WISO: nog doorgaan of direct stoppen... Thriller in de Dillen DePamsolist APPIE HAPPIE Verlies Zijl/LGB in eigen zwembad Tweede mislukking in Eindhoven Uitslagen Eindhoven airtouropa* CL; MAANDAG 17 DECEMBER 197 LEIDEN Binnen een tijds bestek van één week kwamen De Zijl/LGB en Zwemlust/Den Hommel tweemaal tegen elkaar uit. Eindigde vorige week zon dag de bekerwedstrqd tussen beide teams in een 3—4 overwin ning voor de Leidenaars, zater dag moest De Zijl/LGB in het competitietreffen de zege aan de Utrechters laten. Het werd in zwembad De Does tenslotte een 23 nederlaag. Dat de roodwitten voor het eerst sinds de wedstrijd tegen De Meeuwen weer een thuisne derlaag leden, hebben zij voorruo- melijk aan zichzelf te wijten. Zwemlust/Den Hommel was gedurende de hele wedstrijd wel iets gevaarlijker, en het mag dan ook waar zijn dat de doel puntenmakers van de Zijl/LGB, Albert Spijker en Rob Schouten van respectievelijk Wim Mulder en Harm Drenth weinig ruimte kregen, toch hadden de Leide- naren goede kansen op een pun- tendeling, maar ze toonden zich niet besluitvaardig genoeg bij het spelen met een man meer. De Zijl/LGB speelde vier maal met één man meer, maar niet één keer werd daar van ge profiteerd. loop waarvan je Je afvraagt, wat er nu veranderen moet om het waterpolo voor het publiek aantrekkelijker te maken. De spelregels (dat zou dan de derde spelregelwijziging zijn binnen tien Jaar) of de mentaliteit van de spelers. Als er, zoals zaterdag gebeurde, in één periode vijf spelers uit het water worden ge stuurd, dan is er voor de toe schouwers weinig aardigs te be leven. Toch was het niet eens een harde of onvriendelijke wedstrijd, maar de spelregels willen nu eenmaal, dat elke overtreding, die wordt begaan in de tijd dat het spel dood is op een minuut straftijd komt te staan. Arbiter Goose, die goed leidde, stuurde liefst vijftien maal een speler maar de kamt wegens een overtreding in diood spel, zodat de wedstrijd een brokkelig geheel vormde. De ZU1/LGB heeft in deze wedstrijd bijna voortdurend te gen een achterstand aan moeten kijken. Frits Welling werd er al snel in het eerste part uit ge stuurd en Hans de Gruyl maakte het onmiddellijk af (0 1). Maar in dezelfde periode zou de Zijl/LGB nog gelijk ko men. Harm Drenth maakte een beoordelingsfout, zodat het de geheel vrij gekomen Rob Schou ten geen moeite kostte keeper Hanselaar te passeren. Hanse laar werd na dat eerste kwart vervangen door Jeugdkeeper Meerveld, die voor de Leidse aanvallers een nauwelijks te ne men hindernis zou blijken te zijn. De mannen van coach Hans van der Moolen hadden in het tweede part een goede mogelijkheid om aan de leiding te komen, toen Jan de Boer voor een minuut de kant moest opzoeken. Maar in plaats van 2—1 werd het 1—2. Leo Onder water beging een zware overtre ding binnen de vier meter en dat betekende een strafworp. Harm Drenth had er geen moeite mee. Fouten De derde periode was het aan zien nauwelijks waard, zoveel fouten werden er aan beide kan ten gemaakt. Kort voor het ein de van dit speldeel kwamen de Leldenaren toch nog op gelijke hoogte. Albert Spijker kon zich even vrij werken en zorgde met een snel vleugelschot voor de gelijkmaker (22). Toen Albert Spijker in het laatste kwart een minuut zijn zonde mocht over denken, profiteerde Harm Drenth met een op het oog sim pel schot van zijn afwezigheid om de winnende treffer te laten aantekenen. In de slotfase wa ren er nog kansen genoeg voor beide partijen, maar niemand wist de Juiste weg naar het net te vinden. JACQUES DE GRAAF. Legioen jaagt AZC naar winst scoort 11 voor De Zijl/LGB. Doelman Hanselaar is kans loos nadat Harm Drenth (9) een beoordelingsfout heeft maakt. (Foto Jan Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN AZC kan na zaterdagavond op nieuw een boeiende episode in zijn toch al zo legendarische an nalen bijschrijven. Want in de tjokvolle, woelende De Dillen-kuip werd het "legioen" weer eens ver rast met een extra-aflevering over de avonturen van de helden van George Geurtsen. In een even op windend als zenuwslopend slotbe drijf met driftig dirigerende coa ches en fanatiek krijsende fans slaagde het nukkige AZC er maar nèt in zich het Utrechtse UZ SC van het natte lijf te hou den (42). Opnieuw bleek dat de De Dil len-favorieten tijdens het spits uur, als de buit nog maar voor het grijpen ligt, de ineens gere zen spanningen niet of nauwelijks ■het koele hoofd kunnen .bieden. Ook nu ontsnapten de Alphena- ren in die enerverende laatste pe riode ternauwernood aan de Utrechtse aanval en dat terwijl het AZC-magazijn op dat mo ment overvol was met gunstige perspectieven. AZC, immers, be gon het laatste karwei met een ideale 20 voorsprong en toen Utrechtenaar Frans Heus door scheidsrechter Zweers uit het wa ter werd gehaald, leek niets de prolongatie van de Alphense suc- cessenreeks nog in de weg te lig gen. Maar AZC schrok, hoe vreemd ook. AZC huiverde van 't riante uitzicht op de vetste pre mie. AZC stotterde. Het ver krampte en zelfs was het niet meer in staat zijn numerieke meerderheid in het resultaat te verfraaien. Tot verbijstering van het trouwe legioen zwommen de Utrechtenaren soepel en vlot le lijke barsten in de Alphense il lusie. Olt Lammers, de rijk be snorde, vurige UZSC-coach, zag tot zijn grote voldoening dat Lex van Loon en Gerrit Wormgoor zijn donderspe°ches vanaf de "kant" als diep geïnteresseerde leerlin gen verstonden. Wim Meyer ink, was machteloos op de UZSC-bal- len die ongekuntseld de Alphen se touwen invlogen (22). Maar toen. Toen manifesteerde zich de waarde van 't thuisfront, dat met een gierend: AZC—AZC de jon gens van Geurtsen naar het Utrechtse doel scandeerde. Men- no Wijers vloog weer eens het water uit en op dat moment brak de hel'los. AZC tastte behoedzaam de mogelijkheden af en Hans 't Hart hamerde met een fluitende kogel de 32 achter de grijpgra ge vingers ran doelwachter Henk van Harten. Maar nog was het niet op. De kolkende massa rest te nog één minuut Nóg had de thriller zijn ontknoping niet be reikt. Totdat het dappere UZSC zichzelf de das om deed. Een vrije worp diep in de Alphense de fensie ging door onnodige Utrech- se overtredingen, Olthof en Heus kregen geen clement'e van arbi ter Zweers en moesten naar de kant, schromelijk de mist in en toen was het voor AZC een koud kunstie om met twee man méér de 42 op te duiken. Scoreverloop. Ie periode: Cees van de Broek 20, 2e periode: Cees van de Broek 20. 4e pe riode: Lex van Loon 12; Gerrit Wormgoor 22; Hans 't Hart 3 2; Huib Maas (strafworp) 42. GIJSBERT SPIERENBURG EINDHOVEN/AMSTELVEEN Ard Schenk, Jan Bols en Jappie van Dijk zijn gistermorgen toch naar Inzeil vertrokken. Ondanks de grote onzekerheid, die er sinds zaterdag bestaat over het voortbestaan van de tweede prof-schaatsorganisatie in de geschiedenis, de WISO. Na de tweede opvallende mislukking van een "schaatsvoorstelling" in dit nog prille seizoen (Alkmaar wordt door de WISO als "redelijk geslaagd" beschouwd) sprak de organisatie-top zaterdagavond in Eindhoven met de rijders over de toekomst. Begin deze week volgen gesprekken met sponsors, al dan niet tevreden geldschieters. Het onderwerp laat zich gemakkelijk raden: nu nog doorgaan of maar meteen stoppen. Eindhoven zal, naar schatting, in totaal nog maar net 1000 bezoekers hebben getrokken. Vrijdag werd het bezoek door sneeuwjachten geboy cot, zaterdagmiddag was er geen excuus: stralend „schaatsweer" en toch maar zo'n achthonderd man ten hoogste langs de baanrand. Waarvan nog flink wat Jeugdige bezoekers, aangetrokken door de en treebewijzen, die tegen minieme prijzen aan het basis-onderwijs wa ren verstrekt. „Ik geloof, dat de pu blieke belangstelling voor schaatsen er gewoon niet IS", meende mana ger Ton Vissers, om vervolgens, al vorens werd afgesproken dat om trent zijn ontslag geen commentaar worden verstrekt, vast te stel- Door Fred Racké len: Wait kaai er nu nog gebeuren? Hoogstens zou de WISO kunnen worden gered als in Skandinavlë regelmatig wedstrijden konden wor den betwist en daardoor de belang stelling zodanig zou worden opge dreven, dat in februari op de Haag se Uithof een „wereldkampioen schap" met behoorlijk succes zou kunnen worden georganiseerd. Maar dat laatste is zéér twijfelachtig. Niettemin: de WISO zit contrac- ,Ik kan met deze mensen niet tueel nog aan het organiseren van Allround klasse: 1500 meter 1. Björn Tveter (Noor) 2.06.36, 2. Roar Grönvold (Noor) 2.07.86, 3. Kees Verkerk (Ned) 2.08.10, 4. Willy Olsen (Noor) 2.09.21, 5. Johnny Hö- glin (Zwe) 2.09.60, 6. Jappie van Dijk (Ned) 2.11.13, 7. Jan Bols (Ned) 2.12.19. 5000 meter: 1. Tveter 7.36.17, 2. Grönvold 7.36.50, 3. Olsen 7.39.66, 4. Verkerk 7.44.41, 5. van Dijk 7.46.47, 6. Bols 7.46.99, 7. Hö- glin 7.51.33. Eindklassement 1. Tveter 171.587 pnt., 2. Grönvold 172.047, 3. Olsen 174.031, 4. Verkerk 174.684, 5. Bols 176.085, 6. Höglin 176.310, 7. Van Dyk 1.77.645. Sprintersklasse: 500 meter: 1. Hasse Börjes (Zwe) 38.75 sec., 2. Leo Linkovesi (Fin) 40.10, 3. Sep- po Haenninen (Fin) 40.17, 4. Neil Blatchford (VS) 40.61, 5. Ove König (Zwe) 40.77, 6. Ivar Eriksen (Noor) 41.11, 7. Gregory Lyman (VS) 41.52. 1000 meter: 1. Börjes 1.23.21, 2. Linkovesi 1.23.29, 3. Eriksen 1.23.36, 4. Haen ninen 1.23.39, 5. Lyman 1.24.96, 6. König 1.25.80, 7. Blatchford 1.26.32. Eindklassement: 1. Börjes 162.850 pnt, 2. Linkovesi 164.210, 3. Haenninen 164.255, 4. Erik sen 164.660, 5. Blatchford 166.565, 6. König 166.690, 7. Lyman 167.745. die vierde wedstrijd vast, want met dat „kwartet" heeft men de Neder- niet begrijpen." Voor mij 'is landse sponsorcontracten binnenge- Walt niu precies zo haald- Men staat dus nu voor de keuze: met mislukte wedstrijden in februari nóg verder in de schulden bekend worden veron- raken óf nu al tot stoppen beslui ten, waardoor iedereen eigenlijk nog de minste schade zou lijden. len dit „amateuristisch" aan de organisato ren is, mag zo links en rechts bij insiders dersteld, maar Vissers bleef der vaag over. Zo goed als hij het tie in de schaatssport op deze ma nier wel rendabel? De begroting zag er behoorlijk uit, al waren we niet helemaal rond. De vooruitzichten waren gebaseerd op de sponsering aan de ene en de publieke belang stelling aan de andere kant. De sponsoring was goed, maar niet op timaal, de publieke belangstelling bleef beneden elk niveau en dat veroorzaakt het financiële gat". Spreekverbod gebrek belangstelling voor de Dat laatste hangt voornamelijk af liet schaatssport weer niet wegen, toen hij vast stelde, dat hij wel „alleen wilde doorgaan, want er sponsor achter de hand, die bereidwilligheid sponsors. Als die hun hele sponsor bedrag handhaven en er genoegen n, dat de vierde wedstrijd de héle zaak wil bekostigen. Maar afvalt> kunnen de schulden (over de Was Vissers' exit vrijdagavond al een indicatie in de richting van een eventueel verdwijnen van de WISO, zaterdag kwamen meer en schokkender feiten aan de op pervlakte. Enkele daarvan er is niet voldoende geld in kas (en dat kan er alleen maar door der een „februari-wonder" nog komen) aan om de rijders het basis-garantiebe drag van 15.000 gulden uit te beta len. Een aantal sponsors is wél, een aantal andere zeker niet tevreden over het reclame-rendement. Nog altijd bestaat geen enkele zekerheid over het programma dat grootte daarvan wordt niet gerept) nog „redelijk" worden gedelgd. Zak ken de geldschieters met hun gaven nog weer eem kwart, bijvoorbeeld, dain wordit ook de „afbouw" van de WISO problematisch. Als de sponsors toch wel graag die vierde wedstrijd op de De Uithof gehouden willen zien, dan loopt men weer de kans dat de post „organisatiekos ten" al te zeer verhoogd raakt, zon- at daar een behoorlijk bedrag aan recette tegenover komt te staan. Uit de uitlatingen van WISO's vice- voorzitter mr. Olaf van Eijndhoven blijkt duidelijk hoezeer de orga- nisatietop met de problemen wor stelt en er eigenlijk nauwe lijks meer een gat in ziet. Hij: „we zijn uiteraard met de inzet Noors vertegenwoordiger Bernander rijders zeer tevreden. En de sportie- Aa yUAnyy 4^. Clcn v. A 5 .AX 1_.._ „!J„ W1ÜJ3C1C1I, De rijders, die om onduidelijke re denen een „spreekverbod" is opge legd, werden uitgebreid geraad pleegd. Die gebeurtenis werd zater dag onder het motto: „We moeten natuurlijk met de rijders praten" erg nadrukkelijk voorgedragen. Maar het is niet anders voorstel baar, dan dat die rijders weinig meer kunnen doen dan hopen op doorgaan en zich verder bij de ge beurtenissen neerleggen. Niemand heeft althans te kennen gegeven maar meteen te zullen of willen stoppen. Bovendien is de Skandina- vlsche groep er heilig van overtuigd, dat Bernander (eventueel in samen werking met Vissers en zijn super sponsor) in het Noorse nog wel en kele wedstrijden zal „lospraten". Hetgeen vooralsnog zeer onzeker is. Bij de sponsors is de stemming ver deeld. De (Belgische) reclame-direc teur van Stella Artois, Lecomte, vindt wat hij in de WISO heeft ge stoken maar een schijntje van zijn totale sponsorbedrag en verder acht hij schaatsen voornamelijk een zeer kille aangelegenheid, hetgeen hem in Eindhoven noopte zijn eigen pro- dukt voor een stevige borrel te ver- De offerte van de WISO aan een Amerikaanse televisiemaatschap pij is na een eerste contact nog on beantwoord gebleven. Van een Japanse toernee zal dit seizoen geen sprake meer kunnen zijn omdat de Japanners de rijders hoogstens in de decembermaand kunnen „plaatsen". prestaties zijn tot nu toe acceptabel. Maar we moeten ons toch ook afvragen: is een prof-sec- stopten, er wel is uitgekomen (de televisie-belangstelling was bevredi gend) en Centurion Accus is zwaar teleurgesteld, daarbij voornamelijk Vissers als „schuldige" aanwijzend. Andere Sponsors (KLM, Finnair, Nederlandse Crediet Bank) hebben zich nog niet uitgesproken. De „technische staf" van de prof organisatie, met starter Martin Ba- rel voorop, houdt er nog een merk waardig enthousiasme op na. zo goed als ook sommige trainers en masseurs nog hoop hebben. Ook die is voornamelijk gevestigd op Noor wegen en „Amerika", maar het is zeer twijfelachtig of na de lange rustperiode, die nu volgt, de rijders in West-Allis een behoorlijk „pro gramma" zullen kunnen opvoeren. Onzekerheid dus alom, tenderend naar het negatieve: het lijkt er op, dat de WISO, hoe goedbedoeld ook opgezet, zich heeft misrekend en dat met opgave zal moeten bekopen. En wat dan? Kees Verkerk: „Ik niet terug naar de amateurs, als dat al zou kunnen. Dan stop ik met schaatsen". Er zullen er nogal wat zijn, die genoopt worden dat ook te doen. Bijvoorbeeld Ard Schenk. De van zijn voetstuk getuimelde vedette: „Hoe dan ook, we gaan naar Inzel- Als er gereden wordt, dan wil ik er zijn, en goed ook. We hebben dit nu eenmaal besloten en het komt goed uit: een mooie periode om op timaal te trainen ligt voor ons. Eens moet Je de knoop doorhakken. Ik heb me van een aantal verplich tingen kunnen ontdoen en als de zaak mis mocht lopen, dan nog dien ik een behoorlijke conditie te hebben om eind februari in Ameri ka aan de finale van de zevenkamp voor topsporters mee te kunnen doen. Wat dat betreft kan Inzeil ook geen kwaad". Schenk heeft een aanbod om als assistent tv-commentator bij de di verse amateur-schaatsevenementen te fungeren, te beginnen bij de in terland NederlandNoorwegen. Als de WISO wordt opgeheven, komt hij dan terug? Schenk: „Tja, dat weet ik nog niet. Maar voorop staat in ieder geval, dat ik zéker niet de eerste wil wezen, die de WISO-zaak opgeeft. Dan had ik het veel eerder moeten doen. Maar nu voel lk nog voldoende verantwoordelijkheid voor de profschaatserij om door te gaan. Al weet ook ik niet voor hoe lang. Ik heb er in ieder geval mijn toe komst hiet aan opgehangen. Hoekstra wint schaatsduel op Jaap Edenbaan AMSTERDAM De eerste wed strijd voor de superlange-afstandrij ders om de Heinekentrofee, die za terdag in Amsterdam op de Jaap Edenbaan is gehouden, leverde een zege op voor de Fries Marten Hoek stra, enkele jaren geleden nog lid van de sprinterskernploeg. Hoexstra legde in een uur 94 ronden af, een afstand van 37,6 kilometer. Tweede werd de Limburger Ton Raaymaker. Er waren bij deze eerste ontmoeting ruim 300 toeschouwers. De volgende ontmoeting vindt plaats op zondag 23 december in Heerenveen na de schaatsinterland NederlandNoor wegen. Uitslag: 1. Marten Hoekstra (Hee renveen) in een uur 37,6 kilometer, 2. Ton Raaymakers (Hoensbroek), 3. Wouter List (Amsterdam). Sparta-De Graafsch. m i Den Haag-Ajax* Roda JC-PSV* Groningcn-Utrecht A'dam-Haarlem* NEC-AZ '67 Q NAC-GA Eagles Excelsior-Heracles Volendam-Vitesse* Helmond Sport-SVV Wageningen-D Bosch Dordrecht-FSC* vervangende uitslag. LOTTO De winnende getallen in de duitse Lotto zijn: 4 31 32 33 Reservegetal46. Olympianu; 3472. Wil héél kalm. Met boek en drankje onder de parasol.'n Beetje zwemmen,'n beetje kijken, 'n beetje van alles. Dat kan, zegt Airtouropa: 14 volle verblijfsdagen Almeria (Spanje), 1-kamer appartement, v.a. f 442,- p.p.Vraag ons zomerprogramma bij uw reisbureau.of bely Den Haag 92 40 OI. exkL luchthavenbelasting en brandstoftoeslag. 1 Zéker zonder zorgen. ■^fc££) en brandstoftoeslo, Vakaatie-vliegreizm V. reau of bel r^\

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10