4. H. Laterveer 2700, 48, 5. N. v. d. Kaay 2100, 34, 6. M. B. Leue- ring 1940, 35, 7. A. Laterveer 1830, 28, 8. P. J. Leuering 1600, 23, 9. L. Waltman 1500, 27, 10. J. Hakker 1345, 23. De jaarlijkse kerstbroeitentoonstelling van de Kon. Algemen q Vereeniging voor Bloembollencultuur is een boeiend event jeh ment voor vakman en bloemenliefhebber. Er zullen prachtigfor. soorten tulpen, hyacinten, narcissen etc. te zien zijn Werkloosheid Prestatieloop onder academici weer gestegen DEN HAAG Eind oktober jj. waren er 2383 werkloze academici ge registreerd by de gemeentelijke ar beidsbureaus. Dit is De Werkgever, orgaan van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, gebleken in een gespreik met projectleider drs. C. Pot van het Bureau Arbeidsvoorzie ning Academici. In 1969 waren er 600 werkloze aca demici geregistreerd, op 1 april 1972, 900, in september 1972 bijna 1600, in mei 1973 1849 Zestig procent van de nu 2383 werkloze academici is pas afgestu deerd. De werkloosheid onder degenen met een hogere beroepsopleiding nam toe van 4112 in september tot 4305 in oktober. LEIDEN De Leidse Politie Sportvereniging organiseert zaterdag een kerst-prestatleloop. Het is een goede gelegenheid om, ze vlak voor de feestdagen, nog iets aan de lichame lijke conditie te doen. Het parcours loopt doer de Leidse Hout en omgeving, met start en fi nish op de sintelbaan. Er kan gelopen worden over afstanden van 3%, 5 en 10 km. De jeugdron.de gaat over 3^ km, waarbij een extra prijs be schikbaar ls voor de school of ver eniging, die met het grootste aantal deelnemers de afstand volbrengt. De start is om 11 uur. Men kan inschrijven vanaf 10 uur in de kan tine van het sportpark „De Leidse Hout". Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 en f 1,50 (Jeugd t/m 15 Jaar). Deelnemers, die één der afstanden volbrengen, ontvangen een speciaal ontworpen herinneringsvaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Speeltuinvereniging Vreugdeoord houdt morgen en zaterdag een ba zaar in het clubgebouw, met tal van lokkende prijzen. De bazaar is mor gen open vanaf zeven uur 's avonds, zaterdag van twee en zeven uur. Geen zakken meer bij de reinigings dienst Leiden LEIDEN Vanmiddag is de ver koop van huisvuilzakken bij de rei nigingsdienst gestaakt. De dienst raadt de mensen aan de vuilniszak ken helemaal te benutten, d.w.z. goed vol te proppen. Verwacht wordt, dat van nu tot half Januari de winkeliers bevoorraad worden met een nieuwe normale par tij, die aan de groothandel is gele verd. IN HILLEGOM HILLEGOM De kerstbroeitentoonstelling, die ieder jaar wordt georganiseerd door de Koninklijke Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, geniet grote vermaardheid. Zij trekt altijd duizenden bezoekers. Mensen uit het bollenvak en zo maar gewoon liefhebbers van bloemen. Ook nu wordt deze show weer gehouden in de sportzaal "Treslong", een onderdeel van het "Bloembollencentrum" aan de Parklaan in Hillegom. De deuren van de hal worden zaterdagmorgen 11 uur geopend. Men kan er dan terecht tot 5 uur. Ook zondag 23, maandag 24 en woensdag 26 december is de show geopend van 9 tot 5 uur. Men moet er wel rekening mee houden, dat de tentoonstelling eerste kerstdag (25 december) gesloten is. Ing. J. R. Stuurman, adjunct-se cretaris van „Bloembollencultuur", is de grote man achter de schennen. Al jarenlang drukt een groot deel van de organisatie van deze expo sitie op zijn schouders. Hij zegt: „In de eerste plaats is het een vakten toonstelling. Dat kan door iedere be zoeker (ster) duidelyk worden ge constateerd aan de wijze van op stelling van een groot deel van de ingezonden bolbloemen. Ze komen namelijk in kistjes „onversierd" op de tafels te staan. Bovendien zal er een gedeelte decoratief worden opge steld. Deze wijze van opstelling zal zowel voor de vakmensen als voor de liefhebbers van bloemen wel eens interessant zijn. Reken erop, dat er prachtige soorten tulpen, hyacin- ALPHEN AAN DEN RIJN Bij De Industrie aan de Wilhel- minalaan (één van Duijvendijks scheepswerven in Alphen) is gis termiddag de motorkotter „Lum- metje" te water gelaten. Het met een 1240 pk motor eigen fa brikaat uitgeruste schip is be stemd voor Urk. De boot is bijna 35 meter lang en zij is voorzien van alle visserijsnufjes, zoals ijs- scherfmachine, radar en echolood. „Lummetje" is de vijfde kotter uit een serie van acht stuks, waar De Industrie min of meer gelijk tijdig opdrag voor kreeg. Drie van deze vissersschepen moeten dus nog hun doop ondergaan. Dat gebeurt in de eerst komen de maanden. Bestellingen Daarmee raakt het eind van de ze kotter-serie in zicht en vol gens een Industrie-woordvoer der is de oliecrisis er de oorzaak van dat er nog geen nieuwe be stellingen zijn geplaatst op dit ogenblik: „Ze zijn een beetje be houdend. We hadden eigenlijk ge dacht om meteen na deze acht nog meer van deze kotters te kunnen bouwen. Daar raken we dus voorlopig 'n beetje doorheen. We zitten nu op grotere hektrawlers te wachten (55 meter lang) waarvan we er meer gemaakt hebben, zowel in Lekkerkerk als hier in Alphen. Op het ogenblik schijnen twee van de vier onderhandelingspartners te hebben toegebeten en gezegd te hebben: reker. er maar op dat het een opdracht wordt. Normaal zouden we allang weer een opdracht voor motorkotters hebben gekregen. Maar door die oliecrisis zijn de mensen een beet je huiverig geworden. Ze zeggen: we kunnen wel een nieuwe kotter bestellen, maar we moeten er ook nog een keer mee kunnen gaan vissen. We hebben op het ogenblik echt nog wel voldoende werk, want de opdrachtgevers willen die kotters allemaal zo gauw moge- Bij de Alphense scheepswerf lijk hebben. Maar als Je er niet De Industrie ging gistermiddag de gauw andere orders bij krijgt, zou motorkotter Lummetje te water. je straks een gaatje in het werk (Foto Wim Dijkman) kunnen krijgen. Dat gaatje hopen we dus op te vullen met die hek- trawlers. Dan kunnen we zeker een goed jaar weer vooruit". ten, narcissen, irissen en bijzondere bolgewassen als Scilla tubergeniana, Iris danfordiae, Muscari, crocus en Nerine te zien zullen zijn. Bovendien zullen er grote decoratieve collecties worden ingezonden als fresia's, ama- rylissen en cyclamen". Grandioos Er wordt op gerekend, dat de af delingen van de KA.V.B. en bollen- firma's met grandioze inzendingen present zullen zijn. Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse komt met een informatieve inzen ding. Verenigingen als „De Tulp", ,De Hyacint", De Narcis" en „Het By goed" zullen niet achterbleven en de kans is groot, dat het Consulent schap voor de Tuinbouw uit Lisse en het Proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer met interessante proe ven komen. „Treslong" is vanuit Lei den heel gemakkelyk te bereiken met N.Z.H.-iyn 50". Stuurman nadrukkelyk: „Dat trek ken van bolbloemen is een zeer se cuur werkje. De bollen ondergaan voor het in bloei komen een bepaalde temperatuurbehandeling. Dat wil zo veel zeggen als dat de bloem in de bol wordt gestookt. Het vak kent ge koelde en ongekoelde behandelingen. De laatste jaren zyn sterk opgeko men de zogenaamde 5-graden tulpen. De bollen voor deze tulpen krijgen als aanvulling op de temperatuurbe handeling gedurende een bepaalde tyd een behandeling bij een tempe ratuur van 5 graden. Dat geschiedt in cellen. Voor deze behandeling is slechts een beperkt aantal cultivars geschikt. De meest bekenden zyn Apeldoorn, Dix Favourite, Don Qui- chotte, Pax, Paul Richter en Pink Trophy. Door deze 5 graden behan deling krijgt men een extra vroege bloei. De bollen worden rechtstreeks uit de cellen in de volle grond van de kassen geplant. Deze methode van het in bloei trekken is kostenbespa rend. De 5 graden behandeling is nog niet volmaakt. De normaal behan delde tulpen worden meestal in kist jes geplant, zoals in Rynsburg, en dan in bloei getrokken. Verwacht wordt, dat er 15 cultivars worden in gezonden. Al deze behandelingen werden toegepast op bollen van de nieuwe oogst, dus van 1973". Eskimo's Wanneer we zo met K.A.VJB.'s ad junct-secretaris Stuurman zitten te praten, wil hy ook wel kwyt, dat er zogenaamde Eskimo-tulpen te zien zullen zyn. Daarvoor worden bollen gebruikt, die een Jaar eerder in dit geval 1972 zyn geoogst. Deze bollen worden geremd. Dat betekent, dat gedurende een bepaalde tyd een temperatuursbehandeling tussen de 0 en 5 graden wordt toegepast. Daar na krijgen ze een warmtebehande ling. Nadat de bollen de vereiste be handeling hebben ondergaan kunnen ze in de kas worden geplant. De bloei vindt dan binnen 10 dagen plaats. Vanaf september kan men door deze behandeling tulpen in bloei krijgen. Wanneer er vraag naar zou bestaan zou het mogelyk zyn j bollen ook gedurende de zomerm| den in bloei te trekken. De t paste behandeling is een prodi geheim, dat slechts in het bert van enkele personen. Daar dit a tulpen op de veiling minimaal 1 per bos moet opbrengen is dezei tuur niet meer lonend wanneer t men in grote hoeveelheden geveild, die zyn verkregen uit bo van de nieuwe oogst. De gere een Hyacinten Bij de hyacinten zullen vele tivars te zien zyn: Delft Blue, i Marie, Pink Pearl, Jan Bos, dam, Bismarck en l'Inno< nieuwere soorten als Blue Vuurbaak, White Pearl, Ap< Concorde. Boeiend zijn de i naamde Multiflora-hyacinte bollen van deze soort worden g den, waardoor de hoofdknop venietigd. Er vormen zich in <f dan klisters, die zich tot bloS ontwikkelen. Er komen per bol veer zeven bloemen in bloei. NlCtl hyacinten-cultivars zijn voorj behandeling geschikt. Zeer g sultaten leveren de cultivars Marie, Pink Pearl, l'Inno< Delft Blue. Stuurman vertelt tenslotte: het gewone assortiment zoals de brutale gele trom Golden Harvest, zal n bewonderen de min of meer I] nische narcissen, zoals de neus Februari Gold, Febn ver, Tête a Tête, Peeping j March Sunshine en andere. F leuke tuinnarclssen. Voorts s verschillende soorten irissen ij getoond. Om een paar noemen Ideal, Prof. Blaauw, wood en White Wedgewood. AlJ bloemen zyn afkomstig van „nieuwe oogst". De mogelyw niet uitgesloten, dat er gele ir zien zyn. Ze zyn wa komstig uit geremde bollen i oogst 1972. Op dit tydstip is b moeilijk gele irissen uit de i oogst m bloei te hebben. Kortj1 kerstflora is een bezoek waard. Men zal namely k keni nen nemen van de prestaties,! toe de kwekers tegenwoordig W begin van de winter in staat LEIDEN In het Onnes Laboratorium en ceum werden de jaarlijkse ami sisexamens afgenomen. HierVJ geslaagd: J. L. H. Beeren, J. Dielemans, Maastricht J Dirken. Beek (L) J. Dijkstra, ar z doorn, F. G. Hellwich, EnscM 9ev, A. Pruis. Groningen W. B. M gouwen, Sprundel (NJB.). Vijf' daten moesten worden afgeweS ir»f

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4