Twintig mensen genieten I it or m en energiecrisis pelen Rijnland parten U063 IxOGflTJI Daroe (tegenover Stadsgehoorzaal) "OP DE HOLLANDSE TOER' PIERROT jP1' JÊ OÜPERDAG 20 DECEMBER 1973 Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening IV. D BREESTRAAT 51 - LEIDEN INDISCH RESTAURANT noopte tot wat meedeien en een for se samenzang. Inderdaad, men ken de elkaar 'n beetje beter en het werd steeds gezelliger. Zelf prefereerden wij het lied "Lief publiek", dat dan ook twee maal werd vertolkt. Het was de bedoeling dat de hoofd stedelijke politie ons zou vergezellen en begeleiden. "Kip in blik" heten de mannen van de hermandad daar. Vóór onze bus reed inderdaad een VW-tje, maar dat verdween plotse ling, zodat we probeerden om als ze vende in de rij van volgepropte bus sen netjes in de pas te blijven. Dat mislukte op een grandioze manier, zo danig, dat we opeens een stelletje vanuit een zijstraat zagen komen rij den. We wisten niet hoe die daar wa ren gekomen, maar pasten weer vro lijk in. Het had geen zin, want de verkeerslichten stonden echt niet op groen als wij eraan kwamen. We moesten naar Marken en heb ben onze eigen route maar gekozen. En plotseling, vlak voor deze toeristi sche trekker, was alles weer bijeen. Vreemd. De barre tocht van "bus ze ven", hebben we maar tegen elkaar gezegd. Marken, wat is daar nu te zien? Niets, zeker niet in dit jaargetijde. We hadden koud twintig minuten de tijd om rond te wandelen. Het was één stille omgang. Geen gezicht. Zeer humoristisch. En toen we langs een kruideniertje liepen, stond het barstensvol filmgasten. Pas tóén begreep ik de titel van de film, zonder het product nog gezien te hebben. Hier werd zeer duidelijk gevraagd om plastic huisvuilzakken. Ik heb het niet nagegaan, maar het kan niet missen. Anderen dachten kennelijk aan de inwendige mens en doken de kroeg in. Een mevrouw uit weet-ik-waar zei: „Laten we nou niet met al die mensen mee links af gaan, maar rechtsaf, dan kunnen we teminste zitten als we een borreltje drinken. Een meneer tegen een andere: ,,'s Zomers moet je hier niet komen, dan is het veel te druk". Een regelrech te dijenkletser, wanneer je de proces sie zich zag voortbewegen. Constant dwarrelde de kleine re clamechef van de filmmaatschappij getooid met sprietdunne sigaar en kunstlederen documentenkoffertje door en om en rond ons heen, gaf iedereen handen en zei dat het al lemaal „Geweldig" ging, wat hem betrof. Wij konden niet aan de in druk ontkomen dat het qua tijd schema klopte, maar dat het voor de rest aan de fantasie en het intia- tief van de mensen werd overgela ten. Hetgeen natuurlijk de gezellig heid verhoogde. Marken, voor vele mensen de eers te keer dat ze er komen, voor velen zeker ook de laatste keer. Geluimd en met knorrende maag gaat de stoet naar Volendam, alwaar in restaurant AMVO (Alle Magen Even lachen met en grinni ken om Joop Doderer (foto links boven). De krant van dinsdag icordt Sonneveld gegeven, hetgeen in goede aarde viel (foto rechts boven). Twee echtparen vierden feest: de heer en mevrouw Van Mey- gaarden (zittend) waren 45 jaar gehuwd, terwijl het echtpaar Coert. dat naast Doderer staat, dezelfde stap 28 jaar geleden nam. Reden om Jan Holvast maar weer eens op te laten draven. Maar het ivas gezellig. Dat zeker. VOl? Wie zal het zeggen; er is plaats voor een dikke duizend man!) een hutspotmaaltijd zal worden ge serveerd, voorafgegaan door toast op paling en ijs met een dot slagroom na. Kennelijk heeft de een of an der verteld„Mensen gauw naar bin nen, er zijn maar vierhonderd stoe len en de rest moet staan", of zo iets, want het gedrang bij de voor deur is triest en de idee„op naar de trog" komt bij Je op. Ik zie geen en kele Leidenaar meer. Plotseling schalt een microfoon naast me: „Waar zit Leiden?" Ik zeg: „Ja, waar zit Leiden?" en meteen erop word ik in de bovenarm gekne pen. zie de boosdoener aam. kyk ver deren en dan zie ik Leiden weer helemaal zitten. Twee lange tafels. Glunderend en tevreden. Je begint je helemaal voor je eigen Door Foto's Paul Wolfswinkel Jan Holvast mensen in te zetten en samen met. Jan Holvast gaan we op zoek naar Sonneveld en Doderer. De eerste is al druk bezig aan tafeltjes leuke op merkingen te maken en voor de lens te grijnzen: de tweede moet nog komen. Met moeite en boze blikken naar de filmmaatschappijmensen (die het allemaal zelf willen regelen, terwijl wij het "natuurlijk veel soepeler doen"; het is niet helemaal waar» halen de grote Wim aan tafel. Op dat moment begeeft de flits van het fototoestel het .Paniek. Maar Sonne veld wacht tot het zaakje weer beter is gemaakt. Een aardige man. Een mens van 't volk. Dat weet je dan zeker. Rudi Falkenhagen staat er ook bij en heeft honger, vertrouwt hij me toe. Ik geloof niet dat hij het een den derend succes vindt. Joop Doderer komt struikelend, hakkelend en met fraaie echtgenote ook even iets "doen" en vertrekt pro fessioneel naar de volgende dis. Je zult maar artiest wezen. (Over Doderer de volgende discus sie, opgevangen bij Ajax: "Kijk, daar gaat Siwebertje". "Nee, kom nou, da's Joop Doderer"). Wanneer de eerste tafels het ijs al lang achter de knopen hebben, moet bij ons nog de hutspot worden opge diend. De filmjongens hebben dat weten te ondervangen door in die tijd de langspelers uit te gaan delen. Iedereen «ruim achthonderd man» wordt opgenoemd. Iedereen krijgt persoonlijk een plaat. Dat vult wel een dertigtal minuten. Dande bus weer in. Het grote mo ment komt spoedig: we gaan naar 't Rembrandtpleintheater, naar de we reldpremière. Ach, Suriname, de An tillen en België zullen alleen worden bereikt. Joegoslaven en Tibettanen zullen niets van de film begrijpen, laat staan hem waarderen. Ook Ne derlanders niet, maar dat zal later blijken. Tijdens de reis van Leiden naar Amsterdam heb ik "mijn" mensen gezegd dat alles werd aangeboden en ze er niets voor hoefden te doen, maar dat zoiets eigenlijk niet kon. We hebben afgesproken dat de re censie van de film, die morgen in de krant verschijnt, door hen zal wor den gemaakt. Iedereen doet mee. De film wordt met lachbuien ma twee seconden reeds) daverend beke ken, men geniet. En dan verwacht Je dat het applaus even denderend over de hoofden der artiesten zal neerda len. Vergeet het maar. Zeer lauw, zeer vlakjes klapt men. Het slot, met ed humeur nl! i zo maar door. Gisteren rond de van twaalf zaten tien Leidse m paren op elkaar te wachten, ken een kop koffie en voelden een beetje nerveus: want met ga je op stap en wat staat er ïaal te gebeuren? Wat ze alle- I hadden meegenomen was een humeur en de wetenschap dat n hele dag uit zouden zijn. Lek- ar verzamel Je iedereen? Wel, 6 leer het feest zich grotendeels in erdam afspeelt en de film voor niet belangrijk deel is opgeno- op het AJax-terrein, nou dan (restaurant van vermelde voet- m ib wel de meest geëigende plek r. Maar dat restaurant was te natuurlijk. Wat wil je? Ruim lensen, plus nog eens wat lieden le reisbureauwereld, zijn véél we óf uit Leiden kwamen, óf He met de allereerste bus waren, nta Is ons nog steeds niet bekend, ld( ons verzocht in de zaal beneden Tstaurant plaats te nemen, een en een slok te drinken en tot rleën te wachten. (Het was net i voor twee) Een patronaats- je in het diepe Limburg in de o twintig had er niet saaier, kil- i onprettiger uit kunnen zien. maakt de koffie uit plastic ook n m naar soep. Vandaar dat er 'n sel mensen gingen wandelen, naar boven gingen of gingen fl. De rijen wachtenden voor de J en waren schier eindeloos. i Holvast en ik gingen naar bui- m iets met foto-apparatuur te en wie zagen we, compleet met - ipet? Jawel, Wim Sonneveld. Je verwacht zo'n man alleen maar met een verveeld gezicht te zien rondlo pen, het ellendig vindend om herkend te worden. Nee hoor. Vrolijk keuve lend en het scheen wel of iedereen 'n uitvoerig gesprek met hem kon voe ren. Dus: de Leidenaars die nog te vinden waren werden erbij gesleept en de foto's werden geschoten. Een meneer bood hem het stukje uit onze krant aan, dat dinsdag over hem was verschenen. "Oh, dat heb ik nog niet gelezen, leuk zeg, bedankt". Weg Wim, naar boven, waar onge twijfeld velen zullen hebben getracht iets te vragen, een handtekening na tuurlijk, maar die niet kregen, want er stond net een dikke mevrouw uit Zwolle voor hmi neus. Lief publiek Hoewel, terug in de bus voor de rondrit langs alle plekjes waar de film werd opgenomen, toonde een mevrouw mij trots haar badge (iede reen had er een), waar "Leiden" op stond, die ongetwijfeld nu goud waard zal zijn. Wim himself had er een krabbel op gezet. Joke van het reisbureau die ook in de bus zat had zulks maar op de linkerhand laten doen. Toen we de bus weer ingingen, wees chauffeur Joop my op de cas sette, die we halverwege de rit maar moesten laten spelen: een voorproef je van de langspeelplaat die iedereen zou krijgen met de filmmuziek. Voor al het liedje "Waar benne de benen"? blommen voor "de grote Jongens" is uitermate povertjes. Het is tien uur. De mensen zijn dui delijk moe. Om kwart over tien rijdt de bus weer. Er wordt geknikkebold. We staan rond kwart over elf weer op de plek waar we vertrokken zijn. Hartelijk nemen we, met LP en mooi affiche, afscheid. Ik praat nog wat met Joop, de chauffeur, maar zie en kele echtparen nog even een restau rant binnenlopen om een afzakker tje te nemen. Goeie vrienden na één dag? Wie weet. Ik wandel naar huis en kan niet nalaten "Lief publiek, oh. lief publiek Het is nauwelijks te geloven, maar als ik thuis kom en de radio aanzet boor ik het betreffende liedje. Ik besluit alsnog om dit verhaal bij de snorrende kachel en niet in de kille redactielokalen van het Leidsch Dag blad te schrijven. De Leidsche mensen, die de "we reldpremière" hebben gezien zijn te vreden de bus uitgestapt. Het was een dag vol plezier. En dat was nou juist ook de bedoeling. HSTERDAM/LEIDEN „Wie dat de nieuwe Nederlandse (film „Op de Hollandse toer" met g Sonneveld, Adèle Bloemendaal Joop Doderer zonder zijn/haar ïezigheid geen doorgang mag jen, die moet ons maar eens een (je schrijven met een paar ster- doch ook geestige argumenten", d ongeveer luidde de strekking van oproep die een kleine maand ge in in deze krant stond, a daar kwamen ze: de brieven. I mensen hebben het niet ge- ld, maar ja, we konden er maar or tóff meenemen. so akele argumenten: „We zijn op lecember precies 45 jaar getrouwd, lat is voor ons erg van belang". mensen móeten gewoon mee) kben de eerste geweest die Wim P «veld heeft betaald f2,50) i een optreden bij de Utrechtste balvereniging UW, waar zijn ren ik in speelden" (Tijdens de aoeting, gisteren, zegt Sonneveld: re rek, ben jij het?") rstaan twee stoelen in het thea- g. voor ons gereserveerd en 19 de- ber is voor ons geen datum met speciale herinnering" (Dat {kt voor zich) MAARSMANSTEEG 14 Leiden - Tel. 01710-21293 UW KERSTTAFEL gedekf met Tijdens de verenigde dJsring van het Hoogheemraad van Rijnland, gisteren in het ffliehuis, is de begroting voor niet algemene stemmen aan- jjt) de algemene beschouwingen dui de \iraag van de energiecrisis ffi wen. Borgman (Gouda) vroeg 011 Bmelijk af in (hoeverre in de üng hiermee nog rekening kon 6 B gehouden. De dijkgraaf gaf ®s - vroord, dat tijdens de opmaak (begroting natuurlijk nog niet urden voorzien dat een olieCri- handen was en dientengevolge sook rekening mee was gehou- m frel kan nog worden voorzien in behoeften van de gemalen, om fi rnog grote voorraad olie aan- Hij zei echter dat met het oog te verwachten prijsstijgingen wel gerekend zal moeten wor- extra post op de begroting ib! Waarschijnlijk 170.000 gulden. zal dan de "post onvoorzien" 1 worden aangeroerd, die voor I genoteerd staat. Begrotings- *ch is het moeilijk een andere - Se aanpassingsvorm te vinden, daar ook de personeelskosten instijgen. Een tweede aanslag op deze pot vormt de stormschade van de afge lopen maanden in Noordwijk en Was senaar. De schade loopt tegen het half miljoen, terwijl de rijkssubsidie voor stormschade slechts 60 procent van het totaal wat in drie jaar gele- d enwordlt, bedraagt. Ook moet 'rekening worden gehou den met een toename van de kosten aan de duinkust bij Wassenaar en Bloemendaal. Deze wordt veroorzaakt door de verlenging van de haven hoofden in de regio en de IJmond, die een verandering van de zand- transporten in de regio Wassenaar (5 meter) en Bloemendaal <10 meter» als gevolg heeft. Zelfs onder minder extreme omstandigheden dan dit jaar zal in deze plaatsen meer scha de aan de zeewerking worden aange richt. De omslag voor de gemalen in de verschillende districten wordt voor 1974 met 18% verhoogd van f 27.30 tot f32.20 per hectare per jaar, de hef fing waterkwaliteit zal per inwoner equivalent in 1974 met 23% stijgen tot f 13.50. Men verwachg in 1975 de heffing waterkwaliteit per i.e. over te doen gaan op de huisbewoners en deze niet meer voor rekening van de huiseige naren alleen te laten komen. Deze maatregel zal, naar men verwacht, zeker politieke consequenties voor het schap met zich mee 'brengen. De pro blemen daarmee gepaard gaande zul len nu reeds worden bestudeerd door een ter vergadering ingestelde com missie ad hoe. Van Swieten en Detmers Zoeter - woude) betwijfelden het nut van de aankoop van een pand ter huisves ting van de technische dienst voor een bedrag van 300.000 gulden als noodmaatregel, aangezien immers binnen enkele jaren deze dienst zal verhuizen naar het oude PTT-ge- bouw aan de Breestraat. Goedkoper lijkt het him om voor enkele jaren een pand te huren. De dijkgraaf antwoordde dat een dergelijke oplossing niet haalbaar is, aangezien het hier gaat om een la boratorium, dat in een speciale ruim te moet worden gehuisvest. Het col lege van dijkgraaf en hoogheemra den heeft zich reeds lang over deze kwestie het hoofd gebroken, maar de leegstaande huurpanden die in aan merking zouden kunnen komen, moeten voor deze laboratoriumwerk - zaamheden helemaal worden aange past, wat veel hogere kosten met zich mee zal brengen dan het pand, dat men op het oog heeft en waar men zo in kan trekken. Ook is gespeeld met de gedachte de laboratorium werkzaamheden voor zolang het duurt uit te besteden aan de Leidse Universiteit of een andere instelling voor wetenschappelkij onderzoek, maar ook dat vergt een te hoge prijs en bovendien staan deze instituten niet om extra werk te springen. Dat brengt Van Swieten op de ver- vuilingscijfers en de resultaten van de grondwatermonsters die door het laboratoium van het schap steeds aan het polderbestuur worden gezon den. Hij kreeg de indruk dat de pol dergebruikers de schuld van de ver vuiling op him hoofd gestapeld krij gen en ziet niet het nut van een der gelijk onderzoek in. De dijkgraaf gaf hierop ten antwoord, dat voor de planning van allerlei zake, deze grondmonsters wel degelijk van be lang zijn, maar zegde toe de resul taten ervan niet meer naar het pol derbestuur van Van Swieten te zullen opzenden. LEIDEN Tot de vele bezoekers van de receptie ter gelegenheid van het afscheid van mr. Schok king als dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland behoorde gistermiddag in het Ge- meenlandshuis de commissaris der Koningin, mr. Vrolijk, die op de foto van Jan Holvast, mevr Schokking de hand drukt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3