„De legpuzzel komt klaar in het derde vredesjaar fat gebeurde er de kerstweek an 1948? legentienachtenveertlg is een belangrijk jaair. De naties n 1945 buiten adem de wereldoorlog zijn uiltgestrom- vertonen de eerste tekenen van herstel, rt slaat met sikkel en hamer de deur in bij de Balkan- jen, die aan het hoofd van hun regeringen nog slechts de Sowjet-Unie getolereerde stromannen zien ver- jnen. tcho-Slowakije, het meest democratische land van cen- J-Europa, verliest op een zeer dramatische manier de trole over zichzelf. De koude oorlog wordt zeer heet ge- 1. binnen het koninkrijk der Nederlanden vergaat horen nen je. Het land van Tromp, Piet Heyn en ds. Zand Indië verliezen. Maar we spartelen geducht tegen, kë verloren, rampspoed geboren", nietwaar. Dat moet iet uitvlakken. het overige wordt in 1948 definitief, wat al sinds 1946 de is: de krachten van vernieuwing zijn niet opgewassen in de machten van herstel en restauratie. Anders gezegd: maatschappij houdt zijn vooroorlogse vorm. De Rommes de Tilanussen en Schoutens willen het zo. En zo ge it het ook. "De legpuzzel komt klaar in het derde vredes- iunt het verschil tussen 1948 en op vele manieren tot uitdruk- brengen. Het tekenendst is de derde mentaliteit ten opzichte Je positie van de vrouw. Twee lelden. In de laatste fase van «ordt in Leiden „een huishou- opleiding voor fabrieksmeis- agesteld, De Sleutelbloem gehe- Rector Bernelfeld zegt bjj die nheid tot de meisjes: „Want al goed rekenen en lezen hien weet je zelfs nog iets van iedenis en aardrijkskunde af •langrij'kste is toch dat je later ioede huisvrouw wordt". Ds. P. Spruyt gooit daarna nog wat over de griesmeelpudding: Je leven rijker en mooier i, vooral als je nog Jong bent ■alen hebt voor de toekomst als waartoe de meesten van toch bestemd zijn. Je moet op zijn voor de taak in het jjksleven en om Je daarbij te deze school opgericht". De chap is glashelder: een meisje en zonder kookvaardig- helemaal niks. ien voorbeeld: Pantasio (een a waarachter de in het muziekleven zo gewaardeerde redacteur Theo Hannema Iging) schrijft tegen de kerst- dit stukje over Man en ,een man die niet kan is geen pretje. Daarom man- ch 's avonds en wees gezel- de vrouw tenminste goed ge- geklopt. geveegd, gezuigd en opgemaakt heeft. Anders is geen knip voor de neus De Dolle Mina's liggen ag slaperig in de wieg. zelfvernedering grenzende bereidwil ligheid en tegemoetkomendheid had kunnen streven naar een oprechte en vreedzame verwezenlijking van de Koninklijke Belofte van 7 december 1942 dan Nederland in de afgelopen Jaren heeft gedaan". Ja, ja, maar we hebben in 1946 wel het akkoord van Lingadjati „aangekleed" en dus voor de Republiek totaal onaanvaardbaar Door weer de brute kracht in de strijd te werpen, vervreemden wij de gematigde krachten in Indonesië ven". Maarrrer is ook gunstig nieuws: de minister van Landbouw maakt bekend dat na Kerstmis (dat wel) de eieren van de bon gaan. „Het CDK deelt voorts mede dat 35 pun ten van de textielkaart VA 804 wor den geldig verklaard. Het zijn de bonnen gemerkt Textiel Q (één punt), Textiel R (één punt), Textiel Q (rijf punten), Textiel Reserve Q (tien punten) en Textiel Reserve R (tien punten)". En als klap op de vuurpijl maakt de regering bekend dat „de distributie van motorvoertui gen (het kopen, verkopen en afleve ren) wordt opgeheven". De koffiedis- tributie moet echter worden behand- haafd. (Neemt goede acte van de hierbo- venstaande regelen, vrienden. De kans dat „Ons distributiehoekje" binnenkort een grootse rentree maakt, is tenslotte verre van denk beeldig). Van hier naar de advertenties uit die dagen is slechts een stapje. Wat kun je zoal voor die textielpunten krijgen? C A heeft „Jongedames-japon nen (zuiver wol, moderne tinten) voor f 19,75" of „gedistingeerde ca- rioca-zijden Japonnen voor f 35,50" en herenborsttrokken (lange mouw) „voor f 3,78 en tien punten" en dan verder nog „bretelles (zeer goed elas tiek en losse patten) voor f 3,60". Hunkemöller heeft bustehouders („lang, goed insluitend model met rugvetersluiting") voor f 5,25 en „wolgevoerde damesdirectoirs" voor f 3,98 en zes punten. V D rekent voor „een zwart kinderdirectoire voor meisjes van zes jaar f 1,25 en drie punten". Deze onderneming spreekt ook prijzend over een „corset met veter sluiting, zeer fraaie brochéstof. vier Jarretelles voor f 26,65". Uitsmijter Hoe zit het met het eet- en drink- werk in de laatste, donkere dagen van 1948? Café-restaurant Nieuw Minerva adverteert op opgewekte toon: „Eerst even borrelen en daar na 'm uitsmijteir met spek voor f 1,-". Paauw en i n gen Walenkamp dan toch Fantasio ten tonele foerd, nog even zijn visie op de m de kerstboom. Rege- Je nu ook niet meer aan gaat ons daarom beseffen in de dagen die komen gaan lerstboomje dringend nodig Vooral nu de wereld inder- kapotgeslagen ligt, maar dit toch weer staat, om de en enige weg te wijzen naar ïereld, waarin 't goede triom- de duivelse machten, die Ddelingen en driften der men- dikwijls haar richting geven". rimerend jaar 1948 staat wat Nederland in het teken van de Indone- kwestie, een deprimerend stuk kdenis. Nederland probeert uit ■de kolonie de „Verenigde Sta- Itt Indonesië" te formeren: een ïeling staatjes die stuk voor P zichzelf niet sterk genoeg Nederlandse hulp nodig blij - kbben. Een gaaf voorbeeld van en heers. Maar de „Repu- met Soekarno als president, daar niets voor. Een week voor begint Nederland tegen het rchol Djokja" (het centrum van tpubliek) de tweede politionele nauwelijks onder de knoet blijken wij bereid te zijn de op te nemen tegen een volk, eeuwen overheersing zelf zijn wil regelen. En de onvermij- s graag op de koop toe 1 Commissaris Beel zegt het zo in Batavia als de tweede po- ê'e actie losbrandt: „Geduld ^houden een deugd te zijn". Hij vele bestandsschendin- Republiek. Het Leidsch schrijft in zijn commentaar- °ok „dat geen regering met 1, geduld en aan (Sjahrir) van ons en maken de weg vrij voor de „haviken". In het debat in de Tweede Kamer zegt Romme (KVP)„De waarde van de Verenig de Staten van Indonesië wordt ele mentair bepaald door de vrijheid van hun grondslag. Alle dwang, ook alle schijn van dwang, moet haar vreemd zijn". Wagenaar (CPN): „Vandaar de militaire actie Maar veel Nederlanders, vooral die ter rechterzijde, juichen openlijk dat het koninkrijk het wapentuig weer heeft opgenomen. Lt-admiraal Hel- frich: „Wie mij kent, zal wel be grijpen hoe het mij verheugt dat de Nederlandse regering eindelijk mili tair ten aanzien van de Republiek heeft ingegrepenMiljoenen In donesiërs uit alle klassen en standen zullen een zucht van verlichting sla ken en zullen wederom hoopvol de toekomst tegemoet kunnen zien". Inniger Generaal Kruis, chef van de gene rale staf, heeft een vaderlijk woord tot de vaders en moeders van de sol- daten-over-zee: „De nieuwe omstan digheden zullen het voor de militai ren moeilijker maken om regelmatig contact te onderhouden met thuis. Er zal minder gelegenheid zijn om brieven te schrijven. Al zult u mis schien minder brieven krijgen dan u gewend was, hun gedachten zullen nog meer bij u zijn. Schrijft daarom vaker en inniger dan ooit". Dan bemoeit de Veiligheidsraad zich er opnieuw mee. Dr. Van Royen geeft het Nederlandse standpunt weer. Hij zegt o.a.: „Toegegeven aan de Republiek zou betekenen dat ge heel Indonesië zou worden overgele verd aan de overheersing door een dictatoriale minderheid, onder het bewind van geweld, chaos en ondes kundigheid, welke tot nu toe in Djokja heerst en aan een vergroting van de communistische invloed Dat laatste punt moet in de dan heersende koude oorlog vooral de V.S. aanspreken, maar de Amerika nen worden er niet heet of koud on der, omdat Soekarno c.s. eerder heel efficiënt de communistische opstand in Madioen heeft onderdrukt. In welke oude kaderlijnen er nog door sommige Nederlanders wordt ge dacht, blijkt mooi uit een kop in het L.D. van 22 december: „Veiligheids raad is niet competent, want wij zyn meester in eigen huis'". Het L.D. schrijft in een hoofdar tikel dat de woorden van dr. Van Royen „weerklank hebben gevonden in de harten van 90 pet. der Neder landers". „Nederland heeft niet an ders gedaan dan wat zijn plicht, eer en geweten voorschreef". Met Kerstmis-1948 hebben 41 Ne derlandse militairen tijdens de poli tionele actie het leven verloren. Het jaar 1949 zal tussen Nederland en de Republiek moeizaam een akkoord opleveren, maar de verhouding tus sen de twee landen is dan al (voor een kwarteeuw) verpest: Nederland is geraakt in zijn trots en Indonesië heeft nog de herinnering aan twee botte oorlogen (want dat zijn poli tionele acties) in het hoofd zitten. Van het grote drama in Indonesië terug naar een klein in Voorhout. Wij lezen: „De heer K. alhier vroeg zijn vrouw even een bankje van f 100 te wisselen. Dit gebeurde nadat het biljet op de aanrecht in de keuken was gelegd. De man ging heen en de vrouw zette een pan op het nog niet ingenomen biljet. Even daarna werden de aardappelen opgezet en toen het gas een wat al te grote vlam ontplooide, sloeg haar de schrik om het hart. Op een paar uitsteken de hoeken na was het biljet geheel verkoold". En 100 gulen betekende in die dagen nog wat was een beul, een mensenjager die in de oorlog tientallen de dood had in gejaagd. In deze man is een wonder van God gezien. God wekt wonderen ook in een zondaar. Zijn laatste woorden waren: „Gods liefde is zo groot dat er voor u en mij redding is by Jezus Christus". B o runen mijn favoriete lectuur Toch veel dat nu komt. Peter Leenen (Gangetje gaan kijken op hoe- in die tijd: de mededelingen in „Ons straat) heeft met Kerstmis ook lo- distributiehoekje". Onze krant meldt vlak voor Kerstmis streng: „De brandstoffenkaarten TA 806 en TB moeten zorgvuldig worden bewaard, venswaardige dingen in huis: Rus sische eieren f 1,25, bitterballen f 0,12% (let op het halfje), amandel broodjes f 0,25, vleescroquetten f 0,25, Evangelie Opvallend in de krant van die tijd is dat godsdienstige overwegingen en standpunten in maatschappelijke za ken overtuigend en zonder reserve worden uitgesproken. M. Apperloo, secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en School spreekt in Leiden deze woor den: „Het Evangelie van Jezus Christus moet midden in de deca dentie van onze generatie worden geplaatst. Laat de kerk weer gek, stapelgek op het Evangelie worden. Ook de Nederlandse onderwijswereld, waar het vaak stormt en kookt (dan ook al), zal niet uit de impasse ge raken, wanneer niet de waarachtige ontmoeting by het kruis van Golgo tha het centrum vormt van ons den ken en handelen". J. Hoogeveen, 15 Jaar geestelijk verzorger in de strafgevangenis De Koepel in Arnhem, vertelt in de Oranjezaal van het Jeugdhuis in Katwijk dit: „Wij trachten te ont dekken hoe de mensen tot hun mis- di*jjven gekomen zijn. Op velen heeft sterke drank invloed gehad. De erfe lijke belasting speelt ook een rol en het kind is er de dupe van. Velen hebben nooit van een Heiland ge hoord in hun JeugdDoor het Evangelie kunnen wij elkaar nade ren. Ik heb driemaal een executie meegemaakt. Eén van dat drietal "Daarom lach 's avonds eens mannen, als de vrouw ten minste goed gekookt, geklopt, ge veegd en gezuigd heeft van 25 jaar opgediend loempia f 0,40, nierbroodje f 0,35. Maison Martini, Steenstraat 49, maakt het de mensen gemakkelijk: „Uw maaltijd aan huis voor f 1,75". (Wat zou je daar in hemelsnaam voor hebben gekregen?). Knegtel doet mededeling van het geen hy onder de kurk heeft: een liter oude jenever voor f 5,10, citroen jenever f 4,50, advocaat per fles f 3,85, crème de cacao f 2,95, rode wyn f 2,60. Aardige prijsjes, zo op het oog. Ook in de realiteit van 1948? Vergeet het maar. Een advertentie van de dienst ge meentewerken, waarin wordt ge vraagd naar twee arbeiders-chauf feurs, maakt duidelyk hoe duur en onaangenaam de tyd is. „De salaris- grenzen voor deze functie zijn f 40,32 tot f 43,20", zo wordt meegedeeld. Ga daar maar eens wat mee doen. Het vertier met Kerstmis-1948. Siem Nieuwenhuizen komt naar deze streek als „Baron Kneut, de koning in het land der humor". Toegangsprijzen f 1,en f 2, In de bioscopen draaien: CASINO: „Een onvergeteiyke melo die" (Chopin-film) met Paul Muni. LUXOR: ,Daar zit muziek in" met Deanne Durbin en Donald O'Con- REX: „Het lied van de Jeugd" met Bobby Breen („Een film m°t een lach en een traan, waar de span ning niet ontbreekt"). TRIANON: „Kismet" met Marlène Dietrich. LIDO: „Bambi" van Walt Disney („De loop van dit verhaal is even wichtig en nergens geforceerd; men denke slechts aan de wyze waarop telkenmale de vader van Bambi ten tonele wordt gevoerd") Op tweede kerstdag speelt het elf tal van de rest van Leiden tegen UVS. De rest ziet er als volgt uit: doel: Goethard (Alphen), achter: Van Berkel (Lugdunum), Rysbergen (LDWS), midden: Rietbergen (ASC), Pynakker (LFC), Neuteboom (LFC), voor: Van der Berg (SVLV), Byl (LFC), Van Polanen (Roodenburg), Harmsen (ASC), Teeuwen (Lugdu num). Een elftalletje, hoor. Tandarts In het buitenland lopen de zaken in dit jaar (trouwens in welk jaar niet?) ook danig uit de hand. In Engeland zyn de tandartsen ziedend. De Britse (Labour) regering heeft bepaald dat de tandarts van alles wat hy meer verdient dan 50.000 gulden, de helft moet afdra gen. Commentaar van een vooraan staand tandarts: „Als Bevan (de mi nister van Volksgezondheid) my het loon geeft van een schoolmeester dan zal ik ook als een schoolmeester werken en mijn systeem van vier pa tiënten tegelyk behandelen laten varen. Dan ga ik een dag werken en de rest van de tyd i Nooit geweten dat er een tyd is geweest dat schoolmeesters een halve ton verdienden (met een dag wer ken). In Frankryk is het een formida bele troep. Kabinetten gaan en ko men met de snelheid van een raket. Minister-zijn is in die Ujd geen lol letje. Luister naar wat de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, overkomt tydens de dis cussie over het mynconflict in het parlement. „Hy werd 17 x uitgeschol den voor leugenaar, 11 x voor sluip moordenaar, 2 x voor snotneus, 1 x voor schelvis (in het Frans een zeer gemeenzaam synoniem voor sluwe oplichter) en 1 x voor waakhond van het kapitalisme. De communistische deputee Madame Thorez hanteerde by die gelegenheid zelfs een woord waar een hele vrachtschipbeman ning van zou staan blozen. Vrouwe- lyke stenografen in het Franse par lement hebben nu het recht gekregen zich terug te trekken als het debat 'n wat al te triviale wending dreigt te riuitsland is dan nog bezet door de geallieerden, die het land in vier bezettingszones hebben gedeeld. Het leven is er kil, grauw en armoedig, maar nog altyd paradysachtig verge leken by de toestanden die de Duit sers in de door hen bezette landen hadden aangericht. De Duitsers krij gen met Kerstmis 25 gram koffie en 100 gram „versnaperingen". Op de suikerbon kunnen zy 200 gram echte thee en op de brandbon 300 gram gedroogde vruchten kopen. Voor vele Duitse meisjes is het niet om te harden. De Gretels, Heidi's, Ursula's en Renates pogen in groten getale in hun land een Amerikaanse militair aan de haak te slaan en met hem spoorslags naar de States te verdwynen. In december blyken er maar liefst 5000 Duitse bruiden op het vliegveld van New York te zijn gearriveerd. Amerikaanse autoritei ten maken bekend dat sinds het einde van de oorlog al 30.000 Duitse bruiden de Oceaan zyn overgestoken. De Duitse tydschriften schrijven spottend dat de Duitse „export" zich al aardig aan het herstellen is. Tot slot reik ik hier na 25 Jaar nog even de prys uit voor het meest huichelachtige communiqué van het Jaar 1948. Deze is voor de woordvoerder voor Koning Faroek (de van vetzucht bol staande Egyp tische vorst). De vorst gaat scheiden van koningin Farida. En in het com muniqué staat dan: „God heeft net in zyn hoge wysheid gewild dat de banden die twee edele vorstelyke personen verenigden, verbroken wor den. Hy heeft de koning en de ko ningin het verlangen ingegeven te scheiden, hoezeer zy het ook betreu-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 25