Twee maal per jaar Europa-top Filson: nationaal nti-crisis plan SCHEEL OPVOLGER VAN HEINEMANN? Amerika schendt bestand )en Uyl: lekomst mber Samen werken voor Engeland BRUG TUSSEN ZWEDEN EN DENEMARKEN AFRIKAANSE ECONOMISCHE GEMEENSCHAP Fighting Mack veel te sterk in vogelvlucht in vogelvlucht n JJyl, Mariano Rumor van Italië, president Pompidou van Frankrijk, premier Joergensen van nemarken, bondskanselier Willy Brandt van Duitsland, Liam Cosgrave van Ierland, Pierre truer van Luxemburg en Edward Heath van Engeland tijdens de opening van de topconferen- *\in Kopenhagen. BUITENLAND PENHAGEN (ANP) De en regeringsleiders van - oden der Europese gemeen- beschouwen de vooruitzich- oor 1974 als zeer somber. Dit de Nederlandse premier, drs Uyl, na afloop van de eer- ig van de Europese topcon- ie in Kopenhagen tegen- ïederlandse journalisten ard. vooruitzichten zijn nog irder dan die welke zijn uit- set in de recente nota van Nederlandse regering", zo hij hier aan toe. "Ik ge- et, dat nog veel regerings voor volgend jaar nog eni- lei van hun nationaal pro- - ten". KOPENHAGEN Op de EG-topeonferentie i'n Kopenhagen is besloten dat de premiers en de Franse president voortaan twee keer per jaar bijeen zullen komen, om daarmee een nieuwe impuls te geven aan de politieke samenwerking in het Europa van de negen. De Westduiltse bondskanselier Willy Brandt heeft zijn collega's uitgenodigd de volgende topconferentie in Bonn te houden. De bijeenkomst zou in mei of juni volgend jaar moe- ten plaatsvinden. Ook is gisteren overeenstemming bereikt over een overlegprocedure in crisis-siitua/ties cedure mogelijk, dat op zeer korte Volgens een woordvoerder van de ken naar een oplossing voor WestduLts voorstelzal op de komende energiecrisis, zal door de Franse pre- moet het land, dat op dat ogenblik termijn, indien nodig zelfs binnen het voorzitterschap van de Europese een half uur, overleg tussen de ne- ministerraad beheert, direct de am- sid'enit Georges Pompidou finaal worden afgewezen. In Franse dele- gaiüi'ekringen in Kopenhagen verluidt dat Pompidou een niet mis te ver gen kan plaatsvinden. Volgens een bassadeurs van de negen EG-landen Westduits voorstel zal op komende stanie waarschuwing tegen „een nieuwe Europese afhankelij kheidvan bijeenroepen. In dat overleg zal bin.- top in Bonn men zeer korte tijd besloten worden worden opgemaakt over de tot dusver of de situatie vergt dat een confe- bereikte vooruitgang op de weg naar renltiie wordt belegd op het niveau de Europese uniie. van staatssecretarissen, ministers van Het plan-Kissinger, Buitenlandse Zaken, of van rege ringsleiders en staatshoofden. voor nauwe samenwerking tussen de Verenigde Staten, Europa en Japan bij het zoe- pUDEN Oppositieleider Harold Wilson heeft de Britse ^ng voorgesteld haar economisch en sociaal beleid ingrij- ;0te wijzigen, zodat het land eensgezind kan meewerken oplossing van de huidige crisis.. Het "nationaal program" rilson voor ogen heeft moet uitgaan van het principe dat ,D reedste schouders de zwaarste lasten moeten dragen" en c. zijds de Britten aansporen "de mouwen op te stropen en lB i voor Groot-Brittannië te werken. de Verenigde Staten" zal laten horen. De Franse president zal betogen dat Juist nu Europa zich wat onaf hankelijker heeft gemaakt van de Verenigde Staten, het niet het gevaar moet lopen die onafhankelijkheid weer te verliezen. In kringen van de Duitse delegatie werd verklaard dat de Duitse bonds kanselier, Wiilly Brandt, zich voor stander zal tonen van een samen werking zowel met deolieproduceren de als met de olieverbrulkende lan- BONN De Westduitse minister den. De topconferentie zal zich op van Buitenlandse Zaken en leider De Franse president Pompidou en de Duitse Bondskanselier Willy Brandt tijdens de opening van de Europese topconferen tie in Kopenhagen door de Deense premier Anker Joergensen (midden). Bondsdag kiest nieuwe president Jt vroeg onder meer invoering werknemers met arbeidstijdverkor - vermogensbelasting en sub- ting krijgt te maken. De crisis in En- I voedselprijzen. De regering geland is, behalve door de Arabische ■aatregelen nemen voor een beperking van de olieproduktie, ver- ardiger Engeland" en de- oorzaakt door een weigering van de 'de wet op de industriële be- mijnwerkers om overuren te maken ;en (die de verhouding tus- en een stiptheidsactie bij de spoor- ;ering en vakbonden heeft wegen. voorlopig maar in de ijs- - ten. pere prijscontrole, bestrijding 5 speculatie en een gunstige in j gsregeling |B takken als de kolenindustrie (inning van olie uit de Noord- ook deel uit van Wilsons tl !2 kbondskringen is de afkon- >3 lan een driedaagse werkweek ii industrie op protest gestuit, dsleiders menen dat de rege- itregelen er toe kunnen lei- de helft van de 22 miljoen 16(— Wilson zei dat speculatie met land en gebouwen de afgelopen Jaren 800 miljoen pond sterling heeft opge- 'belanerilke bracht, waarover nauwelijks belas- Is. WnnM ""BV... nn.jnnnln T-,«_ U/ Oltt WIL ANI IN BOEK: erlijh moeten alles delen van iets heeft moet het degenen die niets heb- Dit is een uitspraak van iïeet Mohammed, die aan- ld wordt in een boek van luister Yamani van Saoedi die op het ogenblik de rondreist om de Arabische en de problemen van deze in 1969 verschenen bij ^atsuitgeverij van Saoe- Het staat vol met op enblik zeer actueel gewor- merkingen over het gebruik misbruik van recht. and maakt misbruik van ht als hij van plan is er n kwaad mee te doen of als deren ben ad eelt"Y am ani deelt monopolies omdat die eenschap in haar geheel ting is betaald. "Een nationale lasting voor diegenen met de grootste rijkdommen" is van wezenlijk belang als we rechtvaardigheid willen ver krijgen". Ook op de wereldmarkten voor grondstoffen is enorm gespecu leerd, aldus de Labour-leider. De voorzitter van de mijnwerkers vakbond, Joe Gormley, zei dat de bonden en de werkgevers het vrijwel eens zijn in him benadering van de crisis. Wat meer soepelheid ten aan zien van de mijnwerkers kan vrede brengen, zo is hun oordeel. Maar pre mier Heath blijft op het standpunt dat inwilliging van hun looneisen tot een loon-race zou leiden die fataal zou zijn voor anti-inflatie-beleid. STOCKHOLM Het Zweedse par lement heeft na een langdurig debat zijn goedkeuring gehecht aan een vaste oeververbinding tussen Zweden en Denemarken. Het project, waar van de kosten zijn geraamd op onge veer 800 miljoen gulden, voorziet in de bouw van een 10 kilometer lange brug van de Zuidzweedse stad Mal- mö naar het Deense eilandje Salt- holm en vandaar een tunnel van 9 kilometer naar Kopenhagen. De ver binding moet in 1985 zijn voltooid. Buiten het parlementsgebouw de monstreerden honderden tegen de vaste oeververbinding, die volgens de communisten Zweden, dat wegens zijn neutraliteitspolitiek buiten de E.G. is gebleven, in de armen van de Europese gemeenschap zal drijven. Het invloedrijke blad „Dagens Nyhe- ter" heeft er eerder deze week bij de regering op aangedrongen van het project af te zien in verband met de economische onzekerheid als gevolg van de energiecrisis. een of andere manier uiten over het energieprobleem, maar of dat een uitgesproken antwoord op het plan van de Amerikaanse minister van Buiitenllandse Zaken zaJl zijn is nog de waag, aJldus de Duitse delegatie. Brandt heeft donderdagavond de vertegenwoordigers van de acht an der lidstaten schriftelijk laten weten dat hij van plan is op de topcoonfe- remltie over de energieproblemen te spreken. In Nederlandse kringen zijn de denkbeelden van de Duitse bonds kanselier met zeer veel instemming De negen EG-landen zijn, voor zo ver zij lid zijn van heft Atlantisch bondgenootschap (allen behalve Ier land) van oordeel dat er momenteel geen alternatief bestaat voor de mwapems en troepen als waarborg voor hun Zij willen, zo blijkt uit een na de eerste dag van de topconferentie in Kopenhagen gepubliceerd document, over de „Europese identiteit", hun „historische banden met alle lan den van het Midden-Oosten" in stand houden, en meewerken aan „de tot standkoming van de vrede, de stabili teit en de vooruitgang in dat ge bied". van de liberale vrije democraten. Walter Scheel, heeft laten weten dat hij zich kandidaat stelt voor het pre sidentschap. Hij maakte zijn besluit in een kliniek te Bad Godesberg be kend, kort voordat hij met succes 'n nieroperatie onderging waarbij twee stenen werden verwijderd. Als hij in mei door de bondsverga dering waarin de leden van de Bondsdag en vertegenwoordigers var de deelstaten zitting hebben wordt gekozen, wordt de 55-jarige Scheel het jongste staatshoofd dat de Bondsrepubliek ooit heeft gehad. De tegenwoordige president, dr. Gustav Heinemann, die komend jaar 75 Jaai wordt, maakte in november bekend dat hij met het oog op zijn leeftijd niet in aanmerking wilde komen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. De weg voor een kandidatuur van Scheel kwam open toen bondskanse lier Willy Brandt begin december verklaarde dat hij zich niet voor het presidentschap beschikbaar zou stel len. 1950 gekozen in de landdag van Noordrijn-Westfalen. Sinds 1953 lid van de Bondsdag kreeg hij in 1961 onder Bondskanselier Adenauer de leiding over het nieuwe departement voor economische samenwerking. In 1968 volgde hij Erich Mende op als voorzitter van de Vrije Democra ten. Het Jaar daarop loste hij zijn in de verkiezingscampagne gegeven belofte in aan een machtswisseling te zullen meewerken. Hij ging toen met de Sociaal-Democraten van Brandt een coalitie aan. De Bondsvergadering die uit 1.036 loden bestaat, komt op 15 med in Bonn bijeen. De ambtstermijn van president Heinemann loopt op 30 Ju ni af. Minister-wisseling De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, de 63-jarige Janos Peter, een voorma lige Calvinistische bisschop die com munistisch politikus is geworden, is vervangen door zijn staatssecretaris, de 52-jarige Frigyes Puja. Japanse hulp Japan heeft aan geboden een spoorlijn aan te leggen door Saoedi-Arabië van Riad door de woestijn, via de heilige stad Mek- Hanoi en Cambodja TOKIO (Reuter AP) Noord Viet nam heeft de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd het Vietna mese vredesakkoord „op uiterst erove wijze" te hebben geschonden. In een adem werd echter gezegd dat Hanoi met minister van buitenlandse zaken Henry A. Kissinger zal gaan praten ,.vol goede wil en zoals gewoonlijk met de beste bedoelingen". De Cambodjaanse regering in bal lingschap heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd de oogst in een Cambodjaanse provincie met giftige chemicaliën te hebben bewerkt, waardoor „veel mensen" zijn omge komen. Op 2 december heeft een Amerikaans vliegtuig „giftige chemi caliën gesproeid in de hele provincie Takeo, met name in de omgeving van de stad Takeo". LOME Ministers van vijftien Westafrikaanse landen hebben Vrij dag in Lome in beginsel besloten tot de oprichting van een gewestelijke economische gemeenschap. In een verklaring waarmee zij hun vijf daagse conferentie afsloten, stond dat zij overeenstemming hadden bereikt over de algemene doelstellingen van de voorgenomen gemeenschap. Nigeria en Togo, die vorig jaar de kern van een economische ge- meenscnap krachtens een bilaterale overeenkomst oprichtten en de an dere staten uitnodigden zich bij nen aan te sluiten, zullen voorstellen doen voor de toekomstige vorm van de gemeenschap. De voorstellen zullen worden voorgelegd aan een vergade ring van juristen en andere deskun digen die in januari in Accra zal wor den gehouden. Wenen Fighting Mack, de oud kampioen van Europa in het zwaar - weltergewicht, heeft gisteravond in de Stadthalle te Wenen in een mid dengewicht-partij over tien ronden op punten gewonnen van de Ameri kaan Denny Moyer, een voormalige wereldkampioen. De partij, die het hoogtepunt van de avond had moe ten worden, viel niet mee, met dien verstande, dat Mack veel te sterk was. De Antilliaan (70,5 kilogram te gen Moyer 72) scoorde met zijn linkse hoek zo vaak, dat de tegen stand van Moyer allengs onbedui dender werd. De ex-wereldkampioen, met de nadruk op ex, verweerde zich alleen enigszins met zijn linkse, die evenwel zelden doorkwam. Na de vierde ronde kwam de Amerikaan er niet meer aan te pas. Mack beheer, ste 't gevecht in alle opzichten. Mo yer werd bij zijn nederlaag ook nog onthaald op een fluitconcert. uit Solingen afkomstige Rijnlander ^a> naar DJeddah, het regeringscen- toe bot die Vrije Democraten. Na 2 jaar ervaringen op gemeenteraadsge- bied te hebben opgedaan werd hij in trum en verder naar Medina. Het project zou drie miljard dollar kos ten. Nadat de betrekkingen tussen Duitsland en Oost-Europa door de Tweede Wereldoorlog en alles wat daaraan onmiddellijk voorafging in het ongerede waren geraakt, is de Westduitse regering al jaren doende die relaties stelselmatig in het reine te brengen. Zo vertoefden bondskan selier Brandt en minister van Bui- landse Zaken Scheel deze week in Praag voor het tekenen van een nor maliseringsverdrag met Tsjecho-Slo- wakije en de plechtige ongeldigver- klaring van het pact van München. Zoals de oudere generatie zich nog uit eigen ervaring herinnert was dat laatste de politieke bekroning van Hitlers actie om het Sudetenland tijd haar bekroning bereikt hebben. En dat betekent dan het aankno pen van nauwere banden op finan cieel, economisch, technisch, weten schappelijk en humanitair terrein. Eigenlijk is dat proces al eerder op onofficiële wijze op gang gekomen. i weinig bekend, dat West-Duits- Bij die verbetering van de betrek- kinge tussen Bonn en Oost-Europa, speelt de Westduitse kredietverle- en zelfs zijn er méér Duitse scholen ning een rol van betekenis. Van Tsjechische zijde is tijdens de re cente contacten gewezen op de aan spraken op herstelbetalingen van Westduitse zijde. Maar kanselier land op het ogenblik de grootste Brandt gaf als antwoord, dat er in Westelijke handélspairtner van Tsje- zijn land een nieuwe generatie is op- oho-Slowakije is en dat 't goederen- gegroeid, die weinig voelt voor "Wie- verkeer de laatste tien jaar verdrie voudigd is en nu ongeveer twee mil jard mark per Jaar bedraagt. Daar bij speelt een rol, dat de communis tische regering in Praag zich meer dan voorheen inspant de bevolking meer en betere consumptiegoe- detrguibmachungsansprüche" en veel meer belangstelling heeft voor op lossingen, die op de toekomst ge richt zijn. En dat betekent dan, daf Bonn zoals het ook ten aanzien Moskou en Warschau gedaar dan ooit tevoren. Overigens is er een assimileringsproces gaande, ten de le als gevolg van de trek naar de steden, waardoor het aantal Duitsers in de dorpen gestadig afneemt en ook de onderwijsmogelijkheden in de Duitse taal, vooral op hoger ni veau, snel verminderen. Thans staan de Roemeense autoriteiten maande lijks driehonderd Duitsers toe naar de bondsrepubliek te vertrekken, t Ligt voor de hand, dat deze en dergelijke omstandigheden de rege ring in Bonn bij haar onderhandelin- aan het buurland te ontnemen, een deren te voorzien, zoals textiel en le- moet komen. Zo heeft de bondsrege- heeft met kredieten over de brug gen met Oosteuropese staten voor bij actie waarbij Londen en Parijs zich op dat ogenblik uit militair onvermo gen moesten neerleggen. Intussen is ook met Bulgarije overeengekomen weer diplomatieke betrekkingen aan te knopen, want terwijl Brandt en Scheel op de terugweg waren van derwaren. Ook het verkeer te land ring zowel aan Joego-Slavië als aan en te water zal verbeterd worden, 't Polen leningen van elk één miljard Klinkt sommigen misschien vreemd mark tegen een bijzonder lage ren in de oren, maar vanouds ligt de ha ven van Praag in noord-Duitsland Hamburg. Verder zijn er dan nog problemen als het vertrek van Praag naar Bonn, vertrok een West- Tsjecho-Slowakije levende Duitsers, duitse delegatie naar Sofia. Een ver- een vlottere gang van zaken bij het rassing was dat eigenlijk niet, omdat reisverkeer en dito bij de grensover- in de Westduitse hoofdstad al eer der bekend was geworden, dat na Praag ook Bulgarije en Hongarije aan de beurt zouden komen. Kenne lijk was de taak van deze Westduit- gangen. Volgens de laatste volkstel ling in Tsjecho-Slowakije wonen te aangeboden. Om nog even op die in Oost-Europa wonende Duitsers te rug te komen: Praag heeft er, van de 200.000 die er na de oorlog van de drie miljoen overgebleven waren 7G.000 laten gaan en Polen is bereid er volgend jaar 55.000 te laten ver trekken. Ook in een land als Roeme- zondere moelijkheden plaatst. Toch is er een duidelijke verande ring ten opzichte van vroeger. Zo als het Parijse blad "Le Monde" het dezer dagen in een hoofdartikel kernachtig samenvatte: "Na een tijd van emoties is nu de periode i an contracten en van reizen van za kenlieden aangebroken". Natuurlijk hebben die nauwere betrekkingen, niets te maken met Westduitse goed keuring van de situatie achter hej se afvaardiging naar Sofia goed voor- van wie zeker 25.000 een aanvraag bereid: kort na aankomst werd al be- hebben ingediend om met familie in kend, dat er overeenstemming was West-Duitsland verenigd te worden, bereikt over het uitwisselen van di plomatieke vertegenwoordigers op ambassadeursniveau. En kort daarop ontving de Bulgaarse president ZJlw- kow, de Westduitse delegatieleider Von Well voor een gesprek over de over economische samenwerking, zo- toekomstige banden tussen beide landen. Met het herstel van de di plomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en Hongarije en Bulgarije zal de Oosteuropese activi teit van Bonn binnen afzienbare daar nog 80.000 personen, die zich als naar de bondsrepubliek zouden ver huizen. Zoals bekend is Zevenbur gen een gebied, waar al acht eeuwen lang veel Duitsers gevestigd waren, nu nog 370.000. Onder hen ziet vooral de jeugd vol hoop uit naai de betere materiële omstandigheden in West-Duitsland, terwijl de oude ren daar op 'n betere oudedagsvoor ziening hopen dan zij nu in Roeme- En dan nië wonen er heel wat, die het liefst ijzeren gordijn. Het gaat alleen om Nog een bezoek aan Oost-Europa verdient ln dit verband vermelding: dat van de Westduitse minister van Economische Zaken, Friderichs aan Warschau, waar hij gesproken heeft nië tegemoet kunnen als o.m. Poolse levering van elektrici teit aan West-Berlijn en noord- Duitsland, alsmede over uitwisseling van produkten uit de sectoren van chemie, zware industrie en machine bouw. is er de herinnering aan vroeger toen de Duitsers in Zevenburgen 'n rol van belang speelden, terwijl zi nu opgaan ln de grauwe massa. Toch mogen die Zevenburgse Duitsers niet al te zeer klagen over de behandeling, die hun van over- economische betrekkingen, wat voor beide partijen, ondanks de politieke verschillen, wel een bevredigende vorm van toenadering kan worden. En misschien kan er langs deze weg langzamerhand een verzachting van de harde bestuurspraktijk in Oost-Europa gaan optreden, door enige verruiming van de vrijheid, 't loslaten van politieke "rebellen" uil de gevangenissen en het weer te werk stellen van talloze Intellectuelen in de functies, waarvoor zij ge schikt zijn, inplaats van hen, om po litieke redenen, met een voor hu/ bekwaamheden veel te lage functlt af te schepen. Ri. Al tachtig doden na ontploffing PRAAG Door smart overmande ouders hebben bezittingen van Jonge kinderen herkend die donderdag bij een ontploffing als gevolg van eèn defecte verwarming in Tachov in het westen van Bohemen om het leven ge komen zijn. In de nachtelijke uren vonden red dingsploegen meer stoffelijke over schotten, zodat het aantal doden, ni* gestegen is tot ongeveer tachtig. Aan vankelijk had het officiële Tsjechi sche persbureau meegedeeld dat er 28 doden en 52 gewonden waren. De slachtoffers waren inwonende leerlingen van een fabriek in plas tic-materialen. Toen de ontploffing zich voordeed lagen ze op de slaap zaal. Het beschadigde gebouwencom plex lag in een nieuwe woonwijk van Tachov, een plaats op 150 kilo meter ten westen van Praag. Gister middag werden de arbeiders van de fabriek van huis opgeroepen om de verwarmingsinstallatie ln een nieuw blok flats te controleren. „Noodoogsten in Bangladesj DACCA Premier Moedjiboer Rachman van Bangladesj heeft ge zegd dat zijn regering alle registers zal opentrekken om in de kustgebie den die zondag getroffen werden door een cycloon, een „noodoogst" te planten. Rachman zei dat zijn regering de boeren in het getroffen gebied zoda nig zal helpen dat ze een voedselte kort van 200.000 ton kunnen opvan gen. Officiële kringen in Dacca schatten dat de cycloon uiteindelijk aan 1.500 mensen hetl even zal blij ken te hebben gekost. Van een eiland voor de kust worden nog steeds 200 vissers vermist. Premier Rachman heelt in een helikopter een vlucht boven het ge troffen gebied gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9