}vdA denkt aan en mbtenarenstop NAUW CONTACT V.S. EN NEDERLAND OVER CRISIS Soldaten balen' van de dienstplicht gering lligt risen in éSk rrnu N' bi 150 jaar werden meer dan 16.000 drenkelingen gered Elektriciteitsbedrijf gaat in hoger beroep tegen Kalkar-vonnis N VERHOGING UITKERING BIJSTAND Resultaat bezoek Donaldson: pjSDAG 18 DECEMBER 1973 BINNENLAND PAUINA 7 DEN HAAG Door 82 procent deelgenomen viindt 80 procent van de dienstplichtigen wordt de dat men te veel als kleine kAnde- dienstplicht aJls een volstrekte ren wordt behandeld en meent tijdsverspilling beschouwd. Van 66,6 procent dat degenen die geen de circa 1500 dienstplichtige sol- dienstplicht hebben vervuld daten en korporaals die aan een eigenlijk niets hebben gemist, wetenschappelijk onderzoek naar Slechts 17 procent van de on- hun leef- en werkklimaat hebben dervraagde militairen, allen be horend tot het eerste legerkorps, werden in de door hen verlangde functie geplaatst. Het rapport, dat gisteren door staatssecretaris Mommersteeg van Defensie werd gepresenteerd geeft een zeer ne gatief beeld over de dienstplich tige binnen de krijgsmacht. Gevoe lens van eenzaamheid treden op bij 45,6 procent en verveling bij 78,4 procent. „De dienstplichtig soldaat voelt zich als een burger in uniform en identificeert zich in geringe mate met de krijgsmacht", aldus het rapport. M. Mommer steeg kondigde aan dat met de gegevens uit het unieke rapport zeker iets zal worden gedaan, hoe wel volgens de staatssecretaris nooit alle bezwaren van de dienst plichtigen kunnen worden weg genomen. SN HAAG Een tijdelijke ambtenarenstop is een van de in, dat de PvdA-fractie goedkeuring ilijkheden voor bezuiniging op overheidsovergaven die de van de PvdA de geestverwante regering aan de hand de Tweede Kamer wordt gesproken) an gisteravond. voor ontwikkelingssamenwerking. De regering heeft aangekondigd in het wetenschappelijk verband met de oliecrisis op de be- jjs. In elk geval wil de PvdA groting 1974 een bedrag van 750 mil- lezuiniging van de uitgaven joen te vóllen blokkeren. Eenderde deel, 250 miljoen, zou de uitgaven be treffen vain gemeenten en provincies. De partijraad van de PvdA had over wegend bezwaren tegen zo'n grote af wenteling op de lagere overheden. Zij vreesde, dat welzijnsvoorzieningen er door in de kniel zouden komen. Met de grootste moeite wisten fractieleider Van Thijn en PvdA- voorzitter Van der Louw de partij raad ervan de weerhouden een voor- i de Haagse afgevaardigde De zou koppelen aan het invoeren een algemene loonronde van 30 gul den reeds per 1 januari. Uiteindelijk bepeirkte de partijraad zich ertoe, de 30-gulden-eiis van de vakbeweging „volstrekt redelijk en verantwoord" te HAAG De regering heeft rerp van de machtigingswet, laag, woensdag en donderdag Tweede Kamer behandeld djzigd om tegemoet te ko- het praktisch algemeen het parlement meer in geven. De tegemoetkoming venwel niet, als minister van Sociale Zaken meent, onverwijld een besluit moet betreffende lonen en andere oorwaarden. buitenlandse werk- de huurprijzen, zul- !k geval door het parlement bekrachtigd moeten worden, ringsbesluiten, op grond van itigirigswet, inzake de sala- in het overheidspersoneel Jong aan te r Dit voorstel hield héle linie. Ook drong de partijraad aan op het onmiddellijk heropenen van het over leg tussen regering en vakbeweging. De regering heeft een algemene loon ronde voorgesteld van vijftien gulden. Dit bedirag zou per 1 april aangevuld warden tot dertig gulden. Fractieleider Van Thijn zei, dat hij alles doet om de partijen om de ta fel te krijgen. Hij zinspeelde er na drukkelijk op, dat er een compromis uit de bus komt dat anders luidt dan dertig gulden per 1 januari over de 6206 4**** Staatsloterij 17 DECS J..X 1973 TWEEDE TREXKING PRIJZEN VAN: f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200 zyn gevallen op nummers eindigende op: f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 54 94 124 338 044 880 •771 EEN PRIJS VAN: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: 045128 070823 095345 047434 044548 DE PRIJS VAN: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: 032534 088249 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie K op het nummer: 037041 En een troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. 037041 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie T op het nummer: 055378 En een troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. 055378 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. Fractievoorzitter Ed van Thijn aan het ivoord tijdens de PvdA-partijraad in Utrecht. AMSTERDAM De Koninklijke Noord- en Zuddhollandse reddirogs- maatschappij en de Koninklijke Zuidhollantische maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, kort na elkaar opgericht in november 1824, hebben tot nu toe meer dan 16.000 gered. Met het oog op de viering v honderdvijf tig jarig bestaan mend jaar hebben de beide maat schappijen een Jubileumbrochure uit gegeven om een ruimere bekendheid te geven aan hun taak en werkwij- GRONINGEN (ANP) Het leek- triciteitsbedryf voor Groningen Drenthe (EGD) gaat in hoger ber inzake niet onverwijld tegen de uitspraak van de president eiijke maatregelen ten aan- lonen en andere arbeids- rden dienen binnen een ter- elektriciteitstarieven. Gisteren verplichtte president mr. G. F. de Sitter, het EGD om de na tuurkundige drs. W. A. Smit weer leveren. De president len van de Kalkarheffing van de elektriciteitsvoorziening. Volgens het hoger beroep EGD-bestuur blijkt uit de speciale de president wet op grond waarvan de Kalkar- de rechtbank in Groningen met heffing wordt geheven wel degelijk betrekking tot de Kalkarheffing op dat er een samenhang is tussen de tien dagen door de Tweede besproken te worden, alvo- van kracht worden. Mllp ander blijkt uit een gisteren stroom Den Uyl aan de Tweede oegezonden nota met wijzi- de machtigingswet. stroomvoorziening en de 3-procents heffing. Drs. Smit, die in het Drentse Ide woont, heeft inmiddels weer stroom. Noordhollanders, ermerhorn td onwel opening [EDE Prof. dr. ir. W. oud-premier, en ir dei.het Internationaal teringsinstituut is gisteren esa 'ficiële °PeninS van 'fc naar b Doemde studentenhuis van iet Mi onwel gewor- en> ^pister van de gisteren 79 '°rden Schermerhorn, die tos ter plaatse toen de oud- dit- na afloop van speech in el Een Enschedese hart- deelde mee dat prof. torn al weer iets aan de ba hand is. Het studenten- :t Co Plaats biedt aan circa 400 omhoog. 1 die voor een deel in ge- Het basisbedrag vot hd leven, werd geopend wordt f 136,45 per itssecretaris dr. G. Klein, Ijs en Wetenschappen. een echtpaar week (was: f 129,65), dat voor een onvolledig ge zin met een kind f 118,90 (was: f 112,75) en voor een alleenstaande I f 95,50 (was: f 90,75). Deze bedragen !Pïl K OTY1 Q~l" TY1 Pt worden nog verhoogd met de wo- J.lAV-'l, ninghuur, de ziekenfondspremie, de i kindertoeslag en een Jaarlijkse va- kamerleden: ian meende dat het EGD niet het recht het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf j- Noord-Holland, die principieel be zwaren hebben tegen de Kalkarhef fing en die niet wensen te betalen, zullen niet worden afgesloten. Dit is gisteren in de vergadering van de provinciale staten van Noord-Hol land meegedeeld. De staten zullen zich op 28 Januari definitief over dit punt uitspreken, als de begroting van het bedrijf aan de orde komt. De Stroomgroep Stop Kalkar is verheugd met de uitspraak in het kort geding tussen het elektriciteits bedrijf voor Groningen en Drenthe en drs. W. Smit. Deze uitslag kan een gunstig efféct hebben op het verloop van de boycotactie die wij gaan voe ren, aldus een reactie van de groep. „Niemand hoeft nu meer bang te zijn afgesloten te worden als hij de hef fing boycot". had drs. Smit van de stroomleve- ring uit te sluiten, omdat hy wei gerde de 3 procentsheffing ten bate van een snelle kweekreactor in Kal kar te betalen. Het besluit om in hoger beroep te gaan werd gisteravond door het da gelijks bestuur van het EGD geno- Dit bestuur is het niet eens, zo deelde directiesecretaris mr. J. G. van Rooijen mee, met het loskoppe- DEN HAAG Als gevolg van de verhoging van het wettelijk mini mumloon met zeseneenhalf procent gaan per 1 januari ook de uitkerin- de algemene bijstandswet De reddingsmaatsehappijen grijpen het 150-Jarig bestaan tevens aan om te proberen de financiële basis té het leggen voor de vervanging van ko- oudere eenheden en de aanpassing mmm va-n him vloot na de jaren na 1974. De bouwkosten van een reddingboot die aan de eisen van deze tijd is aange past, bedragen het duizendvoudige van hetgeen een roeireddiingsboot uit de beginjaren kostte. De exploi tatiekosten zijn evenredig gestegen. Ongeveer twee miljoen gulden is momenteel Jaarlijks nodig om de beide maatschappijen aan hun doel te laten beantwoorden. Dit bedrag wordt uitsluitend bijeengebracht door vrijwillige bij dragen, erfenissen, legaten, schen kingen, incidentele acties en derge lijke. De maatschappijen ontvangen geen subsidie van de staat en vragen deze ook niet. Van meet af aan heb ben zij vrij willen blijven van staatsinmenging, omdat naar hun oordeel het vrij willige karakter van het reddingswerk niet past in een dwingend keurslijf. Premieverhoging fondsen Drie mannen, 20, 26 en 34 jaar oud, zijn gistermiddag verdronken toen de bestelwagen waarin zij zaten bij Dodewaard een jachthaventje in de Waal inreed. Drie andere inzittenden zijn gered. Het zestal, allen classificeerders, was op weg naar een schoonmaakkarwei bij een scheepswerf in Dodewaard. De rijkspolitie te water was snel ter plaatse en kon na een uur dreggen de lichamen van de slachtoffers bergen. DEN HAAG De meeste Zuid hollandse ziekenfondsen samen werkend in de z.g. Commissie premie- vereniging hebben besloten de pre mie voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering voor 1974 vast te stellen op f 75,- per maand. Op dit moment bedraagt zy f 65.30. Het bureau van de Ziekenfondsraad heeft deze ver hoging inmiddels goedgekeurd. De fondsen die deze premiewijzi- ging aangaat, zijn gevestigd in Al phen aan de Rijn, Delft. Den Haag, Gorinchem, Gouda, Leiden, Rotter dam en Schiedam. De andere Zuidhollandse zieken fondsen kunnen tot een andere pre mievaststelling komen. Enkele daar van zullen echter ook f 75,- rekenen. aanwezige 'IJL (ANP) Zonder te hebben hoeven spre- ïen drie tweede-kamerle- «ravond in Delfzijl, waar totspreker waren uitgeno- lu« boekenbonnen uitge- i Wierenga (PvdA)drs «huizen (VVD) en Van n (ARP) zouden op van de PvdA-afdeling debatteren over de Noor- outwlkkelingsmaatschappij en de door de regering ih- machtigingswet. tot bestuur en drie Jour- hwam welgeteld in de aangeklede schouwburg toljl slechts een belang- 1 opdagen, waarop de bij- imaar werd gesloten. Als we morgen nou'sv allemaal voor onze beste kennis een Fleuropbloemengroet bestellen. Wat zou Holland er dan mooi uitzien. Niemand woont te ver weg. om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. A Weet u dat de Tulp, tegenwoordig een Nederlandse bloem bij uitstek, oorspronkelijk uit Klein-Azië komt? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes.van uw Fleurop- bloemist. DEN HAAG (ANP) Na afloop van de besprekingen die de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken William H. Donaldson gisteren in Den Haag heeft gevoerd met de ministers Van der Stoel en Lubbers, is meegedeeld dat beide re geringen in contact met elkaar zul len blijven en de ontwikkelingen zullen blijven volgen. "Doel van de besprekingen was", aldus een mededeling van het minis terie van Buitenlandse Zaken, "de oliesituatie op korte termijn te on derzoeken, evenals de diverse bijzon dere situaties met betrekking tot het olietekort". Er is verder niets over de onder handelingen bekend gemaakt dan dat "de ministers besloten dat hun regeringen met elkaar over deze kwesties in contact zullen blijven en zullen doorgaan de situatie zoals de- De Raad van Nederlandse Werk geversverbonden heeft zich, na be studering van de beleidsnota van het kabinet-Den Uyl, geroepen gevoeld gisteravond de leden van de Tweede Kamer te wijzen op de verontrusten de gevolgen die een ongewijzigde uit voering van dit voorgenomen beleid voor de sociaal-economische ontwik keling van ons land zal hebben, daar de lasten vrijwel geheel worden af gewenteld op particuliere schouders. De raad stelt voorop, dat hij met 't kabinet van mening is dat extra aan dacht moet worden gegeven aan de positie van de zwakkeren. Het duur zaam verwerkelijken van deze doel stelling acht de raad echter niet mo gelijk, wanneer, zoals in het thans voorgenomen beleid, onvoldoende aandacht wordt besteed aan andere doeleinden. De kostenverhoging die de stokers van lichte olie onder de glastuinders ln één klap te verwerken krijgen, maakt het onmogelijk rendabel te blijven werken, tenzij er op de veiling wonderen gebeuren. Dit zei drs. P. Bukman, algemeen secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en tuindersbond, gisteravond op een bijeenkomst van de gezamenlijke Westlandse tuinbouworganisaties. De heer Bukman waardeerde het dat de minister van Landbouw een oplossing wil helpen zoeken als er inderdaad bedrijven in de knel komen, maar vond het afwijzen van de voorschot regeling toch een onverstandig be- Intussen zijn er nu toch ook wel plannen van de .Nederlandse rege ring, waarin een aanduiding voor komt van een overbruggingskrediet om de liquidatiemoeilijkheden dit seizoen op te vangen, een regeling moet volgens de regering nog worden uitgewerkt. De heer Bukman sprak de hoop uit, dat de uitwerking niet te lang op zich laat wachten en dat de procedu re ervan kort en eenvoudig zal zijn. De Haagse trams en bussen zul len met Ingang van 7 Januari in de ochtend en avond een spitsuur van twee uur aanhouden. Dit betekent dat gedurende die tijd net zoveel wa gens zullen worden ingezet als thans gedurende het drukste kwartier in de spitsuren. Op deze wijze hoopt 't Haagse openbare vervoer ln totaal ongeveer 60 procent meer passagiers dan op het ogenblik te kunnen ver voeren. Gedep. Staten van Utrecht hebben besloten de verlichting langs de provinciale wegen zoveel mogelijk te beperken. Door uitscha keling van 600 lichtmasten van het totale aantal, hoopt men 25 procent energie te besparen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7