Kapers leken op LM-passagiers „keurige heren" igen aanslag NIEUWE ..SLAG OM ENGELAND" KAPING GUNSTIG VOOR ISRAELI'S Egypte: kaping zinloos Wapens in zwarte koffertjes NEDERLAAG PORTUGAL INV.N. BUITENLAND Abba Eban naar Genève Personeel zet kisten gereed voor de lijken uit het uitgebrande Pan Am-toestel op de luchthaven in Rome. In het toestel zijn meer dan 30 slachtoffers gevallen toen kapers bommen in het toestel hadden gegooid. [PHOL Met vier uren ver zonder ernstige proble- i gisteravond een DC-9 van de Rome op Schiphol terugge- de PH-DNY "Parijs" stond de aanslag van de kapers op iegveld van de Italiaanse ad op 300 meter afstand van ing 707 van de Amerikaanse iappij "Panam", in afwach- n het vertrek naar Schiphol. paar passagiers voor de |KL 348 waren de douane al toen de terroristen in het }ieg op de luchthaven begon- ieten. te wachten voor de doua- i plotseling zeven mannen op begonnen te schieten. De werkte meteen niemand meer de douane ;ren. Alles werd afgesloten, oristen zijn er echter toch in op het platform te komen brandbommen gooiden naar Panam", aldus me- Takonis, na haar aankomst KLM-machine uit Rome. ^-Jchnicus die voor de Panam- stond, werd meteen gedood. Ik mijn koffers al had afge- en ik meteen weggerend", al- heel rustig gedane relaas van akonis, die in Rome woont en ardess bij de Italiaanse lucht- tótschappij Alitalia in dienst op (Van onze correspondenten) HOME/ATHENE Op de dag dat in Rome vijf Arabieren terecht stonden, die ervan verdacht werden dat zij in september een aanslag hebben willen plegen op een verkeersvliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al, wandelden gisteren acht keurige passagiers met kleine zwarte koffertjes naar de con trole op het vliegveld van Rome. Op het moment dat de metalen verklikker uitsloeg grepen zij hun vol-automatische geweren uit de koffertjes en zo begon de bloedigste kaping uit de lucht vaartgeschiedenis tot dus ver. (Van onze correspondent) JERUZALEM De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban gaat vrijdag naar Genève om Israël bij de opening van de con ferentie te vertegenwoordigen. Dat is het djrecte resultaat van de bespre kingen die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger in Jeruzalem heeft gevoerd. Eban zei. dat hij van premier Golda Meir in structies heeft ontvangen om de Is raëlische delegatie naar Genève te leiden. In Israël gelooft men dat de slachtpartij in Rome de Arabische zaak veel kwaad heeft gedaan, en dat de „volledige overeenstemming en harmonie" waar Kissinger bij zijn vertrek uit Tel Aviv over sprak, en die Abba Eban bevestigde, na deze Palestijnse terreurdaad de Amerika nen dichter naar Israël zal toedrij- ven. „Als wij in het moeras zitten, dan schijnen de Arabieren ons er al tijd op de een of andere manier uit te moeten helpen," zo kon je in Is raël horen. Ruim negen uur hebben Golda Meir en Kissinger zondag en maan dag met elkaar gesproken. Kissinger, die de nadruk legde op de zaak waar het om gaat: de conferentie, die door de grote twee wordt geleid, en Golda Meir en haar adviseurs vol wantrou wen over de Amerikaanse bedoe lingen. Een Israëlisch zegsman: „Het gaat niet eens zozeer om de twist punten of de conferentie onder aus piciën van de Verenigde Naties staan of van de grote twee, of dat er wel of geen Palestijnse delegatie komt, het gaat er om wat voor soort con- Een wanhopige Pan Am- stewardess slaat vol ontzet ting de handen voor het ge zicht als zij de brandende machine ziet. Op vragen van verslaggevers antwoordde zij: „Er waren te veel mensen in het vliegtuig". Later rende zij helemaal overstuur weg om verdere vragen te ontwijken. ederlandse zagvoerder ijskoude" ERSFOORT De gezag- van de gekaapte van de Lufthansa, de lander Jo Kroese (36), door familie en bekenden feven als een „ijskoude", colt zijn kalmte verliest, keer in zijn vliegcarrière is 1 bij ernstige ongelukken Iken geweest, maar beide overleefde hij de ramp. Hikt wel een beschermen- te hebben", aldus zijn ge- n moeder in Amersfoort, w A. Kroese- Van Al- 67). Q de familie Joek) Kroese ouwd en heeft twee kin- Met zijn vrouw Annelies eugdliefde van de HBS in foort. hun dochter Daph- 1 en zoon Mark (11) woont het villadorp Nieder-Ro- icht bij Frankfurt. Kroese 1966 bij Lufthansa. Gezagvoerder W. Weg: „Ik zat te lunchen toen het Amerikaanse vliegtuig ont plofte". DC-9, de heer H. Weg met zijn be manning in het restaurant op het vliegveld te lunchen. "We hoorden 'n geluid dat leek op een vliegtuig dat de geluidsbarrière doorbreekt. Over het platform zagen we rookslierten drijven", aldus gezagvoerder Weg, die daarna door de aankomsthal naar buiten is gerend. "In zeer korte tijd was een grote politiemacht op de been die het sta tionsgebouw ontruimde. Via het vrachtgedeelte zijn wy naar onze ma chine gegaan" aldus gezagvoerder Weg. Volgens de KLM-captain leek het vliegverkeer op het moment dat hij van de luchthaven van Rome vertrok normaal. De acht mannen baanden zich al schietend dwars door de glazen ra men een weg naar het platform van het vliegveld en daar splitsten zij zich in twee groepen. Vijf mannen legden beslag op het vliegtuig van de Lufthansa, drie anderen wierpen een bom in een Boeing van Pan Am. De bom sloeg twee gaten in het vliegtuig en doodde de elf passagiers in de eerste klas afdeling, onder wie twee Marokkaanse ministers. De gezagvoerder van het Pan Am vliegtuig had de passagiers toen het schieten op het vliegveld begon de raad gegeven van de ramen weg te blijven en op de grond te gaan lig gen. Pas minuten nadat de bom was ontploft probeerden zij naar buiten te komen. Een aantal passagiers was toen al gestikt door de rook. Een van de deuren was door de terroristen af gegrendeld zodat het lang duurde voor de passagiers buiten waren. De terroristen waren maandagmor gen uit het Midden-Oosten aangeko men op het vliegveld van Rome. Zij waren op doorreis en werden pas bij het vertrek geïnspecteerd. In de vertrekhal van het vliegveld brak een enorme paniek uit toen de schietpar tij begon. Duizenden mensen holden naar de uitgangen en probeerden zich te ver schuilen uit vrees voor mogelijke nieuwe ontploffingen. Het luchtver keer werd onmiddellijk naar andere vliegvelden gedirigeerd. De Romeinse luchthaven is een van de slechtst functionerende vliegvel den van Europa. In het verleden is al herhaaldelijk geklaagd door bui tenlandse maatschappijen over het gebrek aan veiligheidsmaatregelen. Juist de laatste maanden werd er wat beter opgelet. Er liepen in burger geklede agenten door de vertrekhal len, maar zij zijn meer geïnteres seerd in he vinden van verdovende middelen dan in zwarte koffertjes van reizigers op doorreis uit het Mid den-Oosten. Slecht een Italiaanse douane- agent trok zijn pistool om de terro risten de toegang tot het vliegtuig van Lufthansa te ontzeggen. Hij werd door de terroristen in de rug gescho ten en was enkele minuten later dood. Aan boord van het vliegtuig van Lufthansa bevonden zich be halve vier leden van de bemanning zes Italiaanse douanebeambten, twee leden van de grondstaf van Lufthan sa en vier personeelsleden van de gronddienst van het vliegveld. De reddingsactie kwam traag op gang, omdat men vreesde dat het Pan Am verkeersvliegtuig, volgeladen met kerosine zou ontploffen. Vier an dere vliegtuigen stonden vlak bij de Boeing van Pan Am geparkeerd en het vliegveld werd ontruimd omdat het gevaar voor een gigantische ont ploffing met de minuut groter werd. Heath voert bestedingsbeperking in; belasting niet omhoog V) (Van onze correspondent) LONDEN De sombere sfeer in het Britse Lagerhuis en de verlichting op halve kracht vormden het juiste decor voor de noodbegroting, die Engelands minister van Financiën Anthony Barber, gisteren bekend heeft gemaakt in een poging een einde te maken aan wat hij noemde: „de grootste economische crisis sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog". tódsactie De Griekse au- hebben gisterochtend in veiligheidstroepen gecon- om te voorkomen dat stu- "d demonstratie op touw zou- 01 ter nagedachtenis van de fers van de onlusten van vo- tod. Toen vielen verscheidene gewonden bij de ontruiming whnische hogeschool. Tachtig personen zijn i en 40 zijn gewond bij 'egongeluk in de buurt Nor, de hoofdstad van de staat Babia. Onder kreten van Labour-afgevaar- digden als „ga weg" en „neem je ontslag", in het bijzonder toen Bar ber zei dat de onmiddellijke aanlei ding van de crisis de industriële moeilijkheden waren met de mijn werkers en de treinbestuurders, kondigde de Conservatieve bewinds man aan dat er in totaal bijna acht miljard gulden, voornamelijk op de overheidsuitgaven, in 1974 en 1975 zal worden bezuinigd. De grootste bezuiniging ooit door een Britse regering gemaakt. LONDEN Toen Lord Rothschild, de „denktank" van het Britse con servatieve kabinet, twee maanden geleden uitriep dat „Engeland in 1985 het armste land van Europa zou zijn, als het zo door bleef gaan", lachten de Britten meewarig. Weer zo'n onheilsprofeet, werd er gezegd. De Londense effectenbeurs reageer de wèl. De koersen begonnen te zakken en zijn sindsdien blijven zakken. Premier Heath ontbood Rothschild in de ambtswoning in Downing Street en gaf hem duide lijk te verstaan dat hij van derge lijke publieke uitspraken niet ge diend was. En Engeland vergat ver volgens het incident. Afgrond Op dit moment doet de reprimande van Heath een beetje belachelijk aan. Engeland staat economisch aan de rand van de afgrond. Veer tien dagen geleden zei Heath nog dat de officiële groei van de econo mie 3,5 procent per Jaar was. Vori ge week moest hij het Britse volk meedelen dat er zo'n economische crisis was dat alleen werkelijk vér gaande maatregelen het land zou kunnen redden. Over groei werd niet meer gesproken. De plotselinge noodtoestand was. volgens Heath, voornamelijk te wijten aan de ac- eties van de mijnwerkers, de spoor wegmensen en de technici in de elektriciteitscentrales. Hun acties vormen inderdaad de directe aanleiding van de huidige crisis, maar de oorzaak lijkt meer gezocht te moeten worden in het dreigend mislukken van de politiek van de man die ruim drie Jaar ge leden besloot Engeland voor eens en voor altijd uit het economisch slop te halen. Edward Heath. Zijn droom van Engeland een combinatie te maken van een hard werkend Frankrijk en een efficiënt West- Duitsland lijkt verder weg dan ooit. Aanvalsplan Op papier zag zijn aanvalsplan er goed uit: het pond sterling laten zweven, de binnenlandse economie opvijzelen, de export bevorderen en vervolgens de industrie modernise ren om tenslotte te komen tot een geleidelijke expansie van de econo mie. Er waren twee onzekerhedenhet vermogen van de Britse industrie om de export op gang te brengen en de toestand van de wereldecono mie. En op beide punten lijkt Heath verkeerd te hebben gegokt. De wereldeconomie is verslechterd en de talrijke ongeregeldheden in de binnenlandse industrie brachten de export niet voldoende op gang. Dit laatste kwam het meest drama tisch tot uitdrukking in het tekort op de Britse handelsbalans in okto ber, dat met 1825 miljoen gulden een ongekende recordomvang bete kende. Het vorige record was „slechts" 150 miljoen gulden in au gustus 1970, het Jaar waarin Ed ward Heath de teugels in handen ''Teeg, Weerstand Hoewel er vanaf het begin realisering van Heath' plannen bij de vakbonden mindere mate ook bij de Labour- partij weeistand is geweest, die te worden. De meeste proteststakin gen werden afgelast. Zelfs de mijn de werkers, die nu voor zoveel proble men zorgen, dachten er niet aan te staken. Een enquête destijds onder 270.000 mijnwerkers leerde dat een meerderheid van twee tegen één der meer tot uiting kwam in de niet wilde staken. grote mijnwerkersstaking van vorig Jaar een strijd die door de mijn werkers werd gewonnen leek dat Jaar de politiek van de premier werd succes te hebben. Heath ging nog een stapje verder. Hij voerde de zogenaamde anti-sta- kingswet in, waarbij het strafbaar vakbonden een staking uit te roepen om druk uit te oefe nen op een werkgever voor het toe kennen van loonsverhogingen, die De vakbonden zouden hun looneisen voorlopig in de la houden, terwijl regering en werkgevers de prijzen angstvallig zouden bewaken. De stijgende prijzen op de wereldmarkt nrie groeiende tal vakbonden de deur dicht. Maar premier Heath gaf geen krimp. Hij en zijn ministers bleven zeggen dat ondanks alles de deden dit laatste echter lijk mislukken. Bovendien hadden de loonsverhogingen van 1972 een groter effect op de prijzen dan was voorzien. Mijnwerkers Zelfs in het begin van 1973, toen de vakbonden ongedurig werden van wege de steeds maar stijgende prij zen in het algemeen en die van le vensmiddelen in het bijzonder moest terwijl de lonen maar beperkt kondigde mochten stijgen leek de strijd aan voor van Heath tegen de inflatie beloond ferentie er komt en hoeveel we op Kissinger aan kunnen". „Ook bij de Vietnambesprekingen in Parijs sleepte Kissinger met zijn blitz-aanpak de partijen bij elkaar, kwam tot een rammelende overeen komst en men ziet wat er van te recht is vekomen. En daar heeft Kissinger nog wel de Nobelprijs voor de vrede voor gekregen. Als het bij ons dezelfde kant opgaat, dan zou dat betekenen dat zij nu concessies doen en dat wij over een paar Jaar weer oorlog zouden hebben, maar dan met een voor ons veel ongunstiger uitgangspunt," aldus de Israëlische zegsman. CAIRO De Egyptische pers heeft de bomaanslag en de vliegtuig kaping die op de luchthaven van Rome werden uitgevoerd door Ara bische guerrillastrijders, veroordeeld als „een zinloze en wrede daad die de Arabische zaak schade berokkent". „Het is onmogelijk dat een Arabier deze afschuwelijke daad zou be gaan. het doden van onschuldige mannen, vrouwen, en kinderen, schreef het dagblad Al Akhbar in een redactioneel commentaar. „Voor dit soort onverantwoor delijke acties is in het geheel geen dapperheid nodig. Het is nade lig voor de Arabische eer en waar digheid aldus het blad. Het dagblad Al Ahram verklaarde dat „deze operatie is gepland om het huidige streven naar de vrede en de komende conferentie in Genève on mogelijk te maken". „Israël zou pro fijt kunnen trekken van dergelijke acties van de guerrillastrijders en al lerlei hinderpalen voor de vredescon ferentie kunnen opwerpen," aldus Al Ahram. ADVERTENTIE ^mefandaag "'"SÊifi is het geen moederdag. Is dat niet een prima reden om iets aardigs mee naar huis tenemen? Doe es wat terug Schenk haar Bols Crème de Cacao. Likeur en w Advies van BOLS Toen de rege ring ruim een maand geleden de noodtoestand afkondigde om een dreigende energiecrisis het hoofd te bieden, die was ontstaan door de acties van de mijnwerkers en de technici in de elektriciteitsbedrijven, bleek dit niet meer dan een techni sche aangelegenheid. Hoe moeilijk het werkelijk met de Britse econo mie gesteld was, bleek pas toen de treinmachinisten met hun stiptheids actie begonnen. Premier Heath de noodrem trekken en een driedaagse werkweek aan voor grote delen van de Britse industrie. VERENIGDE NATIES De al gemene vergadering der Verenigde Naties heeft voor de eerste keer be- bepaald dat de VN-vertegenwoordi- gers van Portugal alleen Portugal en niet zijn Afrikaanse gebieden ver tegenwoordigen. Met 94 tegen 14 stemmen bij 21 onthoudingen aanvaardde de as semblee een amendement op een rap port over de geloofsbrieven van de afgevaardigden waarbij Angola en Mozambique en het gebied van Por- tugees-Guinee, waar Afrikaanse guerrillastryd.ers onlangs de onaf hankelijke staat Guinee-Bissau pro clameerden. werden uitgesloten. Het amendement was ingediend door Tanzania. Mevr. Peron in Madrid De vice- presidente van Argentinië", mevrouw Isabel Peron, is gisteren voor een pri- vé-bezoek te Madrid aangekomen. Z ijwerd er verwelkomd door de zus ter van het staatshoofd generaal Franco. De reden van haar bezoek is niet bekend. Explosie: 47 doden Volgens de officiële gegevens die gisteren door een Tsjechische regeringscommissie zijn vrijgegeven zijn bij de ontplof fing in een slaapzaal in Tachow, in westelijk Tsjecho-Slowakije, 47 arbei ders om het leven gekomen. De oor zaak was een lek in de De legatie-chefs De Sowjet- russische ambassadeur in Cairo, Winogradow, is benoemd tot hoofd van de Russische delegatie yp de ko mende vredesbesprekingen te Genè ve. Vrijdag was te Washington be kendgemaakt dat de oude diplomaat Ellsworth Bunker de Amerikaanse delegatie te Genève zal leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9