eidse raad: "Omgeving laten delen in evt. veemarkttekort" an Ivnobelsdorff rordt dijkgraaf an „Rijnland" Universiteitsraad zuinig met energie Groen licht Waardeiland jrapje NZH krijgt subsidie De Kerst-openingstijden van de Bijenkorf: Vlieger in de fout: vijf tientjes boete klNSDAG 18 DECEMBER 1973 ADVERTENTIE LEIDEN De Groenoordhal op foto Jan Holvast kwam J steren meermalen ter sprake in de commissie bedrijven en de ad. De formele opzegging van het pachtcontract van de res- uratie werd in de commissie achter gesloten deuren behan- jid, evenals de verhoging van de veemarkttarieven. Wethou- J Lijten achtte het verstandiger de situatie van de Leidse «markt, die van vrijdag naar maandag en dinsdag gaat, niet ihet openbaar te bespreken. In de raadsvergadering 's avonds vam de zaak wel ter sprake in het openbaar. an Aken (PvdA) had twijfels de financiële uitkomsten. De iïiroting voor de nieuwe situatie is bekend en nog steeds bestaan verschillende meningen. Voor d-Holland, en zeker voor de agra- beroepsbevolking, is de vee van een zeer groot belang. De leenten juichen over de ministe- bewilliging, maar over de fi le gevolgen werd helemaal niet it. Wanneer er een exploitatie- zou zijn, lijkt het Van Aken goed plan dat op de gemeenten i hebben by de Leidse vee- in beroep wordt gedaan om te nemen in de kosten. De las- moeten niet allemaal op de puders van Leiden terecht komen, seis (WD) wilde de motie van ondersteunen, als mocht bly- dat de nieuwe calculatie uitwijst de situatie niet zo „rooskleurig hopen". >rder vond hy het een vreemde dat Leiden geen monopolieposi- innemen van het minis- maar dat Purmerend dat veel wèl mocht. „Eerst zeiden ze: in Den Haag. Vrijheid bhjheid. beslissing is alsmaar uitgebleven, l! dü komen ze met een heel ander i is er een monopoliepo- voor Purmerend". LEIDEN De tarieven van de lat- en rioolbelasting alsme de reinigingsrechten en de fing van opcenten op de ofdsom der personele belas- tullen worden verhoogd, 't gisteren besloten in de ge- ente'raad. (VP-er Cornelissens vertrouw de voorzitter van de raad toe hij het niet leuk vindt om jaar belastiiingverhogringen moeten goedkeuren. Maar dit A' r is het voor hem de laatste t. Want: "Volgend jaar, et mijn opvolger het doen. mijn opvolgers. Of mis- ;Ven ook wel geen opvolger je nooit of de fractie kleiner fdt". Later vroeg hij de mensen van pers deze opmerking als een j ipje te willen beschouwen. We zouden niet anders durven. Wethouder Lyten vertelde dat de minister bereid was koninklyke goed keuring te bevorderen voor de maan dag- en dinsdagmarkt, alleen indien wordt besloten dat er op dinsdag geen schapenmarkt zal worden ge houden. B. en W. zyn bereid daar aan te voldoen. De motie- van Van Aken, Stroink (KVP), Van Baren (PvdA), Zunder- man (DS '70) en Van Rooyen (D'66) dat wanneer de begroting een tekort aanwyst, dat dan een beroep moet kunnen worden gedaan op gemeen ten met een overwegend agrarische beroepsbevolking om mee te delen in de exploitatietekorten werd aangeno men. Op het eerste gezicht was de motie voor Lyten „niet onaantrek- keiyk", maar, zo zei de wethouder: „We moeten afwachten of er wel een tekort is. We weten er nog helemaal niets van". De schapenhandel is van plan op maandag een grote en goede markt te houden. Maar mocht er onver hoopt een gering te kort ontstaan, dan zal men in overweging nemen een tariefsverhoging per 1 juni van het komende jaar in te voeren. Dat was voor Van Aken niet helemaal de beste manier. Hy had geen zin in verhoging van tarieven. Die moeten aan de nieuwe begroting gepaard gaan. Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT [fogj LEIDEN De plannen van de Belgische beleggingsmaatschappij SOCOL om op het Waardeiland een „groene long" te maken zijn gister avond door de raad goedgekeurd. Houtman (SGP) die mede namens de andere prot. christelyke fracties 't woord voerde merkte op dat op de lange duur de plannen van SOCOL nadelige invloed kunnen hebben. „Is een vermindering van het industrie gebied wel nodig?" In het algemeen Juichte hij de plannen toe. Echter tegen de soort bebouwing had hij wel enige bezwaren. De grondprijs is te hoog voor sociale woningbouw Waal (PvdA) vond dat het behoud van de Grofsmederij beslissend is voor de bestemmingswijziging. In 'n motie, die door Kret werd overge nomen, stelde hij dat B. en W. het Waardeiland niet anders zullen be handelen dan iedere andere nieuw bouwwijk in Leiden en dat het col lege niet tot afgifte van bouwvergun ningen zal overgaan, voordat de commissies stadsontwikkeling, volks huisvesting en economische zaken hierover zijn gehoord. Dat er een bestemmingswijziging is gekomen vond Waal een veeg te ken. Deze keer kan het nog zonder dat het beleid werd doorkruist. Wethouder Kret zei dat het plan een ad-hoc indruk maakte. „Het was het beste wat we konden doen. De nadelige gevolgen zijn betrekkelijk gering. Er is haast. Een sociografische voorbereiding was niet mogelijk, maar gelukkig wel een sociografische begeleiding". De wethouder heeft goede ver wachtingen. De voorbereidingen wa ren enorm. En de beste intentie van SOCOL wordt duidelijk, wanneer men de grote kapitaalsinvestering bekijkt. Wethouder Lijten van economische zaken bevestigde dat de werkgele genheid bij de Grofsmederij zal wor den gegarandeerd. Ampmeyer en Gerkema (PSP) en D'66-er Van Rooyen waren te gen de plannen. LEIDEN De raad heeft gister avond besloten met terugwerken de kracht tot 1971 de NZH bijna f 1% miljoen te verlenen als subsidie ln het tekort van het z.g. verlengd openbaar stadsvervoer. Mevr. Kerling (PvdA) merkte op dat het geen gek idee zou zijn wan neer de gemeenten rondom Leiden ook mee zouden doen aan de sub sidiëring van het openbaar vervoer. Leiden moet dit niet alleen „moe ten", vond ze. Elzenga (VVD) ging akkoord met de subsidie maar liet wel doorschemeren dat er eengrote- re druk op het openbaar vervoer komt en dat er dan ook grotere te korten zullen ontstaan. Wethouder Kret merkte op dat er een „vervoersbehoeftepatroon" be staat en dat de bedragen die de lo kale overheden mogen geven pas be kend worden wanneer de exploita tierekeningen van de maatschappij en op het ministerie zijn bestudeerd. De vervoerscyfers worden zeer nauwkeurig bijgehouden en de fi nanciering op het vervoersgebied is volledig in beweging. De beslissing tot subsidiëring be treft niet alleen Leiden, maar is eveneens voor andere steden bestemd. Er dient een integraal vervoersbe leid te komen op nationale basis. „Dat zit er dik in", aldus Kret. Wanneer de omringende gemeen ten Leiden zouden helpen, dan wordt er van rijkswege gekort en de kans bestaat zelfs dat het niet eens wordt toegestaan. Op vragen van Zunderman (DS '70) om meer informatie aan de passagiers betreffende het bejaar dentarief zegde de wethouder toe er informatie over te zullen inwinnen. Tuinwedstrijd van Floralia LEIDEN Traditiegetrouw heb ben de leden van „Florialia" (Tuin- stadswyk) in de afgelopen zomer maanden weer onderlinge tuin- en kweekwedstryden gehouden. In de afdeling voortuinen verwierf A. Smit Koninginnelaan 63) evenals vorig jaar. het kampioenschap, waardoor hy in het bezit van de Florialia-wis- selbeker bleef. Met slechts 4% punt verschil legde J. Crama (Meidoorn- straat 19) beslag op de tweede plaats. De verdere uitslagen luiden: afd. achtertuinen 2e pry zen: B. v. Mey- gaarden <73), H. Pouw (71%), en H. J. v. d. Berg <69); 3e prijzen: mevr. H. Duyzend-Nieuwland <68), J. H. Schouten (66), G. Boom (65%), J. Hes (65), W. Wesselink (63%) en K. J. de Jong (63); afd. voortuinen: le prijs: A. v. d. Schaft (75%); 3e prij zen: A. Smit (67) en P. Philippo (66%). Tweede prijzen niet toege kend wegens het niet behalen van min. 73 ptn. Plantenkweekwedstrijd (voor da mes) 2e pryzen: mevr. J. S. Regeer- Develing en mevr. C. M. v. Meygaar- den-Zlrkzee <belden 21 pt.); 3e pr.: mevr. L. van der Berg (20 ptn). Eerste prijzen niet toegekend. Kweekwedstryd voor kinderen: 2e prys: Peter van 't Riet (22 ptn); 3e prijs: Mineke Wesselink (20 ptn). Eerste pryzen niet toegekend. IDEN/SASSENHEIM J. baron van Knobelsdorff (56 en burgemeester van Sassenheim) let ingang van 1 januari 1974 bij koninklijk besluit benoemd tot dijkgraaf van het Hoog- 1S. 'raadschap van Rijnland. Hij zal rnr. F. M. A. Schokking opvolgen. Deze legt zijn functie dijkgraaf met ingang van die datum neer wegens het bereiken van de pensioengerech- eIK Jeden, die el 2 leeftijd. circuleerden al enige tijd ge- termeer en zette deze voort in cn over de benoeming van bur ster Van Knobelsdorff tot dijk- en Veldhuizen, waar hij de moeilijke Nog vorige week werden er oorlogsjaren meemaakte. Op 16 april a over gesteld in de Sassen- gjng de hartewens van J. baron van raad. Er waren namelijk Knobelsdorff in vervulling. Op die dag werd hij beedlgd als burgemees ter van Goedereede en Stellendam op het Zuidhollandse eiland Plakkee. In Goedereede, waar hij woonde, hebben we Van Knobelsdorff heel wat keren ontmoet. Vooral in begin 1953 toen de verschrikkelijke waters nood ook dit deel van ons land teis terde en in de Jaren van opbouw daarna. wel eens wilden Combee park, Weidedorp en Teylongen. Op eveneens kleine gemeente Harmeien recreatief gebied werd eveneens net M WÊ nodige gedaan. Er kwamen in Sas senheim in die jaren heel wat "men sen van bulten" wonen. Uit Leiden, en Den Haag onder andere Oorzaak daarvan was, dat de verbindingen, met die steden goed en snel zijn. Nooit heeft burgemeester Vana Knobelsdorff in zijn Sassenheimse loopbaan grote verwachtingen ge had van het tot stand komen van 't Gewest Bollenstreek. Hij zag het niet zitten. Tegenover ons verklaar de hij eens dat was tijdens zijn zilveren Jubileum als burgemeester: "Je kunt het romantisch bezien en zeggen, dat de Bollenstreekgemeen ten by elkaar horen en Je kunt het ook realistisch benaderen. Wanneer Je dat doet kom Je tot de conclusie, dat Sassenheim behoort tot het stu die-gewest Leiden, omdat het geheel op de Sleutelstad is georiënteerd. Net als Hillegom op Haarlem. Lis- se zweeft daar met een deel op Haarlem en een ander deel op Lei den wat tussenin. Sassenheim voelt zich behorende tot het Gewest Lei den". Nog veertien dagen het is wel kort dag en dan zal burgemees ter Van Knobelsdorff z'n ambtsketen overdragen en is hij eerste burger van Sassenheim af. Hij zal ln het Ge- meenlandshuis aan de Leidse Bree- straat de voor hem bepaald niet on bekende kamer van mr. Schokking gaan bezetten om van daaruit als dykgraaf zich intensief te gaan be zig houden met de talrijke problemen op het gebied van waterkering en waterbeheersing in Rijnland en met de zorg voor de kwaliteit van het wa ter in dit gebied met een oppervlak te van ruim 100.000 hectare en dik f een miljoen inwoners. Woensdag 19, donderdag 20 en vrijdag 21 december zijn we geopend van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Maandag 24 december is ons Amsterdamse filiaal geopend van tien tot vijf. De andere filialen van negen tot vijf. de Bijenkorf De komende dijkgraaf: links J. Baron van Knobels- (Foto Jan Holvast) LEIDEN Voor een niet alle daagse afwisseling op het .snelheids menu" van de kantonrechter, mr. W. de Koning, zorgde gisteren een 39- Naar Sassenheim Baron van Knobelsdorff verwis selde Goedereede en Steeendam op 1 Januari 1961 voor Sassenheim. Deze gemeente telde toen zo'n 9500 inwo ners en heeft er nu rond de 14.000. Er is in die dertien Jaar heel wat veranderd in Sassenheim. Het is b- paald niet meer de specifieke ge meente van bollenkwekers en bol- lenexporteurs van vroeger. Er werd i schone Eerder beginnen, eerder eindigen LEIDEN Twee uur lang praten of bij de huisvesting van studenten nu wel en geen rekening gehouden moet worden met de woonsituatie van de Leidse werkende Jongeren. Dat was vorige week. Gisteravond kreeg dit onderwerp maar een kwar tiertje de aandacht van de universi teitsraad en het college van bestuur. Een besluit is nog steeds niet geno men. Het kon ook niet meer, omdat de discussienota door de indieners werd ingetrokken. Vorige week was er zoveel van hun voorstel tot in stelling van een ad hoe commissie af geknabbeld, dat het allemaal geen zin meer had, zo meenden zij. Geen werkende Jongeren zou er bij een eventueel vóór-stemmen van het voorstel nog profijt aan beleven. continueren. Student Hellen stelde i. v. hiermee voor oude medische appa ratuur, die nu op zolder van Gynaeco logie opgeborgen, ligt ter beschikking te stellen van een ziekenhuisproject in Vietnam. Aan de verder voort schrydende verstoffing van de afge dankte apparaten zou dan een eind komen. De raad moedigde dit voor stel aan: een reële mogelijkheid. Veel aanwezigen vroegen het woord over een regeling van de volgende vergaderingen. Dan zal namelijk ook de universiteitsraadsvergadering een stempeltje dragen van de in huidige energiecrisis. Uiteindelijk besloten werd het volgende. Men begint de vergadering 's middags met brood en soep en de afloop van de vergadering is om tien uur 's avonds. Raadslid Verbruggen had het gisteren nog over de spreeklustigen btyincn onder de aanwezigen. Het is inderdaad wel aardig eens kijken hoeveel uur de vergadering tijd dan overschreden wordt. Gisteren liep het in ieder ge val tegen enen bij een start om half acht. Voorts nog twee keer het onder werp "samenwerking" tijdens de laatste vergadering van het Jaar. Om te beginnen sprak de raad zich uit voor een nauwer samenwerking tus sen universiteit en de Lerarenoplei ding ZW Nederland. Twee amende menten die expliciet meer vóór dan tegen stemmers kregen, hoorden bij dit besluit. Het tweede "samenwer ken" blijft binnen de Leidse sfeer. Van Rijn bepleitte een toekomstig samen praten van gemeente- en uni versiteitsraad. Op het werkschema van het college van bestuur staat nu een vergadering voor komend voor- Jaar gepland. jarige Journalist uit Voorschoten. Hy stond namelyk terecht wegens over treding van artikel 13 van de lucht vaartwet. Op 6 maart JJ. vloog de journalist met een sportvliegtuig bo ven Terschelling, dat toen voor de burgerluchtvaart tot verboden ge bied was verklaard in verband met schietoefeningen van de Koninklyke Landmacht. ..Ik wist van niets. My was na melyk niet meegedeeld, dat Terschel ling en omgeving op die dag tot ver boden gebied was verklaard", zo luid de ongeveer verdachtes excuus. De kantonrechter nam aan, dat verdachte inderdaad te goeder trouw was geweest en vonniste hem daarom met slechts f 50 subs. 5 dagen. „U werd al viermaal gevonnist we gens te hard rijden. Erg dom van U. Niet alleen vanwege de boetes, die u moest betalen maar ook, omdat u op deze wyze uw rijbevoegdheid in gevaar brengt". Deze vermaning richtte de kantonrechter aan het adres van een 28-jarige bankbe diende, die weer eens terecht stond, omdat hy ditmaal op de Haagweg met zyn auto een snelheid van ca. 65 km/u had ontwikkeld Verdachte had niets tot zyn verdediging in te brengen. De officier liet het ditmaal nog tot een els van f 25 subs. 5 dagen. Verdachte knikte „begrijpend". Even later was hy zichtbaar ver wonderd en wel toen de kantonrech ter de geldboete op f 30 subs 3 dagen bepaalde en by wyze van ernstige waarschuwing ook nog een voor- waardelyke ontzegging der rijbe voegdheid voor de tyd van drie maanden met een proef tyd in zyn vonnis vastlegde.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3