EIDSCH DAGBLAD GEKAAPTE BOEING NAAR BAGDAD Straks 10.000 man op straat )ertig lilden ls de vandaag Na mislukte onderhandelingen in Athene nu 39 doden n .cl.O. Eisen terroristen niet ingewilligd iVan Duinhoven volgt Meier op BOM IN AUTO ONTPLOFT: 40 GEWONDEN RIJNMOND BANG VOOR '74 DREES KOMT MET MOTIE Poelpolder- bewoners vragen meer openbaar vervoer Lisse INSDAG 18 DECEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34200 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN abinet wijzigt loonplanneti STERDAM Nog voor van- de Tweede Kamer de be ling van de Machtigingswet waren er door de regering loonplannen voor 1974 op ta- legd. Na een nachtelijk beraad iet kabinet werd voorgesteld op ijari een algemene loontoeslag en van dertig gulden per aan die werknemers, van wie op die datum afloopt, pt een cao later dan 1 Januari af, dan krijgt men aan het van het nieuwe Jaar vijftien en later nog eens eenzelfde als de cao eindigt. Alle loon- inden moeten echter hun loon- dertig gulden per maand ijk 1 april hebben, regering wijzigt daarmee haar ■onkelijke voornemen van vijf- uiden op 1 Januari voor ieder- nog eens vijftien gulden 'hl. Het bedrijfsleven is van- onmiddellijk op de hoogte ,n deze veranderingen, 'oorzitters van de drie vakcen- toonden zich vanochtend in reactie verheugd op de wijzi- door het kabinet. NVV-voorzit- erkte op, dat de regering hier- een overwinning op zichzelf behaald. Wim Spit, voorzitter st NKV vond dat het kabinet it voorstel een heel eind is te- tgekomen aan de verlangens vakbeweging. '•voorzitter Jan Lanser kreeg Irak, dat de regering een zeer iie poging heeft gedaan om de lillen te overbruggen. „Het be- ln elk geval dat zo'n miljoen emers op 1 Januari al dertig krijgen", aldus de heer Lan- ilve de nieuwe loonplannen regering ook een aantal nog eens duidelijk op een rijtje nog geen beslissing genomen de bezuinigingen op de rijks- roting zullen vallen; bestaan plannen om op korte mijn nieuw spoorwegmaterieel bestellen; ioplg zal nog geen militair nsport worden ingeschakeld bij openbaar vervoer; handel in benzinebonnen blijft regering is met grote zorg ver- over de sterk stijgende olie- is en stelt een onderzoek in; kend wordt dat er in het alge gesproken volgend Jaar geen tingsrecht zal zijn. werkgeversverbonden NCW en willen voorlopig nog vasthou- to een voorschot van 15 gulden tand voor iedereen óp 1 Ja- lelijke wind DAMASCUS, BEIROET, ATHENE (AFP, Reuter, UPI, AP) De kapers van het Duitse vliegtuig zijn na een tussenlanding van 2 uur in de Syrische hoofdstad Damas cus op weg naar Bagdad. In Damascus hebben zij nieuwe brandstof ingeslagen. De Syrische autoriteiten hebben ge probeerd de kapers zo ver te krijgen dat zij hun gewonde gijzelaars vrijlieten, maar dat is niet gelukt. Voor de kapers het toestel in Damascus aan de grond lieten zetten, wilden zij in Beiroet landen, maar zij kregen daarvoor geen toe stemming. De Libanese minister van Openbare Werken was persoonlijk in de controletoren aanwezig om met de kapers te praten. Ook nadat zij hem vertelden dat de brandstofvoorraad van het toe stel opraakte gaf hij geen toestemming voor een landing. Hierop zette het toestel koers naar Damascus. De Boeing vloog op dat ogenblik op een hoogte van niet meer dan 1250 meter. HILVERSUM Ton van Duinho ven volgt Paul Meier op. De acteur heeft de NOS-radio toegezegd in de loop van Januari op de woensdag avonden tussen zeven uur en twaalf uur op Hilversum III de zendtijd te vullen, waarop de geruchtmakende Paul Meier-show werd uitgezonden. LONDEN Zeker 40 mensen zijn vanmorgen gewond geraakt toen in Londen een bom ontplofte in een auto die voor het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken was gepar keerd. Volgens ooggetuigen ontplof te de bom op het moment dat de ambtenaren het gebouw betraden om hun werk te gaan doen. De gebouwen aan beide kanten van de straat hebben grote schade opge lopen. De Londense politie waar schuwde gisteravond voor een mo gelijke nieuwe reeks bombrieven die zou zijn verstuurd door leden van 't Ierse Republikeinse Leger. Twaalf uur voor de explosie raakte een Britse officier in zijn woning in Chelsea gewond toen een bombrief ontplofte. Een adviseur van konin gin Elisabeth heeft gisteren een hand verloren toen hij een bom brief opende. Met het pistool in zijn nek werd een piloot van de gekaapte Lufthansa-Boeing in Rome door twee kapers gedwongen naar zijn toestel te lopen. Een van de getoonde passagiers ligt nog op het platform. Het toestel vertrok uit Athene n£ een reeks zenuwslopende onderhan delingen, die de hele nacht duurden, De kapers lieten de tanks van Boeing bijvullen en het toestel v trok om half negen vanmorgen zuidelijke richting. Aanvankelijk werd gemeld dat zij de twee stewardessen hadden vrijgelaten, later Vrijlating Het interieur van het Ameri kaanse Pan Am-toesteldat op het vliegveld van Rome vol passagiers klaar stond om naar Beiroet te vliegen. De kapers wierpen fosfor- hommen naar binnen door de deur die tot de eerste klas toegang geeft. Er ontstond een grote brand en een enorme rookontioikkeling waarbij 29 mensen om het leven kwamen. JW regen. Tot matig krachtig toenemende wind uit «richtingen. Minimum tempe- f»m het vriespunt. Maxima ongeveer 5 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) De straat voor het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken lag vanmorgen vol glas, stenen en resten van de auto die daar ontplofte op het moment dat de ambtenaren van het minis terie het gebouw betraden. Meer dan dertig mensen moesten met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen worden. De meesten van hen waren getroffen door rond vliegende glas scherven. Enkelen leden aan een ernstige shock. ROTTERDAM/SCHEVENINGEN „Als de olie-aanvoer met 30 procent vermindert zullen daardoor volgend jaar 10.000 mensen werkloos worden in het Rijnmondgebied. Dat is 2.1 procent van de beroepsbevolking in dit gebied". Dit heeft de weten schappelijke staf van het Openbaar Lichaam Rijnmond berekend op ver zoek van de minister van Economi sche Zaken. De sectoren van de industrie, die olie- en olieprodukten voornamelijk als grondstoffen gebruiken zullen volgens Rijnmond niet geholpen kunnen worden door energiebespa rende maatregelen. „Hier zal de be perking van dertig procent volledig bijten". Het zwaarst wordt de olie- raffinage getroffen. Ernstige vrees bestaat er ook voor het voortbestaan van de Nederlandse kottervloot. Als gevolg van de storm liggen de schepen al zeven weken aan de wal. Daar komen dan nog de hoge olie prijzen overheen. „Als we binnen een paar dagen niet met een of ander overbruggingskrediet worden gehol pen zijn alle Nederlandse kottereige- naren financieel naar de knoppen", zo kon men gisteren in Schevenin- gen horen. Rijk, provincie en gemeenten zul len de werktijden van hun ambtena ren in de Haagse agglomeratie vanaf 7 Januari sterker gaan spreiden. Een kwart van de ambtenaren wordt dan verplicht om het werk om half acht te beginnen, een kwart krijgt negen uur als aanvangstijdstip en de res terende vijftig procent krijgt begin tijden die tussen deze tijdstippen liggen. De HTM verwacht dankzij de spitsverlenging zestig procent meer reizigers te kunnen vervoeren. Het rijksoverleg met de ambtenarenbon den over deze kwestie is al rond. De Gemeente overlegt vandaag met de bonden. De Kamer van Koophandel zal met grote bedrijven in de Haagse regio contact opnemen over werktijd spreiding. Dieven verdrinken hoteleigenaar MEXICO Dieven hebben een rijke bejaarde hoteleigenaar en zijn vrouw door verdrinking om het leven gebracht in de badkuip van zijn hotel in Mexico. Toen sloegen ze de portier dood, bliezen de brandkast op en maakten zich met geld en Juwelen ter waarde van 120.000 gulden uit de voeten. DEN HAAG De fractieleider van DS *70 W. Drees jr. zou van middag in de Tweede Kamer een motie indienen, waarin hij vraagt het ontwerp Machtigingswet in te trekken en waar de regering dit noodzakelijk acht wijzigingen of aanvullingen op de bestaande wetten voor le stellen. Andere groep r ontkend. Wel lieten de ka,- ïrs een lijk op het platform achter. In de loop van de nacht hadden de de kapers laten weten dat zij vier gijze- sr- laars hadden doodgeschoten en ook de Westduitse tweede piloot, de 27- jarige R. Kies. De Griekse politie twijfelde echter aan de Juistheid van dit werd deze mededeling, omdat het voor één vlieger wij wel onmogelijk is een Boeing van de grond te krijgen. Dat de kapers tot het uiterste wilden gaan hadden zij overigens gisteren bewezen op het vliegveld Fiumicino, waar zij in het wilde weg schietend zich een weg baanden door de hal naar het vliegveld, daar met handgranaten een Boeing-707 van Pan Am in brand staken en vervolgens met medene ming van een onbekend aantal gijze laars zich meester maakten van de Boeing-737 van de Lufthansa. De totale wanhoop, waaraan deze Amerikaanse stewardess ten prooi is. tekent het beeld, dat het Ro meinse vliegveld gistermiddag bood, nadat acht ogenschijnlijk „keurige heren" uit het Midden- Oosten zich hadden ontpopt als gruwelijke moordenaars. Schie tend en met bommen gooiend richt ten zij een afschuwlijk bloedbad aan, waarbij 31 personen het leven lieten. De verwarring was uiteraard enorm by deze afgrij selijke ouverture tot een nieuw kapingsdrama. PAGINA 9 Toen het Duitse toestel onder de Nederlandse gezagvoerder J. Kroese (36) uit Amersfoort op de Atheense luchthaven was góland, eisten de ka pers naar alle waarschijnlijkheid gaat het om acht mannen de on middellijke vrijlating van twee Ara bische guerrilleros, de 22-jarige SJa- fik Arid en de 21-Jarige Chalil Talaal Chantoeran, die in augustus werden aangehouden nadat zij bij een wilde schietpartij op het Atheense vliegveld vier mensen hadden gedood en 46 ge wond. In de loop van de langdurige nach telijke onderhandelingen verklaarde de Griekse minister van Justitie, Sty- liamos Trxantafylloe, dat Griekenland weliswaar bereid was clementie tegen over de twee commandoleden te to nen, maar dat zij toch eerst terecht zouden moeten staan. Dit zou over twee of drie dagen kunnen gebeuren. De kapers eisten echter een proces binnen twee uur, waaraan de Griekse autoriteiten niet wilden voldoen. Op een gegeven moment bevonden zich de twee bewuste Arabische gevange nen zich ook in de verkeerstoren, vanwaar de onderhandelingen wer den gevoerd. Zij kregen de gelegen heid met de kapers te spreken. Toen de commando's er bij de kapers op aandrongen de Duitse Boeing op te blazen, maakte de Griekse politie een eind aan het gesprek. In de loop van de besprekingen verzekerden de Griekse autoriteiten ook dat de twee gevangenen niet met de kapers wilden meegaan, omdat de ze tot een andere guerrillagroep zou den behoren. Behalve met het dood schieten van gijzelaars dreigden de kapers ook weer te zullen opstijgen, de gijzelaars stuk voor stuk uit het toestel te gooien en dan de machine te pletter te laten slaan in het cen trum van de Griekse hoofdstad. "Doe iets om ons te redden omdat wij in doodsgevaar verkeren", aldus het dringende beroep dat gezagvoerder Kroese via de radio op de Griekse autoriteiten deed, kort voordat hij gedwongen werd op te stijgen. Tweede toestel Inmiddels is een tweede machine van de Lufthansa, gevlogen door de chef-vlieger van de maatschappij, Martin Gabel, vertrokken naar Da mascus. Die tweede machine heeft personeel aan boord van de techni- nisohe en de veiligheidsdienst en een tweede bemanning, die de gekaapte Boeing zou kunnen terugbrengen als de kapers dit toestaan. Op de vraag of die tweede beman ning de plaats zou gaan Innemen van die van het gekaapte vliegtuig als de terroristen dit eisten werd ge antwoord "dat men dit nog niet heeft overwogen". Gezegd werd dat de ge zagvoerder van de gekaapte machine, de Nederlander Kroese, oud 36 Jaar, "au wel zeer vermoeid moet zijn". 20 PAGINA'S Wim Sonneveld vindt zichzelf geen vent voor luxe en sjiek. PAGINA 5 Voor Feyenoord morgenavond te gen Standard Luik is het alles of niets. PAGINA 11 ,.,HSSE 1,6 belangenvereniging Huiseigenaren Poelpolder-zuid" uit Lisse heeft de Nederlandse Spoorwe- 5en NZH to een brief namens de besturen van "de Poel" en "Poel- polder" verzocht om uitbreiding van net openbaar vervoer in Lisse. In de brief voert de belangenver eniging aan dat de ongeveer zesdui zend forensen van de Poelpolder ern stig gedupeerd zullen worden door de benzine-bezuinigingen. Ongeveer 40 procent van deze mensen reizen da gelijks op en neer naar Amsterdam. 40 procent naar Leiden en de rest naar overige bestemmingen. De vereniging geeft ondermeer de suggestje dat het station ln Lisse. buiten het centrum gelegen maar voorzien van een goede parkeergele genheid, wordt heropend. Voorts zou men willen zien dat de snelbusdienst Sassenhelm/Den Haag wordt door getrokken naar Lisse en/of Hillegom, terwijl ook een snelbusdienst Van Lisse naar Amsterdam een goede op lossing zou betekenen. Een alterna tief voor dat laatste kunnen zijn dat men op de snelweg Amsterdam/Den Haag de NS-bus die hier dagelijks zijn route rijdt, enkele haltes zou aanbrengen waardoor de passagiers uit Lisse (en omgeving) onderweg zouden kunnen opstappen. "Wij zijn van mening", vervolgt de belangenvereniging, "dat de overheid destijds het buiten de grote agglo meratie wonen heeft bevorderd zon der voorzieningen te treffen voor het openbaar vervoer Wij verzoeken daarom met klem aandacht voor dit probleem, daar wij vrezen dat Indien er geen maatregelen getroffen wor den er een situatie ontstaat die het woon- en leefkliufaat ernstig gaat bedreigen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1