U TO ZAL ANDERS WORDEN ZUINIGHEID imprassii HET GROTE AUTO- A.B.C. ITERDAG 15 DECEMBER 1973 AUTO flogmacils laten wij hier een aantal wenken volgen voor automobilisten, die zoveel mogelijk kilometers uit een liter benzine willen halen. Vooral de rijstijl is belangrijk. Zoveel mogelijk vooruitziend rijden, zodat een gelijkmatige snelheid kan worden aange houden. Fel optrekken en hard remmen is verspilling van energie. Blijf zo lang mogelijk in de hoogste versnelling rij- &en. Natuurlijk zonder overbelasting. Waar mogelijk spoorwegovergangenbruggen, opstoppin gen) motor afzetten. Geen hoge snelheden, dat "vreet" benzine. De motor 's ochtends niet warm laten draaien. Dat kost benzine en geld in de vorm van slijtage. De motor moet goed afgesteld en gesmeerd zijn. Het stationaire toerental staat vaak te hoog afgesteld, dan gébruikt de motor vooral in de stad onnodig veel benzine. De bandenspanning moet correct zijn. Te zachte banden geven extra wrijving, die extra energie vraagt. Te harde banden slijten te snel en beïnvloeden daardoor de rij-eigen- schappen. Tot zover de zaken, die men met de auto kan doen. Maar is zoveel, dat men dat men daarbuiten kan doen. Bijvoor beeld het vermijden van kleine ritjes. Die zijn duur in benzine. Wellicht kan de huisvrouw, die gewend was bijna elke dag met de auto boodschappen te doen nu éénmaal per week gaan. Misschien is het mogelijk ritten met anderen te combi neren. Over de mogelijkheid gezamenlijk naar het werk te gaan is al zoveel geschreven, dat we aannemen, dat iedereen daarover wel zal hebben gedacht. Bekijk elk gébruik van de wagen met een kritisch oog. Tenslotte: verwijder de imperiaal als die niet wordt ge bruikt. En monteer voor alle zekerheid een afsluitbare benzinevuldop. Bij Hart Nibbrig en Greeve enorme voorraad te wijten aan de in Sassenheim stonden begin deze teruggelopen autoverkoop als ge- weék de Audi's vóór, achter en volg van de oliecrisis. Maar voor naast hét gebouw. Tot zelfs ver in een ander deel is er ook sprake de grasperken. Voor een deel is die van de normale wintervoorraad. "Ze hadden ons al laten weten, zo gelukkig met al die wagens in dat we in het voorjaar op mond- het gras. "Voor het weekeinde zijn jesmaat levering moesten reke- ze verdwenen." nen", zei men in Sassenheim. (Foto Jan Holvast) Overigens was men daar ook niet schaarste aan benzine zal niet nalaten een stevig stempel te drukken op de auto van de ïftomst. directeur van de Shell-groep heeft het kortgeleden voor de televisie nog eens na- kkelijk onderstreept, wat vele ingewijden allang wisten: deze schaarste is niet van irbij gaande aard. huidige dieptepunt, de oliecrisis van dit moment, zou met de moeilijkheden in het tóen-Oosten wellicht kunnen .worden opgelost, ook daairna zullen we zuiniger moeten ipringen met onze energie. En iedereen weet inmiddels wel, dat döair ook benzine bij is nog steeds de belang- te brandstof voor de automoto- Er wordt thans natuurlijk druk- ooit gewerkt aan de ontwik- /an andere motoren. Aan itbronnen, die op minder moei- verkrijgbare brandstoffen kun- draaien. Maar het is niet te achten, dat zullen motoren bin- afzienbare tijd in redelijk grote voorradig zullen kunnen zijn. Ie heteluchtmotor van Philips orbeeld, waarover al Jarenlang •oken en waarvan de ont- 'ling al in een flink opgescho- e' itadium verkeert, kan van alles len gestookt. Het lijkt een ideaie sing. Maar de ontwikkeling is niet voltooid. Wie weet hoe kan duren. En daarna moet een massaproduktie op touw a en gezet, die zeker ook nog Ja- beslag zal nemen. van andere kanten komen be- a van zogenaamde alternatieve sn. Maar hoe veelbelovend illjke berichtjes soms ook klin- wij geloven niet, dat van een vervanging van de huidi- itomotor op korte termijn spra- il kunnen zijn. Het had er kor- - |d geleden veel van weg, dat lijk alleen de rotatiemotor rkelmotor) op weg was naar een 0 doorbraak. Maar het is op dit --n open vraag geworden. ae doorbraak er ooit zal komen, '5n van de grote moeilijkheden ie de rotatiemotor nog steeds is zijn dorstigheid. Hij ge- veel brandstof. En daarmee het doodvonnis van deze ont- iling wel getekend. STANDIGHEDEN iuto is namelijk alitijd een kind i de omstandigheden. In vaar de benzine steeds ts uedkoop is geweest, reed men ïBfoor kort in omvangrijke, lood- sleeën met dito motoren, die male hoeveelheden brandstof 7 akten. Maar geen mens maalde om. Men kreeg als het ware de cadeau als men zijn wagen pomp liet wassen. Italië en ook in Frankrijk de benzine al vele jaren "onhe aar" genoemd. Het gevolg? 'n Hs Ie produktie van kleine, lichte Inige auto's. We denken aan de Piatjes en de lichte Citroëns lawine van berichtgeving over ie, benzine, Arabieren en het B-Oosten zagen wij dezer da Pok een televisiereportage uit eit, het steenrijke en nu ook lig machtige sjeikdommetje in W helden-Oosten. Daar bulkt het miljonairs en ligt de olie ais voor het oprapen. Dan kun- Se begrijpen, dat daar een wa- ils de kolossale Impala favo- 1 hij de autokopers. Op een liter- «nzine behoeft men daar niet j ten. est-Duitsland daarentegen mei rote net van lange Autobahnen de constructeurs zich voor- Iverd om solide motoren te pro- on die lange tijd achter elkaar kruissnelheden konden aan- In Rusland, waar de wegen fiak slecht zijn, wordt dikker gebruikt. In Amerika en Japan de snelheid altijd al aan banden was gelegd, heeft men zich nooit zo veel zorgen gemaakt over de weg- ligging bij hoge snelheden. DREUN Zo kan men nog wel even door gaan. De autotechniek heeft zich al tijd laten leiden door de omstandig heden. En die omstandigheden zijn eigenlijk van de ene op de andere dag veranderd. Die verandering heeft de auto-industrie een zware dreun gegeven. Het is verre van onmogelijk dat de huidige situatie diepgaande repercussies zal hebben. Dat men in pogingen om de moeilijkheden 't hoofd te bieden de hoofden eerder bij elkaar zal steken dan onder meer normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Er valt ern stig rekening mee te houden, dat be paalde merken zullen opgaan in an dere. Maar ook deze slagen zal de auto industrie in zijn totaliteit weer te boven komen. Hoe, waar is op dit moment op geen stuk ken na te zeggen. Hoe diep de won de zal zijin dli'e nu wondt geslagen, kan men slechts gissen. Iedereen, kan alleen maar hopen, dat de scha de enigszins binnen de perken blijft. SNELHEDEN Maar technisch gesproken zullen de gewijzigde omstandigheden ongetwij feld ook diepe sporen nalaten. We zullen zuiniger moeten én ook willen omspringen met de energie, die wij hebben. We zullen zoveel mogelijk kilometers met onze litertjes benzi ne willen gaan maken. Hoe dat te bereiken? Daarvoor heb ben we lichte autootjes nodig met lichte motortjes. Want hard rijden zullen we wel nooit meer mogen. Ook voor deze crisis werd in Den Haag al zwaar gedokterd aan de invoering, van maximum-snelheden. Dit in na volging van verscheidene andere, landen. Men behoeft dus geen waar- zegger-van-professie te zijn om te durven voorspellen, dat in de mees te landen nooit meer vrijuit zal mo gen worden gereden. Dat betekent dat de autoconstructeurs geen reke ning meer behoeven te houden met het gedrag van de auto bij hogere snelheden. En dat de remmen wat lichter kunnen, om enkele voorbeel den te noemen. We kunnen volstaan met lichte krachtbronnen. Als ze maar zuinig zijn. Dat kan niet als de carrosse rieën zwaar zijn. Elke honderd kilo gram gewicht kost per honderd ki lometer één liter benzine, zegt een vuistregel. Het zal er dus om gaan het gewicht zo laag mogelijk te houden. Met een vorm, die zo min mogelijk weerstand aan de lucht geeft. Vorm en gewicht zullen door slaggevende factoren worden. bij aanhoudende benzineschaarste. VEILIGHEIDSAUTO Tussen de regels dooa- kan men dan wel lezen, dat de overlevingskansen van de zogenaamde veiligheidsauto's nog vóór de eigenlijke geboorte bij zonder klein moeten worden geacht. Waar men ter wereld ook aan der gelijke projecten heeft gewerkt en vrijwel geen enkele zichzelf respec terende autofabrikant is achtergeble ven overal was één onderdeel van de uitkomst gelijk: een duidelijk toe genomen gewicht. Dat gewicht werd m de Verenigde Staten zelfs als een schier onoverkomelijke hindernis, gezien. Maar hoe de knappe koppen van Detroit ook puzzelden, het lukte hun niet beneden de door de rege ring gestelde gewichtsgrens te ko men. Maar dat*was nog slechts een papieren grens. De barrière wordt helemaal onneembaar als 't ge wicht in verbruikte benzine moet worden vertaald. Dan wordt de "prijs" letterlijk onbetaalbaar MILIEU En wij vrezen, dat eenzelfde rede nering zal moeten worden toegepast ten aanzien van milieu-eisen, die overigens niet ten onrechte aan de auto's van de toekomst worden ge steld. Loodvrije benzine werd geëist om tot schonere uitlaatgassen te ko men. Maar de systemen, die kun nen worden gebruikt om tot een be tere verbranding van de brandstof te komen, jagen niet alleen het ge wicht van de wagen, maar ook het verbruik van die brandstof op. En om goed functionerende loodvrije benzine te produceren heeft men veel meer ruwe aardolie nodig dan voor normale benzine, die men door middel van toevoeging van lood, hoogwaardig 'kan maken. Het is 'n complex gegeven, maar de uitkomst is ook hier duidelijk: het gaat alle maal méér benzine kosten en zal uit hoofde van die "prijs" onbetaalbaar worden. We zien het: veiligheid en zuiver heid kunnen door de huidige en toe komstige schaarste aan benzine wel eens lelijk in de knel zo niet op de lange baan terecht komen. Of het zou moeten.zijn, dat de technologen die nu ongetwijfeld al driftig in de weer zijn, andere antwoorden weten gen. Maar inmiddels staan we aan de vooravond van een bijna wereldwij de benEinedlistributie, hebben we te maken met een dan nog wel niet officiéél verankerde, maar toch wel daadwerkelijk bestaande maxi mum-snelheid en kijken we naar 'n toekomst, waarvan we weinig zeker zijn. LUXUEUS Alleen van één ding kunnen we wel absoluut zeker zijn: wanneer de automarkt weer op volle toeren draait zal die zo snel mogelijk wor den versterkt met lichte en zuinige autootjes. Wel wagentjes met veel lu xe. Want de ritten worden wat ver velender en wat langer. Dan zullen we ons met wat meer comfort willen omringen. De tijd van de thermo staat en de geluidsboxen in de klei ne auto's zal dan zijn aangebroken. Maar dat kan niet van de ene dag op de andere. Ook al niet. In gewo ne tijden heeft een autofabrikant al zo'n jaar of vier nodig om een nieuw model te ontwikkelen. En dan gaat het vaak nog om modellen, die min of meer bindingen hebben bestaande. Wat er nu uit de kokers van de constructeurs moet komen, is veel ingrijpender "anders". Een nieu we conceptie. De wagen van een an der tijdperk. Dat vraagt meer tijd. Na vijfentwintig jaar blijkt de lelij ke eend opeens weer hyper modern Een auto bestaat uit onge veer drieduizend functionele on derdelen. Een ruimtevaartuig, uit ongeveer twee miljoen. Als een auto net zo zorgvuldig was gebouwd als zo'n maanschip zou hij een eeuw aan één stuk door zonder pech kunnen lopen. Dat is geen uit de ruimte ge grepen verhaaltje, maar een op gave van het Amerikaanse bu reau voor de ruimtevaart. Het feit, dat een auto om de 10.000 kilometer een onderhoudsbeurt moet hebben en als alles ver der goed gaat zowat om de twee maanden de een of andere klei ne reparatie dient te ondergaan bewijst wel, dat er met de con structie van een auto heel wat minder zorgvuldig te werk ge gaan wordt. Alexander Spoerl de man, die "Het grote auto-abc" heeft samengesteld beweert ech ter, dat de auto het met maar tweeduizend onderdelen had kunnen doen en slechts om de 25.000 kilometer een onder houdsbeurt nodig gehad zou hebben als de fabrikanten meer naar de ingenieurs en minder naar de klanten hadden geluis terd. Dan zou die auto in de showroom wel tien procent duurder hebben staan pronken, maar in de werkplaats heel wat goedkoper zijn geweest. En heel wat meer zenuwen hebben ontzien, meent Alexan der Spoerl. "Overigens", zegt deze kriti sche figuur verder, "we behoe ven daar nu niet verder over na te denken, want de auto zal bin nen afzienbare tijd de laatste adem wel uitblazen. Laten we daarom zo lang mogelijk ten vol le van de ergernissen genieten. Zonder auto wordt het maar 'n saaie toestand". Die inleiding tot zijn a.b.c. schreef hij lang voor de ener giecrisis van nu. Het is tekenend voor zijn sceptische geest. Van uit die geest heeft hij met uitermate onderhoudende en vaardige pen het meer dan 250 bladzijden tellende naslagwerk samengesteld. Geen echt lees boek, maar meer een stuk ar beid, dat men in de auto legt om er bij tijd en wijle in te bla deren. B.v. als men het btf be paalde pech echt nodig heeft of als men een verloren ogenblikje moet stuk maken. Het geeft verheldering over ingewikkelde, technische processen, maar het geeft ook praktische tips vooi onaangename situaties. En het laat de lezer ook niet in de steek als het om verkeer of ver keerszaken gaat. Alles in alfabetische volgorde, met meer dan 335 trefwoorden. Men vindt er geen oplossing voor de huidige moeilijkheden in de autowereld. Zover gaat het niet. Maar het boek van Spoerl gaat wel ver. Voor f29.50 kan men het in de auto leggen. Het is niet de eerste keer, dat wij hier constateren dat rijden in een Citroen wat gewenning vraagt. Het is gewoon wat anders dan anders. Dat geldt voor de eend, dat geldt voor de G.S.. maar dat geldt nog meer voor een grote Citroën. Bij het instappen merkt men het al. Het is allemaal zo kolossaal. Bij na imposant. Die weke, dilkke stoe len. De verende tapijten. Het mach tige stuur. Het indrukwekkende dash board. De vele knoppen en meters. De lange neus voor zich. Men moet er aan wennen. Dat gaat natuurlijk niet op voor degenen, die zich al jaren aan deze Citroën hebben "ver slingerd". Die niet anders meer zouden willen. De wagen is al vele Jaren in pro duktie. maar zelfs na die Jaren is er zoveel anders dan "normaal", dat het een zekere aanpassing vraagt. Niet alleen op de punten, die we al noemden. Maar men moet ook wen nen aan de verrassend lichte be sturing. Dit althans in relatie tot de massiviteit die men allerwege om zich heen aanwezig acht. Men moet ook wennen aan de remJknop (in plaats van het gewone rempe daal), een knop die overigens door zijn bekrachtiging in combinatie met de boterzachte vering als een soort furie reageert. Zo'n soort automobiel kan geen al lemansvriend zijn. Niet de keuze van iedereen. Maar als men een tijd je rijdt in deze Citroën 23 Pallas, met automaat en elektronische in jectie gaat men op zijn minst de tal- ioze goede eigenschappen van het model waarderen. Een machtig stuk mechaniek, dat diepe bewonde ring opeist voor de constructeurs van Citroën, die al geruime tijd geleden het concept voor zo'n auto op pa pier zetten. Maar toch. Het is eigenlijk net als met die gro te, massieve bankstellen van weleer. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Niemand zal ontkennen, dat ze soli de zijn gemaakt en heerlijk zitten, maar toch raken ze langzamerhand wat uit de tijd. Een niet te groot aan tal mensen zweert erbij, ze zijn niet te bewegen naar iets anders over te stappen, maar de meesten, geven de voorkeur aan iets lichters, iets gemakkelijker om te hanteren. Natuurlijk gaat ook deze vergelij king niet helemaal op, maar de ge dachte rees wel bij ons op tijdens ons weekje in deze DS 23. Overigens, een duidelijke gevoelskwestie, want tecn- nisch en mechanisch is er niets te gen deze waarlijk superieure auto in te brengen. Een geraffineerde stroomlijnvorm, die wellicht niet ieders smaak zal zijn, maar wel geringe weerstand op levert. Zoals we al zeiden een kolos sale zit op heel zachte stoelen. Merk waardig genoeg zit men niet zoals in de meeste wagens vrij laag met ge strekte benen, maar als op een ge wone stoel. Ook alweer een kwestie, van wennen, maar helemaal ver trouwd zijn wij er niet mee geraakt. De ruimte binnenin, zowel op de voorstoelen als op de achterbank, laat niets te wensen over. Alle be nodigde hendels en knoppen zitten uitstekend binnen handbereik, alle noodzakelijke meters zijn vlot af leesbaar. Onder de lange motor kap zit een uiterste betrouwbare krachtbron, die 115 DIN-pk levert INJECTION L E C T ft O NI Q U E A UTOMA TIQ U E wat goed is voor een top van over de 170 kilometer. Een in deze dagen vrij nutteloze opmerking nu wij ons vrijwillig een maximum van 100 ki lometer hebben opgelegd. Een maxi mum, dat voor een wagen van dit kaliber erg aan de lage kant is want met een kruissnelheid van 120 kilo meter (die men zonder merkbaar verschil tot 160 kan opvoeren) zit men als het ware op razen. Mede dankzij de ongeëvenaarde vering en ophanging. Elke oneffenheid in het wegdek, groot of klein, wordt opge vangen. De bestuurder merkt nauwe lijks waarover hij rijdt. Maar ja, we zeiden het al, die mogelijkheden in de snelheid zijn vandaag de dag facultatief. En nu we toch even aan de actualiteit tippen, een verbruik, van minder dan 1 op 8 (zelfs als men nauwelijks boven de 100 km uit komt) mag dan relatief niet be roerd zijn, in deze tijden van benzi neschaarste is het toch een onweer nadeel. ratietijdeai wat water in de wijn doen maar die "opofferingen" zijn uiterst gering in verhouding tot het enorme gemak van de automatische trans missie. Laten we er niet te veel meer over zeggen. Voor 27 mille koopt men met de DS 23 in zo'n uitvoering 'n grandioos stuk luxe, dat zich vooral op de langere afstanden zal mani festeren. uw AUTO KAN MINDER KOSTEN Het stuur is servo-bekrachtigd, zo dat men als het ware met een pink kan rijden, zo licht laat het goed beklede stuur zich hanteren. En om de luxe te vervolmaken zat er in on ze DS 23 nog een automaat. Met de hendel handig boven op de stuur ko lom. Een klein duwtje ertegen en de wagen rijdt. Gas geven en tijdig rem men. Dat is eigenlijk alles, wat men verder behoeft te doen. Natuurlijk, kent de geheel hydraulische bak, met koppel-omvormer ook de stan den 1 en 2 voor gebruik in de bergen. Men weet het: .bij een automaat, moet men aan de top en in accele- AJIeen maar korte afstanden rijden is sdecht voor de auto want de motor vervuilt sterk. Maak daarom van tijd tot 1 tjyd een lange rit op de grote weg.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19