EG AKTIE TEGEN CRISIS Hamsterwoede in koud Engeland VREDESCONFERENTIE 3 DAGEN UITGESTELD Israel voelt zich bedrogen -W Den Uyl is tevreden Israel keurt voorwaarden af Paul Getty met shock opgenomen in kliniek wordt een SKOLLiiVI) Complot Kissingerten gunste van bondgenoten BUITENLAND MAANDAG 17 DECEMBER KOPENHAGEN De negen Europese staats- en regerings leiders zijn het er in Kopenhagen over eens geworden dat in Europees kader iets moet worden gedaan aan de energiecrisis. Voor 28 februari moet de EG-ministerraad, aan de hand van voorstellen van de Europese Commissie, daarover besluiten ne men, zo blijkt uit de verklaring die na afloop van de twee daagse topconferentie in de Deense hoofdstad is gepubliceerd. De Europese topleiders zijn het er bovendien over eens geworden, dat moet worden gestreefd naar harmonisatie van de beperking van de energieconsumptie. Dat zou kun nen betekenen, dat wanneer in Ne derland benzine op de bon is. van ub i'uberxianonaie ouen dere landen soortgelijke maatregelen pijen wordt niet gesproken. naar een stabiele bevoorrading te gen redelijke prijzen. Onduidelijk is nog, of dergelijke onderhandelingen moeten worden gevoerd door de gemeenschap of door de lidstaten af zonderlijk, en over het uitschakelen de internationale oliemaatschap- moeten worden genomen. Met opzet is echter onduidelijk gelaten of Behalve met olieproducerende lan den dient ook te worden onderhan- 1uienu uuk te worcien oncternan- deigelijke harmonisatie uniform, of deld met de andere gebruikslanden gelijkwaardig moet zijn. Langdurig is onderhandeld - iiuuiuoiun. euergie, mt verzoek aan de Europese commissie woord melding van het plan De slotverklaring maakt echter, mi het hoofdstuk energie, met geen de EG-ministerraad zo spoedig gelijk voorstellen te doen ove. wijze waarop het energieprobleem Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger voor Amerikaanse-Japans-Europese ,i uuitcüi «.iiieriKaanse-japans-Europese sa- gecoordineerd mogelijk het hoofd menwerking bij het bestrijden van kan worden geboden. Nederland dat de oliecrisis. als enige in de EG door de boycot De Europese topconferentie in wordt getroffen, had graag gezien dat Kopenhagen heeft voor Nederland "cn r,oonc - aanvaard, meer opgeleverd dan het had Deens voorstel volgens hetwelk moest worden streefd naar verdeling Premier Den Uyl en minister Van der Stoel luisteren gespan nen naar een van de redevoeringen die in Kopenhagen werden gehouden. Den Uyl verklaarde na afloop van de Europese top conferentie dat de conferentie Nederland meer heeft opgele verd dan hij had verwacht. LONDEN (AP) De Britten heb ben zaterdag vast hun kerstinkopen gedaan en alles gekocht wat los en vast zat voordat zij met hun neus op de harde feiten van de energiecrisis worden gedrukt. We hebben een te- kc'rt aan olie, een 'tekort aan elektri citeit, een tekort aan siteenkolen, een tekort aan treinen, maar iik kan u verzekeren dat het publiek geen te kort aan geld heeft", zo zei een chef van een van de drukste warenhuizen in Oxford Street in Londen. De wegen naar de winkelcentra, stonden vol met auto's. "Rijen met auto's rijden rondjes om een parkeer plaats te vinden", zo meldde de automobielvereniging. Duizenden rei zigers strandden, miljoenen huizen, zaten zonder stroom en de prijzen, voor benzine schoten de afgelopen week omhoog voordat de maatrege len ter beperking van het energie verbruik van kracht worden. Cvndci in Fleet Street, waar de meeste Londemse dagbladen zijn ge vestigd, merkten op dat de situatie hen deed denken aan de veroordeel de die een stevig ontbijt gebruikt, voordat hij naar de galg gaat. "De mensen kopen juist de dure dingen, het fis verbazingwekkend", zo vertelde een woordvoerder van Liberty, een zaak voor de beter ge situeerden in Regent Street. "Ze zeg gen dat het pond het volgend jaar waarschijnlijk niet zoveel meer waard zal zijn dus strooien ze ermee als met confetti. Enkele ogenblikken geleden kwam iemand naar binnen, die een Oosters tapijt ter waarde van 12.000 dollar teocht". In een of andere winkel stapte 'n goed geklede dame binnen die een stuk of 25 zaklantarens kocht, zij legde uit dat die waren bestemd voor de gasten die ze te eten zou krij- het geval het licht zou uit- Vanaf vandaag mogen de grote za ken slechts vijf dagen open zijn en in 1974 maar drie dagen, dit alles om energie te besparen. De energie crisis treft Groot-Brittanndë harder, dan welk ander Westers land ook, ondanks de in het algemeen pro- Arabische lijn van de Britse rege ring. De huidige crisis moet volgens de regering dan ook eerder aan de sfciptheidsaktiies van de mijnwerkers, het spoorwegpersoneel en het per soneel van de elektriciteitsbedrijven worden toegeschreven, dan aan de Arabieren. wacht, al zal de komende maanden nog moeten blijken hoe de kort naar land en produkt als dit 'n te afspraken in de praktijk worden gevolg was van een algemeen gietekort. In de zaterdag aanvaarde formule gebracht. Premier Den Uyl verklaar- na afloop van het tweedaag- overleg: "Er is niet uitgekomen v.,. luimde- se uventg. ü,r is niet uitgeKomen ring wordt in het midden gelaten in wat ik graag had gezien, namelijk 't welke richting de commissievoorstel- fungeren van een gemeenschappelijk len zullen gaan, maar erkend Is, en energiebeleid op korte termijn. Ik dat acht men in kringen van de Ne- zie bijvoorbeeld nog niet binnen twee derlandse delegatie van het grootste maanden een soort Europese distri- belang, dat er iets moet gebeuren. butie aan de pomp". De staats- en regeringsleiders heb- Minister Van der Stoel zei het een ben voorts besloten dat er onder- groot winstpunt te vinden dat er be handelingen moeten komen met de ginselbesluiten op tafel zijn gekomen olieproducerende landen over veel omvattende overeenkomsten. ZIJ hebben een duidelijke band gelegd, tussen de steun die Europa kan ge ven bij hun economische ontwikke dat inzake de energie-crisis het principe van een gemeenschappe lijke aanpak is aanvaard: "Het ge vaar van het uiteenvallen van de gemeenschappelijke markt is aan- Arabier noemt Nederland oude vrijster KOPENHAGEN Nederland gedraagt zich als „een oude vrij ster die door een boze Arabier is aangerand", zei de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Masmoudi, op een persconferentie in Kopenhagen. Masmoudi, die met drie andere Arabische ministers zijn negen Westeuropese collega's het stand punt der Arabische landen marge van de Europese topconfe rentie heeft uiteengezet, meende dat 't Nederland, „meer dan enig land van de Europese Gemeen schap", heeft ontbroken aan soli dariteit. Maar dat het, meer dan enig ander EG-land, voorzichtig moeten zijn en aan solidariteit moeten denken, voordat het zelf de solidariteit van de anderen in riep. In wat leek op een uitnodiging aan de Nederlandse regering, haar standpunt duidelijk kenbaar te maken, verklaarde Masmoudi dat als de tot nu toe van onbegrip getuigende Nederlandse opvatting zou zijn gewijzigd, Nederland dit „in een gesprek van man tot m van land tot land" duidelijk moeten maken. .w. lie UUUW1B.IVC- gCIllCCIlbUIiappeilJKe ling en het Westeuropese streven, zienlijk verminderd' NEW YORK/GENÈVE (AFP/AP/UPI) De vredescon ferentie in Genève is met drie dagen uitgesteld. Van betrouw bare zijde bij de Verenigde Naties in New York is vernomen dat de conferentie over het Midden-Oosten, die morgen had moeten beginnen, nu op vrijdag zal worden geopend. (Van onze correspondent) ROME De zaterdag in het zui den van Italië teruggevonden Paul Getty III is met een shock in een privé-kliniek opgenomen. Hij ver toonde ernstige tekenen van ver moeidheid. maar volgens de doktoren is hij wel gezond en hij zal zich snel kunnen herstellen. Paul Getty werd vijf maanden na zijn ontvoering gezien door een vrachtwagenchauffeur, die de politie waarschuwde. Toen de kapitein van de Carabinieri Getty zaterdagoch tend om half zes aanhield, zei de 17-jarige kleinzoon van de rijkste man ter wereld: „Ik ben Paul Getty Jr.. kapitein, kunt u mü een sigaret geven. Kijk, ze hebben mijn rech teroor afgesneden". Het verdwenen oor was tevens herkenningsmiddel. Eenmaal in de politieauto gezeten zei hij„Ik heb urenlang in regen en sneeuw gelopen en enkele dagen niets gegeten". Drie uur nadat hij was gevonden kon hy zijn moeder Gail Harris om helzen, die er nooit aan had getwij feld dat Paul werkelijk ontvoerd was, terwijl sommige familieleden dachten dat alles in scène was gezet. In Rome moest Paul Jr. eerst op het hoofdbureau van politie komen. Hij liep gebogen, waarschijnlijk door zijn lange verblijf in grotten en kleine hutten waar hij gevangen werd ge houden. Zijn haren verborgen het grote litteken van het afgesneden Italiaanse kranten berichtten gis teren dat de Jongen zijn moeder had verteld dat hij bij kennis was toen zijn ontvoerders zijn ooroperatie uit voerden. „Zij sloegen met met een stok op m'n hoofd om me buiten be wustzijn te brengen, maar ik voelde- alles. Het was verschrikkelijk", zo werd de Jongen geciteerd. „Maar ik zal nu een plastic oor laten maken. Ik wil dat momen van mijn leven niet vergeten". De vader van Paul Getty III, heeft gewaarschuwd dat de familie Getty mogelijk met behulp van particuliere detective's een Jacht zal openen op de ontvoerders van zijn zoon. „Ik ben van plan de rést van mijn energie te gebruiken om de Italia nen te leren wat het woord ven detta betekent", aldus Getty tegen over de Sunday Telegraph. „Ik geloof dat zij die met de ontvoering te ma ken hebben gehad, er goed aan zul len doen altijd met één oog open te slapen". Op het laatste ogenblik zijn er moeilijkheden ontstaan, zo zei men. Deze zijn het gevolg van het feit dat de Israëlische regering nog steeds niet de voorwaarden heeft goedge keurd, waarop de conferentie gehou den zal worden. Gezien de situatie heeft secretaris-generaal Waldheim van de VN zijn program gewijzigd. Hij had zaterdagavond naar Genè ve gegaan, maar vertrekt nu later, -later. In Genève weet men nog niet of nu ook de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken,Andrei Gro- myko, en diens Egyptische collega, Imail Fahmi, later in Genève zullen arriveren. De VS, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk hebben zich zaterdag onthouden bij de stemming in de Veiligheidsraad over de resolu tie met betrekking tot de taak van secretaris-generaal Waldheim van de VN op de vredesconferentie in Ge nève. China nam geen deel aan de stemming. In de resolutie, die werd aangenomen, wordt Waldheim ver zocht „een volwaardige en doeltref fende" rol te spelen op deze confe rentie en de wens uitgesproken dat hij voorzitter van deze conferentie zal worden. Waarnemers in Tel Aviv gaven te kennen dat de Israëlische regering pas dan haar houding tegenover de vredesconferentie definitief zal bepa len als Kissinger haar nadere bijzon derheden heeft verschaft over zijn gesprekken met de Arabische leiders. Sommige politieke commentators zijn van mening dat er Israëlische regeringsleden zijn die zijn gaan twijfelen aan de werkelijke bedoelin gen van Kissingers vredesinitiatief. zou volgens hen on- streven naar een overheer sende positie van de VS in het Mid den-Oosten ten koste van de Sowjet- Unie. Aan de vooravond van het bezoek van Amerika's minister van Buiten landse Zaken dr. Kissinger aan Is raël heeft de Israëlische regering gis teren herhaald dat zij niet aan de vredesconferentie van Genève met Syrië zal deelnemen, als Damascus niet eerst een lijst met de namen van Israëlische overhandigt. In een verklaring van het kabinet van premier Meir die gisteren werd uitgegeven, stond: „Israël zal geen enkel contact met Syrië onderhouden en niet aan de Geneefse conferentie deelnemen, als Syrië eraan deel neemt". „Dit zolang Syrië de lijst met Israëlische gevangenen niet overhandigt en zolang het Rode Kruis de gevangenen niet heeft mo gen bezoeken om vast te stellen dat zij volgens de Geneefse conventie behandeld worden". Aan de verkla ring wordt toegevoegd dat „dit niet betekent, dat Israël niet met Egypte en Jordanië aan de onderhandelingen in Genève zal deelnemen". ALGERUNEN BESCHOTEN IN TOULON TOULON In de nacht van za terdag op zondag zijn in de Franse havenstad Toulon vanuit een auto schoten gelost op een café waar veel Noordafrikanen komen. De caféhou der is tamelijk ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Een bezoeker liep lichte verwondingen op. Vrijdag werden bij op het Algerijnse consulaat naburige Marseille vier dood en 23 gewond. De afgelopen zomer al waren verscheidene Algerij nen tijdens een golf van racisme vermoord. Explorer gelanceerd Vanaf de Amerikaanse luchtmachtbasis Van- denfoerg in CaMifornië is zondag met behulp van een Thordeltaraket een satelliet voor de bestudering van de bovenste lagen van de atmosfeer, de Explorer-51, gelanceerd. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) JERUZALEM „Je gaat je gang maar Kissinger", zegt een verkiezingsadvertentie van Rabbijn Meir Kahane, leider van de Joodse Defensie Liga. „Als het nu allemaal misloopt en je wordt als Joods vluchteling dit keer Amerika uitgegooid, dan kan je altijd nog naar Israël komen op grond van de wet van de terugkeer". K>r haar werken, al groeit in iet besef, dat zander erken- in de Palestijnen er geen op- van het conflict mogelijk is. de regeringsfunctionarissen aïjn daarvan overtuigd, maar voegen daaraan toe: op officieel niveau, vindt Israël dat er geen plaats is voor een onafhankelijke Palestijnse Ook Paul Getty zonder rechter- Israël voelt zich bedrogen d:oor Kis singer. Kissinger had een paar we ken geleden aan minister van Bui tenlandse Zaken Eban beloof dat de conferentie in Genève onder leiding van Amerika en Rusland plaats zou inden en dat de vertegenwoordi ging van de Palestijnen pas na de Israëlische verkiezingen ter sprake zou komen. En zie. Kissinger komt Israël nu vertellen, dat het een con ferentie onder auspiciën van de Ver enigde Naties zal zijn en dat op de eerste dag al de Palestijnse verte genwoordiging ter sprake zal komen. Maakt dat voor Israël veel uit, zo kan men vragen. Als de Veiligheids raad het beslissende lichaam is m de onderhandelingen betekent dat eveneens dat ook Engeland en Frankrijk een stem in het kapittel hebben, waar Israël niet van ge diend is nu deze twe§ landen met elkaar wedijveren om de gunst van de Arabieren te winnen en de oliecrisis in hun voordeed uit te bul- Veto Israël zou dan n van een Amerikaans veto afhanke lijk zijn als eir voor haair nadelige besluiten genomen zouden worden. Wat de Palestijnen betreft: de Is raëlische regering heeft zich op het standpunt gesteld dat er een plaats is voor een afzonderlijke Palestijn se delegatie. Dat er geen onafhan kelijke Palestijnse staat op de West- Jordaan-oever moet komen staat ook in bet verkiezingsprogramma, van de arbeiderspartij. Het zou voor de regering nu zeer moeilijk zijn hierover voor de ver kiezingen een ander standpunt te moeten gaan innemen. Dat zou na- Nachtmerrie Speciaal voor mensen als premier Golda Meir is de gedachte aan een Palestijnse staat alleen al 'n nacht merrie. Dat zou immers betekenen de vijand in huis halen. En wat voor een vijand. Een vijand die jaren ge zien is alls een bende moordenaars, en misdadigers, alleen tot terreurda den in staat. Een vijand die ook nu nog uit is op de vernietiging van de staat Israël. En zo'n Palestijnse staat op de westoever zou dan als springplank voOr hen dienst kunnen doen. Dat de Palestijnen sterk staan blijkt ook uit de houding van de Jordaanse koning Hoessein, geen aanbidder van Fatach-leider Ara fat. Hoessein had oorspronkelijk ook gezegd niet naar Genève te zullen komen als er een afzonderlijke Pa lestijnse delegatie zou komen. En zie, hij moest bakzeil halen. Hij komt toch naar Genève ook als er een Palestijnse delegatie komt. Ook dat zal wel niet uit eigen wil ge gaan zijn. Het lijkt er dan ook niet op dat Israël nu nog "nee" kan zeg gen. Het ergste van alles vindt men in Israël wel de onbetrouwbaarheid, van Kissinger al glimlacht hij nog zo vriendelijk. Want het is duidelijk dal dit spel allemaal vooropgezet is: Fa se 1: Kissinger belooft Israël dat het alleen een zaak van de gote twee wordt. Een idee waarover Israël nooit erg enthousiast is geweest, maar dat dan toch maar door de nood van de omstandigheden mok kend is aanvaard. Fase 2: Kissinger komt naar Euro pa. Engeland en Frankrijk willen hun vergane glorie als grote mo gendheden een beetje opvijzelen. Kis singer heeft Europa voor de NAVO nodig, wil met Japan en Europa 'n gemeenschappelijk oliefront vormen en moet ook de Arabieren te vriend houden. Hij biedt daarom Engeland en Frankrijk deelname aan in de vredesconferentie via de Veilgheids- raad. L>! Niet ondubbelzinnig natuurlijk: hei- moet er zo uitzien dat hij altijd te gen Israël kan verdedigen dat 't toe zicht van de Verenigde Naties niets voorstelt. Kijk maar, in de Veilg- hedsraad hebben zowel Amerika en Rusland als Frankrijk en Engeland zich van stemmen onthouden. Dan gaat Kissinger naar de Arabische we reld, met als sleutel Saoedl-Arabië. Ook hier werpt hij nog een snoep je toe om de Amerikaanse oliebe- langen zo niet veilig te stellen dan in ieder geval wel te verbeteren. Zo wordt het Kissinger-complot in Israël gezien. De verstandhouding tussen Kissinger en Golda Meir was al slecht en zij zal er gisteravond niet beter op zijn geworden. Kissin ger speelt simultaan tegen de hele wereld, zo merkte een Israëli op. Het gaat allemaal geheel in zijn stijl: de voorbereidingen opzettelijk tot net laatste moment uitstellen om dan met een paar faits accomplis te ko men vlak voor het begin van de con ferentie die dan nog een paar da gen moet worden uitgesteld, en mis schien was dat ook al allemaal van tevoren ingecalculeerd. Tenslotte moet dan iedereen mokken aan de conferentietafel komea.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4