„In het begin vonden we het nog wel lollig'9 Kerstviering Jongens (17) op roofpad. meisjes (15) stalen ook agenda STAD EN RAND DONDERDAG 20 DECEMBER Leidse psychologiestudent Ruud Abtman zat met safarigangers vast in Oeganda Dat een safari niet altijd de luxe, probleemloze vakantietrip behoeft te zijn die ons uit de reisfolders tegemoet lacht werd wel bewezen door het verhaal, waarmee de 23-jarige psycho logiestudent Ruud Abtman gisternacht op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven terugkwam. Twaalf weken had hij samen met 32 leeftijdgenoten uit Engeland, Amerika, Canada, Nieuw Zeeland, Japan en Nederland per landrover het enorme Afrikaanse kontinent doorgetrokken, had de wildste avonturen beleefd en de meeste buitenissige dingen gezien. Door Alexander Münninghoff Tot zover overeenkomstig de belof ten van het reisbureau Siafu, dat middels het Bussumse touroperating- bureau Ge'rkens voor een, naar de woorden van Abtman, "geweldige reis" had Oponthoud Wat echter niet in het programma was opgenomen, was het oponthoud dat de groep had in Oeganda, het rijk van de bizarre potentaat Amin. Abtman: "Oorspronkelijk lag Oegan da niet op onze route, maar we had den van reizigers gehoord dat het daar zo mooi was, en bovendien was er in Zaïre, waar we op dat moment waren, olieschaarste, zodat we het niet konden riskeren om de langere route over Tanzania naar Kenia, ons einddoel, te nemen". Aan de grens tussen Roeanda en Oeganda was er nog niets aan de hand. De groep mocht per landrover de grens over zonder visa, op voor waarde dat zij zich bij de eerstkomen de politiepost zou melden. Daar werd de groep weer door verwezen naar de volgende politiepost, waar het hele gezelschap onder eskarte van de mi litaire politie werd getransporteerd naar de hoofdstad Kampala. Daar begon de ellende. Abtman: "We von den het in het begin nog wel lollig, we waren in een vrolijke stemming. We werden overgebracht naar de gevan genis, waar we uitstekend ïe eten kregen, uit het beste hotel van de stad naar ik meen. Klappen Ruud Abtman Daar kwam al gauw verandering in toen een of andere hogere functiona ris ons kwam opzoeken. Hij had een paar vrouwen bij zich, en kwam naar ik later hoorde terug van een feestje of zoiets. Hij begon een gesprek met ons over rassenintegratie, hij deed daar erg onredelijk over en zochr. eigenlijk-alleen maar ruzie. Op een gegeven moment begon hij onze groepsleider steeds harder met een vuist op zijn hoofd te slaan, terwijl hij dingen zei in de trant van "Jul lie zijn wit, wij zijn zwart. Jullie zijn dom, wij zijn intelligent". Onze groepsleider werd tenslotte in elkaar geslagen, waarna iedereen, die deze man voor de voeten li'ep klappen kreeg, ook ik. De sfeer was op slag dreigend ge worden; een echt geweld sfeertje, wij waren allemaal erg bang. Dat heeft zo twee etmalen geduurd, in die tijd is een jongen van onze groep die erg principieel was en met de autoritei ten wilde praten, met de bullepees behandeld. De striemen waren dagen later nog te zien. Wij hoorden dat wij ervan beschuldigd werden rebel len te zijn, huurlingen die illegaal de grens over hadden gewild. Enfin, de zaak is tot de hoogste regionen door gepraat. Uiteindelijk werden wij vrijgelaten, nadat onze groepsleider een verklaring had ondertekend dat wij goed behandeld waren geweest, en nadat een minister een donder- speech tegen ons had gehouden". Hef reisbureau treft In deze zaak geen enkele schuld, zo wil Abtman nog onderstrepen"Wij waren al we ken onderweg, en daarom waren we niiiet up tot date over de doorgangen die wel en niet naar Oeganda ge opend waren. De schrik zat er bij ons overigens wel goed in. Toen wij dagen later in Kenia in een hotel za ten en we daar opeens Amin zagen binnenkomen, die vanwege de onaf hankelijkheidsfeesten in Nafrobi was en dus in onze zaak geen werkzaam aandeel heeft gehad, kregen we toch een schrikreactie. Een meisje uit de groep, dat aantekeningen had ge maakt van het gebeurde, verbrandde deze papieren onmiddellijk". De andere Nederlanders die in Oeganda vastgezeten hebben verblij ven nog in Afrika. Zij worden in de loop van deze week thuis verwacht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Willigen; Robert L. A., l Jonkvrouwe C. C. Ellas; Ro- In totaal zes aanhoudingen Dode en vier gewonden in Wassenaar WASSENAAR De 27-jarige mevrouw J. A. W. de Vries-Hartman uit Katwijk is gistermiddag in Was senaar om het leven gekomen, toen de auto waarin zij meereed, in bot sing kwam met een tegenligger. Het ongeluk gebeurde op de Rijks straatweg. De bestuurder van de auto, een beroepsmilitair uit Katwijk, en zijn moeder werden gewond. Een baby van een Jaar liep geen letsel op. Eveneens gewond werden de be stuurster van de tegemoet komende auto en één van de twee kinderen. De gewonden werden naar Bronovo in Den Haag en naar de Ursulakli- niek in Wassenaar gebracht. Het ongeluk gebeurde, doordat de militair, die op de linker rijstrook reed, door nog onbekende oorzaak naar links uitweek en op de ver keerde rijbaan terecht kwam. Expositie in De Pomp 39 WARMOND In de Warmondse galerie "De Pomp" wordt tot 4 janua ri een expositie gehouden van de "zondagsschilders" Earning en Vonk. De openingstijden zijn alle dagen van 19.00—22.00 uur en de kerstdagen van 12.00—22.00 uur. C. Barning is een in Lelden geboren en getogen schilder van dorps- en stadsgezichten en huiselijke tafereel tjes. Daar tussen door een enkel stil leven. P. C. Vonk, die in Warmond, vlakbij de Pomp woont is pas een Jaar met het maken van (pen)teke- ningen bezig. Achter de meeste van zijn prenten schuilt een legende of verhaal LEIDEN De Leidse politie heeft dirie jongens van zeventien jaar aan gehouden, die zich in de afgelopen maanden schuldig hadden gemaakt aan diverse inbraken en diefstallen. Twee van de aangehouden Jongens wonen in Leiden, de derde komt uit Voorschoten. Het drietal heeft zowel in drie club huizen als in drie studententehuizen ingebroken. Uit de clubhuizen werden grammofoonplaten en flessen met drank weggenomen, uit de studenten- tehuizen behalve een bedrag aan geld een versterker en een radio. De dief achtige jongens hebben al deze in- Hoge Japanse onderscheiding voor Leidse hoogleraar LEIDEN De ambassadeur van Japan in ons land, Z. E. Sunobe, heeft gisteren in diens residentie te Wassenaar prof. dr. F. Vos, hoog leraar aan de Leidse universiteit in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde, versierselen uitgereikt behorende bij zijn benoeming in de keizerlijke orde van de Heilige Schat derde graads. Dezelfde onderscheiding werd ver leend aan H. Bra at, honorair consul van Japan in Rotterdam en vice- voorzittor van de Nederlands-Japanse verenging, waarvan prof. Vos voor zitter is. De hoge onderscheiding werd aan prof. Vos verieend op grond van zijn verdiensten op wetenschap pelijk gebied voor Japan en voor zijn inspanningen ter bevordering van de goede betrekkingen tussen Japan en Nederland. Aan de Leidse universiteit slaagde A. L. J. van der Poel voor het doc- toraal-examen experimentele natuur kunde. braiken bekend. Uit het onderzoek van de politie is ook gebleken, dat het drietal in totaal zes bromfietsen heeft gestolen. De jongens zullen morgenochtend aan de officier van Justitie in Den Haag worden voor geleid. Behalve deze drie Jongens zijn er in Leiden ook drie meisjes aangehouden. De meisjes, drie mawo-leerlingen van vijftien Jaar uit Voorschoten, werden gistermiddag in een Leids warenhuis op winkeldiefstal betrapt. Ze hadden op het moment van ontdekking al een hoeveelheid artikelen als t-shirts en make-up buitgemaakt. De meisjes zijn naar het bureau aan de Zonne veldstraat gebracht, waar zij hun fout hebben toegegeven. In de afgelopen nacht zijn twee auto's op de VoorschOterbrug frontaal met elkaar in botsing gekomen. Eén van de automobilisten ,een Leidenaar, kreeg als gevolg van dit ongeluk een heupfractuur, een linkerbeenbreuk en inwendig letsel. Het ongeluk gebeurde doordat de andere automobilist, die op de Voorschcterweg in de richting van het Lamimenscbanisplein reed zich vergiste in de bocht en op het liniker- weggedeelte belandde. De gewonde automobilist is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. LEIDEN Het Leger des Heils organiseerde in de Stadsgehoorzaal weer de kerstby eenkomst voor be jaarden. Onze fotograaf Jan Holvast maakte er bovenstaand plaatje van. Maar dit is niet de enige kerstge beurtenis in Leiden en omgeving van af vandaag zijn overal kerstactivitei ten. In het dienstencentrum Mors- kwartier is vanochtend om 10 uur een bijeenkomst begonnen. In de Tuinstadwfjk wordt vanmiddag 15.00 uur» kerstfeest gevierd. In Noord (Van Hogendorpstr. 36) staat voor vrijdagmiddag (15.00 uur) een kerst viering op het programma en in de Binnenstad Gerecht 10 wordt mor genochtend (10.00 uur) kerstfeest ge vierd. Op oudejaarsavond wordt in het Dienstencentrum Binnenstad vanaf 15.00 uur tot en met 's nachts 01.00 uur "open huis" gehouden voor bejaarden en alleenstaanden. De lei ding van het Dienstencentrum doet een beroep op automobilisten rond een uur even tijd vrij te maken om bejaarden naar huis te brengen. Het contactadres is Noordeindsplein 2b, tel. 40483. Ook andere behulpzame handen zijn zeker welkom. In de Ark wordt vanavond 20.00 uur kerstfeest gevierd. Kreatief Sentrum Het Kreatief Sentrum houdt van 21 tot en met 26 december een Mid winterfeest. De volgende groepen zullen optreden: "De Bintangs" op 21 december; "Sail" op 25 december en "Crooks" op 24 december, de laat ste is voornamelijk folkgroep. Cinéclub-Leiden brengt een Buster Keaton festival met o.a.: "The colle ge"; "The General"; "Go west"; "Steamboat Bill" en enkele korte films van Buster Keaton. De laatste avond zal een Arabische avond worden georganiseerd in de zaal boven met een kort Tunesisch filmpje van het Cinestud festival: "Les seuills interdits". 's Middags begint men met het verstrekken van gratis koffie met koek in het eerste uur waarna er be gonnen zal worden met verschillende spelletjes. Als er geen groep is zal de Hot Swing Show voor de muziek zorgen terwijl tijdens het optreden van Sail een lightshow zal worden geprojec teerd. Holiday Inn De "Holiday Inn" is niet alleen in ternationaal georiënteerd, maar ook op de wijk, waaraan de "herberg" grenst: de nieuwbouw in de omgeving van de Plesmanlaan. De wijkvereni- ging Muiderslot heeft volop mede werking bij de organisatie van een kerstfeest voor bejaarden uit de wijk a.s. zaterdag van 5 tot 8 uur. De be jaarden worden per bus gehaald en thuisgebracht. Het gemeentebestuur zal vertegenwoordigers zenden. In lichtingen telefoon 61723. Volkshuis In het Leidse Volkshuis wordt za terdag (22 december) een kerst in stuif gehouden (10.0012.15 uur) met kerstgebak, kaarten stukjes enz. Mid winter-bezigheden zijn er op 2, 3, 4 en 5 januari met veel spelletjes en een filmvoorstelling. Het Rijksmuseum voor Volkenkun de is tussen Kerstmis en Nieuwjaar geopend op: maandag 24 december VOORSCHOTEN Een ere-saluut brachten deze welven bij de uitgang van het Voorschotense gemeentehuis voor hun akela mej. A. van der Kaay (31 jaar) die even daarvoor in het huwelijk was getreden met M. Haringman. (Foto Jan Holvast) Scheppingskerk „Vrolycke Arke" Donderdag Breestraat 19, llcapten 25 uu Kreatief Sentrum, defensievoorljg 15; woensdag 26 dec. 15; donder dag 27 dec. 10—5; vrijdag 28 dec. van 10 tot5 uur; dinsdag 25 dec. 105; zaterdag 29 dec. 105; zon dag 30 dec. 15; maandag 31 dec. 10—4. Dagelijks worden filmvoorstellingen gegeven om drie uur in de namiddag: 24 dec.: Het leven en werken van de Nuer-volksstam in Ethiopië; 25 dec.: Het dagelijks leven in India; 26 dec.: Het leven op een koraaleiland in de Zuidzee; 27 dec.: festiviteiten voor afgaande aan een aanval op een vijandig dorp in de binnenlanden van Venezuela; 28 dec.: Het leven in de Himalay; 29 dec.: Sociale problemen van een grote stad in Senegal; 30 dec.: Boroboedoer, de instandhouding van een monument; 31 dec.: Het le ven een feest in Samoa. Were ndzending Zoals ieder jaar wordt ook dit Jaar weer een kerstfeest georganiseerd door de Stichting Johan Maasbach Wereldzending, waarbij allen zowel gelovigen als niet-gelovigen har telijk welkom zijn. Dit kerstfeest wordt gehouden op le Kerstdag 's middags om 3 uur in het Evangelie centrum, Zijlsingel 2 te Leiden. Deze keer wordt medewerking ver leend door de Amerikaanse TV- en radiopersoonlijkheid, de gospelzanger Bobby Green en de Haagse gospel zang- en muziekgzroep "Sound of Redemption". Ook vertoning van de Kerstfilm "Heilige Nacht", een kleu renfilm over het kerstgebeuren. van Clos en Leembruggen. 7.30 Zaal Maria Gijzensteeg Leiden Vi geltentoonstelling Avibus. 810 g Vrijdag Jeugdsociëtelt "Time", Herenstni 45 v.a. 7.45 uur nam. Oude Singel 140, open buis avor Leidse werkgroeo COC 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg Leiden geltentoonstelling Avibus, 1010 d Zaterdag Dansen: Hooglandse kerkgracht I v.a. 8 uur nam. De Vink v.a. 9 uur n» Postzegelmarkt, molen De Valk Jeugd Schaak Sociëteit 25.30 Antiekmarkt, Burchtplein 9.30 j Zondag Zaal Maria Gijzensteeg Leiden geiten toonstelling -- - Apotheken Leiden De avond-, nacht- zondagsdienst van de apotheken de Leidse regio wordt waargenon door apotheek Reyst. Steenstraat Leiden, tel. 01710-20136. Apotl* Voorschoten, Leidseweg 66, tel. On 2525, Vogelasiel Anna Paulownastraat 16, Leu Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenscl u Kindercentra Lelden Haarlemj 11,1 straat 73b telefoon 30360) Geon I' di.. en vr. 9 30—12 uur v.m. - 2—4 uur nam Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvrouw Lf dl. 10.30—11.30 uur voort 6traat 49. wo. 1011 uur voc KWJ-Leiden Beweging van werkende longereAre Havenpïein 3. tel 21139 en 46121 formatiecentrum voor werkende ren. Dagelijks er» ook nrnencHoènnH donderdagavond Wetswinkeltje Volkshuis Apothekersdllk 33 Open! Evenals vorige Jaren wordt in de Scheppingkerk (Van Poelgeestlaan) Leiderdorp een Kerst-inn gehouden. Het motto voor dit jaar is: De Kerk als Herberg. De Kerst-inn in de Leiderdorpse Scheppingskerk op eerste en tweede Kerstdag, donderdag 27 en vrijdag 28 december van 2.00 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. De Kerst-inn is toegankelijk voor alle leeftijden. Voor de jeugd zijn er tal van activiteiten, zoals spelen, allerlei vormen van handenarbeid, films, dia-vertoningen, disco-bar, community singing. Voor volwassenen is er een speciale ontmoetingsruimte, waar gastvrou wen klaar staan om de bezoekers met een kopje koffie te ontvangen. Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging voor weer en weduwnaars. Telefoon Lelds viesbureau: 61112. In de Vrolijcke Arke wordt voor kleuters van 46 Jaar van 2 t/m 4 Januari weer speeldagen gehouden. Cs Morgens 10.1511.45 uur en 's middags van 14.0015.30 uur.) Voor de kinderen tussen 6 en 12 Jaar is er vrijdag 4 januari (10.1511.45 uur) hobby-instuif 's middags (14.0015.30 uur) midwinterfeestmiddag. De nieuwjaarsreceptie van het Leiderdorpse gemeentebestuur zal 2 januari om acht uur 's avonds in het gemeentehuis worden gehouden. In verband met de energiecrisis zal het gemeentebestuur van Oegst- geest geen nieuwjaarsreceptie hou den. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en information ar gemeenschap Zuidwest Tel £ei 33921 en 61944 Moeders voor moeders Actie "Moaders vooi moeders r r« gaven zuster E. Janssen-Nlen Hofdljck 32 Oegstgeest *ei "f110 63652 Koordstudio Centrum voor intermenselijke bewe kingen ontmoetingsruimte voo lf 25 tot 60 Jarigen. Oude Rijn 88. Lt Tei 44000. Voor advies. Informatie» Werkdagen van 15-23 uur Onfi l i tingsrulmteWerkdagen 's avondi 23 uur. Zaterdag gesloten, zondag 15 tot ca. 18 uur Tevens aange ïstf voor lichamelijk gehandicapten SOS-dienst SOS-Teieionlsche Hulpdienst te 01710)-25202 Voor allen die In a lh" 'ijkheden verkeren berelkbaai maandag vrijdag acht Humanitas Dienstverlening Humanitas. gracht 84 Spreekuur maandag 2- nam. woensdag 9.3010.30 21458. Onderscheiding voor Meijnderts DEN HAAG (ANP) De scheiden de commandant van het 1ste leger korps, luitenant-generaal F. E. Meijnderts is door de koningin be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Minister Vrede- ling van Defensie heeft generaal Meijnderts gistermiddag op het de partement de bij deze onderschei ding behorende versierselen opge speld. Luitenant-generaal Meijnderts, die per 1 januari a.s. op eigen verzoek de militaire dienst zal verlaten, was reeds officier in de Orde van Oran je Nassau met de zwaarden. KERSTCROSS MEERBURG ZOETERWOUDE De voetbalver eniging Meerburg organiseert tweede kerstdag weer de traditionele polder- cross over vijf kilometer onder het motto „Trim u fit". De start en finsli zijn op het Meerburg-terrein. De cross begint om half drie. De tocht kaai men zowel wandelend al6 hard lopend afleggen. Inschrijvingen kun nen worden gedaan bij H. Boom. Lin- gestraat 20, Leiden: G. v. d. Klauw, Akkerstraat 11. Leiderdorp; J. Lo- vink, Splinterlaan 83, Leiderdorp, Woninginrichting Vermeulen, Hoog- madeseweg 26, Leiderdorp; Fa. Habo, Hoge Rijndijk 89, Zoeterwoude of vanaf twee uur staalt. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad Witte SingeJ 1 - Lel< Telefoon directie en adminlstr tie 01710-25041 HooMredacteui Han Mulder Teletoon redactie 01710-215M Postbus 6'. - Giro 57055 Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement Abonnementsgelden by betaling te voldoen By tlsche overschryving gei nistratie- en incassokosten. Na bezorging tot 20.00 Zaterdag tot 18.00 uui TelefooD 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie Benthuizen Leiden Leider^ Oegstgeest Voorschoten w ror mond Wassen aai en Zoeterwou ^me] Correspondenten [tOIB 3EN m :erL»i aitel Oegstgei Weizen ioslaan 2 tei 01710-61403 123 tel 01711-'Me/1''0 dreef 32. 'tel^Ol 7*10-91356. wee 139 tel 01 TH* 242? Warmond: D Roest War -g 1 gei (roe 12 Wast 1/10 iook »eho ML.... I 'nog 414 tel 01" is. uJ!i k«i Zonneveld Tel 017151877

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2