kmn en Sofia ok akkoord Noodtoestand met 'n maand verlengd Huiszoeking bij Westduits parlementslid jeneve MIJN KAT WIL OP KAMERS WAT NU? Brezjnews greep naar de top lijkt mislukt 'i NECKS issmger moet redden Ost-politiknadert voltooiing Lagere lonen in Engeland? Messcher's Modehuis flPAG 13 DECEMBER 1973 BUITENLAND BONN De West-Duitse Bun destag (Tweede Kamer) heeft gis teren de parlementaire onschend baarheid ontnomen aan Karl Wie- jand, een van de voornaamste functionarissen in het parlement de Sociaal-Demokratische jartij. Dit is unaniem gebeurd jm tegen Wienand een onderzoek jaar belasting-ontdui'king te kun nen instellen. Eerder dit Jaar werd Wienand genoemd in verband met een sen sationeel schandaal over het „ko pen van stemmen". De gerechtelijke autoriteiten die om de ontheffing hadden ge vraagd mogen nu het kantoor en de woning van Wienand gaan on derzoeken. Wat de belasting-ontduiking be treft, deze zou in verband staan met de transacties die Wienand zou hebben ondernomen met een thans niet meer bestaande lucht vaartmaatschappij, de charteron derneming Painternational. Het parlementaire onderzoek in deze zaak was destijds gestaakt zonder dat men had kunnen be wijzen dat Wienand betaling had ontvangen door als adviseur der maatschappij op te treden. Wienand heeft berichten ont kend volgens welke hij 16.000 mark zou hebben ontvangen van de Paninternational die bankroet was gegaan na in geldelijke moei lijkheden te zijn gekomen die ook te maken hadden met het neerstorten van een zijner vlieg tuigen waarbij 2 passagiers om het leven waren gekomen. Gebleken was naderhand dat de veiligheidsvoorschriften van de Paninternational slecht waren. Het ongeluk was ontstaan nadat een personeelslid inplaats van een emmer water, een emmer vliegtuigbrandstof had gestort in het koelsysteem van het vliegtuig, dat hierop in brand vloog. Wienand was verder de centra le figuur geweest in een parlemen tair schandaal dit Jaar. Hij zou toen met 50.000 mark de stem van een lid van de oppositie hebben gekocht toen het ging om een vertrouwensmotie die haast h et einde had betekend van de So ciaal-Democratische regering Wienand heeft zijn aandeel m deze „Zaak-Steiner" ontkend en de affaire verliep nadat men er niet in geslaagd was overtuigende bewijzen te kunnen verzamelen. 1G, BONN, SOFIA (DPA, UPI, AP) Bulgarije en West-Duitsland zijn overeen- len om diplomatieke betrekkingen aan te knopen, zo meldde het Bulgaarse persbu- 1TA gisteravond. Het bericht volgde slechts een dag op de ondertekening in Praag et Tsjechisch-Westduitse verzoeningsverdrag door bondskanselier Willy Brandt en ït Strougal. jl bondskanselier Willy Brandt en minister van Buitenlandse Zaken Wal ter Scheel m in Bonn terugkeerden van hun bezoek aan Tsjechoslowakije, arriveerde er al een kii'tse delegatie in Bulgarije. 7 THE Tl MES In d» yfupdti DAILY uw», «head olietekort ëypte 0 De gevolgen van de olie- jn ook merkbaar in Egypte, silijkhden doen zich vooral Brandt heeft aangekondigd dat na ondertekening van het normali satieverdrag met Praag meteen ak koorden met Bulgarije en Hongarije zouden volgen. Het Bulgaarse persbureau bericht te dat overeenstemming is bereikt "over alle vraagstukken aangaande het openen van diplomatieke betrek gen" tussen de delegaties van beide landen, slechts enkele uren nadat de de vooziening van butaangas Westduitse delegatie onder leiding brandstof voor straaljagers, odukten worden uit Europa teerd door bemiddeling van oliemaatschappijen, die ook toepassen op hun levering pte. van Günter von Well, directeur van de politieke afdeling op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, in de Bulgaarse hoofdstad was aangeko men. ozine voor het autoverkeer is oktoberoorlog gerantsoe- 120 liter per auto per maand, ite wordt Jaarlijks 12 miljoen gewonnen, tegen een bin- s verbruik van ongeveer 8 ton. De raffinagecapaciteit vr^gegeven, ite is echter niet vodoende, de eigen behoeften te voor- Bijzonderheden over het akkoord, dat door Von Well's delegatie en een groep functionarissen van het minis- landen". President Todor Zhivkov heeft Von Well inmiddels ontvangen voor een bespreking over "vraag stukken betreffende de toekomstige ontwikkelingen van de wederzijdse betrekkingen". Deze bespreking werd ook bijgewoond door de minisetr van Buitenlandse Zaken Peter Mladenov en de hoofden van de handelslega ties in Sofia en Bonn, Penko Pen- kov en Fritz Menne. Beide laatstge noemden maakten deel uit van de respectieve delegaties. Von Well heeft later gezegd dat hij verwacht dat uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers od korte termijn zal worden gereali seerd. In diplomatieke kringen is de verwachting dat de Duitse delegatie vandaag eenzelfde ceremonie terie van Buitenlandse Zaken onder volgen. Daarna zou dan gelijktijdig leiding van onder-minister Ljuben in Bonn. Sofia en Boedepast een Petrov werd uitgewerkt, zijn niet communique worden uitgegeven. waarin het aanknopen van diploma- BTA deelde mee dat de resulta- tieke betrekkingen op ambassadeurs ten van de slotbesprekingen "ter niveau bekend wordt gemaakt. Dan goedkeuring moeten worden voorge- is Brandt's "Ost-politik" het ver legd aan de regeringen van beide beteren van de Westduitse betrek kingen met Oost-Europa afge- ZALEM Formele uitnodi- V) ENHAGEN Aan het eind. ze week, tijdens de topconfe- van de E.G., wordt een dele- an Arabische ministers in Ko en verwacht, zo heeft het ministerie van Buitenlandse woensdag meegedeeld. Ma- Tunesië, Algerije en Saoedi- zullen hun ministers naar tabinetslid vertegenwoordigd mogelijk zullen de Golfstaten rond. Aanvankelijk zou minister Scheel de Westduitse delegatie naar Sofia hebben geleid, maar hij is ziek ge worden en vervangen door Günter von Well. Dinsdag werd in Praag het nor- mailisatie-akkoord tussen Bonn en Praag ondertekend, waarover twee Jaar lang moeizaam onderhandeld is. Volgens waarnemers is de sfeer rond het bezoek van Brandt, die in het rechtstreekse V.N.-leiding omdat het begi?. noga) was' üaahdeweg De Britse dagbladen brachten gisteren in grote koppen het nieuws dat de noodtoestand voorlopig gehandhaafd blijft. "We zitten er tot onze nek in", schreef de Daily Express, en de Sun had het over "De strijd van Engeland". voor de vredesconferentie in meent dat de Arabieren dit forum merkbaar hartelijker geworden. Er komende week zijn nog niet zullen gebruiken om hun zaak door is een begin femaak^ met gesprekken en, zo is van welingelichte te drukken. Zy vinden dat de super- over economische en technisch-we- en in Jeruzalem vernomen, mogendheden beter in staat zijn het tenschappelijke samenwerking en u het er niet over eens zijn compromis te bereiken waar zij naar over humanitaire kwesties. uitnodiging' zou moeten ver- streven. Desondanks gaan de voorbereidin- wijst op een Israëlische boy- ar Israël wil wel dat de uit- afkomstig zijn van gen normaal door, al heeft Israël Huurlingen in arrest Aan de grens geweigerd met Syrië aan een tafel tussen Oeganda en Zaire, te Kisoro, te gaan zitben wanneer het niet eerst 33 huurlingen van Britse en Unie en <3e VJ3.~Het ziet niets de namen van de Israëlische krijgs- Amerikaanse nationaliteit gearres- E'yptische suggestie dat de gevangenen heeft opgegeven. teerd, aldus radio Oeganda. Zij wor- [de Naties de uitnodigingen Abba Eban heeft gezegd niet in te den in Kampala verhoord. Alle n en dat secretaris-generaal z*en waarom Israël desondanks niet grensposten zijn gewaarschuwd (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft de noodtoestand met een maand verlengd. Er zijn hevige speculaties dat de conser vatieve premier Heath de lonen voor een periode van zes maan den zal bevriezen, in een poging om uit de huidige economische chaos te komen. Dit zou betekenen dat de mijn werkers, de technici in de elektrici teitsbedrijven en de treinbestuurders, die als de voornaamste veroorza kers werden gezien van de huidige moeilijkheden, minder zullen gaan Het Nationale Bureau voor Scono- mische Ontwikkeling komt vol gende week in spoedzitting bijeen om zich te beraden over de problemen. De leiders ^an de Britse staalin dustrie verwachten dat als de sta kingsacties voortduren de staalpro- duktie binnen tien dagen gehalveerd maken van de zogenaamde zuidelij- z^n- technische ke verbindingen ten opzichte van Londen, het grootste ongemak. De oostelijke verbinding waren redelijk. De Intercity-lijnen naar het noor den van het land, naar plaatsen als aldheim de bijeenkomst leidt. met Egypte. Jordanië en Libanon waakzaam te zijn maar er is geen verdienen dan hen door de regering Birmingham en Manchester waren zou gaan praten. Toch is er verwar- reden voor alarm, aldus de radio. - is blijkbaar huiverig van ring ontstaan door deze verklaring Geen nachtmis De traditionele ibieren komen van Eban en Mosje Dajan Er zou UJke naohtais de stat Pie- op hoog niveau overleg met de V.S. J over deze kwestie gaande zijn, aldus ter te Rome zal dit Jaar niet door gaan wegens het rijverbod op zon en feestdagen. Mocht de Italiaanse Israël hoopt dat Kissinger die kan regering alsnog toestemming geven zegsman. p. I opiossen wanneer hij later deze week Ir I IPT1 PTTlQTk PT1 Damascus bezoekt voordat hij zon- dag in Jeruzalem aankomt ter voor bereiding van Genève. Ook meent men in Jeruzalem dat de V.S., de Sowjet-Unie raadplegen in de hoop dat de Russen Syrië kunnen over halen de lijsten te overhandigen. Israël heeft zijn krijgsgevangenen met Egypte uitgewisseld en een lijst van bijna 400 Syrische krijgsgevan genen ingediend. Het schat dat de Syriërs ongeveer honderd Israëlische lagen zenden. Soedan zal door militairen vast houden. De kwestie is aangeboden, maar wat zij weige ren te accepteren. Andere specula ties zijn dat de regering met een noodbudget zal komen met mogelij ke verhogingen van onder andere de inkomstenbelasting. Op de eerste dag van de stiptheids acties van de treinbestuurders on dervonden de Britten, die gebruik ADVERTENTIE December ...feestmaand. Gezellig. Leuke gelegenheid iets extra's te eten ofte drinken. Als maag en darmen op gaan spelen is de gezelligheid ineens verdwenen. Maar... snel weer terug als u direct NORIT neemt. Zorg dat u dit zuiverende natuurprodukt altijd in huls hebt. Voor 't geval dat land een reductie in voltage van 6 pet. Een verdere reductie is niet mo- Uranium In Frankfort is woens dag een overeenkomst getekend tus- gelijk zonder dat hele gebieden in ren <|f. «góng van de Afrikaanse het donker komen te zitten. van de krijgsgevangenen is voor pre mier Golda Meir erg gevoelig met op ministerieel niveau zijn het oog op de algemene verklezin- owoordigd, aldus de zegsman, gen op 31 december. ADVERTENTIE Vrijheid, blijheid, mevrouw V. te U., denk maar aan uw eigen jeugd. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daór ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZEDINER, een nieuwe komplete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vlees- brokken als andere diners. Dan blijft-ie misschien wel! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit; koert of knort. (Van onze correspondent) WENEN De vraag of president Podgorny moet worden afgezet en als staatshoofd door party leider BrezJ- new zal worden opgevolgd, is dins dag door het centrale comité in Mos kou verdaagd tot de volgende ple naire vergadering in het voorjaar. Het is de eerzuchtige Brezjnew dit keer dus nog niet gelukt beide func ties in eigen hand te combineren. Een dergelijke combinatie zou be halve een spectaculaire consolidatie van zijn positie in het Russische Po litburo, ook bij zijn reizen naar het buitenland grote praktische voor delen bieden. Tegenwoordig weet niemand met welke eer Brezjnew eigenlijk moet worden ontvangen. Hy is dan wel geen president, maar hij fs wel de machtigste man van de Sowjet-Unie. Meestal wordt hy dus ontvangen met de waardigheid die eigenlijk aan een staatshoofd is voorbehouden. President Podgorny is dit Jaar 70 geworden. Dat is in politieke krin gen in Moskou helemaal niet ontzag wekkend oud en op zich geen reden om met pensioen te gaan. In het Po litburo zyn van de 16 leden maar liefst drie boven de 70. Brezjnew zelf Is slechts vijf Jaar Jonger. Het pro bleem by een eventuele afzetting van Podgorny is dus niet alleen dat hij niet vrijwillig gaat. Het gaat bovendien om het even wicht van de diverse nationale min derheden, dat in de samenstelling van het Politburo moet worden ge handhaafd. Podgorny is een Oekrai- ner. Aangezien anderhalf Jaar gele den ook al een andere Oekraïner in dit hoogste partijlichaam, namelijk Schelest, is afgezet, dient Brezjnew omzichtig te werk te gaan, anders lijkt het teveel op een discriminatie van de Oekraïne, de grootste en rijk ste deelrepubliek van de Sowjet-Unie op de Russische republiek na. Brezjnew spreekt zelf weliswaar met een Oekraïns accent, omdat hy in de Oekraïnse kolenstad Dnepro petrovsk is geboren, maar zijn ouders waren Russen en ook hy zelf wordt naar de alleenheerschappy dit keer algemeen als een vertegenwoordiger te zijn mislukt. van het Russische deel van de bevol king beschouwd. Door deze formele handicap schynt zyn greep naar de hoogste functie en daarmee in feite ADVERTENTIE Uitzendbureau LU8A heeft werk voor U Ook in uw omgeving! Wij zoe ken met spoed: VOOR LEIDEN: medewerker 22 Jaar of ouder, voor langere tyd elke dinsdag. Taak: con trole- magazijn- en heftruck- werk. VOOR VOORSCHOTEN: fabriekskrachten VOOR EEIDSCHENDAM: medewerkers voor magazynwerk en het ge reedmaken van orders: VOOR SASSENHEIM: fabrieks- en magazijnkrachten VOOR WOERDEN: inpakkers en inpaksters VOOR WASSENAAR: fabriekskrachten produktiehulpen en ongeschoolden. VOOR ZOETERMEER: fabriekskrachten produktiehulpen en ongeschoolden. Ook meisjes en vrouwen Goed betaald werk, voor dagen, weken en langer. Kom snel langs Scholieren v.a. 18 jaar die hun kerstva kantie produktief willen ma ken zyn welkom Uitzendbureau LU BA voor alle uitzendkrachten Leiden: Nieuwe Ryn 35, telefoon 01710—40341 Alphen a. d. Rijn: Donizettihof 10, tel. 01720-94698 Huursoldaten in Oeganda KAMPALA (AP) In de nacht, van dinsdag op woensdag zyn 33 blanke huursoldaten gegrepen, to?n zy trachtten in 5 voertuigen, komend uit Zaire, Oeganda binnen te rijden, aldus is door de staatsradio van Oeganda bekendgemaakt. De militaire woordvoerder die het bericht voorlas moedigde de Oegan- dese bevolking aan op haar hoede te zijn omdat er meer groepen huursol daten zouden kunnen gaan proberen het grondgebied van Oeganda te be treden. Namens de politie is hier woensdag verklaard, dat de 33 arrestanten, voornamelijk Jongemannen waren afkomstig uit de V.S., Groot-Brittan- nië, Westduitsland, Japan en Cana da. Zij bevinden zich thans in hew hoofdbureau van politie te Kampala en worden daar ondervraagd, aldus de bekendmaking. ADVERTENTIE industrie, die staal verwerkt, beïn vloeden en een sneeuwbal-effect ver oorzaken bij tal van andere indus trieën. Miljoenen werklozen zouden daar het gevolg van zijn. gehalveerd. Op een van de Londense Luchtruim gesloten Het bureau van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Panam In Beiroet heeft be- zigers. De A.A., de Engelse ANWB vestigd dat Syrië zijn luchtruim voor kenschetste het verkeer tydens de toestellen van Panam heeft gesloten, spitsuren in de Britse hoofdstad Na het uitbreken van de Jongste als chaotisch. Arabisch-Israëlische oorlog had de In tegenstelling tot eergisteren wa- maatschappij haar tussenlandingen ren er nergens in het land stroom- Damascus driemaal per week al afsluitingen, als gevolg van de acties gestaakt, omdat het luchthavenper republiek Niger, het Franse commis sariaat voor kernenergie (CEA) en de Westduitse "Urangesellschaft' m Frankfort tot de vorming van een gemeenschappelijke onderneming, die belast zal zijn met het opsporen en ontginneü van uraniumlagen in Ni ger. ADVERTENTIE EN TASSEN BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON 22095 Kissinger pleit voor actiegroep energieprobleem 'Van onze correspondent LONDEN Henri Kissinger, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteravond in Londen een beroep gedaan op een aantal Europese landen, Amerika en Japan om een soort actiegroep op te riohten die zich bezig zal houden mat de energie. Kissinger stelde zich voor dat deze groep in ongeveer drie maanden een basisprogramma zou opstellen over alle problemen, die sa menhangen met het energieprobleem. Volgens de Amerikaanse bewinds man, die het voorstel deed tijdens een diner in de Britse hoofdstad, waren de Verenigde Staten bereid een grote financiële bydrage te leveren, als mede een belangrijke steun op weten- schappeiyk gebied. Voorwaarde zou wel zijn dat het probleem collectief zou worden aangepakt Kissinger zei voorts dat de groep zich vooral zou moeten belas.en met het zoeken naar nieuwe mogeiykheden en technieken om de en ?rg;e zo economisch mugeiyk te gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9