Danaïden neemt afstand door winst (12-9) in sleutelduel WEER CEULEMANS Korfballes voor Fides Pacta Foreholte naar de gedeelde tweede plaats Pernix verspeelt sympathie Europees kampioenschap driebanden Daf-rijders zijn boffers! MAANDAG 17 DECEMBER LEIDEN De Danaïden heeft wat ruimer afstand genomen van de onderste ploegen in de hoofdklasse door op eigen veld ASKO met 129 te verslaan. De overgangsklasse^ Pernix, De Algemene en Zuiderkwartier verloren. Eersteklasser KNS deed het beter, die ploeg won wel. Jan JTalsEr moet een totale mentaliteitsverandering komen LEIDEN Fides Pacta zal in de korfbal-hoofdklasse als nieuw komer niet voor revolutionaire verschuivingen gaan zorgen. In 't micro-duel tegen het zo sterk gestarte Het Zuiden (sinds giste ren 7 punten uit 4 wedstrijden), had de Leidse combinatie dertig minuten uitzicht op de eerste punten. Toen begon de Rotter damse machine, opgebouwd uit een bohoorlijke dosis talent, rou tine en een hoeveelheid dubieuze trucs, pas goed te draaien, en werd Fides Pacta opvallend ge makkelijk teruggeworpen. Via 3 4 werd het in de Vijf Meihal, uiteindelijk 6—11. Voor een groot deel is die korfballes terug te voeren op het gebrek aan erva ring van de Leidenaars. Daar door kon Het Zuiden na rust sim pel de oogst binnenhalen van een bij vlagen provocerend optreden. Fides Pacta, dat het door ge brek aan dominerende figuren moet hebben van eenheid, ram melde in de tweede speelakte nogal eens. De ploeg, die zich als Vicus Oriëntis eerder dit jaar zo veelbelovend in de hoogste afde- Door Jan Preenen ling had gemeld en pas nog Luto dapper achtervolgede (1112), kreeg dan ook een alleszeggen de beoordeling van trainer/coach Jan Wals: "Geen enkele op dracht is uitgevoerd. We zouden een stringente man dekking toepassen, er zou volop worden bewogen en iedereen, zou zich in dienst stellen van het team. Maar daar kwam niets van omdat men ging reageren op momenten, waarop men zich stil had moeten houden. Er zal een totale mentaliteitsverandering moeten komen. Men is té weinig kritisch voor zichzelf. De scheids rechter was natuurlijk ook niet best, maar op hem wil ik dit niet afschuiven". Opvallend was het ook dat een van Fides Pacta's voornaamste troeven, de kleine, soms zo ongrijpbare Dick Onder water het in verdedigend opzicht opnieuw liet afweten. De zoveel oudere Theo Korporaal, zijn di recte tegenstander, scoorde maar liefst vijfmaal, waarvan twee keer overigens uit een strafworp. Onderwater stelde daar o.m. een flitsende aktie in de 14de mi nuut, toen hij eindelijk Wim Nie sing in staat stelde de openings treffer te scoren, tegenover. Het voor korfbalbegrippen vinnige duel leek daarna snel beslist toen het Zuilden wegliep naar 13. De deze middag vrij produktieve. Wim Niesing sleurde Fides Pac ta echter weer naast de Rotter dammers, die onder andere dank zij een gemiste strafworp van Nandy van Helden toch met een positieve score konden keren: 3 4. Daarna viel het team van Wals snel door de "mand". Na dat Onderwater nog een tref fer van afstand van Korporaal fraai had beantwoord, werd de eenzijdigheid troef in dit mati ge duel. De Leidse dames, die bij Fides Pacta bepaald niet alleen een ondersteunende rol hebben, vielen langzaam terug, het doelen toch al niet het sterkste punt, werd steeds onzuiverder, zodat Fi des Pacta na het bereiken vat de stand 45 uitsluitend nog vaa- af de 2% meter-"stip" wist ren. Door in te gaan op de irrita. tóe van Het Zuiden verloor h?t Leidse achttal bovendien de ver zorging van het eigen spel uit Het oog. Ook Wim Meyer, al r minuten ingezet voor Co de Haai (Wals: "Verdedigend kwam hü te onzeker over") kon toen in het spel brengen. Begrijpelijk, omdat hij alleen nog pas Luto een volledige wedstrijd mee speelde en daardoor eenvoudig t wedstrijdritme mist. Wals, t schade overziend: "De start natuurlijk pover, maar we wt ten van tevoren ook dat handha ven het belangrijkste uitgang», punt zou zijn". Scoreverloop: Niesing 10; H. Kerkum 1—1; Korporaal 12; Marjolein Hartog 13; W. Niesing 2—3 et 33; Korporaal 34; rust; Kor poraal 35; Onderwater W. Kerkum 46; Korporaal 4-i v. Krieken 48, W. Niesing 5—8, W. Kerkum 59; Korporaal 5—10 en 5—11, W. Niesing 6—11. De DanaïdenASKO 129 De Danaïden had de verdiende overwinning op ASKO hard nodig, omdat ploegen als ASKO, DKOD en AKC in hun thuiswedstrijden nogal eens verrassend voor de dag kunnen komen tegen op papier sterkere ploegen. De Danaïden ondervond dat reeds in twee uitwedstrijden. In thuiswedstrijden kan de Leidse ploeg dat soort teams echter makke lijk hebben, hoewel het daar in de eerste helft tegen ASKO niet naar uitzag. De doelpunten bleven lang uit en dan gaat het stroever bij de Leidse ploeg, die met Gerard Nap en Eric Filemon in de aanval wel een kansenscheppend duo had maar dit tweetal slaagde er de eerste tien minuten niet in te scoren. Pas toen ASKO op 01 was gekomen werd De Danaïden gestimuleerd tot ef fectiever spel. Via 12 kon wor den gerust met een voorsprong van 43. De beslissing in het door de la conieke Jaap Schreuder goed gelei de duel, viel in het eerste kwartier van de tweede helft. De Danaïden do mineerde toen volledig. Het offen sief werd ingeleid door Van Nierop die al direct na de hervatting scoor de en eindigde met treffers van de plotseling met scherp schietende Sander van Unen (twee doelpunten in twee minuten). Toen was een Leidse voorsprong van 93 op het scorebord verschenen en het was duidelijk dat De Danaïden daarmee de simpel spelende Drentse oppo nent van zich had afgeschud. Het merkwaardige was echter dat De Danaïden, zeker van de zege, in de resterende speeltijd geen overtui gende indruk kon maken, waarmee andermaal werd aangetoond, dat de ploeg het tegenwoordig meer van in zet en routine moet hebben. In het laatste kwartier kon ASKO de ne derlaag nog een beter aanzien geven: 12—9. Scoreverloop: 01, Zijlstra; 11 Gerard Nap; 12 Eri Praas; 22 Casper v Nierop) 3—2 Eric File mon; 42 Gerard Nap; 43 Hom- me Kalma. RUST: 5—3 v Nierop; 6—3 Filemon; 7—3 Nap; 8—3 en 9— 3 Sander v. Unen; 94 Piet v. Dijk; 104 Nap; 10—5 en 10—6 Kalma; 11—6 Eric Filemon; 11—7 Truus Kalma; 12—7 v Unen; 12—8 Rein- hard Mulder; 129 v Dijk. OVERGANKSKLASSE Rapiditas Pernix 169 Pernix verspeelde zaterdag in Zutphen niet alleen de twee punten, maar ook de sympathie van het publiek. Pernix kreeg de eerste "klap" na tien mi nuten toegediend: toen werd Fred Breedveld uit het veld gestuurd, na dat hij een tegenstander in het ge zicht had geslagen. Rapiditas maak te goed gebruik van het numerieke overwicht en kon gaan rusten met een 96 voorsprong. De tweede helft duurde niet de volle dertig minuten. Dat kwam omdat Agnes de Rooi met een gescheurde achillespees moest uitvallen (zij moest 's avonds in Lei den operatief worden geholpen) en omdat daarna bovendien Joke van Duyn met een onwillige knie onmo gelijk verder kon spelen. Daarmee was het aantal Pernixspelers/speel- sters gereduceerd tot vijf, hetgeen reglementair niet is toegestaan. De wedstrijd moest bij de stand 169 worden gestaakt en daar zal Pernix bepaald niet rouwig om zijn geweest. Flip v.d. Kooy (4). Wil van Ek (2), Jacob Bakker, Agnes de Rooi en Fred Breedveld scoorden voor Per nix. KinderdijkDe Algemene 15—10 Dat De Algemene moeite heeft met ploegen die het meer van de inzet moeten hebben dan van Iralent, werd zaterdag weer eens aangetoond. Als de tegenstander ook fysieke kracht in de strijd werpt, is de Leidse ploeg uiterst kwetsbaar. En ook dat bleek, vooral toen arbiter Geutjes aan Kinderdijk een aantal strafworpen toekende op kritieke momenten Geutjes later: "De Algemene gaf ik geen strafworpen omdat er een paar spelers waren die teveel appeleerden en daarvan hou ik niet.". Een vreem de redenering van de arbiter, die Kin derdijkspeler Bas een officiële waar schuwing gaf wegens kritiek op de leiding!). Na dit inicident tien mi nuten voor tijd kwamen de gemoe deren wat tot rust. De Algemene- achterstand, halverwege 6—4, was toen inmiddels al opgelopen tot vijf punten. Dat was teveel voor De Al gemene, dat in het vak rond Wim van Vliet iets zal moeten verande- Door Wim van Vliet ren, aangezien dat kwartet er aan vallend niet uitkomt. Ruud van Vliet (4), Wim van Vliet (4), Henne- ke Redel en Henny Rusman scoorden voor de Leidse ploeg. HKV Zuiderkwartier 16—12 Door de nederlaag tegen HKV wer den de zorgen van Zuiderkwartier gisteravond groter. Zuiderkwartier was wel beter op schot dan vorige week tegen Allen Weerbaar, maar de twaalf treffers bleken toch niet vol doende voor de zege. De Leidse ploeg verzaakte de ver dedigende plicht gedeeltelijk door de Haagse schutters niet al direct van af de middenlijn „aan te pakken". HKV, in een produktieve bui, maak te gretig gebruik van de kansen, wat halverwege al een voorsprong van 94 opleverde. Zuiderkwartier kwam in de tweede helft nog wel even sterk terug (tot 12—11) maar op het kri tieke moment kon de ploeg niet door zetten. Carla Aske (4), Jimmy van Daim (4), Joep van Daim (2), Nico van Leeuwen en Toos van Es scoor den. EERSTE KLASSE DKC KNS 7—8 KNS deed goed werk door DKC in Delft te verslaan. De ploeg van trainer Zirkzee heeft er echter heel wat voor moeten doen. Het furieus startende DKC nam een 30 voorsprong, en leidde bij de rust nog met 53. In de tweede helft kwam KNS gelijk, moest ver volgens weer tegen een achterstand aankijken (75), maar maakte het puntloze DKC toeh weer een illusie armer. Na 77 werd Ton Bey met een strafworp matchwinnaar. Ton Bey (3), Hen Brakel (3), Janny Bra- kel en Ruud Stijger scoorden. TWEEDE KLASSE Ons Eiland-ELKV 11—7 Ons Ei land bewees zaterdagavond in de Universitaire sporthal dat de ploeg de opgaande lijn te pakken heeft. Op duidelijke wijze werd koploper ELKV uit Etten Leur de eerste nederlaag toegebracht, waardoor Ons Eiland de koppositie overnam. De basis voor de zege werd in de eerste helft gelegd (72), Nan Deegenaars (7), Coby Deegenaars, Patrick Vera, Wim NiJ- enhuis en Sary v. d. Meeberg scoor den. ADO-TOP 3—10 TOP Sassen- heim behaalde de eerste zege en ver liet de laatste plaats. De eerste helft werd al met een voorsprong van 62 afgesloten; daarna had TOP geen hinder meer van de thuisclub die nog vijf strafworpen miste. De 103 zege van TOP was daardoor iets geflatteerd. Kees Zuurmond (3), Dirk Meyer (3), Dik Imanse (2), Rob Meyer (2) scoorden voor TOP. Animo-Crescendo 58 Crescendo had Aad en Joke Schouten weer te ruggehaald en dat maakte met de terugkeer van Piet L'Ami van Cres cendo weer een ploeg waarmee reke ning moet worden gehouden. Dat on dervond Animo zaterdag in Vlissin- gen. Een achterstand van 20, werd via 33 door Crescendo omgebogen in een ruststand van 36. Animo kwam na de rust wel op 5—6. maar toen stokte het ritme. Leny Kok (3), Aad Schouten (2), Ton Ouwerkerk (2), en Piet L'Ami scoorden. DERDE KLASSE Fluks ondervond veel tegenstand van Vitesse uit Barendrecht, dat puntloos onder aan de ranglijst bun gelt, maar tenslotte werd die ploeg toch met 98 teruggewezen (Rust 5—5). Het duel Oranje Wit_Fiks had een spannend verloop. Na een zwakke eerste helft (afgesloten met een 62 achterstand) kwam Fiks goed terug tot 77. Het duel eindigde tenslotte door twee doelpunten in de laatste minuut in 99. Tennis Zuid-Afrika heeft zich zaterdag voor de volgende ronde geplaatst in de Zuidamerikaanse zo ne van het toernooi om de Davis Cup. Na de eerste dag leidde Zuid- Afrika reeds met 20, op de twee de dag werd het dubbelspel een zege voor Bob Hewitt en Frew McMillan, die het Braziliaanse duo Thomas Koch en Edson Mandarino verbluf fend gemakkelijk klopten: 60, 60 Müller Rjico Machado Hebert Bitalis Anmeiiter De Paepe Thögiersen Ceulemans Dielis Doggen 60 67 6 0595 De eindstand van het toernooi is: Ceulemans 22 20 1,527 Dielis 18 10 1,111 Bitalis 16 9 1,019 Doggen 14 8 0,995 Lasserre 13 8 0,933 De Paepe 13 9 0,893 Thögersen 10 10 0,921 Rico 9 10 0,948 Müller 6 10 0.856 Machado 5 9 0.807 Hebert 4 9 0.725 Anreiter 2 8 0,741 Door Frank Bonte LEIDEN De heren van Sano- cel Scylla hebben in de handbalcom petitie revanche genomen voor de eerder geleden nederlaag tegen Apollo: 1412. Tot winst kwam ook het damesteam van Bax/Forelholte, dat daardoor naar de tweede plaats op de ranglijst steeg achter het lei dende Walcheren. Tegen het felle en beweeglijke SVM uiit Geleen heb ben de Voorhoutsen het echter verre van gemakkelijk gehad. De Lim burgse dames toonden over een goed schot te beschikken en openden, on danks het goede keeperswerk van Anoeska Fontein, de score. Daardoor wakker geschud nam Foreholte het initiatief snel over en onder aan voering van het kwartet Nel Geer- lings, Hannie Boskamp, EUy Hoek (weer ongrijpbaar aan de cirkel) en Nora van Niekerk werd SVM terug gedrongen. Bij de rust had Forehol te dan ook met 75 de leiding en halverwege de tweede helft was die voorsprong door goed combinatiespel zelfs opgelopen tot 95. De wedstrijd leek beslist. Foreholte verviel echter in de oude fout, wilde de aanval te haastig afronden en bood door het daaruit voortvloeiende balverlies het fel terugvechtende SVM de gelegen heid terug te komen tot 9—8. Een volledige doorbraak van SVM bleef de talrijke toeschouwers in de Gr oenoor dhal bespaard. Pa te herstelde zich tijdig en zorj via treffers van Elly Hoek, Non Niekerk, Nel Geerlitigs en Hi Boskamp nog voor dat de cijfen eindelijk niets te wensen overt 12—8. Stand: Walcheren 916, Bi reholte 9—13, EHV 9—13, SVM Schutters 9—12, EBHV 8—5, mo 8—5, Athene 9—5 Velo 9—4, burch 93. De heren van Sanocel Scylli ben in de Vijf Meihal de bordj gen Apollo verhangen .In de strijd in de Apollohal moest Hl vrijwel steeds een voorsprong te ben gehad, de winst aan Apollo Gisteren nam Apollo dn de helft een voorsprong van 8-1 rust werd het via 10—8 voor l echter 12—10 en 13—11 voor Apollo kwam, door het benutte een strafworp nog wel terug to 12, maar Wubbe van HVL n aan alle onzekerheid tenslotte einde: 1412. De grote man ploeg van HVL-trainer Hi Hoops was ongetwijfeld da Theo Zwartjes, die zijn team "miraculeuze" reddingen insfl de en opzweepte toen Apollo ii eerste helft met 1—6 aan de li ging. De dames van Jong Ade wai alle onderdelen van het spel dan ODIS. De ploeg die in 1 van der Geest weer eens de te rijkste troef had, verpletterde tegenstander met 10—0. North ook uitkomt in de afdelings klasse, had geen moeite me: i serves van Athene. Alleen in de eerste helft kon k 2 de schade nog beperkt houd 3. Na de hervatting lag het po van de Noordwijkse for echter veel te hoog en ging Haagse ploeg dan ook volledig de knieën: 11—4. De dames van die uitkomen in de tweede I zochten het teveel in het ca van de aanval in plaats van he via de veel minder goed ben vleugels te leiden. Dat was o hoofdoorzaak van de nederlai jq gen Quintus 2. Het werd 5-8 door NIO de eerste plaats aan de j teringse ploeg verspeelde. In het treffen tussen MSV et 20 landia, een duel uit de ai tweede klasse heren, was Po Görtz soms onnavolgbaar. SchJ 3. uit alle standen leverde GörS lx flink aandeel voor de geweldlgl 10, duktie van 27 treffers voor MSV rij Northa kwam tegen Idem—B O] niet verder dan 1212. Warn Dg had een tikkeltje geluk dat de to schutters bij concurrent EDHi bi van de partij waren. Nu werd! - 10 voor de koploper van de klasse. vertegenwoordigers van Afrika, Ja pan en de Verenigde Staten Het is echter de vraag of de Amerikanen hun deelnemer zullen afvaardigen, omdat er grote problemen zijn ont staan door het overgaan van spelers naar de professionals. Wanneer er geen Amerikaan naar (het wereldkampioenschap komt, wordt de negende plaats ingenomen door Avalino Rico (Spanje). De Spanjaard zat zondagmiddag lijk bleek de partij DepeapeThöger sen te volgen. Wanneer de Belg het duel zou winnen, was Rico zeker van Antwerpen. BIJ elke andere uitslag zou Thögersen zich plaatsen. Depae- pe heeft de kansen van Rico tot het uiterste verdedigd. Na 76 beurten, werd het tenslotte een remise, wat voor Thögersen voldoende was. Doggen De Paepe 60 40 53 53 8 3 1.132 0.754 Anreiter Hebert 53 60 67 67 8 8 0.791 0.895 Machado Rico °9 60 40 40 3 7 0.725 1.500 Drëlis Lasserre 60 21 30 30 7 4 2.000 0.700 Müller Bitalis 44 60 55 55 7 6 0.800 1.000 Ceulemans Thörgensen 60 57 44 44 8 10 1.363 1.29b Dieiis Thögersen 60 65 55 55 7 8 1.090 1.000 De Paepe Ceulemans 45 60 48 48 6 4 0537 1.350 Bitalis Lasserre 46 60 52 52 7 6 0.884 1.153 Müller Machado 60 60 63 63 5 6 0.952 0.952 Rico Anreiter 60 62 62 7 4 0.967 0.612 Hebert Doggen 49 60 61 61 6 6 0583 0583 Algemeen Dalblad DE ZUINIGHEIDSKRANT VOOR NEDERLAND HAAL'M BIJDE DAFDEALERS EEKLO Raymond Ceulemans, de grossier in biljarttitels, heeft er weer één bij. De Belg werd in Eeklo voor de twaalfde maal Europees kampioen driebanden. Hij prolongeerde zijn titel, zoals dat elf keer tevoren was gebeurd, echter niet. Im mers vorig jaar in Crosnes bij Parijs werd zijn landgenoot Arnold Depaepe, kampioen. Ceulemans was er toen echter niet bij omdat hij zich wegens overspannenheid voor die titelstrijd moest afmelden. In het marathon-toernooi van Eeklo, dat liefst zes dagen duurde, heeft Ceulemans er geen twijfel over laten bestaan wie de beste driebander was. Hij verloor geen van zijn elf partijen en verbeterde in de wedstrijd togen de Nederlandse kampioen Jan Doggen het Europe se serie-record, dat met 17 caram boles reeds op zijn naam stond tot 20. Ceulemans was in feite zater dagavond al zeker van de titel maar hij kon zich toch pas officieel de nieuwe titelhouder noemen toen hij zondag in de finale in 32 beurten had afgerekend met zijn landgenoot Lu- do Dielis. Jan Doggen heeft zich in Eeklo, voortreffelijk geweerd. De Ne derlandse kampioen was met zijn 55 Jaar de oudste deelnemer in het ge zelschap van twaalf. Juist voor hem bleek het feit dat het toernooi zes dagen zou duren een extra handicap. Doggen heeft er, behoudens een kleine inzinking op de derde dag. verder geen last van gehad. Hij ein digde met een totaal van 14 punten als vierde en plaatste zich daarmee voor het wereldkampioenschap dat van 2 tot en met 7 april in Ant werpen De urne wordt gehouden. Met Doggen komen daar nog vier andere Europeanen uit. Het zijn titel houder Raymond Ceulemans, zijn landgenoot Ludo Dielis, de tempera mentvolle Fransman Bitalis en de Deen Thögersen. Lasserre (Frank rijk) en Depaepe (Belgle), die welis waar boven Thögersen eindigden zul len In Antwerpen niet mogen star ten omdat één deelnemer per land mag uitkomen. Alleen voor het or- Jan Doggen voortreffelijk geweerd ganiserende land is een tweede plaats gereserveerd. Verder komen naar Antwerpen één Zuidamerikaan, en

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12