EIDSCH DAGBLAD A VAN DER VELDE Citroen tap terug an miljoen erknemers Zeven doden bij kaping in Rome KOMEET KAN DE INDIANEN VERRASSEN Tholen in paniek na vloedgolf carauan rai vandaag KV becijfert: IEIDSCH DAGBLAD UW POELIER Gé Verhoog M. Kremer burge meester Bodegraven ANDAG 17 DECEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34199 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 9 Gisteren en vandaag: heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger met de Israëlische leiders geconfereerd over de komende vredesconferen tie in Genève over het Midden Oosten. Het ging niet zo goed en dat is aan de strakke gezichten ook wel te zien. Van links naar rechts de vice-premier Allon, Kis singer en minister van Buiten landse Zaken Aba Eban. De con ferentie moest worden uitgesteld tot vrijdag. Kissinger heeft nu zijn missie beëindigd. Volgens hem is er „volledige overeenstemming". De Israëliërs twijfelen er aan of Kissingers bedoelingen wel oprecht zijn PAGINA 4 4 De christen-democratische baby is geboren. Maar de bevalling was zwaar en het kind is nog verre van gezond PAGINA 5 Willem Duys meent, dat als er geen nieuws is, het door de tele visiemensen in Hilversum wel wordt gemaakt PAGINA 15 16 PAGINA'S i En dan de sport. Een triest week einde, vooral voor het betaalde voetbal. Niet alleen omdat er zo veel afgelastingen waren. Maar meer nog, omdat de weinige wed strijden, die wel werden gespeeld, door heel weinigen werden be zocht. Amper tienduizend bezoe kers bU al die ontmoetingen. Dat kost de voetballerij veel centjes. Maar bij de prof-schaatsehy was het zo mogelijk nog beroerder. Een handjevol bezoekers zag de ver richtingen van de WISO-mensen in de lichtstad. De dagen van het profschaatsen lijken echt wel ge teld. PAGINA'S 9—13 ffiCHT (ANP) „Als het de regering gehand- wordt, zal naar schatting on- miljoen werknemers met komen van ruwweg tussen de zestienduizend gulden er 1 op achteruitgaan. Dit is je vakbeweging onverteerbaar irom heeft zy regering en par- dringend gevraagd, de loon- per 1 januari niet f 15 maar laten bedragen", roorzitter van het Nederlands iek Vakverbond, de heer W. J. iel dit vanmiddag in Utrecht op gadering van de hoofdbesturen NKV-bonden. af daar een uitvoerige toe- op de kritiek die de vakbe- heeft laten horen op de voor de regering in het kader machtigingswet. confrontatie met „brute verswil" ten aanzien van het al akkoord wordt de vakbewe- oor het kabinet op een loon- igel getracteerd, die in strijd is haar meest vitale wen- let veilig stellen van de positie minst bedeelden in de sa- ig. Nog los gezien van het uisen van het algehele vakbe- sberaad en van onze eigen 1974, aldus de heer dit echt van het goede teveel, volksvertegenwoordiging het tt kabinet gepresenteerde pak- loodmaatregelen ongewijzigd is het volgens de NKV- niet ondenkbaar, dat dit leidt die een verantwoord ■economisch beleid in ernstige len verstoren. Spit uitte „oprechte waar- >or de inzet en de bedoe- n het „hard toekomstige schaar- ïhijnselen nopen nationaal ge- i herbeschikking van de hetgeen wel grote maat- elijke spanningen moet op- de vakbeweging zal lende Jaren een andere strate- rden gevergd en een aan de situatie aangepaste mentale ng. De heer Spit noemde dat jing die volstrekt de groot- de tweede wereldoorlog zal te zijn". 1974 kan het „welvaartsver- orden geschat op f. 10 miljard. de ruilvoetverslechtering Biljard) buiten beschouwing ïr rekening mee houdt dat r f.3 miljard kan worden af- !d op de reserves en de beta- lans, bluft er nog ongeveer f 3 Het kabinet denkt dat oen opvangen door een ver- de particuliere con- m f. 2 miljard en een ie overheidsuitgaven 0,75 miljard. Weer heeft de storm toegeslagen aan de Nederlandse kust. Bij Bloemendaal werd een deel van het terras van paviljoen "Parnassia" weggeslagen. Het pavil joen staat nu op de uiterste rand van de duinen. STAVENISSE Het Zeeuwse eiland Tholen is op het nippertje ontsnapt aan een overstroming. Het door de vliegende storm opgezweepte water bleef gis teren niet meer dan tien centimer onder het peil van de overstromingsramp van 1953 toen het gehele eiland onder water verdween. De inwoners van het plaatsje Stavenisse op Tholen, die met angst en beven zagen hoe het water bleef sty gen. Tot hun verbazing gingen de sirenes echter niet loeien. Dijkgraaf H. van Gorsel vond dit alarm nog niet nodig hoewel hy erkende, dat er „angstige uren" waren geweest. Kamerlid H. Tolman (CHU) wil minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) interpelleren over de drin gende noodzaak de Oosterschelde af te sluiten. Een vertraging van de werkzaamheden, zoals uit bezuini gingsoverwegingen wordt bepleit acht hy onverant woord. „De veiligheid van de mensen moet voorop staan", aldus de heer Tolman. Op Schouwen Duiveland richtte de storm voor ruim een miljoen gulden schade aan. Machinefabrieken en scheepswerven in Bruinlsse liepen onder water. Schepen in nood Verscheidene schepen kwamen in nood. Het Neder landse bevoorradingsschip Smit-Lloyd 3 nam zondag nacht de zes opvarenden van een Brits bevoorradings schip aan boord dat in zinkende toestand voor de Eingelse kust werd achtergelaten. In de Zandkreek in de Oosterschelde liep de Belgi sche tanker Yvonne met duizend ton stookolie aan de grond en op de rede van Vlissingen verdween het binnenvaartschip Grindelwald uit Zwitserland in de golven. De reddingsboot Javazee haalde de bemanning van vyf koppen van boord. Bij de Zuiderpier in de Nieuwe Waterweg zit het Liberiaanse schip Dona Ourania muurvast. De 35 bemanningsleden zyn nog aan boord. Hotel zakt weg In Schiedam liep restaurant Europoort onder water. Haastig aangevoerde zakken zand voorkwam er een complete overstroming. Twee hotels in de duinen staan op instorten. Op Ameland hangt hotel Steinvoorte op de afgrond van een duin en bij Bloemendaal verkeert café-restaurant Parnassia in dezelfde hachelyke positie. In de Belgische provincie Oost-Vlaanderen werden aan 140 gezinnen, die huis en huisraad in een vloed golf verloren, kleren verstrekt. Er vielen geen slacht offers. In Oostende sloeg een golf een gat van honderd meter in de zeedyk. r De Nederlandse kleinkunstenares Mar jol Flore is vanochtend in het Amsterdamse Stadhuis getrouwd met de Amerikaan Salfetnik. Op de foto de stralende Marjol met haar bruidegom. Palestijnen ga vlucht in Duitse Boeing ROME (AP/UPI/AFP/Reuter) Een gewapende Palestynse com mando heeft zev mende wind no? enkele regen-, hagel- 5 graden. (Opgemaakt te 1 18 DECEMBER )ma|: 8.44 op: 2.33 te F-- afwater te 5.27 i KKKXX18/19 december vouwwagens, onderdelen dagelijks geopend van 10-17 en 19-22 uur. zondag van 10-17 uur. trein-toegangsbiljetten bij NS stations. toegangsprijs f4,- rai amsterdam Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Jk word abonnee per 2 januari 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Huisnummers in Voorhout ontvreemd VOORHOUT De gen zijn van veel huizen in de ge meente Voorhout de huisnummers ontvreemd. De diefstal heeft zulke vormen aangenomen, dat de gemeen te Voorhout gaat bemiddelen voor haar inwoners om de nummerplaat jes weer terug te krijgen. In een gemeenteljke publicatie is verzocht de bordjes die zijn meegenomen in te leveren,op het bureau van ge meentewerken. Alle huiseigenaren, die hun nummer missen zijn verzocht dit te melden aan het zelfde bureau. Dit weekeinde is bekend geworden dat 158 huizen hun nummer missen. Aan de gemeenteraad, die donder dag 20 december bijeenkomt, heeft 't college van B. en W. een krediet ge vraagd van f800,- voor het aanbren gen van nieuwe huisnummers. BRASILIA (AFP) De Fu- nai, de Braziliaanse stichting die moet zorgen voor het wel zijn van de Indianen, staat op het ogenblik voor een groot probleem. Ze vraagt zich af hoe de rond 100.000 "wilde" en "half-wilde" Indianen van Brazilië, wier religie gebaseerd is op dp, plaats van de sterren aan het firmament, zullen rea geren op de verschijning van de komeet Kohoutek. Ze heeft haar personeel in de verschillende kampen in het Amazonebekken de raad gege ven alle maatregelen te nemen die nodig zijn om de Indianen gerust te stellen en enig in zicht te geven in het natuur verschijnsel. Men bezit geen gegevens over het gedrag van de Indianen in het verleden bij de verschijning van een ko meet, maar men weet dat an dere natuurverschijnselen een paniekreactie teweeg hebben gebracht bij de verschillende stammen. Zo werden de Indianen van de stam der Kamaiura die in het gebied van de rivier de Xingu in Amazonië wonen, in 1964 door een zonsverduiste ring verrast terwijl zij aan het eten waren. Nagenoeg de hele stam raak te in paniek. De vrouwen en kinderen vluchtten huilend de hutten binnen. De oude man nen begonnen te braken, om dat zij dachten dat de zonsver duistering een straf van de geesten roas voor hun gulzig heid, maar krijgers van de stam grepen hun bogen en pij len, trokken naar het centrum van het dorp en begonnen brandende pijlen in de richting van de zon te schieten. Toen de zonsverduistering voorbij was, keerde de rust in het dorp weer. De krijgers wer den als helden onthaald, om dat zij met hun pijlen "het licht van de zon weer hadden ontstoken". Een soortgelijk geval deed zich bij een zonsverduistering in 1938 voor. De indianen van de stam der Carajas die ten oosten van de Mato Grosso wo nen, reden toen naar een in de buurt van hun dorp gelegen kamp van ontdekkingsreizigers en smeekten de blanken "hun alles te vergeven wat zij ge daan konden hebben" De In dianen geloofden dat de zons verduistering een straf van de blanken was. voor alle wild en gevogelte BODEGRAVEN By koninklyk besluit is met Ingang van 16 Ja nuari benoemd tot burgemeester van Bodegraven als opvolger van mr. J. J. Croles, die met pensioen ls ge gaan. M. P. Kremer, thans burge meester van Zuidlamd, Abbenbroek en Oudenhoorn op het eiland Voome- Putten. De nieuwbenoemde burge meester is 57 jaar, behoort tot de Geref kerk en de Anti Revolutio naire Party. dood en een onbekend aantal gewond toen hjj met een brand bom een aanslag pleegde op het toestel van Pan Am op het vliegveld van Rome. Met twee an dere gewapende mannen gyzelde hy luchthavenpersoneel en maakte zich meester van een Boeing 737 van de Duitse maatschappij Luft hansa met alleen bemanningsleden De Palestynen zijn kort na de aan slag met het Duitse vliegtuig opge- f4*8^11- De bestemming is onbe kend. De politie heeft contact met de terroristen en zegt dat het Pa lestynen zyn. De terroristen wilden eerst het Pan Ara-toestel kapen, maar toen dat mislukte gooiden zij bommen naar het vliegtuig. Door de bomaanslag is de Boeing 707 van Pan Am in brand geraakt. De neus van het toestel was ge ruime tyd in vlammen gehuld. Luchthavenautoriteiten waren bij het ter perse gaan van dit num mer nog bang dat de brand zich zou uitbreiden naar een toestel van Air France, dat dicht bij het Ame rikaanse toestel stond. Duizenden mensen renden in paniek weg toen de politie de opdracht gaf het vliegveld' te evacueren. Kort na de aanslag waren tientallen auto's met politie en brandweermannen met ziekenauto's op weg naar het vliegveld. Het Palestynse commando sloeg toe nadat zij met een vliegtuig uit het Midden-Oosten in Rome waren aangekomen. Hun aanval komt vier dagen nadat rijf Arabieren in Rome terecht stonden op be schuldiging van een samenzwering om een Israëlisch toestel met ra ketten neer te halen. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel 1441 LEIDEN Zoeterwoudaeweg 23 tel 33741

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1