DOOR ALLES WAART HET SPOOK VAN FRUSTRATIE kindercentra uiden noodklok Waarom koopavond? sleer leden bij „Reuvens" )ok in Leiden gaan nllonnen de lucht in uOGcl IxOenTjl Daroe (tegenover Stadsgehoorzaal) TIG: gezellig toneel MODISCHE BEHA'S LEIDEN De bacil die zoveel tweedracht, bitterheid en JL rartgalligheid verspreidt in de lokale politiek, lijkt behalve U j Leiden nu ook vaste voet te krijgen in de naaste omgeving. eeni Voorschoten eens. Het rond de zilverfabriek gedrapeerde ,rp heeft een paar weekjes politieke beroering achter de rug, aarvan de echo nog lang hoorbaar zal blijven. In een korte gilne tijds gebeurde er tijdens de behandeling van de alge- ïwn iene begroting in het anders zo kalme Voorschoten het vol- tel *?nde: het college van B. en W werd door de raad bijna tot zinken jeidi [bracht in een stuwmeer van moties en amendementen; de grootste fractie in de raad, de VVD (toch bepaald geen ^"fcellenclub) stemde aan het slot tegen de algemene begroting n daarmee tegen de eigen wethouder; met burgemeester Van der Haar werd eerst in parlementaire daarna in onparlementaire bewoordingen de vloer aange- ;id iegd; toen de zaak aardig op barsten stond, werd ijlings (afgelopen cï5 ijdagavond) zand op de vlammen gegooid. Het wat ontred- p-de college had de raad alsnog om vertrouwen gevraagd en het ook, hoewel er zakelijk intussen nu werkelijk geen int ;kepit veranderd was. de zaken i g| toestanden terug verbale hoogstandjes verrich- geen gemakkelijke werkba- draaien, niets anders op. Waar je zo kort voor de nieuwe ver gingen andere wethouders? Wie maar even roeren in an- vuile was? Een min of meer licht nummertje dus. Alleen voor sen die bij problemen haastig de sluiten zal de happening van oplossing betekend. In werkelijkheid iVOa neren de problemen voort. En de 5 kt oingen zullen wel eens worden (fend, al weet je in de dorpspo- t nooit wanneer en hoe. De lon- hjn gedoofd, maar de knalpotten nog altijd in de gangkast. ren aardoor zijn de zaken in Voor uit de klauw gelopen? heeft de waardige stilte in die academici verscheurd? Wat achtergrond? uw izendpoot larvoor moeten we eerste terug de tijd toen alles nog mooi en was. De scheidslijn loopt on- bij de laatste gemeenteraads- iezingen. In de Jaren zestig werd ■schoten aangevoerd door burge ster De Kool (ARP)een kei van bestuurder, een zg "duizendpoot", .kan hier rustig worden gezegd, at alle partijen het daarover zijn. Als Je nu over De spreekt in Voorschoten, lijkt het over een stuk dierbaar jeugd- ient uit ver vervlogen tijden hoewel de man nog maar drie geleden is gepensioneerd. Een tpi&l voorbeeldjes: Tezenbeek (afdelingsvoorzitter "Een hoogst bekwame man 1 liefde voor het dorp en 'n te binding met de gemeente. bijzonder populair", (afdelingsvoorzitter AR, die n met de CHU de Prot. Chr. ie vormt): 'De Kool gaf zich 100, maar voor 200%. Hij oor voor iedere burger, ging eenhl achteraan' laar je wist in elk geval dat je te maken had met een op en top geïnformeerde, en geïnteresseerd burgemeester, een man ook die de raad uitstekend aan voelde". Rondagh (afdelingsvoorzitter PvdA): "De Kool was een man met grote kennis van zaken, die overal bij Voorschotens college van B. en W. rond de tafel. Van links naar rechts de wet houders Pels (PvdA), Iestra PCGburgemeester Van der Haar. de loco-secreta ris. de wethouders Esselaar (KVP) en Koetser (VVD). (Foto Jan Holvast) Onrustbacil stapt van Leiden naar Voorschoten Reidsma (afdelings - voorzitter "De Kool kende de raad en door en door. Men wist over en weer wat men aan el kaar had". Naast De Kool stond Jarenlang nog een uitstekende kracht: ge meentesecretaris Eveleens, een man die ook allerwege in lof wordt onder gedompeld. Op twee zeer vitale plaat sen in het gemeentelijk apparaat, stonden dus capabele mensen. En dat was voor een gemeente (als Voorschoten) die met part-time wet houders moet werken van groot be lang. Laatste streek" De veranderingen kwamen kort, na de laatste gemeenteraadsverkie zingen. De Kool ging met pensioen, Eveleens vertrok later naar het gewest Zwolle. In de plaats van De Kool kwam mr. dr. Van der Haar (AR), die meer dan 20 jaar burge meester was geweest in Mijdrecht/ Wilnis. Hij voldeed absoluut niet aan het profiel, dat was gemaakt en een zeer gerenommeerd Voorschotens in gezetene (die het weten kon) gaf als zijn mening te kennen dat de benoe ming kon worden betiteld als "de laatste streek van Beernink". Ach, j3. het benoemingsbeleid van "de kroon" gaat niet altijd over rozen.. Voor Van der Haar was het geen ge makkelijke, maar nu ook weer geen onmogelijke taak om De Kool te doen vergeten. De raad van Voor schoten, met zijn overvloed aan aca demici, bestond (bestaat) tenslotte niet uit woeste scherpslijpers. Maar Van der Haar bleek de burgemees tersfunctie te interpreteren op een (formalistische) wijze die misschien in 1939 nog aanvaardbaar was, maar nu zeker niet meer. Hij bleek coör dinator noch inspirator, zijn mana gerskwaliteiten lieten te wensen over er was ook vrijwel geen binding met de gemeenschap. Een nogal wereld vreemde man. "Maar bepaald geen onvriendelijke of hooghartige man" zeggen Miezenbeek (KVP), Arp (AR) en Reidsma (WD), die zeer humaan over hem spreken, hoe wel ook zij niet om 's mans zwakhe den heen kunnen. Rondagh (PvdA) is harder: "De situatie rond de burge meester is een pleidooi op zichzelf voor inspraak bij benoeming, en herbenoeming. De raad hoeft niet alles te zeggen te hebben 'geen Amerikaanse toe standen dus), maar met haar oor deel moet rekening worden gehou den". (•Het lag in de bedoeling dit soort zaken eens met burgemeester Van der Haar door te nemen, hij bleek echter de gehele vorige week niet be- ireikbaair). De burgemeester zelf heeft in de 'raad doodleuk op de kri tiek gezegd: "Men kan niet meer ta lenten ontplooien dan men heeft". Met andere woorden: jullie doen het maar met me. Wat de burgemeester betreft, zullen we het hierbij maar laten. Hij heeft de laatste weken dreunende klappen te incasseren ge kregen en een suizebollend door de ring gaande bokser attaqueren, is nogal goedkoop. Maar het probleem van der Haar drukt wel loodzwaar op Voorschoten, dat beluister Je in elk gesprek in Voorschoten. Ook bij zijn geestgenoten. De nieuwe gemeente secretaris werd Oosterbaan, een al om als beminndelijk" omschreven man, wiens organisatorische kwali teiten echter duideüjk beneden die van Eveleens zouden liggen. Het tan dem Van der Haai-Oosterbaan vergelijken met De Kool-Eveleens, dat scheelt aanzienlijk meer dan 'n slok op een borrel, zoals iemand dat uitdrukte. Daarmee is één partje verklaard van de onrust in Voorschoten, zoals die bij de begrotingsbehandeling tot uiting kwam. Maar Je kunt er niet alles op terugvoeren. Dat zou te gek zijn. V ervreemding Zeker zo belangrijk is de ding die de laatste paar jaar (wel licht al eerder) is ontstaan tussen de wethouders iB. en W.) en hun ach terban. Rondagh: "De raadsleden hebben niet het volle pond gekregen bij de voorbereiding van de begroting, zij zyn in toenemende mate gefrustreerd geraakt over de wijze waarop B. en W. hebben ingehaakt op hun moties en suggesties. Zo moest het een keer stuk lopen. Het is toch van de gekke dat B. en W. moties van de raad notabene de grootste autoriteit in de gemeente naast zich neer durven leggen". Goosens: "B. en W. hebben zich af geschermd, teruggetrokken op hun eigen fortje, dat kennelijk ontstaat als je een paar Jaar met elkaar sa menwerkt. Ze hebben zich vervreemd van de raad. Dan zie Je je eigen fou ten niet meer. De raad kreeg tenslot te de pest in en raakte door het dolle heen". Arp (AR) en Miezenbeek (KVP) komen min of meer tot dezelfde con clusie, maar wel met heel ander taal gebruik: "De fracties zijn niet altijd goed geïnformeerd geweest, dat heeft misverstanden en fouten in de hand gewerkt". Miezenbeek geeft ook de mogelijke oorzaak aan: "We hebben part-time wethouders, mensen met banen die al veel van hen eisen en die dan heel hun vrije tijd aan het wethouder schap besteden. Die mensen raken overbelast". Een mening die Reidsma en Arp delen. Rondagh gelooft niet dat dat volledig de oorzaak is van de vervreemding, maar geeft grif toe dat de wethouders het zwaar heb ben. "Het is een hondebaan. Part-ti me wethouder in een gemeente met me^r dan 20.000 inwoners is in deze tijd eigenlijk waanzin. De honore- r>w -n faciliteiten slaan nergens op. Het loopt op zo'n manier uit op ■een uitputtingsslag". En om het allemaal nog iets in gewikkelder te maken, wijst Miezen beek er op dat de raadsfracties vaak te klein zijn om al het werk op goede wijze aan te kunnen, wat ook weer de nodige spanning met zich mee brengt. Gewest Daarmee zijn we er nog niet. Voorschoten is, zo tussen Den Haag en Leiden, een typische gewest-ge meente, al wil burgemeester Van der Haar dan niets van een gewest we ten. Rondagh: „Veel zaken die in Voorschoten spelen (brandweer kwestie, scholen, zwembad) zouden eigenlijk binnen een gewest moeten worden bekeken en opgelost. Dat zou ook een deel van die overwerktheid wegnemen. Maar dat gewest is er niet. En dus blijf je zitten met een stuk extra-spanning". Een bron van zorg is verder de plotseling gestopte groei conseqenties heeft. Dan is er het bij sommigen buiten de raad leven de gevoel dat Voorschoten „wat te veel geregeerd wordt door Haagse ambte naren, die alleen in ons dorp slapen". Zet het nu maar eens op een rij: de figuur van de burgemeester, de vervreemding van de wethouders van hun achterban, te kleine raadsfrak- ties voor het werk dat moet wor den gedaan, gestopte groei van Voorschoten enz. Rondagh: „Door alles waart het spook van de frustratie". Met de verkiezingen in zicht zal er binnen de diverse partijen óók nog wel het nodige gaan spoken. Binnen de WD wordt stellig even stilgestaan bij het feit dat de partij in één termijn biina twee wethouders was kwijtgeraakt. Hartige woordjes zullen er gewis seld worden bij de prot. christelij- ken. De harde taal die De Klerk Wolters (CG) in een interview aan het adres van de burgemeester richt te, is daar nog niet vergeten. Een bedachtzaam man als afdelings voorzitter Arp aarzelt niet de uit spraken van De Klerk Wolters als „een onchristelijke daad" te bestem pelen een uitdrukking die in confessionele kring dreunend zwaar pleegt aan te komen. Het ligt in de bedoeling dat er in Voorschoten een soort PAK komt en een CDA het probleem van de kleine raadsfrakties zou daarmee uit de wereld zijn. Maar zoveel andere zaken zijn blijven ligen. Onopgelost, maar niet vergeten. Voorschoten heeft geen enkele re den de toekomst opgewekt tegemoet te zieri. GOUDPRIJZEN is onze schoonheid van een collectie in gouden sieraden voor iedereen nog betaalbaar. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare juweliersadres met de voordeligste prijzen. UW JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 18 ©EN Morgenochtend gaan in heel Nederland bal- waaraan leuzen zijn beves- lucht in. Dit ter ondersteu- van het door de W.K.N. (Werk- enschap Kindercentra Neder. uit te brengen advies Huister inzake de wetgeving op erf indercentra. actie is bedoeld om de aan- te vestigen op het volgende: e regering zal de kindercentra u *n zien als welzijnsvoorzienin- Tl fatï moeten gunstige voorwaarden Ooi feö geschapen voor alle kinde- fa de Nederlandse samenleving. in gelijkheid van kan en rechten (ook voor de ouders). kindercentra houdt dit ee betaalbaar moeten zijn de crècheleidsters alariss moeten worden opgetrokken naar een aanvaardbaar niveau. Dit kan alleen d.m.v. subsidie van het rijk en de plaatselijke overheid. Momenteel moeten peuterspeelza len en kinderdagverblijven veelal nog rondkomen met de bijdragen van de ouders. Dit betekent ten eerste dat de dingen die eigenlijk nodig zijn zoals veilig en verantwoord speel goed, aangepaste sanitaire voor zieningen etc. niet aangeschaft kun nen worden. Ten tweede dat dit vaak een zware druk uitoefent op de ouders. De lagere inkomensgroepen kun nen deze onkosten vaak in het ge heel niet opbrengen. Verder zijn door de noodsituatie waarin de Nederland se kindercentra zitten de hoeveel heid kinderen per leidster vaak te groot en de lokaliteit te klein. Dat dit alles niet in het belang van de kin deren is, is volgens de actievoerders duidelijk. In Leiden gaan 3 peuterspeelzalen (kinderen, ouders en leidsters) naar het stadhuis waar aan wethouder Den Haan van C.R.M. en de afde ling M.A.V. ballonnen zullen wor den uitgereikt. Om kwart over 11 la ten de organisatoren de rest op het Stadhuisplein los. Ongeveer op hetzelfde tijdstip gaan nog een 6 tal speelzalen met de kin deren de straat op om pamfletten uit te delen en ballonnen op te laten. In Den Haag zullen de verzamelde handtekeningen van ouders en leid sters en hand-tekeningen (handjes en voetjes in verf van de kinderen) worden aangeboden aan minister Van Doorn, tweede kamervoorzitter Vondeling en de voorzitter van de vaste kamerkommissie van C.R.M. Kleisterlee. oneerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer met prettige bediening n 1/ D BREESTRAAT 51 LEIDEN - 1ISCH RESTAURANT A KDEN Het jaar 1972 was vol- het jaarverslag voor de open bibliotheek "Reuvens" en haar fH 'en laatstgenoemde in samen- f31 met de r.k. openbare bibln- f3! ft een jaar met grote toene "van het aantal lezers. Was dat 1971 ca. 11.800, eind 1972 was dit orf*en tot ca. 13.000 hetgeen 'n toe- 0u 16 van 10% van het aantal lezer' ifent. totale stijging van 1095is zeei eu?end, maar geeft bestuur en töe vele zorgen, omdat de een- 1 bibliotheek aan de Breestraat k Jeugdbibliotheek aan de Plan- en het filiaal Houtkwartier, Zweilandlaan 5, veel te klein gehuis vest zijn. Door de grote toeneming, van het aantal leden, wordt het te kleine boekenbezit nog eens extra geaccentueerd. Het moderne onder wijssysteem met zijn vele opdrach ten voor de diverse werkstukken, de verplichte boeken voor de eindexa menlijsten leggen beslag op een groot percentage van het boekenbud get, zodat de boekenvoorziening voor volwassenen en niet-studerende Jon geren in het gedrang komt. Dit brengt de uitbouw van het openbare bibliotheekwerk, in het ka der van een goede welzijnsvoorzie ning voor alle inwoners te Leiden, in gevaar. Eind 1972 was 13% van de bevolking van Leiden ingeschreven als lezer. Wanneer men echter de ge gevens van de r.k. openbare biblio theek hierin betrekt, waarmee zoals reeds gezegd de gezamenlijke filia len opgezet zijn en waarmee de fusie in 1974 een feit zal zijn dan is ongeveer 16% van de inwoners van Leiden ingeschreven als lezer. Men dient hierbij wel te bedenken dat Leiden als centrum-gemeente ook le zers van buiten de gemeente heeft. Het boekenbezit steeg voor de Cen trale en filialen van 77.000 tot 85.600. Het aantal uitleningen steeg van 467.800 tot 485.700. LEIDEN Hoewel de zaal in het begin wat rumoerig was, kwam er gaandeweg meer spanning en sfeer. De toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen" .gaf zaterdagavond in het St. Antonius-clubhuis een zeer huise lijke uitvoering van J. B. Priestly's stuk „Een gast verdwijnt". Het vrij ingewikkelde verhaal met betrekkelijk weinig actie kwam eerst wat traag en moeizaam op gang, wat ook wel kwam door de stijve vertaling. Maar vooral na de energieke opkomst van de onbenulli ge detective Crowther, vlot neergezet door Frans Kamphues, kwam er goed vaart in, er kwam wat meer over tuiging in het spel. Lex Kerkvliet die de Jonge assistent-hotelleider gestal te gaf, viel op door zijn ongedwongen, natuurlijke manier van bewegen, wat niet altijd even makkelijk was in het fantasieloze decor. Regisseur Jac ques Boom zou meer aandacht moe ten schenken aan het décor en het bewegen van de spelers daarin, nu werd er nogal eens doellos rondge- schuifeld. Maar zoals gezegd: naarmate het verhaal vorderde steeg de spanning, en zo werd Gerard van Haaren een smeuïge chefkok van het Greenfin- ger Palace Hotel waar alles zich af speelde, en werd Gré Sibert steeds geraffineerder in haar kwasi-onschul digheid en praatzieke opdringerig heid. Hoewel het slot van het stuk wat onwaarschijnlijk was, liet het ge heel toch een geslaagde indruk ach ter. Tot slot van deze feestavond werd er gedanst op de zeer adekwate mu ziek van de .Rhythm Strings". TOM MAAS. Waarom blijft nog steeds de we kelijkse koopavond gehandhaafd bij het huidige tekort aan energie? Het is n.l. gebleken dat het alleen maar een verschuiving van verkoop betekend, van de zaterdag naar de donderdagavond Ook de avondverkoop in de week vóór Kerstmis vraagt zeer veel onno dig energieverbruik. Overdag lege winkels, 's avonds een onderbezet ting van personeel door de drukte. Elk mens is in staat zijn boodschap pen overdag te doen, er is geen werk kring waar men niet 1 dag, een hal ve dag of uren vrij heeft om in te kopen. Natuurlijk is het gezellig de avond verkoop, maar dit dient nu achtergesteld te worden bij een ge zamenlijk streven naar zo weinig mogelijk energieverbruik. L. KANBIER Meerburgerkade 32 Leiden. Benzinebonnen LEZERS SCHRIJVEN We hebben ze nu allemaal in huis, de benzinebonnen. Tenminste.als we een auto bezitten en wegenbelas ting betalen. Eigenlijk zit daar iets vreselijk onbillijks in: wie geen *uto heeft maar veel bromfietst, met trein en bus reist en naar zijn va kantiebestemming vliegt, gebruikt ook energie. Bovendien zullen de mensen, die het betalen kunnen, straks een elek trische auto kopen, die des nachts al leen de stekker in een stopcontact hoeft te hebben om de volgende mor gen volgetankt klaar te staan. Die elektrische auto, zo hoorde ik ,van de importeur, is vorige week door de rijksdienst voor het wegverkeer goedgekeurd: de produktielijn is ge start en in februari zullen de eerste bestellingen worden afgeleverd. Zo krijg je een verschuiving van het energieverbruik: minder benzine, maar des te meer van andere brand stoffen. De regering zou er daarom goed aan doen, niet lang meer te wachten met overstappen op energiebronnen inplaats van benzinebonnen. Op el ke bon kan de consument dan naar keuze 15 liter benzine krijgen of 10 m3 aardgas, of 100 kilowattuur, of 15 liter propaangas, petroleum enz Iedereen kan dan zelf bepalen wat hij het liefst doet: veel autorijden maar in een koud en spaarzaam licht huis wonen, of weinig op reis gaan maar goed verwarmd en ver licht leven. De vrijheid van de consument is een groot democratisch goed: gun hem, binnen de beperkte mogelijkhe den, die vrijheid. A. WEILAND. Witte de Withlaan 21, Oegstgeest. Vliegtuigen In de krant stond dat de kerst nachtviering voor het marineperso neel in sobere, en dus energiebe sparende vorm gehouden zal wor den. Uit energiebesparend oogpunt, ware het beter geweest om wat min der te vliegen. Dit is ook wat pret tiger voor omwonenden van 't vlieg veld. Hoe huichelachtig het zo genaamde besparen op het kerstfeest is, illustreert het volgende. Slechts één vliegtuigstart minder bespaart voldoende brandstof om niet alleen kerstfeest te vieren, maar ook om het vliegkamp in brand te stoken. Dan zijn we gelijk van de herrie af. Het is namelijk njet zo prettig om 5 dagen per week geluidsoverlast, te ondervinden, met de wetenschap dat met elke vliegdag voldoen de brandstof verbruikt wordt om 'n heel huis jarenlang te verwarmen. HENK J. M. SLOOS w.a. "La Licorne" Hoofdstraat 99 Valkenburg ZH Zeeheldenbuurt Ondergetekende, en met hem zeer velen uit de Zeeheldenbuurt wil dringend de onhoudbare verkeerssi tuatie in onze straten onder de aan dacht van de betrokken autoriteiten brengen. Het gaat hier vooral om het zware vrachtverkeer dat door onze toch al smalle straten dendert. Deze vrachtauto's lossen en laden bij de fabriekjes in "De Waard". De gemeente heeft destijds een specia le brede weg, de Admiraalweg aan gelegd. onze vraag dus: waarom ma ken de chauffeurs daar geen ge bruik van? Wij vragen daarom drin gend. voor er slachtoffers gaan val len, een inrijverbod (beide zijden), voor vrachtauto's vooral voor de Kortenaerstraat en Heemskerk straat. G. LAMAN Kortenaerstraat 87 Leiden. de Prot. Chr. Woningbouwvereniging een aangetekende brief gestuurd met de volgende inhoud "Zoals u weet liggen de huren in de Merenwljk een flink stuk hoger dan elders in de stad. Ze zijn zo hoog dat er voor de opgeleverde nieuw bouw steeds minder mensen te vin den zijn die deze last kunnen op brengen. Wij willen dan ook graag weten hoe de huren zijn samenge steld, m.a.w. hoe u aan het totaalbe drag van de kale huur komt. Het gaat ons niet om het onderscheid ka le huur, verwarming en servicekos ten, maar om de wijze waarop de ka le huur berekend is, (bv. welke grond prijzen zijn betaald, welke leningen zijn afgesloten met welke rente en aflossingen, welke subsidies zijn ont vangen") Van de GWS ontvingen we een uiterst onbevredigend antwoord, nl.: "De woningen in de Kiekendiefhorst e.o. zijn niet bij ons in beheer. Dien tengevolge kunnen we u geen verde re inlichtingen geven". Dit terwijl zij honderden woningen in de Meren wljk in beheer hebben! De heren van de GWS hebben aan dit kladje nog 2 minuten van hun kostbare tijd opgeofferd, voor de heren van de PCW was dit waarschijnlijk nog te veel moeite. Van hen hebben we itot nu toe) niets gehoord. Zouden zij niet voor de naakte waarheid uit durven komen de winsten van de bouwonder- en de grondspeculanten bv, of zouden zij ons. bewoners niet se rieus nemen? Wij stellen hiertegenover: wij ne men de bestuurders van de woning bouwverenigingen niet meer serieus en zullen de buurt organiseren in acties die de heren wel serieus moe- Het bestuur van de BHW-afdeling in de Merenwljk: RODENBURG, Kiekendiefhorst 5. PIKET. Valkenhorst 25, FALENTIJN. Kraaienhorst 27. V.D. HEUVEL. Kraaienhorst 29. n Merenwijk Bij een grondig onderzoek zijn verschillende punten naar voren ge komen waarover onder de bewoners van de Merenwijk grote ontevreden heid heerst. Eén van de voornaamste proble men is de veel te hoge huur. Naar aanleiding hiervan hebben wij aan de gemeentelijke woningstichting en

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3