kerstsfeer kan se estolen worden December meditatie aan tgure strand To ski or not to ski Wintersport en school gaan niet samen opkikkert je midden in de gure winter in de vorm van sreede vakantie, doet menig leer goed dan het veel ge- reerde dagelijkse glaasje berg. Zo rond Kerstmis ne- eel wat mensen als het even un laatste snipperdagen op uit te vliegen naar de be- pde hellingen van Zwitser- of Oostenrijk of ze pikken ©neviucht naa^r Spanje of de ische Eilanden. Het is echt ieer alleen de „yet-set" die dergelijk uitstapje kan loven, want voor ongeveer zit Je all in het zonnetje. is eoht een ontwikkeling laatste zes Jaar", zegt Aat 3T Polder, die samen met Beekman sinds acht maan- bet reisbureau HIT in Oegst- ,Zes Jaar geleden kwa de eerste mini-Vluchtjes op irkt. Toen werden ze nog ge- oteerd als weekend-reisjes, rroordig zijn het meestal vijf- tripjes. Die eerste reisjes als Je het met de prijzen vergelijkt, eigenlijk duur. is, na u straalvliegtuigen en char- atschappijen als Transavia u-tin Air, veel goedkoper ge- Als Je het goed nagaat is swoon te gek. De mensen neer, hebben langere n het reizen is goed- geworden. Bovendien is het nog veel gemakkelijker als geleden. Gaan vliegen sen nog een hele onderne- tegenwoordig stapt iedereen vliegtuig alsof het de stads- rail de zon en dat is niet nderlijk als Je een blik uit werpt is bijzonder in oor de reizen rond Kerstmis. 1, vooral de wat oude- jreferen toch het terrasje in boven de romantiek van aohtmis in een kerkje tegen neeuwde berghellingen van ostenrijks dorp, waar het Stille nacht, heilige nacht, oorspronkelijke versie taken. De zonzoekers kiezen voor hun vier dagen zo Ideaal". Zijn vakantie meestal de Spaanse kus ten en Canarische Eilanden, ter wijl een enkeling zich naar de eens gaan winkelen, vakantiebestemming van de toe komst de Bahama-eilanden waagt. Sneeuw Ook Parijs (een Cebuto- erva ring) is voor de kerstdagen een geliefde verblijfplaats. Voor de wat Jongeren en wat D sportiever ingestelde ouderen is riet het meesbal Oostenrijk. De Cebu- in to-vertegenwoordiger in Leiden zegt daar over: „Kijk, in de win tersportplaatsen is het in de kerst en oudejaarstijd allemaal wat jo liger. Daar komen veel jonge men sen voor wie de après-ski belang rijker is dan het echte winter sporten. De echte skiërs gaan pas half Januari op pad'. Dat betekent natuurlijk niet dat Je als oudere bij de wintersport niet op z'n plaats zou zijn. Als Je nog goed ter been bent kun Je heerlijk wan delen en de „après" levert na tuurlijk helemaal geen problemen op". We hebben bij het bekijken van de vakantiebestemmingen uitslui tend via de reisbureau's in Leiden en omgeving gewerkt. Bij de win tersport is echter een groot deel vakantiegangers dat op eigen ge legenheid gaat. Als het de eerste keer is laat men het reisbureau een hotel boeken het Alphense reisbureau Europa Internationaal BV kreeg wel aanvragen voor Zuid-Duitsland maar bij een herhaling heeft men vaak een eigen adresje gevonden. De echte wintersporter, die de sport boven de gezelligheid van de bar laat prevaleren, kiest vaak voor het hotelletje waar hij ad Jaren komt en op een bepaalde tijd van het Jaar ook weer dezelfde sportieve makkers treft. Juist dat „kind- aan-huis-zijn" is een onderdeel van zijn vakantieplezier. Steden Een sp&üale plaats ln het win- terreizenpaJkket nemen de hoofd steden-trips in. Bij HIT is er vol gens Aat van der Polder „om ge vochten". „Veel echtparen", zegt hij, „Vli'egen er toch ook graag een paar dagen uit zonder de kin deren. Lang en zeker niet rond de feestdagen willen ze het kroost niet alleen laten en daar om zijn die reisjes van drie tot >n is en blijft echter favo- ar dat kan ook niet anders land waar zonnige dagen nu niet bepaald tot de orde van de dag behoren. HENRIETTE VAN DER HOEVEN U en wij komen ze niet tegen. Wij kijken wel beter uit. Maar van de Katwijkse hoteldirecteur Duykers weten we toch dat ze er zijn. De wintertoeristen die in kleine aantallen naar de Hol landse kust komen. Mensen die er uren reizen voor over hebben ge had om de desolate stilte van een guur en koud strand te kunnen opzoeken. Wat ze er toe drijft we ten maar weinig mensen. Mis schien weten ze het zelf ook niet. Het kan dat gewei zijn dat Je krijgt bij het zien van die woeste sterke zee, die krachteloos voor Je er bij de reisbureaus in Leiden werd geboekt ls te zien in dit 1. Wintersport (Oostenrijk), 2. Canarische Eilanden, 3. Spaanse kusten. Zonbestemming 50%, sneeuwbestemming 50%. 1. Parijs, 2. Spaanse kusten en Canarische Eilanden, 3. Oostenrijk. Zonbestemmingen 60%, sneeuwbestemmingen 40%. 1. Canarische Eilanden, 2. Zudd-Duitsland, 3. Oos tenrijk. Zonbestemmingen 70%, sneeuwbestemmingen 30%. 1. Londen, 2. Canarische Eilanden, Spaanse kusten, 3. Wintersport (Oostenrijk). Zonbestemmingen 70%, sneeuwbestemmingen 30%. 1. Oostenrijk, 2. Canarische Eilanden, 3. Zwitser land. Zonbestemmingen 50%, sneeuwbestemmingen 50%. 1. Oostenrijk, 2. Canarische Eilanden, 3. Spaanse kusten. Zonbestemmingen 40%, sneeuwbestemmingen 60%. 1. Oostenrijk, Eilanden. Zonbestemmingen 50%, sneeuwbestemmingen 50%. 1. Spaanse kusten, 2. Canarische Eilanden, 3. Oos tenrijk. Zonbestemmingen 70 voeten uitloopt. Het kan ook iets te maken hebben met dat oer- instinct dat ieder mens in zich draagt, dat primitieve „de elemen ten" trotseren". Want stormen kan het langs het strand. Of het is alleen maar het zoeken naar de stilte van een gestadig ruisende Noordzee. Een stilte die Juist met de feestdagen langs de kust in zo ruime mate voorradig is. Sentiment Ondanks veel rationele tegen argumenten en het behagelijke sentiment dat bij de meesten van ons toch naar boven komt de laatste twee decembérweken, ko men ze naar de kust. Niet bij dui zenden tegelijk, maar wel enkele tientallen, samen een select ge zelschap vormend in de grote kudde die de Hollandse kustplaat sen in een jaar bezoekt. Stelt u zich voor: één lang, schier eindeloos strand, waar het guur kan waaien en waar het vals kan stuiven. Met links de „blanke toppen" en rechts de witte schuimrollers loopt u diep wegge doken in een dikke Jas voort te stappen op een moment dat vele duizenden van uw soortgenoten besluiten nog een stukje kerst krans te nemen. Het is een vorm van toerisme waarvoor maar weinig reclame wordt gemaakt. Dat is ook logisch, want ook de professionele verlei ders zullen weinig kans zien de mensen in de wintermaanden in groten getale naar het strand te trekken. De meesten van ons zien meer in een gezellige familie reünie en dat zal in het buiten land ook wel zo zijn rond kerst en nieuwjaar. Meditatie Misschien schuilt de aantrek kingskracht dde het strand op sommigen kan uitoefenen wel in het meditatieve. Want dat doen we allemaal wel een paar uurtjes in de laats be veertien dagen van het jaar. Kerst is, behalve het feest van de geboorte van Chris tus, toch ook een moment van massaal bezinnen, net als de Jaar wisseling. Zo rond tien uur vertrekken ze van het gastronomisch genot dat vrijwel ieder hotel de mensheid aanbiedt, het strand op. Ze gaan dan wandelen tot in het nieuwe jaar. Ze lopen het jaar in feite een beetje tegemoet en komen het tegen, ver van de celebrale knallen die anderen voortbrengen wanneer het nieuwe jaar eenmaal daar is. Zo tegen twee, drie uur komen ze verblijd terug. Dan staat een ge zellig drankje klaar. Het is een wonderlijke manier van anders alternatief zijn, een anarchie tegen de gevestigde kerst- en nieuwjaarsceremonie. De meute van westerlingen houdt er een kerst-, maar zeker een nieuw jaarsritueel op na. Klaarblijkelijk bevalt het de zandzoekers maar matig om gespannen starend de secondewijzer de laatste momen ten van het jaar te zien uit draaien. Ze zullen het beschouwen als een sentimentele opwinding waaraan zij geen behoefte hebben. Omzeilen Strandwandelen is waarschijn lijk een middel om het huiselijke kerst-boomsfeertje in de oliebol- lengeur te omzeilen. Of ze er ook in het hotel omheen kunnen is twijfelachtig. In ieder geval ont nemen ze zich de mogelijkheid om bij het slaan van klokke twaalf elkaar rond de intussen geduldig wachtende glazen emotioneel in de armen te vallen. Het is daar om misschien wel een manier om aam die vorm van emotie te ont snappen. Ze hebben zich op het kritieke moment gewoon even te ruggetrokken. Het strand, het is één vam de meest wonderlijke natuurlijke ge schenken dat in de Randstad nog geheel in tact is geblevenHet heeft altijd een magische kracht op de mensen uitgeoefend, en zal dat ook wel blijven doen. Dat die kracht echter zo groot is dat er mensen van verre komen, Juist op een moment dat Je die aantrek kingskracht het minst aanwezig schat, is opmerkelijk. Waar die aantrekkingskracht uit bestaat, daar zullen ze wel naar moeten blijven raden. Misschien treft u met de feestdagen wel iemand in een etablissement langs de kust aan, die het u glashelder kan uit leggen. Voorlopig zullen we het maar als iets mystieks opvatten in een tijd waarin zo veel mystieks valt mee te maken. WILLEM CHR. NIJEBOER Niet zonder Jalouzie zal ik de drommen afreizende winterspor ters dit Jaar nakijken. Een blik op de familie-schatkist heeft uitge wezen, dat wij onvoldoende spaarzaamheid hebben betracht om ons aan de geneugten van (après) skiën te kunnen overge ven. Dat wordt gewoon thuis blijven tobben, snotterend en kankerend. Terwijl duizenden an deren De vakantie is voor hun eigen lijk al lang geleden begonnen. Wat wordt het dit Jaar: hetzelfde plaatsje als vorige keer, of dat andere oord waar verleden Jaar zoveel sneeuw is gevallen? Oh Ja, en laten we niet vergeten tijdig skies en van die grote zware schoenen te huren. Of zullen we dat doen in Oostenrijk? Veel Het komt er wat boos uit bij «Tit Eegdieman (30), hoofd van vierde (en laatste) openbare Igere school „De Springplank" in Een boosheid, die voortvloeit uit zijn betrokkenheid bij het schoolleven en het kind in dat leven. We praten over extra vakantie buiten de schoolva kantie dus on., voor winter sport. Eegdeman is in zijn school loopbaan waarschijnlijk méér met dit probleem geconfronteerd dan tal van collega's. Voordat hij naar Oegstgeest kwam werkte hij in Velp. Twee plaatsen, waar procen tueel meer mensen in staat zijn om naar de wintersport te gaan. „Het is zonder meer nadelig voor het kind om van school te verzuimen. Ik ga dan nog uit van een kind, dat behoorlijk mee kan. Het mist een stuk van Januari, omdat het gezin dan naar de win tersport gaat. Juist deze periode is nadelig. De rit tussen de grote vakantie en de kerst is lang ge weest en vermoeiend. In december is door de aaneenrijging van feest- i het kind heeft extra spanning gehad. Na de kerstvakantie komt het kind uitgerust op school en dan moet je er tegenaan om het programma op peü te houden. En juist dan zijn er kinderen weg". Even tussendoor over dat pro gramma. „Het eisenpakket van de ouders in Oegstgeest is gemiddeld hoger dan elders. De meeste kin deren moéten naar de middelbare school". En een beetje verdrietig: „Het Rijnlands lyceum is hier toch altijd nog het statussymbool, een opleiding zonder mavo, waar door de zwakkeren later moeten verkassen". Eegdeman, terug bij zijn ver haal, noemt het a-sociaal, dat een kind, dat op wintersportvakantie is geweest, extra aandacht moet hebben in de klas. „Het is begrij pelijk, maar het trekt in de klas de verhoudingen scheef. De Juf frouw moet eigenlijk haar tijd be steden aan kinderen, die slecht meekunnen". Er zijn ouders, die zelf naar de wintersport gaan en hun kinde ren uitbesteden. Eegdeman daar over: „Dat wordt in het algemeen ook niets. Zo'n kind heeft heim wee en werkt op school ook niet zoals het moet. Nee, neem het dan Dat laatste zegt hij niet zo ge makkelijk tegen ouders. Dat mag hij ook niet. Hij heeft de wet achter zich. Daarin staat, dat een kind in een schooljaar tien schooltijden mag verzuimen, tien ochtenden of middagen dus. Wie een kind veertien dagen mee neemt naar de wintersport, is dus fout. Zo gemakkelijk is 't evenwel niet. Natuurlijk zijn er omstandig heden, waardoor het niet anders kan, dat gezinnen buiten de kerst vakantie naar de wintersport gaan. Eegdeman noemt zulke om standigheden met name. Het uitgaan nam de laatste ja ren in Oegstgeest evenwel zulke vormen aan, dat de schoolhoofden spraken van een Ingreep in het schoolleven". Daaraan hebben ze in gezamenlijk overleg iets gedaan. Ze hebben de inspecteur gevraagd de kerstvakantie te verlengen tot veertien dagen. Dat mocht, maar de tijd moest worden ingehaald. Er moet minimaal 1040 uur per Jaar worden gewerkt, zegt de wet. De periode tussen kerst en pasen is te lang om de krokusvakantie te laten vervallen. Daarom moet worden ingehaald door elke dag een kwartier langer te werken. Eegdeman opnieuw: „We den ken dan niet aan het kind. Kijk, voor de onderwijskrachten maakt dat kwartier niets uit, maar voor het kind is het net te veel. Naar mijn idee een verloren kwartier". Het schoolhoofd herhaalt zijn uitspraak over de onderwijskrach ten. Hij kan zich kwaad maken over het imago van de onderwij zer: een man, dié werkt tussen de vakanties, een betweter, vast geroest, canservatef. „Er is onder waardering voor ons vak. Als ik het over moest doen, ging ik niet in het onderwijs. Ik heb het aan vankelijk ook niet gewüd, maar Je weet hoe dat gaat. Pa zit er ook Overigens heeft hij er nu wel zijn hart aan verpand. Onder het motto .Ais ik iets doe, wil ik het goed doen" wijdt hij zich aan zijn kinderen. Hij is blij, dat de ver lenging van de kerstvakantie re sultaat schijnt te hebben. Het aantal aanvragen om vrij buiten de schoolvakantie we schrijven eind november is gering. „Mis schien komt het ook door de alge mene toestand", voegt hij er aan toe. HANS MELKERT FOTO JAN HOLVAST - plaatsen hebben daar goede ski verhuurbedrijven, en dat be spaart Je een hoop gesjouw. Maar Je loopt natuurlijk de kans dat Je die enge eerste meters op krakke mikkig materiaal zult moeten wegglijden, want er zullen in Oos tenrijk wel meer mensen op de gedachte komen om skies te hu- nen. Alleen de mensen die oor spronkelijk alleen de après van de après-ski in het hoofd hadden, maar die na één of twee dagen de verleiding toch niet kunnen weerstaan om „het ook eens te proberen, want tenslotte kan die ouwe baas het ook We zullen het missen dit Jaar. Die vage angst wanneer Je voor het eerst op de lange latten staat, en ietwat nerveus in ganzepas achter de instructeur aanwaggelt, onder het motto „to ski or not to ski, that is the question". Die angst komt een paar dagen later in verhevigde mate terug als Je de „schneepflug" toch nog niet zo goed blijkt te beheersen als Je dacht, en als Je bijgevolg met gezonde snelheid van de helling afschiet onder het prevelen schietgebedjes. Enfin, Je been blijkt nog heel wanneer Je in een weinig sportieve houding beneden bent aangeland, en Je gaat heel wat voorzichtiger verder. Of Je gaat indachtig de heroïsche kreet „liever een levende lafaard dan een dooie held" lekker glaasje glühwein nuttigen, ook al haal Je Je daarmee de verachte lijke blikken van vele dapperen op de hals. Zo'n wintersportvakantie is veel te gauw voorbij. Bruingebakken, en vele kilo's zwaarder stap Je voor het laatst door de sneeuw 'n aantal uren later weer temid den van 't rillende en snuitende thuisfront te kunnen verhalen van al dan niet werkelijk gele verde sportieve prestaties, en Ietwat, smadelijk te lachen wie zijn heil in warmere landen heeft gezocht. En uiteraard vol gevoelens van spaarzaamheid. Een spaarzaamheid die echter helaas volgend Jaar weer alleen aan de sterkeren onder ons voor behouden zal blijken te zijn. BERT VAN DOMMELEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 29